Stoyanov Egor, Russian Renju Association - Renju Rating

Stoyanov Egor

Place: Podyuga, Russian Renju Association

Rating: 2167.34, Std: 89.13, Rank: 366

First game: 2015-07-24, Last game: 2022-01-05

Top rating: 2167.34 (2022-01-05)

Games: 359, Wins: 192, Draws: 13, Losses: 154

Gy1: 6, Gy2: 80, Gy5: 273

The Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-01-05 Rating 2167.34
Round Color Result Opponent
M1 White Loss Mikryukov Mikhail 2322.16
M2 White Loss Yusupmurzin Danila 2240.08
M3 White Win Kazantsev Konstantin 1861.89
M5 Black Win Dyachkov Nikita 2106.66
M6 White Win Naumov Egor 1967.59
M7 White Draw Stoyanov Kirill 2149.10
The tournament of Arkhangelsk region, group C,G
Date 2021-10-03 Rating 2166.73
Round Color Result Opponent
2 White Win Noskov Pavel 1992.41
4 Black Win Orlov Maxim 1735.72
5 Black Win Startsev Maksim 2045.50
6 Black Win Ozerov Denis 1725.44
7 Black Win Vereshagin Dmitrii 1732.44
8 Black Win Fokichev Egor 2031.41
C1 Black Win Kazantsev Konstantin 1857.75
C3 Black Loss Prokopyev Andrei 2014.82
The Fourth World Renju Open, online, gr. B
Date 2021-08-08 Rating 2163.96
Round Color Result Opponent
1 Black Draw Kuzmin Dmitri 1795.52
2 White Win Churikova Daria 1891.94
3 White Win Huang Pou Fai 1921.96
4 White Win Lei Pui Ieong 1944.24
5 White Win Lei Un Hou 2105.36
6 White Win Fokichev Egor 2038.87
7 White Win Startsev Maksim 2044.77
8 Black Loss Yuan Wa Chon 2240.69
9 Black Win Kirkan Alp Ali 2074.70
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-07-24 Rating 2161.81
Round Color Result Opponent
C1 Black Loss Nikolaev Mikhail 1713.30
C2 White Loss Noskov Pavel 1990.06
C3 Black Win Ozerov Denis 1721.86
C4 Black Win Lobachev Kirill 1449.82
C5 White Win Pavlovskiy Egor 1858.25
C6 Black Win Prokopyev Andrei 2000.87
C7 White Win Startsev Maksim 2043.62
C9 Black Win Fokichev Egor 2039.98
C10 White Win Vereshagin Dmitrii 1735.16
C11 Black Win Kazantsev Konstantin 1869.07
World Renju Youth Cup (online) C Group
Date 2021-07-16 Rating 2160.80
Round Color Result Opponent
1 Black Win Lääne Kristjan 1784.15
2 Black Win Fokichev Egor 2039.96
3 Black Loss Kang Tingrui 2409.21
4 Black Loss Sidorov Mikhail 2191.87
5 Black Loss Kaljola Kaur 1946.01
6 Black Win Mikhalitsyn Matvey 1750.98
7 Black Win Moisto Mairon 1971.28
8 White Loss Strakulia Lev 1932.47
9 Black Win Startsev Maksim 2042.34
Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 2156.08
Round Color Result Opponent
C1 Black Win Nikitin Alexandr 1636.50
C2 White Win Startsev Maksim 2019.61
C3 Black Loss Fokichev Egor 2024.29
C4 Black Loss Valinkin Andrei 1882.75
C5 Black Win Strakulia Lev 1921.00
C5 Black Win Strakulia Lev 1921.00
C6 Black Win Marushev Ilya 1663.28
C7 White Draw Sidorov Mikhail 2186.37
C8 Black Loss Burtsev Nikolai 2325.04
C9 Black Win Pushkin Ivan 1753.73
Youth Championship of Konosha region
Date 2021-03-21 Rating 2156.24
Round Color Result Opponent
CG1 Black Win Startsev Maksim 2017.70
CG2 White Win Fokichev Egor 2021.84
CG3 White Draw Porokhina Ekaterina 2194.83
CG4 White Win Yusupmurzina Darya 2428.90
CG5 White Win Fokicheva Anna 2061.83
CG6 Black Win Prokopyev Andrei 1998.35
CG7 White Loss Sidorov Mikhail 2185.64
The 29th Russian Championship, First League
Date 2021-02-27 Rating 2153.83
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Radzevelyuk Alexander 2328.33
2 White Win Churikova Daria 1892.98
3 Black Loss Katsev Ilya 2401.43
4 White Win Kachaeva Ilona 1976.87
5 White Win Fokicheva Anna 2055.65
6 Black Win Metreveli Maksim 2316.13
7 Black Loss Volkov Sergey 2328.35
8 Black Loss Lisyutin Alexander 2239.79
9 White Loss Porokhina Ekaterina 2193.70
Poduga Cup 2020
Date 2021-02-07 Rating 2151.69
Round Color Result Opponent
1.1 Black Win Semenov Andrei 1790.81
1.2 Black Win Semenov Andrei 1790.81
2.1 Black Win Sidorov Mikhail 2179.82
2.2 Black Loss Sidorov Mikhail 2179.82
2.3 White Loss Sidorov Mikhail 2179.82
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 2148.53
Round Color Result Opponent
M1 Black Loss Prokopyev Andrei 2002.32
M2 Black Win Potapov Stepan 1763.17
M3 Black Loss Kazantsev Konstantin 1888.56
M4 Black Win Piruakov Artem 1663.45
M5 White Win Vereshagin Dmitrii 1728.09
M6 Black Win Kulin Maxim 1821.17
M7 Black Loss Stoyanov Kirill 2157.03
The Third World Renju Open Online tournament, gr. A
Date 2020-12-06 Rating 2149.29
Round Color Result Opponent
1 Black Win Georgikakis Nikolaos 1703.47
3 Black Loss Jang Won-cheol 2316.83
4 Black Win Buslakova Darya 1889.25
5 White Win Nitov Melissa 1876.03
6 Black Win Prokopyev Andrei 2003.73
7 Black Loss Nakayama Tomoharu 2781.81
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 2149.12
Round Color Result Opponent
C1 Black Win Kozhemjakin Kirill 1643.51
C2 Black Win Sokolov Andrei 1733.56
C3 Black Win Pakholkov Stepan 1491.00
C5 White Win Fokichev Egor 2000.86
C6 White Win Prokopyev Andrei 2005.24
C7 White Loss Sidorov Mikhail 2164.93
C8 White Win Startsev Maksim 1988.99
C9 Black Win Orlov Maxim 1748.92
C10 Black Win Vereshagin Dmitrii 1725.22
C11 Black Win Lapin Maxim 1565.38
World Renju Youth Cup, C Group
Date 2020-08-06 Rating 2143.17
Round Color Result Opponent
1 White Win Gorbachev Daniil 1852.90
2 White Win Prokopyev Andrei 2002.35
3 White Loss Kang Tingrui 2400.06
4 Black Win Fokichev Egor 1974.12
5 Black Win Yuan Wa Chon 2225.49
6 Black Loss Burtsev Nikolai 2285.59
7 Black Loss Zhang Junyu 2295.53
8 White Win Lam Pok Hong 1891.07
9 White Win Kuvaev Vyacheslav 2021.45
Youth Championship of Konoshky region
Date 2020-03-15 Rating 2122.37
Round Color Result Opponent
1 White Win Buslakova Darya 1821.03
2 White Loss Dyachkov Nikita 2163.36
3 Black Win Vostriakova Yulia 1787.53
4 White Win Fokichev Egor 1942.36
5 White Win Stulova Veronika 2032.40
6 Black Loss Stoyanov Kirill 2163.42
7 Black Loss Fedotov Denis 2582.40
Youth Championship of Poduga. High league
Date 2020-03-07 Rating 2121.24
Round Color Result Opponent
1 White Win Shangina Alexandra 1929.39
2 White Win Porokhina Ekaterina 2124.11
3 White Loss Matushkina Ksenia 2163.98
4 Black Loss Stoyanov Kirill 2162.59
5 White Loss Stulova Veronika 2033.04
6 Black Loss Yusupmurzina Darya 2341.64
7 White Win Dyachkov Nikita 2164.14
8 Black Loss Shabanov Ruslan 2011.33
9 Black Win Naumov Egor 2029.64
10 White Win Prokopyev Andrei 2004.29
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 2113.96
Round Color Result Opponent
1 White Win Yudina Polina 1789.41
2 Black Loss Kryuchok Roman 2506.24
3 White Win Fokichev Egor 1924.65
4 Black Loss Naumov Egor 2034.54
5 White Loss Shangina Alexandra 1927.60
6 Black Win Makhin Matvei 1827.04
7 Black Win Noskov Pavel 1910.66
Poduga Cup 2019
Date 2019-11-20 Rating 2111.00
Round Color Result Opponent
3.1 White Win Fokichev Egor 1914.10
3.2 White Win Fokichev Egor 1914.10
4.1 White Loss Porokhina Ekaterina 2116.45
4.2 White Win Porokhina Ekaterina 2116.45
4.3 Black Win Porokhina Ekaterina 2116.45
5.1 Black Loss Dyachkov Nikita 2168.70
5.2 Black Loss Dyachkov Nikita 2168.70
6.1 White Win Stoyanov Kirill 2133.42
6.2 White Win Stoyanov Kirill 2133.42
Qualification Tournament
Date 2019-10-07 Rating 2104.05
Round Color Result Opponent
1 White Win Stulova Veronika 2024.38
2 Black Win Kulin Maxim 1802.34
3 White Win Naumov Egor 2034.23
4 White Win Shangina Alexandra 1921.53
5 Black Loss Prokopyev Andrei 2016.52
6 Black Win Fokichev Egor 1900.68
7 Black Loss Yusupmurzina Darya 2328.00
8 White Loss Dyachkov Nikita 2168.19
9 White Win Porokhina Ekaterina 2110.71
10 White Win Matushkina Ksenia 2149.57
11 Black Draw Stoyanov Kirill 2124.32
European Youth Championship 2019
Date 2019-07-10 Rating 2081.48
Round Color Result Opponent
C1 Black Loss Tõnisson Trent Asso 1995.18
C2 White Draw Gershman Artem 1900.59
C3 White Win Gorbachev Daniil 1837.31
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 2078.21
Round Color Result Opponent
1 Black Win Buslakova Darya 1779.98
2 Black Loss Oborina Anastasja 2324.95
3 White Win Fokichev Egor 1892.10
5 White Win Sidorov Mikhail 2026.91
6 White Loss Metreveli Maksim 2325.00
7 White Win Shangina Alexandra 1919.48
8 Black Loss Fedotov Denis 2620.90
9 Black Draw Yusupmurzin Danila 2223.12
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 2054.98
Round Color Result Opponent
C1 White Win Reznik Grigorii 1883.80
C2 White Draw Burtsev Peter 2160.41
C3 White Draw Prokopyev Andrei 1996.06
C4 Black Win Mityagin Anton 1940.28
C5 Black Loss Gromov Danila 2259.88
C6 White Win Salmov Alexander 1871.79
C7 Black Win Kuvaev Vyacheslav 1973.00
C8 Black Win Gorbachev Daniil 1829.58
C9 Black Win Bulagin Khristian 1845.43
Youth Championship of Poduga. High league
Date 2019-01-31 Rating 2032.74
Round Color Result Opponent
1 White Loss Yusupmurzin Danila 2235.88
2 White Loss Shabanov Ruslan 2083.48
3 White Loss Stulova Kristina 2133.03
4 White Win Matushkina Ksenia 2099.74
5 Black Win Stulova Veronika 2021.50
6 White Loss Novikova Daria 1999.41
7 White Loss Porokhina Ekaterina 2112.27
8 White Draw Stoyanov Kirill 2111.45
9 Black Loss Fedotov Denis 2609.33
10 White Loss Dyachkov Nikita 2173.09
11 Black Loss Yusupmurzina Darya 2297.72
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 2025.26
Round Color Result Opponent
1 Black Win Stulova Alisa 1725.50
2 Black Loss Metreveli Maksim 2323.62
3 Black Win Kulin Maxim 1814.79
5 Black Win Prokopets Tatyana 2115.38
6 White Loss Lashko Kira 2365.61
7 White Win Vostryakov Alexey 2192.40
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 2011.02
Round Color Result Opponent
4.1 Black Win Bykov Dmitrii 1822.60
4.2 Black Loss Bykov Dmitrii 1822.60
4.3 Black Win Bykov Dmitrii 1822.60
5.1 White Win Dyachkov Nikita 2177.19
5.2 Black Loss Dyachkov Nikita 2177.19
5.3 Black Loss Dyachkov Nikita 2177.19
The 27th Russian Championship, First League
Date 2018-11-04 Rating 2000.88
Round Color Result Opponent
1 White Loss Semenov Oleg 2356.82
2 White Loss Morozov Egor 2185.53
3 Black Draw Makhin Matvei 1844.23
4 White Win Kinelovskiy Nikita 2095.45
5 Black Win Shkarupa Maria 1808.36
6 Black Loss Yusupmurzin Danila 2235.86
7 White Loss Sadova Taisia 2182.18
8 Black Loss Sonina Vladislava 1822.92
9 White Win Kozhevin Dmitry 1812.31
Qualification Tournament
Date 2018-09-30 Rating 1988.92
Round Color Result Opponent
1 White Loss Yusupmurzin Danila 2232.58
2 Black Loss Shabanov Ruslan 2104.07
3 Black Loss Yusupmurzina Darya 2266.15
4 Black Loss Stulova Kristina 2149.83
5 White Loss Matushkina Ksenia 2099.01
6 Black Loss Stoyanov Kirill 2093.51
7 White Win Stulova Veronika 2017.23
8 White Loss Porokhina Ekaterina 2094.82
9 Black Loss Novikova Daria 1992.31
10 Black Loss Fedotov Denis 2605.00
11 Black Loss Dyachkov Nikita 2184.99
XII Youth World Championship
Date 2018-08-05 Rating 1979.21
Round Color Result Opponent
D1 Black Loss Hamamci Efe 1848.31
D2 Black Loss Zhang Junyu 2323.54
D3 Black Win Sarikaya Mehmet Deniz 1477.77
D4 Black Loss Prokopyev Andrei 1961.52
D5 Black Loss Zhang Xiuqi 2495.85
D7 Black Loss Han Yiming 2152.27
D8 White Loss Xiang Yicheng 2152.55
D9 White Loss Puzanov Georgi 1774.03
D10 Black Draw Lääne Rauno 1987.30
D11 White Win Issenaliyev Farid 1697.89
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 1979.34
Round Color Result Opponent
1 White Win Buslakova Anastasja 1763.19
2 White Loss Yusupmurzin Danila 2228.95
3 Black Win Makhin Matvei 1839.80
4 Black Loss Dyachkov Nikita 2193.68
5 Black Win Noskov Pavel 1817.99
6 Black Win Stulova Darya 2020.21
7 White Draw Stulova Veronika 2010.83
8 White Loss Vostryakov Alexey 2199.67
9 White Win Naumov Egor 1964.89
Youth Russian Championship, group C,F
Date 2018-03-30 Rating 1969.65
Round Color Result Opponent
C Black Win Danilov Daniil 1767.81
C1 Black Win Startsev Maksim 1767.52
C2 Black Win Noskov Pavel 1796.36
C3 White Win Prokopyev Andrei 1939.98
C4 White Win Fokichev Egor 1873.30
C5 White Win Roginski Roman 1883.10
C6 White Win Agarkov Dmitrii 1785.01
C8 White Win Sidorov Mikhail 1917.65
C9 Black Loss Pushkin Ivan 1710.45
Youth Championship of Poduga, High league
Date 2018-01-31 Rating 1956.92
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Dyachkov Nikita 2222.93
2 White Loss Yusupmurzin Danila 2237.19
3 White Loss Shabanov Ruslan 2139.38
4 Black Loss Stulova Kristina 2145.29
5 White Loss Matushkina Ksenia 2113.91
6 White Loss Vohtomina Vladislava 2141.51
7 White Loss Yusupmurzina Darya 2199.62
8 White Loss Porokhina Ekaterina 2088.58
9 White Loss Stoyanov Kirill 2074.49
10 Black Loss Stulova Veronika 2004.11
11 White Win Novikova Daria 1934.18
13 White Loss Fedotov Denis 2585.09
Larix Children tournament 2018
Date 2018-01-28 Rating 1956.76
Round Color Result Opponent
4 White Win Prokopyev Andrei 1928.13
5 Black Loss Epifanov Evgenii 2006.56
6 White Win Muugamae Eric 1911.71
7 White Loss Savvateev Mikhail 1974.42
8 Black Win Kuvaev Vyacheslav 1922.44
9 Black Loss Nilov Lev 1943.33
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 1955.68
Round Color Result Opponent
1 White Win Ivanov Andrei 1605.75
2 White Loss Vostryakov Alexey 2211.17
3 White Win Agarkov Dmitrii 1760.19
4 Black Loss Fokichev Egor 1855.19
5 White Win Yudina Polina 1613.64
6 White Win Potapov Maxim 1873.70
7 White Win Bykov Dmitrii 1844.11
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 1954.10
Round Color Result Opponent
1 Black Win Ivanov Andrei 1605.66
2 Black Loss Yusupmurzin Danila 2226.78
3 White Win Artemova Veronika 1737.06
4 White Win Startsev Artem 1670.54
5 White Win Yusupmurzina Darya 2186.22
6 White Win Kuvaev Vyacheslav 1922.68
7 White Loss Stulova Kristina 2149.55
8 White Loss Shabanov Ruslan 2133.88
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 1951.77
Round Color Result Opponent
1.1 White Win Turabov Egor 1438.51
1.2 Black Win Turabov Egor 1438.51
2.1 Black Loss Viatkina Maria 1869.63
2.2 White Win Viatkina Maria 1869.63
2.3 White Win Viatkina Maria 1869.63
3.1 White Loss Yusupmurzina Darya 2182.71
3.2 White Loss Yusupmurzina Darya 2182.71
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 1933.94
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kuvaev Vyacheslav 1905.46
2 White Loss Vostryakov Alexey 2226.26
3 Black Win Popova Daria 1818.69
4 White Loss Oborina Anastasja 2370.78
5 Black Win Bykova Ylia 1485.86
6 Black Loss Metreveli Maksim 2259.11
7 Black Win Yusupmurzin Konstantin 1833.23
8 White Loss Prokopets Tatyana 2080.27
9 Black Loss Nogovitsin Alexander 1928.19
Youth European Championship
Date 2017-05-04 Rating 1921.47
Round Color Result Opponent
D10 Black Loss Tolstoguzova Daria 1955.45
D11 Black Win Lufardaki Amalia 1486.47
DH1 White Win Nteka Aleksandra 1786.64
DH2 Black Win Panagasidis Kostantinos 1801.46
DH3 White Win Epifanova Alisa 1621.28
DH4 Black Win Juht Andres 1564.80
DH5 White Win Yusupmurzina Darya 2134.13
DH6 White Win Moisto Mairon 1895.44
DH7 White Loss Ibragim Agia 1863.25
DH8 Black Loss Prokopyev Andrei 1904.09
DH9 Black Win Gromov Ivan 1680.28
Youth Russian Championship, group D
Date 2017-03-30 Rating 1914.09
Round Color Result Opponent
1 Black Win Denisov Pavel 1839.21
2 White Loss Sidorov Mikhail 1904.67
3 Black Loss Prokopyev Andrei 1895.79
4 White Loss Valinkin Andrei 1860.69
5 Black Win Danilov Daniil 1713.49
6 Black Win Noskov Pavel 1734.99
7 Black Win Agarkov Dmitrii 1698.11
8 White Win Fokichev Egor 1798.57
9 White Win Pushkin Ivan 1675.48
Youth World Championship
Date 2016-08-13 Rating 1865.03
Round Color Result Opponent
D10 Black Win Pukk Oskar 1773.32
D11 Black Loss Lou Qiongwen 2126.60
DH2 White Loss Reznik Grigorii 1926.21
DH3 White Win Moisto Mairon 1839.56
DH4 Black Loss Yusupmurzina Darya 2047.61
DH5 White Loss Ikla Markus 2110.98
DH6 Black Win Tolstoguzova Daria 1884.24
DH7 Black Win Prokopyev Andrei 1869.68
DH8 White Loss Fan Shihao 2170.06
DH9 Black Win Kozhevin Dmitry 1740.56
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 1860.70
Round Color Result Opponent
1 White Loss Shangina Alexandra 1889.63
2 White Win Makarova Daria 1684.33
4 White Win Agarkov Dmitrii 1673.87
5 Black Win Novikova Daria 1897.38
6 White Win Naumov Egor 1878.93
7 White Win Shiryaevskaya Daria 2067.37
8 White Loss Yusupmurzina Darya 2042.47
9 White Loss Prokopets Tatyana 2081.85
Youth Russian Championship, group C
Date 2016-03-30 Rating 1812.96
Round Color Result Opponent
1 White Win Kozhevin Dmitry 1734.61
2 Black Win Shabanov Ivan 1650.21
3 White Win Mamin Pavel 1504.94
5 White Loss Gromov Danila 1943.02
6 White Loss Valinkin Andrei 1848.46
7 White Win Burtsev Peter 1903.62
8 White Loss Mityagin Anton 1910.69
9 White Loss Epifanov Evgenii 1953.50
10 White Loss Nebolsin Aleksei 2136.43
11 Black Loss Prokopyev Andrei 1852.95
12 White Loss Reznik Grigorii 1939.74
13 Black Win Kutarev Nikita 1722.10
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 1782.77
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kozhevin Dmitry 1725.82
1 Black Loss Vohtomina Vladislava 2098.12
2 Black Loss Stulova Veronika 1871.43
3 White Win Fokichev Egor 1705.86
4 White Loss Karpov Fyodor 2135.59
4 White Loss Makhina Alla 1841.84
5 Black Loss Kozhevin Dmitry 1725.82
6 White Loss Tsehanovich Daria 1644.20
7 Black Loss Sokolov Mikhail 1732.28
8 White Loss Yusupmurzin Konstantin 1756.99
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 1756.22
Round Color Result Opponent
1 White Loss Matushkina Ksenia 2119.87
2 Black Loss Kuznetsov Artem 1806.40
3 White Win Bezukladichnii Dmitrii 1649.15
4 White Loss Pastuhov Ruslan 1748.37
5 White Win Tsehanovich Daria 1635.38
6 Black Loss Prokopyev Andrei 1786.64
7 Black Loss Vostriakova Yulia 1593.80
8 Black Win Fokichev Egor 1676.08
9 White Loss Shabanov Ivan 1652.81
10 Black Loss Smirnov Aleksandr 1555.89