Dyachkov Nikita

Place: Podyuga, Russian Renju Association

Rating: 2115.29, Rank: 395

First game: 2013-07-05, Last game: 2022-03-30

Top rating: 2217.37 (2017-01-05)

Games: 543, Wins: 303, Draws: 16, Losses: 224

Gy1: 16, Gy2: 52, Gy5: 256

Youth Russian Championship
Date 2022-03-30 Rating 2115.29
Round Color Result Opponent
B1 White Draw Gromov Danila 2435.41
B2 White Win Kuvaev Vyacheslav 2040.84
B3 White Win Zhukov Lev 2132.70
B4 Black Loss Metreveli Maksim 2336.14
B5 White Loss Burtsev Peter 2476.64
B6 White Win Kulin Maxim 1843.90
B7 White Win Naumov Egor 1955.16
B8 Black Win Marushev Ilya 1642.70
B9 White Loss Sidorov Mikhail 2162.41
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-01-05 Rating 2108.81
Round Color Result Opponent
M1 White Loss Fokichev Egor 2023.98
M2 White Loss Naumov Egor 1961.62
M3 Black Win Bykov Dmitrii 1729.90
M4 White Win Pavlovskiy Egor 1813.27
M5 White Loss Stoyanov Egor 2144.91
M6 Black Win Kazantsev Konstantin 1831.01
M7 Black Loss Sidorov Mikhail 2163.96
Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 2123.98
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Semenov Andrei 1772.86
B2 Black Win Kulin Maxim 1831.80
B3 Black Loss Gromov Danila 2396.04
B4 Black Win Burtsev Peter 2426.17
B5 Black Win Stoyanov Kirill 2124.68
B6 White Draw Kuvaev Vyacheslav 2022.34
B7 White Loss Yusupmurzin Danila 2213.74
B8 Black Win Arzybov Vladislav 1966.04
B9 Black Win Makhin Matvei 1787.67
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 2120.10
Round Color Result Opponent
M1 White Win Bykov Dmitrii 1743.08
M2 White Loss Mikryukov Sergey 1977.18
M3 White Win Kulin Maxim 1809.73
M4 White Win Kazantsev Konstantin 1860.04
M5 White Loss Stoyanov Kirill 2132.65
M6 Black Win Startsev Maksim 1975.51
M7 Black Loss Naumov Egor 2014.51
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 2122.12
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Makhin Matvei 1787.48
B2 Black Win Geletyuk Konstantin 1667.65
B3 White Win Metreveli Maksim 2288.29
B4 Black Loss Yusupmurzin Danila 2205.55
B5 White Win Shabanov Ivan 1724.03
B6 White Loss Stoyanov Kirill 2131.43
B7 Black Loss Naumov Egor 2019.47
B8 Black Win Bykov Dmitrii 1750.68
B9 White Loss Kuvaev Vyacheslav 2012.36
B10 Black Win Kulin Maxim 1794.23
B11 Black Win Semenov Andrei 1774.53
World Renju Youth Cup, AB Group
Date 2020-08-06 Rating 2130.99
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Danilin Ivan 2487.41
2 Black Win Arzybov Vladislav 1972.63
3 Black Win Chan Kam Chio 2000.72
4 White Win Troitsky Vsevolod 2085.88
5 White Loss Fedotov Denis 2531.36
6 Black Loss Lohmus Kristofer 2349.39
7 Black Loss Naumov Egor 2024.55
8 Black Win Holtsman Kris 1988.97
9 Black Loss Stoyanov Kirill 2132.93
Youth Championship of Konoshky region
Date 2020-03-15 Rating 2146.97
Round Color Result Opponent
1 Black Win Fokicheva Anna 1963.61
2 Black Win Stoyanov Egor 2102.42
3 White Win Stulova Veronika 2019.38
4 Black Loss Fedotov Denis 2554.54
5 Black Loss Yusupmurzina Darya 2322.85
6 White Win Shangina Alexandra 1909.06
7 White Loss Stoyanov Kirill 2142.62
Youth Championship of Poduga. High league
Date 2020-03-07 Rating 2147.64
Round Color Result Opponent
1 White Win Stulova Veronika 2019.81
2 Black Loss Yusupmurzina Darya 2321.19
4 Black Win Shabanov Ruslan 1999.07
5 White Win Naumov Egor 2012.33
6 Black Win Prokopyev Andrei 1985.27
7 Black Loss Stoyanov Egor 2101.33
8 Black Win Shangina Alexandra 1908.80
9 White Win Porokhina Ekaterina 2103.02
10 White Loss Matushkina Ksenia 2142.28
11 Black Loss Stoyanov Kirill 2141.85
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 2152.92
Round Color Result Opponent
1 White Win Fokicheva Anna 1938.19
2 White Win Stulova Darya 1991.59
3 Black Win Yudina Maria 2156.55
4 White Win Stulova Kristina 2100.54
5 White Loss Metreveli Maksim 2309.70
6 White Win Maximov Nikolay 2139.63
7 Black Loss Yusupmurzina Darya 2315.62
New year tournament
Date 2019-12-15 Rating 2152.59
Round Color Result Opponent
1 Black Win Simanovskaia Anastasia 1756.03
2 Black Win Buslakova Darya 1784.07
3 White Loss Burtsev Peter 2277.14
4 White Win Makhin Matvei 1806.25
5 White Loss Yusupmurzina Darya 2314.51
6 Black Win Vostriakova Yulia 1772.23
7 White Win Fokicheva Anna 1931.62
8 White Win Fokichev Egor 1900.56
9 Black Win Stulova Veronika 2018.34
Poduga Cup 2019
Date 2019-11-20 Rating 2151.19
Round Color Result Opponent
3.1 Black Win Buslakova Darya 1781.66
3.2 White Loss Buslakova Darya 1781.66
3.3 White Win Buslakova Darya 1781.66
4.1 White Win Naumov Egor 2018.05
4.2 White Loss Naumov Egor 2018.05
4.3 White Win Naumov Egor 2018.05
5.1 White Win Stoyanov Egor 2091.54
5.2 White Win Stoyanov Egor 2091.54
F1 White Loss Yusupmurzina Darya 2313.23
F2 Black Loss Yusupmurzina Darya 2313.23
The 28th Russian Championship, First League
Date 2019-11-02 Rating 2150.81
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Gorbachev Daniil 1842.23
2 White Win Sidorov Mikhail 2036.85
3 White Win Tolstoguzova Daria 2117.45
4 White Draw Barykin Victor 2328.12
5 Black Win Radzevelyuk Alexander 2334.84
6 Black Loss Balabhai Viktor 2420.12
7 Black Loss Taiblin Yuriy 2367.04
8 White Loss Burtsev Peter 2258.87
9 White Loss Gromov Danila 2285.61
Qualification Tournament
Date 2019-10-07 Rating 2150.53
Round Color Result Opponent
1 White Win Fokichev Egor 1880.94
2 Black Loss Yusupmurzina Darya 2308.51
3 Black Win Kulin Maxim 1785.51
4 Black Win Porokhina Ekaterina 2090.56
5 Black Loss Matushkina Ksenia 2129.09
6 White Win Stoyanov Kirill 2104.52
7 Black Win Stulova Veronika 2008.86
8 Black Win Stoyanov Egor 2084.80
9 Black Loss Naumov Egor 2016.29
10 Black Loss Shangina Alexandra 1902.27
11 White Win Prokopyev Andrei 1997.93
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 2150.95
Round Color Result Opponent
AB1 White Loss Naumov Egor 1989.29
AB2 White Win Potapov Maxim 1844.73
AB3 Black Win Troitsky Vsevolod 2022.06
AB4 Black Loss Stoyanov Kirill 2100.79
AB5 White Win Kinelovskiy Nikita 2098.17
AB6 White Loss Orlov Maxim 2393.04
AB7 Black Win Kovalyov Mikhail 1550.24
AB8 White Loss Fedotov Denis 2594.26
AB9 White Loss Metreveli Maksim 2305.79
Youth Championship of Poduga. High league
Date 2019-01-31 Rating 2155.07
Round Color Result Opponent
1 Black Win Stoyanov Kirill 2092.77
2 White Loss Fedotov Denis 2588.70
3 White Loss Novikova Daria 1981.36
4 White Loss Yusupmurzina Darya 2279.09
5 Black Loss Yusupmurzin Danila 2217.17
6 Black Win Shabanov Ruslan 2067.13
7 White Loss Stulova Kristina 2114.75
8 White Win Matushkina Ksenia 2080.74
9 Black Win Stulova Veronika 2004.53
10 Black Win Stoyanov Egor 2014.52
11 White Win Porokhina Ekaterina 2093.21
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 2156.73
Round Color Result Opponent
1 White Win Fokicheva Anna 1845.45
2 White Loss Porokhina Ekaterina 2089.80
3 Black Win Vostriakova Yulia 1751.99
6 White Win Kozhevin Dmitry 1801.28
7 Black Win Kuvaev Vyacheslav 1944.42
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 2159.10
Round Color Result Opponent
5.1 Black Loss Stoyanov Egor 1993.07
5.2 White Win Stoyanov Egor 1993.07
5.3 White Win Stoyanov Egor 1993.07
6.1 White Win Stulova Kristina 2123.38
6.2 White Loss Stulova Kristina 2123.38
6.3 White Loss Stulova Kristina 2123.38
Qualification Tournament
Date 2018-09-30 Rating 2166.83
Round Color Result Opponent
1 Black Win Novikova Daria 1974.54
2 White Loss Fedotov Denis 2585.03
3 White Win Porokhina Ekaterina 2076.07
4 Black Loss Yusupmurzin Danila 2214.13
5 Black Win Shabanov Ruslan 2087.17
6 White Win Yusupmurzina Darya 2248.09
7 Black Loss Stulova Kristina 2131.75
9 Black Loss Stoyanov Kirill 2075.16
10 Black Win Stulova Veronika 2000.17
11 White Win Stoyanov Egor 1971.27
XII Youth World Championship
Date 2018-08-05 Rating 2172.06
Round Color Result Opponent
B1 White Win Yusupmurzin Danila 2210.39
B3 White Loss Metreveli Maksim 2285.44
B4 White Loss Moor Karl-Mattias 2066.41
B5 Black Loss Lavrik-Karmazin Maksim 2437.35
B6 Black Loss Mao Weiming 2169.36
B7 Black Loss Kolk Kuno 2272.72
B8 White Loss Kang Tingrui 2331.24
B9 Black Win Zhan Liyang 2070.73
B10 White Loss Orlov Maxim 2324.52
b11 Black Loss Lohmus Kristofer 2311.24
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 2175.45
Round Color Result Opponent
1 Black Win Shabanov Ivan 1683.54
2 Black Loss Shiryaevskaya Daria 2071.21
3 Black Win Sidorov Mikhail 1920.90
4 White Win Stoyanov Egor 1962.07
5 Black Loss Vohtomina Vladislava 2101.56
6 Black Win Lashko Kira 2351.33
7 Black Win Stoyanov Kirill 2070.99
8 White Win Yusupmurzina Darya 2223.78
9 Black Loss Fedotov Denis 2587.27
Youth Russian Championship, group A,B,D,E
Date 2018-03-30 Rating 2196.40
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Kozhevin Dmitry 1804.76
B2 White Win Lapin Ivan 1919.36
B3 Black Draw Danilin Ivan 2429.37
B4 Black Win Metreveli Maksim 2262.70
B5 White Loss Fedotov Denis 2575.46
B6 Black Loss Orlov Maxim 2286.97
B7 Black Win Stoyanov Kirill 2063.22
B8 White Loss Yusupmurzin Danila 2218.75
B9 Black Win Kuvaev Vyacheslav 1913.28
Championship of Konoshsky region
Date 2018-02-09 Rating 2202.90
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Lashko Kira 2382.83
2 Black Loss Fedotov Denis 2566.71
3 Black Win Stulova Veronika 1987.56
4 Black Loss Yusupmurzin Danila 2220.09
5 Black Win Shabanov Ruslan 2122.96
6 Black Loss Stulova Kristina 2128.17
7 White Loss Stoyanov Kirill 2057.03
8 Black Win Vohtomina Vladislava 2120.63
9 Black Win Yusupmurzina Darya 2183.72
10 Black Loss Semenov Oleg 2359.89
11 Black Loss Mikryukov Mikhail 2344.66
Youth Championship of Poduga, High league
Date 2018-01-31 Rating 2204.95
Round Color Result Opponent
1 White Win Stoyanov Egor 1941.04
2 Black Loss Fedotov Denis 2565.65
4 White Draw Yusupmurzin Danila 2219.02
5 Black Win Shabanov Ruslan 2122.06
6 White Win Stulova Kristina 2127.64
7 Black Win Matushkina Ksenia 2096.14
8 Black Win Vohtomina Vladislava 2122.03
9 White Loss Yusupmurzina Darya 2182.13
10 White Win Porokhina Ekaterina 2070.13
11 Black Win Stoyanov Kirill 2056.70
12 White Win Stulova Veronika 1987.06
13 White Win Novikova Daria 1916.90
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 2206.89
Round Color Result Opponent
1 Black Win Popova Daria 1800.51
2 Black Win Stulova Veronika 1981.66
3 White Win Prokopets Tatyana 2074.67
4 Black Loss Fedotov Denis 2559.88
5 White Win Yusupmurzina Darya 2174.82
6 White Loss Kryuchok Roman 2528.62
7 Black Win Stulova Kristina 2129.42
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 2206.57
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kozhevin Dmitry 1800.01
2 Black Win Tsehanovich Valeria 1899.03
3 Black Loss Ponezhin Gennady 2187.59
4 Black Loss Vohtomina Vladislava 2126.62
5 White Win Buslakova Anastasja 1726.90
6 Black Win Bykov Dmitrii 1824.77
7 Black Win Stoyanov Kirill 2056.91
8 White Win Matushkina Ksenia 2104.17
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 2206.45
Round Color Result Opponent
2.1 Black Win Naumov Egor 1924.58
2.2 Black Win Naumov Egor 1924.58
3.1 Black Win Stoyanov Kirill 2056.85
3.2 Black Win Stoyanov Kirill 2056.85
4.2 White Win Stulova Kristina 2132.90
4.2 White Loss Stulova Kristina 2132.90
4.3 White Win Stulova Kristina 2132.90
6.1 Black Loss Shabanov Ruslan 2115.63
6.2 Black Win Shabanov Ruslan 2115.63
6.3 Black Loss Shabanov Ruslan 2115.63
Swedish Open Team Championship
Date 2017-11-19 Rating 2206.17
Round Color Result Opponent
1 Black Win Murumaa Magnus 1920.43
2 White Win Moor Karl-Mattias 1997.18
3 White Loss Purk Tauri 2338.36
4 White Win Florentzson Adam 1639.42
5 White Win Fanell Jan 2001.59
7 White Loss Kolk Kuno 2275.15
The 26th Russian Championship, First League
Date 2017-11-09 Rating 2205.96
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kozhevin Dmitry 1794.54
2 Black Loss Kachaev Denis 2482.19
3 White Loss Mikhailov Alexey 2383.07
4 Black Win Glibina Ekaterina 1928.66
5 Black Loss Lisyutin Alexander 2210.56
6 Black Draw Stoyanov Kirill 2057.11
7 Black Loss Orlov Maxim 2243.11
8 Black Win Arzybov Vladislav 1959.43
9 Black Win Sirategyan Karen 2254.52
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 2208.09
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kuznetsov Artem 1865.10
2 Black Win Serebryannikova Darya 1820.07
3 Black Loss Stulova Darya 2073.81
4 White Loss Kryuchok Roman 2525.76
5 Black Win Shabanov Ruslan 2105.49
6 Black Loss Stulova Kristina 2135.35
7 Black Win Novikova Daria 1906.15
8 White Loss Lashko Kira 2415.70
9 White Win Yusupmurzina Darya 2137.19
Youth European Championship
Date 2017-05-04 Rating 2213.20
Round Color Result Opponent
C1 Black Loss Pestov Arseni 2193.23
C2 White Loss Ikla Markus 2134.05
C3 White Win Narva Jaan Oskar 1894.86
C4 Black Win Efthimakis Ahileas 1758.49
C5 Black Win Gromov Danila 1995.04
C6 White Win Epifanov Evgenii 1953.74
C7 Black Loss Metreveli Maksim 2231.05
C8 Black Win Narva Mart 1997.00
C9 White Win Moor Karl-Mattias 1990.52
Youth Russian Championship, group C
Date 2017-03-30 Rating 2216.77
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Fedoseyev Arseniy 2132.80
2 Black Win Kozhevin Dmitry 1762.63
3 White Win Gromov Danila 1987.13
4 White Win Stoyanov Kirill 2054.42
5 White Win Kuvaev Vyacheslav 1854.68
6 Black Win Danilin Ivan 2427.94
8 Black Win Bykov Dmitrii 1799.19
9 White Win Talanov Nikita 1623.46
10 White Win Reznik Grigorii 1890.54
11 Black Win Arzybov Vladislav 1926.16
13 Black Win Dik Kirill 1702.71
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 2217.37
Round Color Result Opponent
1 Black Win Tsehanovich Valeria 1885.91
2 Black Win Stulova Kristina 2103.89
3 White Loss Kryuchok Roman 2533.16
4 White Win Yusupmurzina Darya 2076.96
5 White Win Kozlova Viktoriia 1964.65
6 White Draw Lashko Kira 2447.35
7 White Loss Semenov Oleg 2366.49
The 25th Russian Championship, First League
Date 2016-11-05 Rating 2214.08
Round Color Result Opponent
1 Black Win Postnikov Fedor 2058.79
2 Black Loss Metreveli Irina 2318.22
3 Black Win Metreveli Maksim 2180.57
4 White Loss Mikryukov Mikhail 2328.46
5 Black Loss Danilin Ivan 2425.84
6 Black Win Stoyanov Kirill 2053.95
7 White Win Salnikova Nonna 2181.02
8 Black Loss Sirategyan Karen 2317.43
9 White Loss Yusupmurzin Danila 2161.50
Youth World Championship
Date 2016-08-13 Rating 2211.89
Round Color Result Opponent
A1 Black Loss Rahumagi Brenet 2278.20
A2 White Win Moor Karl-Mattias 1926.24
A3 Black Loss Ponezhin Gennady 2131.32
A4 Black Win Lohmus Kristofer 2216.11
A5 White Win Holtsman Kris 2024.80
A6 Black Loss Yusupmurzin Danila 2159.28
A7 Black Win Heidmets Mark 2094.70
A8 White Loss Purk Tauri 2304.12
A9 Black Win Epifanov Evgenii 1948.01
A10 White Loss Danilin Ivan 2419.07
A11 Black Loss Nebolsin Aleksei 2128.71
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 2213.03
Round Color Result Opponent
1 Black Win Popova Daria 1783.80
2 Black Win Shabanov Ruslan 2078.52
3 White Win Novikova Daria 1881.33
4 White Loss Lashko Kira 2451.77
5 Black Win Stoyanov Kirill 2055.38
6 Black Loss Kryuchok Roman 2543.93
7 White Win Oborina Anastasja 2347.43
8 White Draw Matushkina Ksenia 2157.51
9 White Win Vostryakov Alexey 2224.30
Youth Russian Championship, group B
Date 2016-03-30 Rating 2207.87
Round Color Result Opponent
1 Black Win Fedoseyev Arseniy 2088.70
2 Black Loss Lavrik-Karmazin Maksim 2254.90
3 Black Win Metreveli Maksim 2140.54
4 White Win Shabanov Ruslan 2066.97
5 White Win Yusupmurzin Danila 2140.20
6 Black Loss Fedotov Denis 2515.79
7 Black Loss Danilin Ivan 2402.78
8 Black Loss Postnikov Dmitrii 2019.26
9 Black Draw Arzybov Vladislav 1903.52
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2016-03-07 Rating 2207.70
Round Color Result Opponent
1 White Win Vostryakov Alexey 2228.59
2 Black Win Stoyanov Kirill 2066.61
3 White Loss Fedotov Denis 2514.18
4 White Loss Lashko Kira 2461.05
6 Black Win Yusupmurzin Danila 2136.53
7 Black Win Matushkina Ksenia 2128.30
8 White Loss Ponezhin Gennady 2122.27
9 White Loss Semenov Oleg 2331.72
Poduga Championship, High league
Date 2016-02-07 Rating 2206.75
Round Color Result Opponent
1 White Win Mikryukov Mikhail 2326.75
2 White Win Oborina Anastasja 2333.51
3 Black Draw Vostryakov Alexey 2228.61
4 Black Win Kurdina Olga 2315.23
5 White Loss Ponezhin Gennady 2118.59
6 Black Loss Shiryaevskaya Daria 2074.61
7 White Win Yusupmurzin Danila 2130.45
8 Black Win Stoyanov Kirill 2065.78
9 Black Win Shabanov Ruslan 2063.41
10 White Loss Kryuchok Roman 2548.18
11 White Win Lashko Kira 2458.56
12 Black Loss Fedotov Denis 2508.04
13 White Loss Semenov Oleg 2328.97
Poduga Championship, 1 st League
Date 2016-01-26 Rating 2204.64
Round Color Result Opponent
1 Black Win Stulova Veronika 1858.35
2 White Win Prokopets Tatyana 2076.32
3 White Win Novikova Daria 1876.54
4 Black Win Yusupmurzina Darya 2005.50
5 White Win Vohtomina Vladislava 2082.21
6 Black Win Shiryaevskaya Daria 2075.69
7 Black Win Matushkina Ksenia 2120.49
8 Black Win Stulova Darya 2074.80
10 Black Loss Stulova Kristina 2041.36
10 White Win Yusupmurzin Danila 2127.79
11 Black Win Shabanov Ruslan 2062.78
12 Black Loss Stoyanov Kirill 2067.10
13 Black Win Kuzmina Alexandra 1931.88
14 Black Win Kozlova Viktoriia 1962.81
15 Black Win Kuznetsov Artem 1796.74
1st Team Renju Cup of General Consul of Japan in St. Petersburg
Date 2016-01-10 Rating 2199.54
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Epifanov Dmitry 2642.50
2 White Loss Kryuchok Roman 2548.51
3 Black Loss Lents Johann 2594.54
4 White Win Murumaa Magnus 1865.04
5 Black Win Piik Sander 2026.39
6 White Loss Makarov Pavel 2535.80
7 White Win Moiseyev Kirill 2166.78
8 Black Loss Artemyev Sergey 2516.27
9 White Loss Kuleshov Mikhail 2167.14
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 2198.04
Round Color Result Opponent
1 White Win Pastuhov Ruslan 1745.67
2 Black Loss Yusupmurzina Darya 2003.51
3 Black Loss Sorokina Oksana 2392.74
4 Black Win Shabanov Ivan 1632.50
5 Black Win Kuznetsov Artem 1798.09
6 Black Win Stulova Darya 2075.06
7 White Win Molotova Anastasja 2014.37
8 White Win Semenov Oleg 2323.25
Open Swedish Team Championship
Date 2015-11-15 Rating 2181.00
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kolar Karl-Ustav 1972.14
2 White Loss Jonsson Peter 2321.55
3 Black Win Narva Regina 1656.59
4 Black Loss Eriksson Bjorn 2229.48
5 Black Win Pukk Oskar 1718.48
F1 White Loss Jonsson Peter 2321.55
F2 White Win Nyberg Bengt 1970.86
F3 Black Win Sandstrom Richard 2283.36
World Championship BT
Date 2015-08-12 Rating 2148.06
Round Color Result Opponent
1 Black Win Balabhai Viktor 2400.62
2 Black Loss Barykin Victor 2435.78
3 White Loss Huang Yen-Hua 2400.29
4 White Loss Mesila Villem 2497.55
5 Black Win Stoyanova Anastasiya 1757.45
6 White Win Fedoseyev Arseniy 2085.74
7 White Win Jonsson Peter 2319.33
8 White Loss Huang Xiuyi 2129.58
9 White Loss Berezin Roman 2434.74
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 2140.22
Round Color Result Opponent
1 Black Win Shabanov Ivan 1638.39
2 White Loss Kryuchok Roman 2529.99
3 Black Win Stulova Veronika 1817.70
4 Black Win Tsehanovich Valeria 1840.90
5 Black Loss Kozlova Viktoriia 1968.44
6 White Loss Grigoriev Roman 1951.50
7 Black Win Viatkina Maria 1855.00
8 Black Draw Yusupmurzin Danila 2083.50
9 White Loss Shabanov Ruslan 2043.75
10 Black Win Stulova Kristina 1989.50
Youth European Championship
Date 2015-05-04 Rating 2115.75
Round Color Result Opponent
B1 White Loss Kolk Kuno 2261.77
B2 Black Win Kilinclar Alkin 1628.85
B3 Black Win Lavrik-Karmazin Maksim 2193.77
B4 White Loss Karpov Fyodor 2081.01
B5 Black Loss Vostryakov Alexey 2217.46
B6 Black Win Dincer Emre 1655.55
B7 Black Loss Shabanov Ruslan 2028.81
B8 Black Loss Ponezhin Gennady 2154.96
B9 Black Loss Olumets Erko 2083.35
Youth Russian Championship, group B
Date 2015-03-28 Rating 2110.32
Round Color Result Opponent
1 Black Win Metreveli Maksim 2067.46
2 Black Win Lavrik-Karmazin Maksim 2186.62
3 White Loss Fedotov Denis 2438.14
4 White Loss Ponezhin Gennady 2153.87
5 White Loss Vostryakov Alexey 2214.73
6 White Win Suhanov Arkadyi 1907.84
7 White Draw Shabanov Ruslan 2021.23
9 White Draw Semenov Oleg 2296.28
Poduga Championship, 1st League
Date 2015-01-25 Rating 2099.00
Round Color Result Opponent
1 White Win Stulova Kristina 1963.87
2 Black Win Shiryaevskaya Daria 2042.61
3 White Loss Prokopets Tatyana 2124.53
4 White Win Shabanov Ruslan 2014.71
5 White Loss Matushkina Ksenia 2080.97
6 White Win Yusupmurzin Danila 2038.57
7 Black Loss Vohtomina Vladislava 2103.95
8 White Win Stulova Darya 2080.97
9 Black Win Stoyanov Kirill 2015.17
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 2094.25
Round Color Result Opponent
1 Black Win Prokopyev Andrei 1732.96
2 White Loss Lashko Kira 2410.03
3 Black Win Stulova Veronika 1772.08
4 Black Loss Kurdina Olga 2366.33
5 Black Win Porokhina Ekaterina 1964.92
6 Black Loss Metreveli Maksim 2053.27
7 Black Win Popova Daria 1791.81
8 White Win Viatkina Maria 1835.70
The 23th Russian Championship, First League
Date 2014-11-07 Rating 2079.14
Round Color Result Opponent
1 White Loss Rumyantseva Ekaterina 2040.10
2 Black Win Fedoseyev Arseniy 2080.85
3 White Loss Glibin Aleksey 2059.08
4 White Loss Semenov Oleg 2262.79
5 Black Win Glibina Ekaterina 1948.75
6 Black Loss Suhanov Arkadyi 1909.32
7 White Loss Nikonova Natalya 2251.20
8 Black Win Lapin Ivan 1838.18
9 Black Draw Lavrik-Karmazin Maksim 2156.94
Youth World Championship
Date 2014-08-13 Rating 2065.19
Round Color Result Opponent
C1 Black Draw Ikla Markus 2070.96
C2 White Win Makhin Matvei 1725.09
C3 White Win Fedoseyev Arseniy 2081.17
C4 White Loss Tang Xudong 2466.05
C5 Black Loss Kang Tingrui 2148.82
C6 Black Win Raag Ardi 1849.69
C7 Black Win Zheng Xinrui 1934.65
C8 Black Loss Xu Yikuan 2411.92
C9 Black Loss Tao Junji 2084.03
C10 White Win Tiivel Siim 1903.69
C11 Black Win Stoyanov Kirill 1984.22
Karepa Open Yamaguchi
Date 2014-08-01 Rating 2062.53
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Kolk Kuno 2215.34
2 White Loss Taimla Tunnet 2761.67
3 White Win Narva Mart 1862.57
4 Black Loss Topkin Georg-Romet 2137.33
5 Black Loss Pozderova Elina 1982.98
6 Black Win Tiivel Tuuli 1964.66
7 White Loss Lohmus Kristofer 2109.15
Karepa Open Taraguchi
Date 2014-07-30 Rating 2062.25
Round Color Result Opponent
1 White Win Narva Mart 1862.34
2 Black Loss Rachitskaya Viktoria 2237.52
3 White Win Kiviberg Emma-Lotta 1563.30
4 Black Win Kolar Karl-Ustav 1833.12
5 White Loss Lashko Kira 2377.09
6 White Win Metreveli Maksim 2001.71
7 Black Loss Mikryukov Mikhail 2294.52
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-07-14 Rating 2059.71
Round Color Result Opponent
1 White Win Yusupmurzina Darya 1852.42
2 Black Win Zhernovaia Elena 1796.48
3 White Loss Oborina Anastasja 2356.15
4 Black Win Kuznetsov Artem 1777.39
5 White Win Metreveli Maksim 1996.50
6 White Loss Sumarokova Aleksandra 2306.97
7 White Win Prokopets Tatyana 2090.59
8 White Loss Vostryakov Alexey 2221.08
9 Black Loss Stulova Darya 2073.17
10 Black Loss Stoyanov Kirill 1978.14
Youth Russian Championship,group C
Date 2014-03-29 Rating 2044.24
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kuznetsov Artem 1772.25
2 Black Win Stoyanov Kirill 1953.09
3 White Win Pastuhov Ruslan 1716.33
4 Black Win Tikhomirov Stepan 1972.82
5 White Win Mityagin Anton 1773.91
6 White Win Danilin Ivan 2276.59
7 White Win Naumov Egor 1825.55
8 Black Loss Fedoseyev Arseniy 2080.05
9 White Loss Metreveli Maksim 1964.29
10 Black Win Utkin Dmitryi 1746.93
11 White Draw Nikolaev Nikita 2079.44
13 White Win Musikhin Leonid 1954.35
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2014-03-09 Rating 2038.71
Round Color Result Opponent
1 White Loss Fedotov Denis 2398.79
2 Black Win Utkin Dmitryi 1744.27
3 Black Win Korolyova Natalya 1692.59
4 White Win Prokopets Tatyana 2068.74
5 Black Loss Vostryakov Alexey 2202.36
6 White Loss Shiryaevskaya Daria 2043.08
7 Black Win Lapin Ivan 1828.89
8 White Win Kuznetsov Artem 1773.61
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 2019.70
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Kurdina Olga 2372.09
2 White Win Tsehanovich Valeria 1807.40
3 Black Win Popova Daria 1778.55
4 White Loss Lebedeva Tatjana 2152.21
5 Black Win Kulin Maxim 1752.90
6 White Win Stoyanov Kirill 1941.84
7 White Loss Karpov Fyodor 2102.69
8 White Win Stulova Darya 2062.48
The 22th Russian Championship, First League
Date 2013-11-09 Rating 1999.37
Round Color Result Opponent
1 White Loss Volkov Sergey 2344.46
2 Black Loss Sumarokova Aleksandra 2265.92
3 White Win Prokopets Tatyana 2030.22
4 White Loss Semenov Oleg 2174.33
5 White Loss Lashko Kira 2377.58
6 White Loss Ponezhin Gennady 2095.48
7 White Loss Shabanov Ruslan 1966.33
8 White Loss Strezhnev Mikhail 1838.63
9 Black Loss Glibina Ekaterina 1947.85
10 Black Win Fedoseyev Arseniy 2070.98
11 White Win Glibin Aleksey 2031.96
Karepa Open Yamaguchi and Mind Sport Triathlon
Date 2013-07-11 Rating 1966.79
Round Color Result Opponent
1 White Win Zhukova Iana 1745.55
2 Black Win Mikryukov Mikhail 2280.25
3 Black Win Olumets Erko 2080.37
4 Black Loss Shabanov Ruslan 1959.44
5 White Loss Tiivel Siim 1860.36
6 White Loss Lillemaa Argo 2214.54
7 White Win Holtsman Kris 1967.08
Karepa Open Taraguchi
Date 2013-07-08 Rating 1965.79
Round Color Result Opponent
1 White Win Parjasaar Elerin 1772.19
2 Black Loss Kuzmina Alexandra 1801.05
3 White Loss Savik Aki 1758.70
4 Black Loss Kurdina Olga 2367.47
5 White Loss Metreveli Georgiy 2170.70
6 White Win Mahina Elena 1589.08
7 White Win Popova Daria 1759.36
Youth European Championship
Date 2013-07-05 Rating 1965.06
Round Color Result Opponent
C1 Black Win Tikhomirov Stepan 1955.69
C2 Black Loss Stoyanov Kirill 1894.51
C3 White Loss Pestov Arseni 2025.74
C4 Black Loss Holtsman Kris 1966.51
C5 White Win Moor Karl-Mattias 1752.20
C6 Black Loss Yusupmurzin Danila 1938.07
C7 White Win Murumaa Mathias 1621.20
C8 White Loss Ikla Markus 1982.12
C9 White Win Kurgpold Reigo 1705.44
C10 Black Loss Narva Mart 1805.30
C11 Black Loss Muugamae Eric 1634.87