Ponezhin Gennady

Place: Konosha, Russian Renju Association

Rating: 2187.61, Rank: 311

First game: 2011-07-10, Last game: 2017-12-15

Top rating: 2187.61 (2017-12-15)

Games: 307, Wins: 144, Draws: 15, Losses: 148

Gy1: 0, Gy2: 0, Gy5: 16

Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 2187.61
Round Color Result Opponent
1 Black Win Barabanov Daniil 1680.20
2 Black Win Popova Daria 1801.69
3 White Win Dyachkov Nikita 2206.62
4 Black Win Matushkina Ksenia 2104.22
5 White Win Porokhina Ekaterina 2079.04
6 Black Win Vohtomina Vladislava 2126.67
7 White Loss Fedotov Denis 2553.15
8 White Draw Stulova Kristina 2132.09
The 26th Russian Championship, First League
Date 2017-11-09 Rating 2183.25
Round Color Result Opponent
1 White Loss Fedotov Denis 2543.35
2 Black Win Orlov Maxim 2243.14
3 White Loss Golomaryov Anthony 2564.78
4 Black Win Sadova Taisia 2114.78
5 Black Loss Salnikova Nonna 2182.05
7 White Loss Fedoseyev Arseniy 2153.77
8 Black Win Shabanov Ruslan 2112.36
9 Black Loss Volkov Sergey 2326.95
Youth European Championship
Date 2017-05-04 Rating 2162.78
Round Color Result Opponent
AB1 Black Win Paizis Manolis 1736.62
AB2 White Win Erentraut Andrei 1729.78
AB3 White Loss Topkin Georg-Romet 2397.28
AB4 Black Draw Lavrik-Karmazin Maksim 2350.59
AB5 White Loss Lohmus Kristofer 2260.55
AB6 Black Win Heidmets Mark 2059.00
AB7 Black Loss Karpov Fyodor 2195.88
AB8 White Win Vostryakov Alexey 2207.75
AB9 White Loss Kolk Kuno 2253.08
Youth Russian Championship, group A,B
Date 2017-03-30 Rating 2159.18
Round Color Result Opponent
1 White Loss Fedotov Denis 2529.44
2 Black Win Shabanov Ruslan 2102.26
3 Black Win Glibin Aleksey 2085.91
4 Black Loss Yusupmurzin Danila 2168.64
5 White Win Lapin Ivan 1885.61
6 Black Loss Golomaryov Anthony 2560.94
8 White Win Nogovitsin Alexander 1905.49
9 Black Loss Orlov Maxim 2157.01
10 Black Loss Kryuchok Roman 2532.39
11 White Win Postnikov Fedor 2065.48
Youth World Championship
Date 2016-08-13 Rating 2131.34
Round Color Result Opponent
A1 White Win Glibin Aleksey 2084.00
A2 Black Loss Metreveli Maksim 2159.38
A3 White Win Dyachkov Nikita 2211.91
A4 Black Loss Mesila Villem 2522.70
A5 White Loss Piik Sander 2053.01
A6 Black Win Tiivel Siim 1909.13
A7 White Win Holtsman Kris 2024.82
A8 Black Loss Olumets Erko 2115.14
A9 White Win Kallikorm Kevin Kaido 1863.46
A10 White Loss Purk Tauri 2304.12
A11 Black Loss Heidmets Mark 2094.71
Youth Russian Championship, group B
Date 2016-03-30 Rating 2122.09
Round Color Result Opponent
1 Black Win Lapin Ivan 1885.24
2 Black Loss Stoyanov Kirill 2067.11
3 Black Loss Postnikov Dmitrii 2019.29
4 Black Win Fedoseyev Arseniy 2088.73
5 Black Win Lavrik-Karmazin Maksim 2254.91
6 Black Loss Yusupmurzin Danila 2140.23
7 Black Loss Postnikov Fedor 2049.16
8 White Win Kokachev Artem 1736.06
9 White Loss Danilin Ivan 2402.79
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2016-03-07 Rating 2122.29
Round Color Result Opponent
2 Black Win Kulin Maxim 1774.70
3 White Win Stoyanov Kirill 2066.63
4 Black Win Prokopets Tatyana 2072.06
5 White Win Lapin Ivan 1883.73
6 White Loss Lashko Kira 2461.07
7 Black Win Karpov Fyodor 2127.92
8 Black Win Dyachkov Nikita 2207.72
9 White Loss Vostryakov Alexey 2228.61
Poduga Championship, High league
Date 2016-02-07 Rating 2118.61
Round Color Result Opponent
4 Black Loss Shiryaevskaya Daria 2074.64
5 Black Win Dyachkov Nikita 2206.77
6 White Loss Yusupmurzin Danila 2130.47
7 Black Draw Stoyanov Kirill 2065.80
8 Black Loss Shabanov Ruslan 2063.43
9 Black Loss Kryuchok Roman 2548.19
10 Black Loss Lashko Kira 2458.58
11 White Loss Fedotov Denis 2508.04
13 Black Loss Mikryukov Mikhail 2326.77
1st Team Renju Cup of General Consul of Japan in St. Petersburg
Date 2016-01-10 Rating 2118.40
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Karasyov Maxim 2550.98
2 Black Loss Vostryakov Alexey 2230.28
3 White Loss Topkin Georg-Romet 2293.06
4 White Loss Soosõrv Ants 2686.97
6 Black Loss Nikonova Natalya 2252.88
9 Black Loss Kachaeva Ilona 1969.60
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 2119.01
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kokachev Artem 1738.25
2 Black Win Kulin Maxim 1775.25
3 Black Loss Fedotov Denis 2498.00
4 Black Loss Vostryakov Alexey 2230.55
5 Black Win Stoyanov Kirill 2063.82
6 Black Loss Prokopyev Ruslan 2019.56
7 Black Loss Pestereva Maria 2214.47
8 Black Win Naumov Egor 1851.39
The 24th Russian Championship, First League
Date 2015-11-06 Rating 2129.14
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Berezin Roman 2441.09
2 Black Draw Lapin Ivan 1872.45
3 Black Loss Mikryukov Mikhail 2326.27
4 White Win Kuleshov Mikhail 2162.45
5 Black Loss Balabhai Viktor 2410.58
6 White Loss Katsev Ilya 2262.97
7 White Win Yusupmurzin Danila 2100.13
8 Black Win Rumyantseva Ekaterina 2016.99
9 Black Loss Tarannikov Yuriy 2625.68
World Championship BT
Date 2015-08-12 Rating 2142.93
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Lin Liu-Min 2501.80
2 Black Win Stoyanova Anastasiya 1757.47
3 Black Loss Sirategyan Karen 2366.09
4 Black Win Khramov Andrey 2202.98
5 Black Loss Topkin Georg-Romet 2270.06
6 Black Win Balabhai Viktor 2400.62
7 Black Loss Huang Xiuyi 2129.58
8 Black Win Fedoseyev Arseniy 2085.76
9 Black Loss Sun In 2377.16
Youth European Championship
Date 2015-05-04 Rating 2154.98
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Shabanov Ruslan 2028.83
B2 Black Loss Kolk Kuno 2261.77
B3 White Win Vostryakov Alexey 2217.47
B4 White Win Olumets Erko 2083.36
B5 Black Loss Topkin Georg-Romet 2249.97
B6 White Win Metreveli Maksim 2076.71
B7 White Win Yilmaz Oguzhan 1590.93
B8 White Win Dyachkov Nikita 2115.77
B9 Black Win Lavrik-Karmazin Maksim 2193.78
Youth Russian Championship, group B
Date 2015-03-28 Rating 2153.88
Round Color Result Opponent
1 Black Win Suhanov Arkadyi 1907.86
2 Black Loss Semenov Oleg 2296.30
3 White Win Shlyundikov Alexander 1953.05
4 Black Win Dyachkov Nikita 2110.33
5 White Loss Fedotov Denis 2438.15
6 Black Win Vostryakov Alexey 2214.75
7 Black Draw Lavrik-Karmazin Maksim 2186.63
8 Black Win Yusupmurzin Danila 2056.12
9 Black Win Kuznetsov Artem 1775.68
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 2142.45
Round Color Result Opponent
1 Black Win Viatkina Maria 1835.73
2 Black Win Novikova Daria 1869.51
3 White Loss Kryuchok Roman 2512.27
4 White Draw Romanov Sergey 2107.76
5 White Win Nogovitsin Alexander 1974.54
6 White Win Vostryakov Alexey 2211.70
7 Black Loss Fedotov Denis 2427.15
8 Black Draw Vohtomina Vladislava 2100.00
The 23th Russian Championship, First League
Date 2014-11-07 Rating 2130.37
Round Color Result Opponent
1 Black Win Salnikov Pavel 2556.35
2 Black Loss Sirategyan Karen 2367.53
3 Black Loss Volkov Sergey 2365.37
4 Black Loss Danilin Ivan 2296.64
5 Black Loss Nogovitsin Alexander 1984.73
6 White Loss Prokopets Tatyana 2111.47
7 Black Win Knyazeva Ekaterina 1818.82
8 White Loss Stoyanov Kirill 1997.43
9 Black Win Lapin Ivan 1838.21
Youth World Championship
Date 2014-08-13 Rating 2121.82
Round Color Result Opponent
B1 Black Loss Lillemaa Argo 2266.65
B2 Black Win Lapin Ivan 1827.41
B3 Black Win Shabanov Ruslan 2002.14
B4 White Win Lavrik-Karmazin Maksim 2147.91
B5 White Loss Yin Zhouhao 2305.53
B6 Black Win Olumets Erko 2071.56
B7 Black Loss Karpov Fyodor 2093.22
B9 Black Loss Sun Jiahong 2164.87
Karepa Open Yamaguchi
Date 2014-08-01 Rating 2120.70
Round Color Result Opponent
1 White Win Tiivel Tuuli 1964.68
2 White Loss Lillemaa Argo 2267.32
3 Black Win Raag Ardi 1845.27
4 Black Win Heidmets Mark 2048.96
5 White Loss Mikryukov Mikhail 2294.64
6 Black Win Pozderova Elina 1983.00
7 White Win Kolk Kuno 2215.35
Karepa Open Taraguchi
Date 2014-07-30 Rating 2120.33
Round Color Result Opponent
1 Black Win Piik Sander 1918.17
2 Black Loss Tiivel Tuuli 1964.89
3 White Loss Reinik Liise-Marie 2037.35
5 White Win Örd Laura 1684.66
6 White Win Tiivel Siim 1904.83
7 Black Loss Väljataga Paul 2282.39
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-07-14 Rating 2118.66
Round Color Result Opponent
1 Black Win Piruakov Artem 1647.86
2 Black Loss Stoyanov Kirill 1978.16
3 Black Loss Vohtomina Vladislava 2056.70
4 White Win Korolyova Natalya 1699.49
5 Black Win Kuzmina Alexandra 1843.69
6 White Loss Popova Polina 1767.70
7 Black Win Shabanov Ruslan 1999.70
8 Black Win Sumarokova Aleksandra 2306.99
9 White Loss Oborina Anastasja 2356.16
10 White Loss Kryuchok Roman 2525.71
Youth Russian Championship,groups A,B
Date 2014-03-29 Rating 2115.83
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Golomaryov Anthony 2425.20
2 White Win Glibin Aleksey 2038.30
3 Black Win Suhanov Arkadyi 1909.43
4 Black Loss Semenov Oleg 2207.72
5 Black Loss Postnikov Fedor 2024.98
6 Black Win Nogovitsin Alexander 2012.79
7 Black Win Kryuchok Roman 2534.21
8 White Win Fedotov Denis 2400.72
9 Black Draw Vostryakov Alexey 2205.47
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 2103.05
Round Color Result Opponent
1 Black Win Popova Daria 1778.58
2 White Loss Kurdina Olga 2372.11
3 Black Win Shabanov Ruslan 1975.55
4 White Win Matushkina Ksenia 2031.39
5 Black Loss Nogovitsin Alexander 2028.96
6 Black Loss Grigoriev Roman 1966.27
7 Black Win Novikova Daria 1859.55
8 White Win Tarabrina Elizaveta 1762.93
The 22th Russian Championship, First League
Date 2013-11-09 Rating 2095.50
Round Color Result Opponent
1 White Win Strezhnev Mikhail 1838.65
2 White Loss Kachaev Denis 2449.45
3 White Loss Vostryakov Alexey 2182.95
4 Black Loss Glibin Aleksey 2031.97
5 Black Loss Lisyutin Alexander 2174.84
6 Black Win Dyachkov Nikita 1999.39
7 Black Loss Semenov Oleg 2174.35
8 White Draw Prokopets Tatyana 2030.24
9 Black Win Shabanov Ruslan 1966.35
10 Black Loss Sumarokova Aleksandra 2265.93
11 White Win Glibina Ekaterina 1947.87
Youth Championship of Arkhangelsk region, groups A, B, D,E
Date 2013-07-28 Rating 2089.85
Round Color Result Opponent
2 Black Win Rachitskaya Viktoria 2212.50
3 White Win Oborina Anastasja 2353.68
4 Black Loss Prokopets Tatyana 2017.26
5 Black Loss Kryuchok Roman 2531.53
7 Black Loss Nogovitsin Alexander 2015.17
Karepa Open Yamaguchi and Mind Sport Triathlon
Date 2013-07-11 Rating 2088.67
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Ikla Markus 1983.61
2 White Win Parjasaar Elerin 1772.01
3 Black Win Lohmus Kristofer 1997.98
4 White Win Kolk Kuno 2177.63
5 White Win Lillemaa Argo 2214.55
6 White Loss Kurdina Olga 2367.72
7 Black Win Narva Mai 2129.48
Karepa Open Taraguchi
Date 2013-07-08 Rating 2088.11
Round Color Result Opponent
1 White Win Metreveli Maksim 1895.47
2 Black Win Popova Daria 1759.38
3 Black Win Stulova Darya 2043.03
4 White Loss Lashko Kira 2395.00
5 Black Loss Hõbemägi Martin 2513.49
6 White Win Rahumagi Brenet 2023.52
7 Black Win Tannebaum Rasmus 1863.59
Youth European Championship
Date 2013-07-05 Rating 2087.29
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Postnikov Fedor 1995.05
B2 Black Win Glibin Aleksey 2017.14
B3 Black Loss Vostryakov Alexey 2161.88
B4 White Win Shabanov Ruslan 1958.13
B5 White Loss Hõbemägi Martin 2513.33
B6 Black Draw Lillemaa Argo 2213.16
B7 White Loss Kolk Paul 2148.66
B8 Black Win Lohmus Kristofer 1996.21
B9 Black Loss Kolk Kuno 2176.60
Youth Russian Championship,group B
Date 2013-03-30 Rating 2057.88
Round Color Result Opponent
1 White Draw Vostryakov Alexey 2145.10
1 Black Win Shabanov Ruslan 1930.56
2 Black Loss Semenov Oleg 2131.07
2 White Win Egorov Vladislav 1680.57
3 White Win Shabanov Ruslan 1930.56
3 White Win Strezhnev Mikhail 1815.89
3 White Win Strezhnev Mikhail 1815.89
4 White Loss Strezhnev Mikhail 1815.89
5 White Win Glibin Aleksey 2001.92
6 Black Win Egorov Vladislav 1680.57
7 White Loss Postnikov Fedor 1993.58
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2013-01-06 Rating 2032.69
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Kurdina Olga 2354.60
2 White Win Novozhilova Polina 1777.99
3 White Loss Sumarokova Aleksandra 2243.72
4 Black Win Matushkina Ksenia 1951.79
5 White Win Romanov Sergey 2076.45
6 Black Loss Rachitskaya Viktoria 2224.46
7 White Loss Mikryukov Mikhail 2288.90
8 White Win Spirichev Vladislav 1975.38
9 Black Win Vorobjev Matvey 1873.44
The 21th Russian Championship, First League
Date 2012-11-10 Rating 2010.98
Round Color Result Opponent
1 White Loss Smirnov Evgeny 2392.98
2 Black Win Prokopets Tatyana 1958.37
3 Black Loss Reibandt Vitaly 2023.36
4 Black Loss Fedotov Denis 2288.30
5 Black Loss Shabanov Ruslan 1893.09
6 Black Win Glibin Aleksey 1963.42
7 Black Loss Lashko Kira 2361.26
8 Black Loss Makhina Alla 1785.68
9 White Loss Glibina Ekaterina 1947.78
10 White Draw Vostryakov Alexey 2126.87
11 Black Win Buszkowski Ludwik 2070.41
Youth World Championship
Date 2012-08-15 Rating 1986.29
Round Color Result Opponent
C1 Black Win Narva Mart 1818.00
C2 Black Loss Fedotov Denis 2285.54
C3 White Win Fridman Mikhail 1828.39
C4 Black Win Stoyanov Kirill 1808.82
C5 Black Win Kinozerov Kirill 1906.78
C6 Black Draw Bazalisky Artyomi 1703.14
C8 White Loss Olumets Erko 2044.75
C9 Black Win Tiivel Siim 1804.56
C10 White Draw Shabanov Ruslan 1866.69
C11 Black Win Georgiev Filip 1762.88
C12 White Win Holtsman Kris 1940.40
C13 Black Win Pestov Arseni 1967.59
Youth Championshipof Arkhangelsk region, groups A,B,D,E
Date 2012-06-28 Rating 1967.22
Round Color Result Opponent
1 White Loss Lashko Kira 2341.38
2 Black Win Shiryaevskaya Daria 1926.15
3 Black Loss Vostryakov Alexey 2103.35
4 Black Win Serebryannikova Darya 1728.36
5 White Loss Prokopets Tatyana 1947.22
6 White Loss Spirichev Vladislav 1976.74
7 White Win Nogovitsin Alexander 1978.01
8 White Win Karpov Fyodor 2020.24
9 White Win Strezhnev Mikhail 1808.30
Championship of Konoshsky region
Date 2012-05-20 Rating 1950.02
Round Color Result Opponent
2 Black Loss Kryuchok Roman 2487.71
5 White Loss Vostryakov Alexey 2097.02
8 White Loss Kurdina Olga 2308.04
The 20th Open Russian Championship, First League
Date 2011-11-05 Rating 1869.83
Round Color Result Opponent
1 White Loss Oborina Anastasja 2382.88
2 Black Loss Karpov Fyodor 1983.01
3 White Loss Arefyev Andrey 1930.41
4 Black Loss Shabanov Ruslan 1824.01
5 White Loss Stulova Darya 1935.42
6 Black Win Bovkonyuk Pavel 1867.85
7 Black Win Strezhnev Mikhail 1775.30
8 White Loss Nogovitsin Alexander 1970.30
9 Black Loss Makhina Alla 1780.67
10 Black Loss Semenov Oleg 2036.97
11 Black Loss Semyonov Vladimir 2247.89
VLADIMIR OPEN 2011
Date 2011-08-19 Rating 1851.27
Round Color Result Opponent
1 White Loss Oborina Anastasja 2358.32
2 Black Loss Rachitsky Dmitry 1849.56
3 White Loss Rumyantseva Ekaterina 1940.78
5 White Loss Chernenko Lidiya 1878.29
6 Black Loss Fedotov Denis 2177.43
7 Black Win Evdokimova Ksenija 1810.80
8 White Loss Mikryukov Mikhail 2277.22
9 White Loss Semjonov Dmitrij 2121.67
Podyuga Sbory
Date 2011-07-10 Rating 1845.71
Round Color Result Opponent
1 White Loss Prokopets Tatyana 1858.92
2 White Draw Shabanov Ruslan 1811.02
3 Black Loss Spirichev Vladislav 1965.96
4 White Loss Serebryannikova Anzhelika 1750.70
5 White Loss Chernenko Lidiya 1877.24
7 Black Loss Rachitsky Dmitry 1849.19
9 White Win Stulova Kristina 1790.66