Startsev Maksim, Russian Renju Association - Renju Rating

Startsev Maksim

Place: Konosha, Russian Renju Association

Rating: 2100.25, Std: 59.90, Rank: 441

First game: 2017-07-28, Last game: 2023-01-05

Top rating: 2100.25 (2023-01-05)

Games: 258, Wins: 146, Draws: 3, Losses: 109

Gy1: 63, Gy2: 145, Gy5: 243

The Championship of Arkhangelsk region
Date 2023-01-05 Rating 2100.25
Round Color Result Opponent
V1 Black Win Zolotarev Konstantin 1713.00
V2 Black Win Mikryukov Mikhail 2326.08
V3 Black Loss Sidorov Mikhail 2248.55
V4 Black Win Prokopyev Andrei 1996.55
V5 Black Loss Metreveli Maksim 2319.09
V6 White Win Naumov Egor 1936.07
V7 Black Loss Stoyanov Kirill 2187.34
Poduga Cup 2022
Date 2022-11-22 Rating 2098.22
Round Color Result Opponent
1.1 Black Win Kazantsev Konstantin 1893.00
1.2 Black Win Kazantsev Konstantin 1893.00
2.1 White Win Simanovskaia Anastasia 1903.12
2.2 Black Win Simanovskaia Anastasia 1903.12
3.1 Black Loss Porokhina Ekaterina 2303.86
3.2 White Loss Porokhina Ekaterina 2303.86
Hello School 2022
Date 2022-10-09 Rating 2094.59
Round Color Result Opponent
1 White Loss Noskov Pavel 2001.55
2 Black Win Strakulia Lev 1900.30
3 Black Win Simanovskaia Anastasia 1902.11
4 Black Win Kazantsev Konstantin 1890.32
5 White Loss Leontiev Anton 1946.13
7 White Win Vostriakova Yulia 1890.79
XV Open European Renju Championship 2022
Date 2022-08-06 Rating 2091.04
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Epifanov Dmitry 2726.87
2 White Win Chernetsova Ekaterina 1734.44
3 Black Loss Mesila Villem 2625.68
4 White Loss Kirkan Alp Ali 2101.34
5 White Loss Savvateev Mikhail 2093.16
6 Black Win Linich Anastasia 1918.45
7 White Win Yudina Polina 1916.28
8 Black Loss Porokhina Ekaterina 2288.19
9 White Win Vostriakova Yulia 1891.03
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-07-26 Rating 2090.76
Round Color Result Opponent
CG1 Black Win Sokolov Andrei 1757.91
CG2 Black Win Yudina Polina 1917.70
CG3 Black Win Simanovskaia Anastasia 1910.44
CG4 White Win Pavlovskiy Egor 1903.20
CG5 Black Loss Noskov Pavel 2008.73
CG6 White Win Buslakova Anastasja 1961.88
CG7 Black Win Kazantsev Konstantin 1889.54
CG8 Black Win Vostriakova Yulia 1891.67
CG9 Black Win Nikitina Darina 1834.46
CG10 White Win Vereshagin Dmitrii 1711.67
World Renju Youth Cup (online) C Group
Date 2022-07-18 Rating 2089.73
Round Color Result Opponent
1 Black Win Murumaa Rasmus 1537.86
2 Black Win Nikolaev Mikhail 1721.91
3 Black Loss Jiao Zhengrui 2497.48
4 Black Loss Yang Wenjun 2106.59
5 White Win Kirkan Alp Ali 2101.09
6 White Win Huang Pou Fai 1920.51
7 Black Loss Sang Ruiguo 2153.02
8 White Win Wang Shaole 1970.82
9 White Loss Lei Un Hou 2117.48
Youth Russian Championship
Date 2022-03-30 Rating 2076.90
Round Color Result Opponent
C1 Black Win Kulagin Artem 1595.90
C2 White Win Leontiev Anton 1907.06
C3 Black Win Vereshagin Dmitrii 1719.02
C4 White Loss Burtsev Nikolai 2378.82
C5 Black Draw Noskov Pavel 2000.39
C6 White Win Kokovin Nikolay 1783.78
C7 White Loss Strakulia Lev 1930.19
C8 White Win Fokichev Egor 2037.47
C9 Black Win Prokopyev Andrei 2009.88
Youth Championship of Konosha region
Date 2022-03-13 Rating 2074.30
Round Color Result Opponent
1 Black Win Garmanov Radion 1495.30
2 White Win Kuvaev Vyacheslav 2090.67
3 Black Win Lapin Maxim 1655.29
4 White Win Vereshagin Dmitrii 1719.44
5 White Loss Porokhina Ekaterina 2261.58
6 Black Win Semenov Andrei 1829.47
7 White Win Prokopyev Andrei 2010.69
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-01-05 Rating 2058.53
Round Color Result Opponent
M1 Black Win Pavlovskiy Egor 1874.52
M2 Black Win Semenov Andrei 1828.26
M3 Black Loss Metreveli Maksim 2317.57
M4 White Loss Sidorov Mikhail 2216.10
M5 Black Loss Fokichev Egor 2035.58
M7 Black Loss Noskov Pavel 1992.50
The 30th Russian Championship First League
Date 2021-11-05 Rating 2049.30
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Filinov Vladimir 2450.77
2 Black Loss Semenov Andrei 1818.35
3 White Win Strakulia Lev 1931.05
4 Black Win Kareyev Radomir 1867.50
5 Black Loss Metreveli Maksim 2310.08
6 Black Loss Vostriakova Yulia 1845.07
7 Black Loss Salnikova Nonna 2181.15
9 Black Loss Chernyi Anton 2099.77
Hello School 2021
Date 2021-10-17 Rating 2049.22
Round Color Result Opponent
1 Black Win Yudina Polina 1869.96
2 White Win Pinsky Alexander 2410.35
3 Black Win Gorbachev Daniil 1873.58
4 White Loss Burtsev Peter 2496.63
5 Black Loss Simanovskaia Anastasia 1913.29
6 White Win Burtsev Nikolai 2354.57
7 White Loss Petrova Mariia 2142.14
The tournament of Arkhangelsk region, group C,G
Date 2021-10-03 Rating 2047.96
Round Color Result Opponent
1 Black Win Ozerov Denis 1730.83
2 White Win Parshenok Andrey 1454.81
3 White Win Fokichev Egor 2029.29
4 White Loss Prokopyev Andrei 2015.18
5 White Loss Stoyanov Egor 2167.35
6 White Loss Vereshagin Dmitrii 1731.94
7 Black Win Garmanov Radion 1499.61
8 White Win Orlov Maxim 1735.25
The Fourth World Renju Open, online, gr. B
Date 2021-08-08 Rating 2046.77
Round Color Result Opponent
1 Black Win Saard Sergo 1635.11
2 White Win Karavaeva Maria 1861.05
3 White Win Noskov Pavel 1985.70
4 Black Win Fokicheva Anna 2104.06
5 Black Loss Fokichev Egor 2037.29
6 Black Win Belova Polina 1957.95
7 Black Loss Stoyanov Egor 2164.60
8 Black Loss Lääne Rauno 2130.93
9 Black Win Chan Seong Lai 1944.48
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-07-24 Rating 2045.52
Round Color Result Opponent
1 White Win Noskov Pavel 1985.57
2 Black Win Ozerov Denis 1726.15
3 Black Win Lobachev Kirill 1445.19
C4 White Loss Pavlovskiy Egor 1860.81
C5 White Win Prokopyev Andrei 2001.27
C7 Black Loss Stoyanov Egor 2162.47
C8 White Win Fokichev Egor 2038.53
C9 Black Win Vereshagin Dmitrii 1734.73
C10 White Win Kazantsev Konstantin 1873.07
C11 White Win Nikolaev Mikhail 1711.95
C11 Black Win Nikolaev Mikhail 1711.95
World Renju Youth Cup (online) C Group
Date 2021-07-16 Rating 2044.20
Round Color Result Opponent
1 Black Win Lin Xinpeng 2126.03
2 Black Win Zhao Lingxuan 2066.46
3 Black Win Lääne Rauno 2131.69
4 Black Loss Kang Tingrui 2409.30
5 Black Loss Fokichev Egor 2038.56
6 Black Loss Ma Chenzhi 2308.33
7 Black Loss Burtsev Nikolai 2341.99
8 Black Win Lääne Kristjan 1784.47
9 White Loss Stoyanov Egor 2161.48
Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 2021.04
Round Color Result Opponent
C1 Black Win Mikhalitsyn Matvey 1751.93
C2 Black Loss Stoyanov Egor 2156.85
C3 White Win Apanasenko Aleksey 1563.64
C4 White Loss Prokopyev Andrei 1998.70
C5 Black Win Vereshagin Dmitrii 1731.56
C6 Black Loss Burtsev Nikolai 2326.17
C7 White Win Marushev Ilya 1664.20
C8 Black Win Barinov Rendom 1856.38
C9 White Draw Sidorov Mikhail 2189.96
Youth Championship of Konosha region
Date 2021-03-21 Rating 2019.09
Round Color Result Opponent
CG1 White Loss Stoyanov Egor 2157.02
CG2 Black Win Vereshagin Dmitrii 1730.51
CG3 Black Win Fokichev Egor 2021.03
CG4 White Loss Prokopyev Andrei 1998.83
CG5 Black Win Orlov Maxim 1743.38
CG6 White Loss Porokhina Ekaterina 2199.77
CG7 Black Loss Buslakova Darya 1927.88
Poduga Cup 2020
Date 2021-02-07 Rating 2012.80
Round Color Result Opponent
1.1 White Win Kuvaev Vyacheslav 2047.24
1.2 Black Loss Kuvaev Vyacheslav 2047.24
1.3 Black Win Kuvaev Vyacheslav 2047.24
4.1 Black Loss Stoyanov Kirill 2157.40
4.2 Black Win Stoyanov Kirill 2157.40
4.3 White Win Stoyanov Kirill 2157.40
5.1 Black Loss Yusupmurzina Darya 2421.36
5.2 Black Loss Yusupmurzina Darya 2421.36
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 2004.02
Round Color Result Opponent
M1 Black Win Pakholkov Stepan 1484.36
M2 Black Loss Stoyanov Kirill 2159.58
M3 White Loss Kuvaev Vyacheslav 2045.25
M4 Black Win Vereshagin Dmitrii 1727.72
M5 Black Win Makhin Matvei 1812.96
M6 White Loss Dyachkov Nikita 2128.00
M7 White Loss Noskov Pavel 1994.63
The Third World Renju Open Online tournament, gr. B
Date 2020-12-06 Rating 1998.51
Round Color Result Opponent
2 Black Win Minkina Elena 1514.54
3 Black Win Buslakova Anastasja 1948.53
4 Black Win Wong Tek Kio 1854.20
5 Black Win Yudina Polina 1848.82
6 Black Win Ip Lai Soi 1809.38
7 White Win Lam Ian Cheng 1871.35
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 1989.91
Round Color Result Opponent
C2 White Win Orlov Maxim 1748.41
C3 Black Win Vereshagin Dmitrii 1724.86
C4 Black Win Lapin Maxim 1564.89
C5 Black Win Kozhemjakin Kirill 1642.22
C6 White Win Sokolov Andrei 1729.86
C7 Black Win Pakholkov Stepan 1489.51
C8 Black Loss Stoyanov Egor 2149.80
C9 Black Loss Fokichev Egor 2000.45
C10 Black Loss Prokopyev Andrei 2005.65
C11 White Loss Sidorov Mikhail 2167.44
World Renju Youth Cup, D Group
Date 2020-08-06 Rating 1965.90
Round Color Result Opponent
1 Black Win Pun Hio Lok 1809.61
2 Black Win Barinov Rendom 1866.49
3 Black Win Mere Paul Johann 1745.67
4 White Loss Lo Chan Hin 2114.69
5 Black Loss Pinsky Alexander 2335.92
6 Black Loss Ng Cheng Hei 1886.42
7 White Win Ho In Lok 1811.24
8 Black Loss Ho Nok Hin Issac 1953.85
9 Black Win Feng Pak Tong Madison 1959.03
Youth Championship of Konoshky region
Date 2020-03-15 Rating 1927.89
Round Color Result Opponent
D4 Black Loss Vereshagin Dmitrii 1713.09
D8 Black Loss Noskov Pavel 1926.57
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 1915.89
Round Color Result Opponent
1 White Loss Matushkina Ksenia 2162.16
2 Black Loss Shangina Alexandra 1927.56
3 Black Win Kazantsev Konstantin 1788.05
4 White Win Fokichev Egor 1924.72
5 White Loss Porokhina Ekaterina 2121.54
6 White Loss Kulin Maxim 1799.64
7 White Win Buslakova Darya 1808.45
New year tournament
Date 2019-12-15 Rating 1913.08
Round Color Result Opponent
1 White Loss Porokhina Ekaterina 2120.36
2 Black Win Pritykin Denis 1601.74
3 Black Win Petrovich Vadim 1533.75
4 Black Loss Stulova Veronika 2033.10
5 Black Loss Fokicheva Anna 1953.72
6 Black Win Novichkova Viktoriia 1641.33
7 Black Draw Shangina Alexandra 1926.43
8 White Win Geletyuk Konstantin 1703.02
9 Black Win Shabanov Ivan 1715.28
Poduga Cup 2019
Date 2019-11-20 Rating 1909.76
Round Color Result Opponent
1.1 Black Loss Volskaya Darya 1883.76
1.2 Black Loss Volskaya Darya 1883.76
European Youth Championship 2019
Date 2019-07-10 Rating 1902.69
Round Color Result Opponent
D1 Black Win Kirkan Alp Ali 1916.86
D3 Black Win Noskov Pavel 1876.14
D4 White Win Puzanov Georgi 1778.80
D5 Black Loss Lääne Rauno 2080.56
D6 Black Win Pukk Martin 1687.38
D7 Black Loss Agarkov Dmitrii 1898.96
D8 White Win Mikryukov Sergey 1796.44
D9 White Win Lääne Kristjan 1739.62
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 1900.18
Round Color Result Opponent
4DH White Win Buslakova Anastasja 1819.77
5DH Black Win Yudina Polina 1733.80
6DH Black Win Agarkov Dmitrii 1897.17
7DH White Win Noskov Pavel 1871.78
8DH Black Win Stulova Alisa 1728.33
9DH White Loss Popova Maria 1656.90
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 1879.73
Round Color Result Opponent
D1 Black Win Kazantsev Konstantin 1739.10
D2 Black Win Puzanov Georgi 1770.60
D3 Black Win Barinov Rendom 1850.73
D4 White Loss Agarkov Dmitrii 1886.06
D5 Black Loss Danilov Daniil 1799.04
D6 White Win Mikryukov Sergey 1767.26
D7 Black Win Kochanov Vasily 1770.66
D8 Black Win Pushkin Ivan 1733.83
D9 White Loss Berdiy Arseniy 1891.92
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 1846.58
Round Color Result Opponent
1.1 Black Win Vereshagin Dmitrii 1700.92
1.2 White Win Vereshagin Dmitrii 1700.92
2.1 Black Win Barabanov Daniil 1681.34
2.2 White Win Barabanov Daniil 1681.34
3.1 White Loss Sidorov Mikhail 1968.30
3.2 White Loss Sidorov Mikhail 1968.30
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 1805.56
Round Color Result Opponent
1 White Loss Stulova Veronika 2011.15
2 White Loss Prokopyev Andrei 1961.32
3 White Win Pavlovskiy Egor 1670.14
4 Black Loss Kozhevin Dmitry 1827.25
5 White Win Kazantsev Konstantin 1693.96
6 White Win Sidorov Mikhail 1939.34
7 Black Win Agarkov Dmitrii 1817.33
8 White Loss Prokopets Tatyana 2109.73
9 Black Loss Noskov Pavel 1818.06
Youth Russian Championship, group C,F
Date 2018-03-30 Rating 1767.85
Round Color Result Opponent
C1 White Loss Stoyanov Egor 1969.96
C2 White Loss Mezhiev Andrey 1425.50
C3 White Loss Puzanov Georgi 1769.68
C5 White Loss Pushkin Ivan 1710.66
C6 White Win Kazanin Artyom 1527.10
C7 White Win Kochanov Vasily 1749.46
C8 White Win Nikitin Alexandr 1653.20
C9 Black Loss Noskov Pavel 1796.48
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 1745.91
Round Color Result Opponent
1 White Loss Naumov Egor 1944.42
2 Black Loss Artemova Veronika 1737.27
3 White Loss Startsev Artem 1670.81
5 Black Loss Agarkov Dmitrii 1754.80
6 White Win Yudina Polina 1612.09
7 Black Loss Vostriakova Yulia 1682.55
8 Black Loss Noskov Pavel 1762.80
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 1745.67
Round Color Result Opponent
1.1 Black Loss Kozhevin Dmitry 1813.59
1.2 White Loss Kozhevin Dmitry 1813.59
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 1751.15
Round Color Result Opponent
1 White Win Startsev Artem 1671.22
3 Black Loss Naumov Egor 1920.05
4 White Loss Popova Daria 1818.94
6 Black Win Kazantsev Konstantin 1651.33
7 White Loss Vohtomina Vladislava 2136.18
8 White Win Simanovskaia Anastasia 1526.99