Kryuchok Roman

Place: Podyuga, Russian Renju Association

Rating: 2476.27, Rank: 79

First game: 2005-11-12, Last game: 2020-08-06

Top rating: 2548.56 (2016-01-05)

Games: 893, Wins: 547, Draws: 91, Losses: 255

Gy1: 0, Gy2: 9, Gy5: 70

World Renju Youth Cup, AB Group
Date 2020-08-06 Rating 2476.27
Round Color Result Opponent
1 Black Win Holtsman Kris 1989.00
2 White Loss Danilin Ivan 2487.45
3 Black Win Savvateev Mikhail 2045.45
4 Black Win Metreveli Maksim 2291.66
5 Black Loss Topkin Georg-Romet 2516.10
6 Black Win Suenaga Daiki 2203.93
7 White Win Kolk Kuno 2293.41
8 White Draw László Zoltán 2516.21
9 Black Loss Gromov Danila 2373.19
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 2487.33
Round Color Result Opponent
1 Black Win Prokopyev Andrei 1990.69
2 White Win Stoyanov Egor 2094.34
3 Black Loss Metreveli Maksim 2309.74
4 Black Win Stoyanov Kirill 2126.09
5 Black Win Yusupmurzin Danila 2191.68
6 Black Win Semenov Oleg 2259.69
12th Team World Championship
Date 2018-05-05 Rating 2523.60
Round Color Result Opponent
1 White Loss Sushkov Vladimir 2790.10
3 Black Loss Fedorkin Oleg 2619.13
4 White Draw Oll Aivo 2699.85
5 White Draw Lan Zhiren 2587.56
6 White Loss Gardstrom Petter 2608.28
7 Black Win Okabe Hiroshi 2639.65
8 White Win Topkin Georg-Romet 2490.83
9 Black Loss Gardstrom Petter 2608.28
10 Black Draw Fedorkin Oleg 2619.13
Youth Russian Championship, group A,B,D,E
Date 2018-03-30 Rating 2525.03
Round Color Result Opponent
1 Black Win Stulova Darya 2023.75
2 White Win Semenov Oleg 2355.65
3 White Win Nogovitsin Alexander 1916.45
4 White Win Vostryakov Alexey 2187.37
5 White Loss Shabanov Ruslan 2119.20
6 Black Win Oborina Anastasja 2322.01
7 Black Win Prokopets Tatyana 2084.43
The 26nd Russian Championship, High League
Date 2018-02-25 Rating 2526.63
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Fedorkin Oleg 2630.23
2 Black Win Filinov Vladimir 2436.60
3 White Draw Artemyev Sergey 2500.35
4 White Draw Danilin Ivan 2428.58
5 Black Win Metreveli Maksim 2256.26
6 White Draw Golomaryov Anthony 2568.88
8 White Loss Karasyov Maxim 2579.62
9 Black Win Kachaev Denis 2473.88
10 Black Win Salnikov Pavel 2538.71
11 Black Draw Radzevelyuk Alexander 2382.51
12 Black Draw Epifanov Dmitry 2601.67
13 Black Draw Balabhai Viktor 2410.90
14 Black Win Katsev Ilya 2345.28
15 White Loss Makarov Pavel 2540.68
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 2528.64
Round Color Result Opponent
1 White Win Tsehanovich Valeria 1896.50
2 Black Win Vohtomina Vladislava 2125.38
3 Black Win Metreveli Maksim 2254.97
4 White Win Oborina Anastasja 2331.36
5 Black Loss Fedotov Denis 2559.90
6 Black Win Dyachkov Nikita 2206.92
7 Black Win Porokhina Ekaterina 2076.28
The 26th Russian Championship, First League
Date 2017-11-09 Rating 2529.70
Round Color Result Opponent
1 White Win Shabanov Ruslan 2112.34
2 Black Win Radzevelyuk Alexander 2383.40
3 White Draw Semenov Oleg 2368.09
4 Black Win Metreveli Maksim 2255.87
5 White Win Lavrik-Karmazin Maksim 2383.42
6 White Win Golomaryov Anthony 2564.79
7 Black Win Filinov Vladimir 2423.19
8 White Loss Balabhai Viktor 2425.15
9 Black Draw Danilin Ivan 2433.37
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 2525.78
Round Color Result Opponent
1 Black Win Porokhina Ekaterina 2075.75
2 Black Win Stulova Veronika 1950.86
3 White Win Yusupmurzin Danila 2176.36
4 Black Win Dyachkov Nikita 2208.11
5 Black Win Lashko Kira 2415.72
6 Black Loss Fedotov Denis 2541.33
7 Black Loss Stulova Kristina 2135.38
8 Black Win Semenov Oleg 2368.06
9 White Loss Vostryakov Alexey 2207.86
Youth Russian Championship, group A,B
Date 2017-03-30 Rating 2532.39
Round Color Result Opponent
1 Black Win Orlov Maxim 2157.00
3 White Win Postnikov Fedor 2065.47
4 White Loss Fedotov Denis 2529.45
5 White Win Shabanov Ruslan 2102.25
6 Black Win Glibin Aleksey 2085.90
7 White Win Yusupmurzin Danila 2168.63
8 Black Win Lapin Ivan 1885.59
9 Black Win Golomaryov Anthony 2560.95
10 White Win Ponezhin Gennady 2159.18
11 White Win Nogovitsin Alexander 1905.48
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 2533.18
Round Color Result Opponent
1 Black Win Molotova Anastasja 1983.10
2 Black Win Yusupmurzin Danila 2161.24
3 Black Win Dyachkov Nikita 2217.38
4 Black Loss Oborina Anastasja 2363.65
5 White Win Matushkina Ksenia 2149.41
6 Black Win Shabanov Ruslan 2093.50
7 Black Loss Fedotov Denis 2525.46
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 2543.94
Round Color Result Opponent
1 Black Win Porokhina Ekaterina 2058.15
2 White Win Shiryaevskaya Daria 2050.61
3 Black Loss Karpov Fyodor 2152.97
5 Black Win Litvinova Yulia 2166.27
6 White Win Dyachkov Nikita 2213.05
6 White Win Fedotov Denis 2521.11
8 Black Win Lashko Kira 2451.78
9 Black Win Semenov Oleg 2348.23
The 24nd Russian Championship, High League
Date 2016-02-28 Rating 2548.28
Round Color Result Opponent
1 White Win Fedotov Denis 2513.43
2 White Win Volkov Sergey 2365.75
3 Black Loss Salnikov Pavel 2586.86
4 White Loss Makarov Pavel 2535.29
5 Black Win Artemyev Sergey 2514.11
6 Black Loss Nikonov Konstantin 2655.30
7 White Win Balabhai Viktor 2407.23
8 Black Win Potapov Alexey 2510.18
9 White Win Mikryukov Mikhail 2324.66
10 White Draw Radzevelyuk Alexander 2395.18
11 Black Win Mikhailov Alexander 2519.48
12 Black Win Sirategyan Karen 2348.61
13 Black Loss Berezin Roman 2448.91
14 Black Loss Epifanov Dmitry 2635.89
15 White Draw Fedorkin Oleg 2655.15
Poduga Championship, High league
Date 2016-02-07 Rating 2548.19
Round Color Result Opponent
1 White Win Shiryaevskaya Daria 2074.63
2 Black Win Lashko Kira 2458.57
3 Black Draw Fedotov Denis 2508.05
4 Black Loss Semenov Oleg 2328.98
5 White Loss Mikryukov Mikhail 2326.76
6 Black Win Oborina Anastasja 2333.52
7 White Win Vostryakov Alexey 2228.62
8 Black Win Kurdina Olga 2315.25
9 White Win Ponezhin Gennady 2118.61
10 Black Win Dyachkov Nikita 2206.77
11 White Win Yusupmurzin Danila 2130.47
12 Black Win Stoyanov Kirill 2065.79
13 Black Win Shabanov Ruslan 2063.42
1st Team Renju Cup of General Consul of Japan in St. Petersburg
Date 2016-01-10 Rating 2548.52
Round Color Result Opponent
1 Black Win Murumaa Magnus 1865.05
2 Black Win Dyachkov Nikita 2199.56
3 White Loss Nikonov Konstantin 2652.80
4 Black Win Moiseyev Kirill 2166.79
5 White Draw Artemyev Sergey 2516.28
6 Black Win Kuleshov Mikhail 2167.15
8 White Win Piik Sander 2026.40
9 Black Draw Lents Johann 2594.55
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 2548.56
Round Color Result Opponent
1 White Win Prokopyev Ruslan 2019.55
2 White Win Novikova Daria 1877.15
3 Black Win Sumarokova Aleksandra 2319.67
4 Black Win Oborina Anastasja 2332.07
5 White Win Fedotov Denis 2498.01
6 Black Win Vostryakov Alexey 2230.54
7 Black Win Serdyukov Egor 2491.25
8 Black Win Kurdina Olga 2320.69
The 24th Russian Championship, First League
Date 2015-11-06 Rating 2541.49
Round Color Result Opponent
1 White Draw Mikryukov Mikhail 2326.27
2 Black Win Katsev Ilya 2263.02
3 Black Loss Fedotov Denis 2480.58
4 Black Win Sirategyan Karen 2359.58
5 Black Win Semenov Oleg 2319.18
6 Black Draw Metreveli Irina 2373.56
7 White Loss Salnikov Pavel 2578.68
8 Black Win Radzevelyuk Alexander 2393.66
9 Black Win Potapov Alexey 2525.07
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 2530.00
Round Color Result Opponent
1 Black Win Lapin Ivan 1865.46
2 Black Win Dyachkov Nikita 2140.23
3 Black Win Stulova Darya 2079.84
4 White Win Semenov Oleg 2315.54
5 Black Win Kurdina Olga 2353.99
6 Black Win Lashko Kira 2440.52
7 White Draw Fedotov Denis 2453.09
8 Black Draw Oborina Anastasja 2330.13
9 Black Win Shiryaevskaya Daria 2058.03
10 Black Win Vostryakov Alexey 2221.71
Youth European Championship
Date 2015-05-04 Rating 2515.78
Round Color Result Opponent
A10 White Loss Hõbemägi Martin 2577.95
AD2 Black Draw Rahumagi Brenet 2178.89
AD3 Black Loss Kurdina Olga 2369.48
AD4 Black Win Mesila Villem 2502.83
AD5 Black Loss Hõbemägi Martin 2577.95
AD7 Black Win Rahumagi Brenet 2178.89
AD8 Black Win Kurdina Olga 2369.48
AD9 Black Loss Mesila Villem 2502.83
The 23nd Russian Championship, High League
Date 2015-02-22 Rating 2511.26
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Balabhai Viktor 2422.01
2 Black Draw Golomaryov Anthony 2477.53
3 Black Draw Artemyev Sergey 2532.41
4 Black Win Karasyov Maxim 2563.66
5 Black Loss Makarov Pavel 2557.18
6 White Loss Fedorkin Oleg 2658.57
7 Black Win Oborina Anastasja 2326.64
8 White Draw Fedotov Denis 2432.94
9 Black Loss Filinov Vladimir 2460.12
10 Black Draw Epifanov Dmitry 2624.18
11 Black Win Katsev Ilya 2238.85
12 Black Draw Metreveli Irina 2388.30
13 White Draw Salnikov Pavel 2554.85
14 Black Loss Nikonov Konstantin 2643.83
15 Black Draw Mikhailov Alexander 2537.01
Poduga Championship, High League
Date 2015-02-08 Rating 2511.71
Round Color Result Opponent
2 White Win Fedotov Denis 2430.95
3 White Win Lashko Kira 2415.26
4 Black Loss Oborina Anastasja 2328.70
5 White Win Mikryukov Mikhail 2303.67
6 Black Win Sorokina Oksana 2391.30
7 Black Loss Semenov Oleg 2288.09
8 Black Win Vostryakov Alexey 2213.02
9 Black Win Prokopets Tatyana 2123.57
10 Black Win Vohtomina Vladislava 2104.46
11 Black Win Stulova Darya 2080.77
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 2512.28
Round Color Result Opponent
1 Black Win Evdokimova Ksenija 1902.48
2 White Win Shiryaevskaya Daria 2044.24
3 Black Win Ponezhin Gennady 2142.45
4 Black Win Lashko Kira 2410.04
5 Black Loss Merkulov Artyom 2508.02
6 Black Win Kurdina Olga 2366.34
7 Black Win Mikryukov Mikhail 2301.98
8 Black Loss Fedotov Denis 2427.16
The 23th Russian Championship, First League
Date 2014-11-07 Rating 2513.48
Round Color Result Opponent
1 Black Win Nogovitsin Alexander 1984.72
2 White Win Yusupmurzin Danila 2020.89
3 White Loss Katsev Ilya 2245.15
4 Black Win Barykin Victor 2454.77
5 Black Loss Kurdina Olga 2368.14
6 Black Loss Golomaryov Anthony 2457.47
7 Black Win Volkov Sergey 2365.37
8 Black Win Lisyutin Alexander 2166.47
9 White Draw Metreveli Irina 2391.25
Youth World Championship
Date 2014-08-13 Rating 2523.74
Round Color Result Opponent
A10 Black Win Väljataga Paul 2281.37
AD1 White Loss Hõbemägi Martin 2567.46
AD2 Black Win Kurdina Olga 2368.75
AD3 White Win Liu Xun 2355.99
AD4 Black Win Mesila Villem 2482.94
AD5 Black Win Makhina Alla 1809.68
AD6 Black Loss Wang Qingqing 2607.48
AD7 Black Win Rizvanov Edward 2363.83
AD8 White Win Rachitskaya Viktoria 2238.80
AD9 Black Win Oborina Anastasja 2355.18
Karepa Open Yamaguchi
Date 2014-08-01 Rating 2524.17
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kiviberg Emma-Lotta 1563.30
2 White Win Popova Daria 1792.67
3 Black Win Lillemaa Argo 2267.33
4 Black Win Lashko Kira 2377.40
5 Black Win Karlsson Stefan 2455.48
6 Black Loss Taimla Tunnet 2761.68
7 Black Loss Kurdina Olga 2369.63
Karepa Open Taraguchi
Date 2014-07-30 Rating 2524.24
Round Color Result Opponent
1 Black Win Pozderova Elina 1983.10
2 White Win Karpov Fyodor 2093.43
3 Black Win Stoyanov Kirill 1981.26
4 Black Win Hõbemägi Martin 2565.71
5 White Loss Fedotov Denis 2407.56
6 White Win Yusupmurzin Danila 1995.56
7 White Loss Kolk Kuno 2215.26
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-07-14 Rating 2525.72
Round Color Result Opponent
1 White Win Porokhina Ekaterina 1918.46
2 Black Win Yusupmurzina Darya 1852.43
3 White Win Semenov Oleg 2233.28
4 White Win Oborina Anastasja 2356.16
5 White Win Sumarokova Aleksandra 2306.98
6 Black Win Lashko Kira 2375.89
7 Black Win Vostryakov Alexey 2221.09
8 Black Win Fedotov Denis 2405.40
9 White Win Shiryaevskaya Daria 2049.10
10 Black Win Ponezhin Gennady 2118.65
European Championship
Date 2014-07-02 Rating 2525.37
Round Color Result Opponent
1 Black Win Orlov Denis 2139.40
2 White Draw Soosõrv Ants 2678.94
3 Black Win Fedotov Denis 2404.39
4 Black Draw Hõbemägi Martin 2566.57
5 Black Draw Serdyukov Egor 2485.91
6 Black Draw Filinov Vladimir 2472.00
7 White Loss Mesila Villem 2478.58
8 Black Loss Salnikova Nonna 2272.07
9 Black Win Jonsson Peter 2308.34
10 White Loss Lents Johann 2542.78
11 Black Win Lohmus Kristofer 2100.64
Team World Championship
Date 2014-05-03 Rating 2528.04
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Soosõrv Ants 2674.31
2 Black Loss Chen Ya-Hui 2265.56
3 Black Loss Chen Ko-Han 2627.81
6 Black Loss Meritee Ando 2820.70
7 White Win Chien Yung-Hsuan 2405.70
9 White Loss Fukui Nobuhiro 2548.89
Youth Russian Championship,groups A,B
Date 2014-03-29 Rating 2534.21
Round Color Result Opponent
1 Black Win Karpov Fyodor 2097.12
2 White Win Postnikov Fedor 2024.98
3 White Win Vostryakov Alexey 2205.47
4 Black Draw Fedotov Denis 2400.72
5 Black Win Golomaryov Anthony 2425.20
6 Black Win Yusupmurzin Danila 1963.96
7 White Loss Ponezhin Gennady 2115.82
8 Black Win Shabanov Ruslan 1987.30
9 Black Win Semenov Oleg 2207.72
The 22th Russian Championship, High League
Date 2014-02-16 Rating 2542.32
Round Color Result Opponent
1 Black Win Sirategyan Karen 2387.52
2 Black Win Balabhai Viktor 2465.56
3 Black Draw Artemyev Sergey 2536.03
4 Black Loss Epifanov Dmitry 2609.39
5 Black Draw Fedorkin Oleg 2621.48
6 Black Win Nikonov Konstantin 2642.39
7 Black Loss Mikhailov Alexander 2549.47
8 Black Win Radzevelyuk Alexander 2374.51
9 Black Win Golomaryov Anthony 2419.66
10 Black Loss Salnikov Pavel 2543.94
11 Black Win Makarov Pavel 2559.05
12 Black Win Karasyov Maxim 2562.16
13 White Loss Smirnov Evgeny 2403.58
14 Black Loss Filinov Vladimir 2472.49
15 Black Win Fedotov Denis 2395.13
Poduga Championship, High League
Date 2014-02-07 Rating 2543.63
Round Color Result Opponent
1 Black Win Sorokina Oksana 2372.17
3 Black Win Lashko Kira 2374.10
4 White Win Oborina Anastasja 2355.33
5 Black Win Fedotov Denis 2393.01
6 Black Win Mikryukov Mikhail 2289.88
7 Black Win Vostryakov Alexey 2195.67
8 White Win Semenov Oleg 2196.07
9 White Win Shiryaevskaya Daria 2041.99
10 White Win Prokopets Tatyana 2062.16
11 Black Win Shabanov Ruslan 1980.53
12 White Win Matushkina Ksenia 2037.11
Lariks 2014
Date 2014-02-02 Rating 2543.72
Round Color Result Opponent
1 White Win Sadelov Igor 2014.70
2 White Loss Mikhailov Alexander 2549.37
3 Black Win Karpov Fyodor 2100.85
4 White Loss Hõbemägi Martin 2538.29
5 Black Win Kawamura Norihiko 2592.71
6 Black Win Sinitsyn Vladimir 2107.77
7 Black Win Mesila Villem 2438.81
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 2543.98
Round Color Result Opponent
1 Black Win Evdokimova Ksenija 1911.51
2 Black Win Stulova Darya 2062.50
3 Black Draw Fedotov Denis 2385.59
4 Black Win Yusupmurzin Danila 1952.81
5 Black Win Mikryukov Mikhail 2284.13
6 Black Win Oborina Anastasja 2357.31
7 Black Win Sumarokova Aleksandra 2270.75
8 Black Win Kurdina Olga 2372.10
The 22th Russian Championship, First League
Date 2013-11-09 Rating 2541.18
Round Color Result Opponent
1 Black Win Sumarokova Aleksandra 2265.93
2 Black Win Volkov Sergey 2344.47
3 Black Win Kurdina Olga 2375.62
4 Black Loss Makarov Pavel 2560.04
5 Black Draw Kachaev Denis 2449.45
6 Black Win Sirategyan Karen 2390.89
7 Black Win Nikonov Konstantin 2633.56
8 Black Loss Artemyev Sergey 2544.15
9 Black Win Salnikova Nonna 2261.75
10 White Draw Metreveli Irina 2398.46
11 White Draw Fedorkin Oleg 2610.60
Youth Championship of Arkhangelsk region, groups A, B, D,E
Date 2013-07-28 Rating 2531.52
Round Color Result Opponent
1 Black Win Strezhnev Mikhail 1832.03
2 White Win Evdokimova Ksenija 1898.58
3 Black Win Stulova Darya 2044.46
4 Black Win Lashko Kira 2394.84
5 White Win Ponezhin Gennady 2089.85
6 Black Win Fedotov Denis 2346.08
6 Black Win Fedotov Denis 2346.08
7 Black Win Vostryakov Alexey 2166.93
8 Black Loss Kurdina Olga 2368.72
9 White Win Prokopets Tatyana 2017.25
Karepa Open Yamaguchi and Mind Sport Triathlon
Date 2013-07-11 Rating 2529.39
Round Color Result Opponent
1 Black Win Olumets Erko 2080.38
2 Black Win Reinik Liise-Marie 2015.15
3 White Win Mikryukov Mikhail 2280.26
4 Black Win Oborina Anastasja 2357.72
5 White Win Semenov Oleg 2153.98
6 Black Win Fedotov Denis 2342.09
7 White Draw Kurdina Olga 2367.72
Karepa Open Taraguchi
Date 2013-07-08 Rating 2528.86
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Taimla Tunnet 2791.88
2 Black Win Olumets Erko 2080.33
3 White Win Metreveli Georgiy 2170.72
4 Black Win Savik Aki 1758.71
5 Black Win Holtsman Kris 1966.92
6 Black Win Vostryakov Alexey 2162.11
7 Black Win Lashko Kira 2395.00
Youth European Championship
Date 2013-07-05 Rating 2528.21
Round Color Result Opponent
A10 Black Win Kallikorm Kevin Kaido 1888.89
AD1 Black Win Kurdina Olga 2367.31
AD2 Black Loss Mesila Villem 2380.26
AD3 Black Win Glibina Ekaterina 1941.31
AD4 Black Win Oborina Anastasja 2358.96
AD5 Black Win Kallikorm Kevin Kaido 1888.89
AD6 Black Win Kurdina Olga 2367.31
AD7 Black Loss Mesila Villem 2380.26
AD8 Black Win Glibina Ekaterina 1941.31
AD9 Black Draw Oborina Anastasja 2358.96
Youth Russian Championship,groups A,D
Date 2013-03-30 Rating 2512.26
Round Color Result Opponent
1 Black Win Makhina Alla 1787.88
2 Black Draw Kurdina Olga 2363.72
3 Black Loss Pestereva Maria 2203.10
4 Black Win Prokopyev Ruslan 1995.49
5 White Win Kartashev Daniil 2429.46
6 Black Draw Oborina Anastasja 2368.04
8 Black Win Makhina Alla 1787.88
9 Black Win Kurdina Olga 2363.72
10 White Win Pestereva Maria 2203.10
11 White Win Prokopyev Ruslan 1995.49
12 White Loss Kartashev Daniil 2429.46
13 White Win Oborina Anastasja 2368.04
The 21th Russian Championship, High League
Date 2013-02-24 Rating 2508.22
Round Color Result Opponent
2 White Loss Filinov Vladimir 2502.05
3 Black Draw Sirategyan Karen 2368.35
4 Black Draw Metreveli Irina 2386.44
5 White Loss Serdyukov Egor 2528.61
6 White Loss Balabhai Viktor 2471.32
7 White Win Radzevelyuk Alexander 2360.23
8 Black Loss Mikhailov Alexander 2583.26
9 Black Loss Nikonov Konstantin 2604.68
10 White Win Makarov Pavel 2554.26
11 Black Win Kartashev Daniil 2424.41
12 Black Loss Epifanov Dmitry 2588.64
13 Black Draw Karasyov Maxim 2548.80
14 Black Win Salnikov Pavel 2544.23
15 Black Win Volkov Sergey 2330.80
Poduga Championship, High League
Date 2013-02-15 Rating 2507.77
Round Color Result Opponent
1 Black Win Prokopets Tatyana 1971.12
2 Black Win Fedotov Denis 2310.28
3 Black Win Merkulov Artyom 2481.51
4 Black Win Kurdina Olga 2362.63
5 Black Loss Mikryukov Mikhail 2290.68
6 Black Win Oborina Anastasja 2371.29
7 Black Loss Lashko Kira 2384.34
8 Black Win Vostryakov Alexey 2141.00
9 Black Win Semenov Oleg 2114.88
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2013-01-06 Rating 2505.39
Round Color Result Opponent
1 White Win Karpov Fyodor 2050.94
2 Black Draw Novikov Nikolay 2354.19
3 Black Win Semenov Oleg 2106.84
4 Black Win Kurdina Olga 2354.60
5 White Win Savrasov Ruslan 2112.97
6 White Win Oborina Anastasja 2378.54
7 Black Win Sorokina Oksana 2391.25
8 Black Loss Serdyukov Egor 2536.55
9 Black Draw Krayeva Tatyana 2313.31
The 21th Russian Championship, First League
Date 2012-11-10 Rating 2500.70
Round Color Result Opponent
1 Black Win Lashko Kira 2361.25
2 Black Draw Radzevelyuk Alexander 2370.95
3 Black Draw Balabhai Viktor 2457.56
4 Black Draw Poltaratsky Nikolay 2431.17
5 Black Draw Metreveli Irina 2394.97
6 Black Win Kartashev Daniil 2396.28
7 Black Draw Volkov Sergey 2339.24
8 Black Loss Barykin Victor 2483.76
9 Black Win Sirategyan Karen 2366.75
10 White Win Golomaryov Anthony 2375.65
11 Black Win Oborina Anastasja 2388.27
European Championship
Date 2012-08-24 Rating 2491.85
Round Color Result Opponent
1 Black Win Mesila Villem 2351.95
2 Black Loss Kozhin Mikhail 2635.26
3 White Loss Taimla Tunnet 2778.29
4 Black Loss Poltaratsky Nikolay 2430.47
5 Black Loss Artemyev Sergey 2525.20
6 White Draw Semjonov Dmitrij 2118.19
7 Black Loss Kurdina Olga 2323.27
8 Black Win Lashko Kira 2349.41
9 Black Draw Karasyov Maxim 2546.92
Youth World Championship
Date 2012-08-15 Rating 2492.12
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Semenov Oleg 2084.77
B2 White Win Vostryakov Alexey 2108.36
B3 Black Win Kolk Kuno 2049.22
B4 White Win Lillemaa Argo 2148.62
B5 Black Win Spirichev Vladislav 1983.82
B6 White Win Rahumagi Brenet 1938.79
B7 Black Win Yakushkin Nikolay 1893.38
B8 White Win Karpov Fyodor 2028.86
B9 White Win Nogovitsin Alexander 1981.86
B11 White Win Hõbemägi Martin 2446.39
Podyuga Sbory Yamaguchi
Date 2012-07-27 Rating 2491.21
Round Color Result Opponent
1 White Win Semenov Oleg 2080.36
2 Black Win Krayeva Tatyana 2301.26
3 White Win Fedotov Denis 2279.34
4 Black Win Pestereva Maria 2219.16
5 Black Loss Merkulov Artyom 2496.15
6 White Loss Lysakov Mikhail 2551.94
7 Black Loss Oborina Anastasja 2398.37
8 Black Win Spirichev Vladislav 1981.57
9 Black Win Sumarokova Aleksandra 2238.72
Youth Championshipof Arkhangelsk region, groups A,B,D,E
Date 2012-06-28 Rating 2491.02
Round Color Result Opponent
1 White Win Spirichev Vladislav 1976.74
2 Black Win Vostryakov Alexey 2103.34
3 Black Win Kurdina Olga 2312.43
4 Black Win Lashko Kira 2341.37
5 White Win Sumarokova Aleksandra 2238.75
6 Black Win Merkulov Artyom 2492.29
7 Black Win Prokopets Tatyana 1947.21
8 White Loss Oborina Anastasja 2399.91
9 Black Win Krayeva Tatyana 2300.34
Championship of Konoshsky region
Date 2012-05-20 Rating 2487.70
Round Color Result Opponent
1 Black Win Strezhnev Mikhail 1804.53
2 White Win Ponezhin Gennady 1950.01
3 Black Loss Fedotov Denis 2258.32
4 Black Win Semenov Oleg 2070.49
5 Black Win Spirichev Vladislav 1974.42
6 Black Win Belous Polina 1836.04
7 Black Loss Lashko Kira 2329.19
8 Black Win Vostryakov Alexey 2097.02
9 Black Win Nogovitsin Alexander 1975.78
Team Championship of Podyuga
Date 2012-04-25 Rating 2487.69
Round Color Result Opponent
1 White Win Semenov Oleg 2064.37
2 White Win Merkulov Artyom 2486.84
3 Black Win Stulova Darya 1963.15
4 White Win Oborina Anastasja 2402.04
5 Black Win Kurdina Olga 2305.41
6 Black Draw Lashko Kira 2318.98
7 Black Win Fedotov Denis 2249.88
8 Black Win Prokopets Tatyana 1936.59
9 Black Win Vostryakov Alexey 2093.16
Youth Russian Championship, groups A, B
Date 2012-03-30 Rating 2485.02
Round Color Result Opponent
1 Black Win Spirichev Vladislav 1972.06
2 Black Win Bovkonyuk Pavel 1870.16
3 Black Loss Glibin Aleksey 1929.90
4 White Win Puh Alexander 2085.63
5 Black Loss Sumarokov Evgeny 2527.58
6 White Win Karpov Fyodor 2010.37
7 White Win Vostryakov Alexey 2087.22
8 Black Win Smirnov Evgeny 2397.23
9 White Win Semenov Oleg 2059.37
10 Black Win Nogovitsin Alexander 1974.74
11 Black Win Merkulov Artyom 2484.08
Podyuga Sbory
Date 2012-03-23 Rating 2484.34
Round Color Result Opponent
2 White Win Merkulov Artyom 2483.63
3 Black Win Oborina Anastasja 2402.47
4 Black Win Kurdina Olga 2301.77
5 Black Loss Lashko Kira 2305.08
6 Black Win Vostryakov Alexey 2086.84
7 White Win Semenov Oleg 2057.77
8 White Win Prokopets Tatyana 1933.99
9 Black Win Karpov Fyodor 2008.89
10 White Win Nogovitsin Alexander 1973.79
11 Black Win Stulova Darya 1956.49
The 20th Russian Championship, High League
Date 2012-02-25 Rating 2480.16
Round Color Result Opponent
2 Black Loss Epifanov Dmitry 2521.41
3 White Draw Balabhai Viktor 2427.46
4 Black Draw Metreveli Irina 2403.19
5 Black Loss Serdyukov Egor 2549.53
6 Black Win Vershinin Pavel 2475.96
7 White Win Nikonov Konstantin 2590.31
8 Black Win Volkov Sergey 2342.42
9 White Draw Filinov Vladimir 2452.01
10 Black Loss Poltaratsky Nikolay 2422.73
11 White Draw Makarov Pavel 2562.52
12 Black Loss Karasyov Maxim 2569.73
13 White Draw Salnikov Pavel 2524.77
14 Black Loss Artemyev Sergey 2538.43
15 Black Draw Mikhailov Alexander 2549.78
Podyuga Championship, High League
Date 2012-02-15 Rating 2479.14
Round Color Result Opponent
1 White Win Vostryakov Alexey 2084.52
2 Black Win Merkulov Artyom 2483.65
4 White Draw Oborina Anastasja 2400.94
5 Black Loss Kurdina Olga 2293.23
6 Black Win Lashko Kira 2292.04
7 Black Win Fedotov Denis 2224.58
8 White Win Savrasov Ruslan 2072.29
9 White Win Romanov Sergey 2054.12
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2012-01-06 Rating 2473.99
Round Color Result Opponent
1 Black Win Spirichev Vladislav 1967.68
2 Black Win Kurdina Olga 2284.84
3 White Win Sumarokova Aleksandra 2231.40
4 Black Win Mikryukov Mikhail 2299.32
5 Black Win Merkulov Artyom 2488.95
6 White Win Krayeva Tatyana 2280.24
7 White Loss Sumarokov Evgeny 2523.55
8 Black Win Oborina Anastasja 2392.40
9 White Win Novikov Nikolay 2341.04
Podyuga Cup
Date 2011-11-21 Rating 2461.89
Round Color Result Opponent
1/2 Black Win Kurdina Olga 2274.18
1/2 White Draw Kurdina Olga 2274.18
1/4 White Win Lashko Kira 2264.70
1/4 White Win Lashko Kira 2264.70
1/8 White Win Semenov Oleg 2038.76
1/8 White Win Semenov Oleg 2038.76
F White Draw Oborina Anastasja 2387.49
F Black Loss Oborina Anastasja 2387.49
The 20th Open Russian Championship, First League
Date 2011-11-05 Rating 2457.75
Round Color Result Opponent
1 Black Win Stulova Darya 1935.42
2 Black Loss Serdyukov Egor 2533.11
3 Black Win Karpov Fyodor 1983.00
4 Black Win Vershinin Pavel 2481.21
5 Black Win Poltaratsky Nikolay 2414.06
6 Black Loss Taiblin Yuriy 2361.38
7 Black Win Berezin Roman 2414.30
8 Black Draw Metreveli Irina 2406.16
9 Black Loss Karasyov Maxim 2575.96
10 Black Win Kachaev Denis 2348.98
11 White Draw Savrasova Yulia 2488.72
Youth European Championship
Date 2011-07-30 Rating 2428.97
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Reimann Margus 1625.51
B1 Black Win Reimann Margus 1625.51
B2 Black Loss Hõbemägi Martin 2343.95
B3 Black Loss Merkulov Artyom 2514.97
B4 White Win Karpov Fyodor 1970.45
B5 White Win Lillemaa Argo 2028.40
B7 White Win Staub Rain 1876.46
B8 Black Win Semenov Oleg 2024.78
B9 Black Win Nogovitsin Alexander 1959.93
b6 White Win Vostryakov Alexey 2045.85
b10 Black Win Shlyundikov Alexander 1840.11
b11 White Win Rahumagi Brenet 1898.24
Podyuga Sbory
Date 2011-07-10 Rating 2423.76
Round Color Result Opponent
1 Black Win Mikryukova Diana 1690.22
2 Black Win Kaspirovich Maxim 1682.09
3 Black Win Lashko Kira 2222.61
4 Black Win Rachitskaya Viktoria 2233.98
5 Black Win Oborina Anastasja 2346.57
6 White Loss Merkulov Artyom 2517.26
7 Black Win Krayeva Tatyana 2244.11
8 Black Win Mikryukov Mikhail 2276.03
9 Black Win Fedotov Denis 2168.39
Team Championship
Date 2011-04-29 Rating 2398.15
Round Color Result Opponent
1 Black Win Sumarokova Aleksandra 2204.16
2 Black Loss Merkulov Artyom 2516.76
4 Black Win Oborina Anastasja 2325.92
5 Black Loss Lashko Kira 2200.48
6 Black Win Kurdina Olga 2227.93
7 White Win Fedotov Denis 2148.49
9 White Win Vostryakov Alexey 2020.26
10 Black Win Prokopets Tatyana 1838.80
11 White Win Semenov Oleg 2009.84
Championship of Konoshsky region
Date 2011-03-07 Rating 2378.30
Round Color Result Opponent
1 White Win Savrasov Ruslan 2066.66
2 Black Loss Sumarokova Aleksandra 2189.17
3 Black Win Karpov Fyodor 1951.76
4 White Win Oborina Anastasja 2310.80
5 White Win Litvinova Yulia 2127.72
6 White Loss Merkulov Artyom 2515.37
7 Black Loss Kurdina Olga 2222.14
8 White Win Nogovitsin Alexander 1943.70
9 Black Win Belous Polina 1832.33
Podyuga.Championship.High League
Date 2011-02-18 Rating 2373.00
Round Color Result Opponent
1 Black Win Fedotov Denis 2133.72
2 White Loss Merkulov Artyom 2514.68
3 White Win Mikryukov Mikhail 2276.90
4 White Loss Sumarokova Aleksandra 2182.44
5 Black Win Kurdina Olga 2218.79
6 Black Win Oborina Anastasja 2305.67
8 White Win Lashko Kira 2171.13
9 White Win Savrasov Ruslan 2065.85
Podyuga Cup
Date 2010-11-30 Rating 2344.52
Round Color Result Opponent
1 White Win Vostryakov Alexey 1998.45
2 White Win Vostryakov Alexey 1998.45
4 Black Win Belous Polina 1834.47
5 Black Win Belous Polina 1834.47
7 White Loss Litvinova Yulia 2113.73
8 White Loss Litvinova Yulia 2113.73
9b Black Win Kurdina Olga 2206.63
10b Black Win Kurdina Olga 2206.63
The 19th Open Russian Championship, First League
Date 2010-11-06 Rating 2337.08
Round Color Result Opponent
1 Black Win Komarov Sergey 1682.93
2 Black Loss Tarasevich Stepan 2401.73
3 Black Win Semyonov Vladimir 2262.04
4 Black Loss Skuridin Alexey 2425.85
5 Black Win Oborina Anastasja 2277.60
6 White Draw Metreveli Irina 2370.65
7 White Win Tikhomirov Mikhail 2021.11
8 Black Loss Mikhailov Alexander 2505.66
9 White Loss Makarov Pavel 2499.70
10 Black Loss Poltaratsky Nikolay 2374.11
11 Black Win Karpov Fyodor 1933.07
Qualification Tournament
Date 2010-09-26 Rating 2326.43
Round Color Result Opponent
1 White Win Novozhilova Olesya 1742.98
2 Black Loss Merkulov Artyom 2490.91
4 White Win Oborina Anastasja 2275.99
5 Black Loss Kurdina Olga 2198.36
6 Black Win Savrasov Ruslan 2060.52
7 Black Win Sumarokova Aleksandra 2141.69
8 White Loss Litvinova Yulia 2089.65
9 White Loss Lashko Kira 2128.14
Vladimir Open
Date 2010-08-17 Rating 2320.84
Round Color Result Opponent
1 White Loss Bulatovsky Oleg 2260.42
2 White Win Litvinova Alina 1881.52
3 Black Win Savrasov Ruslan 2063.62
4 White Loss Serdyukov Egor 2469.09
5 Black Draw Sirategyan Karen 2330.08
6 White Win Oborina Anastasja 2271.83
7 White Loss Nikonov Konstantin 2536.18
8 White Loss Hõbemägi Martin 2194.90
9 Black Win Matsjuk Oksana 1609.88
Podyuga Sbory
Date 2010-06-30 Rating 2317.93
Round Color Result Opponent
1 Black Win Stulova Darya 1916.28
2 Black Win Vostryakov Alexey 1992.70
3 White Loss Kurdina Olga 2179.44
4 Black Win Mikryukova Diana 1695.92
5 White Win Yurlova Anastasja 1786.94
6 Black Draw Oborina Anastasja 2259.14
7 Black Loss Savrasova Yulia 2558.38
8 Black Win Bovkonyuk Pavel 1861.68
9 White Draw Pestereva Maria 2265.89
10 White Win Karpov Fyodor 1927.54
Team Championship
Date 2010-04-23 Rating 2316.79
Round Color Result Opponent
5 Black Win Savrasov Ruslan 2062.63
6 White Win Kurdina Olga 2164.96
9 White Win Merkulov Artyom 2458.08
The 18th Russian Championship, High League
Date 2010-02-22 Rating 2310.54
Round Color Result Opponent
1 White Draw Salnikov Pavel 2480.45
2 Black Loss Serdyukov Egor 2445.37
3 Black Win Makarov Pavel 2460.71
4 White Loss Balabhai Viktor 2433.03
5 Black Loss Sumarokov Evgeny 2468.29
6 White Loss Filinov Vladimir 2437.27
7 Black Loss Epifanov Dmitry 2472.44
8 White Draw Metreveli Irina 2363.62
9 White Loss Tarasevich Stepan 2403.68
10 Black Loss Semyonov Vladimir 2298.99
11 White Loss Nikonov Konstantin 2541.17
12 Black Loss Kozhin Mikhail 2612.03
13 Black Loss Karasyov Maxim 2563.59
14 Black Loss Savrasova Yulia 2571.93
15 Black Draw Artemyev Sergey 2546.02
Podyuga Championship, High League
Date 2010-02-06 Rating 2311.08
Round Color Result Opponent
1 Black Win Maximov Nikolay 2167.56
2 Black Loss Mikryukov Mikhail 2252.96
3 White Win Rachitskaya Viktoria 2180.99
4 White Win Romanov Sergey 1966.70
5 White Win Merkulov Artyom 2446.86
6 Black Win Savrasov Ruslan 2052.54
7 Black Win Oborina Anastasja 2225.01
8 White Win Kurdina Olga 2143.80
9 White Win Lysakov Mikhail 2480.45
10 Black Loss Serdyukov Egor 2444.63
11 Black Win Okatova Anna 2220.55
Russian Christmas Tournament - 2010
Date 2010-01-10 Rating 2307.04
Round Color Result Opponent
2 Black Win Vysheslavov Ivan 1873.49
3 Black Loss Karasyov Maxim 2555.75
4 Black Win Semenov Oleg 1977.76
6 Black Win Lashko Kira 2051.85
7 Black Loss Kozhin Mikhail 2607.88
8 White Draw Myasoyedov Yevgeni 2256.30
9 Black Loss Ryabov Alexandr 2408.45
The 18th Open Russian Championship, First League
Date 2009-10-17 Rating 2296.72
Round Color Result Opponent
2 Black Win Salnikova Nonna 2233.94
3 Black Loss Balabhai Viktor 2418.89
4 White Loss Kozhin Mikhail 2595.24
5 White Win Savrasov Ruslan 2041.06
6 White Loss Tarasevich Stepan 2379.03
7 Black Win Kachaev Denis 2222.14
8 Black Loss Radzevelyuk Alexander 2313.52
9 Black Draw Myasoyedov Yevgeni 2255.12
10 White Win Sirategyan Karen 2290.85
11 Black Win Golosov Viktor 2362.36
Youth European Championship
Date 2009-07-09 Rating 2279.57
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Lents Johann 2416.13
3 Black Loss Hõbemägi Martin 2115.23
7 Black Loss Serdyukov Egor 2445.21
Podyuga Sbory
Date 2009-06-21 Rating 2278.23
Round Color Result Opponent
2 Black Win Litvinova Alina 1827.69
3 Black Win Litvinova Yulia 1989.16
4 Black Loss Savrasova Yulia 2580.94
5 Black Win Kurdina Olga 2063.91
6 White Loss Merkulov Artyom 2401.21
7 White Win Lashko Kira 2001.94
9 Black Win Oborina Anastasja 2165.71
10 Black Win Yurlova Anastasja 1792.30
11 Black Win Belous Polina 1797.96
Podyuga Championship, High League
Date 2009-02-06 Rating 2262.17
Round Color Result Opponent
1 Black Win Okatova Anna 2210.05
2 White Win Pestereva Maria 2209.92
3 Black Win Oborina Anastasja 2135.55
4 White Win Tumanov Yuryi 1936.07
5 Black Loss Savrasova Yulia 2588.31
6 Black Loss Lysakov Mikhail 2476.71
7 Black Loss Serdyukov Egor 2442.65
8 White Win Merkulov Artyom 2365.90
10 Black Loss Maximov Nikolay 2166.65
11 Black Loss Mikryukov Mikhail 2234.86
12 White Win Krayeva Tatyana 2194.94
13 Black Win Rachitskaya Viktoria 2151.11
The 17th Russian Championship, First League
Date 2008-11-08 Rating 2245.38
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kullamaa Mart 1778.58
2 Black Loss Balabhai Viktor 2414.35
3 Black Loss Sobolev Pavel 2053.47
4 White Win Merkulov Maxim 2098.83
5 Black Loss Metreveli Irina 2328.99
6 White Loss Vysheslavov Ivan 1858.84
7 Black Loss Skuridin Alexey 2378.12
8 White Win Smirnov Mikhail 1605.30
9 White Loss Kurdina Olga 1996.70
11 Black Win Tumanov Yuryi 1932.70
Karepa Rejection system tournament
Date 2008-08-15 Rating 2247.85
Round Color Result Opponent
1 Black Win Merkulov Artyom 2332.86
2 Black Loss Soosõrv Ants 2625.42
3 Black Win Hõbemägi Martin 2042.63
4 Black Win Karlsson Stefan 2500.07
5 Black Win Väljataga Paul 2278.75
6 Black Loss Meritee Ando 2815.91
7 Black Loss Kozhin Mikhail 2540.67
Karepa Taraguchi rules tournament
Date 2008-08-13 Rating 2247.63
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Taimla Tunnet 2715.88
2 Black Loss Kozhin Mikhail 2540.35
4 White Loss Karasyov Maxim 2454.69
5 White Win Molotova Anastasja 1909.88
6 White Win Virma Iisak 1774.92
7 Black Loss Karlsson Irene 2046.75
Youth World Championship
Date 2008-08-10 Rating 2247.52
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Purk Tauri 2102.31
B2 Black Loss Väljataga Paul 2277.56
B3 Black Loss Prokopyev Ruslan 1853.69
B4 Black Draw Gorokhov Nikita 2049.20
B5 Black Win Kodasma Rasmus 1745.00
B6 White Win Savrasov Ruslan 1978.06
B7 Black Win Salula Ain 2118.22
B8 White Loss Merkulov Artyom 2332.47
B9 Black Loss Kadulin Alexander 2471.49
RIF 20 years anniversary celebration tournament
Date 2008-08-07 Rating 2247.71
Round Color Result Opponent
1 White Loss Ono Takayuki 2319.68
2 Black Win Tamada Yoichi 2214.25
4 Black Draw Pajuste Renee 2335.98
5 Black Loss Purk Andry 2548.97
6 Black Win Jonsson Peter 2257.43
Podyuga Sbory (reglament Soosyrv)
Date 2008-07-21 Rating 2248.13
Round Color Result Opponent
1 Black Win Savrasov Ruslan 1977.51
2 Black Loss Serdyukov Egor 2467.40
3 Black Win Mikryukov Mikhail 2213.52
4 White Win Rachitskaya Viktoria 2109.92
5 White Loss Lysakov Mikhail 2485.18
6 White Loss Sorokina Oksana 2397.48
7 White Win Maximov Nikolay 2149.44
8 Black Loss Okatova Anna 2240.77
9 Black Win Merkulov Maxim 2088.80
Podyuga Sbory
Date 2008-07-14 Rating 2248.11
Round Color Result Opponent
1 Black Win Litvinova Alina 1789.04
2 White Win Romanov Sergey 1901.91
3 White Loss Kadulin Alexander 2473.53
4 White Win Novozhilova Olesya 1798.62
5 White Win Merkulov Maxim 2088.63
6 White Win Kurdina Olga 1962.70
7 Black Win Okatova Anna 2240.71
8 White Loss Merkulov Artyom 2332.88
9 White Win Pestereva Maria 2214.09
The 17th Youth Russian Championship
Date 2008-03-28 Rating 2239.53
Round Color Result Opponent
1 White Win Merkulov Artyom 2322.04
2 Black Draw Kadulin Alexander 2488.22
3 White Win Sobolev Pavel 1996.15
5 White Loss Sumarokov Evgeny 2386.79
6 Black Draw Merkulov Maxim 2082.08
9 Black Win Savrasov Ruslan 1965.23
Podyuga Championship, High League
Date 2008-02-10 Rating 2233.07
Round Color Result Opponent
1 Black Win Maximov Nikolay 2129.36
2 Black Win Pestereva Maria 2215.58
3 White Loss Krayeva Tatyana 2206.90
4 Black Win Mikryukov Mikhail 2190.30
5 Black Win Lebedeva Tatjana 2053.22
6 Black Win Vershinin Pavel 2474.66
7 Black Loss Sorokina Oksana 2394.22
8 White Loss Serdyukov Egor 2463.09
9 Black Loss Kadulin Alexander 2491.35
10 Black Loss Nekrasov Evgeniy 2305.06
12 Black Loss Nekrasov Denis 2202.53
13 Black Loss Merkulov Artyom 2318.19
Podyuga Championship, First and Second League
Date 2008-01-24 Rating 2231.00
Round Color Result Opponent
Black Loss Okatova Anna 2221.93
White Win Krayeva Tatyana 2209.33
White Draw Pestereva Maria 2215.36
Black Win Molotova Anastasja 1883.22
White Win Oborina Anastasja 2032.19
White Win Kurdina Olga 1927.01
Black Loss Litvinova Yulia 1956.08
White Win Romanov Sergey 1898.26
White Win Rachitskaya Viktoria 2099.48
Black Loss Savrasov Ruslan 1957.48
Black Win Sumarokova Aleksandra 1916.34
16th Russian Championship, First League
Date 2007-11-10 Rating 2225.34
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Kadulin Alexander 2502.03
2 White Win Gorokhov Dmitry 1917.53
3 Black Win Balabhai Viktor 2369.39
4 Black Loss Epifanov Dmitry 2361.63
5 White Loss Sumarokov Evgeny 2377.55
6 Black Win Belkina Nadezhda 1811.44
7 Black Loss Skuridin Alexey 2347.04
8 Black Loss Serdyuk Andrey 2114.84
9 White Win Romanov Sergey 1891.05
10 Black Win Kuleshova Tatyana 1764.98
11 Black Win Egorov Vitaly 2231.43
Qualification Tournament
Date 2007-10-18 Rating 2223.84
Round Color Result Opponent
1 Black Win Merkulov Artyom 2317.10
2 White Win Kurdina Olga 1939.09
3 Black Win Molotova Anastasja 1883.03
4 White Win Rachitskaya Viktoria 2091.79
5 Black Win Oborina Anastasja 2002.88
6 White Win Pestereva Maria 2218.57
7 Black Draw Krayeva Tatyana 2217.62
8 White Win Romanov Sergey 1887.97
9 Black Loss Kadulin Alexander 2501.53
10 White Win Litvinova Yulia 1934.15
11 Black Win Savrasov Ruslan 1933.68
13 Black Win Merkulov Maxim 2080.23
Podyuga Sbory
Date 2007-07-10 Rating 2198.61
Round Color Result Opponent
1 White Loss Sumarokov Evgeny 2376.83
2 White Win Maximov Nikolay 2085.10
3 Black Win Savrasov Ruslan 1918.30
4 Black Loss Lysakov Mikhail 2474.51
5 White Loss Kadulin Alexander 2498.52
6 White Loss Novikov Nikolay 2278.94
8 Black Win Merkulov Artyom 2294.12
9 White Win Romanov Sergey 1882.93
White Nights (St. Petersburg Open)
Date 2007-07-03 Rating 2196.68
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Balabhai Viktor 2351.11
2 Black Loss Kamyshentsev Vasily 2295.63
3 Black Win Litvinova Yulia 1917.08
4 Black Win Savrasov Ruslan 1917.41
5 Black Loss Arevkov Maxim 2314.01
6 Black Draw Filinov Vladimir 2374.00
7 White Loss Merkulov Artyom 2293.27
Individual and Team Youth Sports School Championship
Date 2007-04-27 Rating 2182.13
Round Color Result Opponent
3 White Loss Krayeva Tatyana 2201.47
4 Black Loss Kurdina Olga 1946.06
7 White Win Okatova Anna 2190.37
8 Black Loss Rachitskaya Viktoria 2106.93
9 Black Win Savrasov Ruslan 1912.22
New Year Tournament
Date 2006-12-26 Rating 2166.42
Round Color Result Opponent
2 Black Loss Kadulin Alexander 2506.62
4 White Draw Merkulov Maxim 2077.03
5 Black Win Oborina Anastasja 1952.03
6 White Win Romanov Sergey 1872.21
7 Black Win Sumarokov Evgeny 2363.58
8 Black Loss Merkulov Artyom 2258.19
9 Black Loss Pestereva Maria 2200.10
10 White Win Okatova Anna 2178.87
Podyuga Cup
Date 2006-11-23 Rating 2160.74
Round Color Result Opponent
3 Black Loss Krayeva Tatyana 2192.84
4 Black Win Merkulov Maxim 2075.63
5 White Draw Merkulov Maxim 2075.63
6 Black Win Okatova Anna 2175.55
7 White Loss Okatova Anna 2175.55
8 Black Win Sumarokov Evgeny 2357.07
9 White Loss Sumarokov Evgeny 2357.07
XV Russian Championship, First League
Date 2006-11-18 Rating 2159.75
Round Color Result Opponent
1 White Loss Salnikov Pavel 2439.06
2 Black Loss Sorokin Anton 1757.09
3 Black Win Kurilova Svetlana 1822.20
4 White Win Sushko Yury 2014.74
5 White Loss Soosõrv Ants 2596.84
6 Black Win Tänav Tõnis 1694.27
7 Black Draw Gross Anna 2280.68
8 Black Loss Volkov Sergey 2328.98
9 White Loss Vinokurtsev Viktor 1987.85
10 Black Win Mostovlyansky Oleg 1983.80
11 Black Loss Serdyukov Egor 2336.23
European Championship
Date 2006-09-29 Rating 2155.36
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Karasyov Maxim 2432.97
2 Black Loss Nykl Ondrej 2306.23
3 Black Loss Krayeva Tatyana 2197.42
4 White Win Kolouchova Monika 2177.31
5 Black Loss Nemec Tomas 2143.40
6 Black Loss Neuman Petr 2111.22
7 White Loss Metreveli Irina 2281.06
8 Black Win Eged Igor 2195.98
9 Black Loss Nowakowski Maciej 2380.58
European Championship QT
Date 2006-09-23 Rating 2155.47
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Rejsek Jan 2099.76
2 White Loss Moiseyev Kirill 2209.35
3 Black Win Prokopyev Ruslan 1786.76
4 White Win Stradal Jan 2079.74
5 White Loss Nowak Pawel 2273.91
6 White Win Neuman Petr 2111.50
7 White Win Kolouchova Monika 2177.51
8 Black Loss Nemec Tomas 2143.06
9 White Win Rachitskaya Viktoria 2090.12
Podyuga - Sbory
Date 2006-07-19 Rating 2156.63
Round Color Result Opponent
2 White Win Sumarokova Aleksandra 1876.61
3 Black Draw Okatova Anna 2175.86
4 White Win Maximov Nikolay 2051.76
5 White Loss Lysakov Mikhail 2459.64
6 Black Loss Kazarin Mikhail 2348.23
7 White Draw Pestereva Maria 2168.34
Individual and Team Championship of Podyuga
Date 2006-04-18 Rating 2157.11
Round Color Result Opponent
3 White Win Merkulov Artyom 2227.34
4 White Loss Lysakov Mikhail 2463.14
5 White Win Rachitskaya Viktoria 2076.48
7 Black Loss Sumarokov Evgeny 2309.03
8 White Loss Kadulin Alexander 2494.77
9 White Win Romanov Sergey 1893.41
10 Black Win Maximov Nikolay 2040.48
XIV Russian Championship, First League
Date 2005-11-12 Rating 2146.99
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Klimashin Alexander 2562.50
2 Black Win Gorokhov Nikita 1942.11
3 Black Win Timokhina Nadezhda 2047.32
4 Black Loss Nekrasov Evgeniy 2285.77
5 White Win Okatova Anna 2169.05
6 Black Loss Balabhai Viktor 2296.37
7 Black Draw Sulane Sander 2025.99
8 White Loss Salnikova Nonna 2188.56
9 Black Loss Nadezhdin Kirill 2061.74
10 White Win Potlova Tatyana 1973.53
11 Black Win Arefyev Andrey 1971.51