Shangina Alexandra, Russian Renju Association - Renju Rating

Shangina Alexandra

Place: Podyuga, Russian Renju Association

Rating: 1942.94, Std: 76.98, Rank: 648

First game: 2014-01-05, Last game: 2022-11-22

Top rating: 1949.23 (2021-07-16)

Games: 255, Wins: 97, Draws: 22, Losses: 136

Gy1: 26, Gy2: 54, Gy5: 175

Poduga Cup 2022
Date 2022-11-22 Rating 1942.94
Round Color Result Opponent
1.1 White Loss Porokhina Ekaterina 2254.28
1.2 Black Loss Porokhina Ekaterina 2254.28
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-07-26 Rating 1945.46
Round Color Result Opponent
F1.1 White Win Stulova Veronika 1974.00
F2.1 White Loss Matushkina Ksenia 2209.54
F2.1 Black Loss Fokicheva Anna 2133.86
F2.2 Black Loss Matushkina Ksenia 2209.54
F2.2 Black Draw Fokicheva Anna 2133.86
F3.1 Black Win Buslakova Darya 1943.58
F3.2 Black Win Buslakova Darya 1943.58
F4.1 Black Loss Porokhina Ekaterina 2254.21
F4.2 Black Loss Porokhina Ekaterina 2254.21
Youth Russian Championship
Date 2022-03-30 Rating 1940.24
Round Color Result Opponent
F1 White Loss Stulova Veronika 1991.70
F2 Black Loss Matushkina Ksenia 2200.01
F3 White Loss Tolstoguzova Sofia 2248.52
F4 White Win Vohtomina Vladislava 2006.60
F5 White Loss Porokhina Ekaterina 2244.67
F6 Black Loss Stulova Veronika 1991.70
F7 White Loss Matushkina Ksenia 2200.01
F8 White Loss Tolstoguzova Sofia 2248.52
F10 Black Loss Porokhina Ekaterina 2244.67
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-01-05 Rating 1944.07
Round Color Result Opponent
W1 Black Draw Buslakova Darya 1965.69
W2 Black Loss Simanovskaia Anastasia 1905.14
W3 Black Win Prokopets Tatyana 1983.96
W4 White Draw Novikova Daria 1911.87
W5 White Win Vostriakova Yulia 1861.87
W6 White Loss Porokhina Ekaterina 2236.59
World Renju Youth Cup (online) EF Group
Date 2021-07-16 Rating 1949.23
Round Color Result Opponent
1 Black Draw Stulova Veronika 2009.14
2 Black Win Kobayashi Nanako 1958.59
3 White Loss Tolstoguzova Sofia 2234.96
4 White Draw Matushkina Ksenia 2159.62
5 White Win Chen Luning 1867.51
7 Black Loss Liu Mengyun 2331.38
Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 1944.49
Round Color Result Opponent
F1 White Loss Matushkina Ksenia 2163.48
F3 Black Loss Tolstoguzova Sofia 2233.71
F4 Black Loss Linich Anastasia 1961.08
F5 White Loss Sadova Taisia 2137.37
F6 Black Draw Matushkina Ksenia 2163.48
F8 Black Loss Tolstoguzova Sofia 2233.71
F9 White Loss Linich Anastasia 1961.08
F10 White Loss Sadova Taisia 2137.37
Youth Championship of Konosha region
Date 2021-03-21 Rating 1945.24
Round Color Result Opponent
BF1 Black Win Kulin Maxim 1838.73
BF2 White Draw Semenov Andrei 1790.67
BF3 White Win Bykov Dmitrii 1762.33
BF4 Black Win Piruakov Artem 1656.69
BF5 White Loss Matushkina Ksenia 2164.10
BF6 Black Loss Stoyanov Kirill 2151.25
BF7 Black Draw Kuvaev Vyacheslav 2048.28
BF8 Black Loss Stulova Veronika 2013.77
Poduga Cup 2020
Date 2021-02-07 Rating 1949.20
Round Color Result Opponent
1.1 White Win Vostriakova Yulia 1783.45
1.2 White Win Vostriakova Yulia 1783.45
2.1 White Win Fokichev Egor 2012.92
2.2 Black Win Fokichev Egor 2012.92
3.1 White Loss Yusupmurzina Darya 2420.06
3.2 White Loss Yusupmurzina Darya 2420.06
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 1946.90
Round Color Result Opponent
White Draw Matushkina Ksenia 2168.17
World Renju Youth Cup, EF Group
Date 2020-08-06 Rating 1942.55
Round Color Result Opponent
1 White Win Kolk Mari 1812.34
2 Black Draw Tolstoguzova Sofia 2222.88
3 Black Draw Huang Xiangning 2213.39
4 White Loss Liu Xun 2399.37
5 White Loss Stulova Veronika 2022.61
6 Black Win Zencir Pelin 1515.37
7 Black Win Linich Anastasia 1916.00
8 Black Loss Cao Xueyu 2191.05
9 White Draw Makhina Alla 1697.65
Youth Championship of Konoshky region
Date 2020-03-15 Rating 1929.79
Round Color Result Opponent
1 White Loss Yusupmurzina Darya 2343.45
3 Black Draw Bykov Dmitrii 1792.50
5 White Win Fokicheva Anna 1985.62
6 Black Loss Dyachkov Nikita 2163.45
7 Black Loss Semenov Andrei 1766.22
Youth Championship of Poduga. High league
Date 2020-03-07 Rating 1929.45
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Stoyanov Egor 2121.33
3 White Loss Porokhina Ekaterina 2124.19
4 Black Draw Matushkina Ksenia 2164.04
5 Black Loss Stoyanov Kirill 2162.67
6 White Loss Stulova Veronika 2033.10
7 White Win Yusupmurzina Darya 2341.72
8 White Loss Dyachkov Nikita 2164.23
9 White Win Shabanov Ruslan 2011.41
10 White Loss Naumov Egor 2029.73
11 White Loss Prokopyev Andrei 2004.38
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 1927.67
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Lashko Kira 2329.72
2 White Win Startsev Maksim 1915.46
3 White Loss Shabanov Ruslan 2023.70
4 White Loss Mikryukov Sergey 1856.48
5 Black Win Stoyanov Egor 2114.05
6 Black Loss Stoyanov Kirill 2146.46
7 Black Win Buslakova Anastasja 1890.67
New year tournament
Date 2019-12-15 Rating 1926.51
Round Color Result Opponent
1 White Win Churikova Daria 1861.88
2 Black Win Geletyuk Konstantin 1702.85
3 White Loss Porokhina Ekaterina 2119.13
4 Black Win Orlov Maxim 1776.94
5 White Loss Fokichev Egor 1920.65
6 Black Loss Stulova Veronika 2033.15
7 White Draw Startsev Maksim 1912.67
8 White Win Barinov Rendom 1847.91
9 Black Win Buslakova Darya 1805.01
Poduga Cup 2019
Date 2019-11-20 Rating 1924.11
Round Color Result Opponent
1.1 White Win Stulova Alisa 1735.65
1.2 Black Win Stulova Alisa 1735.65
2.1 Black Loss Bykov Dmitrii 1795.95
2.2 Black Win Bykov Dmitrii 1795.95
2.3 Black Loss Bykov Dmitrii 1795.95
Qualification Tournament
Date 2019-10-07 Rating 1921.60
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Matushkina Ksenia 2149.64
2 White Loss Stoyanov Kirill 2124.40
3 Black Loss Stulova Veronika 2024.44
4 Black Loss Stoyanov Egor 2104.14
5 White Loss Naumov Egor 2034.31
6 Black Loss Kulin Maxim 1802.41
7 Black Loss Prokopyev Andrei 2016.61
8 Black Win Fokichev Egor 1900.76
9 Black Loss Yusupmurzina Darya 2328.06
10 White Win Dyachkov Nikita 2168.28
11 Black Win Porokhina Ekaterina 2110.79
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 1919.55
Round Color Result Opponent
1 White Loss Metreveli Maksim 2325.13
2 White Win Vostriakova Yulia 1786.21
3 White Win Porokhina Ekaterina 2106.97
4 Black Loss Stoyanov Kirill 2117.76
5 Black Win Novikova Daria 1984.25
6 Black Win Fokicheva Anna 1908.78
7 Black Loss Stoyanov Egor 2078.30
8 White Loss Yusupmurzina Darya 2312.73
9 White Loss Stulova Kristina 2123.26
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 1910.26
Round Color Result Opponent
G2 White Loss Sadova Taisia 2198.73
G3 White Loss Yusupmurzina Darya 2304.81
G4 Black Loss Fokicheva Anna 1886.75
G5 White Win Galkina Veronika 1508.63
G6 White Draw Stulova Veronika 2030.69
G7 White Win Shkarupa Maria 1807.57
G8 Black Win Buslakova Darya 1769.37
G9 White Loss Sonina Marina 1955.71
G10 White Loss Porokhina Ekaterina 2111.41
G11 White Loss Tolstoguzova Sofia 2234.12
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 1905.39
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Lashko Kira 2365.68
2 Black Loss Fokichev Egor 1893.42
3 Black Win Stulova Alisa 1725.58
4 White Win Kuvaev Vyacheslav 1963.27
5 Black Win Vostriakova Yulia 1772.10
6 Black Loss Matushkina Ksenia 2099.55
7 Black Loss Yusupmurzin Danila 2236.83
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 1902.76
Round Color Result Opponent
4.1 White Win Fokichev Egor 1892.10
4.2 Black Loss Fokichev Egor 1892.10
4.3 Black Win Fokichev Egor 1892.10
5.1 Black Draw Matushkina Ksenia 2098.73
5.2 White Loss Matushkina Ksenia 2098.73
5.3 White Loss Matushkina Ksenia 2098.73
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 1891.07
Round Color Result Opponent
1 Black Win Zvezdina Nataliya 1536.90
2 White Loss Matushkina Ksenia 2102.09
3 Black Win Vostriakova Yulia 1738.79
4 Black Win Stulova Veronika 2010.91
5 White Loss Vostryakov Alexey 2199.76
6 Black Loss Yusupmurzin Danila 2229.05
7 Black Win Noskov Pavel 1818.07
8 Black Loss Stulova Darya 2020.26
9 Black Loss Fokichev Egor 1885.39
Youth Russian Championship, group A,B,D,E
Date 2018-03-30 Rating 1879.69
Round Color Result Opponent
E1 White Win Kazanina Daria 1732.13
E2 Black Win Stulova Veronika 2005.08
E3 White Loss Pirozhnikova Alisa 1765.82
E4 White Loss Sadova Taisia 2157.57
E5 White Loss Tolstoguzova Sofia 2213.18
E6 Black Draw Sonina Marina 1910.86
E7 Black Win Popova Maria 1687.17
E9 Black Loss Vohtomina Vladislava 2135.33
E10 Black Loss Shkarupa Maria 1808.98
E11 White Loss Stulova Kristina 2153.51
E12 Black Loss Matushkina Ksenia 2112.43
E13 Black Loss Knyazeva Ekaterina 1980.06
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 1878.88
Round Color Result Opponent
1 Black Win Semenov Andrei 1666.44
2 Black Loss Shabanov Ruslan 2136.12
3 White Loss Makhin Matvei 1828.26
4 Black Loss Bykov Dmitrii 1844.18
5 Black Win Noskov Pavel 1768.44
6 Black Win Fokichev Egor 1855.26
7 Black Draw Sidorov Mikhail 1903.21
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 1879.16
Round Color Result Opponent
2.1 White Win Fokicheva Anna 1793.28
2.2 Black Win Fokicheva Anna 1793.28
3.1 Black Loss Yusupmurzin Danila 2223.26
3.2 White Loss Yusupmurzin Danila 2223.26
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 1875.34
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Stulova Kristina 2152.57
2 Black Win Ivanov Andrei 1607.32
3 Black Loss Kozhevin Dmitry 1793.95
4 Black Win Kachanov Danila 1658.64
5 White Loss Fokicheva Anna 1779.85
6 Black Loss Yusupmurzin Konstantin 1833.30
7 Black Win Bykova Ylia 1485.92
8 Black Win Tsehanovich Daria 1685.19
9 Black Win Fokichev Egor 1823.37
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 1881.34
Round Color Result Opponent
1 White Loss Semenov Oleg 2385.26
2 White Loss Vohtomin Matvei 1486.32
3 White Loss Kozlova Viktoriia 1980.08
4 Black Win Kuvaev Vyacheslav 1849.50
5 White Loss Novikova Daria 1913.00
6 Black Win Shabanov Ivan 1683.83
7 White Win Yusupmurzina Darya 2092.94
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 1889.69
Round Color Result Opponent
1 Black Win Stoyanov Egor 1860.77
2 White Loss Viatkina Maria 1870.61
3 White Loss Stulova Darya 2096.39
4 Black Loss Stoyanova Anastasiya 1786.65
5 White Win Yusupmurzina Darya 2042.54
6 Black Win Kuvaev Vyacheslav 1822.71
7 White Win Kuznetsov Artem 1836.82
8 White Loss Vohtomina Vladislava 2110.48
9 Black Loss Stoyanov Kirill 2072.05
Youth Russian Championship, group F
Date 2016-03-30 Rating 1895.02
Round Color Result Opponent
1 White Loss Yusupmurzina Darya 2032.20
2 Black Loss Porokhina Ekaterina 2051.24
3 White Win Tolstoguzova Daria 1869.43
4 Black Win Popova Maria 1691.59
5 White Loss Sadova Taisia 2049.44
6 Black Draw Viatkina Maria 1873.39
7 White Win Rastorgueva Ksenia 1656.47
8 Black Win Volkova Sofia 1874.24
9 White Win Glibina Anna 1815.50
10 Black Win Tolstoguzova Sofia 2102.61
11 White Win Sonina Marina 1797.16
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 1886.35
Round Color Result Opponent
1 White Loss Oborina Anastasja 2350.45
2 Black Win Fokichev Egor 1705.93
3 White Loss Stulova Darya 2092.01
4 White Win Kulin Maxim 1790.20
5 Black Draw Novikova Daria 1893.15
6 White Loss Matushkina Ksenia 2133.70
7 Black Draw Naumov Egor 1866.48
8 White Win Pastuhov Ruslan 1759.49
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 1864.15
Round Color Result Opponent
1 White Loss Stoyanov Kirill 2052.41
2 Black Loss Bezukladichnii Dmitrii 1649.20
3 White Win Fokichev Egor 1676.15
4 White Loss Shiryaevskaya Daria 2075.12
5 White Win Glebov Valentin 1581.43
6 White Win Novikova Daria 1893.31
7 White Win Naumov Egor 1858.57
8 Black Loss Makhina Alla 1839.91
9 White Win Kuznetsov Artem 1806.46
10 White Loss Yusupmurzin Danila 2100.96
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 1839.24
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Stoyanov Kirill 2028.32
2 White Win Evdokimova Ksenija 1914.11
3 Black Loss Kulin Maxim 1767.12
4 White Loss Naumov Egor 1853.76
5 Black Loss Piruakov Artem 1655.33
6 White Win Maurina Julia 1512.46
7 Black Win Sokolov Mikhail 1688.01
8 White Win Porokhina Ekaterina 1979.23
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-07-14 Rating 1821.81
Round Color Result Opponent
1 White Loss Sumarokova Aleksandra 2326.06
2 White Win Ustinova Milana 1619.82
3 Black Loss Shabanov Ruslan 2015.32
4 White Win Sokolov Mikhail 1676.56
5 White Loss Stoyanov Kirill 1992.83
6 White Loss Musaev Vladislav 1693.74
7 Black Win Shabanov Ivan 1649.82
8 Black Win Kuznetsov Artem 1791.04
9 White Win Popova Daria 1805.95
10 Black Loss Evdokimova Ksenija 1923.70
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 1801.03
Round Color Result Opponent
1 White Loss Matushkina Ksenia 2046.09
2 Black Win Zhukova Iana 1766.73
3 White Loss Sarhadov Andrey 1844.61
4 White Loss Shabanov Ruslan 1990.57
5 White Win Vokhtomina Yulia 1523.77
6 Black Loss Porokhina Ekaterina 1899.70
7 White Loss Pastuhov Ruslan 1729.12
8 White Loss Kuznetsov Artem 1786.59