Kuvaev Vyacheslav

Place: Konosha, Russian Renju Association

Rating: 2040.84, Rank: 477

First game: 2016-01-05, Last game: 2022-03-30

Top rating: 2040.84 (2022-03-30)

Games: 264, Wins: 118, Draws: 15, Losses: 131

Gy1: 50, Gy2: 100, Gy5: 228

Youth Russian Championship
Date 2022-03-30 Rating 2040.84
Round Color Result Opponent
B1 White Loss Burtsev Peter 2476.67
B2 Black Loss Dyachkov Nikita 2115.30
B3 Black Win Naumov Egor 1955.19
B4 Black Win Semenov Andrei 1814.43
B5 Black Loss Stoyanov Kirill 2113.95
B6 White Win Marushev Ilya 1642.65
B7 Black Loss Gromov Danila 2435.40
B8 Black Win Kulin Maxim 1843.92
B9 Black Draw Metreveli Maksim 2336.15
Youth Championship of Konosha region
Date 2022-03-13 Rating 2040.44
Round Color Result Opponent
1 Black Win Orlov Maxim 1707.05
2 Black Loss Startsev Maksim 2023.14
3 White Win Prokopyev Andrei 1999.69
4 White Win Semenov Andrei 1814.67
5 White Draw Sidorov Mikhail 2164.11
6 White Loss Matushkina Ksenia 2155.98
7 White Loss Fokicheva Anna 2094.87
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-01-05 Rating 2040.53
Round Color Result Opponent
M1 Black Win Yusupmurzin Danila 2217.17
M2 White Loss Mikryukov Mikhail 2307.21
M3 Black Win Parshenok Andrey 1466.21
M4 Black Win Noskov Pavel 1950.02
M5 White Win Kulin Maxim 1844.32
M6 White Win Sidorov Mikhail 2164.23
M7 Black Loss Metreveli Maksim 2323.21
The 30th Russian Championship First League
Date 2021-11-05 Rating 2032.85
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Gromov Danila 2420.90
2 Black Loss Chernyi Anton 2102.71
3 Black Loss Kachaeva Ilona 1983.61
4 Black Win Gershman Artem 1900.00
5 Black Win Novichkova Viktoriia 1632.91
6 Black Win Petrova Mariia 2126.91
7 Black Loss Volkov Sergey 2284.50
8 White Loss Buszkowski Ludwik 2076.61
9 Black Loss Salnikova Nonna 2149.89
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-07-24 Rating 2027.41
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Semenov Andrei 1788.02
B2 White Draw Sidorov Mikhail 2157.52
B3 White Draw Bykov Dmitrii 1729.12
B4 White Win Geletyuk Konstantin 1655.98
B5 Black Win Stoyanov Kirill 2119.61
B6 Black Draw Kulin Maxim 1841.96
B7 White Win Makhin Matvei 1789.74
B8 White Win Metreveli Maksim 2303.63
B9 Black Win Naumov Egor 1981.86
World Renju Youth Cup (online) AB Group
Date 2021-07-16 Rating 2025.81
Round Color Result Opponent
1 White Win Huang Yingnan 1838.17
2 White Loss Kolar Karl-Ustav 2212.70
3 Black Loss Suenaga Daiki 2208.37
4 Black Loss Troitsky Vsevolod 2093.25
5 Black Loss Makhin Matvei 1789.95
6 White Win Pukk Oskar 1780.54
7 Black Loss Kulin Maxim 1841.25
8 Black Loss Narva Jaan Oskar 2017.24
9 White Win Gorbachev Daniil 1843.78
Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 2022.31
Round Color Result Opponent
B1 White Loss Kulin Maxim 1831.81
B2 White Loss Gromov Danila 2396.03
B3 Black Win Burtsev Peter 2426.24
B4 Black Draw Stoyanov Kirill 2124.87
B5 White Loss Yusupmurzin Danila 2213.73
B6 Black Draw Dyachkov Nikita 2123.98
B7 Black Draw Arzybov Vladislav 1966.06
B8 Black Win Makhin Matvei 1787.65
B9 Black Win Semenov Andrei 1772.90
Youth Championship of Konosha region
Date 2021-03-21 Rating 2021.75
Round Color Result Opponent
BF1 White Win Bykov Dmitrii 1736.23
BF3 White Loss Matushkina Ksenia 2136.76
BF4 Black Win Stoyanov Kirill 2125.36
BF6 Black Loss Stulova Veronika 2013.49
BF7 White Draw Shangina Alexandra 1919.49
BF8 Black Win Kulin Maxim 1829.82
BF9 White Win Semenov Andrei 1772.86
Poduga Cup 2020
Date 2021-02-07 Rating 2018.32
Round Color Result Opponent
1.1 Black Loss Startsev Maksim 1983.39
1.2 White Win Startsev Maksim 1983.39
1.3 White Loss Startsev Maksim 1983.39
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 2017.22
Round Color Result Opponent
M1 White Win Makhin Matvei 1784.68
M2 Black Loss Metreveli Maksim 2296.74
M3 Black Win Startsev Maksim 1975.44
M4 White Draw Naumov Egor 2014.52
M5 White Win Kazantsev Konstantin 1859.89
M6 White Loss Mikryukov Sergey 1977.04
M7 White Win Prokopyev Andrei 1982.53
The Third World Renju Open Online tournament, gr. A
Date 2020-12-06 Rating 2014.76
Round Color Result Opponent
2 Black Loss Park Woong-bae 2316.34
3 Black Draw Yusupmurzin Danila 2205.37
4 White Draw Matushkina Ksenia 2141.55
6 Black Loss Kim Seong-hyeon 2063.36
7 White Win Kulin Maxim 1800.95
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 2012.31
Round Color Result Opponent
B1 White Win Bykov Dmitrii 1750.65
B2 Black Win Shabanov Ivan 1723.99
B3 Black Win Kulin Maxim 1794.24
B4 Black Win Semenov Andrei 1774.58
B5 Black Win Makhin Matvei 1787.43
B6 Black Loss Geletyuk Konstantin 1667.61
B7 Black Loss Metreveli Maksim 2288.29
B8 Black Win Yusupmurzin Danila 2205.55
B9 Black Win Dyachkov Nikita 2122.12
B11 Black Loss Naumov Egor 2019.48
World Renju Youth Cup, C Group
Date 2020-08-06 Rating 1998.18
Round Color Result Opponent
1 White Win Cheng Seng Hei 1745.29
2 Black Win Moisto Mairon 1946.14
3 White Loss Li Jiajun 2333.58
4 Black Win Lam Pok Hong 1872.08
5 White Loss Chernyi Anton 2092.57
6 Black Loss Zhang Junyu 2250.11
7 Black Win Pukk Martin 1657.09
8 Black Win Fokichev Egor 1953.69
9 Black Loss Stoyanov Egor 2122.32
Youth Championship of Konoshky region
Date 2020-03-15 Rating 1971.32
Round Color Result Opponent
2 Black Loss Yusupmurzina Darya 2322.81
3 Black Win Semenov Andrei 1747.28
4 White Loss Stulova Veronika 2019.34
5 White Win Fokichev Egor 1922.15
6 White Loss Porokhina Ekaterina 2103.38
Larix-2020
Date 2020-01-26 Rating 1962.99
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Nikonov Konstantin 2631.49
2 White Loss Burtsev Peter 2291.98
4 White Loss Gorbachev Daniil 1847.66
5 White Loss Kinelovskiy Nikita 2159.85
6 White Loss Prokopyev Andrei 1988.61
7 Black Loss Yudina Maria 2158.10
9 Black Loss Makarov Pavel 2520.76
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 1962.20
Round Color Result Opponent
1 White Loss Metreveli Maksim 2309.68
2 White Win Simanovskaia Anastasia 1763.92
3 Black Win Stulova Darya 1991.55
4 Black Draw Yudina Maria 2156.50
5 Black Loss Stulova Kristina 2100.51
6 White Win Fokicheva Anna 1938.14
7 White Loss Metreveli Georgiy 2115.50
New year tournament
Date 2019-12-15 Rating 1960.31
Round Color Result Opponent
1 Black Win Pritykin Denis 1582.87
2 Black Loss Porokhina Ekaterina 2098.41
3 White Win Semenov Andrei 1727.29
4 White Win Stoyanov Kirill 2119.52
5 Black Win Makhina Alla 1684.76
6 White Loss Burtsev Peter 2277.17
7 Black Loss Yusupmurzina Darya 2314.47
8 White Win Volskaya Darya 1862.37
9 White Win Fokichev Egor 1900.52
Poduga Cup 2019
Date 2019-11-20 Rating 1955.35
Round Color Result Opponent
1.1 White Win Semenov Andrei 1722.60
1.2 White Loss Semenov Andrei 1722.60
1.3 White Win Semenov Andrei 1722.60
2.1 White Win Noskov Pavel 1876.52
2.2 Black Loss Noskov Pavel 1876.52
2.3 Black Win Noskov Pavel 1876.52
3.1 Black Loss Yusupmurzina Darya 2313.20
3.2 White Loss Yusupmurzina Darya 2313.20
The 28th Russian Championship, First League
Date 2019-11-02 Rating 1952.36
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Metreveli Maksim 2305.51
2 Black Loss Sirategyan Karen 2246.62
3 White Loss Komarov Sergey 1790.39
4 White Loss Sidorov Mikhail 2036.85
5 Black Loss Linich Anastasia 1880.63
6 Black Win Gershman Artem 1878.29
7 White Loss Naumov Egor 2016.14
9 White Draw Shkarupa Maria 1800.36
European Youth Championship 2019
Date 2019-07-10 Rating 1952.00
Round Color Result Opponent
C1 Black Loss Ikla Markus 2276.72
C2 White Win Kaljola Kaur 1878.32
C3 White Loss Raag Ardi 2155.33
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 1951.92
Round Color Result Opponent
2 White Loss Fedotov Denis 2598.75
3 Black Win Potapov Maxim 1843.36
4 White Win Lapin Ivan 1910.64
5 Black Loss Yusupmurzin Danila 2203.95
7 Black Loss Shabanov Ruslan 2048.65
8 Black Loss Prokopyev Andrei 1989.57
9 Black Loss Yusupmurzina Darya 2293.56
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 1953.77
Round Color Result Opponent
C1 White Win Malyarovskiy Stepan 1807.69
C2 White Win Sidorov Mikhail 1976.85
C3 Black Loss Gromov Danila 2240.82
C4 White Win Burtsev Peter 2141.33
C5 White Win Reznik Grigorii 1865.65
C6 Black Win Prokopyev Andrei 1977.97
C7 White Loss Stoyanov Egor 2036.51
C8 Black Loss Mityagin Anton 1921.87
C9 White Win Gershman Artem 1877.12
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 1944.39
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Fedotov Denis 2585.77
2 Black Win Buslakova Anastasja 1769.92
3 White Loss Stulova Veronika 2005.41
4 Black Loss Shangina Alexandra 1888.64
5 Black Win Simanovskaia Anastasia 1654.88
6 Black Win Noskov Pavel 1822.07
7 White Loss Dyachkov Nikita 2156.70
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 1941.67
Round Color Result Opponent
3.1 Black Win Shevliakova Ekaterina 1646.10
3.2 Black Win Shevliakova Ekaterina 1646.10
4.1 Black Win Lapin Ivan 1908.56
5.1 Black Loss Yusupmurzina Darya 2266.40
5.2 White Loss Yusupmurzina Darya 2266.40
5.2 White Loss Lapin Ivan 1908.56
5.3 Black Win Lapin Ivan 1908.56
The 27th Russian Championship, First League
Date 2018-11-04 Rating 1938.94
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Taiblin Yuriy 2358.99
2 Black Win Gorbachev Daniil 1789.60
3 White Loss Orlov Maxim 2353.15
4 White Loss Troitsky Vsevolod 1999.60
5 Black Loss Reznik Grigorii 1869.39
6 Black Win Sonina Vladislava 1804.37
7 White Loss Tolstoguzova Daria 2043.13
8 White Win Sidorov Mikhail 1941.56
9 Black Win Kachaeva Ilona 1996.48
Youth Russian Championship, group A,B,D,E
Date 2018-03-30 Rating 1913.24
Round Color Result Opponent
B1 White Loss Danilin Ivan 2429.32
B2 White Loss Reznik Grigorii 1881.42
B3 Black Win Troitsky Vsevolod 1955.56
B4 Black Loss Stoyanov Kirill 2063.19
B5 Black Win Mukhanov Semen 1646.04
B6 White Loss Nebolsin Aleksei 2141.08
B7 Black Win Makhin Matvei 1807.38
B8 White Win Kozhevin Dmitry 1804.72
B9 White Loss Dyachkov Nikita 2196.37
Larix Children tournament 2018
Date 2018-01-28 Rating 1905.31
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Nilov Lev 1929.22
3 Black Loss Noskov Pavel 1759.41
6 Black Draw Kozhevin Dmitry 1801.34
7 Black Win Fokichev Egor 1838.91
8 White Loss Stoyanov Egor 1940.88
9 Black Loss Reznik Grigorii 1886.39
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 1905.73
Round Color Result Opponent
1 White Win Kurchitskii Dmitrii 1488.35
2 White Loss Matushkina Ksenia 2104.13
3 White Win Vostriakova Yulia 1664.69
4 White Win Bezrukov Timofei 1726.65
5 White Win Shabanov Ruslan 2116.58
6 Black Loss Stoyanov Egor 1938.70
7 White Loss Porokhina Ekaterina 2078.95
8 Black Win Agarkov Dmitrii 1737.38
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 1905.18
Round Color Result Opponent
1.1 Black Win Bezrukov Timofei 1726.58
1.2 Black Win Bezrukov Timofei 1726.58
The 26th Russian Championship, First League
Date 2017-11-09 Rating 1903.58
Round Color Result Opponent
1 White Loss Radzevelyuk Alexander 2383.35
2 Black Loss Shabanov Ruslan 2112.28
3 Black Win Pirozhnikova Alisa 1747.12
4 Black Loss Fedoseyev Arseniy 2153.72
5 Black Loss Porokhina Ekaterina 2078.25
6 White Win Sonina Marina 1871.52
7 Black Loss Yusupmurzina Darya 2161.50
8 Black Win Noskov Pavel 1738.65
9 White Win Sadova Taisia 2114.71
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 1889.04
Round Color Result Opponent
1 White Loss Stoyanov Egor 1919.83
3 White Win Nogovitsin Alexander 1907.54
4 Black Win Prokopets Tatyana 2062.66
5 White Loss Matushkina Ksenia 2124.48
6 Black Win Kuznetsov Artem 1865.07
7 Black Loss Metreveli Maksim 2240.96
8 Black Win Novikova Daria 1906.11
9 Black Win Tsehanovich Valeria 1893.97
Youth Russian Championship, group C
Date 2017-03-30 Rating 1854.65
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Gromov Danila 1987.10
2 White Loss Stoyanov Kirill 2054.39
4 White Loss Danilin Ivan 2427.90
5 Black Loss Dyachkov Nikita 2216.74
6 White Loss Bykov Dmitrii 1799.15
7 Black Win Talanov Nikita 1623.43
8 Black Loss Reznik Grigorii 1890.51
9 Black Win Arzybov Vladislav 1926.13
10 Black Loss Metreveli Maksim 2223.00
11 White Win Dik Kirill 1702.68
12 Black Loss Fedoseyev Arseniy 2132.77
13 Black Win Kozhevin Dmitry 1762.59
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 1833.90
Round Color Result Opponent
1 White Loss Prokopets Tatyana 2065.64
2 White Loss Grigoriev Roman 1971.23
3 Black Win Turabov Egor 1439.94
4 White Loss Shangina Alexandra 1881.23
5 Black Win Naumov Egor 1874.43
6 White Loss Tsehanovich Valeria 1885.88
7 Black Loss Stulova Veronika 1919.14
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 1807.51
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Shiryaevskaya Daria 2050.56
2 White Win Tsehanovich Valeria 1872.53
3 Black Loss Stulova Veronika 1894.81
4 White Loss Naumov Egor 1863.32
5 Black Loss Vostriakova Yulia 1609.94
6 White Loss Shangina Alexandra 1885.02
7 Black Loss Fokichev Egor 1723.58
8 White Win Makarova Daria 1667.76
9 Black Win Shabanov Ivan 1648.71
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 1797.62
Round Color Result Opponent
1 White Loss Molotova Anastasja 2014.34
2 White Win Prokopyev Andrei 1816.98
3 White Loss Prokopyev Ruslan 2019.50
4 White Loss Stulova Veronika 1856.04
5 Black Loss Kulin Maxim 1775.17
6 White Loss Kokachev Artem 1738.19
7 Black Win Vostriakova Yulia 1583.88
8 White Win Singaevsky Vladislav 1640.11