Yusupmurzina Darya

Place: Podyuga, Russian Renju Association

Rating: 2426.99, Rank: 118

First game: 2014-01-05, Last game: 2021-07-24

Top rating: 2426.99 (2021-07-24)

Games: 555, Wins: 343, Draws: 35, Losses: 177

Gy1: 15, Gy2: 95, Gy5: 410

Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-07-24 Rating 2426.99
Round Color Result Opponent
F21 White Win Porokhina Ekaterina 2183.82
F22 Black Win Porokhina Ekaterina 2183.82
F31 White Win Matushkina Ksenia 2129.73
F32 White Win Matushkina Ksenia 2129.73
F41 White Win Stulova Veronika 2016.05
F42 Black Win Stulova Veronika 2016.05
World Renju Youth Cup (online) G Group
Date 2021-07-16 Rating 2426.47
Round Color Result Opponent
1 Black Win Nitov Melissa 1866.67
2 White Win Buslakova Darya 1947.55
3 White Win Fokicheva Anna 2069.58
4 Black Win Tolstoguzova Daria 2229.72
5 Black Win Liu Shaoqi 2234.77
6 Black Win Zhang-Gu Wenyu 2116.67
7 White Win Porokhina Ekaterina 2182.01
8 Black Win Zhang Yunshu 2222.65
9 Black Win Zhang Tianyu 1909.71
The 29th Russian Championship among Women
Date 2021-05-30 Rating 2418.78
Round Color Result Opponent
1 White Win Porokhina Ekaterina 2176.55
2 Black Win Shkarupa Maria 1787.49
3 Black Win Salnikova Nonna 2138.03
4 White Draw Metreveli Irina 2356.05
5 Black Loss Savrasova Yulia 2482.91
6 Black Win Petrova Mariia 2089.25
7 Black Win Linich Anastasia 1958.38
8 White Win Sadova Taisia 2116.36
Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 2407.72
Round Color Result Opponent
G1 Black Win Popova Maria 1713.98
G2 White Win Karavaeva Maria 1832.33
G3 Black Win Buslakova Darya 1906.81
G5 Black Win Tolstoguzova Daria 2217.34
G6 Black Win Vostriakova Yulia 1758.74
G7 Black Win Sonina Vladislava 1870.21
G8 Black Win Fokicheva Anna 2038.82
G9 White Win Petrova Mariia 2081.23
G10 White Win Porokhina Ekaterina 2171.46
G11 White Win Churikova Daria 1874.19
Youth Championship of Konosha region
Date 2021-03-21 Rating 2405.49
Round Color Result Opponent
CG1 White Win Popova Maria 1714.63
CG2 White Win Fokicheva Anna 2036.36
CG3 White Win Sidorov Mikhail 2157.00
CG4 Black Loss Stoyanov Egor 2134.78
CG5 White Win Porokhina Ekaterina 2170.61
CG6 Black Win Fokichev Egor 2002.12
CG7 White Win Prokopyev Andrei 1979.29
The 29th Russian Championship, First League
Date 2021-02-27 Rating 2400.23
Round Color Result Opponent
1 Black Win Rumyantseva Ekaterina 1996.04
2 Black Win Lisyutin Alexander 2224.87
3 Black Loss Balabhai Viktor 2457.16
4 White Win Yusupmurzin Danila 2215.17
5 Black Draw Salnikov Pavel 2489.42
6 Black Loss Smirnov Evgeny 2504.51
7 White Loss Radzevelyuk Alexander 2317.12
8 Black Loss Kachaev Denis 2467.83
9 Black Win Fokichev Egor 1996.36
Poduga Cup 2020
Date 2021-02-07 Rating 2396.89
Round Color Result Opponent
1.1 Black Win Nikolaev Mikhail 1665.37
1.2 Black Win Nikolaev Mikhail 1665.37
2.1 White Win Buslakova Anastasja 1933.33
2.2 White Win Buslakova Anastasja 1933.33
3.1 Black Win Shangina Alexandra 1924.65
3.2 Black Win Shangina Alexandra 1924.65
4.1 White Win Porokhina Ekaterina 2168.12
4.2 Black Loss Porokhina Ekaterina 2168.12
4.3 Black Win Porokhina Ekaterina 2168.12
5.1 White Win Startsev Maksim 1984.04
5.2 White Win Startsev Maksim 1984.04
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 2391.16
Round Color Result Opponent
W1 White Draw Savrasova Yulia 2478.49
W2 White Win Popova Maria 1718.49
W3 Black Win Yudina Polina 1817.35
W4 Black Win Simanovskaia Anastasia 1877.03
W5 White Win Porokhina Ekaterina 2162.15
W6 White Win Yudina Maria 2168.34
W7 White Win Matushkina Ksenia 2140.53
The Third World Renju Open Online tournament, gr. A
Date 2020-12-06 Rating 2384.07
Round Color Result Opponent
2 White Draw Matushkina Ksenia 2142.10
3 Black Win Sidorov Mikhail 2143.72
4 Black Win Bykov Dmitrii 1748.34
6 Black Win Fokichev Egor 1986.39
7 White Loss Saarenpää Samuli 2409.51
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 2378.38
Round Color Result Opponent
G1 Black Win Mamontova Svetlana 1551.22
G2 Black Win Porokhina Ekaterina 2148.49
G3 Black Win Fokicheva Anna 2022.74
G4 White Win Buslakova Darya 1860.14
G5 White Win Volskaya Darya 1901.33
G6 White Win Popova Maria 1714.91
G7 Black Win Volskaya Darya 1901.33
Mind Master (Renju online Tournament)
Date 2020-10-11 Rating 2371.60
Round Color Result Opponent
1 Black Win Chao Hou Lai 1562.06
2 White Win Lee Chi Son 2025.68
3 Black Win Lei Pui Ieong 1915.44
4 White Win Pinsky Alexander 2316.66
5 Black Loss Żukowski Michał 2476.72
6 White Win Karavaeva Maria 1853.28
7 Black Loss Epifanov Dmitry 2652.26
World Renju Youth Cup, G Group
Date 2020-08-06 Rating 2354.90
Round Color Result Opponent
1 Black Win Zhang Xinyi 2302.33
2 Black Draw Nitov Melissa 1860.44
3 White Loss Zhu Jiayi 2357.22
4 Black Win Buslakova Darya 1830.49
5 White Win Tolstoguzova Daria 2165.54
6 Black Win Fokicheva Anna 2011.74
7 White Loss Wang Xingyu 2169.58
8 White Win Karavaeva Maria 1851.56
9 White Win Zhang Yunshu 2238.33
Youth Championship of Konoshky region
Date 2020-03-15 Rating 2323.29
Round Color Result Opponent
1 Black Win Shangina Alexandra 1909.53
2 White Win Kuvaev Vyacheslav 1971.84
3 White Loss Stoyanov Kirill 2143.30
4 White Win Sidorov Mikhail 2080.47
5 White Win Dyachkov Nikita 2147.47
6 Black Loss Fedotov Denis 2554.90
7 Black Win Prokopyev Andrei 1985.48
Youth Championship of Poduga. High league
Date 2020-03-07 Rating 2321.62
Round Color Result Opponent
2 White Win Dyachkov Nikita 2148.14
3 White Win Shabanov Ruslan 1999.55
4 Black Win Naumov Egor 2012.88
5 White Win Prokopyev Andrei 1985.75
6 White Win Stoyanov Egor 2101.84
7 Black Loss Shangina Alexandra 1909.27
8 White Win Porokhina Ekaterina 2103.62
9 White Win Matushkina Ksenia 2142.75
10 Black Loss Stoyanov Kirill 2142.52
11 White Win Stulova Veronika 2020.30
The 28th Russian Championship among Women
Date 2020-02-23 Rating 2319.04
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Kachaeva Ilona 1969.55
2 White Loss Metreveli Irina 2374.02
3 White Win Makhina Alla 1681.60
4 Black Win Linich Anastasia 1887.31
5 Black Win Tolstoguzova Daria 2133.63
6 White Loss Sadova Taisia 2181.10
7 Black Win Stulova Kristina 2095.16
8 White Win Shkarupa Maria 1800.15
Larix-2020
Date 2020-01-26 Rating 2316.32
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kinelovskiy Nikita 2160.23
2 Black Loss Lavrik-Karmazin Maksim 2453.90
3 Black Draw Yudina Maria 2158.55
5 Black Win Prokopyev Andrei 1989.11
6 Black Loss Golosov Viktor 2484.88
7 Black Draw Fedorkin Oleg 2571.73
8 Black Win Gorbachev Daniil 1848.10
9 White Loss Nikonov Konstantin 2631.77
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 2316.04
Round Color Result Opponent
1 Black Win Fokichev Egor 1905.11
2 Black Win Stoyanov Kirill 2126.63
3 Black Win Yusupmurzin Danila 2192.08
4 Black Loss Metreveli Maksim 2310.16
5 White Win Metreveli Georgiy 2115.81
6 White Win Lashko Kira 2287.77
7 White Win Dyachkov Nikita 2153.40
Tallinn Open 2019 (and Estonian Gomoku Championship)
Date 2019-12-30 Rating 2315.56
Round Color Result Opponent
A2 Black Draw Oll Aivo 2669.57
A3 Black Loss Mesila Villem 2590.96
A4 Black Loss Hõbemägi Martin 2531.02
A5 Black Loss Karlsson Stefan 2488.08
A6 Black Loss Kolk Kuno 2298.07
A7 White Loss Lohmus Kristofer 2339.01
A8 White Win Lohmus Kristofer 2339.01
New year tournament
Date 2019-12-15 Rating 2314.93
Round Color Result Opponent
1 Black Win Noskov Pavel 1881.67
2 White Win Buslakova Anastasja 1863.96
3 Black Win Stulova Veronika 2018.81
4 Black Draw Matushkina Ksenia 2137.54
5 Black Win Dyachkov Nikita 2153.07
6 Black Loss Metreveli Maksim 2309.03
7 White Win Kuvaev Vyacheslav 1960.81
8 White Win Porokhina Ekaterina 2098.97
9 Black Draw Burtsev Peter 2277.53
Poduga Cup 2019
Date 2019-11-20 Rating 2313.64
Round Color Result Opponent
3.1 White Win Kuvaev Vyacheslav 1955.84
3.2 Black Win Kuvaev Vyacheslav 1955.84
4.1 White Win Prokopyev Andrei 1993.61
4.2 Black Win Prokopyev Andrei 1993.61
F1 Black Win Dyachkov Nikita 2151.66
F2 White Win Dyachkov Nikita 2151.66
The 28th Russian Championship, First League
Date 2019-11-02 Rating 2311.30
Round Color Result Opponent
1 White Win Tolstoguzova Daria 2117.86
2 Black Loss Salnikov Pavel 2508.36
3 Black Loss Salnikova Nonna 2183.49
4 Black Loss Metreveli Maksim 2305.96
5 Black Win Makhin Matvei 1807.15
6 White Win Sidorov Mikhail 2037.44
7 White Win Buszkowski Ludwik 2050.88
8 Black Draw Sadova Taisia 2185.10
9 White Win Burtsev Peter 2259.25
Qualification Tournament
Date 2019-10-07 Rating 2308.92
Round Color Result Opponent
1 White Win Kulin Maxim 1786.03
2 White Win Dyachkov Nikita 2150.99
3 White Win Porokhina Ekaterina 2091.06
4 White Win Matushkina Ksenia 2129.53
5 Black Win Stoyanov Kirill 2105.08
6 Black Win Stulova Veronika 2009.32
7 White Win Stoyanov Egor 2085.26
8 Black Loss Naumov Egor 2016.78
9 White Win Shangina Alexandra 1902.72
10 Black Win Prokopyev Andrei 1998.37
11 Black Win Fokichev Egor 1881.43
Women World Championship
Date 2019-08-10 Rating 2299.77
Round Color Result Opponent
1 White Loss Wang Qingqing 2575.09
2 Black Win Reimand Hanna-Kai 1966.14
3 White Loss Li Xiaoqing 2582.94
4 Black Loss Tolstoguzova Sofia 2213.79
5 White Win Kollo Liisa Maria 1555.20
6 Black Win Kolk Mari 1818.62
7 White Win Liu Xun 2388.18
8 White Loss Metreveli Irina 2369.27
9 Black Loss Wu Zhiqin 2469.43
European Youth Championship 2019
Date 2019-07-10 Rating 2296.74
Round Color Result Opponent
G1 Black Win Galkina Veronika 1492.69
G3 Black Win Sadova Taisia 2185.31
G4 White Win Buslakova Darya 1762.57
G5 Black Win Tolstoguzova Sofia 2214.98
G6 White Win Tammistu Mette Anete 1438.40
G7 White Win Shkarupa Maria 1798.84
G8 White Win Sonina Marina 1943.47
G9 Black Win Nitov Melissa 1789.07
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 2293.98
Round Color Result Opponent
1 Black Win Potapov Maxim 1843.76
2 Black Win Prokopyev Andrei 1990.02
3 White Loss Fedotov Denis 2599.08
4 White Win Naumov Egor 2006.82
5 Black Loss Oborina Anastasja 2306.81
6 White Draw Stoyanov Kirill 2098.93
7 Black Loss Sidorov Mikhail 2007.42
8 Black Win Shangina Alexandra 1901.59
9 White Win Kuvaev Vyacheslav 1952.38
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 2286.31
Round Color Result Opponent
G1 White Win Porokhina Ekaterina 2092.48
G2 White Draw Tolstoguzova Sofia 2215.55
G3 Black Win Shangina Alexandra 1893.10
G4 White Win Sadova Taisia 2181.10
G6 Black Win Fokicheva Anna 1867.54
G7 Black Win Galkina Veronika 1493.41
G8 Black Loss Stulova Veronika 2014.29
G9 White Win Shkarupa Maria 1790.01
G10 Black Win Buslakova Darya 1750.24
G11 White Win Sonina Marina 1938.33
The 27th Russian Championship among Women
Date 2019-02-24 Rating 2283.08
Round Color Result Opponent
2 White Draw Sadova Taisia 2178.33
3 White Win Stulova Kristina 2111.07
4 White Draw Metreveli Irina 2355.33
5 Black Draw Tolstoguzova Sofia 2216.50
6 White Win Kachaeva Ilona 1988.65
7 White Win Tolstoguzova Daria 2071.80
8 Black Win Prokopets Tatyana 2093.68
Youth Championship of Poduga. High league
Date 2019-01-31 Rating 2279.44
Round Color Result Opponent
1 White Loss Porokhina Ekaterina 2093.61
2 White Loss Stoyanov Kirill 2093.20
3 White Loss Fedotov Denis 2588.97
4 Black Win Dyachkov Nikita 2155.45
5 White Win Novikova Daria 1981.72
6 Black Win Yusupmurzin Danila 2217.53
7 White Win Shabanov Ruslan 2067.52
8 Black Win Stulova Kristina 2115.11
9 White Win Matushkina Ksenia 2081.13
10 Black Win Stulova Veronika 2004.92
11 White Win Stoyanov Egor 2014.91
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 2274.80
Round Color Result Opponent
1 White Win Kozhevin Dmitry 1801.66
2 White Draw Yudina Maria 2147.91
3 White Win Stoyanov Kirill 2088.55
4 White Win Shabanov Ruslan 2071.95
5 Black Win Oborina Anastasja 2301.34
6 White Win Vostryakov Alexey 2173.00
7 Black Loss Fedotov Denis 2586.08
Tallinn Open 2018
Date 2018-12-30 Rating 2273.22
Round Color Result Opponent
A1 White Loss Katsev Ilya 2352.43
A3 White Loss Karlsson Stefan 2527.55
A4 Black Loss Lohmus Kristofer 2337.80
A5 White Loss Purk Tauri 2343.09
A6 White Draw Piik Sander 2204.07
A7 White Win Sadova Taisia 2170.91
A8 White Win Rahumagi Brenet 2263.92
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 2266.77
Round Color Result Opponent
5.1 White Win Kuvaev Vyacheslav 1942.09
5.2 Black Win Kuvaev Vyacheslav 1942.09
6.1 White Win Stoyanov Kirill 2083.41
6.2 Black Win Stoyanov Kirill 2083.41
7.1 Black Win Yusupmurzin Danila 2219.71
7.2 Black Win Yusupmurzin Danila 2219.71
8.1 Black Loss Stulova Kristina 2123.73
8.2 White Win Stulova Kristina 2123.73
8.3 White Win Stulova Kristina 2123.73
9.1 Black Loss Fedotov Denis 2583.97
9.2 Black Loss Fedotov Denis 2583.97
The 27th Russian Championship, First League
Date 2018-11-04 Rating 2258.70
Round Color Result Opponent
1 White Loss Nikonov Konstantin 2618.03
2 Black Win Naumov Egor 1960.94
3 Black Win Kinelovskiy Nikita 2077.99
4 Black Loss Volkov Sergey 2313.92
5 Black Win Taiblin Yuriy 2359.30
6 White Loss Mikhailov Alexey 2414.96
7 Black Draw Tolstoguzova Sofia 2215.78
8 Black Draw Troitsky Vsevolod 1999.98
9 Black Draw Salnikova Nonna 2201.67
Qualification Tournament
Date 2018-09-30 Rating 2248.42
Round Color Result Opponent
1 Black Win Stoyanov Kirill 2075.55
2 Black Win Stulova Veronika 2000.55
3 White Win Stoyanov Egor 1971.63
4 White Win Novikova Daria 1974.89
5 White Draw Fedotov Denis 2585.29
6 Black Loss Dyachkov Nikita 2167.19
7 White Win Yusupmurzin Danila 2214.46
8 White Loss Shabanov Ruslan 2087.53
9 Black Win Porokhina Ekaterina 2076.45
10 Black Win Stulova Kristina 2132.09
11 White Win Matushkina Ksenia 2080.91
XII Youth World Championship
Date 2018-08-05 Rating 2227.05
Round Color Result Opponent
G1 White Draw Koni Kirke 2025.87
G2 White Loss Sadova Taisia 2158.00
G3 Black Loss Qiu Yujin 2339.24
G4 White Loss Xu Xicheng 2288.41
G5 White Loss Zheng Wenxin 2249.15
G6 White Win Gurguc Melek Sofia 1432.32
G7 White Win Zencir Pelin 1489.17
G8 White Win Zencir Pelin 1489.17
G9 Black Draw Koni Kirke 2025.87
G10 White Win Gurguc Melek Sofia 1432.32
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 2224.09
Round Color Result Opponent
1 Black Win Vostriakova Yulia 1720.27
2 Black Win Kulin Maxim 1807.92
3 White Win Yusupmurzin Danila 2210.88
4 White Win Stoyanov Kirill 2071.36
5 Black Loss Metreveli Maksim 2282.82
7 White Win Matushkina Ksenia 2084.14
8 Black Loss Dyachkov Nikita 2175.79
9 Black Draw Semenov Oleg 2345.98
Karepa camp
Date 2018-07-12 Rating 2221.69
Round Color Result Opponent
A1 White Loss Hõbemägi Martin 2543.14
A2 Black Loss Metreveli Maksim 2280.01
A3 Black Win Moor Karl-Mattias 2058.68
A4 Black Draw Karlsson Irene 2096.71
A5 White Loss Piik Sander 2221.25
A6 Black Draw Metreveli Georgiy 2129.77
A7 White Win Rumyantseva Ekaterina 2005.48
XIV Renju and Gomoku European Championship 2018
Date 2018-07-01 Rating 2219.73
Round Color Result Opponent
1 White Loss Balabhai Viktor 2411.17
2 Black Win Kuleshov Mikhail 2156.68
4 White Draw Mesila Villem 2563.91
5 Black Loss Topkin Georg-Romet 2501.03
6 Black Win Moor Karl-Mattias 2055.56
7 Black Loss Hõbemägi Martin 2545.71
8 Black Loss Piik Sander 2222.06
9 Black Win Metreveli Maksim 2275.48
10 Black Loss Makarov Pavel 2524.58
11 White Win Lääne Rauno 1957.48
Youth Russian Championship, group C,F
Date 2018-03-30 Rating 2198.79
Round Color Result Opponent
2 White Win Sonina Vladislava 1749.10
3 White Win Tolstoguzova Daria 2000.00
4 White Win Fokicheva Anna 1797.32
5 Black Win Shevliakova Ekaterina 1642.35
6 Black Win Shestakova Valeria 1773.15
7 White Win Vostriakova Yulia 1680.73
8 Black Win Yudina Polina 1606.44
9 White Win Porokhina Ekaterina 2069.74
The 26nd Russian Championship, among Women
Date 2018-02-25 Rating 2189.10
Round Color Result Opponent
2 White Win Novikova Daria 1921.94
3 White Loss Oborina Anastasja 2326.43
4 Black Draw Salnikova Nonna 2190.39
5 Black Loss Prokopets Tatyana 2083.22
6 White Win Sonina Vladislava 1736.44
7 White Win Stulova Kristina 2130.75
8 Black Loss Lashko Kira 2379.71
9 Black Loss Tolstoguzova Sofia 2193.81
10 Black Win Knyazeva Ekaterina 1959.69
11 White Win Sadova Taisia 2135.65
13 White Win Kachaeva Ilona 1992.58
14 White Win Porokhina Ekaterina 2067.85
15 White Win Sonina Marina 1886.65
Championship of Konoshsky region
Date 2018-02-09 Rating 2184.02
Round Color Result Opponent
1 White Win Stulova Kristina 2128.48
2 White Win Stoyanov Kirill 2057.36
3 White Win Vohtomina Vladislava 2120.94
4 Black Loss Stulova Veronika 1987.89
5 Black Loss Semenov Oleg 2360.18
6 White Loss Mikryukov Mikhail 2344.98
7 Black Loss Lashko Kira 2383.13
9 White Loss Dyachkov Nikita 2203.21
10 Black Loss Yusupmurzin Danila 2220.39
11 White Loss Shabanov Ruslan 2123.27
Youth Championship of Poduga, High league
Date 2018-01-31 Rating 2182.44
Round Color Result Opponent
1 Black Win Vohtomina Vladislava 2122.34
3 White Win Porokhina Ekaterina 2070.46
4 Black Draw Stoyanov Kirill 2057.03
5 Black Win Stulova Veronika 1987.39
6 Black Win Novikova Daria 1917.23
7 Black Win Stoyanov Egor 1941.37
8 White Loss Fedotov Denis 2565.90
9 Black Win Dyachkov Nikita 2205.26
10 Black Loss Yusupmurzin Danila 2219.32
11 Black Loss Shabanov Ruslan 2122.38
12 Black Win Stulova Kristina 2127.95
13 White Win Matushkina Ksenia 2096.46
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 2175.12
Round Color Result Opponent
1 Black Win Tsehanovich Daria 1673.56
2 White Loss Yusupmurzin Danila 2213.60
3 Black Win Kulin Maxim 1807.97
4 Black Win Makhin Matvei 1810.96
5 Black Loss Dyachkov Nikita 2207.20
6 White Win Kozhevin Dmitry 1802.52
7 White Win Vostryakov Alexey 2192.74
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 2169.21
Round Color Result Opponent
1 Black Win Vostriakova Yulia 1665.08
2 Black Win Kulin Maxim 1807.29
3 Black Loss Fedotov Denis 2553.39
4 Black Win Fokichev Egor 1832.18
5 Black Loss Stoyanov Egor 1939.05
6 White Win Sidorov Mikhail 1883.06
7 White Win Naumov Egor 1927.44
8 Black Loss Yusupmurzin Danila 2208.99
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 2165.75
Round Color Result Opponent
2,1 Black Win Fokichev Egor 1829.21
2.2 Black Win Fokichev Egor 1829.21
3.1 Black Win Stoyanov Egor 1936.91
3.2 Black Win Stoyanov Egor 1936.91
4.1 Black Win Shabanov Ruslan 2115.94
4.2 White Loss Shabanov Ruslan 2115.94
4.2 White Loss Vohtomina Vladislava 2126.51
4.3 White Loss Shabanov Ruslan 2115.94
The 26th Russian Championship, First League
Date 2017-11-09 Rating 2161.83
Round Color Result Opponent
1 White Loss Golomaryov Anthony 2565.01
2 White Win Sidorov Mikhail 1877.83
3 Black Loss Taiblin Yuriy 2386.62
4 Black Loss Orlov Maxim 2243.38
5 White Win Kachaeva Ilona 1981.86
7 White Win Kuvaev Vyacheslav 1903.94
8 Black Win Rumyantseva Ekaterina 2008.57
9 White Win Lisyutin Alexander 2210.82
World Championship WT
Date 2017-08-12 Rating 2140.06
Round Color Result Opponent
1 White Loss Sung Pei-Jung 2016.23
2 Black Loss Chien Yung-Hsuan 2442.04
3 White Loss Yang Hsiao-Yu 2018.97
4 Black Win Ke Fang-Ying 2220.83
5 Black Loss Liu Xun 2412.65
6 Black Loss Metreveli Irina 2319.06
7 White Loss Lashko Kira 2412.58
8 Black Loss Wang Qingqing 2586.96
9 White Win Wu Zhiqin 2457.07
11 White Loss Lin Chiao-Ying 2304.91
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 2137.48
Round Color Result Opponent
1 Black Win Prokopyev Andrei 1898.88
3 Black Win Stulova Veronika 1951.14
4 Black Loss Semenov Oleg 2368.30
5 White Loss Fedotov Denis 2541.55
6 Black Win Naumov Egor 1903.44
7 White Win Yusupmurzin Danila 2176.61
8 Black Loss Vostryakov Alexey 2208.11
9 Black Loss Dyachkov Nikita 2208.38
Karepa camp
Date 2017-07-17 Rating 2135.48
Round Color Result Opponent
A1 White Win Lohmus Kristofer 2268.03
A2 White Win Heidmets Mark 2048.23
A3 White Loss Salnikov Pavel 2547.78
A4 Black Loss Karlsson Stefan 2511.27
A5 Black Loss Fedotov Denis 2540.16
A6 White Win Raag Ardi 2015.17
A7 White Loss Salnikova Nonna 2189.93
Youth European Championship
Date 2017-05-04 Rating 2118.24
Round Color Result Opponent
DH1 White Win Zilinskas Azuolas 1840.90
DH1 Black Win Abovyan Ilias 1840.90
DH2 Black Win Zefi Simona 1683.82
DH3 White Win Panagasidis Kostantinos 1797.88
DH4 Black Win Tolstoguzova Daria 1940.15
DH5 Black Loss Stoyanov Egor 1908.62
DH6 Black Win Prokopyev Andrei 1891.19
DH7 Black Win Gromov Ivan 1696.29
DH8 Black Win Moisto Mairon 1880.01
DH9 Black Win Lufardaki Amalia 1482.92
H11 Black Win Epifanova Alisa 1611.16
Youth Russian Championship, group H
Date 2017-03-30 Rating 2108.48
Round Color Result Opponent
1 White Win Volkova Sofia 1853.66
2 Black Win Vostriakova Yulia 1639.07
3 White Loss Tolstoguzova Daria 1930.88
4 Black Win Artemova Veronika 1716.69
5 Black Win Sonina Vladislava 1635.25
6 White Win Porokhina Ekaterina 2075.24
7 Black Win Popova Maria 1568.62
8 Black Win Shestakova Valeria 1779.02
9 Black Win Shevliakova Ekaterina 1624.53
10 Black Win Fokicheva Anna 1749.42
11 Black Win Tsehanovich Daria 1668.09
The 25nd Russian Championship, among Women
Date 2017-02-26 Rating 2098.27
Round Color Result Opponent
1 White Win Novichkova Viktoriia 1631.03
2 White Loss Lashko Kira 2443.70
3 White Win Prokopets Tatyana 2063.94
4 White Draw Sonina Marina 1804.18
5 Black Win Knyazeva Ekaterina 1941.45
6 White Win Matushkina Ksenia 2141.43
7 White Loss Oborina Anastasja 2366.92
8 White Win Stulova Kristina 2114.95
9 Black Win Stulova Darya 2077.64
10 White Loss Volkova Sofia 1852.85
11 Black Win Novikova Daria 1900.00
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 2077.23
Round Color Result Opponent
1 White Win Fokichev Egor 1752.56
4 Black Loss Dyachkov Nikita 2217.63
5 White Loss Molotova Anastasja 1983.33
6 White Win Stulova Veronika 1919.46
7 Black Loss Shangina Alexandra 1881.55
Youth World Championship
Date 2016-08-13 Rating 2032.27
Round Color Result Opponent
D10 Black Win Pukk Martin 1568.61
D11 Black Win Tolstoguzova Daria 1869.85
DH1 Black Draw Sonina Marina 1780.56
DH2 White Win Ikla Markus 2094.01
DH3 White Win Zhang Tianyi 2102.43
DH4 White Win Stoyanov Egor 1851.52
DH6 Black Loss Reznik Grigorii 1911.35
DH7 Black Draw Narva Jaan Oskar 1873.77
DH8 Black Win Murumaa Mathias 1794.21
DH9 White Loss Lou Qiongwen 2113.70
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 2027.15
Round Color Result Opponent
1 Black Win Fokicheva Anna 1721.75
2 Black Draw Kulin Maxim 1789.69
3 White Loss Matushkina Ksenia 2157.77
4 Black Loss Tsehanovich Valeria 1872.83
5 Black Loss Shangina Alexandra 1885.33
6 Black Win Vostriakova Yulia 1610.27
7 Black Loss Prokopyev Andrei 1854.20
8 Black Win Stoyanov Egor 1847.18
9 Black Win Novikova Daria 1881.60
Karepa camp
Date 2016-07-18 Rating 2024.99
Round Color Result Opponent
A1 Black Loss Taimla Tunnet 2692.90
A2 Black Win Piik Sander 2044.34
A3 White Loss Karlsson Stefan 2497.62
A4 White Loss Raag Ardi 1995.27
A5 Black Loss Lohmus Kristofer 2211.50
A6 Black Draw Metreveli Maksim 2153.21
A7 White Loss Lillemaa Argo 2181.78
Youth Mind Sport Festival Renjutournament
Date 2016-07-09 Rating 2023.53
Round Color Result Opponent
A1 White Loss Wang Qingqing 2572.62
A2 White Loss Olumets Erko 2112.78
A3 Black Loss Metreveli Maksim 2151.72
A5 White Loss Tiivel Tuuli 1975.68
Youth Russian Championship, group F
Date 2016-03-30 Rating 2017.01
Round Color Result Opponent
1 Black Win Shangina Alexandra 1888.13
2 Black Win Rastorgueva Ksenia 1643.82
3 White Win Porokhina Ekaterina 2035.58
4 White Win Volkova Sofia 1860.84
5 White Win Tolstoguzova Daria 1855.50
6 Black Win Glibina Anna 1802.27
7 White Win Popova Maria 1677.99
8 Black Win Tolstoguzova Sofia 2087.49
9 White Loss Sadova Taisia 2034.06
10 Black Win Sonina Marina 1783.15
11 White Loss Viatkina Maria 1865.98
Poduga Championship, 1 st League
Date 2016-01-26 Rating 2005.74
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kuzmina Alexandra 1932.11
2 Black Loss Kozlova Viktoriia 1963.04
3 White Win Kuznetsov Artem 1796.98
4 White Loss Dyachkov Nikita 2204.87
5 White Win Prokopets Tatyana 2076.56
6 Black Win Novikova Daria 1876.79
7 White Win Stulova Veronika 1858.59
8 White Loss Vohtomina Vladislava 2082.45
9 White Loss Shiryaevskaya Daria 2075.92
10 White Win Matushkina Ksenia 2120.73
11 White Loss Stulova Darya 2075.04
12 Black Loss Yusupmurzin Danila 2128.02
13 White Loss Stulova Kristina 2041.60
14 Black Loss Shabanov Ruslan 2063.01
15 White Loss Stoyanov Kirill 2067.33
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 2003.75
Round Color Result Opponent
1 White Win Kurdina Olga 2320.89
2 White Win Dyachkov Nikita 2198.27
3 White Loss Oborina Anastasja 2332.28
4 White Win Vohtomina Vladislava 2082.13
4 Black Win Metreveli Maksim 2120.00
5 White Loss Karpov Fyodor 2118.23
6 Black Loss Prokopets Tatyana 2079.52
7 White Win Stulova Kristina 2034.73
8 White Loss Stoyanov Kirill 2064.03
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 1961.74
Round Color Result Opponent
1 White Win Bezukladichnii Dmitrii 1632.21
2 Black Win Stoyanov Kirill 2037.20
3 White Loss Vostryakov Alexey 2221.91
4 White Win Prokopets Tatyana 2106.98
5 White Loss Fedotov Denis 2453.28
6 White Loss Matushkina Ksenia 2104.16
7 White Win Kokachev Artem 1740.61
8 White Loss Stulova Darya 2080.05
9 Black Win Kulin Maxim 1766.13
10 Black Win Makhina Alla 1825.25
Youth Russian Championship, group F
Date 2015-03-28 Rating 1920.04
Round Color Result Opponent
1 White Loss Sadova Taisia 1965.84
3 White Win Tolstoguzova Sofia 2011.11
4 Black Loss Popova Daria 1788.61
6 Black Win Stulova Veronika 1787.24
8 White Loss Matushkina Ksenia 2093.72
9 White Loss Porokhina Ekaterina 1988.73
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 1896.47
Round Color Result Opponent
1 Black Win Maurina Julia 1500.70
2 White Loss Kurdina Olga 2366.53
3 Black Loss Stulova Kristina 1963.81
4 Black Win Evdokimova Ksenija 1902.65
5 White Win Tarabrina Elizaveta 1756.11
6 White Loss Shabanov Ruslan 2014.20
7 White Loss Prokopyev Ruslan 2013.84
8 Black Loss Lapin Ivan 1852.30
Russian Pearl
Date 2014-09-14 Rating 1870.01
Round Color Result Opponent
7 Black Win Pozderova Elina 1979.97
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-07-14 Rating 1852.62
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Dyachkov Nikita 2059.90
2 White Loss Kryuchok Roman 2525.89
2 Black Loss Pastuhov Ruslan 1723.45
3 Black Win Shubin Andrei 1454.91
4 White Loss Novikova Daria 1865.63
5 White Win Prokopyev Andrei 1723.55
6 Black Win Tsehanovich Valeria 1814.79
7 Black Loss Stoyanov Kirill 1978.33
8 Black Loss Porokhina Ekaterina 1918.65
9 White Win Popova Polina 1767.84
10 White Loss Popova Daria 1792.89
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 1820.33
Round Color Result Opponent
3 White Loss Vokhtomina Yulia 1512.49
4 White Loss Grigoriev Roman 1966.43
5 White Loss Pastuhov Ruslan 1716.56
6 Black Loss Naumov Egor 1813.69
7 Black Loss Tsehanovich Valeria 1807.60
8 Black Win Stulova Veronika 1685.66