Yusupmurzin Danila

Place: Podyuga, Russian Renju Association

Rating: 2225.94, Rank: 274

First game: 2012-01-06, Last game: 2022-03-30

Top rating: 2225.94 (2022-03-30)

Games: 537, Wins: 265, Draws: 33, Losses: 239

Gy1: 12, Gy2: 52, Gy5: 240

Youth Russian Championship
Date 2022-03-30 Rating 2225.94
Round Color Result Opponent
A1 White Win Morozov Egor 2220.40
A3 Black Win Fedotov Denis 2464.49
A4 Black Loss Morozov Egor 2220.40
A6 White Loss Fedotov Denis 2464.49
C8 Black Win Fedotov Denis 2464.49
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-01-05 Rating 2217.35
Round Color Result Opponent
M1 White Loss Kuvaev Vyacheslav 2040.75
M2 Black Win Stoyanov Egor 2145.10
M3 White Loss Kulin Maxim 1844.58
M4 White Win Bykov Dmitrii 1730.10
M5 Black Win Semenov Andrei 1812.02
M6 Black Win Fokichev Egor 2024.17
M7 Black Loss Mikryukov Mikhail 2307.50
Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 2213.91
Round Color Result Opponent
B1 White Loss Burtsev Peter 2426.39
B2 Black Win Makhin Matvei 1787.86
B3 Black Loss Stoyanov Kirill 2125.28
B4 Black Win Semenov Andrei 1773.18
B5 Black Win Kuvaev Vyacheslav 2022.50
B6 Black Win Kulin Maxim 1832.07
B7 Black Win Dyachkov Nikita 2124.18
B8 Black Loss Gromov Danila 2396.22
B9 White Draw Arzybov Vladislav 1966.22
The 29th Russian Championship, First League
Date 2021-02-27 Rating 2214.79
Round Color Result Opponent
1 White Win Churikova Daria 1869.90
2 White Loss Radzevelyuk Alexander 2316.80
3 Black Win Kachaeva Ilona 1954.79
3 Black Win Kachaeva Ilona 1954.79
4 Black Loss Yusupmurzina Darya 2399.83
5 White Win Burtsev Nikolai 2288.21
6 Black Loss Volkov Sergey 2306.78
7 White Win Sidorov Mikhail 2153.38
8 Black Win Balabhai Viktor 2456.85
9 Black Draw Katsev Ilya 2380.11
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 2210.21
Round Color Result Opponent
M1 Black Win Vereshagin Dmitrii 1709.12
M2 White Win Noskov Pavel 1964.83
M3 White Win Naumov Egor 2014.74
M4 Black Win Mikryukov Sergey 1977.24
M5 Black Loss Metreveli Maksim 2296.96
M6 Black Win Stoyanov Kirill 2133.12
M7 Black Win Fokichev Egor 1990.72
The Third World Renju Open Online tournament, gr. A
Date 2020-12-06 Rating 2205.54
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Fujita Maiko 2289.89
2 Black Loss Piruakov Artem 1638.78
3 White Draw Kuvaev Vyacheslav 2014.93
4 Black Loss Sidorov Mikhail 2143.17
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 2205.72
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Geletyuk Konstantin 1667.80
B3 Black Win Shabanov Ivan 1724.16
B4 White Win Dyachkov Nikita 2122.31
B5 White Win Stoyanov Kirill 2131.85
B6 Black Win Naumov Egor 2019.69
B7 White Win Bykov Dmitrii 1750.84
B8 White Loss Kuvaev Vyacheslav 2012.48
B9 Black Win Kulin Maxim 1794.50
B10 Black Win Semenov Andrei 1774.87
B11 Black Win Makhin Matvei 1787.63
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 2191.75
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kulin Maxim 1781.94
2 White Win Prokopets Tatyana 2059.26
3 White Loss Yusupmurzina Darya 2315.72
4 White Win Novikova Daria 1953.02
5 White Loss Kryuchok Roman 2487.39
6 Black Loss Stulova Veronika 2019.40
7 Black Win Maximov Nikolay 2139.70
The 28th Russian Championship, First League
Date 2019-11-02 Rating 2189.75
Round Color Result Opponent
1 Black Win Savvateev Mikhail 2010.03
2 White Loss Barykin Victor 2328.16
3 White Loss Buszkowski Ludwik 2050.59
4 White Loss Rumyantseva Ekaterina 1983.00
5 White Loss Chernyi Anton 2060.21
6 Black Win Shkarupa Maria 1800.48
7 Black Win Sonina Vladislava 1849.25
8 Black Win Troitsky Vsevolod 2052.99
9 White Draw Arzybov Vladislav 2001.34
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 2204.07
Round Color Result Opponent
1 White Win Fokichev Egor 1872.75
2 White Win Porokhina Ekaterina 2087.35
3 White Loss Oborina Anastasja 2306.55
4 White Win Sidorov Mikhail 2007.06
5 White Win Kuvaev Vyacheslav 1952.05
6 Black Win Shabanov Ruslan 2048.78
7 White Loss Fedotov Denis 2598.82
8 White Loss Metreveli Maksim 2307.03
9 White Draw Stoyanov Egor 2059.49
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 2212.27
Round Color Result Opponent
AB1 White Win Potapov Maxim 1844.80
AB2 Black Win Naumov Egor 1989.40
AB3 White Loss Fedotov Denis 2594.29
AB4 White Loss Metreveli Maksim 2305.84
AB5 Black Win Lapin Ivan 1908.19
AB6 Black Win Arzybov Vladislav 1994.02
AB7 Black Loss Orlov Maxim 2393.09
AB8 White Draw Semenov Oleg 2315.08
AB9 Black Win Kovalyov Mikhail 1550.29
Youth Championship of Poduga. High league
Date 2019-01-31 Rating 2217.24
Round Color Result Opponent
1 Black Win Stoyanov Egor 2014.61
2 White Loss Porokhina Ekaterina 2093.30
3 White Win Stoyanov Kirill 2092.88
4 Black Loss Fedotov Denis 2588.72
5 White Win Dyachkov Nikita 2155.15
6 White Loss Yusupmurzina Darya 2279.15
7 White Win Novikova Daria 1981.43
8 White Win Shabanov Ruslan 2067.21
9 Black Draw Stulova Kristina 2114.82
10 White Win Matushkina Ksenia 2080.82
11 Black Win Stulova Veronika 2004.62
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 2218.15
Round Color Result Opponent
1 White Win Muugamae Eric 1899.48
2 White Win Molotova Anastasja 1961.74
3 White Loss Lashko Kira 2334.67
4 White Win Metreveli Maksim 2304.96
5 White Loss Fedotov Denis 2585.83
6 White Loss Metreveli Georgiy 2116.50
7 White Win Shangina Alexandra 1888.77
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 2219.43
Round Color Result Opponent
5.1 Black Win Porokhina Ekaterina 2083.88
5.2 White Win Porokhina Ekaterina 2083.88
6.1 Black Win Matushkina Ksenia 2080.02
6.2 Black Win Matushkina Ksenia 2080.02
7.1 White Loss Yusupmurzina Darya 2266.49
7.2 White Loss Yusupmurzina Darya 2266.49
Swedish Open Team Championship
Date 2018-11-18 Rating 2219.52
Round Color Result Opponent
2 White Win Ilu Timo 2454.73
3 White Win Karlsson Irene 2098.09
4 White Win Ikla Markus 2231.96
5 White Win Eriksson Bjorn 2238.21
6 White Loss Karlsson Stefan 2529.61
7 White Draw Rahumagi Brenet 2268.17
The 27th Russian Championship, First League
Date 2018-11-04 Rating 2217.44
Round Color Result Opponent
1 Black Win Arzybov Vladislav 1993.96
2 White Loss Barykin Victor 2344.66
3 Black Win Porokhina Ekaterina 2080.80
4 Black Loss Kachaeva Ilona 1996.57
5 Black Draw Buszkowski Ludwik 2061.65
6 White Win Stoyanov Egor 1983.13
7 Black Loss Smirnov Evgeny 2385.30
8 Black Win Sadova Taisia 2164.85
9 Black Loss Orlov Maxim 2353.23
Qualification Tournament
Date 2018-09-30 Rating 2214.18
Round Color Result Opponent
1 Black Win Stoyanov Egor 1971.34
2 Black Win Novikova Daria 1974.60
3 Black Loss Fedotov Denis 2585.05
4 White Win Dyachkov Nikita 2166.90
5 White Loss Porokhina Ekaterina 2076.15
6 Black Win Shabanov Ruslan 2087.24
7 Black Loss Yusupmurzina Darya 2248.14
8 White Loss Stulova Kristina 2131.81
9 Black Draw Matushkina Ksenia 2080.62
10 White Win Stoyanov Kirill 2075.25
11 Black Win Stulova Veronika 2000.25
XII Youth World Championship
Date 2018-08-05 Rating 2210.45
Round Color Result Opponent
B1 Black Loss Dyachkov Nikita 2172.12
B2 White Win Metreveli Maksim 2285.47
B3 White Win Moor Karl-Mattias 2066.41
B4 White Draw Lavrik-Karmazin Maksim 2437.35
B5 Black Loss Mao Weiming 2169.35
B6 White Win Kolk Kuno 2272.72
B7 White Loss Kang Tingrui 2331.22
B8 White Loss Zhan Liyang 2070.71
B9 White Loss Orlov Maxim 2324.56
b10 White Loss Lohmus Kristofer 2311.25
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 2210.61
Round Color Result Opponent
1 White Win Fokicheva Anna 1817.01
2 Black Win Stoyanov Egor 1962.14
3 Black Loss Yusupmurzina Darya 2223.82
4 Black Loss Shiryaevskaya Daria 2071.26
5 White Win Prokopyev Andrei 1943.98
6 White Win Shangina Alexandra 1876.64
7 White Win Kozhevin Dmitry 1812.91
8 Black Loss Shabanov Ruslan 2096.71
9 Black Win Prokopets Tatyana 2090.17
Youth Russian Championship, group A,B,D,E
Date 2018-03-30 Rating 2218.80
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Arzybov Vladislav 1977.40
B2 White Loss Danilin Ivan 2429.37
B3 White Win Reznik Grigorii 1881.51
B4 White Win Lapin Ivan 1919.41
B5 Black Draw Orlov Maxim 2287.00
B6 White Loss Fedotov Denis 2575.47
B7 White Win Gromov Danila 2103.74
B8 Black Win Dyachkov Nikita 2196.46
B9 Black Loss Metreveli Maksim 2262.73
Championship of Konoshsky region
Date 2018-02-09 Rating 2220.13
Round Color Result Opponent
1 White Loss Mikryukov Mikhail 2344.71
2 Black Loss Lashko Kira 2382.87
3 White Loss Fedotov Denis 2566.72
4 White Win Dyachkov Nikita 2202.95
5 Black Win Stulova Veronika 1987.62
6 Black Win Shabanov Ruslan 2123.01
7 White Win Stulova Kristina 2128.22
8 White Win Stoyanov Kirill 2057.09
9 Black Draw Vohtomina Vladislava 2120.68
10 White Win Yusupmurzina Darya 2183.76
11 White Win Semenov Oleg 2359.93
Youth Championship of Poduga, High league
Date 2018-01-31 Rating 2219.06
Round Color Result Opponent
1 White Win Novikova Daria 1916.96
2 Black Win Stoyanov Egor 1941.10
3 White Loss Fedotov Denis 2565.66
4 Black Draw Dyachkov Nikita 2205.00
6 White Win Shabanov Ruslan 2122.11
7 Black Draw Stulova Kristina 2127.69
8 Black Win Matushkina Ksenia 2096.19
9 Black Draw Vohtomina Vladislava 2122.08
10 White Win Yusupmurzina Darya 2182.17
11 White Win Porokhina Ekaterina 2070.19
12 Black Win Stoyanov Kirill 2056.76
13 Black Win Stulova Veronika 1987.12
Larix 2018, masters tournament
Date 2018-01-28 Rating 2218.30
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Fedotov Denis 2565.14
2 Black Loss Nikonov Konstantin 2623.38
3 White Win Golosov Viktor 2481.17
4 Black Loss Nikonova Natalya 2183.51
5 Black Loss Nebolsin Aleksei 2144.58
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 2213.34
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kozhevin Dmitry 1802.24
2 Black Win Yusupmurzina Darya 2174.86
3 Black Loss Sumarokova Aleksandra 2320.93
4 Black Win Stulova Veronika 1981.72
5 Black Win Metreveli Maksim 2254.97
6 Black Loss Lashko Kira 2388.40
7 White Loss Vohtomina Vladislava 2125.41
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 2208.73
Round Color Result Opponent
1 Black Win Sidorov Mikhail 1882.78
2 White Win Stoyanov Egor 1938.79
3 Black Loss Porokhina Ekaterina 2079.04
4 White Win Naumov Egor 1927.17
5 White Win Stoyanov Kirill 2056.97
6 Black Win Matushkina Ksenia 2104.22
7 Black Loss Vohtomina Vladislava 2126.67
8 White Win Yusupmurzina Darya 2168.95
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 2205.14
Round Color Result Opponent
2.1 Black Win Noskov Pavel 1742.80
2.2 White Win Noskov Pavel 1742.80
3.1 White Win Shangina Alexandra 1869.30
3.2 Black Win Shangina Alexandra 1869.30
4.1 White Draw Vohtomina Vladislava 2126.26
5.2 White Loss Fedotov Denis 2548.36
6.1 Black Loss Fedotov Denis 2548.36
The 26th Russian Championship, First League
Date 2017-11-09 Rating 2200.07
Round Color Result Opponent
1 White Win Gromov Danila 2055.28
2 Black Draw Smirnov Evgeny 2380.84
3 Black Loss Volkov Sergey 2326.95
4 White Loss Mikhailov Alexey 2383.11
5 Black Win Glibina Ekaterina 1928.70
6 Black Loss Tolstoguzova Sofia 2190.54
7 Black Win Stoyanov Kirill 2057.17
8 Black Win Porokhina Ekaterina 2078.34
9 Black Loss Orlov Maxim 2243.14
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 2176.37
Round Color Result Opponent
1 Black Win Tsehanovich Valeria 1894.06
2 White Win Kozhevin Dmitry 1779.17
3 Black Loss Kryuchok Roman 2525.79
4 White Win Naumov Egor 1903.18
5 White Loss Popova Daria 1802.49
5 Black Win Porokhina Ekaterina 2075.78
6 White Loss Semenov Oleg 2368.06
7 Black Loss Yusupmurzina Darya 2137.23
8 White Win Serebryannikova Darya 1820.11
9 Black Win Kuznetsov Artem 1865.14
Karepa camp
Date 2017-07-17 Rating 2174.49
Round Color Result Opponent
A1 Black Win Raag Ardi 2014.93
A2 White Loss Taimla Tunnet 2698.35
A3 Black Loss Heidmets Mark 2047.98
A4 White Loss Hõbemägi Martin 2591.82
A5 White Loss Karlsson Irene 2091.58
A6 White Win Moor Karl-Mattias 1993.07
A7 White Loss Tiivel Tuuli 1982.46
Youth European Championship
Date 2017-05-04 Rating 2170.83
Round Color Result Opponent
AB1 Black Loss Mesila Villem 2534.07
AB2 Black Win Kolk Kuno 2253.08
AB3 Black Loss Lavrik-Karmazin Maksim 2350.59
AB4 Black Win Vostryakov Alexey 2207.75
AB5 Black Draw Heidmets Mark 2059.00
AB6 Black Loss Shabanov Ruslan 2103.51
AB8 Black Win Kolar Johan-Eerik 1691.99
AB9 Black Win Erentraut Andrei 1729.78
Youth Russian Championship, group A,B
Date 2017-03-30 Rating 2168.64
Round Color Result Opponent
2 Black Win Lapin Ivan 1885.61
3 White Loss Golomaryov Anthony 2560.94
4 White Win Ponezhin Gennady 2159.18
5 Black Win Nogovitsin Alexander 1905.49
6 Black Win Orlov Maxim 2157.01
7 Black Loss Kryuchok Roman 2532.39
8 White Draw Postnikov Fedor 2065.48
9 Black Loss Fedotov Denis 2529.44
10 Black Win Shabanov Ruslan 2102.26
11 Black Win Glibin Aleksey 2085.91
The 25nd Russian Championship, High League
Date 2017-02-26 Rating 2162.73
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Balabhai Viktor 2439.95
2 White Loss Golomaryov Anthony 2559.42
3 Black Loss Nikonov Konstantin 2626.81
4 Black Loss Radzevelyuk Alexander 2377.52
5 White Loss Danilin Ivan 2428.24
6 White Loss Semenov Oleg 2370.85
7 White Loss Epifanov Dmitry 2623.02
8 White Loss Salnikov Pavel 2562.46
9 White Loss Fedorkin Oleg 2644.05
10 White Loss Mikhailov Alexander 2468.47
11 Black Loss Fedotov Denis 2525.81
12 Black Loss Makarov Pavel 2566.81
13 White Loss Lavrik-Karmazin Maksim 2334.55
14 White Loss Filinov Vladimir 2382.73
15 White Loss Karasyov Maxim 2564.20
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 2161.25
Round Color Result Opponent
1 Black Win Shabanov Ivan 1667.52
2 White Loss Kryuchok Roman 2533.18
2 White Win Kurdina Olga 2286.88
3 Black Win Grigoriev Roman 1971.29
3 White Loss Oborina Anastasja 2363.66
4 Black Loss Shabanov Ruslan 2093.52
5 Black Draw Stulova Kristina 2103.92
6 Black Win Makhina Alla 1806.71
7 Black Loss Matushkina Ksenia 2149.42
The 25th Russian Championship, First League
Date 2016-11-05 Rating 2161.52
Round Color Result Opponent
1 White Loss Metreveli Irina 2318.22
2 White Loss Danilin Ivan 2425.84
3 White Win Buszkowski Ludwik 2108.20
4 White Win Shabanov Ruslan 2088.51
5 Black Loss Filinov Vladimir 2400.05
6 Black Loss Salnikova Nonna 2181.03
7 Black Win Lapin Ivan 1878.66
9 Black Win Dyachkov Nikita 2214.10
Youth World Championship
Date 2016-08-13 Rating 2159.30
Round Color Result Opponent
A1 White Loss Metreveli Maksim 2159.38
A2 Black Win Glibin Aleksey 2084.00
A3 Black Win Stoyanov Kirill 2054.63
A4 Black Win Piik Sander 2053.01
A5 White Loss Heidmets Mark 2094.71
A6 White Win Dyachkov Nikita 2211.91
A7 White Loss Topkin Georg-Romet 2330.09
A8 White Loss Karpov Fyodor 2154.53
A9 White Win Holtsman Kris 2024.82
A10 Black Win Lohmus Kristofer 2216.11
A11 White Draw Fedotov Denis 2521.17
DH5 Black Loss Fan Shihao 2151.04
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 2158.26
Round Color Result Opponent
1 Black Win Stoyanova Anastasiya 1776.90
2 Black Win Kuzmina Alexandra 1965.41
3 Black Loss Lashko Kira 2451.79
4 Black Win Shabanov Ruslan 2078.55
5 Black Win Porokhina Ekaterina 2058.16
6 White Draw Oborina Anastasja 2347.45
7 Black Draw Matushkina Ksenia 2157.54
9 Black Loss Fedotov Denis 2521.10
Youth Russian Championship, group B
Date 2016-03-30 Rating 2140.23
Round Color Result Opponent
1 Black Win Orlov Maxim 2076.13
2 White Loss Fedotov Denis 2515.79
3 White Win Lapin Ivan 1885.24
4 Black Win Postnikov Dmitrii 2019.29
5 Black Loss Dyachkov Nikita 2207.89
6 White Win Ponezhin Gennady 2122.09
7 Black Loss Metreveli Maksim 2140.56
8 White Loss Lavrik-Karmazin Maksim 2254.91
9 Black Win Kokachev Artem 1736.06
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2016-03-07 Rating 2136.55
Round Color Result Opponent
1 Black Win Matushkina Ksenia 2128.33
2 White Win Pastuhov Ruslan 1749.51
3 White Win Vostryakov Alexey 2228.61
4 White Loss Fedotov Denis 2514.18
5 Black Loss Karpov Fyodor 2127.92
6 White Loss Dyachkov Nikita 2207.72
7 Black Win Lapin Ivan 1883.73
8 Black Win Stulova Darya 2077.29
9 White Loss Lashko Kira 2461.07
Poduga Championship, High league
Date 2016-02-07 Rating 2130.47
Round Color Result Opponent
1 White Loss Semenov Oleg 2328.98
2 White Loss Mikryukov Mikhail 2326.77
3 Black Loss Oborina Anastasja 2333.53
4 White Draw Vostryakov Alexey 2228.63
5 Black Win Kurdina Olga 2315.24
6 Black Win Ponezhin Gennady 2118.61
7 Black Loss Dyachkov Nikita 2206.77
8 White Loss Shiryaevskaya Daria 2074.64
9 White Win Stoyanov Kirill 2065.80
10 Black Win Shabanov Ruslan 2063.43
11 Black Loss Kryuchok Roman 2548.19
12 Black Loss Lashko Kira 2458.58
13 Black Loss Fedotov Denis 2508.04
Poduga Championship, 1 st League
Date 2016-01-26 Rating 2127.81
Round Color Result Opponent
1 Black Win Stulova Darya 2074.83
2 Black Win Stulova Veronika 1858.38
3 Black Win Stulova Kristina 2041.39
4 Black Win Shabanov Ruslan 2062.80
5 White Loss Stoyanov Kirill 2067.13
6 White Win Kuzmina Alexandra 1931.91
7 Black Win Kozlova Viktoriia 1962.84
8 Black Win Kuznetsov Artem 1796.77
10 Black Loss Dyachkov Nikita 2204.66
10 Black Loss Prokopets Tatyana 2076.35
11 Black Win Novikova Daria 1876.58
12 White Win Yusupmurzina Darya 2005.53
13 Black Win Vohtomina Vladislava 2082.24
14 Black Loss Shiryaevskaya Daria 2075.71
15 White Win Matushkina Ksenia 2120.52
1st Team Renju Cup of General Consul of Japan in St. Petersburg
Date 2016-01-10 Rating 2122.65
Round Color Result Opponent
2 White Draw Semenov Oleg 2323.92
3 White Loss Lillemaa Argo 2210.22
4 White Win Murumaa Mathias 1759.34
5 Black Loss Ikla Markus 2089.93
6 Black Draw Magdeev Igor 2262.25
7 Black Loss Semyonov Vladimir 2373.60
8 Black Loss Balabhai Viktor 2408.66
9 White Win Kalnitsky Oleg 2093.69
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 2121.13
Round Color Result Opponent
1 Black Win Popova Veronika 1583.38
2 Black Loss Sumarokova Aleksandra 2319.68
3 Black Win Tsehanovich Valeria 1855.88
5 Black Win Semenov Oleg 2323.27
6 Black Loss Oborina Anastasja 2332.07
7 White Loss Kurdina Olga 2320.69
8 White Win Molotova Anastasja 2014.41
The 24th Russian Championship, First League
Date 2015-11-06 Rating 2100.13
Round Color Result Opponent
1 White Loss Fedotov Denis 2480.58
2 White Loss Lisyutin Alexander 2160.26
3 Black Loss Nikonova Natalya 2256.21
4 White Loss Rumyantseva Ekaterina 2016.99
5 White Win Lapin Ivan 1872.45
6 Black Loss Kuleshov Mikhail 2162.45
7 Black Loss Ponezhin Gennady 2129.14
8 White Loss Semenov Oleg 2319.18
9 White Loss Katsev Ilya 2262.97
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 2083.52
Round Color Result Opponent
1 White Win Kulina Daria 1616.74
2 White Win Fedotov Denis 2453.08
3 Black Loss Kurdina Olga 2353.99
4 Black Win Kokachev Artem 1740.42
4 Black Win Kokachev Artem 1740.42
5 Black Draw Vohtomina Vladislava 2094.03
6 White Win Stulova Darya 2079.85
7 Black Loss Lashko Kira 2440.52
8 White Draw Dyachkov Nikita 2140.23
9 Black Loss Kuzmina Alexandra 1920.06
10 Black Win Shangina Alexandra 1854.34
Youth Russian Championship, group B
Date 2015-03-28 Rating 2056.12
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kuznetsov Artem 1775.68
2 White Loss Fedotov Denis 2438.15
3 Black Win Metreveli Maksim 2067.48
4 White Win Lavrik-Karmazin Maksim 2186.63
5 Black Draw Karpov Fyodor 2080.16
6 White Loss Semenov Oleg 2296.30
8 White Loss Ponezhin Gennady 2153.88
9 White Draw Shabanov Ruslan 2021.26
Poduga Championship, 1st League
Date 2015-01-25 Rating 2038.59
Round Color Result Opponent
1 White Loss Stulova Darya 2081.00
2 Black Win Stoyanov Kirill 2015.19
3 White Loss Stulova Kristina 1963.89
4 White Win Shiryaevskaya Daria 2042.63
5 White Loss Prokopets Tatyana 2124.55
6 Black Loss Dyachkov Nikita 2099.01
7 White Win Matushkina Ksenia 2080.99
8 White Draw Shabanov Ruslan 2014.73
9 Black Loss Vohtomina Vladislava 2103.97
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 2034.27
Round Color Result Opponent
1 Black Win Sokolov Mikhail 1674.26
2 Black Loss Mikryukov Mikhail 2301.98
3 White Win Viatkina Maria 1835.73
4 White Loss Karpov Fyodor 2078.78
5 Black Win Naumov Egor 1839.76
5 Black Win Naumov Egor 1839.76
6 White Loss Fedotov Denis 2427.15
7 White Win Porokhina Ekaterina 1964.94
8 Black Loss Stulova Kristina 1963.62
The 23th Russian Championship, First League
Date 2014-11-07 Rating 2020.90
Round Color Result Opponent
1 Black Win Suhanov Arkadyi 1909.34
2 Black Loss Kryuchok Roman 2513.48
3 White Loss Nikolaev Nikita 2091.88
4 White Win Prokopets Tatyana 2111.47
5 Black Loss Danilin Ivan 2296.64
6 White Loss Fedoseyev Arseniy 2080.87
7 Black Win Nogovitsin Alexander 1984.73
8 White Draw Lavrik-Karmazin Maksim 2156.95
9 White Loss Volkov Sergey 2365.37
Youth World Championship
Date 2014-08-13 Rating 1998.88
Round Color Result Opponent
B1 White Win Holtsman Kris 1981.04
B2 White Loss Lillemaa Argo 2266.65
B3 Black Loss Lin Qianhao 2148.64
B4 White Loss Olumets Erko 2071.56
B5 Black Win Rahumagi Brenet 2126.84
B6 White Loss Karpov Fyodor 2093.22
B7 Black Win Topkin Georg-Romet 2141.10
B8 White Loss Kolk Kuno 2215.84
B9 Black Loss Heidmets Mark 2048.33
Karepa Open Yamaguchi
Date 2014-08-01 Rating 1995.85
Round Color Result Opponent
1 Black Win Parjasaar Elerin 1785.08
2 White Loss Holtsman Kris 1982.14
3 White Loss Ikla Markus 2067.45
4 Black Win Berg Brigite-Christine 1744.95
6 Black Loss Tiivel Siim 1905.11
7 White Loss Matushkina Ksenia 2069.11
Karepa Open Taraguchi
Date 2014-07-30 Rating 1995.57
Round Color Result Opponent
1 Black Win Murumaa Magnus 1823.51
2 Black Win Pukk Oskar 1632.25
3 White Loss Sumarokova Aleksandra 2309.96
4 White Win Narva Mart 1862.36
5 White Loss Reinik Liise-Marie 2037.35
6 Black Loss Kryuchok Roman 2524.24
7 Black Loss Oborina Anastasja 2355.58
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-07-14 Rating 1993.38
Round Color Result Opponent
1 Black Win Korolyova Natalya 1699.49
3 Black Win Kuzmina Alexandra 1843.69
4 White Win Popova Daria 1792.72
5 White Loss Oborina Anastasja 2356.16
6 White Loss Vohtomina Vladislava 2056.70
7 White Win Pastuhov Ruslan 1723.28
8 White Win Popova Polina 1767.70
9 White Win Metreveli Maksim 1996.51
10 Black Win Semenov Oleg 2233.28
Youth Russian Championship,groups A,B
Date 2014-03-29 Rating 1963.96
Round Color Result Opponent
1 White Loss Vostryakov Alexey 2205.47
3 White Win Lapin Ivan 1827.44
4 White Loss Golomaryov Anthony 2425.20
5 White Win Karpov Fyodor 2097.12
6 White Loss Kryuchok Roman 2534.21
7 White Loss Semenov Oleg 2207.72
8 Black Loss Suhanov Arkadyi 1909.43
9 Black Loss Nogovitsin Alexander 2012.79
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2014-03-09 Rating 1959.22
Round Color Result Opponent
1 Black Win Shilov Nikita 1745.76
2 White Loss Semenov Oleg 2203.00
3 Black Loss Lapin Ivan 1828.91
4 White Win Vohtomina Vladislava 2030.33
5 Black Loss Prokopets Tatyana 2068.76
6 Black Loss Suhanov Arkadyi 1909.58
7 Black Win Tarabrina Elizaveta 1761.22
8 Black Loss Hodzinskaya Zhanna 1718.97
Poduga Championship, 1 st League
Date 2014-01-26 Rating 1954.03
Round Color Result Opponent
1 White Loss Stulova Darya 2063.62
2 White Loss Stulova Kristina 1914.01
3 White Loss Shabanov Ruslan 1979.19
4 Black Loss Matushkina Ksenia 2035.44
5 White Win Prokopets Tatyana 2058.39
6 White Loss Shiryaevskaya Daria 2040.81
7 White Win Vohtomina Vladislava 2023.29
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 1952.81
Round Color Result Opponent
1 White Win Shabanov Ivan 1651.53
2 White Loss Vostryakov Alexey 2190.01
3 Black Win Porokhina Ekaterina 1886.66
4 White Loss Kryuchok Roman 2543.98
5 Black Win Grigoriev Roman 1966.27
6 Black Loss Sorokina Oksana 2373.06
7 Black Loss Zhukova Iana 1755.00
8 Black Win Kuzmina Alexandra 1822.47
Youth Championship of Arkhangelsk region, groups A, B, D,E
Date 2013-07-28 Rating 1939.66
Round Color Result Opponent
2 Black Win Oborina Anastasja 2353.68
3 White Loss Vostryakov Alexey 2166.93
4 Black Loss Stulova Kristina 1903.73
5 White Win Grigoriev Roman 1956.92
6 White Loss Shabanov Ruslan 1961.30
7 White Loss Kinozerov Kirill 1919.28
8 Black Win Strezhnev Mikhail 1832.04
Karepa Open Yamaguchi and Mind Sport Triathlon
Date 2013-07-11 Rating 1938.24
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Metreveli Georgiy 2170.92
2 White Win Ogneva Julia 1762.43
3 White Loss Tiivel Tuuli 1938.76
4 Black Loss Novikova Daria 1845.15
5 White Loss Narva Mart 1806.15
6 Black Win Kiviberg Emma-Lotta 1574.80
7 White Win Tannebaum Rasmus 1863.51
Karepa Open Taraguchi
Date 2013-07-08 Rating 1938.26
Round Color Result Opponent
1 White Loss Rahumagi Brenet 2023.52
2 White Win Lohmus Kristofer 1997.09
3 Black Win Reinik Liise-Marie 2014.69
4 White Loss Hõbemägi Martin 2513.49
5 White Loss Shiryaevskaya Daria 2003.89
6 White Win Savik Aki 1758.72
7 Black Win Reimand Hanna-Kai 1759.77
Youth European Championship
Date 2013-07-05 Rating 1938.09
Round Color Result Opponent
C1 White Win Murumaa Magnus 1791.01
C2 Black Loss Holtsman Kris 1966.53
C3 White Win Kurgpold Reigo 1705.45
C4 White Loss Pestov Arseni 2025.76
C5 White Win Murumaa Mathias 1621.22
C6 White Win Dyachkov Nikita 1965.08
C7 Black Loss Fedotov Denis 2340.77
C8 Black Win Narva Mart 1805.32
C9 Black Win Ikla Markus 1982.14
C10 Black Loss Heidmets Mark 2056.47
C11 Black Win Stoyanov Kirill 1894.53
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2013-01-06 Rating 1911.13
Round Color Result Opponent
1 White Loss Novikov Nikolay 2354.20
2 Black Win Porokhina Ekaterina 1844.47
3 White Loss Savrasov Ruslan 2112.98
4 White Loss Vorobjev Matvey 1873.44
5 White Win Bykova Anastasya 1647.97
6 White Loss Prokopyev Ruslan 1988.08
7 Black Loss Stulova Kristina 1865.40
8 White Win Potapov Maxim 1887.08
9 Black Win Vasyukova Polina 1718.50
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2012-01-06 Rating 1870.52
Round Color Result Opponent
1 White Loss Semenov Oleg 2044.46
2 White Loss Vohtomina Vladislava 1983.66
4 White Loss Spirichev Vladislav 1967.69
5 White Win Mikryukova Diana 1671.85
6 White Loss Stulova Darya 1945.39
7 White Loss Prokopets Tatyana 1914.99
8 White Win Novikova Daria 1799.11
9 White Loss Shiryaevskaya Daria 1931.02