Lapin Ivan

Place: Konosha, Russian Renju Association

Rating: 1910.98, Rank: 646

First game: 2013-07-28, Last game: 2019-06-24

Top rating: 1919.63 (2018-03-30)

Games: 192, Wins: 61, Draws: 10, Losses: 121

Gy1: 0, Gy2: 0, Gy5: 43

Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 1910.98
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Fedotov Denis 2599.11
2 Black Win Makhin Matvei 1815.52
3 White Win Fokicheva Anna 1888.99
4 Black Loss Kuvaev Vyacheslav 1952.34
5 White Loss Matushkina Ksenia 2106.25
6 Black Win Geletyuk Konstantin 1686.96
8 Black Loss Stulova Kristina 2105.05
9 White Win Vostriakova Yulia 1765.08
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 1908.43
Round Color Result Opponent
AB1 Black Loss Metreveli Maksim 2306.15
AB2 Black Win Kovalyov Mikhail 1550.47
AB3 White Draw Semenov Oleg 2315.36
AB4 Black Draw Nogovitsin Alexander 1936.07
AB5 White Loss Yusupmurzin Danila 2212.55
AB6 Black Win Potapov Maxim 1845.04
AB7 Black Loss Troitsky Vsevolod 2022.50
AB8 White Loss Stoyanov Kirill 2101.21
AB9 White Loss Vaneev Maxim 1839.80
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 1908.90
Round Color Result Opponent
4.1 White Loss Kuvaev Vyacheslav 1942.05
5.2 Black Win Kuvaev Vyacheslav 1942.05
5.3 White Loss Kuvaev Vyacheslav 1942.05
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 1912.88
Round Color Result Opponent
1 Black Win Pavlovskiy Egor 1645.31
2 White Loss Vostryakov Alexey 2180.72
3 Black Loss Noskov Pavel 1799.61
4 Black Win Agarkov Dmitrii 1799.16
5 White Draw Makhin Matvei 1821.68
6 White Win Geletyuk Konstantin 1678.80
7 White Loss Lashko Kira 2351.61
8 White Loss Stoyanov Kirill 2071.33
9 Black Win Shabanov Ivan 1683.85
Youth Russian Championship, group A,B,D,E
Date 2018-03-30 Rating 1919.63
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Mukhanov Semen 1646.34
B2 Black Loss Dyachkov Nikita 2196.70
B3 White Win Makhin Matvei 1807.72
B4 Black Loss Yusupmurzin Danila 2219.04
B5 Black Win Reznik Grigorii 1881.73
B6 Black Win Gromov Danila 2103.99
B7 Black Loss Fedotov Denis 2575.71
B8 White Draw Bykov Dmitrii 1825.42
B9 White Draw Orlov Maxim 2287.24
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 1913.21
Round Color Result Opponent
1 White Win Noskov Pavel 1745.78
2 Black Win Bezrukov Timofei 1726.92
3 White Loss Vohtomina Vladislava 2126.89
4 White Win Fokicheva Anna 1778.04
5 White Loss Fedotov Denis 2553.38
Youth Russian Championship, group A,B
Date 2017-03-30 Rating 1885.81
Round Color Result Opponent
1 White Loss Glibin Aleksey 2086.09
2 White Loss Yusupmurzin Danila 2168.84
4 Black Loss Golomaryov Anthony 2561.15
5 Black Loss Ponezhin Gennady 2159.38
6 Black Win Nogovitsin Alexander 1905.68
7 Black Loss Orlov Maxim 2157.22
8 White Loss Kryuchok Roman 2532.61
9 White Loss Postnikov Fedor 2065.67
10 White Loss Fedotov Denis 2529.65
11 White Loss Shabanov Ruslan 2102.47
The 25th Russian Championship, First League
Date 2016-11-05 Rating 1878.85
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Mikryukov Mikhail 2328.70
2 Black Loss Metreveli Maksim 2180.79
4 White Loss Lavrik-Karmazin Maksim 2304.69
5 White Loss Buszkowski Ludwik 2108.40
6 Black Loss Postnikov Fedor 2058.99
7 White Loss Yusupmurzin Danila 2161.72
8 Black Loss Rumyantseva Ekaterina 2006.54
9 Black Loss Shabanov Ruslan 2088.71
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 1885.05
Round Color Result Opponent
1 White Win Simanovskaia Anastasia 1471.98
2 Black Loss Metreveli Maksim 2155.48
3 Black Win Stoyanova Anastasiya 1777.05
4 Black Win Kozlova Viktoriia 1957.51
5 White Loss Oborina Anastasja 2347.65
6 Black Loss Stulova Darya 2079.79
7 Black Loss Kozhevin Dmitry 1726.68
8 White Win Novikova Daria 1881.56
9 Black Win Naumov Egor 1863.59
Youth Russian Championship, group B
Date 2016-03-30 Rating 1885.42
Round Color Result Opponent
1 White Loss Ponezhin Gennady 2122.27
2 Black Win Arzybov Vladislav 1903.77
3 Black Loss Yusupmurzin Danila 2140.41
4 White Win Kokachev Artem 1736.23
5 White Draw Stoyanov Kirill 2067.30
6 Black Loss Metreveli Maksim 2140.74
7 White Win Orlov Maxim 2076.33
8 White Loss Fedotov Denis 2515.97
9 White Loss Postnikov Fedor 2049.33
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2016-03-07 Rating 1883.91
Round Color Result Opponent
1 White Win Kuznetsov Artem 1804.00
2 White Loss Karpov Fyodor 2128.10
3 White Win Stulova Darya 2077.47
4 Black Loss Pastuhov Ruslan 1749.67
5 Black Loss Ponezhin Gennady 2122.47
6 White Win Popova Daria 1758.08
7 White Loss Yusupmurzin Danila 2136.74
8 White Loss Stoyanov Kirill 2066.82
9 White Win Kulin Maxim 1774.88
1st Team Renju Cup of General Consul of Japan in St. Petersburg
Date 2016-01-10 Rating 1878.95
Round Color Result Opponent
1 White Loss Filinov Vladimir 2434.18
3 White Loss Holtsman Kris 2018.08
5 White Win Raag Ardi 1978.98
7 Black Loss Salnikova Nonna 2198.70
8 White Loss Salnikov Pavel 2586.89
The 24th Russian Championship, First League
Date 2015-11-06 Rating 1872.63
Round Color Result Opponent
1 White Loss Radzevelyuk Alexander 2393.84
2 White Draw Ponezhin Gennady 2129.31
3 White Loss Semenov Oleg 2319.36
4 White Loss Katsev Ilya 2263.14
5 Black Loss Yusupmurzin Danila 2100.31
6 White Draw Rumyantseva Ekaterina 2017.17
7 White Loss Salnikova Nonna 2213.54
8 White Loss Kuleshov Mikhail 2162.63
9 White Loss Lisyutin Alexander 2160.44
World Championship BT
Date 2015-08-12 Rating 1866.55
Round Color Result Opponent
1 White Loss Miyagawa Junzo 2181.50
2 Black Loss Rumyantseva Ekaterina 2024.64
3 Black Loss Balabhai Viktor 2400.79
4 White Loss Sun In 2377.34
5 Black Loss Buszkowski Ludwik 2063.47
7 White Win Khramov Aleksey 1742.44
8 White Loss Karpov Fyodor 2088.93
9 Black Win Stoyanova Anastasiya 1757.62
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 1865.63
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kryuchok Roman 2530.17
2 Black Win Shabanov Ivan 1638.60
3 White Loss Prokopets Tatyana 2106.95
4 Black Win Kulina Daria 1616.91
5 Black Win Stoyanov Kirill 2037.18
6 Black Win Makhina Alla 1825.22
7 Black Loss Matushkina Ksenia 2104.14
8 Black Loss Stulova Kristina 1989.70
9 Black Loss Kokachev Artem 1740.58
10 Black Win Pastuhov Ruslan 1734.97
Youth Russian Championship, group B
Date 2015-03-28 Rating 1855.83
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Lavrik-Karmazin Maksim 2186.80
3 White Loss Karpov Fyodor 2080.32
4 White Loss Shlyundikov Alexander 1953.18
5 White Win Utkin Dmitryi 1766.40
6 White Win Kuznetsov Artem 1775.84
7 White Loss Semenov Oleg 2296.46
8 White Loss Shabanov Ruslan 2021.42
9 Black Loss Metreveli Maksim 2067.64
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 1852.28
Round Color Result Opponent
1 Black Win Karpov Fyodor 2078.94
2 White Win Piruakov Artem 1640.07
3 Black Loss Prokopets Tatyana 2121.03
4 White Win Sokolov Mikhail 1674.41
5 Black Win Matushkina Ksenia 2077.80
6 Black Win Prokopyev Andrei 1733.15
7 White Loss Molotova Anastasja 2039.49
8 White Win Yusupmurzina Darya 1896.44
The 23th Russian Championship, First League
Date 2014-11-07 Rating 1838.36
Round Color Result Opponent
1 White Loss Radzevelyuk Alexander 2377.73
2 Black Loss Glibin Aleksey 2059.26
3 White Draw Stoyanov Kirill 1997.58
4 Black Loss Postnikov Fedor 2024.74
5 Black Loss Suhanov Arkadyi 1909.49
6 White Draw Knyazeva Ekaterina 1818.98
7 White Loss Glibina Ekaterina 1948.93
8 White Loss Dyachkov Nikita 2079.32
9 White Loss Ponezhin Gennady 2130.52
Youth World Championship
Date 2014-08-13 Rating 1827.56
Round Color Result Opponent
B1 Black Loss Fedotov Denis 2410.27
B2 White Loss Ponezhin Gennady 2121.97
B3 Black Loss Karpov Fyodor 2093.37
B4 White Loss Kolk Kuno 2216.00
B5 White Loss Suhanov Arkadyi 1904.77
B6 Black Loss Rahumagi Brenet 2127.00
B7 White Win Holtsman Kris 1981.20
B8 Black Loss Lohmus Kristofer 2111.80
B8 Black Loss Lohmus Kristofer 2111.80
B9 Black Loss Topkin Georg-Romet 2141.26
Karepa Open Yamaguchi
Date 2014-08-01 Rating 1826.74
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Tsehanovich Valeria 1813.07
2 White Loss Reinik Liise-Marie 2037.34
3 Black Win Murumaa Mathias 1659.92
5 White Loss Heidmets Mark 2049.12
6 White Loss Popova Daria 1792.83
7 Black Win Berg Brigite-Christine 1745.07
Karepa Open Taraguchi
Date 2014-07-30 Rating 1826.73
Round Color Result Opponent
1 White Loss Tiivel Tuuli 1965.05
2 White Win Murumaa Mathias 1659.77
3 White Loss Holtsman Kris 1982.36
4 White Loss Ikla Markus 2067.08
5 Black Win Parjasaar Elerin 1785.07
6 White Win Örd Laura 1684.81
7 White Loss Tiivel Siim 1904.98
Youth Russian Championship,groups A,B
Date 2014-03-29 Rating 1827.59
Round Color Result Opponent
2 White Loss Vostryakov Alexey 2205.62
3 Black Loss Yusupmurzin Danila 1964.11
4 White Win Shabanov Ruslan 1987.45
5 White Loss Nogovitsin Alexander 2012.93
6 White Loss Glibin Aleksey 2038.45
7 White Loss Suhanov Arkadyi 1909.58
8 Black Loss Lavrik-Karmazin Maksim 2134.47
9 White Loss Karpov Fyodor 2097.27
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2014-03-09 Rating 1829.05
Round Color Result Opponent
1 Black Win Prokopets Tatyana 2068.91
2 White Loss Nogovitsin Alexander 2018.46
3 White Win Yusupmurzin Danila 1959.37
4 White Loss Karpov Fyodor 2097.49
5 White Win Shilov Nikita 1745.85
6 White Loss Stulova Kristina 1922.56
7 White Loss Dyachkov Nikita 2038.87
8 Black Win Utkin Dmitryi 1744.43
Youth Championship of Arkhangelsk region, groups A, B, D,E
Date 2013-07-28 Rating 1825.22
Round Color Result Opponent
2 White Loss Grigoriev Roman 1957.06
3 Black Win Sokovoi Oleg 1651.35
4 White Win Utkin Dmitryi 1734.18
5 White Loss Stulova Darya 2044.61
6 Black Loss Kinozerov Kirill 1919.40
7 White Win Novikova Daria 1843.61
8 White Loss Shabanov Ruslan 1961.44
9 White Loss Stulova Kristina 1903.87