Kulin Maxim

Place: Podyuga, Russian Renju Association

Rating: 1843.90, Rank: 713

First game: 2014-01-05, Last game: 2022-03-30

Top rating: 1844.29 (2022-01-05)

Games: 224, Wins: 76, Draws: 6, Losses: 142

Gy1: 32, Gy2: 75, Gy5: 154

Youth Russian Championship
Date 2022-03-30 Rating 1843.90
Round Color Result Opponent
B1 White Loss Sidorov Mikhail 2162.41
B2 White Win Semenov Andrei 1814.42
B3 Black Loss Stoyanov Kirill 2113.66
B4 White Draw Naumov Egor 1955.16
B5 White Win Marushev Ilya 1642.70
B6 Black Loss Dyachkov Nikita 2115.29
B7 White Loss Burtsev Peter 2476.64
B8 White Loss Kuvaev Vyacheslav 2040.84
B9 White Loss Zhukov Lev 2132.70
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-01-05 Rating 1844.29
Round Color Result Opponent
M2 Black Win Parshenok Andrey 1466.31
M3 Black Win Yusupmurzin Danila 2217.18
M4 Black Loss Metreveli Maksim 2323.20
M5 Black Loss Kuvaev Vyacheslav 2040.54
M6 Black Loss Stoyanov Kirill 2112.82
M7 White Loss Fokichev Egor 2023.98
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-07-24 Rating 1841.94
Round Color Result Opponent
B1 White Loss Naumov Egor 1981.83
B2 Black Win Semenov Andrei 1787.99
B3 White Loss Sidorov Mikhail 2157.19
B4 White Win Bykov Dmitrii 1729.14
B5 Black Win Geletyuk Konstantin 1656.01
B6 White Draw Kuvaev Vyacheslav 2027.42
B7 Black Loss Stoyanov Kirill 2119.29
B8 Black Win Makhin Matvei 1789.75
B9 White Loss Metreveli Maksim 2303.62
World Renju Youth Cup (online) AB Group
Date 2021-07-16 Rating 1841.23
Round Color Result Opponent
1 White Loss Suenaga Daiki 2208.33
2 Black Loss Metreveli Maksim 2303.49
3 Black Loss Lohmus Kristofer 2338.96
4 White Win Gorbachev Daniil 1843.79
5 Black Loss Narva Jaan Oskar 2017.25
6 White Loss Troitsky Vsevolod 2092.99
7 White Win Kuvaev Vyacheslav 2025.82
8 Black Loss Pukk Oskar 1780.44
Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 1831.80
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Kuvaev Vyacheslav 2022.34
B2 White Loss Dyachkov Nikita 2123.98
B3 Black Win Arzybov Vladislav 1966.04
B4 Black Win Makhin Matvei 1787.67
B5 Black Win Semenov Andrei 1772.86
B6 White Loss Yusupmurzin Danila 2213.74
B7 White Loss Gromov Danila 2396.04
B8 Black Loss Burtsev Peter 2426.17
B9 Black Loss Stoyanov Kirill 2124.68
Youth Championship of Konosha region
Date 2021-03-21 Rating 1829.81
Round Color Result Opponent
BF1 White Loss Shangina Alexandra 1919.53
BF3 White Win Semenov Andrei 1772.82
BF4 Black Win Bykov Dmitrii 1736.26
BF5 White Win Piruakov Artem 1628.36
BF6 White Loss Matushkina Ksenia 2136.80
BF7 Black Win Stoyanov Kirill 2125.17
BF8 White Loss Kuvaev Vyacheslav 2021.77
BF9 Black Loss Stulova Veronika 2013.52
Poduga Cup 2020
Date 2021-02-07 Rating 1817.88
Round Color Result Opponent
1.1 White Loss Naumov Egor 2008.78
1.2 White Loss Naumov Egor 2008.78
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 1809.73
Round Color Result Opponent
M2 White Loss Naumov Egor 2014.51
M3 Black Loss Dyachkov Nikita 2120.10
M4 White Win Shabanov Ruslan 1979.11
M5 Black Draw Semenov Andrei 1773.49
M6 White Loss Stoyanov Egor 2126.85
M7 Black Win Makhin Matvei 1784.73
The Third World Renju Open Online tournament, gr. A
Date 2020-12-06 Rating 1800.94
Round Color Result Opponent
2 White Loss Georgikakis Nikolaos 1683.80
3 Black Win Lio Hoi Lam 1685.44
4 White Loss Nitov Melissa 1866.08
5 White Loss Park Doyoung 2001.78
6 Black Win Makhin Matvei 1785.17
7 Black Loss Kuvaev Vyacheslav 2014.80
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 1794.23
Round Color Result Opponent
B1 White Loss Naumov Egor 2019.47
B2 White Win Bykov Dmitrii 1750.68
B3 White Loss Kuvaev Vyacheslav 2012.36
B4 White Loss Shabanov Ivan 1724.03
B5 White Draw Semenov Andrei 1774.53
B6 Black Loss Makhin Matvei 1787.48
B7 White Loss Geletyuk Konstantin 1667.65
B8 Black Loss Metreveli Maksim 2288.29
B9 White Loss Yusupmurzin Danila 2205.55
B10 White Loss Dyachkov Nikita 2122.12
B10 Black Loss Stoyanov Kirill 2131.43
B11 White Loss Stoyanov Kirill 2131.43
Youth Championship of Konoshky region
Date 2020-03-15 Rating 1778.47
Round Color Result Opponent
2 White Loss Porokhina Ekaterina 2103.40
3 White Loss Shabanov Ivan 1704.07
5 Black Loss Prokopyev Andrei 1985.00
6 White Loss Semenov Andrei 1747.27
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 1781.76
Round Color Result Opponent
1 White Loss Yusupmurzin Danila 2191.64
2 Black Win Shabanov Ivan 1695.79
3 White Loss Stulova Veronika 2019.28
4 Black Win Stulova Alisa 1717.51
5 White Loss Shabanov Ruslan 2010.41
6 Black Win Startsev Maksim 1892.62
7 White Loss Sidorov Mikhail 2056.52
New year tournament
Date 2019-12-15 Rating 1781.55
Round Color Result Opponent
1 White Loss Barinov Rendom 1836.09
2 White Win Novichkova Viktoriia 1618.49
3 White Loss Sidorov Mikhail 2050.36
4 White Win Popova Maria 1672.22
5 White Loss Yudina Polina 1759.39
6 White Win Stulova Alisa 1715.34
7 Black Loss Volskaya Darya 1862.49
8 Black Loss Noskov Pavel 1881.17
9 Black Win Vereshagin Dmitrii 1684.51
Poduga Cup 2019
Date 2019-11-20 Rating 1782.17
Round Color Result Opponent
2.1 White Loss Fokichev Egor 1894.19
2.2 Black Loss Fokichev Egor 1894.19
Qualification Tournament
Date 2019-10-07 Rating 1785.51
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Yusupmurzina Darya 2308.51
2 White Loss Stoyanov Egor 2084.80
3 White Loss Dyachkov Nikita 2150.53
4 Black Win Naumov Egor 2016.29
5 White Loss Porokhina Ekaterina 2090.56
6 White Win Shangina Alexandra 1902.27
7 White Loss Matushkina Ksenia 2129.09
8 Black Loss Prokopyev Andrei 1997.93
9 Black Loss Stoyanov Kirill 2104.52
10 Black Win Fokichev Egor 1880.94
11 White Loss Stulova Veronika 2008.86
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 1786.24
Round Color Result Opponent
1 White Loss Stulova Kristina 2104.72
3 White Loss Prokopyev Andrei 1989.60
4 Black Loss Stulova Veronika 2009.31
5 Black Win Vostriakova Yulia 1764.73
6 White Loss Matushkina Ksenia 2105.87
7 White Win Buslakova Darya 1760.15
8 Black Loss Fokicheva Anna 1888.61
9 Black Loss Shabanov Ivan 1684.89
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 1797.47
Round Color Result Opponent
1 White Loss Semenov Oleg 2331.25
2 Black Win Pavlovskiy Egor 1651.46
3 White Loss Stoyanov Egor 2007.14
4 White Loss Makarova Daria 1767.97
5 White Win Buslakova Anastasja 1770.00
6 White Loss Stulova Alisa 1705.14
7 White Loss Stoyanov Kirill 2088.13
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 1802.10
Round Color Result Opponent
3.1 Black Win Makarova Daria 1760.53
3.2 Black Loss Makarova Daria 1760.53
3.3 Black Win Makarova Daria 1760.53
4.1 Black Win Tsehanovich Valeria 1867.49
4.2 White Win Tsehanovich Valeria 1867.49
5.1 Black Loss Stoyanov Kirill 2083.01
5.2 White Loss Stoyanov Kirill 2083.01
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 1807.52
Round Color Result Opponent
1 Black Win Mikryukov Sergey 1684.83
2 White Loss Yusupmurzina Darya 2223.78
3 Black Win Makarova Daria 1733.84
4 White Loss Vohtomina Vladislava 2101.56
5 White Win Simanovskaia Anastasia 1611.29
6 White Loss Shiryaevskaya Daria 2071.21
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 1807.61
Round Color Result Opponent
1 White Win Makhin Matvei 1810.61
2 White Loss Prokopets Tatyana 2074.67
3 White Loss Yusupmurzina Darya 2174.82
4 White Win Tsehanovich Daria 1673.23
5 Black Loss Karpov Fyodor 2196.83
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 1806.93
Round Color Result Opponent
1 Black Win Simanovskaia Anastasia 1530.28
2 White Loss Yusupmurzina Darya 2168.91
3 Black Win Kulina Daria 1642.74
4 White Win Stulova Veronika 1977.14
5 Black Win Bykov Dmitrii 1824.77
6 White Loss Stulova Kristina 2132.04
7 White Loss Potapov Maxim 1858.09
8 White Loss Tsehanovich Valeria 1899.03
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 1805.71
Round Color Result Opponent
1.1 White Loss Bykova Ylia 1457.52
1.2 Black Win Bykova Ylia 1457.52
1.3 White Win Bykova Ylia 1457.52
2.1 White Loss Porokhina Ekaterina 2079.48
2.2 White Loss Porokhina Ekaterina 2079.48
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 1803.12
Round Color Result Opponent
1 White Win Metreveli Maksim 2196.13
2 Black Win Makarova Daria 1685.26
3 White Loss Stoyanov Kirill 2050.90
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 1789.40
Round Color Result Opponent
2 White Draw Yusupmurzina Darya 2026.90
3 White Loss Vostryakov Alexey 2224.30
4 Black Loss Nogovitsin Alexander 1936.56
5 White Loss Kozhevin Dmitry 1726.44
6 Black Win Bykov Dmitrii 1779.09
7 Black Loss Sokolov Mikhail 1758.01
8 White Win Fokicheva Anna 1721.45
9 White Win Serebryannikova Darya 1824.50
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2016-03-07 Rating 1774.65
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Vohtomina Vladislava 2085.00
2 White Loss Ponezhin Gennady 2122.27
3 Black Win Popova Daria 1757.88
4 White Loss Kuznetsov Artem 1803.79
5 White Loss Matushkina Ksenia 2128.30
6 White Loss Kozlova Viktoriia 1961.45
8 Black Loss Pastuhov Ruslan 1749.48
9 Black Loss Lapin Ivan 1883.70
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 1775.20
Round Color Result Opponent
1 Black Win Prokopets Tatyana 2079.29
2 White Loss Ponezhin Gennady 2118.99
3 White Loss Molotova Anastasja 2014.37
4 Black Loss Shangina Alexandra 1878.01
5 White Win Kuvaev Vyacheslav 1797.65
6 Black Win Kuznetsov Artem 1798.09
7 White Loss Novikova Daria 1877.13
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 1765.88
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Stulova Darya 2079.83
2 White Win Yusupmurzin Konstantin 1717.81
3 Black Loss Novikova Daria 1877.40
4 White Loss Kuzmina Alexandra 1920.03
5 White Win Popova Veronika 1593.66
6 White Loss Stulova Kristina 1989.50
7 Black Win Bezukladichnii Dmitrii 1632.01
8 White Win Naumov Egor 1843.80
9 White Loss Yusupmurzina Darya 1961.52
10 White Loss Kuznetsov Artem 1791.52
Youth Russian Championship, group C
Date 2015-03-28 Rating 1759.86
Round Color Result Opponent
2 White Loss Stoyanov Kirill 2028.63
6 Black Win Sokolov Mikhail 1681.12
7 Black Win Molodtsov Kirill 1834.51
8 Black Loss Fedoseyev Arseniy 2089.35
9 White Loss Nikolaev Nikita 2102.85
11 White Loss Nebolsin Aleksei 2081.17
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 1753.14
Round Color Result Opponent
1 White Loss Shiryaevskaya Daria 2044.22
2 Black Loss Fedotov Denis 2427.15
3 White Win Shangina Alexandra 1828.64
4 Black Loss Kuzmina Alexandra 1887.51
4 White Loss Kuzmina Alexandra 1887.51
5 White Win Bykova Anastasya 1602.37
6 Black Loss Nogovitsin Alexander 1974.51
7 White Loss Musaev Vladislav 1677.84
8 White Loss Kuznetsov Artem 1777.41
Russian Pearl
Date 2014-09-14 Rating 1753.82
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kolk Kuno 2220.49
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-07-14 Rating 1754.48
Round Color Result Opponent
1 White Loss Shiryaevskaya Daria 2049.08
2 White Win Prokopyev Andrei 1723.33
3 White Win Novozhilova Polina 1794.11
4 White Loss Stulova Darya 2073.17
5 White Loss Kuznetsov Artem 1777.39
6 Black Loss Popova Polina 1767.68
7 White Loss Porokhina Ekaterina 1918.44
8 Black Win Viatkina Maria 1808.92
9 White Draw Piruakov Artem 1647.83
10 Black Win Shabanov Ivan 1636.32
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 1752.90
Round Color Result Opponent
1 White Loss Stulova Kristina 1912.05
2 Black Loss Porokhina Ekaterina 1886.64
3 Black Win Pastuhov Ruslan 1716.37
4 Black Win Shabanov Ivan 1651.50
5 White Loss Dyachkov Nikita 2019.70
6 Black Loss Novikova Daria 1859.53
7 White Loss Sarhadov Andrey 1832.74
8 White Win Vokhtomina Yulia 1512.32