Sidorov Mikhail, Russian Renju Association - Renju Rating

Sidorov Mikhail

Place: Konosha, Russian Renju Association

Rating: 2227.99, Std: 67.85, Rank: 291

First game: 2017-03-30, Last game: 2022-11-22

Top rating: 2227.99 (2022-11-22)

Games: 261, Wins: 145, Draws: 14, Losses: 102

Gy1: 43, Gy2: 109, Gy5: 238

Poduga Cup 2022
Date 2022-11-22 Rating 2227.99
Round Color Result Opponent
1.1 White Win Yudina Polina 1940.21
1.2 White Win Yudina Polina 1940.21
3.1 Black Win Fedotov Denis 2525.25
3.2 Black Loss Fedotov Denis 2525.25
The 31th Russian Championship First League
Date 2022-11-04 Rating 2226.64
Round Color Result Opponent
1 White Loss Fedotov Denis 2525.66
2 Black Win Karavaeva Maria 1876.65
3 White Loss Makarov Pavel 2440.69
4 White Win Kareyev Radomir 1867.18
5 Black Loss Burtsev Peter 2516.34
6 Black Loss Metreveli Maksim 2314.64
7 Black Win Eliseev Georgy 1733.17
8 Black Loss Artemyev Sergey 2384.02
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-07-26 Rating 2225.89
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Kulin Maxim 1814.00
B2 Black Win Fokichev Egor 2035.96
B3 Black Win Naumov Egor 1954.57
B4 Black Win Kuvaev Vyacheslav 2091.31
B5 Black Win Stoyanov Kirill 2161.47
B6 Black Win Parshenok Andrey 1453.92
B8 White Win Bykov Dmitrii 1763.46
B9 Black Win Kozhevin Dmitry 1818.13
Youth Russian Championship
Date 2022-03-30 Rating 2212.78
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Kulin Maxim 1826.55
B2 Black Loss Metreveli Maksim 2318.35
B3 White Loss Gromov Danila 2459.38
B4 Black Win Marushev Ilya 1658.99
B5 Black Loss Zhukov Lev 2157.90
B6 Black Loss Naumov Egor 1958.28
B7 White Win Semenov Andrei 1826.81
B8 Black Loss Burtsev Peter 2513.57
B9 Black Win Dyachkov Nikita 2108.23
Youth Championship of Konosha region
Date 2022-03-13 Rating 2212.78
Round Color Result Opponent
1 Black Win Ozerov Denis 1723.24
2 Black Win Noskov Pavel 2008.91
3 White Win Vereshagin Dmitrii 1719.76
4 Black Win Fokicheva Anna 2128.51
5 Black Draw Kuvaev Vyacheslav 2080.71
6 Black Win Porokhina Ekaterina 2242.03
7 White Draw Matushkina Ksenia 2196.90
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-01-05 Rating 2207.49
Round Color Result Opponent
M1 Black Win Kazantsev Konstantin 1861.60
M2 White Win Bykov Dmitrii 1759.90
M3 Black Win Mikryukov Mikhail 2321.93
M4 Black Win Startsev Maksim 2054.68
M5 Black Loss Metreveli Maksim 2315.01
M6 Black Loss Kuvaev Vyacheslav 2077.07
M7 White Win Dyachkov Nikita 2106.43
The 30th Russian Championship First League
Date 2021-11-05 Rating 2200.53
Round Color Result Opponent
1 White Loss Rizvanov Edward 2467.12
2 White Win Fokichev Egor 2029.49
3 White Win Semenov Andrei 1816.71
4 Black Loss Filinov Vladimir 2450.26
5 Black Draw Savvateev Mikhail 2092.93
6 Black Win Salnikova Nonna 2179.69
7 White Loss Mikryukov Mikhail 2320.86
8 Black Loss Sirategyan Karen 2311.88
9 Black Draw Metreveli Maksim 2307.64
The Fourth World Renju Open, online, gr. A
Date 2021-08-08 Rating 2191.75
Round Color Result Opponent
1 White Loss Choi Dong-wook 2312.09
2 White Win Choi Gi Pyeong 1809.76
3 White Loss Park Woong-bae 2335.94
4 Black Win Makhina Alla 1686.28
5 Black Loss Savrasova Yulia 2504.71
6 White Loss Porokhina Ekaterina 2213.97
7 Black Win Makhin Matvei 1822.24
8 Black Win Park Jong hyun 1946.70
9 White Loss Mikryukov Mikhail 2322.05
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-07-24 Rating 2191.51
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Geletyuk Konstantin 1675.54
B2 Black Draw Kuvaev Vyacheslav 2056.98
B3 Black Win Kulin Maxim 1844.21
B4 Black Win Makhin Matvei 1822.04
B5 Black Loss Metreveli Maksim 2309.44
B6 Black Loss Naumov Egor 1992.24
B7 Black Win Semenov Andrei 1804.74
B8 Black Win Stoyanov Kirill 2148.71
B9 White Win Bykov Dmitrii 1756.39
World Renju Youth Cup (online) C Group
Date 2021-07-16 Rating 2191.62
Round Color Result Opponent
1 Black Win Akbayır Çınar 1748.52
2 Black Loss Lääne Rauno 2130.35
3 Black Win Strakulia Lev 1932.21
4 White Win Stoyanov Egor 2160.54
5 Black Win Burtsev Nikolai 2340.46
6 Black Win Kaljola Kaur 1945.78
7 Black Loss Kang Tingrui 2408.49
8 Black Loss Ma Chenzhi 2307.26
9 Black Win Lin Xinpeng 2125.32
Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 2186.12
Round Color Result Opponent
C1 Black Win Leontiev Anton 1830.96
C2 Black Win Barinov Rendom 1856.13
C3 Black Loss Burtsev Nikolai 2324.76
C4 Black Win Vereshagin Dmitrii 1731.71
C5 White Win Prokopyev Andrei 1997.97
C6 Black Win Fokichev Egor 2024.03
C7 Black Draw Stoyanov Egor 2155.83
C8 White Win Valinkin Andrei 1882.56
C9 Black Draw Startsev Maksim 2019.35
Youth Championship of Konosha region
Date 2021-03-21 Rating 2185.38
Round Color Result Opponent
CG1 Black Win Orlov Maxim 1743.71
CG2 White Win Prokopyev Andrei 1998.11
CG3 Black Loss Yusupmurzina Darya 2428.64
CG4 White Win Porokhina Ekaterina 2194.57
CG5 Black Win Buslakova Darya 1926.82
CG6 Black Draw Fokicheva Anna 2061.57
CG7 Black Win Stoyanov Egor 2155.98
The 29th Russian Championship, First League
Date 2021-02-27 Rating 2181.76
Round Color Result Opponent
1 White Loss Salnikov Pavel 2511.95
2 Black Loss Kachaeva Ilona 1976.64
3 Black Win Vostriakova Yulia 1784.69
4 Black Win Prokopyev Andrei 1998.72
5 Black Loss Radzevelyuk Alexander 2328.10
6 White Win Porokhina Ekaterina 2193.43
7 Black Loss Yusupmurzin Danila 2236.10
8 Black Win Fokicheva Anna 2055.40
9 Black Loss Burtsev Nikolai 2315.78
Poduga Cup 2020
Date 2021-02-07 Rating 2179.57
Round Color Result Opponent
1.1 Black Win Yudina Polina 1848.94
1.2 Black Win Yudina Polina 1848.94
2.1 White Loss Stoyanov Egor 2151.44
2.2 White Win Stoyanov Egor 2151.44
2.3 Black Win Stoyanov Egor 2151.44
The Third World Renju Open Online tournament, gr. A
Date 2020-12-06 Rating 2169.68
Round Color Result Opponent
3 White Loss Yusupmurzina Darya 2406.35
4 White Win Yusupmurzin Danila 2226.48
5 Black Win Oberle Henri 1665.82
6 Black Loss Ilu Timo 2424.93
7 Black Win Kim Jin-woo 1652.35
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 2164.68
Round Color Result Opponent
C1 Black Win Orlov Maxim 1748.70
C2 Black Win Vereshagin Dmitrii 1724.99
C3 Black Win Lapin Maxim 1565.16
C4 Black Win Kozhemjakin Kirill 1643.30
C5 Black Win Sokolov Andrei 1733.33
C6 Black Win Pakholkov Stepan 1490.77
C7 Black Win Stoyanov Egor 2148.88
C8 Black Loss Fokichev Egor 2000.62
C9 Black Win Prokopyev Andrei 2005.01
C11 Black Win Startsev Maksim 1988.74
World Renju Youth Cup, C Group
Date 2020-08-06 Rating 2143.42
Round Color Result Opponent
1 White Win Kuong Chi Hin 1643.39
2 Black Win Zhang Junyu 2294.51
3 Black Win Chernyi Anton 2100.72
4 White Loss Kang Tingrui 2399.36
5 Black Win Lääne Rauno 2109.75
6 White Loss Li Jiajun 2365.43
7 Black Loss Yuan Wa Chon 2225.20
8 Black Win Gershman Artem 1936.43
9 Black Loss Burtsev Nikolai 2285.31
Youth Championship of Konoshky region
Date 2020-03-15 Rating 2102.45
Round Color Result Opponent
2 Black Loss Fedotov Denis 2582.24
3 White Win Porokhina Ekaterina 2124.32
4 Black Loss Yusupmurzina Darya 2343.13
5 White Win Matushkina Ksenia 2163.64
7 White Draw Stulova Veronika 2032.16
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 2078.24
Round Color Result Opponent
1 Black Win Semenov Oleg 2276.39
2 Black Loss Maximov Nikolay 2160.72
3 White Loss Stoyanov Kirill 2146.17
4 White Loss Noskov Pavel 1910.42
5 Black Win Yudina Polina 1789.19
6 Black Win Vostriakova Yulia 1793.68
7 Black Win Kulin Maxim 1797.92
New year tournament
Date 2019-12-15 Rating 2071.82
Round Color Result Opponent
1 White Win Novichkova Viktoriia 1640.69
2 Black Win Barinov Rendom 1847.62
3 Black Win Kulin Maxim 1797.88
4 White Loss Porokhina Ekaterina 2118.83
5 Black Win Puzanov Georgi 1788.12
6 White Win Fokichev Egor 1920.35
7 Black Win Metreveli Maksim 2325.51
8 Black Loss Burtsev Peter 2297.50
9 White Loss Gorbachev Daniil 1868.41
Poduga Cup 2019
Date 2019-11-20 Rating 2063.19
Round Color Result Opponent
1.1 White Win Yudina Polina 1775.65
1.2 White Win Yudina Polina 1775.65
2.1 White Loss Volskaya Darya 1883.47
2.2 Black Win Volskaya Darya 1883.47
2.3 White Win Volskaya Darya 1883.47
3.1 White Loss Matushkina Ksenia 2155.60
3.2 White Loss Matushkina Ksenia 2155.60
The 28th Russian Championship, First League
Date 2019-11-02 Rating 2057.82
Round Color Result Opponent
1 White Loss Mikryukov Mikhail 2326.51
2 Black Loss Dyachkov Nikita 2168.19
3 White Loss Savvateev Mikhail 2026.48
4 Black Win Kuvaev Vyacheslav 1972.92
5 White Win Sonina Vladislava 1869.01
6 Black Loss Yusupmurzina Darya 2330.27
7 Black Loss Tolstoguzova Daria 2138.14
8 White Win Linich Anastasia 1893.08
9 White Draw Naumov Egor 2033.87
European Youth Championship 2019
Date 2019-07-10 Rating 2029.93
Round Color Result Opponent
C1 White Loss Raag Ardi 2172.92
C2 White Win Gorbachev Daniil 1837.12
C3 Black Loss Kondakov Ilya 2034.75
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 2026.70
Round Color Result Opponent
1 Black Win Matushkina Ksenia 2125.47
2 White Draw Stoyanov Kirill 2117.48
3 Black Win Stulova Veronika 2025.37
4 Black Loss Yusupmurzin Danila 2222.93
5 Black Loss Stoyanov Egor 2078.00
6 Black Win Makhin Matvei 1835.82
7 White Win Yusupmurzina Darya 2312.44
8 White Win Novikova Daria 1983.97
9 Black Loss Fedotov Denis 2620.75
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 1996.02
Round Color Result Opponent
C1 Black Win Bulagin Khristian 1845.30
C2 Black Loss Kuvaev Vyacheslav 1972.81
C3 Black Loss Gorbachev Daniil 1829.40
C4 Black Loss Fokichev Egor 1891.67
C5 White Loss Sprikut Albert 1671.53
C6 Black Win Mukhanov Konstantin 1573.13
C7 Black Win Salmov Alexander 1871.66
C8 Black Win Mukhanov Semen 1650.31
C9 Black Win Reznik Grigorii 1883.64
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 1967.46
Round Color Result Opponent
3.1 Black Win Startsev Maksim 1846.04
3.2 Black Win Startsev Maksim 1846.04
4.1 Black Loss Porokhina Ekaterina 2102.50
4.2 Black Win Porokhina Ekaterina 2102.50
4.3 White Loss Porokhina Ekaterina 2102.50
The 27th Russian Championship, First League
Date 2018-11-04 Rating 1959.89
Round Color Result Opponent
1 White Loss Mikhailov Alexey 2434.79
2 White Loss Sadova Taisia 2181.99
3 Black Loss Reznik Grigorii 1887.00
4 Black Loss Prokopyev Andrei 1961.38
5 Black Loss Arzybov Vladislav 2012.05
6 White Win Gorbachev Daniil 1807.39
7 Black Win Shkarupa Maria 1808.17
8 Black Loss Kuvaev Vyacheslav 1957.24
9 Black Win Naumov Egor 1978.25
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 1938.61
Round Color Result Opponent
1 White Loss Lashko Kira 2377.80
2 White Win Yudina Polina 1648.02
3 White Loss Dyachkov Nikita 2193.51
4 Black Win Vostriakova Yulia 1738.52
5 White Loss Stulova Veronika 2010.65
6 Black Loss Startsev Maksim 1805.02
7 Black Win Simanovskaia Anastasia 1631.03
8 White Win Tsehanovich Daria 1704.01
9 White Win Makhin Matvei 1839.63
Youth Russian Championship, group C,F
Date 2018-03-30 Rating 1917.48
Round Color Result Opponent
C1 Black Win Kochanov Vasily 1749.13
C2 Black Draw Roginski Roman 1882.94
C3 Black Win Agarkov Dmitrii 1784.84
C4 White Loss Prokopyev Andrei 1939.80
C5 Black Loss Noskov Pavel 1796.18
C6 Black Win Pushkin Ivan 1710.29
C7 Black Win Fokichev Egor 1873.13
C8 Black Loss Stoyanov Egor 1969.47
C9 White Win Nikitin Alexandr 1652.84
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 1902.97
Round Color Result Opponent
1 White Loss Shabanov Ruslan 2135.87
2 Black Win Ivanov Andrei 1605.59
3 White Loss Porokhina Ekaterina 2094.55
4 White Win Novikova Daria 1930.85
5 Black Loss Prokopets Tatyana 2092.73
6 Black Win Tsehanovich Daria 1689.66
7 White Draw Shangina Alexandra 1878.64
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 1899.06
Round Color Result Opponent
1 White Loss Yusupmurzin Danila 2226.63
2 White Win Ivanov Andrei 1605.50
3 Black Win Viatkina Maria 1869.90
4 Black Loss Tsehanovich Valeria 1914.91
5 White Loss Matushkina Ksenia 2121.68
6 Black Loss Yusupmurzina Darya 2186.06
7 Black Loss Prokopyev Andrei 1923.40
8 White Win Shestakova Valeria 1786.61
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 1896.82
Round Color Result Opponent
1.1 White Win Startsev Artem 1670.01
1.2 Black Win Startsev Artem 1670.01
2.1 Black Loss Tsehanovich Valeria 1915.09
2.2 Black Win Tsehanovich Valeria 1915.09
2.3 Black Loss Tsehanovich Valeria 1915.09
The 26th Russian Championship, First League
Date 2017-11-09 Rating 1893.68
Round Color Result Opponent
1 White Loss Danilin Ivan 2452.68
2 Black Loss Yusupmurzina Darya 2178.54
3 Black Loss Kachaeva Ilona 2000.76
4 Black Loss Rumyantseva Ekaterina 2027.25
5 White Win Noskov Pavel 1755.51
6 Black Loss Glibina Ekaterina 1945.35
7 White Loss Pirozhnikova Alisa 1763.51
8 Black Loss Kozhevin Dmitry 1809.09
9 Black Loss Arzybov Vladislav 1976.70
Youth Russian Championship, group D
Date 2017-03-30 Rating 1904.52
Round Color Result Opponent
1 White Win Fokichev Egor 1798.42
2 Black Win Stoyanov Egor 1913.93
3 White Loss Denisov Pavel 1839.08
4 White Loss Pushkin Ivan 1675.33
5 Black Win Prokopyev Andrei 1895.64
6 White Draw Valinkin Andrei 1860.54
7 Black Win Danilov Daniil 1713.34
8 White Win Noskov Pavel 1734.83
9 Black Win Agarkov Dmitrii 1697.95