Kozhevin Dmitry

Place: Konosha, Russian Renju Association

Rating: 1845.59, Rank: 711

First game: 2016-01-05, Last game: 2022-03-13

Top rating: 1845.59 (2022-03-13)

Games: 143, Wins: 48, Draws: 3, Losses: 92

Gy1: 7, Gy2: 7, Gy5: 85

Youth Championship of Konosha region
Date 2022-03-13 Rating 1845.59
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kholopov Ilya 1520.22
2 White Loss Semenov Andrei 1814.66
3 Black Loss Buslakova Darya 1935.43
4 White Win Nikolaev Mikhail 1677.36
5 White Win Sokolov Andrei 1720.76
6 Black Win Fokicheva Anna 2094.93
7 White Loss Porokhina Ekaterina 2204.62
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 1801.28
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Yusupmurzina Darya 2274.46
2 White Loss Yudina Polina 1661.52
3 White Win Pavlovskiy Egor 1651.46
4 Black Win Buslakova Anastasja 1770.00
5 White Loss Metreveli Georgiy 2116.52
6 Black Loss Dyachkov Nikita 2156.73
7 Black Loss Fokichev Egor 1874.21
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 1801.65
Round Color Result Opponent
3.1 White Win Noskov Pavel 1817.81
3.2 White Win Noskov Pavel 1817.81
4.1 White Loss Novikova Daria 1980.67
4.2 Black Loss Novikova Daria 1980.67
The 27th Russian Championship, First League
Date 2018-11-04 Rating 1800.92
Round Color Result Opponent
1 White Loss Radzevelyuk Alexander 2362.36
2 White Loss Sonina Vladislava 1804.42
3 Black Loss Shkarupa Maria 1790.98
4 White Win Sonina Marina 1925.16
5 Black Loss Kinelovskiy Nikita 2077.66
6 White Loss Naumov Egor 1960.54
7 White Loss Prokopyev Andrei 1944.04
8 Black Loss Gorbachev Daniil 1789.62
9 Black Loss Stoyanov Egor 1983.06
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 1812.85
Round Color Result Opponent
1 White Loss Semenov Oleg 2345.66
2 White Win Simanovskaia Anastasia 1611.29
3 White Loss Shabanov Ruslan 2096.65
4 White Win Startsev Maksim 1786.26
5 White Win Prokopets Tatyana 2090.12
6 White Win Novikova Daria 1958.76
7 Black Loss Yusupmurzin Danila 2210.55
8 Black Win Stulova Veronika 1993.78
9 White Loss Shiryaevskaya Daria 2071.21
Youth Russian Championship, group A,B,D,E
Date 2018-03-30 Rating 1804.76
Round Color Result Opponent
B1 White Loss Dyachkov Nikita 2196.40
B2 Black Loss Makhin Matvei 1807.41
B3 White Win Mukhanov Semen 1646.07
B4 Black Loss Nebolsin Aleksei 2141.12
B5 Black Loss Bykov Dmitrii 1825.11
B6 Black Win Reznik Grigorii 1881.45
B7 Black Win Troitsky Vsevolod 1955.57
B8 Black Loss Kuvaev Vyacheslav 1913.28
B9 White Loss Arzybov Vladislav 1977.33
Larix Children tournament 2018
Date 2018-01-28 Rating 1801.38
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Reznik Grigorii 1886.42
4 Black Loss Epifanov Evgenii 1991.32
6 White Draw Kuvaev Vyacheslav 1905.35
8 Black Loss Savvateev Mikhail 1959.39
9 Black Loss Fokichev Egor 1838.95
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 1802.19
Round Color Result Opponent
1 White Loss Yusupmurzin Danila 2213.30
2 Black Win Semenov Andrei 1647.46
3 Black Win Novikova Daria 1913.82
4 White Win Stulova Kristina 2129.42
5 White Loss Porokhina Ekaterina 2076.25
6 Black Loss Yusupmurzina Darya 2174.82
7 White Win Agarkov Dmitrii 1742.98
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 1800.01
Round Color Result Opponent
1 White Loss Dyachkov Nikita 2206.57
2 White Win Turabov Egor 1415.05
3 White Loss Shabanov Ruslan 2116.61
4 Black Win Simanovskaia Anastasia 1530.28
5 White Win Fokicheva Anna 1777.75
6 Black Loss Naumov Egor 1927.10
7 White Win Bezrukov Timofei 1726.68
8 White Loss Stoyanov Kirill 2056.91
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 1798.01
Round Color Result Opponent
1.1 White Win Startsev Maksim 1727.55
1.2 Black Win Startsev Maksim 1727.55
2.1 Black Loss Stoyanov Kirill 2056.85
2.2 Black Loss Stoyanov Kirill 2056.85
The 26th Russian Championship, First League
Date 2017-11-09 Rating 1794.54
Round Color Result Opponent
1 White Loss Dyachkov Nikita 2205.96
2 White Win Porokhina Ekaterina 2078.28
3 White Loss Salnikova Nonna 2182.03
4 White Loss Shabanov Ruslan 2112.31
5 White Loss Sadova Taisia 2114.75
6 Black Loss Kachaeva Ilona 1981.57
7 White Loss Noskov Pavel 1738.70
8 White Win Sidorov Mikhail 1877.48
9 White Loss Sonina Marina 1871.55
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 1779.11
Round Color Result Opponent
1 White Win Kazantsev Konstantin 1632.11
2 Black Loss Yusupmurzin Danila 2176.33
3 White Win Shangina Alexandra 1868.91
4 White Loss Porokhina Ekaterina 2075.73
5 White Loss Novikova Daria 1906.15
7 Black Loss Kuznetsov Artem 1865.10
9 White Loss Vohtomina Vladislava 2117.73
Youth Russian Championship, group C
Date 2017-03-30 Rating 1762.63
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Danilin Ivan 2427.94
2 White Loss Dyachkov Nikita 2216.77
3 White Win Bykov Dmitrii 1799.19
4 Black Win Talanov Nikita 1623.46
5 White Loss Reznik Grigorii 1890.54
6 Black Loss Arzybov Vladislav 1926.16
7 Black Loss Metreveli Maksim 2223.04
8 Black Win Dik Kirill 1702.71
9 White Draw Fedoseyev Arseniy 2132.80
11 Black Loss Gromov Danila 1987.13
12 White Loss Stoyanov Kirill 2054.42
13 White Loss Kuvaev Vyacheslav 1854.68
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 1750.05
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kozlova Viktoriia 1964.65
2 White Loss Makhina Alla 1806.66
3 White Win Agarkov Dmitrii 1667.19
4 White Draw Tsehanovich Valeria 1885.91
5 White Win Popova Daria 1793.60
6 White Loss Vohtomina Vladislava 2103.71
7 White Loss Shiryaevskaya Daria 2040.76
Youth World Championship
Date 2016-08-13 Rating 1726.03
Round Color Result Opponent
D1 Black Loss Murumaa Mathias 1793.98
D10 Black Loss Moisto Mairon 1824.37
D11 Black Loss Prokopyev Andrei 1855.73
DH2 Black Loss Narva Jaan Oskar 1873.52
DH4 White Loss Zhang Tianyi 2102.23
DH5 Black Loss Pukk Martin 1568.33
DH6 White Win Sonina Marina 1780.30
DH7 Black Loss Aasav Jaak Andero 1838.34
DH8 Black Loss Tolstoguzova Daria 1869.58
DH9 White Loss Stoyanov Egor 1851.25
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 1726.44
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Karpov Fyodor 2152.96
2 Black Win Vasilieva Ekaterina 1550.29
3 Black Loss Vohtomina Vladislava 2093.71
4 White Loss Shelginskih Mikhail 1826.52
5 Black Win Kulin Maxim 1789.40
6 White Win Agarkov Dmitrii 1658.51
7 White Win Lapin Ivan 1884.83
8 White Loss Litvinova Yulia 2166.25
9 Black Loss Tsehanovich Valeria 1872.57
Youth Russian Championship, group C
Date 2016-03-30 Rating 1720.33
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Stoyanov Egor 1799.08
2 White Win Gromov Danila 1927.87
3 Black Loss Valinkin Andrei 1834.25
4 White Win Burtsev Peter 1888.69
5 Black Loss Mityagin Anton 1895.57
6 White Loss Epifanov Evgenii 1938.97
7 White Loss Nebolsin Aleksei 2121.13
8 White Loss Prokopyev Andrei 1839.00
9 Black Loss Reznik Grigorii 1925.05
10 White Win Kutarev Nikita 1708.72
12 Black Win Shabanov Ivan 1635.05
13 White Win Mamin Pavel 1490.48
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 1711.71
Round Color Result Opponent
1 White Loss Stoyanov Egor 1768.89
2 White Loss Naumov Egor 1851.35
3 Black Loss Vostriakova Yulia 1583.92
4 White Loss Tsehanovich Daria 1629.04
5 White Win Stoyanov Egor 1768.89
6 Black Loss Prokopyev Andrei 1817.01
7 White Loss Pastuhov Ruslan 1745.67
8 Black Win Tsehanovich Daria 1629.04