Noskov Pavel

Place: Konosha, Russian Renju Association

Rating: 2028.83, Rank: 542

First game: 2017-03-30, Last game: 2022-07-26

Top rating: 2028.83 (2022-07-26)

Games: 257, Wins: 139, Draws: 3, Losses: 115

Gy1: 65, Gy2: 128, Gy5: 242

Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-07-26 Rating 2028.83
Round Color Result Opponent
CG1 Black Win Zvezdina Nataliya 1708.35
CG1 Black Win Kazantsev Konstantin 1886.47
CG3 Black Win Buslakova Anastasja 1960.77
CG4 Black Win Nikitina Darina 1842.80
CG5 White Win Startsev Maksim 2075.70
CG6 Black Win Vostriakova Yulia 1889.53
CG7 Black Win Nikitina Darina 1842.80
CG8 White Loss Yudina Polina 1946.08
CG9 White Win Pavlovskiy Egor 1901.93
CG10 Black Loss Simanovskaia Anastasia 1934.93
World Renju Youth Cup (online) C Group
Date 2022-07-18 Rating 2028.05
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Cheng Zihang 1838.65
2 White Loss Hu Jinrui 2275.99
3 Black Win Zhang Shengyao 1801.95
4 White Win Sharov Luka 1488.55
5 White Win Sokolov Andrei 1764.82
6 White Win Lei Un Hou 2113.55
7 Black Win Ng Cheng Hei 1905.86
8 White Loss He Yucheng 2316.57
9 White Win Pavlovskiy Egor 1901.57
Youth Russian Championship
Date 2022-03-30 Rating 2012.37
Round Color Result Opponent
C1 Black Win Kulemin Anatoly 1463.23
C2 Black Loss Burtsev Nikolai 2353.46
C3 Black Win Kokovin Nikolay 1779.94
C4 Black Win Romanov Alexander 1548.87
C5 White Draw Startsev Maksim 2064.61
C6 Black Win Kazantsev Konstantin 1877.82
C7 White Draw Fokichev Egor 2033.40
C8 White Win Vislovich Vladislav 1969.13
C9 Black Draw Strakulia Lev 1946.31
Youth Championship of Konosha region
Date 2022-03-13 Rating 2008.74
Round Color Result Opponent
2 White Loss Sidorov Mikhail 2202.67
2 White Win Lapin Maxim 1651.82
3 White Win Nikolaev Mikhail 1721.29
4 Black Loss Matushkina Ksenia 2204.57
5 Black Win Kazantsev Konstantin 1875.89
6 Black Loss Vostriakova Yulia 1871.06
7 Black Loss Buslakova Anastasja 1956.72
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-01-05 Rating 2000.22
Round Color Result Opponent
M1 White Loss Semenov Andrei 1818.82
M2 Black Win Pavlovskiy Egor 1872.61
M4 White Loss Kuvaev Vyacheslav 2069.08
M5 Black Loss Mikryukov Mikhail 2319.55
M6 Black Win Bykov Dmitrii 1752.57
M7 White Win Startsev Maksim 2047.95
Hello School 2021
Date 2021-10-17 Rating 1991.20
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Gorbachev Daniil 1866.89
2 White Win Novichkova Viktoriia 1653.33
3 White Loss Strakulia Lev 1939.75
4 Black Win Yudina Polina 1881.02
5 White Loss Burtsev Peter 2483.27
6 Black Win Kazantsev Konstantin 1860.62
7 White Loss Pinsky Alexander 2391.43
The tournament of Arkhangelsk region, group C,G
Date 2021-10-03 Rating 1990.24
Round Color Result Opponent
2 Black Loss Stoyanov Egor 2160.28
3 Black Win Ozerov Denis 1722.30
4 Black Loss Fokichev Egor 2023.91
5 Black Win Pavlovskiy Egor 1866.33
6 Black Win Kozhemjakin Kirill 1614.63
7 White Loss Prokopyev Andrei 2010.97
8 Black Win Parshenok Andrey 1462.18
C1 Black Win Sokolov Andrei 1754.59
The Fourth World Renju Open, online, gr. B
Date 2021-08-08 Rating 1987.82
Round Color Result Opponent
1 White Win Zvezdina Nataliya 1703.20
2 White Win Lääne Rauno 2122.98
3 Black Loss Startsev Maksim 2038.36
4 White Win Petrova Mariia 2110.94
5 White Win Ng Cheng Hei 1899.12
6 White Loss Yuan Wa Chon 2236.14
7 Black Loss Buslakova Darya 1972.60
8 Black Loss Lei Un Hou 2100.15
9 Black Loss Lao Chi Ieng 1987.33
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-07-24 Rating 1987.27
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Startsev Maksim 2037.24
4 Black Win Vereshagin Dmitrii 1730.77
9 Black Win Lobachev Kirill 1447.37
C2 Black Win Stoyanov Egor 2155.36
C3 Black Loss Fokichev Egor 2032.88
C5 Black Loss Kazantsev Konstantin 1869.87
C6 White Win Nikolaev Mikhail 1712.68
C8 Black Win Ozerov Denis 1718.76
C10 Black Loss Pavlovskiy Egor 1858.37
C11 White Win Prokopyev Andrei 1996.43
World Renju Youth Cup (online) D Group
Date 2021-07-16 Rating 1987.22
Round Color Result Opponent
1 Black Win Mochanov Ilja 1624.94
2 Black Loss Shen Tianzuo 2259.60
3 White Loss Pavlovskiy Egor 1856.15
4 White Win Kazantsev Konstantin 1871.20
5 White Loss Xia Kaidi 2037.42
6 Black Win Eliseev Georgy 1714.24
7 Black Loss Yu Jiahe 1995.01
8 White Loss Shen Tianyou 2013.39
9 Black Win Danilin Fedor 1818.08
Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 1997.16
Round Color Result Opponent
D1 Black Win Potapov Stepan 1764.23
D2 Black Win Ozerov Denis 1731.24
D3 Black Win Eliseev Georgy 1702.67
D4 Black Win Pavlovskiy Egor 1820.47
D5 Black Loss Pinsky Alexander 2356.72
D6 White Win Vislovich Vladislav 2036.18
D7 Black Loss Kazantsev Konstantin 1895.37
D8 White Win Zolotarev Konstantin 1645.15
D9 Black Win Belozerov Timofei 1647.63
D10 White Win Mikryukov Sergey 2027.48
D11 White Win Afanasiev Maksim 1444.30
Youth Championship of Konosha region
Date 2021-03-21 Rating 1997.04
Round Color Result Opponent
D1 Black Win Ozerov Denis 1731.03
D2 Black Win Pavlovskiy Egor 1817.72
D3 Black Win Potapov Stepan 1763.91
D4 Black Loss Kazantsev Konstantin 1895.72
D5 White Win Mikryukov Sergey 2024.72
D6 Black Win Nogovitsin Artem 1554.28
D7 Black Win Nikolaev Mikhail 1698.53
Poduga Cup 2020
Date 2021-02-07 Rating 1994.06
Round Color Result Opponent
1.1 White Win Popova Maria 1734.51
1.2 White Win Popova Maria 1734.51
2.1 Black Loss Stoyanov Kirill 2143.40
2.2 White Loss Stoyanov Kirill 2143.40
2.3 White Loss Stoyanov Kirill 2143.40
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 1993.01
Round Color Result Opponent
M1 Black Win Geletyuk Konstantin 1678.93
M2 Black Loss Yusupmurzin Danila 2221.84
M3 Black Win Pakholkov Stepan 1481.33
M4 Black Loss Fokichev Egor 2004.30
M5 Black Win Semenov Oleg 2198.28
M6 Black Loss Naumov Egor 2020.11
M7 Black Win Startsev Maksim 1996.62
The Third World Renju Open Online tournament, gr. B
Date 2020-12-06 Rating 1991.38
Round Color Result Opponent
2 White Win Leong Ka Wang 1895.74
3 Black Win Chong Man Nok 1762.66
4 White Win Lee Chi Son 2028.58
5 Black Loss Huang Pou Fai 1940.49
6 Black Loss Lao Chi Ieng 1995.42
7 Black Win Wong Hio Kei 1919.97
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 1988.89
Round Color Result Opponent
D1 Black Win Lobachev Kirill 1463.66
D2 Black Win Pavlovskiy Egor 1784.89
D3 Black Win Kazantsev Konstantin 1872.88
D4 Black Win Mikryukov Sergey 1990.24
D5 Black Win Potapov Stepan 1753.49
D6 White Win Petrovich Vadim 1539.78
D7 Black Win Ozerov Denis 1723.68
D8 Black Win Nikolaev Mikhail 1688.29
World Renju Youth Cup, D Group
Date 2020-08-06 Rating 1968.49
Round Color Result Opponent
1 White Loss Yuan Pui Peng 1885.18
2 Black Win Lee Chi Io 1546.99
3 Black Win Ho In Lok 1808.18
4 Black Win Ho Nok Hin Issac 1949.63
5 Black Loss Chen Yuhao 2209.20
6 Black Win Fong Ut In 1827.08
7 Black Win Lau Hou Ioi 2084.44
8 White Win Zhang Zhihao 2132.12
9 White Loss Vislovich Vladislav 2070.50
Youth Championship of Konoshky region
Date 2020-03-15 Rating 1922.80
Round Color Result Opponent
D2 Black Loss Orlov Maxim 1771.24
D3 Black Loss Letovaltsev Metvei 1695.49
D8 White Win Startsev Maksim 1921.36
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 1905.52
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Stoyanov Kirill 2137.87
2 White Loss Fokichev Egor 1917.65
3 Black Win Nikolaev Mikhail 1648.14
4 Black Win Sidorov Mikhail 2071.18
5 Black Loss Prokopyev Andrei 2002.63
6 White Win Buslakova Anastasja 1885.55
7 White Loss Stoyanov Egor 2106.77
New year tournament
Date 2019-12-15 Rating 1900.53
Round Color Result Opponent
1 White Loss Yusupmurzina Darya 2325.90
2 White Win Vereshagin Dmitrii 1698.91
3 Black Loss Orlov Maxim 1772.34
4 White Win Novichkova Viktoriia 1633.74
5 White Loss Bykov Dmitrii 1788.07
6 White Loss Churikova Daria 1856.38
7 White Win Zolotarev Konstantin 1650.69
8 White Win Kulin Maxim 1789.84
9 White Win Yudina Polina 1778.54
Poduga Cup 2019
Date 2019-11-20 Rating 1895.57
Round Color Result Opponent
2.1 Black Loss Kuvaev Vyacheslav 1968.55
2.2 White Win Kuvaev Vyacheslav 1968.55
2.3 White Loss Kuvaev Vyacheslav 1968.55
European Youth Championship 2019
Date 2019-07-10 Rating 1871.05
Round Color Result Opponent
D1 Black Win Murumaa Mikael 1644.51
D2 Black Win Pukk Martin 1681.12
D3 White Loss Startsev Maksim 1896.43
D5 White Win Mikryukov Sergey 1791.67
D6 White Loss Lääne Rauno 2072.56
D8 White Win Saard Sergo 1605.05
D9 Black Win Puzanov Georgi 1772.74
d4 Black Win Agarkov Dmitrii 1892.75
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 1866.65
Round Color Result Opponent
3DH White Loss Yudina Polina 1729.22
6DH White Loss Pavlovskiy Egor 1704.38
7DH Black Loss Startsev Maksim 1893.93
9DH White Win Simanovskaia Anastasia 1728.15
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 1852.95
Round Color Result Opponent
D1 White Loss Puzanov Georgi 1764.57
D2 Black Loss Barinov Rendom 1845.30
D3 White Win Kazantsev Konstantin 1734.45
D4 White Win Kazanin Artyom 1532.85
D5 Black Win Potapov Stepan 1705.63
D6 Black Win Strakulia Lev 1861.21
D7 White Loss Agarkov Dmitrii 1879.85
D8 White Win Kochanov Vasily 1764.89
D9 White Win Danilov Daniil 1791.80
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 1836.59
Round Color Result Opponent
1 White Win Stulova Veronika 2015.11
2 White Loss Lashko Kira 2356.60
3 White Loss Novikova Daria 1993.57
4 White Loss Bykov Dmitrii 1810.46
5 White Win Yudina Polina 1676.60
6 White Loss Kuvaev Vyacheslav 1955.67
7 White Loss Stulova Alisa 1720.30
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 1831.85
Round Color Result Opponent
1.1 Black Win Volskaya Darya 1849.13
1.2 White Win Volskaya Darya 1849.13
2.1 Black Loss Shestakova Valeria 1777.98
2.2 White Win Shestakova Valeria 1777.98
2.3 Black Win Shestakova Valeria 1777.98
3.1 Black Loss Kozhevin Dmitry 1808.35
3.2 Black Loss Kozhevin Dmitry 1808.35
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 1812.17
Round Color Result Opponent
1 White Loss Stulova Kristina 2144.22
2 White Win Geletyuk Konstantin 1690.54
3 White Win Lapin Ivan 1922.63
4 Black Loss Stulova Darya 2011.84
5 White Loss Stoyanov Egor 1972.35
6 White Win Buslakova Anastasja 1757.65
7 White Loss Shangina Alexandra 1887.90
8 White Loss Naumov Egor 1957.09
9 White Win Startsev Maksim 1799.37
Youth Russian Championship, group C,F
Date 2018-03-30 Rating 1790.47
Round Color Result Opponent
C1 White Win Puzanov Georgi 1763.61
C2 White Loss Stoyanov Egor 1962.88
C3 White Win Kazanin Artyom 1520.26
C4 Black Win Danilov Daniil 1761.17
C5 White Win Sidorov Mikhail 1911.04
C6 White Loss Fokichev Egor 1864.14
C7 Black Win Prokopyev Andrei 1933.23
C8 White Loss Agarkov Dmitrii 1778.90
C9 White Win Startsev Maksim 1761.69
Larix Children tournament 2018
Date 2018-01-28 Rating 1771.02
Round Color Result Opponent
3 White Win Kuvaev Vyacheslav 1915.09
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 1762.50
Round Color Result Opponent
1 White Loss Stulova Veronika 1991.03
2 White Loss Potapov Maxim 1867.07
3 Black Win Vostriakova Yulia 1678.67
4 White Loss Popova Daria 1809.65
5 White Loss Shangina Alexandra 1878.40
6 White Loss Kulina Daria 1651.45
7 White Win Yudina Polina 1607.74
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 1756.77
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Lapin Ivan 1922.30
2 Black Loss Prokopyev Andrei 1916.93
3 White Loss Shevliakova Ekaterina 1644.36
4 White Win Ivanov Andrei 1599.96
5 White Loss Viatkina Maria 1876.41
6 White Win Simanovskaia Anastasia 1543.28
7 White Loss Makarova Daria 1719.67
8 White Win Startsev Maksim 1739.80
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 1753.93
Round Color Result Opponent
1.1 Black Loss Barabanov Daniil 1690.43
1.2 White Win Barabanov Daniil 1690.43
1.3 Black Win Barabanov Daniil 1690.43
2.1 White Loss Yusupmurzin Danila 2214.16
2.2 Black Loss Yusupmurzin Danila 2214.16
The 26th Russian Championship, First League
Date 2017-11-09 Rating 1749.79
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Lisyutin Alexander 2219.05
2 White Loss Glibina Ekaterina 1936.81
3 Black Loss Arzybov Vladislav 1968.40
4 Black Loss Gromov Danila 2064.24
5 Black Loss Sidorov Mikhail 1887.44
6 Black Loss Pirozhnikova Alisa 1756.17
7 Black Win Kozhevin Dmitry 1802.95
8 White Loss Kuvaev Vyacheslav 1913.08
9 White Loss Shabanov Ruslan 2121.13
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 1739.30
Round Color Result Opponent
1 White Win Tsehanovich Daria 1678.74
3 Black Loss Prokopyev Andrei 1906.38
4 White Loss Fokichev Egor 1811.20
5 White Win Ivanov Andrei 1601.71
7 White Loss Popova Maria 1580.59
8 White Win Shabanov Ivan 1685.00
Youth Russian Championship, group D
Date 2017-03-30 Rating 1729.33
Round Color Result Opponent
1 White Loss Valinkin Andrei 1854.00
2 White Loss Danilov Daniil 1707.39
3 Black Loss Pushkin Ivan 1669.13
4 Black Win Agarkov Dmitrii 1692.20
5 White Loss Fokichev Egor 1787.86
6 White Loss Stoyanov Egor 1908.09
7 White Loss Denisov Pavel 1847.03
8 Black Loss Sidorov Mikhail 1898.74
9 White Win Prokopyev Andrei 1889.61