Fokicheva Anna

Place: Podyuga, Russian Renju Association

Rating: 2095.82, Rank: 419

First game: 2016-07-29, Last game: 2022-03-30

Top rating: 2095.82 (2022-03-30)

Games: 260, Wins: 130, Draws: 7, Losses: 123

Gy1: 66, Gy2: 137, Gy5: 237

Youth Russian Championship
Date 2022-03-30 Rating 2095.82
Round Color Result Opponent
G1 Black Win Karavaeva Maria 1841.76
G2 Black Win Gerasimovskaja Nina 1445.59
G3 White Win Buslakova Darya 1935.41
G4 Black Loss Tolstoguzova Daria 2232.23
G5 White Win Petrova Mariia 2144.27
G6 Black Loss Buslakova Anastasja 1929.64
G7 White Win Novozhilova Alexandra 1445.06
G8 Black Win Churikova Daria 1859.20
Youth Championship of Konosha region
Date 2022-03-13 Rating 2095.50
Round Color Result Opponent
1 White Win Vostriakova Yulia 1819.07
2 White Win Buslakova Anastasja 1928.31
3 White Win Porokhina Ekaterina 2205.70
4 White Loss Sidorov Mikhail 2165.28
5 Black Win Prokopyev Andrei 2000.35
6 White Loss Kozhevin Dmitry 1846.07
7 Black Win Kuvaev Vyacheslav 2041.11
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-01-05 Rating 2090.85
Round Color Result Opponent
W1 Black Loss Stulova Veronika 2022.38
W2 Black Win Zvezdina Nataliya 1707.03
W3 White Win Novikova Daria 1895.26
W4 Black Win Buslakova Anastasja 1925.18
W5 White Loss Matushkina Ksenia 2152.29
W6 Black Loss Savrasova Yulia 2491.53
W7 White Win Vostriakova Yulia 1811.68
The 30th Russian Championship First League
Date 2021-11-05 Rating 2088.03
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Metreveli Irina 2340.48
2 Black Win Novichkova Viktoriia 1633.55
3 Black Win Salnikova Nonna 2150.42
4 White Loss Lisyutin Alexander 2231.69
5 White Win Chernyi Anton 2103.21
6 Black Draw Mikryukov Mikhail 2305.96
7 Black Loss Pinsky Alexander 2380.48
8 Black Win Metreveli Maksim 2310.46
9 Black Loss Radzevelyuk Alexander 2317.41
The tournament of Arkhangelsk region, group C,G
Date 2021-10-03 Rating 2083.13
Round Color Result Opponent
G1 White Loss Buslakova Darya 1958.33
G2 Black Win Vostriakova Yulia 1793.91
G3 Black Win Zvezdina Nataliya 1698.46
G4 Black Win Minkina Elena 1466.21
G5 Black Win Minkina Yuliya 1598.14
G7 Black Win Simanovskaia Anastasia 1880.30
G8 Black Win Sokolova Veronika 1395.18
G9 White Win Stulova Alisa 1756.75
G11 Black Win Buslakova Anastasja 1915.68
The Fourth World Renju Open, online, gr. B
Date 2021-08-08 Rating 2073.41
Round Color Result Opponent
1 White Win Simanovskaia Anastasia 1878.65
2 Black Win Pavlovskiy Egor 1815.09
3 Black Win Yuan Wa Chon 2259.60
4 White Loss Startsev Maksim 2011.81
5 Black Loss Buslakova Darya 1954.37
6 Black Loss Lääne Rauno 2094.92
7 White Win Karavaeva Maria 1831.27
8 Black Win Petrova Mariia 2101.14
9 White Draw Vislovich Vladislav 2017.94
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-07-24 Rating 2070.69
Round Color Result Opponent
G2 Black Loss Buslakova Darya 1950.49
G3 White Loss Buslakova Anastasja 1924.15
G4 Black Win Popova Maria 1705.41
G5 Black Win Simanovskaia Anastasia 1879.21
G6 White Win Vostriakova Yulia 1772.48
G7 Black Win Stulova Alisa 1759.18
G8 Black Win Zvezdina Nataliya 1692.11
G9 White Win Bykova Ylia 1399.64
World Renju Youth Cup (online) G Group
Date 2021-07-16 Rating 2069.58
Round Color Result Opponent
1 Black Win Karavaeva Maria 1828.51
2 Black Win Liu Shaoqi 2234.77
3 Black Loss Yusupmurzina Darya 2426.47
4 Black Win Zhang Tianyu 1909.71
5 White Win Tolstoguzova Daria 2229.72
6 White Win Porokhina Ekaterina 2182.01
7 White Loss Zhang-Gu Wenyu 2116.67
8 Black Win Petrova Mariia 2095.59
9 Black Loss Zhang Yunshu 2222.65
Moscow Open Youth 2021
Date 2021-04-25 Rating 2044.42
Round Color Result Opponent
A1 Black Loss Burtsev Peter 2434.97
A2 Black Loss Strakulia Lev 1921.65
A3 Black Loss Churikova Daria 1874.96
A4 Black Loss Linich Anastasia 1957.01
A5 White Loss Petrova Mariia 2084.47
A6 White Win Sadova Taisia 2116.96
A7 White Win Tolstoguzova Sofia 2209.56
Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 2038.82
Round Color Result Opponent
G2 White Win Petrova Mariia 2081.23
G3 White Loss Porokhina Ekaterina 2171.46
G4 Black Loss Churikova Daria 1874.19
G5 White Win Popova Maria 1713.98
G6 Black Win Karavaeva Maria 1832.33
G7 White Win Buslakova Darya 1906.81
G8 White Loss Yusupmurzina Darya 2407.72
G9 White Win Tolstoguzova Daria 2217.34
G10 White Win Vostriakova Yulia 1758.74
G11 Black Draw Sonina Vladislava 1870.21
Youth Championship of Konosha region
Date 2021-03-21 Rating 2036.36
Round Color Result Opponent
CG1 White Win Lapin Maxim 1564.78
CG2 Black Loss Yusupmurzina Darya 2405.49
CG3 Black Win Orlov Maxim 1722.59
CG4 Black Win Buslakova Darya 1904.49
CG5 Black Loss Stoyanov Egor 2134.78
CG6 White Draw Sidorov Mikhail 2157.00
CG7 White Loss Porokhina Ekaterina 2170.61
The 29th Russian Championship, First League
Date 2021-02-27 Rating 2030.51
Round Color Result Opponent
1 White Draw Metreveli Irina 2358.01
2 White Loss Volkov Sergey 2307.12
3 White Loss Rumyantseva Ekaterina 1996.04
4 White Win Fokichev Egor 1996.36
5 Black Loss Stoyanov Egor 2132.50
6 White Loss Buszkowski Ludwik 2052.16
7 White Win Vostriakova Yulia 1754.78
8 White Loss Sidorov Mikhail 2153.98
9 White Win Strakulia Lev 1913.51
Poduga Cup 2020
Date 2021-02-07 Rating 2026.00
Round Color Result Opponent
1.1 Black Loss Simanovskaia Anastasia 1880.58
1.1 Black Loss Simanovskaia Anastasia 1880.58
1.2 Black Loss Simanovskaia Anastasia 1880.58
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 2023.70
Round Color Result Opponent
W1 White Win Sorokina Oksana 2376.32
W2 White Loss Simanovskaia Anastasia 1877.03
W3 Black Loss Yudina Maria 2168.34
W4 Black Win Vostriakova Yulia 1753.32
W5 Black Loss Buslakova Anastasja 1929.44
W6 Black Loss Buslakova Anastasja 1929.44
W7 Black Win Minkina Elena 1486.15
The Third World Renju Open Online tournament, gr. A
Date 2020-12-06 Rating 2024.20
Round Color Result Opponent
3 Black Loss Burtsev Peter 2396.78
4 Black Loss Saarenpää Samuli 2409.51
5 Black Win Buslakova Darya 1867.17
6 White Win Nitov Melissa 1866.76
7 Black Win Kim Seong-hyeon 2062.92
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 2022.74
Round Color Result Opponent
G1 White Win Popova Maria 1714.91
G2 Black Loss Volskaya Darya 1901.33
G3 White Loss Yusupmurzina Darya 2378.38
G4 Black Loss Porokhina Ekaterina 2148.49
G5 Black Win Mamontova Svetlana 1551.22
G6 White Win Buslakova Darya 1860.14
G7 White Win Vostriakova Yulia 1754.77
Mind Master (Renju online Tournament)
Date 2020-10-11 Rating 2022.20
Round Color Result Opponent
1 White Win Lei Ian Cheng 1877.75
2 Black Win Churikova Daria 1855.82
3 Black Loss Pinsky Alexander 2316.66
4 White Loss Saarenpää Samuli 2407.68
5 Black Win Chu Ut Ieng 1913.89
6 White Win Huang Pou Fai 1925.44
7 Black Win Kang Sang-min 2304.85
World Renju Youth Cup, G Group
Date 2020-08-06 Rating 2011.74
Round Color Result Opponent
1 White Win Buslakova Darya 1830.49
2 White Win Tolstoguzova Daria 2165.54
3 Black Win Nitov Melissa 1860.44
4 White Loss Zhu Jiayi 2357.22
5 White Win Wang Xingyu 2169.58
6 White Loss Yusupmurzina Darya 2354.90
7 White Loss Zhang Xinyi 2302.33
8 White Win Roshtshina Dilyara 1611.32
9 White Win Porokhina Ekaterina 2124.52
Youth Championship of Konoshky region
Date 2020-03-15 Rating 1964.07
Round Color Result Opponent
1 White Loss Dyachkov Nikita 2147.47
2 Black Draw Shabanov Ivan 1704.55
4 White Win Bykov Dmitrii 1770.26
5 Black Loss Shangina Alexandra 1909.53
6 White Win Stulova Veronika 2019.86
7 White Win Porokhina Ekaterina 2104.00
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 1938.65
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Dyachkov Nikita 2153.40
2 White Win Kazantsev Konstantin 1763.35
3 White Loss Porokhina Ekaterina 2099.94
4 Black Win Popova Maria 1677.40
5 White Win Novikova Daria 1953.34
6 Black Loss Kuvaev Vyacheslav 1962.70
7 White Loss Shabanov Ruslan 2010.87
New year tournament
Date 2019-12-15 Rating 1932.08
Round Color Result Opponent
1 White Win Zolotarev Konstantin 1601.78
2 White Loss Stoyanov Kirill 2120.11
3 White Loss Churikova Daria 1841.09
4 Black Win Kazantsev Konstantin 1759.50
5 White Win Startsev Maksim 1890.51
6 White Win Bykov Dmitrii 1773.27
7 Black Loss Dyachkov Nikita 2153.07
8 White Loss Puzanov Georgi 1767.76
9 Black Win Semenov Andrei 1727.88
Poduga Cup 2019
Date 2019-11-20 Rating 1924.72
Round Color Result Opponent
2.1 Black Win Simanovskaia Anastasia 1750.23
2.2 Black Loss Simanovskaia Anastasia 1750.23
2.3 Black Win Simanovskaia Anastasia 1750.23
3.1 White Loss Porokhina Ekaterina 2096.54
3.2 Black Loss Porokhina Ekaterina 2096.54
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 1889.04
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Oborina Anastasja 2306.81
2 White Win Makarova Daria 1782.41
3 Black Loss Lapin Ivan 1911.03
4 White Win Vostriakova Yulia 1765.16
5 White Win Geletyuk Konstantin 1687.06
6 White Loss Shangina Alexandra 1901.59
7 White Loss Prokopyev Andrei 1990.02
8 White Win Kulin Maxim 1786.72
9 Black Draw Porokhina Ekaterina 2087.70
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 1867.54
Round Color Result Opponent
G1 White Loss Sonina Marina 1938.33
G2 Black Loss Porokhina Ekaterina 2092.48
G3 Black Loss Tolstoguzova Sofia 2215.55
G4 White Win Shangina Alexandra 1893.10
G5 White Loss Sadova Taisia 2181.10
G6 White Loss Yusupmurzina Darya 2286.31
G8 Black Win Galkina Veronika 1493.41
G9 Black Loss Stulova Veronika 2014.29
G10 White Win Shkarupa Maria 1790.01
G11 White Win Buslakova Darya 1750.24
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 1845.85
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Dyachkov Nikita 2157.11
2 Black Win Stulova Alisa 1705.55
3 White Loss Vostryakov Alexey 2173.00
4 Black Win Simanovskaia Anastasia 1655.38
5 Black Loss Metreveli Maksim 2305.24
6 Black Loss Vostriakova Yulia 1752.39
7 Black Loss Semenov Andrei 1675.83
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 1839.61
Round Color Result Opponent
2.1 Black Win Tsehanovich Daria 1696.80
2.2 Black Win Tsehanovich Daria 1696.80
3.1 Black Loss Bykov Dmitrii 1803.81
3.2 Black Win Bykov Dmitrii 1803.81
3.3 Black Loss Bykov Dmitrii 1803.81
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 1817.30
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Yusupmurzin Danila 2210.88
2 Black Win Buslakova Anastasja 1744.33
3 White Loss Stulova Veronika 1994.14
4 Black Win Kazantsev Konstantin 1673.40
5 Black Loss Novikova Daria 1959.11
7 Black Loss Prokopets Tatyana 2090.44
8 Black Win Makarova Daria 1734.22
9 White Loss Matushkina Ksenia 2084.14
Youth Russian Championship, group C,F
Date 2018-03-30 Rating 1797.32
Round Color Result Opponent
1 Black Win Vostriakova Yulia 1680.73
2 Black Win Yudina Polina 1606.44
3 Black Loss Porokhina Ekaterina 2069.74
4 Black Loss Yusupmurzina Darya 2198.79
5 Black Win Sonina Vladislava 1749.10
6 White Loss Tolstoguzova Daria 2000.00
8 Black Loss Shevliakova Ekaterina 1642.35
9 Black Win Shestakova Valeria 1773.15
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 1780.88
Round Color Result Opponent
1 White Loss Metreveli Maksim 2255.23
2 Black Win Popova Veronika 1558.49
3 White Loss Stulova Veronika 1981.98
4 Black Loss Tsehanovich Valeria 1896.78
5 Black Win Semenov Andrei 1647.88
6 Black Loss Prokopyev Andrei 1910.79
7 Black Loss Fokichev Egor 1835.66
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 1778.09
Round Color Result Opponent
1 Black Win Semenov Andrei 1647.33
2 Black Loss Stulova Veronika 1977.46
3 Black Win Kurchitskii Dmitrii 1488.70
4 Black Loss Lapin Ivan 1913.25
5 Black Loss Kozhevin Dmitry 1800.34
6 Black Loss Shestakova Valeria 1771.31
7 White Win Ivanov Andrei 1589.63
8 Black Win Vostriakova Yulia 1665.08
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 1776.61
Round Color Result Opponent
1.1 Black Win Makarova Daria 1706.41
1.2 Black Win Makarova Daria 1706.41
2.1 Black Loss Shangina Alexandra 1869.57
2.2 White Loss Shangina Alexandra 1869.57
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 1763.71
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Metreveli Maksim 2241.28
3 White Loss Porokhina Ekaterina 2076.03
5 Black Win Shangina Alexandra 1869.23
6 Black Win Makhina Alla 1781.95
7 Black Loss Shabanov Ruslan 2105.78
8 Black Loss Tsehanovich Valeria 1894.30
9 Black Loss Prokopyev Andrei 1898.88
Youth Russian Championship, group H
Date 2017-03-30 Rating 1749.42
Round Color Result Opponent
1 Black Win Tsehanovich Daria 1668.09
2 Black Win Volkova Sofia 1853.66
3 Black Win Vostriakova Yulia 1639.07
4 Black Loss Tolstoguzova Daria 1930.88
5 Black Win Artemova Veronika 1716.69
6 Black Loss Sonina Vladislava 1635.25
7 White Loss Porokhina Ekaterina 2075.24
8 Black Win Popova Maria 1568.62
9 Black Loss Shestakova Valeria 1779.02
10 White Loss Yusupmurzina Darya 2108.48
11 Black Win Shevliakova Ekaterina 1624.53
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 1734.44
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Vohtomina Vladislava 2103.98
2 White Loss Kuznetsov Artem 1842.68
3 White Loss Novikova Daria 1896.97
5 Black Loss Shabanov Ivan 1667.78
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 1721.75
Round Color Result Opponent
1 White Loss Yusupmurzina Darya 2027.15
2 Black Loss Popova Daria 1784.05
4 Black Loss Sokolov Mikhail 1758.24
5 White Win Potiagov Nikita 1354.57
6 White Loss Serebryannikova Darya 1824.75
7 White Loss Naumov Egor 1863.63
8 Black Loss Kulin Maxim 1789.69
9 Black Win Makarova Daria 1668.13