Shabanov Ruslan, Russian Renju Association - Renju Rating

Shabanov Ruslan

Place: Podyuga, Russian Renju Association

Rating: 1968.11, Std: 97.46, Rank: 607

First game: 2010-06-14, Last game: 2022-07-26

Top rating: 2140.69 (2018-02-09)

Games: 559, Wins: 232, Draws: 31, Losses: 296

Gy1: 6, Gy2: 17, Gy5: 164

Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-07-26 Rating 1968.11
Round Color Result Opponent
AE1 Black Draw Novikova Daria 1900.82
AE2 Black Draw Vohtomina Vladislava 2009.78
AE3 Black Loss Metreveli Maksim 2302.70
AE4 White Draw Dyachkov Nikita 2099.97
AE6 White Loss Lashko Kira 2361.77
AE7 Black Loss Stulova Darya 2047.98
Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 1984.75
Round Color Result Opponent
A1 White Win Sveshnikov Ilya 2009.77
A3 Black Win Semenov Oleg 2197.41
A4 White Loss Sveshnikov Ilya 2009.77
A6 White Loss Semenov Oleg 2197.41
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 1983.79
Round Color Result Opponent
M1 Black Loss Mikryukov Sergey 2014.59
M2 Black Win Bykov Dmitrii 1768.52
M3 White Loss Semenov Oleg 2203.89
M4 Black Loss Kulin Maxim 1821.15
M5 Black Win Geletyuk Konstantin 1685.54
M6 Black Win Makhin Matvei 1811.85
M7 Black Win Semenov Andrei 1791.54
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 1985.27
Round Color Result Opponent
1.1 White Loss Semenov Oleg 2216.24
1.2 White Loss Semenov Oleg 2216.24
World Renju Youth Cup, AB Group
Date 2020-08-06 Rating 1990.59
Round Color Result Opponent
1 White Loss Semenov Oleg 2233.34
2 Black Loss Kaan Aslan İbrahim 2202.51
3 Black Loss Moor Karl-Mattias 2154.22
5 Black Loss Holtsman Kris 2005.73
6 White Loss Lillemaa Argo 2100.15
7 Black Loss Stoyanov Kirill 2155.11
8 White Win Eryilmaz Emir Mehmet 1839.18
9 Black Win Heidmets Mark 1935.98
Youth Championship of Poduga. High league
Date 2020-03-07 Rating 2011.57
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Stoyanov Kirill 2162.81
2 Black Win Stulova Veronika 2033.22
3 Black Loss Yusupmurzina Darya 2342.02
4 White Loss Dyachkov Nikita 2164.42
6 White Loss Naumov Egor 2029.85
7 Black Win Prokopyev Andrei 2004.87
8 White Win Stoyanov Egor 2121.44
9 Black Loss Shangina Alexandra 1929.52
10 Black Loss Porokhina Ekaterina 2124.40
11 White Loss Matushkina Ksenia 2164.20
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 2023.88
Round Color Result Opponent
1 Black Win Buslakova Anastasja 1890.50
2 White Loss Novikova Daria 1971.57
3 Black Win Shangina Alexandra 1927.74
4 White Loss Prokopets Tatyana 2082.94
5 Black Win Kulin Maxim 1798.19
6 White Loss Naumov Egor 2034.76
7 Black Win Fokicheva Anna 1959.70
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 2064.23
Round Color Result Opponent
1 Black Win Shabanov Ivan 1704.61
2 Black Win Novikova Daria 1984.42
3 Black Win Stoyanov Kirill 2118.00
4 White Loss Fedotov Denis 2621.74
5 Black Win Stulova Kristina 2123.52
6 White Loss Yusupmurzin Danila 2223.74
7 White Win Kuvaev Vyacheslav 1971.95
8 White Loss Oborina Anastasja 2325.16
9 Black Loss Naumov Egor 2024.60
Youth Championship of Poduga. High league
Date 2019-01-31 Rating 2083.84
Round Color Result Opponent
1 Black Win Stulova Veronika 2021.78
2 Black Win Stoyanov Egor 2033.04
3 White Win Porokhina Ekaterina 2112.65
4 White Loss Stoyanov Kirill 2111.81
5 White Loss Fedotov Denis 2610.14
6 White Loss Dyachkov Nikita 2173.48
7 Black Loss Yusupmurzina Darya 2298.23
8 Black Loss Yusupmurzin Danila 2236.62
9 White Loss Novikova Daria 1999.69
10 Black Loss Stulova Kristina 2133.37
11 White Win Matushkina Ksenia 2100.07
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 2088.43
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Naumov Egor 1991.84
2 Black Win Makarova Daria 1787.02
3 Black Win Bykov Dmitrii 1817.40
4 Black Loss Yusupmurzina Darya 2293.54
5 Black Draw Stulova Kristina 2135.37
6 Black Win Stoyanov Kirill 2107.10
7 Black Win Oborina Anastasja 2319.74
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 2092.55
Round Color Result Opponent
5.1 Black Loss Novikova Daria 1998.84
5.2 White Win Novikova Daria 1998.84
5.3 Black Win Novikova Daria 1998.84
6.1 Black Loss Stulova Veronika 2023.85
6.2 Black Loss Stulova Veronika 2023.85
Qualification Tournament
Date 2018-09-30 Rating 2104.47
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Stulova Veronika 2017.54
2 White Win Stoyanov Egor 1989.23
3 Black Win Novikova Daria 1992.60
4 White Loss Fedotov Denis 2605.81
5 White Loss Dyachkov Nikita 2185.42
6 White Loss Yusupmurzin Danila 2233.36
7 White Win Porokhina Ekaterina 2095.20
8 Black Win Yusupmurzina Darya 2266.72
9 White Loss Stulova Kristina 2150.18
10 Black Win Matushkina Ksenia 2099.36
11 Black Win Stoyanov Kirill 2093.89
XII Youth World Championship
Date 2018-08-05 Rating 2111.07
Round Color Result Opponent
A1 Black Loss Zhu Tianyi 2442.54
A2 White Loss Hõbemägi Martin 2560.11
A3 Black Loss Rahumägi Brenet 2302.10
A4 Black Loss Zhu Tianyi 2442.54
A5 White Loss Hõbemägi Martin 2560.11
A6 White Loss Rahumägi Brenet 2302.10
A7 White Loss Rahumägi Brenet 2302.10
A8 White Loss Rahumägi Brenet 2302.10
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 2114.17
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Makhin Matvei 1840.04
2 Black Win Semenov Andrei 1683.47
3 Black Win Kozhevin Dmitry 1825.86
4 Black Loss Simanovskaia Anastasia 1631.26
4 White Win Prokopets Tatyana 2109.59
5 Black Loss Matushkina Ksenia 2102.36
6 Black Win Fokichev Egor 1885.53
7 White Win Vostryakov Alexey 2200.07
7 White Win Vostryakov Alexey 2200.07
8 White Win Yusupmurzin Danila 2229.66
9 Black Loss Metreveli Maksim 2301.80
Youth Russian Championship, group A,B,D,E
Date 2018-03-30 Rating 2136.87
Round Color Result Opponent
1 White Win Vostryakov Alexey 2206.68
2 Black Win Stulova Darya 2042.65
3 Black Loss Oborina Anastasja 2340.70
4 Black Draw Prokopets Tatyana 2103.35
5 Black Win Kryuchok Roman 2544.97
6 White Loss Semenov Oleg 2374.92
7 White Win Nogovitsin Alexander 1936.89
Championship of Konoshsky region
Date 2018-02-09 Rating 2140.69
Round Color Result Opponent
1 Black Win Semenov Oleg 2379.17
2 White Draw Mikryukov Mikhail 2363.92
3 Black Loss Lashko Kira 2406.46
4 Black Win Fedotov Denis 2586.94
5 White Loss Dyachkov Nikita 2221.36
6 White Loss Yusupmurzin Danila 2238.86
7 Black Loss Stulova Veronika 2004.94
8 White Win Stulova Kristina 2146.21
9 White Win Stoyanov Kirill 2075.25
10 White Win Vohtomina Vladislava 2140.55
11 Black Win Yusupmurzina Darya 2201.73
Youth Championship of Poduga, High league
Date 2018-01-31 Rating 2139.78
Round Color Result Opponent
1 White Loss Stulova Veronika 2004.43
2 Black Win Novikova Daria 1934.49
3 Black Win Stoyanov Egor 1957.21
4 Black Loss Fedotov Denis 2585.87
5 White Loss Dyachkov Nikita 2223.39
6 Black Loss Yusupmurzin Danila 2237.77
8 White Win Stulova Kristina 2145.65
9 White Draw Matushkina Ksenia 2114.26
10 White Loss Vohtomina Vladislava 2141.86
11 White Win Yusupmurzina Darya 2200.11
12 Black Win Porokhina Ekaterina 2088.95
13 Black Win Stoyanov Kirill 2074.90
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 2136.43
Round Color Result Opponent
1 Black Win Sidorov Mikhail 1903.39
2 White Win Shangina Alexandra 1879.05
3 Black Loss Oborina Anastasja 2350.02
4 Black Loss Stulova Darya 2065.50
5 White Win Matushkina Ksenia 2118.23
6 White Loss Stulova Veronika 1998.99
7 Black Win Molotova Anastasja 1980.18
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 2134.29
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Potapov Maxim 1874.36
2 White Win Makarova Daria 1726.26
3 Black Win Kozhevin Dmitry 1814.88
4 White Win Tsehanovich Daria 1688.61
5 Black Loss Kuvaev Vyacheslav 1922.97
6 White Win Prokopyev Andrei 1923.87
7 Black Win Stulova Veronika 1994.43
8 Black Win Stoyanov Egor 1954.39
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 2133.31
Round Color Result Opponent
2.1 White Win Vostriakova Yulia 1681.24
2.2 Black Win Vostriakova Yulia 1681.24
3.1 Black Loss Tsehanovich Valeria 1915.52
3.2 Black Win Tsehanovich Valeria 1915.52
3.3 Black Win Tsehanovich Valeria 1915.52
4.1 White Loss Yusupmurzina Darya 2183.18
4.2 Black Win Yusupmurzina Darya 2183.18
4.3 Black Win Yusupmurzina Darya 2183.18
5.1 Black Loss Fedotov Denis 2568.48
5.2 Black Loss Fedotov Denis 2568.48
6.1 White Win Dyachkov Nikita 2224.80
6.2 White Loss Dyachkov Nikita 2224.80
6.3 White Win Dyachkov Nikita 2224.80
The 26th Russian Championship, First League
Date 2017-11-09 Rating 2129.98
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Kryuchok Roman 2549.66
2 White Win Kuvaev Vyacheslav 1920.68
3 Black Loss Filinov Vladimir 2444.08
4 Black Win Kozhevin Dmitry 1809.50
5 Black Loss Sirategyan Karen 2273.78
6 Black Draw Arzybov Vladislav 1977.23
7 Black Loss Gromov Danila 2072.98
8 White Loss Ponezhin Gennady 2201.11
9 Black Win Noskov Pavel 1755.82
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 2123.10
Round Color Result Opponent
1 White Loss Lashko Kira 2436.97
2 White Loss Stulova Kristina 2152.86
2 Black Win Fetiukov Vladiclava 1658.74
3 White Win Shabanov Ivan 1692.28
4 Black Win Bykova Ylia 1485.95
5 White Loss Dyachkov Nikita 2226.25
6 Black Win Serebryannikova Darya 1830.49
7 White Win Fokicheva Anna 1779.99
8 Black Loss Oborina Anastasja 2371.14
9 Black Win Makhina Alla 1798.20
Youth European Championship
Date 2017-05-04 Rating 2121.08
Round Color Result Opponent
AB1 White Loss Purk Tauri 2357.48
AB2 White Win Vostryakov Alexey 2226.43
AB3 White Loss Heidmets Mark 2076.90
AB4 Black Win Erentraut Andrei 1738.78
AB5 White Loss Topkin Georg-Romet 2416.51
AB6 White Win Yusupmurzin Danila 2189.21
AB7 White Loss Semenov Oleg 2387.26
AB8 White Loss Fedotov Denis 2552.09
Youth Russian Championship, group A,B
Date 2017-03-30 Rating 2119.81
Round Color Result Opponent
1 White Loss Golomaryov Anthony 2581.85
2 White Loss Ponezhin Gennady 2176.83
3 Black Win Nogovitsin Alexander 1925.50
4 Black Win Orlov Maxim 2174.62
5 Black Loss Kryuchok Roman 2552.41
6 Black Win Postnikov Fedor 2083.19
7 Black Loss Fedotov Denis 2549.66
9 White Win Glibin Aleksey 2103.42
10 White Loss Yusupmurzin Danila 2187.00
11 Black Win Lapin Ivan 1902.79
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 2110.98
Round Color Result Opponent
1 Black Win Agarkov Dmitrii 1683.10
2 White Loss Vostryakov Alexey 2241.01
3 Black Loss Bykov Dmitrii 1808.18
3 Black Win Serebryannikova Darya 1837.26
4 White Win Yusupmurzin Danila 2179.50
5 Black Win Karpov Fyodor 2192.91
6 White Loss Kryuchok Roman 2553.26
7 Black Loss Stulova Darya 2097.61
The 25th Russian Championship, First League
Date 2016-11-05 Rating 2105.94
Round Color Result Opponent
1 White Loss Semenov Oleg 2381.38
2 Black Draw Lisyutin Alexander 2204.67
3 Black Loss Lavrik-Karmazin Maksim 2323.83
4 Black Loss Yusupmurzin Danila 2179.72
6 White Win Rumyantseva Ekaterina 2026.02
7 Black Win Metreveli Maksim 2198.68
8 White Loss Metreveli Irina 2337.78
9 White Win Lapin Ivan 1895.51
Youth World Championship
Date 2016-08-13 Rating 2096.57
Round Color Result Opponent
A1 Black Win Karpov Fyodor 2172.54
A2 White Draw Kolk Kuno 2259.82
A3 Black Loss Heidmets Mark 2112.58
A4 White Loss Olumets Erko 2132.97
A5 Black Loss Stoyanov Kirill 2071.63
A6 White Win Nebolsin Aleksei 2144.72
A7 White Loss Glibin Aleksey 2101.38
A8 Black Loss Murumaa Magnus 1902.22
A9 Black Win Kõlar Karl-Ustav 2025.54
A10 Black Win Soosaar Carlos 1762.19
A11 White Draw Piik Sander 2070.54
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 2095.82
Round Color Result Opponent
1 Black Win Makarova Daria 1684.48
2 White Loss Dyachkov Nikita 2231.01
3 Black Win Prokopyev Andrei 1868.18
4 White Loss Yusupmurzin Danila 2176.31
5 Black Win Shabanov Ivan 1664.54
6 Black Win Shelginskih Mikhail 1837.46
7 Black Win Prokopets Tatyana 2082.18
8 White Loss Semenov Oleg 2367.16
9 Black Win Shiryaevskaya Daria 2067.71
Youth Russian Championship, group B
Date 2016-03-30 Rating 2084.12
Round Color Result Opponent
1 Black Win Postnikov Dmitrii 2034.65
2 White Win Danilin Ivan 2422.84
3 Black Loss Fedotov Denis 2536.65
4 Black Loss Dyachkov Nikita 2225.80
5 Black Loss Metreveli Maksim 2158.10
6 Black Draw Orlov Maxim 2092.83
7 White Loss Kokachev Artem 1750.95
8 White Loss Arzybov Vladislav 1919.45
9 White Win Fedoseyev Arseniy 2106.14
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2016-03-07 Rating 2082.78
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kokachev Artem 1749.76
2 White Loss Lashko Kira 2480.34
3 White Win Semenov Oleg 2350.57
4 Black Loss Karpov Fyodor 2145.93
5 White Loss Vostryakov Alexey 2247.07
6 White Win Kuznetsov Artem 1819.62
7 Black Win Stulova Kristina 2072.18
8 Black Loss Prokopets Tatyana 2089.34
9 Black Loss Fedotov Denis 2535.14
Poduga Championship, High league
Date 2016-02-07 Rating 2080.49
Round Color Result Opponent
1 White Loss Lashko Kira 2477.82
2 Black Loss Fedotov Denis 2528.93
3 White Win Semenov Oleg 2347.82
4 Black Loss Mikryukov Mikhail 2346.52
5 White Loss Oborina Anastasja 2352.21
6 White Win Vostryakov Alexey 2247.11
7 White Loss Kurdina Olga 2334.03
8 White Win Ponezhin Gennady 2135.76
9 White Loss Dyachkov Nikita 2224.65
10 White Loss Yusupmurzin Danila 2148.39
11 Black Loss Stoyanov Kirill 2082.37
12 Black Loss Shiryaevskaya Daria 2091.91
13 White Loss Kryuchok Roman 2568.74
Poduga Championship, 1 st League
Date 2016-01-26 Rating 2079.83
Round Color Result Opponent
1 Black Win Shiryaevskaya Daria 2092.98
2 Black Loss Matushkina Ksenia 2137.23
3 White Draw Stulova Darya 2091.99
4 White Loss Yusupmurzin Danila 2145.72
5 White Loss Stulova Kristina 2057.69
6 Black Win Stulova Veronika 1874.08
7 Black Win Stoyanov Kirill 2083.64
8 White Win Kuzmina Alexandra 1946.48
9 Black Win Kozlova Viktoriia 1978.56
10 Black Win Kuznetsov Artem 1812.46
11 White Loss Dyachkov Nikita 2222.53
12 Black Win Prokopets Tatyana 2093.66
13 Black Win Novikova Daria 1892.83
14 White Win Yusupmurzina Darya 2021.19
15 White Loss Vohtomina Vladislava 2098.81
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 2076.84
Round Color Result Opponent
1 White Draw Yusupmurzin Konstantin 1757.26
1 White Draw Yusupmurzin Konstantin 1757.26
2 White Loss Kurdina Olga 2339.55
3 Black Win Prokopyev Andrei 1831.19
4 White Loss Prokopyev Ruslan 2039.84
5 Black Win Kokachev Artem 1753.04
6 Black Win Naumov Egor 1866.71
7 Black Win Matushkina Ksenia 2133.96
8 White Loss Vostryakov Alexey 2249.05
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 2060.54
Round Color Result Opponent
1 Black Win Smirnov Aleksandr 1556.12
2 White Loss Lashko Kira 2459.66
3 Black Win Sokolov Mikhail 1710.39
4 Black Win Prokopyev Andrei 1786.92
5 White Win Stulova Darya 2097.51
6 Black Loss Fedotov Denis 2473.53
7 Black Win Kozlova Viktoriia 1983.93
8 White Loss Kurdina Olga 2373.23
9 Black Win Dyachkov Nikita 2157.65
10 White Loss Vohtomina Vladislava 2110.28
Youth European Championship
Date 2015-05-04 Rating 2045.48
Round Color Result Opponent
B1 White Loss Ponezhin Gennady 2172.26
B2 White Win Karpov Fyodor 2098.34
B3 Black Loss Olumets Erko 2101.05
B4 White Loss Lavrik-Karmazin Maksim 2212.06
B5 Black Win Dincer Emre 1668.80
B6 Black Win Muugamae Eric 1776.82
B7 White Win Dyachkov Nikita 2132.98
B8 White Loss Vostryakov Alexey 2236.00
B9 Black Win Yilmaz Oguzhan 1603.88
Youth Russian Championship, group B
Date 2015-03-28 Rating 2037.84
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Fedotov Denis 2458.24
2 Black Loss Metreveli Maksim 2083.97
3 Black Win Kuznetsov Artem 1790.53
4 Black Loss Suhanov Arkadyi 1923.56
6 White Loss Utkin Dmitryi 1780.41
7 Black Draw Dyachkov Nikita 2127.44
8 Black Win Lapin Ivan 1870.98
9 Black Draw Yusupmurzin Danila 2073.84
Poduga Championship, 1st League
Date 2015-01-25 Rating 2031.22
Round Color Result Opponent
1 White Draw Vohtomina Vladislava 2120.09
2 Black Loss Prokopets Tatyana 2141.98
3 Black Loss Stulova Darya 2099.70
4 Black Loss Dyachkov Nikita 2115.94
5 White Draw Stoyanov Kirill 2030.75
6 Black Loss Matushkina Ksenia 2096.87
7 Black Win Stulova Kristina 1978.89
8 Black Draw Yusupmurzin Danila 2056.30
9 White Draw Shiryaevskaya Daria 2060.57
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 2030.47
Round Color Result Opponent
1 White Win Bykova Anastasya 1614.62
2 Black Draw Vostryakov Alexey 2230.44
3 White Loss Fedotov Denis 2446.94
4 Black Win Novikova Daria 1885.66
5 White Loss Romanov Sergey 2130.12
5 White Loss Romanov Sergey 2130.12
6 Black Win Yusupmurzina Darya 1910.81
7 Black Win Matushkina Ksenia 2093.47
8 White Loss Mikryukov Mikhail 2321.59
Youth World Championship
Date 2014-08-13 Rating 2018.14
Round Color Result Opponent
B1 Black Loss Semenov Oleg 2259.15
B2 Black Win Topkin Georg-Romet 2158.91
B3 White Loss Ponezhin Gennady 2138.28
B4 White Win Heidmets Mark 2064.64
B5 Black Loss Karpov Fyodor 2109.33
B6 White Loss Kolk Kuno 2233.82
B7 Black Win Suhanov Arkadyi 1920.05
B8 Black Loss Rahumägi Brenet 2144.58
B9 White Win Holtsman Kris 1997.80
Karepa Open Yamaguchi
Date 2014-08-01 Rating 2016.56
Round Color Result Opponent
1 White Loss Tiivel Siim 1920.44
2 White Loss Lõhmus Kristofer 2126.18
3 White Win Kõlar Karl-Ustav 1848.51
4 Black Win Kiviberg Emma-Lotta 1576.50
5 White Win Tsehanovich Valeria 1826.44
6 Black Loss Olumets Erko 2088.51
7 White Loss Vohtomina Vladislava 2072.71
Karepa Open Taraguchi
Date 2014-07-30 Rating 2016.48
Round Color Result Opponent
1 White Win Heidmets Mark 2065.22
2 Black Loss Kolk Kuno 2233.24
3 White Win Sonist Siim Artur 1746.14
4 Black Win Tiivel Siim 1920.16
5 Black Loss Hõbemägi Martin 2588.10
6 Black Win Sonist Siim Artur 1746.14
6 White Loss Reinik Liise-Marie 2053.42
7 White Loss Ikla Markus 2083.31
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-07-14 Rating 2015.60
Round Color Result Opponent
1 White Win Viatkina Maria 1819.12
2 White Loss Oborina Anastasja 2374.39
3 White Win Shangina Alexandra 1822.02
4 Black Win Porokhina Ekaterina 1932.31
5 White Loss Shiryaevskaya Daria 2067.78
6 Black Win Kuznetsov Artem 1791.26
7 White Loss Ponezhin Gennady 2134.98
8 Black Win Popova Daria 1806.17
9 White Loss Fedotov Denis 2424.23
10 Black Win Metreveli Maksim 2012.04
Youth Russian Championship,groups A,B
Date 2014-03-29 Rating 2002.92
Round Color Result Opponent
1 White Loss Fedotov Denis 2418.74
2 White Win Nogovitsin Alexander 2027.09
3 White Loss Postnikov Fedor 2040.95
4 Black Loss Lapin Ivan 1841.76
5 Black Win Suhanov Arkadyi 1924.47
6 White Win Lavrik-Karmazin Maksim 2151.32
8 White Loss Kryuchok Roman 2555.34
9 White Loss Golomaryov Anthony 2448.10
Poduga Championship, High League
Date 2014-02-07 Rating 1996.00
Round Color Result Opponent
1 White Loss Oborina Anastasja 2374.54
2 Black Loss Fedotov Denis 2410.53
3 Black Loss Mikryukov Mikhail 2309.76
4 White Loss Vostryakov Alexey 2214.11
5 White Loss Semenov Oleg 2213.43
6 White Loss Shiryaevskaya Daria 2061.68
7 Black Loss Prokopets Tatyana 2079.06
9 White Win Matushkina Ksenia 2052.22
10 White Loss Kurdina Olga 2388.65
11 White Loss Kryuchok Roman 2564.74
12 White Win Sorokina Oksana 2397.76
13 Black Loss Lashko Kira 2393.15
Poduga Championship, 1 st League
Date 2014-01-26 Rating 1994.60
Round Color Result Opponent
1 Black Win Vohtomina Vladislava 2037.68
2 Black Loss Stulova Darya 2088.19
3 Black Win Yusupmurzin Danila 1970.05
4 White Win Stulova Kristina 1925.90
5 White Loss Matushkina Ksenia 2050.50
6 White Loss Prokopets Tatyana 2075.25
7 White Win Shiryaevskaya Daria 2060.62
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 1990.83
Round Color Result Opponent
1 Black Win Stulova Veronika 1698.80
2 Black Draw Semenov Oleg 2205.07
3 White Loss Ponezhin Gennady 2118.44
4 Black Win Shangina Alexandra 1801.23
5 White Win Stulova Kristina 1923.64
6 Black Loss Nogovitsin Alexander 2042.54
7 Black Loss Sorokina Oksana 2399.17
8 White Loss Shiryaevskaya Daria 2055.48
The 22th Russian Championship, First League
Date 2013-11-09 Rating 1981.28
Round Color Result Opponent
1 White Loss Metreveli Irina 2422.01
2 White Loss Salnikova Nonna 2284.33
3 White Win Strezhnev Mikhail 1850.28
4 White Loss Oborina Anastasja 2378.08
5 White Loss Fedoseyev Arseniy 2087.06
6 Black Loss Prokopets Tatyana 2046.82
7 Black Win Dyachkov Nikita 2015.25
8 Black Loss Glibina Ekaterina 1964.35
9 White Loss Ponezhin Gennady 2110.69
10 White Loss Semenov Oleg 2191.23
11 Black Loss Vostryakov Alexey 2200.94
Youth Championship of Arkhangelsk region, groups A, B, D,E
Date 2013-07-28 Rating 1975.45
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Evdokimova Ksenija 1907.52
2 White Win Stulova Kristina 1912.45
3 Black Loss Kurdina Olga 2388.84
4 White Loss Strezhnev Mikhail 1843.26
5 Black Win Kinozerov Kirill 1927.53
6 Black Win Yusupmurzin Danila 1954.19
7 White Loss Oborina Anastasja 2373.44
8 Black Win Lapin Ivan 1838.28
9 Black Win Stulova Darya 2076.32
Karepa Open Yamaguchi and Mind Sport Triathlon
Date 2013-07-11 Rating 1973.48
Round Color Result Opponent
1 Black Win Metreveli Maksim 1909.84
2 Black Draw Tannebaum Rasmus 1876.66
3 Black Win Stulova Kristina 1909.56
4 White Win Dyachkov Nikita 1982.18
5 Black Loss Fedotov Denis 2355.17
6 White Loss Hõbemägi Martin 2537.61
7 White Win Vostryakov Alexey 2179.33
Karepa Open Taraguchi
Date 2013-07-08 Rating 1972.72
Round Color Result Opponent
1 White Win Savik Aki 1773.86
2 Black Win Stulova Kristina 1909.16
3 Black Loss Holtsman Kris 1982.93
4 White Loss Matushkina Ksenia 2019.30
5 White Win Pärjasaar Elerin 1786.39
6 Black Loss Lillemaa Argo 2232.34
7 White Loss Kolk Kaia 2057.75
Youth European Championship
Date 2013-07-05 Rating 1972.10
Round Color Result Opponent
B1 White Loss Lillemaa Argo 2231.69
B2 Black Win Olumets Erko 2097.28
B3 White Draw Rahumägi Brenet 2039.07
B4 Black Loss Ponezhin Gennady 2101.71
B5 White Win Lõhmus Kristofer 2011.30
B6 White Win Glibin Aleksey 2032.26
B7 Black Loss Kolk Kuno 2194.40
B8 Black Loss Hõbemägi Martin 2537.29
Youth Russian Championship,group B
Date 2013-03-30 Rating 1943.58
Round Color Result Opponent
1 Black Win Egorov Vladislav 1690.47
1 White Loss Ponezhin Gennady 2071.09
2 White Win Vostryakov Alexey 2161.90
2 White Win Strezhnev Mikhail 1826.46
3 Black Loss Ponezhin Gennady 2071.09
3 White Win Egorov Vladislav 1690.47
4 White Loss Glibin Aleksey 2016.57
5 White Loss Postnikov Fedor 2008.80
6 Black Loss Semenov Oleg 2146.16
7 White Win Strezhnev Mikhail 1826.46
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2013-01-06 Rating 1918.31
Round Color Result Opponent
1 White Loss Oborina Anastasja 2399.71
2 White Loss Matushkina Ksenia 1964.84
3 Black Win Bykova Anastasya 1659.21
4 White Win Prokopyev Ruslan 2014.51
5 Black Loss Fedotov Denis 2313.93
6 Black Loss Evdokimova Ksenija 1881.06
7 White Loss Vohtomina Vladislava 2025.18
8 White Loss Kinozerov Kirill 1922.16
9 White Win Popova Daria 1750.96
The 21th Russian Championship, First League
Date 2012-11-10 Rating 1904.72
Round Color Result Opponent
1 White Loss Taiblin Yuriy 2365.98
2 White Loss Reibandt Vitaly 2041.22
3 White Draw Glibina Ekaterina 1963.47
4 White Loss Postnikov Fedor 2014.90
5 White Win Ponezhin Gennady 2022.19
6 White Loss Salnikova Nonna 2234.46
7 White Win Makhina Alla 1797.64
8 White Loss Buszkowski Ludwik 2095.64
9 White Win Glibin Aleksey 1977.44
10 Black Loss Smirnov Evgeny 2416.84
11 White Win Prokopets Tatyana 1973.10
European Championship Open
Date 2012-08-23 Rating 1879.20
Round Color Result Opponent
1 White Loss Mikryukov Mikhail 2321.38
2 Black Loss Kalyakin Dmitrii 2068.28
3 White Loss Kartashev Daniil 2397.70
4 Black Loss Vostryakov Alexey 2125.10
5 Black Win Savik Aki 1763.10
6 Black Loss Balabhai Viktor 2472.44
7 White Draw Sumarokova Aleksandra 2260.81
8 White Loss Prokopets Tatyana 1959.97
9 Black Loss Rumyantseva Ekaterina 1969.02
European Championship QT
Date 2012-08-17 Rating 1877.54
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Mikryukov Mikhail 2321.38
2 Black Loss Kalyakin Dmitrii 2068.27
4 White Loss Kurdina Olga 2343.37
5 Black Loss Vostryakov Alexey 2123.98
6 White Win Prokopets Tatyana 1958.92
7 Black Loss Rumyantseva Ekaterina 1968.52
Youth World Championship
Date 2012-08-15 Rating 1877.03
Round Color Result Opponent
C1 White Loss Georgiev Filip 1773.16
C2 Black Loss Holtsman Kris 1956.19
C3 White Loss Pestov Arseni 1983.18
C4 White Draw Narva Mart 1831.20
C5 White Loss Fedotov Denis 2300.34
C6 White Win Fridman Mikhail 1840.17
C7 Black Win Stoyanov Kirill 1821.34
C8 White Win Kinozerov Kirill 1913.30
C9 Black Win Bazalisky Artyomi 1713.42
C10 Black Draw Ponezhin Gennady 1995.60
C11 Black Loss Olumets Erko 2061.02
C12 White Win Tiivel Siim 1817.93
Podyuga Sbory Yamaguchi
Date 2012-07-27 Rating 1871.56
Round Color Result Opponent
1 White Loss Litvinova Yulia 2166.31
2 Black Draw Stulova Darya 2001.66
3 White Loss Stulova Kristina 1835.11
4 Black Loss Evdokimova Ksenija 1856.78
5 White Win Makhina Alla 1797.07
6 Black Win Nogovitsin Alexander 1985.09
7 Black Loss Prokopets Tatyana 1960.27
8 White Loss Semenov Oleg 2091.60
9 White Loss Spirichev Vladislav 1992.64
Youth Championshipof Arkhangelsk region, groups A,B,D,E
Date 2012-06-28 Rating 1865.19
Round Color Result Opponent
1 White Loss Oborina Anastasja 2421.73
2 White Loss Strezhnev Mikhail 1816.79
3 White Win Shiryaevskaya Daria 1938.17
4 White Loss Krayeva Tatyana 2313.03
5 White Win Serebryannikova Darya 1702.78
6 Black Loss Bovkonyuk Pavel 1866.32
7 Black Loss Evdokimova Ksenija 1850.80
8 Black Win Kaspirovich Maxim 1648.44
9 White Loss Vostryakov Alexey 2118.02
Championship of Konoshsky region
Date 2012-05-20 Rating 1858.88
Round Color Result Opponent
3 Black Loss Vostryakov Alexey 2111.23
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2012-01-06 Rating 1838.95
Round Color Result Opponent
1 White Loss Fedotov Denis 2222.02
2 White Loss Nogovitsin Alexander 1971.33
3 White Loss Shiryaevskaya Daria 1941.69
4 Black Loss Bovkonyuk Pavel 1853.82
5 Black Win Serebryannikova Darya 1691.15
6 Black Win Makhina Alla 1785.96
7 White Win Mikryukova Diana 1650.27
8 White Win Evdokimova Ksenija 1812.90
9 White Loss Prokopets Tatyana 1926.28
The 20th Open Russian Championship, First League
Date 2011-11-05 Rating 1830.68
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kachaev Denis 2380.31
2 White Loss Vostryakov Alexey 2079.09
3 White Win Bovkonyuk Pavel 1848.55
4 White Win Ponezhin Gennady 1871.78
5 White Loss Salnikova Nonna 2242.37
6 White Loss Karpov Fyodor 1981.70
7 White Loss Antonov Andrey 2006.93
8 White Loss Arefyev Andrey 1955.66
9 White Loss Kachaeva Ilona 1949.50
10 White Win Strezhnev Mikhail 1783.32
11 Black Loss Semenov Oleg 2041.74
Podyuga Sbory
Date 2011-07-10 Rating 1817.18
Round Color Result Opponent
1 White Loss Mikryukov Mikhail 2303.46
2 Black Draw Ponezhin Gennady 1844.60
4 Black Loss Dynin Ilja 1697.13
6 White Loss Novikova Daria 1804.76
8 Black Win Prokopets Tatyana 1868.00
9 White Loss Mikryukova Diana 1666.99
Podyuga Sbory
Date 2010-06-30 Rating 1811.42
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kurdina Olga 2214.33
Moscow Open
Date 2010-06-14 Rating 1811.28
Round Color Result Opponent
1 White Loss Sirategyan Karen 2367.98
2 Black Loss Suslov Sergey 2113.04
3 White Loss Semenov Oleg 1956.26
4 White Win Kozhemjakina Lidia 1644.25
5 White Loss Sadelov Igor 1948.40
6 White Win Prokopets Tatyana 1801.84
7 White Loss Didenko Andrey 2015.69
8 White Loss Kurdina Olga 2212.18