Matushkina Ksenia, Russian Renju Association - Renju Rating

Matushkina Ksenia

Place: Podyuga, Russian Renju Association

Rating: 2202.42, Std: 65.09, Rank: 322

First game: 2012-05-20, Last game: 2022-11-04

Top rating: 2209.54 (2022-07-26)

Games: 514, Wins: 283, Draws: 53, Losses: 178

Gy1: 50, Gy2: 95, Gy5: 256

The 31th Russian Championship First League
Date 2022-11-04 Rating 2202.42
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Burtsev Peter 2516.87
2 Black Win Strakulia Lev 1897.59
3 Black Loss Filinov Vladimir 2484.83
4 Black Loss Rumyantseva Ekaterina 2017.35
5 Black Win Fokicheva Anna 2135.01
6 White Win Belova Polina 1970.28
7 Black Loss Radzevelyuk Alexander 2301.78
8 Black Loss Porokhina Ekaterina 2254.29
9 Black Win Kareyev Radomir 1867.54
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-07-26 Rating 2209.54
Round Color Result Opponent
F1.1 Black Win Fokicheva Anna 2133.86
F1.2 White Win Fokicheva Anna 2133.86
F2.1 Black Win Shangina Alexandra 1945.46
F2.2 White Win Shangina Alexandra 1945.46
F3.1 White Win Stulova Veronika 1974.00
F3.2 Black Win Stulova Veronika 1974.00
F4.1 White Win Buslakova Darya 1943.58
F4.2 Black Draw Buslakova Darya 1943.58
F5.1 Black Win Porokhina Ekaterina 2254.21
F5.2 Black Draw Porokhina Ekaterina 2254.21
Youth Russian Championship
Date 2022-03-30 Rating 2200.01
Round Color Result Opponent
F1 White Draw Tolstoguzova Sofia 2248.52
F2 White Win Shangina Alexandra 1940.24
F4 Black Win Porokhina Ekaterina 2244.67
F5 White Win Stulova Veronika 1991.70
F6 White Loss Tolstoguzova Sofia 2248.52
F7 Black Win Shangina Alexandra 1940.24
F9 Black Draw Porokhina Ekaterina 2244.67
F10 White Win Stulova Veronika 1991.70
Youth Championship of Konosha region
Date 2022-03-13 Rating 2197.26
Round Color Result Opponent
1 Black Win Simanovskaia Anastasia 1902.97
2 Black Loss Prokopyev Andrei 2010.50
3 Black Win Zvezdina Nataliya 1717.95
4 White Win Noskov Pavel 2009.34
5 Black Win Fokichev Egor 2041.83
6 Black Win Kuvaev Vyacheslav 2081.04
7 Black Draw Sidorov Mikhail 2213.14
The 30th Russian Championship among Women
Date 2022-02-27 Rating 2194.60
Round Color Result Opponent
1 Black Draw Rumyantseva Ekaterina 1997.22
2 White Win Tolstoguzova Daria 2256.45
3 Black Loss Savrasova Yulia 2518.34
4 White Loss Kachaeva Ilona 2007.74
5 White Win Petrova Mariia 2152.11
6 Black Loss Metreveli Irina 2370.16
7 Black Win Makhina Alla 1678.63
8 White Loss Porokhina Ekaterina 2240.98
9 Black Loss Salnikova Nonna 2198.54
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-01-05 Rating 2189.49
Round Color Result Opponent
W1 Black Win Zvezdina Nataliya 1710.47
W2 White Win Stulova Veronika 2003.30
W3 Black Win Buslakova Darya 1965.69
W4 Black Loss Savrasova Yulia 2515.85
W5 Black Win Fokicheva Anna 2122.02
W6 Black Win Buslakova Anastasja 1955.26
W7 White Draw Porokhina Ekaterina 2236.59
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-07-24 Rating 2160.39
Round Color Result Opponent
F11 Black Draw Stulova Veronika 2009.03
F12 White Loss Stulova Veronika 2009.03
F31 Black Loss Yusupmurzina Darya 2451.48
F32 Black Loss Yusupmurzina Darya 2451.48
F41 White Loss Porokhina Ekaterina 2210.48
F42 White Win Porokhina Ekaterina 2210.48
World Renju Youth Cup (online) EF Group
Date 2021-07-16 Rating 2159.62
Round Color Result Opponent
1 Black Win Chen Luning 1867.51
2 Black Loss Liu Mengyun 2331.38
3 Black Loss Liu Ming 2067.06
4 Black Draw Shangina Alexandra 1949.23
6 Black Loss Tolstoguzova Sofia 2234.96
7 Black Draw Shi Yu 1838.81
Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 2163.48
Round Color Result Opponent
F1 Black Win Shangina Alexandra 1944.49
F2 White Loss Tolstoguzova Sofia 2233.71
F3 Black Win Linich Anastasia 1961.08
F4 Black Draw Sadova Taisia 2137.37
F6 White Draw Shangina Alexandra 1944.49
F7 Black Loss Tolstoguzova Sofia 2233.71
F8 Black Draw Linich Anastasia 1961.08
F9 White Win Sadova Taisia 2137.37
Youth Championship of Konosha region
Date 2021-03-21 Rating 2164.10
Round Color Result Opponent
BF2 Black Draw Stoyanov Kirill 2151.25
BF3 Black Win Kuvaev Vyacheslav 2048.28
BF4 White Win Stulova Veronika 2013.77
BF5 Black Win Shangina Alexandra 1945.24
BF6 Black Win Kulin Maxim 1838.73
BF7 Black Win Semenov Andrei 1790.67
BF8 Black Win Bykov Dmitrii 1762.33
BF9 Black Win Piruakov Artem 1656.69
Poduga Cup 2020
Date 2021-02-07 Rating 2163.24
Round Color Result Opponent
1.1 White Win Zvezdina Nataliya 1697.62
1.2 Black Win Zvezdina Nataliya 1697.62
2.1 Black Loss Buslakova Darya 1914.39
2.2 Black Win Buslakova Darya 1914.39
2.3 Black Loss Buslakova Darya 1914.39
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 2165.74
Round Color Result Opponent
W1 White Win Novikova Daria 1942.27
W2 White Win Stulova Darya 2030.72
W3 Black Win Buslakova Anastasja 1955.50
W4 White Loss Porokhina Ekaterina 2185.47
W5 Black Draw Sorokina Oksana 2399.55
W6 Black Win Simanovskaia Anastasia 1903.56
W7 Black Loss Yusupmurzina Darya 2414.07
The Third World Renju Open Online tournament, gr. A
Date 2020-12-06 Rating 2166.73
Round Color Result Opponent
2 Black Draw Yusupmurzina Darya 2406.69
3 Black Loss Topkin Georg-Romet 2514.91
4 Black Draw Kuvaev Vyacheslav 2039.46
5 White Win Makhina Alla 1699.35
7 Black Loss Fujita Maiko 2303.96
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 2168.17
Round Color Result Opponent
Black Win Stulova Veronika 2017.74
Black Win Stulova Kristina 2112.21
Black Draw Novikova Daria 1949.10
Black Draw Shangina Alexandra 1946.90
World Renju Youth Cup, EF Group
Date 2020-08-06 Rating 2171.92
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Tolstoguzova Sofia 2222.88
2 White Win Kolk Mari 1812.34
3 White Win Reimand Hanna-Kai 2001.45
4 White Win Stulova Darya 2029.05
5 White Loss Cao Xueyu 2191.05
6 White Win Liu Xun 2399.37
7 White Win Stulova Kristina 2115.15
8 Black Draw Huang Xiangning 2213.39
9 Black Win Novikova Daria 1958.21
Youth Championship of Konoshky region
Date 2020-03-15 Rating 2163.94
Round Color Result Opponent
1 White Win Shabanov Ivan 1724.31
2 White Win Semenov Andrei 1766.22
3 Black Loss Fedotov Denis 2582.62
4 Black Loss Stoyanov Kirill 2163.50
5 Black Loss Sidorov Mikhail 2102.78
7 Black Win Bykov Dmitrii 1792.50
Youth Championship of Poduga. High league
Date 2020-03-07 Rating 2164.04
Round Color Result Opponent
1 Black Win Naumov Egor 2029.73
2 Black Win Prokopyev Andrei 2004.38
3 Black Win Stoyanov Egor 2121.33
4 White Draw Shangina Alexandra 1929.45
5 Black Draw Porokhina Ekaterina 2124.19
7 Black Loss Stoyanov Kirill 2162.67
8 White Win Stulova Veronika 2033.10
9 Black Loss Yusupmurzina Darya 2341.72
10 Black Win Dyachkov Nikita 2164.23
11 Black Win Shabanov Ruslan 2011.41
The 28th Russian Championship among Women
Date 2020-02-23 Rating 2163.19
Round Color Result Opponent
1 White Loss Tolstoguzova Daria 2155.20
2 Black Win Linich Anastasia 1899.05
3 Black Win Stulova Kristina 2113.78
4 Black Draw Tolstoguzova Sofia 2229.77
5 Black Draw Lashko Kira 2325.96
6 Black Loss Salnikova Nonna 2191.30
7 Black Loss Metreveli Irina 2395.15
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 2160.88
Round Color Result Opponent
1 Black Win Startsev Maksim 1915.46
2 Black Draw Lashko Kira 2329.72
3 Black Win Novikova Daria 1971.44
4 Black Win Makhin Matvei 1827.12
5 Black Win Maximov Nikolay 2160.97
6 Black Draw Metreveli Maksim 2326.78
7 Black Loss Semenov Oleg 2276.69
New year tournament
Date 2019-12-15 Rating 2158.19
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kazantsev Konstantin 1783.31
2 Black Win Makhin Matvei 1828.79
3 Black Win Bykov Dmitrii 1794.75
4 White Draw Yusupmurzina Darya 2334.40
5 Black Draw Stulova Veronika 2033.15
7 Black Loss Gorbachev Daniil 1868.68
8 Black Win Mikryukov Sergey 1851.11
9 Black Loss Metreveli Maksim 2325.82
Poduga Cup 2019
Date 2019-11-20 Rating 2155.89
Round Color Result Opponent
3.1 Black Win Sidorov Mikhail 2063.50
3.2 Black Win Sidorov Mikhail 2063.50
4.1 Black Loss Stoyanov Kirill 2133.50
4.2 White Win Stoyanov Kirill 2133.50
Qualification Tournament
Date 2019-10-07 Rating 2149.64
Round Color Result Opponent
1 White Win Shangina Alexandra 1921.60
2 Black Win Prokopyev Andrei 2016.61
3 Black Win Fokichev Egor 1900.76
4 Black Loss Yusupmurzina Darya 2328.06
5 White Win Dyachkov Nikita 2168.28
6 White Draw Porokhina Ekaterina 2110.79
7 Black Win Kulin Maxim 1802.41
9 Black Win Stulova Veronika 2024.44
10 Black Loss Stoyanov Egor 2104.14
11 White Win Naumov Egor 2034.31
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 2125.75
Round Color Result Opponent
1 White Loss Sidorov Mikhail 2026.99
2 Black Loss Potapov Maxim 1860.81
3 Black Draw Makarova Daria 1801.45
4 Black Win Shabanov Ivan 1704.61
5 Black Win Lapin Ivan 1928.89
6 Black Win Kulin Maxim 1803.43
7 Black Win Stulova Kristina 2123.26
8 White Win Porokhina Ekaterina 2106.97
9 Black Loss Metreveli Maksim 2325.13
Youth Championship of Poduga. High league
Date 2019-01-31 Rating 2099.81
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Stulova Kristina 2133.10
2 Black Draw Novikova Daria 1999.49
3 Black Win Stulova Veronika 2021.57
4 Black Loss Stoyanov Egor 2032.83
5 White Loss Porokhina Ekaterina 2112.35
6 Black Win Stoyanov Kirill 2111.54
7 Black Loss Fedotov Denis 2609.53
8 Black Loss Dyachkov Nikita 2173.18
9 Black Loss Yusupmurzina Darya 2297.79
10 Black Loss Yusupmurzin Danila 2235.98
11 Black Loss Shabanov Ruslan 2083.57
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 2099.55
Round Color Result Opponent
1 Black Win Agarkov Dmitrii 1854.59
2 Black Win Metreveli Georgiy 2133.91
3 Black Loss Semenov Oleg 2350.09
4 Black Win Molotova Anastasja 1980.38
5 White Loss Porokhina Ekaterina 2108.88
6 White Win Shangina Alexandra 1905.39
7 Black Loss Prokopets Tatyana 2115.44
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 2098.73
Round Color Result Opponent
5.1 White Draw Shangina Alexandra 1902.76
5.2 Black Win Shangina Alexandra 1902.76
5.3 Black Win Shangina Alexandra 1902.76
6.1 White Loss Yusupmurzin Danila 2238.00
6.2 White Loss Yusupmurzin Danila 2238.00
Qualification Tournament
Date 2018-09-30 Rating 2099.09
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Stulova Kristina 2149.89
2 White Win Porokhina Ekaterina 2094.90
3 Black Win Stoyanov Kirill 2093.59
4 White Draw Stulova Veronika 2017.31
5 Black Win Stoyanov Egor 1989.00
6 Black Loss Novikova Daria 1992.39
7 Black Loss Fedotov Denis 2605.18
9 White Draw Yusupmurzin Danila 2232.68
10 White Loss Shabanov Ruslan 2104.18
11 Black Loss Yusupmurzina Darya 2266.23
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 2102.09
Round Color Result Opponent
1 Black Win Tsehanovich Daria 1704.25
2 Black Win Shangina Alexandra 1891.07
3 Black Loss Fedotov Denis 2607.18
4 Black Win Naumov Egor 1964.97
5 White Win Shabanov Ruslan 2113.86
6 White Loss Semenov Andrei 1683.45
7 Black Loss Yusupmurzina Darya 2241.59
8 Black Loss Prokopyev Andrei 1961.08
9 Black Win Fokicheva Anna 1835.23
Youth Russian Championship, group A,B,D,E
Date 2018-03-30 Rating 2112.43
Round Color Result Opponent
E1 Black Win Shkarupa Maria 1808.98
E2 Black Loss Stulova Kristina 2153.51
E4 White Win Knyazeva Ekaterina 1980.06
E5 White Win Kazanina Daria 1732.13
E6 Black Win Stulova Veronika 2005.08
E7 Black Draw Pirozhnikova Alisa 1765.82
E8 White Loss Sadova Taisia 2157.57
E9 White Draw Tolstoguzova Sofia 2213.18
E10 Black Win Sonina Marina 1910.86
E11 White Win Popova Maria 1687.17
E12 White Win Shangina Alexandra 1879.69
E13 Black Win Vohtomina Vladislava 2135.33
Youth Championship of Poduga, High league
Date 2018-01-31 Rating 2113.99
Round Color Result Opponent
1 White Draw Porokhina Ekaterina 2088.66
2 Black Win Stoyanov Kirill 2074.58
3 Black Loss Stulova Veronika 2004.19
4 Black Loss Novikova Daria 1934.26
5 Black Win Stoyanov Egor 1957.00
6 Black Loss Fedotov Denis 2585.24
7 White Loss Dyachkov Nikita 2223.03
8 White Loss Yusupmurzin Danila 2237.29
9 Black Draw Shabanov Ruslan 2139.47
10 Black Loss Stulova Kristina 2145.37
12 White Win Vohtomina Vladislava 2141.59
13 Black Loss Yusupmurzina Darya 2199.70
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 2117.96
Round Color Result Opponent
1 Black Win Agarkov Dmitrii 1760.26
2 Black Draw Molotova Anastasja 1979.87
3 Black Loss Lashko Kira 2411.18
4 Black Win Yusupmurzin Konstantin 1849.71
5 Black Loss Shabanov Ruslan 2136.12
6 Black Win Novikova Daria 1931.10
7 Black Loss Oborina Anastasja 2349.69
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 2121.92
Round Color Result Opponent
1 Black Win Agarkov Dmitrii 1754.60
2 Black Win Kuvaev Vyacheslav 1922.76
3 Black Win Stulova Veronika 1994.19
4 White Loss Ponezhin Gennady 2205.11
5 Black Win Sidorov Mikhail 1899.30
6 White Loss Yusupmurzin Danila 2226.88
7 White Win Tsehanovich Valeria 1915.13
8 Black Loss Dyachkov Nikita 2224.57
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 2124.72
Round Color Result Opponent
2.1 Black Win Shabanov Ivan 1701.01
2.2 Black Win Shabanov Ivan 1701.01
3.1 Black Win Stulova Veronika 1991.12
3.2 Black Win Stulova Veronika 1991.12
4.1 Black Loss Fedotov Denis 2567.83
4.1 White Loss Fedotov Denis 2567.83
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 2142.00
Round Color Result Opponent
1 Black Win Stulova Alisa 1734.83
2 Black Win Fokichev Egor 1823.37
3 Black Loss Fedotov Denis 2560.83
4 Black Win Tsehanovich Valeria 1909.88
5 Black Win Kuvaev Vyacheslav 1905.53
6 Black Loss Oborina Anastasja 2370.82
7 Black Win Prokopyev Andrei 1912.62
8 Black Loss Metreveli Maksim 2259.22
9 Black Win Stulova Veronika 1967.63
Youth Russian Championship, group G
Date 2017-03-30 Rating 2154.27
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kazanina Daria 1746.49
2 Black Win Knyazeva Ekaterina 1959.71
3 Black Win Pirozhnikova Alisa 1745.58
4 White Win Sadova Taisia 2135.43
5 Black Loss Vohtomina Vladislava 2125.84
6 White Win Popova Maria 1691.46
7 White Loss Tolstoguzova Sofia 2190.88
8 Black Loss Tsehanovich Valeria 1908.02
9 Black Win Glibina Anna 1811.96
10 Black Win Stulova Veronika 1946.29
11 Black Win Sonina Marina 1825.50
The 25nd Russian Championship, among Women
Date 2017-02-26 Rating 2158.37
Round Color Result Opponent
1 Black Draw Stulova Kristina 2131.58
2 Black Win Stulova Darya 2094.59
3 White Win Volkova Sofia 1867.37
4 Black Win Novikova Daria 1916.17
5 White Win Novichkova Viktoriia 1648.59
6 Black Loss Yusupmurzina Darya 2114.12
7 Black Loss Prokopets Tatyana 2080.85
8 Black Win Sonina Marina 1819.49
9 Black Win Knyazeva Ekaterina 1957.83
10 Black Loss Lashko Kira 2463.50
11 Black Loss Oborina Anastasja 2384.91
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 2166.56
Round Color Result Opponent
1 Black Win Martishus Vladimir 1504.57
2 Black Win Karpov Fyodor 2192.52
3 White Draw Mikryukov Mikhail 2351.41
4 White Win Porokhina Ekaterina 2086.65
5 Black Loss Kryuchok Roman 2552.83
6 Black Loss Kurdina Olga 2304.94
7 White Win Yusupmurzin Danila 2179.10
Youth World Championship
Date 2016-08-13 Rating 2175.41
Round Color Result Opponent
E1 White Loss Sumarokova Aleksandra 2339.39
E2 White Loss Sadova Taisia 2085.62
E3 White Win Örd Laura 1663.72
E4 Black Win Pärjasaar Elerin 1819.99
E5 Black Win Jõgimaa Carmen 1801.07
E6 Black Win Kurdina Olga 2308.93
E7 White Win Kolk Mari 1925.30
E8 White Loss Wang Qingqing 2593.43
E9 Black Win Lashko Kira 2469.53
E10 Black Win Tiivel Tuuli 1996.85
E11 Black Win Tolstoguzova Sofia 2138.92
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 2174.42
Round Color Result Opponent
1 Black Win Shelginskih Maksim 1781.41
2 White Draw Vostryakov Alexey 2242.45
3 Black Win Yusupmurzina Darya 2042.54
4 Black Win Metreveli Maksim 2172.69
5 White Win Semenov Oleg 2366.79
6 White Loss Fedotov Denis 2541.12
7 White Draw Yusupmurzin Danila 2175.94
8 Black Draw Dyachkov Nikita 2230.65
9 Black Draw Oborina Anastasja 2365.73
Youth Russian Championship, group E
Date 2016-03-30 Rating 2148.63
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kazanina Daria 1733.19
2 Black Win Popova Daria 1775.08
3 White Loss Stulova Darya 2096.50
4 Black Win Knyazeva Ekaterina 1912.09
5 Black Win Pirozhnikova Alisa 1695.06
6 Black Win Prokopets Tatyana 2087.18
7 Black Draw Vohtomina Vladislava 2104.73
8 Black Draw Stulova Kristina 2077.09
9 Black Loss Novikova Daria 1895.20
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2016-03-07 Rating 2144.88
Round Color Result Opponent
1 White Loss Yusupmurzin Danila 2154.13
2 White Loss Semenov Oleg 2350.22
3 White Win Kokachev Artem 1749.53
4 Black Win Stulova Darya 2094.17
5 Black Win Kulin Maxim 1789.79
6 White Win Pastuhov Ruslan 1763.38
7 White Loss Dyachkov Nikita 2225.26
8 Black Win Kozlova Viktoriia 1976.99
9 White Win Karpov Fyodor 2145.56
Poduga Championship, 1 st League
Date 2016-01-26 Rating 2136.97
Round Color Result Opponent
1 Black Win Stulova Kristina 2057.42
2 White Win Shabanov Ruslan 2079.53
3 Black Win Stoyanov Kirill 2083.34
4 White Win Kuzmina Alexandra 1946.23
5 White Win Kozlova Viktoriia 1978.31
6 White Win Kuznetsov Artem 1812.23
7 White Loss Dyachkov Nikita 2222.17
8 Black Loss Prokopets Tatyana 2093.39
9 Black Win Novikova Daria 1892.58
10 Black Loss Yusupmurzina Darya 2020.93
11 Black Win Vohtomina Vladislava 2098.56
12 White Loss Shiryaevskaya Daria 2092.70
13 Black Win Stulova Veronika 1873.84
14 Black Loss Stulova Darya 2091.73
15 Black Loss Yusupmurzin Danila 2145.38
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 2133.70
Round Color Result Opponent
1 White Win Vostriakova Yulia 1599.15
2 White Draw Sorokina Oksana 2415.54
3 White Win Prokopets Tatyana 2096.40
4 White Loss Pestereva Maria 2236.35
5 Black Loss Metreveli Maksim 2136.71
6 Black Win Shangina Alexandra 1886.35
7 White Loss Shabanov Ruslan 2076.54
8 White Loss Stulova Darya 2092.01
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 2119.94
Round Color Result Opponent
1 Black Win Stoyanov Egor 1756.28
2 White Loss Kurdina Olga 2372.90
3 Black Win Utkin Dmitryi 1778.92
4 White Win Vorobjev Matvey 1903.79
5 White Loss Semenov Oleg 2333.84
6 Black Win Yusupmurzina Darya 1976.52
7 White Win Lapin Ivan 1880.54
8 Black Loss Shiryaevskaya Daria 2075.12
9 Black Loss Prokopets Tatyana 2124.16
10 White Win Kozlova Viktoriia 1983.67
Youth European Championship
Date 2015-05-04 Rating 2114.37
Round Color Result Opponent
F1 Black Win Zencir Pelin 1513.72
F2 White Win Kuzmina Alexandra 1922.87
F3 Black Win Laur Ingel 1539.06
F4 Black Win Gürgüç Melek Sofia 1441.96
F5 Black Win Popova Daria 1798.43
F6 Black Win Zencir Pelin 1513.72
F7 Black Win Kuzmina Alexandra 1922.87
F8 Black Win Laur Ingel 1539.06
F9 Black Win Gürgüç Melek Sofia 1441.96
F10 Black Win Popova Daria 1798.43
Youth Russian Championship, group F
Date 2015-03-28 Rating 2109.22
Round Color Result Opponent
1 Black Win Stulova Veronika 1801.49
2 White Win Kuzmina Alexandra 1916.19
4 White Win Porokhina Ekaterina 2003.13
7 Black Win Sadova Taisia 1981.09
8 Black Win Yusupmurzina Darya 1934.42
9 Black Loss Tolstoguzova Sofia 2025.28
10 Black Win Popova Daria 1802.56
Poduga Championship, 1st League
Date 2015-01-25 Rating 2096.61
Round Color Result Opponent
1 Black Win Stoyanov Kirill 2030.47
2 Black Draw Stulova Kristina 1978.64
3 White Loss Shiryaevskaya Daria 2060.30
4 White Loss Prokopets Tatyana 2141.72
5 Black Win Dyachkov Nikita 2115.63
6 White Win Shabanov Ruslan 2030.93
7 Black Loss Yusupmurzin Danila 2056.01
8 Black Loss Vohtomina Vladislava 2119.84
9 Black Win Stulova Darya 2099.44
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 2093.22
Round Color Result Opponent
1 White Win Ustinova Milana 1620.89
2 Black Loss Oborina Anastasja 2355.85
3 White Loss Mikryukov Mikhail 2321.27
4 Black Loss Vostryakov Alexey 2230.14
5 White Loss Lapin Ivan 1867.06
6 Black Draw Vohtomina Vladislava 2115.79
7 White Loss Shabanov Ruslan 2030.19
8 Black Win Novikova Daria 1885.42
Youth World Championship
Date 2014-08-13 Rating 2086.16
Round Color Result Opponent
F1 White Win Tsehanovich Valeria 1826.80
F2 Black Win Laur Ingel 1548.52
F3 Black Win Kuzmina Alexandra 1858.66
F4 Black Win Vohtomina Vladislava 2075.14
F6 Black Win Popova Daria 1806.20
F7 White Loss Fan Xuanzuo 2434.61
F8 White Win Koni Kirke 1821.30
F9 White Win Kaljumae Kristina Katarina 1718.66
F11 White Win Bai Ruonan 1866.72
Karepa Open Yamaguchi
Date 2014-08-01 Rating 2084.26
Round Color Result Opponent
1 White Win Holtsman Kris 1998.58
2 White Win Koni Kirke 1819.33
2 White Win Piik Sander 1933.54
3 White Loss Sumarokova Aleksandra 2328.98
4 Black Win Narva Mart 1877.18
5 White Loss Bovkonyuk Pavel 1882.25
6 Black Win Kaljumae Kristina Katarina 1720.42
7 Black Win Yusupmurzin Danila 2013.80
Karepa Open Taraguchi
Date 2014-07-30 Rating 2083.85
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Holtsman Kris 1998.64
2 White Win Ikla Markus 2082.99
3 Black Loss Lõhmus Kristofer 2125.35
4 Black Loss Sonist Siim Artur 1745.91
6 White Win Piik Sander 1933.37
7 Black Win Murumaa Magnus 1838.48
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-07-14 Rating 2081.69
Round Color Result Opponent
1 Black Win Popova Polina 1778.83
2 Black Loss Lashko Kira 2394.50
3 White Win Tsehanovich Valeria 1827.88
4 Black Win Pastuhov Ruslan 1736.30
5 Black Loss Vostryakov Alexey 2240.14
6 Black Win Novozhilova Polina 1806.33
7 Black Loss Semenov Oleg 2250.70
8 Black Loss Vohtomina Vladislava 2071.74
9 Black Win Stulova Darya 2093.60
10 Black Win Novikova Daria 1881.58
Youth Russian Championship,group F
Date 2014-03-29 Rating 2065.90
Round Color Result Opponent
1 Black Win Vohtomina Vladislava 2047.98
2 White Win Konoplitskaja Polina 1570.43
3 Black Win Porokhina Ekaterina 1910.44
4 Black Win Tarabrina Elizaveta 1775.14
5 Black Win Popova Daria 1798.12
6 Black Win Tsehanovich Valeria 1818.71
8 Black Win Kuzmina Alexandra 1844.97
9 White Win Knyazeva Ekaterina 1823.50
Poduga Championship, High League
Date 2014-02-07 Rating 2051.96
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Lashko Kira 2392.87
2 Black Loss Oborina Anastasja 2374.23
3 Black Win Fedotov Denis 2410.22
4 Black Loss Mikryukov Mikhail 2309.46
5 White Loss Vostryakov Alexey 2213.83
6 White Loss Semenov Oleg 2213.14
7 White Loss Shiryaevskaya Daria 2061.42
8 Black Loss Prokopets Tatyana 2078.80
9 Black Loss Shabanov Ruslan 1995.73
11 White Loss Kurdina Olga 2388.35
12 Black Loss Kryuchok Roman 2564.42
Poduga Championship, 1 st League
Date 2014-01-26 Rating 2050.25
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Shiryaevskaya Daria 2060.36
3 White Win Stulova Darya 2087.93
4 White Win Yusupmurzin Danila 1969.79
5 Black Win Shabanov Ruslan 1994.33
6 Black Win Stulova Kristina 1925.66
7 White Loss Prokopets Tatyana 2074.99
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 2046.09
Round Color Result Opponent
1 Black Win Shangina Alexandra 1801.03
2 White Loss Evdokimova Ksenija 1922.02
3 Black Loss Sorokina Oksana 2398.90
4 Black Loss Ponezhin Gennady 2118.16
5 Black Loss Semenov Oleg 2204.79
6 Black Win Zhukova Iana 1766.73
7 Black Win Shiryaevskaya Daria 2055.22
8 White Loss Vostryakov Alexey 2207.99
Youth Championship of Arkhangelsk region, groups C, F
Date 2013-07-28 Rating 2024.74
Round Color Result Opponent
1 Black Win Naumov Egor 1819.99
2 White Win Porokhina Ekaterina 1879.19
3 Black Win Stoyanov Kirill 1914.82
4 White Win Zhukova Iana 1758.75
5 Black Draw Vohtomina Vladislava 2058.64
6 Black Win Piruakov Artem 1688.16
7 Black Win Metreveli Maksim 1913.68
8 Black Win Tsehanovich Valeria 1831.93
9 Black Win Popova Daria 1775.38
Karepa Open Yamaguchi and Mind Sport Triathlon
Date 2013-07-11 Rating 2019.93
Round Color Result Opponent
1 White Win Rahumägi Brenet 2039.89
2 Black Win Reimand Hanna-Kai 1772.22
3 Black Loss Lashko Kira 2413.58
4 Black Win Tiivel Tuuli 1953.16
5 White Loss Metreveli Georgiy 2185.04
6 White Loss Ikla Markus 1998.53
7 White Draw Kilk Oliver 1946.74
Karepa Open Taraguchi
Date 2013-07-08 Rating 2019.06
Round Color Result Opponent
1 Black Win Mahina Elena 1600.35
2 White Loss Pestov Arseni 2042.82
3 White Loss Evdokimova Ksenija 1904.46
4 Black Win Shabanov Ruslan 1972.47
5 Black Loss Fedotov Denis 2354.23
6 Black Loss Holtsman Kris 1982.66
7 Black Draw Rahumägi Brenet 2039.35
Youth European Championship
Date 2013-07-05 Rating 2018.46
Round Color Result Opponent
F1 Black Win Kiis Katriin 1727.68
F2 White Win Tiivel Tuuli 1952.52
F3 White Loss Vohtomina Vladislava 2058.52
F5 Black Win Kuzmina Alexandra 1812.45
F6 Black Win Novikova Daria 1857.69
F7 White Win Stulova Kristina 1908.37
F8 Black Win Popova Daria 1771.20
F9 Black Win Zhukova Iana 1756.94
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2013-01-06 Rating 1964.61
Round Color Result Opponent
1 White Loss Maximov Nikolay 2247.91
2 Black Win Shabanov Ruslan 1918.07
3 Black Loss Prokopets Tatyana 1981.41
4 White Loss Ponezhin Gennady 2044.60
5 Black Loss Novikova Daria 1852.45
6 White Win Popova Daria 1750.75
7 White Loss Stulova Darya 2040.90
8 White Loss Vohtomina Vladislava 2024.95
9 Black Loss Bykova Anastasya 1659.02
Youth World Championship
Date 2012-08-15 Rating 1950.20
Round Color Result Opponent
F1 Black Loss Stulova Kristina 1838.64
F2 Black Win Novozhilova Polina 1773.78
F4 Black Win Novikova Daria 1835.85
F5 Black Win Shiryaevskaya Daria 1949.55
F6 White Loss Tiivel Tuuli 1922.72
F7 White Loss Evdokimova Ksenija 1860.87
F8 Black Win Popova Daria 1745.05
F9 White Loss Vohtomina Vladislava 2010.46
Championship of Konoshsky region
Date 2012-05-20 Rating 1947.28
Round Color Result Opponent
1 White Loss Semenov Oleg 2080.13