Buslakova Anastasja

Place: Podyuga, Russian Renju Association

Rating: 1929.84, Rank: 616

First game: 2017-12-15, Last game: 2022-04-24

Top rating: 1937.20 (2021-03-30)

Games: 235, Wins: 134, Draws: 0, Losses: 101

Gy1: 75, Gy2: 140, Gy5: 235

The tournament of Arkhangelsk region, group D,G
Date 2022-04-24 Rating 1929.84
Round Color Result Opponent
1 Black Win Ozerov Denis 1688.65
2 Black Win Yudina Polina 1867.98
3 White Win Simanovskaia Anastasia 1868.04
4 White Win Zvezdina Nataliya 1726.21
5 Black Loss Mikryukov Sergey 2036.80
6 Black Win Rogozinsky Jaroslav 1475.69
7 Black Loss Nikitina Darina 1843.21
8 White Win Chistyakova Margarita 1218.46
9 White Win Chistyakova Margarita 1218.46
Youth Russian Championship
Date 2022-03-30 Rating 1929.12
Round Color Result Opponent
G1 Black Loss Tolstoguzova Daria 2231.70
G2 Black Win Vostriakova Yulia 1817.84
G3 Black Win Novozhilova Alexandra 1444.58
G4 Black Loss Petrova Mariia 2143.66
G6 White Win Fokicheva Anna 2095.26
G7 White Win Gerasimovskaja Nina 1445.10
G8 Black Loss Belova Polina 1901.50
G9 White Win Churikova Daria 1858.57
Youth Championship of Konosha region
Date 2022-03-13 Rating 1927.79
Round Color Result Opponent
1 Black Win Nikolaev Mikhail 1677.36
2 Black Loss Fokicheva Anna 2094.93
3 White Loss Pavlovskiy Egor 1816.65
4 White Win Zvezdina Nataliya 1719.58
5 Black Loss Semenov Andrei 1814.66
6 White Win Ozerov Denis 1688.26
7 White Win Noskov Pavel 1952.23
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-01-05 Rating 1924.67
Round Color Result Opponent
W1 Black Loss Savrasova Yulia 2491.32
W2 White Win Prokopets Tatyana 1955.91
W3 White Win Stulova Darya 2011.85
W4 White Loss Fokicheva Anna 2090.29
W5 White Win Novikova Daria 1894.82
W6 White Loss Matushkina Ksenia 2151.69
W7 White Loss Stulova Veronika 2021.79
The tournament of Arkhangelsk region, group C,G
Date 2021-10-03 Rating 1915.17
Round Color Result Opponent
G2 White Loss Buslakova Darya 1957.78
G3 White Win Vostriakova Yulia 1793.37
G4 White Win Zvezdina Nataliya 1698.01
G5 Black Win Minkina Elena 1465.78
G6 Black Loss Minkina Yuliya 1597.70
G8 White Loss Simanovskaia Anastasia 1879.80
G9 White Win Sokolova Veronika 1394.71
G10 Black Loss Stulova Alisa 1756.29
G11 White Loss Fokicheva Anna 2082.58
European Renju and Gomoku Youth Championship
Date 2021-09-04 Rating 1916.92
Round Color Result Opponent
1 White Loss Burtsev Peter 2458.24
2 White Win Vostriakova Yulia 1782.90
3 White Loss Burtsev Nikolai 2316.15
4 Black Loss Porokhina Ekaterina 2191.08
5 White Win Lääne Kristjan 1759.19
6 White Loss Churikova Daria 1865.10
7 Black Loss Eryilmaz Emir Mehmet 1849.08
8 Black Loss Pinsky Alexander 2366.86
9 Black Loss Kirkan Alp Ali 2029.51
The Fourth World Renju Open, online, gr. B
Date 2021-08-08 Rating 1921.12
Round Color Result Opponent
1 Black Win Wong Chon Hou 1360.86
2 White Loss Lei Un Hou 2063.67
3 White Loss Petrova Mariia 2100.50
4 Black Loss Churikova Daria 1868.15
5 Black Win Wu Iat Long 1445.28
6 White Win Kazantsev Konstantin 1836.19
7 Black Win Lei Pui Ieong 1924.58
8 White Loss Belova Polina 1917.47
9 White Win Huang Pou Fai 1907.72
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-07-24 Rating 1923.66
Round Color Result Opponent
G1 White Loss Zvezdina Nataliya 1691.66
G2 White Win Bykova Ylia 1399.24
G3 Black Win Fokicheva Anna 2070.15
G4 White Win Buslakova Darya 1949.94
G6 White Win Popova Maria 1704.94
G7 White Win Simanovskaia Anastasia 1878.73
G8 White Win Vostriakova Yulia 1771.95
G9 White Win Stulova Alisa 1758.73
World Renju Youth Cup (online) H Group
Date 2021-07-16 Rating 1923.99
Round Color Result Opponent
1 White Loss Ji Rouxue 2106.40
2 Black Loss Chen Tingyue 1910.03
3 White Win Belova Polina 1916.55
4 Black Win Pukk Laura 1421.48
5 White Win Yudina Polina 1817.72
6 Black Loss Tao Yiran 1923.02
7 Black Win Meng Sitong 1727.02
8 White Loss Voronina Daria 1812.30
9 Black Loss Ruan Jintong 2140.34
Moscow Open Youth 2021
Date 2021-04-25 Rating 1933.61
Round Color Result Opponent
B1 White Win Chernetsova Ekaterina 1650.50
B2 Black Loss Orlov Maxim 1720.52
B3 Black Win Kolchurina Anastasia 1663.58
B4 White Win Marushev Ilya 1645.60
Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 1937.20
Round Color Result Opponent
H1 White Win Litvak Sofia 1816.01
H2 White Win Ozerova Marina 1534.89
H3 White Win Chernetsova Ekaterina 1647.94
H4 White Win Yudina Polina 1814.03
H5 Black Win Belova Polina 1910.07
H6 Black Win Minkina Yuliya 1622.80
H7 White Win Nikitina Darina 1791.12
H8 White Win Simanovskaia Anastasia 1876.93
H9 Black Win Kolchurina Anastasia 1665.30
H10 White Win Minkina Elena 1474.88
H11 White Win Zvezdina Nataliya 1683.39
Youth Championship of Konosha region
Date 2021-03-21 Rating 1936.66
Round Color Result Opponent
H1 Black Win Ozerova Marina 1535.74
H2 White Win Simanovskaia Anastasia 1878.10
H3 White Win Yudina Polina 1813.91
H4 White Win Zvezdina Nataliya 1683.24
H5 White Loss Nikitina Darina 1788.63
H6 Black Win Zhukova Kseniia 1371.85
H7 White Win Porokhina Natalya 1464.10
Poduga Cup 2020
Date 2021-02-07 Rating 1932.85
Round Color Result Opponent
1.1 White Win Bykov Dmitrii 1739.40
1.2 White Win Bykov Dmitrii 1739.40
2.1 Black Loss Yusupmurzina Darya 2396.36
2.2 Black Loss Yusupmurzina Darya 2396.36
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 1928.97
Round Color Result Opponent
W2 Black Win Yudina Polina 1816.88
W3 White Loss Matushkina Ksenia 2140.01
W4 White Loss Yudina Maria 2167.95
W5 White Win Fokicheva Anna 2023.21
W6 White Win Fokicheva Anna 2023.21
The Third World Renju Open Online tournament, gr. B
Date 2020-12-06 Rating 1922.81
Round Color Result Opponent
2 White Loss Lei Ian Cheng 1876.84
3 White Loss Startsev Maksim 1970.68
4 Black Win Gee Mei San 1683.26
5 Black Win Churikova Daria 1858.18
6 Black Loss Kazantsev Konstantin 1853.40
7 White Win Mikhalitsyn Matvey 1701.40
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 1918.66
Round Color Result Opponent
H1 White Loss Minkina Elena 1497.17
H3 White Loss Simanovskaia Anastasia 1864.86
H4 White Loss Stulova Alisa 1758.38
H5 White Win Yudina Polina 1822.74
H6 Black Win Nikitina Darina 1747.51
H7 White Win Zvezdina Nataliya 1670.42
H8 White Win Porokhina Natalya 1461.23
H9 White Win Zhukova Kseniia 1372.23
H10 White Win Ozerova Marina 1554.59
H11 White Win Minkina Yuliya 1621.52
H12 White Win Birichevskaya Darina 1430.85
H13 White Win Bova Aleksandra 1447.55
Mind Master (Renju online Tournament)
Date 2020-10-11 Rating 1916.36
Round Color Result Opponent
1 White Win Saarenpää Samuli 2407.54
2 White Loss Lei Pui Ieong 1914.97
3 Black Win Aligizaki Angeliki 1727.33
4 White Win Ho In Lok 1790.30
5 Black Loss Kang Sang-min 2302.08
6 White Win Petrova Mariia 2056.96
7 White Loss Sun In 2339.82
World Renju Youth Cup, H Group
Date 2020-08-06 Rating 1903.42
Round Color Result Opponent
1 White Loss Yudina Polina 1818.58
2 Black Win Chong Man Nok 1743.07
3 White Loss Xu Yixin 1903.84
4 Black Win Chu Hio Ieng 1724.84
5 Black Loss Lam Ian Cheng 1886.01
6 Black Win Chen Hok Kuan 1623.74
7 White Win Gee Mei San 1689.34
8 White Win Stulova Alisa 1749.82
9 White Loss Simanovskaia Anastasia 1842.66
Youth Championship of Konoshky region
Date 2020-03-15 Rating 1885.88
Round Color Result Opponent
H11 Black Win Zhukova Kseniia 1363.78
H12 Black Win Zhukova Kseniia 1363.78
H21 Black Win Volskaya Darya 1867.25
H22 White Win Volskaya Darya 1867.25
H31 Black Win Stulova Alisa 1722.84
H41 White Loss Simanovskaia Anastasia 1802.48
H42 White Loss Simanovskaia Anastasia 1802.48
H51 Black Win Yudina Polina 1789.20
H52 White Win Yudina Polina 1789.20
H61 Black Win Nikitina Darina 1726.74
H62 Black Win Nikitina Darina 1726.74
H71 White Win Zvezdina Nataliya 1583.75
H72 Black Win Zvezdina Nataliya 1583.75
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 1868.35
Round Color Result Opponent
1 White Loss Shabanov Ruslan 2010.41
2 White Win Stulova Alisa 1717.51
3 White Loss Metreveli Georgiy 2115.56
4 Black Win Shabanov Ivan 1695.79
5 Black Loss Stoyanov Kirill 2126.01
6 Black Loss Noskov Pavel 1885.81
7 White Loss Shangina Alexandra 1907.51
Tallinn Open 2019 (and Estonian Gomoku Championship)
Date 2019-12-30 Rating 1867.50
Round Color Result Opponent
B1 White Loss Burtsev Peter 2282.68
B2 Black Win Berdiy Arseniy 1887.43
B3 White Loss Piik Sander 2174.08
B4 White Win Nitov Melissa 1806.76
B5 White Loss Strakulia Lev 1869.66
B6 Black Win Roshtshina Dilyara 1629.61
B7 White Win Burtsev Nikolai 2211.22
New year tournament
Date 2019-12-15 Rating 1863.51
Round Color Result Opponent
1 Black Win Vereshagin Dmitrii 1684.51
2 Black Loss Yusupmurzina Darya 2314.51
3 White Win Kazantsev Konstantin 1758.83
4 White Win Barinov Rendom 1836.09
4 Black Win Churikova Daria 1840.59
5 White Loss Burtsev Peter 2277.14
6 Black Win Puzanov Georgi 1767.33
7 White Loss Stulova Veronika 2018.34
8 Black Win Yudina Polina 1759.39
9 White Loss Vostriakova Yulia 1772.23
Poduga Cup 2019
Date 2019-11-20 Rating 1854.65
Round Color Result Opponent
1.1 Black Win Pavlovskiy Egor 1696.74
1.2 Black Win Pavlovskiy Egor 1696.74
2.1 Black Win Mikryukov Sergey 1815.63
2.2 White Loss Mikryukov Sergey 1815.63
2.3 Black Win Mikryukov Sergey 1815.63
3.1 Black Loss Stoyanov Kirill 2113.33
3.2 Black Loss Stoyanov Kirill 2113.33
European Youth Championship 2019
Date 2019-07-10 Rating 1802.19
Round Color Result Opponent
H1 White Loss Vostriakova Yulia 1766.88
H2 Black Loss Petrova Mariia 1984.35
H3 Black Loss Simanovskaia Anastasia 1714.65
H4 Black Win Karba Karoliina 1568.71
H5 White Loss Sonina Vladislava 1843.70
H6 Black Win Yudina Polina 1717.48
H7 White Loss Tolstoguzova Daria 2102.54
H8 White Loss Churikova Daria 1837.25
H10 Black Win Karba Kertu 1462.48
H11 White Loss Makarova Daria 1783.05
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 1798.61
Round Color Result Opponent
4DH Black Loss Startsev Maksim 1878.48
6DH White Loss Simanovskaia Anastasia 1710.56
8DH Black Win Yudina Polina 1712.31
9DH White Loss Stulova Alisa 1707.12
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 1787.38
Round Color Result Opponent
H1 Black Win Bykova Ylia 1435.42
H2 White Win Vostriakova Yulia 1759.45
H3 White Loss Sonina Vladislava 1830.05
H4 White Loss Tolstoguzova Daria 2079.43
H5 Black Win Makarova Daria 1778.49
H6 Black Win Belova Polina 1843.57
H7 Black Loss Yudina Polina 1684.38
H8 Black Win Popova Maria 1613.43
H9 Black Win Simanovskaia Anastasia 1683.40
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 1770.00
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Prokopets Tatyana 2095.10
2 White Loss Kuvaev Vyacheslav 1944.42
3 Black Win Semenov Andrei 1675.34
4 White Loss Kozhevin Dmitry 1801.28
5 Black Loss Kulin Maxim 1797.47
6 White Loss Buslakova Darya 1749.94
7 White Win Bykova Ylia 1440.43
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 1766.16
Round Color Result Opponent
1.1 Black Win Ivanov Andrei 1593.95
1.2 White Loss Ivanov Andrei 1593.95
1.3 Black Win Ivanov Andrei 1593.95
2.1 Black Loss Agarkov Dmitrii 1826.09
2.2 White Win Agarkov Dmitrii 1826.09
2.3 Black Win Agarkov Dmitrii 1826.09
3.1 Black Win Naumov Egor 1966.30
3.2 White Loss Naumov Egor 1966.30
3.3 White Loss Naumov Egor 1966.30
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 1743.94
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Stoyanov Egor 1962.07
2 White Loss Fokicheva Anna 1816.93
3 Black Loss Shabanov Ivan 1683.54
5 White Win Mikryukov Sergey 1684.83
6 Black Loss Noskov Pavel 1799.30
7 Black Loss Tsehanovich Daria 1687.25
8 White Win Zvezdina Nataliya 1517.15
9 White Win Yudina Polina 1628.66
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 1726.90
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Makarova Daria 1708.26
2 White Loss Shestakova Valeria 1770.99
4 White Loss Agarkov Dmitrii 1737.43
5 Black Loss Dyachkov Nikita 2206.57