Stulova Veronika

Place: Podyuga, Russian Renju Association

Rating: 2018.70, Rank: 511

First game: 2013-07-28, Last game: 2022-03-30

Top rating: 2021.79 (2022-01-05)

Games: 315, Wins: 129, Draws: 16, Losses: 170

Gy1: 24, Gy2: 41, Gy5: 212

Youth Russian Championship
Date 2022-03-30 Rating 2018.70
Round Color Result Opponent
F1 Black Win Shangina Alexandra 1903.88
F2 White Win Vohtomina Vladislava 1963.02
F3 White Loss Porokhina Ekaterina 2205.78
F4 Black Loss Tolstoguzova Sofia 2224.73
F5 Black Loss Matushkina Ksenia 2157.70
F6 White Win Shangina Alexandra 1903.88
F8 Black Loss Porokhina Ekaterina 2205.78
F9 Black Loss Tolstoguzova Sofia 2224.73
F10 Black Loss Matushkina Ksenia 2157.70
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-01-05 Rating 2021.79
Round Color Result Opponent
W1 White Win Fokicheva Anna 2090.29
W2 Black Loss Matushkina Ksenia 2151.69
W3 Black Win Simanovskaia Anastasia 1875.05
W4 White Win Porokhina Ekaterina 2202.50
W5 White Loss Savrasova Yulia 2491.32
W6 Black Loss Buslakova Darya 1947.61
W7 Black Win Buslakova Anastasja 1924.67
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-07-24 Rating 2015.47
Round Color Result Opponent
F11 White Draw Matushkina Ksenia 2129.16
F12 Black Win Matushkina Ksenia 2129.16
F41 Black Loss Yusupmurzina Darya 2426.44
F42 White Loss Yusupmurzina Darya 2426.44
F51 White Loss Porokhina Ekaterina 2182.45
F52 White Loss Porokhina Ekaterina 2182.45
World Renju Youth Cup (online) EF Group
Date 2021-07-16 Rating 2015.11
Round Color Result Opponent
1 White Draw Shangina Alexandra 1920.62
2 White Loss Cao Xueyu 2170.45
Youth Championship of Konosha region
Date 2021-03-21 Rating 2013.52
Round Color Result Opponent
BF1 Black Loss Semenov Andrei 1772.82
BF2 Black Win Bykov Dmitrii 1736.26
BF3 Black Win Piruakov Artem 1628.36
BF4 Black Loss Matushkina Ksenia 2136.80
BF5 Black Loss Stoyanov Kirill 2125.17
BF6 White Win Kuvaev Vyacheslav 2021.77
BF8 White Win Shangina Alexandra 1919.53
BF9 White Win Kulin Maxim 1829.81
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 2012.40
Round Color Result Opponent
White Loss Matushkina Ksenia 2143.52
World Renju Youth Cup, EF Group
Date 2020-08-06 Rating 2013.84
Round Color Result Opponent
2 Black Loss Huang Xiangning 2208.74
3 White Win Novikova Daria 1940.12
4 Black Loss Stulova Kristina 2096.24
5 Black Win Shangina Alexandra 1920.33
6 Black Win Reimand Hanna-Kai 1983.11
7 Black Loss Cao Xueyu 2176.69
8 White Loss Liu Xun 2381.40
9 White Loss Stulova Darya 2005.47
Youth Championship of Konoshky region
Date 2020-03-15 Rating 2019.38
Round Color Result Opponent
1 Black Win Vostriakova Yulia 1763.21
2 Black Win Fokichev Egor 1922.19
3 Black Loss Dyachkov Nikita 2146.97
4 Black Win Kuvaev Vyacheslav 1971.36
5 Black Loss Stoyanov Egor 2102.42
6 Black Loss Fokicheva Anna 1963.61
7 Black Draw Sidorov Mikhail 2079.76
Youth Championship of Poduga. High league
Date 2020-03-07 Rating 2019.81
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Dyachkov Nikita 2147.64
2 White Loss Shabanov Ruslan 1999.07
3 White Win Naumov Egor 2012.33
4 Black Loss Prokopyev Andrei 1985.27
5 Black Win Stoyanov Egor 2101.33
6 Black Win Shangina Alexandra 1908.80
7 Black Win Porokhina Ekaterina 2103.02
8 Black Loss Matushkina Ksenia 2142.28
9 Black Win Stoyanov Kirill 2141.85
11 Black Loss Yusupmurzina Darya 2321.19
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 2019.28
Round Color Result Opponent
1 White Win Popova Maria 1676.96
2 Black Loss Stulova Kristina 2100.54
3 Black Win Kulin Maxim 1781.76
4 Black Loss Semenov Oleg 2259.65
5 Black Win Makhin Matvei 1804.35
6 White Win Yusupmurzin Danila 2191.64
7 Black Loss Lashko Kira 2287.41
New year tournament
Date 2019-12-15 Rating 2018.34
Round Color Result Opponent
1 White Win Semenov Andrei 1727.29
2 White Win Vostriakova Yulia 1772.23
3 White Loss Yusupmurzina Darya 2314.51
4 White Win Startsev Maksim 1890.01
5 White Draw Matushkina Ksenia 2137.08
6 White Win Shangina Alexandra 1906.54
7 Black Win Buslakova Anastasja 1863.51
8 White Win Metreveli Maksim 2308.59
9 White Loss Dyachkov Nikita 2152.59
Poduga Cup 2019
Date 2019-11-20 Rating 2013.74
Round Color Result Opponent
3.1 White Loss Naumov Egor 2018.05
3.2 White Loss Naumov Egor 2018.05
Qualification Tournament
Date 2019-10-07 Rating 2008.86
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Stoyanov Egor 2084.80
2 White Loss Naumov Egor 2016.29
3 White Win Shangina Alexandra 1902.27
4 White Loss Prokopyev Andrei 1997.93
5 White Win Fokichev Egor 1880.94
6 White Loss Yusupmurzina Darya 2308.51
7 White Loss Dyachkov Nikita 2150.53
8 White Loss Porokhina Ekaterina 2090.56
9 White Loss Matushkina Ksenia 2129.09
10 White Draw Stoyanov Kirill 2104.52
11 Black Win Kulin Maxim 1785.51
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 2009.31
Round Color Result Opponent
1 White Win Makhin Matvei 1815.14
2 White Loss Stulova Kristina 2104.72
3 White Loss Sidorov Mikhail 2006.89
4 White Win Kulin Maxim 1786.24
5 White Loss Stoyanov Kirill 2098.44
6 White Win Potapov Maxim 1843.40
7 White Loss Naumov Egor 2006.36
8 White Win Geletyuk Konstantin 1686.58
9 Black Win Makarova Daria 1782.02
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 2013.89
Round Color Result Opponent
G1 White Win Shkarupa Maria 1789.64
G2 Black Win Buslakova Darya 1749.81
G3 Black Win Sonina Marina 1937.99
G4 White Win Porokhina Ekaterina 2092.06
G5 Black Loss Tolstoguzova Sofia 2215.21
G6 Black Draw Shangina Alexandra 1892.69
G7 Black Win Sadova Taisia 2180.79
G8 White Win Yusupmurzina Darya 2285.95
G9 White Win Fokicheva Anna 1867.13
G10 Black Win Galkina Veronika 1493.06
Youth Championship of Poduga. High league
Date 2019-01-31 Rating 2004.53
Round Color Result Opponent
1 White Loss Shabanov Ruslan 2067.13
2 Black Loss Stulova Kristina 2114.75
3 White Loss Matushkina Ksenia 2080.74
4 White Win Novikova Daria 1981.36
5 White Loss Stoyanov Egor 2014.52
6 White Loss Porokhina Ekaterina 2093.21
7 Black Loss Stoyanov Kirill 2092.77
8 White Loss Fedotov Denis 2588.70
9 White Loss Dyachkov Nikita 2155.07
10 White Loss Yusupmurzina Darya 2279.09
11 White Loss Yusupmurzin Danila 2217.17
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 2005.45
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Noskov Pavel 1822.13
2 Black Win Simanovskaia Anastasia 1654.97
3 Black Win Kuvaev Vyacheslav 1944.42
4 White Loss Novikova Daria 1983.16
5 White Draw Yudina Maria 2147.53
6 White Win Naumov Egor 1973.52
7 White Draw Stulova Kristina 2116.80
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 2006.55
Round Color Result Opponent
5.1 Black Win Viatkina Maria 1876.36
5.2 Black Win Viatkina Maria 1876.36
6.1 White Win Shabanov Ruslan 2075.52
6.2 White Win Shabanov Ruslan 2075.52
7.1 White Draw Stulova Kristina 2123.38
7.2 White Loss Stulova Kristina 2123.38
7.3 Black Draw Stulova Kristina 2123.38
Qualification Tournament
Date 2018-09-30 Rating 2000.17
Round Color Result Opponent
1 White Win Shabanov Ruslan 2087.17
2 White Loss Yusupmurzina Darya 2248.09
3 White Win Stulova Kristina 2131.75
4 Black Draw Matushkina Ksenia 2080.55
5 White Loss Stoyanov Kirill 2075.16
6 White Draw Porokhina Ekaterina 2076.07
7 Black Loss Stoyanov Egor 1971.27
8 White Loss Novikova Daria 1974.54
9 White Draw Fedotov Denis 2585.03
10 White Loss Dyachkov Nikita 2166.83
11 White Loss Yusupmurzin Danila 2214.13
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 1993.78
Round Color Result Opponent
1 Black Win Startsev Maksim 1786.26
2 White Loss Fedotov Denis 2587.27
3 Black Win Fokicheva Anna 1816.93
4 White Loss Shangina Alexandra 1876.57
5 Black Win Sidorov Mikhail 1920.90
6 White Win Naumov Egor 1947.24
7 Black Draw Stoyanov Egor 1962.07
8 White Loss Kozhevin Dmitry 1812.85
9 White Loss Stoyanov Kirill 2070.99
Youth Russian Championship, group A,B,D,E
Date 2018-03-30 Rating 1987.95
Round Color Result Opponent
E1 White Win Popova Maria 1671.74
E2 White Loss Shangina Alexandra 1867.07
E3 Black Win Vohtomina Vladislava 2115.11
E4 White Win Shkarupa Maria 1792.27
E5 White Loss Stulova Kristina 2135.67
E6 White Loss Matushkina Ksenia 2094.45
E7 White Loss Knyazeva Ekaterina 1962.74
E8 Black Win Kazanina Daria 1714.96
E10 Black Win Pirozhnikova Alisa 1749.02
E11 White Win Sadova Taisia 2140.49
E12 Black Loss Tolstoguzova Sofia 2195.06
E13 White Loss Sonina Marina 1893.84
Championship of Konoshsky region
Date 2018-02-09 Rating 1987.56
Round Color Result Opponent
1 White Loss Fedotov Denis 2566.71
2 White Loss Vohtomina Vladislava 2120.63
3 White Loss Dyachkov Nikita 2202.90
4 White Win Yusupmurzina Darya 2183.72
5 White Loss Yusupmurzin Danila 2220.09
6 White Loss Semenov Oleg 2359.89
7 White Win Shabanov Ruslan 2122.96
8 White Win Mikryukov Mikhail 2344.66
9 White Loss Stulova Kristina 2128.17
10 White Loss Lashko Kira 2382.83
11 White Loss Stoyanov Kirill 2057.03
Youth Championship of Poduga, High league
Date 2018-01-31 Rating 1987.06
Round Color Result Opponent
1 Black Win Shabanov Ruslan 2122.06
2 White Win Stulova Kristina 2127.64
3 White Win Matushkina Ksenia 2096.14
4 White Loss Vohtomina Vladislava 2122.03
5 White Loss Yusupmurzina Darya 2182.13
6 White Win Porokhina Ekaterina 2070.13
7 White Win Stoyanov Kirill 2056.70
9 White Loss Novikova Daria 1916.90
10 White Win Stoyanov Egor 1941.04
11 White Loss Fedotov Denis 2565.65
12 Black Loss Dyachkov Nikita 2204.95
13 White Loss Yusupmurzin Danila 2219.02
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 1981.66
Round Color Result Opponent
1 Black Win Noskov Pavel 1751.09
2 White Loss Dyachkov Nikita 2206.89
3 Black Win Fokicheva Anna 1780.53
4 White Loss Yusupmurzin Danila 2213.30
5 White Loss Bykov Dmitrii 1826.58
6 Black Win Shabanov Ruslan 2118.74
7 White Win Ivanov Andrei 1589.37
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 1977.14
Round Color Result Opponent
1 White Win Startsev Artem 1656.01
2 White Win Fokicheva Anna 1777.75
3 White Loss Matushkina Ksenia 2104.17
4 Black Loss Kulin Maxim 1806.93
5 White Win Potapov Maxim 1858.09
6 Black Win Bezrukov Timofei 1726.68
7 White Loss Shabanov Ruslan 2116.61
8 White Win Fokichev Egor 1831.84
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 1974.09
Round Color Result Opponent
2.1 Black Win Agarkov Dmitrii 1733.39
2.2 Black Win Agarkov Dmitrii 1733.39
3.1 White Loss Matushkina Ksenia 2106.99
3.2 White Loss Matushkina Ksenia 2106.99
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 1950.84
Round Color Result Opponent
1 Black Win Vostriakova Yulia 1649.80
2 White Loss Kryuchok Roman 2525.76
3 White Loss Yusupmurzina Darya 2137.19
4 Black Win Popova Daria 1802.44
5 Black Win Fokichev Egor 1801.64
8 Black Loss Stulova Darya 2073.81
9 White Loss Matushkina Ksenia 2124.51
Youth Russian Championship, group G
Date 2017-03-30 Rating 1929.79
Round Color Result Opponent
1 Black Draw Pirozhnikova Alisa 1729.39
2 White Loss Sadova Taisia 2118.95
3 White Loss Vohtomina Vladislava 2108.23
4 Black Win Popova Maria 1676.58
5 Black Loss Tolstoguzova Sofia 2174.08
6 Black Win Tsehanovich Valeria 1892.41
7 Black Win Glibina Anna 1797.38
8 Black Draw Kazanina Daria 1730.33
9 Black Win Sonina Marina 1809.82
10 White Loss Matushkina Ksenia 2137.00
11 Black Loss Knyazeva Ekaterina 1943.01
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 1919.17
Round Color Result Opponent
1 White Loss Oborina Anastasja 2363.63
2 Black Win Fokichev Egor 1752.25
3 White Win Shiryaevskaya Daria 2040.76
4 White Loss Prokopets Tatyana 2065.67
5 Black Loss Stoyanov Kirill 2050.90
6 Black Loss Yusupmurzina Darya 2076.96
7 White Win Kuvaev Vyacheslav 1833.93
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 1894.84
Round Color Result Opponent
1 White Win Agarkov Dmitrii 1658.51
2 White Loss Kozlova Viktoriia 1957.31
3 White Win Kuvaev Vyacheslav 1807.55
4 White Win Stulova Darya 2079.57
5 White Loss Karpov Fyodor 2152.96
6 White Loss Metreveli Maksim 2155.27
7 White Win Stoyanova Anastasiya 1776.87
8 White Loss Prokopets Tatyana 2064.90
Poduga Championship, 1 st League
Date 2016-01-26 Rating 1858.35
Round Color Result Opponent
1 White Loss Dyachkov Nikita 2204.64
2 White Loss Yusupmurzin Danila 2127.79
3 Black Loss Prokopets Tatyana 2076.32
4 White Win Stulova Kristina 2041.36
5 White Loss Novikova Daria 1876.54
6 White Loss Shabanov Ruslan 2062.78
7 Black Loss Yusupmurzina Darya 2005.50
8 Black Loss Stoyanov Kirill 2067.10
9 White Loss Vohtomina Vladislava 2082.21
10 White Win Kuzmina Alexandra 1931.88
11 White Loss Shiryaevskaya Daria 2075.69
12 White Loss Kozlova Viktoriia 1962.81
13 White Loss Matushkina Ksenia 2120.49
14 White Win Kuznetsov Artem 1796.74
15 White Loss Stulova Darya 2074.80
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 1856.07
Round Color Result Opponent
1 White Loss Semenov Oleg 2323.25
2 White Win Stoyanov Egor 1768.89
3 White Loss Shiryaevskaya Daria 2074.57
4 Black Win Kuvaev Vyacheslav 1797.65
5 White Win Stulova Kristina 2034.49
6 Black Win Metreveli Maksim 2119.77
7 Black Loss Prokopets Tatyana 2079.29
8 White Loss Romanov Sergey 2123.21
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 1817.70
Round Color Result Opponent
1 White Loss Semenov Oleg 2315.53
2 Black Win Popova Veronika 1593.66
3 White Loss Dyachkov Nikita 2140.22
4 White Win Vasilieva Ekaterina 1540.09
5 Black Loss Utkin Dmitryi 1764.89
6 White Win Tsehanovich Valeria 1840.90
7 White Loss Porokhina Ekaterina 2006.16
8 White Win Vostriakova Yulia 1578.97
9 White Win Grigoriev Roman 1951.50
10 White Loss Novikova Daria 1877.40
Youth Russian Championship, group F
Date 2015-03-28 Rating 1787.01
Round Color Result Opponent
1 White Loss Matushkina Ksenia 2093.50
2 White Loss Porokhina Ekaterina 1988.50
5 White Loss Sadova Taisia 1965.62
6 White Loss Yusupmurzina Darya 1919.82
7 White Win Tolstoguzova Sofia 2010.88
8 Black Loss Popova Daria 1788.39
11 White Loss Kuzmina Alexandra 1903.32
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 1772.08
Round Color Result Opponent
1 White Loss Vostryakov Alexey 2211.68
2 Black Win Musaev Vladislav 1677.84
3 White Loss Dyachkov Nikita 2094.25
4 Black Win Kokachev Artem 1723.46
5 White Loss Prokopyev Ruslan 2013.63
5 White Loss Prokopyev Ruslan 2013.63
6 Black Loss Kuznetsov Artem 1777.41
7 Black Win Ustinova Milana 1609.39
8 White Win Tsehanovich Valeria 1820.97
Russian Pearl
Date 2014-09-14 Rating 1746.41
Round Color Result Opponent
2 White Loss Lavrik-Karmazin Maksim 2149.34
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-07-14 Rating 1732.86
Round Color Result Opponent
1 White Loss Oborina Anastasja 2356.15
2 Black Loss Viatkina Maria 1808.92
3 Black Loss Popova Daria 1792.70
4 White Win Shubin Andrei 1454.73
5 Black Win Ustinova Milana 1608.60
5 White Win Prokopyev Andrei 1723.33
6 White Win Prokopyev Andrei 1723.33
7 Black Loss Korolyova Natalya 1699.46
8 Black Win Novozhilova Polina 1794.11
10 Black Loss Porokhina Ekaterina 1918.44
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 1685.45
Round Color Result Opponent
1 White Loss Shabanov Ruslan 1975.53
2 White Loss Popova Daria 1778.55
3 Black Loss Kuznetsov Artem 1773.61
4 White Win Tsehanovich Valeria 1807.40
5 Black Loss Kuzmina Alexandra 1822.45
6 White Loss Piruakov Artem 1660.52
7 Black Loss Shabanov Ivan 1651.50
8 White Loss Yusupmurzina Darya 1820.14
Youth Championship of Arkhangelsk region, groups C, F
Date 2013-07-28 Rating 1668.57
Round Color Result Opponent
1 Black Win Tarabrina Elizaveta 1748.27
2 Black Loss Pastuhov Ruslan 1716.36
3 White Loss Popova Daria 1762.94
4 Black Loss Sarhadov Andrey 1831.35
5 White Loss Naumov Egor 1807.44
6 White Loss Sheina Elizaveta 1660.64
7 Black Win Vokhtomina Yulia 1511.12
8 Black Loss Shabanov Ivan 1667.58
9 Black Loss Piruakov Artem 1674.74