Karpov Fyodor

Place: Konosha, Russian Renju Association

Rating: 2196.83, Rank: 298

First game: 2010-06-30, Last game: 2018-01-05

Top rating: 2197.05 (2017-08-12)

Games: 312, Wins: 139, Draws: 17, Losses: 156

Gy1: 0, Gy2: 0, Gy5: 16

The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 2196.83
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Bykov Dmitrii 1826.58
2 White Win Kurchitskii Dmitrii 1487.29
3 Black Win Prokopyev Andrei 1910.47
4 White Loss Porokhina Ekaterina 2076.25
5 White Win Kulin Maxim 1807.61
6 White Win Oborina Anastasja 2331.34
7 Black Win Metreveli Maksim 2254.95
World Championship BT
Date 2017-08-12 Rating 2197.05
Round Color Result Opponent
1 Black Win Hõbemägi Martin 2589.84
2 White Draw Chang Ming-Jun 1799.66
3 Black Loss Chen Ko-Han 2536.92
4 White Loss Wai Chan Keong 2625.54
5 Black Loss Jonsson Peter 2249.39
6 Black Win Tatsutomi Hiroyuki 2012.78
7 White Loss Tachi Masaya 2478.50
8 White Win Kuo Sheng-Pin 1839.06
9 White Win Tao Tao 1821.47
Youth European Championship
Date 2017-05-04 Rating 2195.87
Round Color Result Opponent
AB1 Black Win Heidmets Mark 2058.99
AB2 Black Draw Lavrik-Karmazin Maksim 2350.58
AB3 Black Loss Mesila Villem 2534.15
AB4 Black Loss Kolk Kuno 2253.09
AB5 Black Win Paizis Manolis 1736.61
AB6 Black Win Lohmus Kristofer 2260.55
AB7 White Win Ponezhin Gennady 2162.76
AB8 White Win Topkin Georg-Romet 2397.32
AB9 White Draw Fedotov Denis 2531.91
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 2174.82
Round Color Result Opponent
1 Black Win Serebryannikova Darya 1827.89
2 White Loss Matushkina Ksenia 2149.38
3 White Win Prokopyev Ruslan 2003.24
4 Black Win Stulova Darya 2080.22
5 White Loss Shabanov Ruslan 2093.48
6 Black Win Stulova Kristina 2103.89
7 White Loss Maximov Nikolay 2173.59
Youth World Championship
Date 2016-08-13 Rating 2154.52
Round Color Result Opponent
A1 White Loss Shabanov Ruslan 2079.25
A2 White Win Tiivel Siim 1909.11
A3 White Win Kallikorm Kevin Kaido 1863.44
A4 Black Loss Metreveli Maksim 2159.36
A5 Black Draw Glibin Aleksey 2083.98
A6 White Loss Lohmus Kristofer 2216.11
A7 White Win Piik Sander 2053.01
A8 Black Win Yusupmurzin Danila 2159.28
A9 Black Loss Rahumagi Brenet 2278.20
A10 Black Win Orlov Maxim 2098.20
A11 White Loss Danilin Ivan 2419.07
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 2152.96
Round Color Result Opponent
1 White Win Kozhevin Dmitry 1726.44
2 Black Win Stoyanov Kirill 2055.38
3 White Win Kryuchok Roman 2543.93
4 Black Loss Semenov Oleg 2348.22
5 Black Win Stulova Veronika 1894.84
6 Black Loss Lashko Kira 2451.77
7 Black Draw Stulova Kristina 2077.97
8 White Loss Oborina Anastasja 2347.43
9 White Win Kuznetsov Artem 1820.86
Youth Russian Championship, group A,D
Date 2016-03-30 Rating 2132.19
Round Color Result Opponent
1 Black Draw Glibin Aleksey 2069.25
2 Black Loss Lashko Kira 2461.69
3 White Win Kozlova Viktoriia 1960.50
4 White Loss Semenov Oleg 2335.22
6 Black Win Nogovitsin Alexander 1940.75
7 Black Loss Vostryakov Alexey 2227.48
8 White Loss Oborina Anastasja 2341.08
9 White Win Kurdina Olga 2306.26
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2016-03-07 Rating 2127.90
Round Color Result Opponent
1 White Win Stulova Darya 2077.26
2 Black Win Lapin Ivan 1883.70
3 Black Loss Lashko Kira 2461.05
4 White Win Shabanov Ruslan 2065.65
5 White Win Yusupmurzin Danila 2136.53
6 Black Loss Fedotov Denis 2514.18
7 White Loss Ponezhin Gennady 2122.27
8 Black Loss Stulova Kristina 2055.71
9 Black Loss Matushkina Ksenia 2128.30
1st Team Renju Cup of General Consul of Japan in St. Petersburg
Date 2016-01-10 Rating 2118.50
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kozhin Mikhail 2647.00
2 Black Loss Fedotov Denis 2499.28
4 Black Win Muugamae Eric 1812.84
5 White Win Kolar Karl-Ustav 1979.88
6 Black Loss Taiblin Yuriy 2403.27
7 Black Loss Arevkov Maxim 2347.95
8 White Loss Berezin Roman 2444.89
9 Black Loss Rumyantseva Ekaterina 2017.58
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 2117.99
Round Color Result Opponent
1 Black Win Prokopyev Andrei 1817.01
2 White Win Molotova Anastasja 2014.37
3 White Loss Semenov Oleg 2323.25
4 Black Win Stoyanov Egor 1768.89
5 Black Win Yusupmurzina Darya 2003.51
6 White Draw Sumarokova Aleksandra 2319.66
7 Black Draw Sorokina Oksana 2392.74
8 Black Win Pestereva Maria 2214.45
Open Swedish Team Championship
Date 2015-11-15 Rating 2105.33
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Ikla Markus 2084.68
2 White Loss Nyberg Bengt 1970.86
4 Black Win Widman Linnea 1944.00
5 White Win Moller Andrus 1749.53
F1 Black Win Nyberg Bengt 1970.86
F2 White Loss Sandstrom Richard 2283.36
F3 White Loss Jonsson Peter 2321.55
World Championship BT
Date 2015-08-12 Rating 2088.74
Round Color Result Opponent
1 White Loss Huang Yen-Hua 2400.29
2 White Loss Jonsson Peter 2319.33
3 White Loss Tachi Masaya 2421.00
4 White Loss Huang Xiuyi 2129.58
6 Black Win Stoyanova Anastasiya 1757.45
7 Black Loss Balabhai Viktor 2400.62
8 Black Win Lapin Ivan 1866.35
9 Black Loss Rumyantseva Ekaterina 2024.45
Youth European Championship
Date 2015-05-04 Rating 2081.01
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Kilinclar Alkin 1628.85
B2 Black Loss Shabanov Ruslan 2028.81
B3 White Win Muugamae Eric 1760.48
B4 Black Win Dyachkov Nikita 2115.75
B5 Black Loss Kolk Kuno 2261.77
B6 Black Loss Topkin Georg-Romet 2249.96
B7 Black Loss Metreveli Maksim 2076.69
B8 Black Win Yilmaz Oguzhan 1590.90
B9 Black Win Dincer Emre 1655.55
Youth Russian Championship, group B
Date 2015-03-28 Rating 2080.14
Round Color Result Opponent
1 White Loss Semenov Oleg 2296.28
2 White Win Suhanov Arkadyi 1907.84
3 Black Win Lapin Ivan 1855.65
4 White Draw Vostryakov Alexey 2214.73
5 White Draw Yusupmurzin Danila 2056.10
6 White Loss Shlyundikov Alexander 1953.03
7 Black Win Utkin Dmitryi 1766.23
8 White Draw Lavrik-Karmazin Maksim 2186.62
9 Black Loss Fedotov Denis 2438.14
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 2078.76
Round Color Result Opponent
1 White Loss Lapin Ivan 1852.10
2 Black Loss Prokopyev Ruslan 2013.63
3 White Loss Metreveli Maksim 2053.27
4 Black Win Yusupmurzin Danila 2034.25
5 White Loss Molotova Anastasja 2039.30
5 Black Win Molotova Anastasja 2039.30
6 White Loss Mikryukov Mikhail 2301.97
8 Black Win Kuzmina Alexandra 1887.51
Youth World Championship
Date 2014-08-13 Rating 2093.20
Round Color Result Opponent
B1 Black Loss Yuan Jiayin 2315.95
B2 Black Loss Heidmets Mark 2048.31
B3 White Win Lapin Ivan 1827.39
B4 White Win Holtsman Kris 1981.03
B5 White Win Shabanov Ruslan 2002.12
B6 Black Win Yusupmurzin Danila 1998.86
B7 White Win Ponezhin Gennady 2121.80
B8 Black Loss Yin Zhouhao 2305.52
B9 Black Draw Fedotov Denis 2410.10
Karepa Open Yamaguchi
Date 2014-08-01 Rating 2093.36
Round Color Result Opponent
1 Black Win Väljataga Paul 2282.27
2 Black Loss Berg Brigite-Christine 1744.94
3 Black Win Popova Daria 1792.65
4 Black Loss Ikla Markus 2067.44
5 Black Loss Kolk Kuno 2215.34
6 Black Win Tsehanovich Valeria 1812.90
7 White Win Stulova Darya 2074.44
Karepa Open Taraguchi
Date 2014-07-30 Rating 2093.41
Round Color Result Opponent
1 White Win Murumaa Mathias 1659.60
2 Black Loss Kryuchok Roman 2524.23
3 Black Win Piik Sander 1918.16
4 White Loss Holtsman Kris 1982.19
5 Black Loss Kurdina Olga 2369.68
6 White Win Narva Mart 1862.34
7 White Draw Lashko Kira 2377.09
Youth Russian Championship,groups A,B
Date 2014-03-29 Rating 2097.11
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kryuchok Roman 2534.20
2 Black Loss Semenov Oleg 2207.71
4 White Win Lavrik-Karmazin Maksim 2134.30
5 Black Loss Yusupmurzin Danila 1963.95
6 White Win Postnikov Fedor 2024.97
7 White Loss Fedotov Denis 2400.71
8 White Win Nogovitsin Alexander 2012.76
9 Black Win Lapin Ivan 1827.42
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2014-03-09 Rating 2097.33
Round Color Result Opponent
1 Black Win Hodzinskaya Zhanna 1718.96
2 Black Loss Fedotov Denis 2398.79
3 Black Win Tarabrina Elizaveta 1761.19
4 Black Win Lapin Ivan 1828.89
5 Black Loss Stulova Darya 2066.20
6 Black Loss Semenov Oleg 2202.98
7 White Loss Vohtomina Vladislava 2030.31
8 Black Win Yurina Lyudmila 1539.97
Lariks 2014
Date 2014-02-02 Rating 2100.84
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Golomaryov Anthony 2418.97
3 White Loss Kryuchok Roman 2543.71
4 Black Loss Narva Mai 2128.80
5 Black Win Lohmus Kristofer 2070.34
6 Black Win Sumarokova Aleksandra 2273.73
7 White Loss Kawamura Norihiko 2592.70
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 2102.69
Round Color Result Opponent
1 Black Win Naumov Egor 1813.49
2 White Win Sumarokova Aleksandra 2270.74
3 Black Win Kuzmina Alexandra 1822.45
4 Black Win Novozhilova Polina 1797.20
5 Black Loss Stulova Darya 2062.48
6 Black Win Mikryukov Mikhail 2284.12
7 Black Win Dyachkov Nikita 2019.70
8 White Win Semenov Oleg 2187.88
Youth Championship of Arkhangelsk region, groups A, B, D,E
Date 2013-07-28 Rating 2084.86
Round Color Result Opponent
1 Black Win Novikova Daria 1843.45
2 White Loss Krayeva Tatyana 2306.11
3 Black Win Kinozerov Kirill 1919.26
4 White Loss Oborina Anastasja 2353.66
5 White Win Strezhnev Mikhail 1832.02
6 Black Loss Kurdina Olga 2368.71
7 Black Win Stulova Kristina 1903.71
9 Black Win Shiryaevskaya Daria 2007.49
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2013-01-06 Rating 2050.93
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Kryuchok Roman 2505.37
2 Black Loss Savrasov Ruslan 2112.96
3 Black Win Potapov Maxim 1887.05
4 White Win Vohtomina Vladislava 2013.44
5 White Loss Spirichev Vladislav 1975.37
6 White Win Makhina Alla 1788.90
7 White Loss Prokopyev Ruslan 1988.06
8 White Win Evdokimova Ksenija 1878.13
9 White Win Kinozerov Kirill 1914.67
Youth World Championship
Date 2012-08-15 Rating 2028.85
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Kolk Kuno 2049.21
B2 Black Loss Lillemaa Argo 2148.61
B3 Black Loss Spirichev Vladislav 1983.80
B4 Black Draw Rahumagi Brenet 1938.78
B5 Black Loss Yakushkin Nikolay 1893.37
B7 White Win Nogovitsin Alexander 1981.85
B8 Black Loss Kryuchok Roman 2492.11
B9 White Loss Hõbemägi Martin 2446.38
B10 White Loss Semenov Oleg 2084.76
B11 Black Win Vostryakov Alexey 2108.35
Podyuga Sbory Yamaguchi
Date 2012-07-27 Rating 2026.93
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Oborina Anastasja 2398.35
2 Black Win Makhina Alla 1786.36
3 Black Loss Sumarokova Aleksandra 2238.71
4 White Loss Spirichev Vladislav 1981.56
5 Black Win Evdokimova Ksenija 1861.32
7 White Win Fedotov Denis 2279.32
8 White Win Pestereva Maria 2219.15
9 Black Win Vostryakov Alexey 2106.34
Youth Championshipof Arkhangelsk region, groups A,B,D,E
Date 2012-06-28 Rating 2020.22
Round Color Result Opponent
1 White Win Shiryaevskaya Daria 1926.13
2 Black Loss Lashko Kira 2341.36
3 Black Win Kaspirovich Maxim 1678.24
4 Black Loss Prokopyev Ruslan 1972.71
5 White Win Spirichev Vladislav 1976.73
6 White Loss Kurdina Olga 2312.42
7 White Loss Strezhnev Mikhail 1808.28
8 Black Loss Ponezhin Gennady 1967.20
9 White Loss Bovkonyuk Pavel 1876.49
Championship of Konoshsky region
Date 2012-05-20 Rating 2016.93
Round Color Result Opponent
3 Black Loss Semenov Oleg 2070.48
4 Black Win Nogovitsin Alexander 1975.77
6 White Win Kurdina Olga 2308.02
7 Black Loss Merkulov Artyom 2489.78
8 White Loss Fedotov Denis 2258.31
Youth Russian Championship, groups A, B
Date 2012-03-30 Rating 2010.36
Round Color Result Opponent
1 Black Win Glibin Aleksey 1929.89
2 Black Loss Puh Alexander 2085.62
3 Black Loss Sumarokov Evgeny 2527.57
4 White Loss Smirnov Evgeny 2397.22
5 White Win Vostryakov Alexey 2087.21
6 Black Loss Kryuchok Roman 2485.01
7 White Win Semenov Oleg 2059.36
8 Black Loss Nogovitsin Alexander 1974.73
9 White Loss Merkulov Artyom 2484.06
10 Black Win Spirichev Vladislav 1972.05
11 White Win Bovkonyuk Pavel 1870.15
Podyuga Sbory
Date 2012-03-23 Rating 2008.88
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kurdina Olga 2301.76
2 White Loss Lashko Kira 2305.06
3 White Loss Vostryakov Alexey 2086.83
4 White Win Semenov Oleg 2057.76
5 Black Win Prokopets Tatyana 1933.98
7 Black Win Nogovitsin Alexander 1973.78
8 White Loss Stulova Darya 1956.48
9 White Loss Kryuchok Roman 2484.32
10 White Loss Merkulov Artyom 2483.61
11 Black Loss Oborina Anastasja 2402.46
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2012-01-06 Rating 1993.08
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Merkulov Artyom 2488.93
2 Black Loss Semenov Oleg 2044.44
3 White Win Stulova Kristina 1808.10
4 Black Win Makhina Alla 1777.62
5 Black Win Bovkonyuk Pavel 1870.90
6 White Loss Romanov Sergey 2052.51
7 Black Loss Vostryakov Alexey 2079.50
8 White Draw Nogovitsin Alexander 1973.07
Podyuga Cup
Date 2011-11-21 Rating 1985.31
Round Color Result Opponent
1/8 White Loss Kurdina Olga 2274.17
1/8 White Loss Kurdina Olga 2274.17
The 20th Open Russian Championship, First League
Date 2011-11-05 Rating 1982.99
Round Color Result Opponent
1 White Loss Filinov Vladimir 2441.00
2 White Win Ponezhin Gennady 1869.81
3 White Loss Kryuchok Roman 2457.74
4 Black Win Fedotov Denis 2194.79
5 White Loss Kachaev Denis 2348.97
6 Black Win Shabanov Ruslan 1823.99
7 Black Loss Lashko Kira 2259.00
8 White Loss Semyonov Vladimir 2247.87
9 White Loss Prokopets Tatyana 1896.23
10 Black Win Bovkonyuk Pavel 1867.83
11 Black Loss Makhina Alla 1780.65
Youth European Championship
Date 2011-07-30 Rating 1970.44
Round Color Result Opponent
B1 White Loss Vostryakov Alexey 2045.84
B1 White Draw Lillemaa Argo 2028.39
B2 White Loss Vostryakov Alexey 2045.84
B3 Black Loss Staub Rain 1876.45
B4 Black Loss Kryuchok Roman 2428.95
B6 Black Win Shlyundikov Alexander 1840.10
B7 Black Win Rahumagi Brenet 1898.23
B8 Black Win Reimann Margus 1625.50
B10 White Loss Merkulov Artyom 2514.96
B11 White Win Semenov Oleg 2024.77
b5 White Win Nogovitsin Alexander 1959.92
Podyuga Sbory
Date 2011-07-10 Rating 1967.20
Round Color Result Opponent
2 Black Loss Vostryakov Alexey 2040.20
3 Black Loss Shiryaevskaya Daria 1941.01
4 Black Win Stulova Kristina 1790.64
5 Black Win Dynin Ilja 1716.79
6 White Loss Litvinova Alina 1924.95
7 Black Win Serebryannikova Darya 1733.14
8 Black Win Vohtomina Vladislava 1972.16
9 Black Loss Sumarokova Aleksandra 2217.36
Championship of Konoshsky region
Date 2011-03-07 Rating 1951.74
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kurdina Olga 2222.12
2 White Win Belous Polina 1832.32
3 White Loss Kryuchok Roman 2378.29
4 White Win Semenov Oleg 2003.74
5 Black Loss Lashko Kira 2178.74
6 Black Loss Sumarokova Aleksandra 2189.15
7 White Win Prokopets Tatyana 1824.40
8 White Loss Oborina Anastasja 2310.79
9 White Loss Merkulov Artyom 2515.36
The 19th Open Russian Championship, First League
Date 2010-11-06 Rating 1933.06
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Taiblin Yuriy 2360.03
2 White Loss Salnikova Nonna 2215.62
3 White Loss Vostryakov Alexey 1996.51
4 Black Win Semenov Oleg 1997.68
5 Black Loss Litvinova Alina 1897.04
6 Black Loss Lashko Kira 2135.85
7 White Draw Nogovitsin Alexander 1928.68
8 Black Loss Komarov Sergey 1682.92
9 Black Win Kinozerov Kirill 1850.36
10 Black Loss Semyonov Vladimir 2262.02
11 White Loss Kryuchok Roman 2337.07
Podyuga Sbory
Date 2010-06-30 Rating 1927.52
Round Color Result Opponent
4 Black Loss Oborina Anastasja 2259.13
6 Black Loss Fedotov Denis 2096.64
10 Black Loss Kryuchok Roman 2317.92