Stulova Darya

Place: Podyuga, Russian Renju Association

Rating: 2020.57, Rank: 508

First game: 2010-06-14, Last game: 2022-03-30

Top rating: 2081.76 (2015-01-06)

Games: 476, Wins: 225, Draws: 19, Losses: 232

Gy1: 10, Gy2: 28, Gy5: 97

Youth Russian Championship
Date 2022-03-30 Rating 2020.57
Round Color Result Opponent
E White Win Novikova Daria 1885.59
E White Win Novikova Daria 1885.59
E White Win Linich Anastasia 1938.22
E Black Win Linich Anastasia 1938.22
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-01-05 Rating 2011.85
Round Color Result Opponent
W1 Black Win Simanovskaia Anastasia 1875.05
W2 White Loss Porokhina Ekaterina 2202.50
W3 Black Loss Buslakova Anastasja 1924.67
W4 White Loss Buslakova Darya 1947.61
W5 Black Draw Prokopets Tatyana 1955.91
W6 Black Win Zvezdina Nataliya 1706.56
Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 2005.35
Round Color Result Opponent
E1 White Loss Lashko Kira 2256.94
E2 White Loss Prokopets Tatyana 2004.83
E4 White Loss Lashko Kira 2256.94
E5 Black Win Prokopets Tatyana 2004.83
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 2005.80
Round Color Result Opponent
W2 Black Loss Matushkina Ksenia 2140.01
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 2007.46
Round Color Result Opponent
E11 Black Win Lashko Kira 2254.20
E12 Black Win Lashko Kira 2254.20
E21 Black Loss Prokopets Tatyana 2028.76
E22 Black Loss Prokopets Tatyana 2028.76
World Renju Youth Cup, EF Group
Date 2020-08-06 Rating 2005.47
Round Color Result Opponent
1 Black Win Reimand Hanna-Kai 1983.11
2 Black Loss Liu Xun 2381.40
3 Black Win Zencir Pelin 1499.95
4 Black Loss Matushkina Ksenia 2148.66
5 White Win Sadova Taisia 2151.75
6 Black Loss Cao Xueyu 2176.69
7 Black Draw Novikova Daria 1940.12
8 Black Loss Stulova Kristina 2096.24
9 Black Win Stulova Veronika 2013.84
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 1991.59
Round Color Result Opponent
1 White Win Kazantsev Konstantin 1762.67
2 Black Loss Dyachkov Nikita 2152.92
3 White Loss Kuvaev Vyacheslav 1962.24
4 White Loss Lashko Kira 2287.41
5 White Win Simanovskaia Anastasia 1764.05
6 Black Win Buslakova Darya 1787.06
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 1980.19
Round Color Result Opponent
EF1 White Win Stulova Kristina 2103.71
EF2 Black Win Pirozhnikova Alisa 1774.69
EF3 White Win Makhina Alla 1704.95
EF4 White Loss Knyazeva Ekaterina 1981.15
EF5 White Loss Novikova Daria 1977.71
EF6 Black Win Novichkova Viktoriia 1620.65
EF7 White Loss Oborina Anastasja 2302.08
EF8 Black Loss Shiryaevskaya Daria 2053.89
EF9 Black Loss Kazanina Daria 1748.62
The 27th Russian Championship among Women
Date 2019-02-24 Rating 1981.68
Round Color Result Opponent
2 White Loss Tolstoguzova Daria 2071.43
3 White Win Shkarupa Maria 1789.33
4 White Win Sonina Vladislava 1821.68
5 Black Loss Kachaeva Ilona 1988.31
6 White Loss Sonina Marina 1935.55
7 White Win Novikova Daria 1977.59
8 Black Loss Salnikova Nonna 2190.89
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 1986.22
Round Color Result Opponent
1 Black Win Semenov Andrei 1675.34
2 Black Win Potapov Maxim 1853.86
3 White Loss Oborina Anastasja 2301.03
4 White Win Muugamae Eric 1899.43
5 White Loss Novikova Daria 1983.16
6 White Loss Yudina Maria 2147.53
7 Black Win Vostriakova Yulia 1751.99
XII Youth World Championship
Date 2018-08-05 Rating 1998.80
Round Color Result Opponent
E8 White Loss Sumarokova Aleksandra 2302.09
E9 White Loss Liu Xun 2406.33
E10 Black Win Makhina Alla 1727.01
EF1 Black Win Makhina Alla 1727.01
EF2 White Loss Liu Xun 2406.33
EF3 White Loss Prokopets Tatyana 2091.66
EF4 Black Loss Kolk Mari 1865.68
EF5 White Loss Stulova Kristina 2133.80
EF6 Black Loss Sumarokova Aleksandra 2302.09
EF7 White Win Reimand Hanna-Kai 1912.68
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 2001.11
Round Color Result Opponent
1 Black Win Semenov Andrei 1664.29
2 Black Win Makhin Matvei 1821.35
3 White Loss Vostryakov Alexey 2180.44
4 White Win Noskov Pavel 1799.30
5 White Loss Stulova Kristina 2134.18
6 White Loss Stoyanov Egor 1962.07
7 White Win Fokichev Egor 1866.04
8 White Win Shangina Alexandra 1876.57
9 Black Loss Prokopyev Andrei 1943.91
Youth Russian Championship, group A,B,D,E
Date 2018-03-30 Rating 2023.73
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kryuchok Roman 2525.01
2 White Loss Shabanov Ruslan 2119.17
3 White Loss Semenov Oleg 2355.62
4 Black Win Oborina Anastasja 2321.98
5 White Loss Nogovitsin Alexander 1916.43
6 White Loss Prokopets Tatyana 2084.40
7 White Loss Vostryakov Alexey 2187.34
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 2046.91
Round Color Result Opponent
1 White Win Yudina Polina 1594.81
2 White Loss Lashko Kira 2388.36
3 Black Win Bykov Dmitrii 1826.58
4 White Win Shabanov Ruslan 2118.74
5 White Win Vostryakov Alexey 2192.45
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 2073.81
Round Color Result Opponent
1 White Win Agarkov Dmitrii 1704.27
3 White Win Dyachkov Nikita 2208.09
4 Black Win Prokopyev Andrei 1898.58
5 Black Loss Oborina Anastasja 2352.53
6 White Win Tsehanovich Valeria 1894.01
7 White Loss Vostryakov Alexey 2207.84
7 Black Win Nogovitsin Alexander 1907.57
8 White Win Stulova Veronika 1950.84
9 Black Win Prokopets Tatyana 2062.70
Youth European Championship
Date 2017-05-04 Rating 2075.85
Round Color Result Opponent
EF1 White Win Pirozhnikova Alisa 1731.47
EF2 White Win Panagasidi Eleni 1776.02
EF3 White Loss Vohtomina Vladislava 2110.14
EF4 Black Win Popova Daria 1802.69
EF5 White Loss Sadova Taisia 2121.24
EF6 Black Win Stulova Kristina 2126.24
EF7 White Loss Prokopets Tatyana 2063.21
EF8 Black Win Bojga Maria 1804.45
EF9 White Loss Tolstoguzova Sofia 2178.44
Youth Russian Championship, group E,F
Date 2017-03-30 Rating 2078.17
Round Color Result Opponent
1 White Loss Oborina Anastasja 2367.44
2 White Win Glibina Ekaterina 1917.85
4 Black Loss Kurdina Olga 2289.52
5 White Win Prokopets Tatyana 2062.20
6 Black Win Stulova Kristina 2120.26
7 Black Win Serebryannikova Darya 1819.19
8 White Loss Oborina Anastasja 2367.44
9 Black Win Glibina Ekaterina 1917.85
11 White Loss Kurdina Olga 2289.52
12 Black Draw Prokopets Tatyana 2062.20
13 Black Draw Stulova Kristina 2120.26
14 Black Win Serebryannikova Darya 1819.19
The 25nd Russian Championship, among Women
Date 2017-02-26 Rating 2077.37
Round Color Result Opponent
1 Black Win Knyazeva Ekaterina 1941.17
2 White Loss Matushkina Ksenia 2141.15
3 Black Loss Oborina Anastasja 2366.66
4 White Loss Stulova Kristina 2114.68
5 White Loss Lashko Kira 2443.44
6 Black Win Volkova Sofia 1852.59
7 White Win Novikova Daria 1899.72
8 Black Win Novichkova Viktoriia 1630.71
9 White Loss Yusupmurzina Darya 2098.00
10 Black Loss Prokopets Tatyana 2063.67
11 White Win Sonina Marina 1803.91
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 2080.22
Round Color Result Opponent
2 White Loss Oborina Anastasja 2363.63
3 White Win Kuznetsov Artem 1842.43
4 White Loss Karpov Fyodor 2174.82
5 White Win Muugamae Eric 1880.15
6 White Win Molotova Anastasja 1983.08
7 White Win Shabanov Ruslan 2093.48
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 2079.57
Round Color Result Opponent
1 Black Win Vasilieva Ekaterina 1550.29
2 Black Loss Fedotov Denis 2521.10
3 Black Win Shangina Alexandra 1885.06
4 Black Loss Stulova Veronika 1894.84
5 Black Win Prokopyev Andrei 1853.94
6 White Win Lapin Ivan 1884.83
7 Black Loss Kuzmina Alexandra 1965.38
8 White Win Grigoriev Roman 1958.98
9 Black Win Kozlova Viktoriia 1957.31
Youth Russian Championship, group E
Date 2016-03-30 Rating 2079.61
Round Color Result Opponent
1 Black Win Popova Daria 1759.88
2 White Win Knyazeva Ekaterina 1895.94
3 Black Win Matushkina Ksenia 2132.00
4 White Win Pirozhnikova Alisa 1679.43
5 White Win Prokopets Tatyana 2070.15
6 White Win Vohtomina Vladislava 2088.24
7 Black Loss Stulova Kristina 2060.84
8 White Draw Novikova Daria 1879.11
9 Black Win Kazanina Daria 1717.85
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2016-03-07 Rating 2077.26
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Karpov Fyodor 2127.90
2 Black Win Kokachev Artem 1734.87
3 Black Loss Lapin Ivan 1883.70
4 White Loss Matushkina Ksenia 2128.30
5 White Win Kuznetsov Artem 1803.79
6 White Loss Semenov Oleg 2331.72
7 Black Win Stoyanov Kirill 2066.61
8 White Loss Yusupmurzin Danila 2136.53
9 Black Win Prokopets Tatyana 2072.03
The 24nd Russian Championship, among Women
Date 2016-02-28 Rating 2077.00
Round Color Result Opponent
1 White Win Salnikova Nonna 2191.77
2 Black Win Prokopets Tatyana 2073.11
3 White Win Shiryaevskaya Daria 2070.39
4 Black Loss Oborina Anastasja 2338.20
5 White Loss Lashko Kira 2460.61
7 White Win Novikova Daria 1876.90
8 White Draw Stulova Kristina 2053.04
9 White Loss Kurdina Olga 2311.20
10 Black Loss Glibina Ekaterina 1927.01
11 Black Loss Sumarokova Aleksandra 2321.24
Poduga Championship, 1 st League
Date 2016-01-26 Rating 2074.80
Round Color Result Opponent
1 White Loss Yusupmurzin Danila 2127.79
2 White Loss Stulova Kristina 2041.36
3 Black Draw Shabanov Ruslan 2062.78
4 White Loss Stoyanov Kirill 2067.10
5 Black Win Kuzmina Alexandra 1931.88
6 Black Loss Kozlova Viktoriia 1962.81
7 White Win Kuznetsov Artem 1796.74
8 White Loss Dyachkov Nikita 2204.64
9 Black Loss Prokopets Tatyana 2076.32
10 White Win Novikova Daria 1876.54
11 Black Win Yusupmurzina Darya 2005.50
12 Black Loss Vohtomina Vladislava 2082.21
13 White Win Shiryaevskaya Daria 2075.69
14 White Win Matushkina Ksenia 2120.49
15 Black Win Stulova Veronika 1858.35
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 2075.06
Round Color Result Opponent
1 Black Win Tsehanovich Daria 1629.04
2 White Loss Semenov Oleg 2323.25
3 Black Win Shangina Alexandra 1878.01
4 White Loss Kurdina Olga 2320.68
5 Black Win Serebryannikova Darya 1824.18
6 White Loss Dyachkov Nikita 2198.04
7 Black Loss Porokhina Ekaterina 2024.04
8 Black Win Matushkina Ksenia 2117.26
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 2079.83
Round Color Result Opponent
1 White Win Kulin Maxim 1765.88
2 Black Win Kozlova Viktoriia 1968.44
3 White Loss Kryuchok Roman 2529.99
4 Black Win Grigoriev Roman 1951.50
5 Black Loss Shabanov Ruslan 2043.75
6 Black Loss Yusupmurzin Danila 2083.50
7 Black Win Kuznetsov Artem 1791.52
8 Black Win Yusupmurzina Darya 1961.52
9 White Win Makhina Alla 1825.02
Youth European Championship
Date 2015-05-04 Rating 2079.91
Round Color Result Opponent
E1 White Loss Lashko Kira 2429.13
E2 White Win Kolk Mari 1879.82
E3 Black Win Reimand Hanna-Kai 1767.60
E4 White Win Tiivel Tuuli 1969.37
E5 Black Win Stulova Kristina 1978.26
E6 Black Loss Örd Laura 1689.93
E8 Black Loss Vohtomina Vladislava 2102.75
E9 Black Win Prokopets Tatyana 2117.46
Youth Russian Championship, group E
Date 2015-03-28 Rating 2079.54
Round Color Result Opponent
1 White Win Kozlova Viktoriia 1962.40
2 White Win Pirozhnikova Alisa 1661.98
3 Black Loss Vohtomina Vladislava 2105.57
4 White Loss Lashko Kira 2423.65
5 Black Loss Shiryaevskaya Daria 2046.53
6 White Win Knyazeva Ekaterina 1839.05
7 Black Win Stulova Kristina 1972.66
8 White Win Novikova Daria 1867.55
9 Black Draw Prokopets Tatyana 2122.93
The 23nd Russian Championship, among Women
Date 2015-02-19 Rating 2078.81
Round Color Result Opponent
1 White Loss Shiryaevskaya Daria 2042.91
2 White Loss Lashko Kira 2417.53
3 White Loss Sumarokova Aleksandra 2316.69
4 Black Loss Prokopets Tatyana 2123.86
5 White Loss Salnikova Nonna 2262.67
6 Black Draw Shiryaevskaya Daria 2042.91
7 White Loss Lashko Kira 2417.53
8 White Loss Sumarokova Aleksandra 2316.69
9 Black Loss Prokopets Tatyana 2123.86
10 Black Loss Salnikova Nonna 2262.67
Poduga Championship, High League
Date 2015-02-08 Rating 2080.75
Round Color Result Opponent
1 White Win Fedotov Denis 2430.94
2 White Loss Lashko Kira 2415.25
3 White Win Oborina Anastasja 2328.69
4 White Draw Mikryukov Mikhail 2303.66
5 Black Loss Sorokina Oksana 2391.29
6 White Loss Semenov Oleg 2288.08
7 White Loss Vostryakov Alexey 2213.01
8 Black Win Prokopets Tatyana 2123.55
9 Black Win Vohtomina Vladislava 2104.45
11 White Loss Kryuchok Roman 2511.70
Poduga Championship, 1st League
Date 2015-01-25 Rating 2080.97
Round Color Result Opponent
1 Black Win Yusupmurzin Danila 2038.57
2 Black Loss Vohtomina Vladislava 2103.95
3 White Win Shabanov Ruslan 2014.71
4 Black Win Stoyanov Kirill 2015.17
5 Black Win Stulova Kristina 1963.87
6 Black Draw Shiryaevskaya Daria 2042.61
7 Black Loss Prokopets Tatyana 2124.53
8 Black Loss Dyachkov Nikita 2099.00
9 White Loss Matushkina Ksenia 2080.97
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 2081.76
Round Color Result Opponent
1 Black Win Glebov Valentin 1564.51
4 White Win Kuznetsov Artem 1777.41
4 White Win Kuznetsov Artem 1777.41
5 White Win Popova Daria 1791.81
5 Black Win Popova Daria 1791.81
6 White Win Molotova Anastasja 2039.30
7 Black Win Metreveli Maksim 2053.27
8 White Loss Romanov Sergey 2107.74
Youth World Championship
Date 2014-08-13 Rating 2075.92
Round Color Result Opponent
E1 White Win Örd Laura 1683.76
E2 Black Loss Huang Xinyi 2186.42
E3 Black Win Pozderova Elina 1981.06
E4 Black Loss Sumarokova Aleksandra 2310.58
E5 Black Loss Jin Yichan 2263.02
E6 Black Win Kolk Mari 1881.01
E7 White Loss Parjasaar Elerin 1786.07
E8 White Win Gao Junqing 1958.47
E9 White Win Tiivel Tuuli 1964.04
E10 White Win Prokopets Tatyana 2097.13
E11 White Win Lashko Kira 2379.59
Karepa Open Yamaguchi
Date 2014-08-01 Rating 2074.44
Round Color Result Opponent
1 Black Win Laur Ingel 1535.22
2 Black Loss Ilu Timo 2474.62
3 White Win Pukk Oskar 1632.27
4 White Loss Sumarokova Aleksandra 2309.92
5 White Win Olumets Erko 2070.99
6 Black Win Murumaa Magnus 1823.79
7 Black Loss Karpov Fyodor 2093.36
Karepa Open Taraguchi
Date 2014-07-30 Rating 2074.19
Round Color Result Opponent
1 Black Win Väljataga Paul 2282.38
2 White Loss Hõbemägi Martin 2565.70
3 Black Loss Pozderova Elina 1983.09
4 White Win Rahumagi Brenet 2123.91
5 Black Loss Heidmets Mark 2048.95
6 Black Win Rahumagi Brenet 2123.91
6 Black Loss Holtsman Kris 1982.19
7 White Loss Kaljumae Kristina Katarina 1707.59
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-07-14 Rating 2073.17
Round Color Result Opponent
1 White Win Ustinova Milana 1608.60
2 White Loss Sumarokova Aleksandra 2306.97
3 Black Win Naumov Egor 1835.84
4 Black Win Kulin Maxim 1754.48
5 White Win Prokopets Tatyana 2090.59
6 White Loss Vostryakov Alexey 2221.08
7 Black Win Evdokimova Ksenija 1912.25
8 Black Loss Semenov Oleg 2233.27
9 White Win Dyachkov Nikita 2059.71
9 White Loss Matushkina Ksenia 2066.54
10 Black Loss Vohtomina Vladislava 2056.68
Youth Russian Championship,group E
Date 2014-03-29 Rating 2067.35
Round Color Result Opponent
1 White Win Shiryaevskaya Daria 2043.13
2 Black Win Evdokimova Ksenija 1908.84
3 White Loss Novikova Daria 1867.43
5 Black Loss Prokopets Tatyana 2074.03
6 White Loss Sumarokova Aleksandra 2285.29
7 White Draw Lashko Kira 2374.40
8 Black Win Stulova Kristina 1925.08
9 Black Win Korolyova Natalya 1692.33
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2014-03-09 Rating 2066.20
Round Color Result Opponent
1 Black Win Yurina Lyudmila 1539.97
2 White Loss Vostryakov Alexey 2202.36
3 White Win Kuznetsov Artem 1773.61
4 White Win Nogovitsin Alexander 2018.29
5 White Win Karpov Fyodor 2097.33
6 Black Loss Fedotov Denis 2398.79
7 White Loss Lashko Kira 2374.86
8 White Loss Shiryaevskaya Daria 2043.08
Poduga Championship, 1 st League
Date 2014-01-26 Rating 2063.60
Round Color Result Opponent
1 Black Win Yusupmurzin Danila 1954.01
2 White Win Shabanov Ruslan 1979.17
3 Black Loss Matushkina Ksenia 2035.42
4 White Loss Prokopets Tatyana 2058.37
5 Black Loss Shiryaevskaya Daria 2040.79
6 White Win Vohtomina Vladislava 2023.27
7 Black Win Stulova Kristina 1913.99
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 2062.48
Round Color Result Opponent
1 Black Win Sarhadov Andrey 1832.74
2 White Loss Kryuchok Roman 2543.96
3 Black Win Stoyanov Kirill 1941.84
4 White Win Vostryakov Alexey 2189.99
5 White Win Karpov Fyodor 2102.69
6 White Loss Sumarokova Aleksandra 2270.74
7 Black Loss Fedotov Denis 2385.58
8 Black Loss Dyachkov Nikita 2019.70
Youth Championship of Arkhangelsk region, groups A, B, D,E
Date 2013-07-28 Rating 2044.45
Round Color Result Opponent
2 Black Win Nogovitsin Alexander 2015.15
3 White Loss Kryuchok Roman 2531.51
5 Black Win Lapin Ivan 1825.07
6 White Loss Vostryakov Alexey 2166.92
7 White Loss Lashko Kira 2394.82
9 White Loss Shabanov Ruslan 1961.28
Karepa Open Yamaguchi and Mind Sport Triathlon
Date 2013-07-11 Rating 2043.11
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Kolk Kuno 2177.62
2 White Loss Hõbemägi Martin 2513.65
3 Black Win Makhin Matvei 1707.52
4 White Win Lohmus Kristofer 1997.96
5 Black Win Reimand Hanna-Kai 1759.81
6 White Loss Reinik Liise-Marie 2015.14
7 Black Loss Olumets Erko 2080.37
Karepa Open Taraguchi
Date 2013-07-08 Rating 2043.01
Round Color Result Opponent
1 White Win Reimand Hanna-Kai 1759.75
2 White Win Prokopets Tatyana 2012.70
3 White Loss Ponezhin Gennady 2088.10
4 Black Loss Olumets Erko 2080.32
5 White Loss Lillemaa Argo 2213.80
6 Black Win Vohtomina Vladislava 2045.59
7 White Win Ikla Markus 1982.63
Youth European Championship
Date 2013-07-05 Rating 2042.83
Round Color Result Opponent
E1 Black Win Kolk Mari 1844.07
E2 White Loss Evdokimova Ksenija 1895.43
E3 Black Win Jogimaa Carmen 1724.47
E4 White Loss Prokopets Tatyana 2012.05
E6 White Win Reinik Liise-Marie 2014.55
E7 Black Win Parjasaar Elerin 1772.21
E8 White Loss Lashko Kira 2394.93
E9 White Win Shiryaevskaya Daria 2003.24
Youth Russian Championship,group E
Date 2013-03-30 Rating 2036.34
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Lashko Kira 2389.17
2 Black Win Evdokimova Ksenija 1885.55
4 Black Win Shiryaevskaya Daria 1979.16
5 White Win Prokopets Tatyana 1980.70
6 White Loss Lashko Kira 2389.17
7 White Win Evdokimova Ksenija 1885.55
9 White Win Shiryaevskaya Daria 1979.16
10 Black Win Prokopets Tatyana 1980.70
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2013-01-06 Rating 2018.23
Round Color Result Opponent
1 White Loss Lashko Kira 2374.28
2 Black Loss Serdyukov Egor 2536.54
4 Black Win Novikova Daria 1841.73
5 White Loss Pestereva Maria 2209.62
5 White Win Popova Daria 1739.23
6 Black Loss Novozhilova Polina 1777.97
7 Black Win Matushkina Ksenia 1951.77
8 White Draw Shiryaevskaya Daria 1966.38
9 White Win Spirichev Vladislav 1975.37
Youth World Championship
Date 2012-08-15 Rating 1986.91
Round Color Result Opponent
E1 White Draw Prokopets Tatyana 1944.87
E2 White Loss Lashko Kira 2348.82
E3 Black Loss Narva Mai 2127.37
E4 Black Loss Reinik Liise-Marie 2006.81
E5 White Loss Sumarokova Aleksandra 2238.99
E6 White Win Oborina Anastasja 2398.91
E7 Black Loss Kurdina Olga 2321.97
E8 White Loss Zhukova Alexandra 1840.68
E9 Black Win Makhina Alla 1786.84
Podyuga Sbory Yamaguchi
Date 2012-07-27 Rating 1983.92
Round Color Result Opponent
2 White Draw Shabanov Ruslan 1861.64
3 White Win Semenov Oleg 2080.35
4 White Loss Krayeva Tatyana 2301.25
5 White Win Prokopets Tatyana 1946.56
6 White Loss Spirichev Vladislav 1981.56
7 Black Loss Vostryakov Alexey 2106.34
8 White Loss Fedotov Denis 2279.32
9 Black Win Nogovitsin Alexander 1979.46
Youth Championshipof Arkhangelsk region, groups A,B,D,E
Date 2012-06-28 Rating 1978.76
Round Color Result Opponent
1 White Win Serebryannikova Darya 1728.34
2 White Loss Sumarokova Aleksandra 2238.74
3 White Win Serebryannikova Anzhelika 1723.82
4 White Loss Oborina Anastasja 2399.90
5 Black Win Evdokimova Ksenija 1857.18
6 White Loss Semenov Oleg 2076.31
7 White Loss Merkulov Artyom 2492.27
8 Black Win Bovkonyuk Pavel 1876.49
9 White Win Prokopyev Ruslan 1972.71
Championship of Konoshsky region
Date 2012-05-20 Rating 1969.27
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kokachev Artem 1739.30
2 White Win Barutkin Vladislav 1801.61
3 White Loss Lashko Kira 2329.18
4 Black Win Evdokimova Ksenija 1850.63
5 Black Loss Stulova Kristina 1830.14
6 Black Loss Strezhnev Mikhail 1804.52
7 White Loss Kurdina Olga 2308.02
7 Black Win Stoyanov Kirill 1807.49
8 Black Win Novikova Daria 1814.53
9 Black Win Parmenov Nikita 1801.61
Team Championship of Podyuga
Date 2012-04-25 Rating 1963.14
Round Color Result Opponent
1 White Loss Merkulov Artyom 2486.83
2 White Loss Fedotov Denis 2249.87
3 White Loss Kryuchok Roman 2487.67
4 White Win Prokopets Tatyana 1936.58
5 Black Loss Oborina Anastasja 2402.03
6 White Loss Vostryakov Alexey 2093.15
7 White Loss Kurdina Olga 2305.40
8 White Loss Semenov Oleg 2064.36
9 Black Loss Lashko Kira 2318.97
Youth Russian Championship, groups D, E
Date 2012-03-30 Rating 1958.28
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Sumarokova Aleksandra 2234.73
2 Black Win Glibina Ekaterina 1947.54
3 Black Loss Krayeva Tatyana 2296.72
4 Black Loss Oborina Anastasja 2402.27
5 Black Win Makhina Alla 1777.86
7 White Win Litvinova Yulia 2127.82
8 White Loss Kurdina Olga 2303.23
9 Black Win Uarova Nyurguiana 1588.60
10 White Loss Prokopets Tatyana 1935.21
11 White Draw Lashko Kira 2307.26
Podyuga Sbory
Date 2012-03-23 Rating 1956.48
Round Color Result Opponent
1 White Loss Merkulov Artyom 2483.61
2 White Loss Oborina Anastasja 2402.46
3 White Loss Kurdina Olga 2301.76
4 White Loss Lashko Kira 2305.06
5 White Loss Vostryakov Alexey 2086.83
6 White Loss Semenov Oleg 2057.76
7 White Loss Prokopets Tatyana 1933.98
8 Black Win Karpov Fyodor 2008.88
9 Black Loss Nogovitsin Alexander 1973.78
11 White Loss Kryuchok Roman 2484.32
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2012-01-06 Rating 1945.37
Round Color Result Opponent
1 White Loss Sumarokov Evgeny 2523.54
2 Black Draw Serebryannikova Darya 1723.36
3 White Win Mikryukova Diana 1671.84
5 White Draw Nogovitsin Alexander 1973.07
6 Black Win Yusupmurzin Danila 1870.50
8 White Loss Vostryakov Alexey 2079.50
9 Black Win Evdokimova Ksenija 1831.98
Podyuga Cup
Date 2011-11-21 Rating 1937.66
Round Color Result Opponent
1/8 White Loss Fedotov Denis 2199.25
1/8 White Loss Fedotov Denis 2199.25
The 20th Open Russian Championship, First League
Date 2011-11-05 Rating 1935.40
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kryuchok Roman 2457.74
2 White Loss Kurdina Olga 2269.51
3 White Loss Fedotov Denis 2194.79
4 Black Loss Strezhnev Mikhail 1775.29
5 Black Win Ponezhin Gennady 1869.81
6 White Loss Kachaeva Ilona 1923.81
7 Black Win Makhina Alla 1780.65
8 Black Win Bovkonyuk Pavel 1867.83
9 Black Loss Antonov Andrey 1998.55
10 Black Loss Sirategyan Karen 2324.96
11 White Win Arefyev Andrey 1930.39
Podyuga Sbory
Date 2011-07-10 Rating 1923.20
Round Color Result Opponent
2 White Win Mikryukova Diana 1690.21
3 Black Loss Fedotov Denis 2168.38
3 Black Draw Vohtomina Vladislava 1972.16
4 Black Loss Mikryukov Mikhail 2276.02
5 Black Win Serebryannikova Darya 1733.14
6 White Loss Sumarokova Aleksandra 2217.36
7 Black Loss Shiryaevskaya Daria 1941.01
8 Black Loss Serebryannikova Anzhelika 1750.68
Podyuga Sbory
Date 2010-06-30 Rating 1916.27
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kryuchok Roman 2317.92
2 Black Loss Savrasov Ruslan 2068.88
7 Black Loss Litvinova Yulia 2064.25
8 Black Loss Fedotov Denis 2096.64
Moscow Open
Date 2010-06-14 Rating 1917.10
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Poltaratsky Nikolay 2359.84
2 Black Win Semenov Oleg 1983.04
3 Black Win Prokopets Tatyana 1795.97
4 Black Loss Taiblin Yuriy 2357.17
5 White Loss Serdyukov Egor 2460.71
6 Black Win Evdokimova Ksenija 1776.70
7 White Loss Sadelov Igor 1931.66
8 Black Win Kozhemjakina Lidia 1650.75