Naumov Egor, Russian Renju Association - Renju Rating

Naumov Egor

Place: Podyuga, Russian Renju Association

Rating: 1954.78, Std: 73.81, Rank: 629

First game: 2013-07-28, Last game: 2022-07-26

Top rating: 2040.73 (2020-08-06)

Games: 296, Wins: 133, Draws: 12, Losses: 151

Gy1: 33, Gy2: 53, Gy5: 184

Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-07-26 Rating 1954.78
Round Color Result Opponent
B1 White Win Semenov Andrei 1822.71
B2 White Win Bykov Dmitrii 1763.69
B3 White Loss Sidorov Mikhail 2226.15
B4 Black Win Kulin Maxim 1814.22
B5 White Win Fokichev Egor 2036.23
B6 Black Win Kozhevin Dmitry 1818.35
B7 Black Loss Kuvaev Vyacheslav 2091.55
B8 White Loss Stoyanov Kirill 2161.70
B9 Black Draw Prokopyev Andrei 2002.42
World Renju Youth Cup (online) B Group
Date 2022-07-18 Rating 1954.10
Round Color Result Opponent
1 Black Win Qian Xiao 2063.25
2 Black Loss Liu Chuanxing 2330.72
3 White Loss Xu Bang 1946.66
4 White Loss Liu Yinhong 2004.74
5 Black Win Piruakov Artem 1659.49
6 White Loss Hu Yuhan 1880.83
7 Black Loss Moor Karl-Mattias 2166.03
8 Black Win Liu Yancheng 1732.46
9 Black Loss Marushev Ilya 1662.39
Youth Russian Championship
Date 2022-03-30 Rating 1958.50
Round Color Result Opponent
B1 White Loss Metreveli Maksim 2318.59
B2 White Win Marushev Ilya 1659.19
B3 White Loss Kuvaev Vyacheslav 2082.37
B4 Black Draw Kulin Maxim 1826.77
B5 White Loss Semenov Andrei 1827.04
B6 White Win Sidorov Mikhail 2213.03
B7 Black Loss Dyachkov Nikita 2108.46
B8 Black Loss Stoyanov Kirill 2154.18
B9 White Loss Burtsev Peter 2513.88
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-01-05 Rating 1967.59
Round Color Result Opponent
M1 White Loss Metreveli Maksim 2315.25
M2 Black Win Dyachkov Nikita 2106.66
M3 White Loss Semenov Andrei 1826.80
M4 Black Win Parshenok Andrey 1460.31
M5 Black Loss Stoyanov Kirill 2149.10
M6 Black Loss Stoyanov Egor 2167.34
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-07-24 Rating 1992.45
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Kulin Maxim 1844.43
B2 White Draw Makhin Matvei 1822.25
B3 Black Loss Metreveli Maksim 2309.68
B4 Black Loss Stoyanov Kirill 2148.94
B5 White Win Semenov Andrei 1804.97
B6 White Win Sidorov Mikhail 2191.77
B7 White Win Bykov Dmitrii 1756.61
B8 Black Loss Geletyuk Konstantin 1675.76
B9 White Loss Kuvaev Vyacheslav 2057.21
Poduga Cup 2020
Date 2021-02-07 Rating 2022.67
Round Color Result Opponent
1.1 Black Win Kulin Maxim 1828.19
1.2 Black Win Kulin Maxim 1828.19
3.1 Black Loss Stoyanov Kirill 2154.56
3.2 White Loss Stoyanov Kirill 2154.56
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 2029.00
Round Color Result Opponent
M1 Black Win Potapov Stepan 1763.17
M2 Black Win Kulin Maxim 1821.17
M3 Black Loss Yusupmurzin Danila 2231.51
M4 Black Draw Kuvaev Vyacheslav 2042.35
M5 White Draw Prokopyev Andrei 2002.32
M6 White Win Noskov Pavel 1996.96
M7 White Win Dyachkov Nikita 2131.37
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 2034.74
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Kulin Maxim 1807.14
B2 Black Win Semenov Andrei 1792.81
B3 White Loss Makhin Matvei 1813.47
B4 Black Win Geletyuk Konstantin 1687.20
B5 White Win Metreveli Maksim 2302.06
B6 White Loss Yusupmurzin Danila 2226.72
B7 White Win Dyachkov Nikita 2134.70
B8 Black Win Stoyanov Kirill 2154.77
B9 White Loss Shabanov Ivan 1744.15
B10 White Loss Bykov Dmitrii 1775.51
B11 White Win Kuvaev Vyacheslav 2036.52
World Renju Youth Cup, AB Group
Date 2020-08-06 Rating 2040.73
Round Color Result Opponent
1 Black Win Metreveli Maksim 2306.49
2 Black Loss Kolk Kuno 2311.19
3 Black Loss Pestov Arseni 2153.18
4 Black Loss Kaan Aslan İbrahim 2202.46
5 White Win Lillemaa Argo 2099.61
6 White Win Savvateev Mikhail 2062.17
7 White Win Dyachkov Nikita 2145.18
8 Black Loss Troitsky Vsevolod 2108.11
9 White Win Chan Kam Chio 2015.70
Youth Championship of Poduga. High league
Date 2020-03-07 Rating 2029.64
Round Color Result Opponent
1 White Loss Matushkina Ksenia 2163.98
2 White Loss Stoyanov Kirill 2162.59
3 Black Loss Stulova Veronika 2033.04
4 White Loss Yusupmurzina Darya 2341.64
5 Black Loss Dyachkov Nikita 2164.14
6 Black Win Shabanov Ruslan 2011.33
8 White Loss Prokopyev Andrei 2004.29
9 White Loss Stoyanov Egor 2121.24
10 Black Win Shangina Alexandra 1929.39
11 White Loss Porokhina Ekaterina 2124.11
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 2034.54
Round Color Result Opponent
1 Black Win Nikolaev Mikhail 1650.77
2 Black Loss Yudina Maria 2196.70
3 White Win Mikryukov Sergey 1856.38
4 White Win Stoyanov Egor 2113.96
5 White Loss Semenov Oleg 2276.58
6 Black Win Shabanov Ruslan 2023.62
7 Black Loss Stoyanov Kirill 2146.38
Poduga Cup 2019
Date 2019-11-20 Rating 2035.92
Round Color Result Opponent
1.1 White Win Kazantsev Konstantin 1778.31
1.2 White Win Kazantsev Konstantin 1778.31
2.1 White Win Vostriakova Yulia 1793.68
2.2 Black Win Vostriakova Yulia 1793.68
3.1 Black Win Stulova Veronika 2028.77
3.2 Black Win Stulova Veronika 2028.77
4.1 Black Loss Dyachkov Nikita 2168.70
4.2 Black Win Dyachkov Nikita 2168.70
4.3 Black Loss Dyachkov Nikita 2168.70
The 28th Russian Championship, First League
Date 2019-11-02 Rating 2034.07
Round Color Result Opponent
2 White Loss Mikryukov Mikhail 2326.70
3 White Loss Arzybov Vladislav 2019.90
4 Black Loss Troitsky Vsevolod 2072.86
5 White Loss Kondakov Ilya 2036.48
6 Black Loss Gorbachev Daniil 1861.67
7 Black Win Kuvaev Vyacheslav 1973.13
8 Black Win Kachaeva Ilona 1990.89
9 Black Draw Sidorov Mikhail 2058.04
Qualification Tournament
Date 2019-10-07 Rating 2034.23
Round Color Result Opponent
1 Black Draw Stoyanov Kirill 2124.32
2 Black Win Stulova Veronika 2024.38
3 Black Loss Stoyanov Egor 2104.05
4 White Loss Kulin Maxim 1802.34
5 Black Win Shangina Alexandra 1921.53
6 White Loss Prokopyev Andrei 2016.52
7 Black Win Fokichev Egor 1900.68
8 White Win Yusupmurzina Darya 2328.00
9 White Win Dyachkov Nikita 2168.19
10 White Win Porokhina Ekaterina 2110.71
11 Black Loss Matushkina Ksenia 2149.57
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 2024.33
Round Color Result Opponent
1 Black Win Geletyuk Konstantin 1705.18
2 White Loss Metreveli Maksim 2325.00
3 White Win Buslakova Darya 1779.98
4 Black Loss Yusupmurzina Darya 2312.67
5 White Loss Prokopyev Andrei 2007.94
6 Black Win Bykov Dmitrii 1796.63
7 Black Win Stulova Veronika 2025.58
8 Black Win Stoyanov Kirill 2117.67
9 White Win Shabanov Ruslan 2063.91
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 2007.27
Round Color Result Opponent
AB1 Black Win Dyachkov Nikita 2168.89
AB2 White Loss Yusupmurzin Danila 2231.06
AB3 Black Loss Stoyanov Kirill 2119.68
AB4 White Loss Semenov Oleg 2333.31
AB5 Black Loss Arzybov Vladislav 2012.34
AB6 Black Win Kovalyov Mikhail 1563.36
AB7 White Loss Kinelovskiy Nikita 2116.38
AB8 Black Win Vaneev Maxim 1853.32
AB9 White Win Potapov Maxim 1861.94
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 1991.55
Round Color Result Opponent
1 White Win Shabanov Ruslan 2088.06
2 Black Draw Stoyanov Kirill 2106.74
3 Black Loss Yudina Maria 2197.86
4 White Loss Prokopyev Andrei 1973.23
5 White Win Fokichev Egor 1893.34
6 Black Loss Stulova Veronika 2022.48
7 White Win Bykov Dmitrii 1817.21
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 1984.25
Round Color Result Opponent
3.1 White Loss Buslakova Anastasja 1785.92
3.2 Black Win Buslakova Anastasja 1785.92
3.3 Black Win Buslakova Anastasja 1785.92
4.1 White Win Prokopyev Andrei 1965.99
4.2 Black Loss Prokopyev Andrei 1965.99
4.3 Black Win Prokopyev Andrei 1965.99
5.1 Black Loss Stulova Kristina 2141.55
5.2 Black Win Stulova Kristina 2141.55
5.3 Black Loss Stulova Kristina 2141.55
The 27th Russian Championship, First League
Date 2018-11-04 Rating 1978.43
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Metreveli Irina 2359.37
2 White Loss Yusupmurzina Darya 2276.62
3 Black Win Gorbachev Daniil 1807.57
4 Black Loss Smirnov Evgeny 2406.07
5 Black Loss Porokhina Ekaterina 2099.54
6 Black Win Kozhevin Dmitry 1812.31
7 Black Loss Arzybov Vladislav 2012.22
8 White Draw Makhin Matvei 1844.23
9 White Loss Sidorov Mikhail 1960.08
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 1964.89
Round Color Result Opponent
1 White Win Shkiperova Karina 1578.06
2 White Win Vohtomina Vladislava 2123.36
3 Black Loss Metreveli Maksim 2301.19
4 White Loss Matushkina Ksenia 2102.01
5 White Win Tsehanovich Daria 1704.18
6 Black Loss Stulova Veronika 2010.83
7 White Loss Novikova Daria 1976.39
8 Black Win Noskov Pavel 1817.99
9 Black Loss Stoyanov Egor 1979.34
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 1947.34
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Fedotov Denis 2579.28
2 White Win Tsehanovich Daria 1689.82
3 White Loss Vohtomina Vladislava 2144.61
4 White Win Semenov Andrei 1666.37
5 White Win Muugamae Eric 1909.55
6 Black Loss Metreveli Maksim 2273.39
7 White Win Tsehanovich Valeria 1912.51
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 1944.16
Round Color Result Opponent
1 Black Win Startsev Maksim 1745.58
3 Black Win Barabanov Daniil 1695.62
4 Black Loss Yusupmurzin Danila 2226.78
5 White Win Kulina Daria 1659.25
6 White Win Kozhevin Dmitry 1814.62
7 Black Loss Yusupmurzina Darya 2186.22
8 White Loss Porokhina Ekaterina 2097.46
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 1941.59
Round Color Result Opponent
1.1 Black Win Tsehanovich Daria 1687.70
1.2 Black Win Tsehanovich Daria 1687.70
2.1 White Loss Dyachkov Nikita 2224.33
2.2 White Loss Dyachkov Nikita 2224.33
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 1919.79
Round Color Result Opponent
2 Black Loss Lashko Kira 2436.58
3 White Win Startsev Maksim 1750.83
4 Black Loss Yusupmurzin Danila 2194.24
5 White Win Agarkov Dmitrii 1720.72
6 White Loss Yusupmurzina Darya 2153.86
7 White Win Vostriakova Yulia 1666.81
8 White Loss Kuznetsov Artem 1881.55
9 White Draw Popova Daria 1818.69
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 1890.53
Round Color Result Opponent
1 White Loss Vostryakov Alexey 2240.59
2 Black Win Agarkov Dmitrii 1682.95
3 White Loss Stulova Kristina 2120.65
4 White Loss Novikova Daria 1912.93
5 White Loss Kuvaev Vyacheslav 1849.43
6 Black Win Prokopyev Andrei 1880.37
7 White Loss Prokopyev Ruslan 2022.76
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 1878.93
Round Color Result Opponent
1 White Loss Oborina Anastasja 2365.66
2 Black Win Simanovskaia Viktoria 1622.40
3 White Loss Stulova Kristina 2094.41
4 Black Win Kuvaev Vyacheslav 1822.64
5 Black Loss Metreveli Maksim 2172.59
6 Black Loss Stoyanov Egor 1860.70
7 Black Win Fokicheva Anna 1736.67
8 Black Win Shelginskih Maksim 1781.36
9 White Loss Lapin Ivan 1901.04
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 1866.41
Round Color Result Opponent
1 White Loss Vostryakov Alexey 2248.64
2 Black Win Kozhevin Dmitry 1725.82
3 White Loss Romanov Sergey 2144.54
4 Black Win Sokolov Mikhail 1732.28
5 Black Draw Yusupmurzin Konstantin 1756.99
6 White Loss Shabanov Ruslan 2076.46
7 White Draw Shangina Alexandra 1886.28
8 White Loss Ponezhin Gennady 2135.86
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 1858.50
Round Color Result Opponent
1 Black Win Vohtomin Matvei 1445.34
2 White Win Shiryaevskaya Daria 2075.05
3 White Loss Fedotov Denis 2473.06
4 Black Win Stoyanov Kirill 2052.33
5 White Loss Vostryakov Alexey 2239.78
6 White Loss Vostryakov Alexey 2239.78
6 White Loss Prokopets Tatyana 2124.10
7 Black Loss Shangina Alexandra 1864.08
8 Black Loss Kulin Maxim 1780.41
9 White Loss Kulina Daria 1632.78
10 White Win Sokolov Mikhail 1710.12
Youth European Championship
Date 2015-05-04 Rating 1856.92
Round Color Result Opponent
C1 White Loss Danilin Ivan 2365.97
C2 Black Win Erman Deniz Kaan 1940.99
C3 White Loss Narva Mart 1904.67
C4 Black Win Toprak Sarp Firat 1709.51
C5 Black Win Kõlar Karl-Ustav 1940.07
C6 Black Loss Ikla Markus 2091.96
C7 Black Win Prokopyev Andrei 1759.91
C8 Black Win Teyyar Selim 1884.94
C9 Black Loss Pukk Oskar 1686.55
Youth Russian Championship, group C
Date 2015-03-28 Rating 1853.39
Round Color Result Opponent
2 White Loss Danilin Ivan 2356.47
3 Black Loss Sokolov Mikhail 1695.12
5 White Win Prokopyev Andrei 1753.91
6 Black Loss Epifanov Evgenii 1930.77
7 White Loss Nebolsin Aleksei 2095.72
9 White Loss Molodtsov Kirill 1845.83
10 Black Win Kokachev Artem 1742.37
11 White Loss Nikolaev Nikita 2118.28
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 1853.70
Round Color Result Opponent
1 White Loss Mikryukov Mikhail 2321.19
2 Black Win Bykova Anastasya 1614.38
3 White Loss Oborina Anastasja 2355.77
4 Black Win Shangina Alexandra 1839.18
5 White Loss Yusupmurzin Danila 2051.64
5 White Loss Yusupmurzin Danila 2051.64
6 Black Win Musaev Vladislav 1690.50
7 White Loss Nogovitsin Alexander 1990.10
8 Black Win Prokopyev Andrei 1746.09
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-07-14 Rating 1849.19
Round Color Result Opponent
1 White Loss Vostryakov Alexey 2240.06
2 White Win Mikerin Maksim 1609.07
3 White Loss Stulova Darya 2093.54
4 Black Win Viatkina Maria 1818.86
5 White Loss Novozhilova Polina 1806.27
6 White Loss Semenov Oleg 2250.62
7 Black Win Sokolov Mikhail 1676.50
8 White Win Musaev Vladislav 1693.68
9 Black Win Stoyanova Anastasiya 1772.65
10 Black Win Korolyova Natalya 1711.37
Youth Russian Championship,group C
Date 2014-03-29 Rating 1838.70
Round Color Result Opponent
1 White Loss Danilin Ivan 2293.90
3 White Loss Fedoseyev Arseniy 2095.93
4 White Win Metreveli Maksim 1978.97
5 Black Win Utkin Dmitryi 1759.96
6 White Loss Nikolaev Nikita 2094.25
7 Black Loss Dyachkov Nikita 2060.07
8 Black Loss Musikhin Leonid 1966.26
9 Black Win Kuznetsov Artem 1785.50
10 White Loss Stoyanov Kirill 1967.40
11 White Win Pastuhov Ruslan 1729.17
12 White Loss Tikhomirov Stepan 1985.88
13 Black Win Mityagin Anton 1787.36
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 1826.42
Round Color Result Opponent
1 White Loss Karpov Fyodor 2116.78
2 Black Loss Novikova Daria 1873.67
3 White Loss Zhukova Iana 1766.67
4 Black Loss Piruakov Artem 1674.34
5 White Loss Tsehanovich Valeria 1820.29
6 White Win Yusupmurzina Darya 1832.88
7 Black Win Vokhtomina Yulia 1523.72
8 Black Win Shabanov Ivan 1664.56
Youth Championship of Arkhangelsk region, groups C, F
Date 2013-07-28 Rating 1819.93
Round Color Result Opponent
1 White Loss Matushkina Ksenia 2024.68
2 Black Loss Tarabrina Elizaveta 1760.44
3 White Loss Sarhadov Andrey 1842.94
4 White Win Sheina Elizaveta 1671.39
5 Black Win Stulova Veronika 1681.27
6 Black Win Pastuhov Ruslan 1728.72
7 Black Loss Popova Daria 1775.32
8 Black Win Porokhina Ekaterina 1879.13
9 White Loss Tsehanovich Valeria 1831.87