Lashko Kira

Place: Podyuga, Russian Renju Association

Rating: 2256.94, Rank: 242

First game: 2009-06-21, Last game: 2021-03-30

Top rating: 2461.69 (2016-03-30)

Games: 673, Wins: 424, Draws: 70, Losses: 179

Gy1: 0, Gy2: 8, Gy5: 88

Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 2256.94
Round Color Result Opponent
E1 Black Win Stulova Darya 2005.35
E3 White Draw Prokopets Tatyana 2004.83
E4 Black Win Stulova Darya 2005.35
E6 Black Win Prokopets Tatyana 2004.83
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 2254.20
Round Color Result Opponent
E11 White Loss Stulova Darya 2007.46
E12 White Loss Stulova Darya 2007.46
E31 Black Draw Prokopets Tatyana 2028.76
E32 Black Win Prokopets Tatyana 2028.76
The 28th Russian Championship among Women
Date 2020-02-23 Rating 2281.55
Round Color Result Opponent
1 White Win Stulova Kristina 2094.78
2 Black Loss Salnikova Nonna 2168.80
3 Black Loss Metreveli Irina 2373.66
4 White Win Shkarupa Maria 1799.74
5 White Draw Matushkina Ksenia 2141.52
6 Black Win Linich Anastasia 1886.88
7 White Win Tolstoguzova Daria 2133.19
8 White Win Sadova Taisia 2180.75
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 2287.41
Round Color Result Opponent
1 White Win Shangina Alexandra 1907.51
2 White Draw Matushkina Ksenia 2139.59
3 Black Draw Vostryakov Alexey 2178.93
4 Black Win Stulova Darya 1991.59
5 White Win Prokopets Tatyana 2059.20
6 Black Loss Yusupmurzina Darya 2315.62
7 White Win Stulova Veronika 2019.28
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 2334.62
Round Color Result Opponent
1 White Win Shangina Alexandra 1888.68
2 Black Win Noskov Pavel 1822.13
3 Black Win Yusupmurzin Danila 2218.08
4 White Win Porokhina Ekaterina 2089.80
5 White Loss Semenov Oleg 2331.25
6 Black Win Stoyanov Egor 2007.14
7 White Win Novikova Daria 1983.16
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 2351.33
Round Color Result Opponent
1 Black Win Sidorov Mikhail 1920.90
2 White Draw Stoyanov Kirill 2070.99
3 White Win Shiryaevskaya Daria 2071.21
4 White Loss Semenov Oleg 2345.66
5 Black Win Agarkov Dmitrii 1798.87
6 White Loss Dyachkov Nikita 2175.45
7 Black Win Lapin Ivan 1912.60
8 White Win Stulova Kristina 2134.18
9 White Draw Vostryakov Alexey 2180.44
The 26nd Russian Championship, among Women
Date 2018-02-25 Rating 2379.40
Round Color Result Opponent
1 White Win Prokopets Tatyana 2082.91
2 White Win Sonina Vladislava 1736.12
3 White Loss Stulova Kristina 2130.44
5 White Win Tolstoguzova Sofia 2193.51
6 White Win Knyazeva Ekaterina 1959.39
7 Black Win Sadova Taisia 2135.36
8 White Win Yusupmurzina Darya 2188.80
9 Black Draw Kachaeva Ilona 1992.28
10 Black Win Porokhina Ekaterina 2067.52
11 Black Win Sonina Marina 1886.35
13 White Win Novikova Daria 1921.61
14 White Draw Oborina Anastasja 2326.14
15 Black Draw Salnikova Nonna 2190.11
Championship of Konoshsky region
Date 2018-02-09 Rating 2382.83
Round Color Result Opponent
1 White Win Dyachkov Nikita 2202.90
2 White Win Yusupmurzin Danila 2220.09
3 White Win Shabanov Ruslan 2122.96
4 White Win Stulova Kristina 2128.17
5 White Win Stoyanov Kirill 2057.03
6 Black Win Vohtomina Vladislava 2120.63
7 White Win Yusupmurzina Darya 2183.72
9 White Loss Mikryukov Mikhail 2344.66
10 Black Win Stulova Veronika 1987.56
11 White Loss Fedotov Denis 2566.71
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 2388.36
Round Color Result Opponent
1 Black Win Prokopyev Andrei 1910.47
2 Black Win Stulova Darya 2046.91
3 White Win Matushkina Ksenia 2100.16
4 White Loss Sumarokova Aleksandra 2320.87
5 Black Win Vohtomina Vladislava 2125.35
6 White Win Yusupmurzin Danila 2213.30
7 White Loss Fedotov Denis 2559.88
World Championship WT
Date 2017-08-12 Rating 2412.30
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Ke Fang-Ying 2220.38
2 White Win Liu Xun 2412.49
3 White Win Metreveli Irina 2318.81
5 White Loss Wang Qingqing 2586.80
6 White Loss Wu Zhiqin 2456.92
7 Black Win Yusupmurzina Darya 2139.78
8 White Draw Lin Chiao-Ying 2304.43
9 Black Win Sung Pei-Jung 2015.84
10 White Loss Chien Yung-Hsuan 2441.86
11 White Win Yang Hsiao-Yu 2018.66
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 2415.70
Round Color Result Opponent
1 Black Win Shabanov Ruslan 2105.49
2 White Win Naumov Egor 1903.12
3 Black Win Stulova Kristina 2135.35
4 Black Win Metreveli Maksim 2241.00
5 White Loss Kryuchok Roman 2525.76
6 White Win Vostryakov Alexey 2207.84
7 White Loss Semenov Oleg 2368.04
8 Black Win Dyachkov Nikita 2208.09
9 Black Win Oborina Anastasja 2352.53
The 25nd Russian Championship, among Women
Date 2017-02-26 Rating 2443.44
Round Color Result Opponent
1 Black Draw Oborina Anastasja 2366.66
2 Black Win Yusupmurzina Darya 2098.00
3 White Win Stulova Kristina 2114.68
4 Black Win Prokopets Tatyana 2063.67
5 Black Win Stulova Darya 2077.37
6 White Win Sonina Marina 1803.91
7 White Win Volkova Sofia 1852.59
8 White Win Knyazeva Ekaterina 1941.17
9 Black Win Novikova Daria 1899.72
10 White Win Matushkina Ksenia 2141.15
11 White Win Novichkova Viktoriia 1630.71
F1 Black Win Oborina Anastasja 2366.66
F2 Black Win Oborina Anastasja 2366.66
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 2447.35
Round Color Result Opponent
1 White Win Grigoriev Roman 1971.26
2 Black Win Prokopets Tatyana 2065.67
3 Black Win Maximov Nikolay 2173.59
4 White Win Fedotov Denis 2525.45
5 White Draw Oborina Anastasja 2363.63
6 Black Draw Dyachkov Nikita 2217.37
7 White Win Vostryakov Alexey 2222.41
Youth World Championship
Date 2016-08-13 Rating 2450.20
Round Color Result Opponent
E1 Black Win Mumm Kristina 1922.48
E2 White Win Kolk Mari 1909.04
E3 Black Loss Wang Qingqing 2575.16
E4 White Win Tiivel Tuuli 1976.59
E5 Black Win Popova Daria 1786.23
E6 Black Draw Sumarokova Aleksandra 2320.63
E7 White Win Tolstoguzova Sofia 2122.99
E8 White Win Kurdina Olga 2290.74
E9 White Loss Matushkina Ksenia 2158.47
E10 Black Draw Vohtomina Vladislava 2094.23
E11 Black Win Novichkova Viktoriia 1640.97
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 2451.77
Round Color Result Opponent
1 Black Win Tsehanovich Valeria 1872.57
2 White Win Vohtomina Vladislava 2093.71
3 White Win Yusupmurzin Danila 2158.24
4 Black Win Dyachkov Nikita 2213.03
5 Black Loss Fedotov Denis 2521.10
6 White Win Karpov Fyodor 2152.96
7 White Win Semenov Oleg 2348.22
8 White Loss Kryuchok Roman 2543.93
9 Black Win Kuzmina Alexandra 1965.38
Youth Russian Championship, group A,D
Date 2016-03-30 Rating 2461.69
Round Color Result Opponent
1 White Win Semenov Oleg 2335.22
2 White Win Karpov Fyodor 2132.19
3 White Win Nogovitsin Alexander 1940.75
4 White Win Vostryakov Alexey 2227.48
5 Black Win Oborina Anastasja 2341.08
6 White Win Kurdina Olga 2306.26
7 Black Win Glibin Aleksey 2069.25
9 Black Win Kozlova Viktoriia 1960.50
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2016-03-07 Rating 2461.05
Round Color Result Opponent
1 White Win Prokopets Tatyana 2072.03
2 Black Win Shabanov Ruslan 2065.65
3 White Win Karpov Fyodor 2127.90
4 Black Win Dyachkov Nikita 2207.70
5 White Loss Fedotov Denis 2514.18
6 Black Win Ponezhin Gennady 2122.27
7 Black Draw Semenov Oleg 2331.72
8 White Win Vostryakov Alexey 2228.59
9 Black Win Yusupmurzin Danila 2136.53
The 24nd Russian Championship, among Women
Date 2016-02-28 Rating 2460.61
Round Color Result Opponent
1 Black Win Prokopets Tatyana 2073.11
2 Black Win Shiryaevskaya Daria 2070.39
3 White Draw Oborina Anastasja 2338.20
5 Black Win Stulova Darya 2077.00
6 Black Win Novikova Daria 1876.90
7 Black Win Stulova Kristina 2053.04
8 White Win Kurdina Olga 2311.20
9 Black Win Glibina Ekaterina 1927.01
10 Black Draw Sumarokova Aleksandra 2321.24
11 Black Win Salnikova Nonna 2191.77
Poduga Championship, High league
Date 2016-02-07 Rating 2458.56
Round Color Result Opponent
1 Black Win Shabanov Ruslan 2063.41
2 White Loss Kryuchok Roman 2548.18
3 Black Win Shiryaevskaya Daria 2074.61
4 White Draw Fedotov Denis 2508.04
5 White Win Semenov Oleg 2328.97
6 White Win Mikryukov Mikhail 2326.75
7 Black Win Oborina Anastasja 2333.51
8 White Win Vostryakov Alexey 2228.61
9 White Loss Kurdina Olga 2315.23
10 White Win Ponezhin Gennady 2118.59
11 Black Loss Dyachkov Nikita 2206.75
12 White Win Yusupmurzin Danila 2130.45
13 Black Win Stoyanov Kirill 2065.78
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 2455.56
Round Color Result Opponent
1 White Win Makhina Alla 1826.70
2 Black Win Vohtomina Vladislava 2081.90
3 Black Draw Vostryakov Alexey 2230.53
World Championship WT
Date 2015-08-12 Rating 2443.95
Round Color Result Opponent
1 Black Win Guo Xinlu 1767.07
2 White Win Salnikova Nonna 2231.47
3 Black Win Kurdina Olga 2349.95
4 Black Win Prokopets Tatyana 2103.71
5 Black Win Wang Qingqing 2567.53
6 White Win Yang Yimeng 1862.74
7 Black Win Sung Pei-Jung 2040.43
8 White Draw Sumarokova Aleksandra 2311.03
9 Black Draw Metreveli Irina 2380.65
10 White Win Jellve Emma 2080.74
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 2440.50
Round Color Result Opponent
1 White Win Popova Daria 1775.02
2 Black Win Shabanov Ruslan 2043.75
3 Black Win Grigoriev Roman 1951.50
4 White Win Vostryakov Alexey 2221.69
5 Black Draw Oborina Anastasja 2330.12
6 White Loss Kryuchok Roman 2529.99
7 White Win Yusupmurzin Danila 2083.50
8 Black Win Prokopets Tatyana 2106.75
9 White Draw Fedotov Denis 2453.08
10 Black Loss Semenov Oleg 2315.53
Youth European Championship
Date 2015-05-04 Rating 2429.13
Round Color Result Opponent
E1 Black Win Stulova Darya 2079.91
E2 Black Draw Vohtomina Vladislava 2102.75
E3 Black Win Prokopets Tatyana 2117.46
E5 White Win Kolk Mari 1879.82
E6 Black Win Reimand Hanna-Kai 1767.60
E7 Black Win Tiivel Tuuli 1969.37
E8 White Win Stulova Kristina 1978.26
E9 Black Win Örd Laura 1689.93
Youth Russian Championship, group E
Date 2015-03-28 Rating 2423.65
Round Color Result Opponent
1 Black Win Knyazeva Ekaterina 1839.05
2 Black Win Stulova Kristina 1972.66
3 White Win Novikova Daria 1867.55
4 Black Win Stulova Darya 2079.54
5 White Win Kozlova Viktoriia 1962.40
6 Black Win Pirozhnikova Alisa 1661.98
7 White Win Vohtomina Vladislava 2105.57
8 White Draw Prokopets Tatyana 2122.93
9 Black Win Shiryaevskaya Daria 2046.53
The 23nd Russian Championship, among Women
Date 2015-02-19 Rating 2417.53
Round Color Result Opponent
1 White Loss Salnikova Nonna 2262.67
2 Black Win Stulova Darya 2078.81
3 Black Win Prokopets Tatyana 2123.86
4 White Win Shiryaevskaya Daria 2042.91
5 Black Draw Sumarokova Aleksandra 2316.69
6 Black Win Salnikova Nonna 2262.67
7 Black Win Stulova Darya 2078.81
8 White Win Prokopets Tatyana 2123.86
9 Black Win Shiryaevskaya Daria 2042.91
10 Black Win Sumarokova Aleksandra 2316.69
Poduga Championship, High League
Date 2015-02-08 Rating 2415.25
Round Color Result Opponent
1 Black Win Vohtomina Vladislava 2104.45
2 Black Win Stulova Darya 2080.75
3 Black Loss Kryuchok Roman 2511.70
4 Black Loss Fedotov Denis 2430.94
6 Black Win Oborina Anastasja 2328.69
7 White Loss Mikryukov Mikhail 2303.66
8 Black Loss Sorokina Oksana 2391.29
9 White Win Semenov Oleg 2288.08
10 Black Win Vostryakov Alexey 2213.01
11 Black Win Prokopets Tatyana 2123.55
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 2410.03
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kuzmina Alexandra 1887.51
2 Black Win Dyachkov Nikita 2094.25
3 White Win Vohtomina Vladislava 2099.98
4 White Loss Kryuchok Roman 2512.27
5 Black Win Mikryukov Mikhail 2301.97
6 White Win Semenov Oleg 2279.89
7 Black Win Merkulov Artyom 2508.01
8 White Loss Oborina Anastasja 2337.27
Youth World Championship
Date 2014-08-13 Rating 2379.59
Round Color Result Opponent
E1 Black Win Tiivel Tuuli 1964.04
E2 Black Win Prokopets Tatyana 2097.13
E3 White Win Gao Junqing 1958.47
E4 Black Win Örd Laura 1683.76
E5 White Win Huang Xinyi 2186.42
E6 Black Win Pozderova Elina 1981.06
E7 White Loss Sumarokova Aleksandra 2310.58
E8 White Win Jin Yichan 2263.02
E9 Black Win Kolk Mari 1881.01
E10 Black Win Parjasaar Elerin 1786.07
E11 Black Loss Stulova Darya 2075.92
Karepa Open Yamaguchi
Date 2014-08-01 Rating 2377.39
Round Color Result Opponent
1 Black Win Lohmus Kristofer 2109.15
2 Black Win Narva Mart 1862.57
3 Black Win Holtsman Kris 1982.12
4 White Loss Kryuchok Roman 2524.16
5 Black Loss Väljataga Paul 2282.27
6 Black Win Ikla Markus 2067.44
7 Black Win Tiivel Siim 1905.10
Karepa Open Taraguchi
Date 2014-07-30 Rating 2377.09
Round Color Result Opponent
1 White Win Laur Ingel 1535.55
2 Black Win Utkin Dmitryi 1746.95
3 White Loss Hõbemägi Martin 2565.70
4 Black Win Pozderova Elina 1983.09
5 Black Win Dyachkov Nikita 2062.25
6 Black Loss Kolk Kuno 2215.25
7 Black Draw Karpov Fyodor 2093.41
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-07-14 Rating 2375.88
Round Color Result Opponent
1 White Loss Tsehanovich Valeria 1814.59
2 White Win Matushkina Ksenia 2066.54
3 Black Win Shiryaevskaya Daria 2049.08
4 White Win Vostryakov Alexey 2221.08
5 White Win Vohtomina Vladislava 2056.68
6 White Loss Kryuchok Roman 2525.70
7 White Win Sumarokova Aleksandra 2306.97
8 White Draw Oborina Anastasja 2356.15
9 White Draw Semenov Oleg 2233.27
10 White Loss Fedotov Denis 2405.39
Youth Russian Championship,group E
Date 2014-03-29 Rating 2374.40
Round Color Result Opponent
2 White Win Stulova Kristina 1925.08
3 White Win Korolyova Natalya 1692.33
4 White Win Shiryaevskaya Daria 2043.13
5 Black Win Evdokimova Ksenija 1908.84
6 Black Win Novikova Daria 1867.43
7 Black Draw Stulova Darya 2067.35
8 Black Win Prokopets Tatyana 2074.03
9 White Loss Sumarokova Aleksandra 2285.29
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2014-03-09 Rating 2374.86
Round Color Result Opponent
1 White Win Stulova Kristina 1922.39
2 Black Draw Vohtomina Vladislava 2030.31
3 Black Win Shiryaevskaya Daria 2043.08
4 White Win Semenov Oleg 2202.98
5 White Draw Fedotov Denis 2398.79
6 Black Win Vostryakov Alexey 2202.36
7 Black Win Stulova Darya 2066.20
8 Black Win Nogovitsin Alexander 2018.29
The 22nd Russian Championship among Women
Date 2014-02-16 Rating 2374.33
Round Color Result Opponent
1 Black Win Glibina Ekaterina 1947.98
2 Black Win Oborina Anastasja 2355.19
3 Black Win Shiryaevskaya Daria 2041.90
4 White Loss Salnikova Nonna 2261.30
5 Black Loss Kurdina Olga 2370.42
6 Black Win Prokopets Tatyana 2063.84
7 Black Win Nikonova Natalya 2247.84
8 Black Win Knyazeva Ekaterina 1805.82
9 Black Draw Sorokina Oksana 2372.65
Poduga Championship, High League
Date 2014-02-07 Rating 2374.09
Round Color Result Opponent
1 White Win Matushkina Ksenia 2037.10
2 Black Loss Kurdina Olga 2368.75
3 White Loss Kryuchok Roman 2543.62
4 Black Loss Sorokina Oksana 2372.15
6 White Win Oborina Anastasja 2355.32
7 Black Loss Fedotov Denis 2392.99
8 Black Loss Mikryukov Mikhail 2289.87
9 White Win Vostryakov Alexey 2195.66
10 White Win Semenov Oleg 2196.05
11 White Win Shiryaevskaya Daria 2041.98
12 Black Win Prokopets Tatyana 2062.15
13 White Win Shabanov Ruslan 1980.51
The 22th Russian Championship, First League
Date 2013-11-09 Rating 2377.58
Round Color Result Opponent
1 Black Win Lisyutin Alexander 2174.82
2 Black Loss Nikonov Konstantin 2633.55
3 Black Loss Fedotov Denis 2369.86
4 Black Loss Mikryukov Mikhail 2280.76
5 Black Win Dyachkov Nikita 1999.37
6 White Win Strezhnev Mikhail 1838.63
7 Black Win Glibin Aleksey 2031.96
8 Black Draw Vostryakov Alexey 2182.93
9 White Draw Smirnov Evgeny 2405.80
10 White Loss Golomaryov Anthony 2410.03
11 Black Loss Kachaev Denis 2449.44
Women World Championship
Date 2013-08-13 Rating 2393.38
Round Color Result Opponent
1 White Loss Metreveli Irina 2399.29
2 Black Win Kurdina Olga 2370.19
3 Black Win Tiivel Tuuli 1940.46
4 Black Win Krayeva Tatyana 2304.98
5 Black Win Oborina Anastasja 2352.97
6 Black Win Kolk Kaia 2035.09
7 White Win Jogimaa Carmen 1724.79
8 Black Win Narva Mai 2132.96
9 Black Win Reimand Hanna-Kai 1759.53
Youth Championship of Arkhangelsk region, groups A, B, D,E
Date 2013-07-28 Rating 2394.82
Round Color Result Opponent
1 White Win Shiryaevskaya Daria 2007.49
2 Black Win Kinozerov Kirill 1919.26
3 White Win Krayeva Tatyana 2306.11
4 White Loss Kryuchok Roman 2531.51
5 Black Win Prokopets Tatyana 2017.24
6 Black Win Rachitskaya Viktoria 2212.48
7 Black Win Stulova Darya 2044.45
8 Black Win Nogovitsin Alexander 2015.15
9 Black Win Kurdina Olga 2368.71
Karepa Open Yamaguchi and Mind Sport Triathlon
Date 2013-07-11 Rating 2394.76
Round Color Result Opponent
1 Black Win Parjasaar Elerin 1772.00
2 Black Win Kolk Kuno 2177.62
3 White Win Matushkina Ksenia 2006.22
4 White Loss Fedotov Denis 2342.08
5 Black Loss Hõbemägi Martin 2513.65
6 White Win Holtsman Kris 1967.08
7 Black Loss Oborina Anastasja 2357.71
Karepa Open Taraguchi
Date 2013-07-08 Rating 2394.99
Round Color Result Opponent
1 Black Win Lohmus Kristofer 1997.07
2 Black Win Rahumagi Brenet 2023.51
3 White Win Semenov Oleg 2153.41
4 Black Win Ponezhin Gennady 2088.10
5 Black Win Pestov Arseni 2026.20
6 Black Win Taimla Tunnet 2791.87
7 White Loss Kryuchok Roman 2528.84
Youth European Championship
Date 2013-07-05 Rating 2394.93
Round Color Result Opponent
E1 White Win Parjasaar Elerin 1772.21
E3 Black Win Shiryaevskaya Daria 2003.24
E4 White Win Kolk Mari 1844.07
E5 Black Win Evdokimova Ksenija 1895.43
E6 White Win Jogimaa Carmen 1724.47
E7 Black Win Prokopets Tatyana 2012.05
E8 Black Win Stulova Darya 2042.83
E9 Black Win Reinik Liise-Marie 2014.55
Youth Russian Championship,group E
Date 2013-03-30 Rating 2389.17
Round Color Result Opponent
1 White Win Stulova Darya 2036.34
2 Black Win Shiryaevskaya Daria 1979.16
3 Black Win Prokopets Tatyana 1980.70
5 Black Win Evdokimova Ksenija 1885.55
6 Black Win Stulova Darya 2036.34
7 White Win Shiryaevskaya Daria 1979.16
8 Black Win Prokopets Tatyana 1980.70
10 Black Win Evdokimova Ksenija 1885.55
The 21th Russian Championship among Women
Date 2013-02-24 Rating 2385.42
Round Color Result Opponent
1 Black Win Salnikova Nonna 2216.79
2 Black Win Makhina Alla 1788.50
3 White Win Nikonova Natalya 2245.97
4 Black Win Prokopets Tatyana 1972.96
5 White Win Knyazeva Ekaterina 1780.44
6 Black Draw Glibina Ekaterina 1950.97
7 White Draw Kurdina Olga 2363.83
8 Black Win Oborina Anastasja 2370.22
9 Black Loss Krayeva Tatyana 2315.24
Poduga Championship, High League
Date 2013-02-15 Rating 2384.33
Round Color Result Opponent
1 White Win Vostryakov Alexey 2140.99
2 White Win Semenov Oleg 2114.87
3 Black Win Prokopets Tatyana 1971.10
4 White Win Fedotov Denis 2310.27
5 White Win Merkulov Artyom 2481.49
6 White Win Kurdina Olga 2362.62
7 White Win Kryuchok Roman 2507.76
8 Black Loss Oborina Anastasja 2371.27
9 White Loss Mikryukov Mikhail 2290.67
Moscow Open
Date 2013-02-03 Rating 2381.55
Round Color Result Opponent
1 Black Draw Kozhin Mikhail 2647.98
2 White Win Vostryakov Alexey 2139.57
3 Black Loss Soosõrv Ants 2670.04
4 Black Win Mikryukov Mikhail 2290.10
5 White Loss Kartashev Daniil 2421.51
6 White Loss Nikonov Konstantin 2603.40
7 Black Win Sumarokova Aleksandra 2243.89
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2013-01-06 Rating 2374.28
Round Color Result Opponent
1 Black Win Stulova Darya 2018.23
2 White Win Vostryakov Alexey 2136.27
3 Black Win Fedotov Denis 2298.98
4 Black Loss Oborina Anastasja 2378.53
5 White Draw Novikov Nikolay 2354.17
6 Black Win Savrasov Ruslan 2112.96
7 Black Loss Kurdina Olga 2354.59
8 Black Loss Sorokina Oksana 2391.24
9 White Win Litvinova Yulia 2152.48
The 21th Russian Championship, First League
Date 2012-11-10 Rating 2361.24
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kryuchok Roman 2500.69
2 White Win Makhina Alla 1785.66
3 Black Draw Golomaryov Anthony 2375.64
4 White Loss Sirategyan Karen 2366.74
5 Black Win Buszkowski Ludwik 2070.40
6 Black Loss Kurdina Olga 2341.33
7 White Win Ponezhin Gennady 2010.97
8 White Loss Kartashev Daniil 2396.27
9 White Win Smirnov Evgeny 2392.96
10 Black Win Mikryukov Mikhail 2290.26
11 Black Loss Volkov Sergey 2339.23
European Championship
Date 2012-08-24 Rating 2349.40
Round Color Result Opponent
1 White Loss Fedorkin Oleg 2625.06
2 Black Loss Karasyov Maxim 2546.91
3 Black Draw Kurdina Olga 2323.26
4 Black Win Semjonov Dmitrij 2118.18
5 White Loss Fedotov Denis 2286.94
6 White Loss Mesila Villem 2351.94
7 White Draw Artemyev Sergey 2525.19
8 White Loss Kryuchok Roman 2491.84
9 Black Draw Sirategyan Karen 2357.55
European Championship QT
Date 2012-08-17 Rating 2349.06
Round Color Result Opponent
1 White Win Hõbemägi Martin 2446.82
2 Black Win Kurdina Olga 2322.33
3 Black Loss Oborina Anastasja 2398.96
4 White Draw Fedotov Denis 2286.01
5 Black Loss Kachaev Denis 2412.98
6 Black Win Vostryakov Alexey 2108.68
7 White Win Kartashev Daniil 2370.26
Youth World Championship
Date 2012-08-15 Rating 2348.82
Round Color Result Opponent
E1 Black Win Sumarokova Aleksandra 2238.99
E2 Black Win Stulova Darya 1986.91
E3 Black Draw Kurdina Olga 2321.97
E4 White Win Zhukova Alexandra 1840.68
E5 Black Win Makhina Alla 1786.84
E6 White Win Prokopets Tatyana 1944.87
E7 White Draw Oborina Anastasja 2398.91
E8 Black Win Narva Mai 2127.37
E9 White Draw Reinik Liise-Marie 2006.81
Podyuga Sbory Yamaguchi
Date 2012-07-27 Rating 2345.90
Round Color Result Opponent
1 Black Win Vohtomina Vladislava 1998.13
2 White Win Maximov Nikolay 2222.02
3 White Loss Merkulov Artyom 2496.14
4 White Win Litvinova Yulia 2140.07
5 Black Draw Kurdina Olga 2317.42
6 White Win Fedotov Denis 2279.32
7 White Loss Lysakov Mikhail 2551.93
8 White Win Vostryakov Alexey 2106.34
9 Black Loss Pestereva Maria 2219.15
Youth Championshipof Arkhangelsk region, groups A,B,D,E
Date 2012-06-28 Rating 2341.36
Round Color Result Opponent
1 Black Win Ponezhin Gennady 1967.20
2 White Win Karpov Fyodor 2020.22
3 White Win Merkulov Artyom 2492.27
4 White Loss Kryuchok Roman 2491.01
5 Black Win Prokopyev Ruslan 1972.71
6 White Win Oborina Anastasja 2399.90
7 White Win Krayeva Tatyana 2300.33
8 White Win Kurdina Olga 2312.42
9 Black Draw Sumarokova Aleksandra 2238.74
Championship of Konoshsky region
Date 2012-05-20 Rating 2329.18
Round Color Result Opponent
1 Black Win Zhukova Anna 1876.12
2 Black Win Dynin Ilja 1715.14
3 Black Win Stulova Darya 1969.27
4 White Win Fedotov Denis 2258.31
5 Black Win Semenov Oleg 2070.48
6 White Loss Merkulov Artyom 2489.78
7 White Win Kryuchok Roman 2487.69
8 White Win Oborina Anastasja 2401.44
9 Black Loss Kurdina Olga 2308.02
Team Championship of Podyuga
Date 2012-04-25 Rating 2318.97
Round Color Result Opponent
1 White Win Fedotov Denis 2249.87
2 Black Win Prokopets Tatyana 1936.58
3 White Win Vostryakov Alexey 2093.15
4 White Win Semenov Oleg 2064.36
5 White Loss Merkulov Artyom 2486.83
6 White Draw Kryuchok Roman 2487.67
7 White Draw Oborina Anastasja 2402.03
8 White Loss Kurdina Olga 2305.40
9 White Win Stulova Darya 1963.14
Youth Russian Championship, groups D, E
Date 2012-03-30 Rating 2307.26
Round Color Result Opponent
1 White Win Litvinova Yulia 2127.82
2 White Loss Kurdina Olga 2303.23
3 Black Win Uarova Nyurguiana 1588.60
4 White Loss Prokopets Tatyana 1935.21
6 Black Win Sumarokova Aleksandra 2234.73
7 Black Win Glibina Ekaterina 1947.54
8 Black Loss Krayeva Tatyana 2296.72
9 Black Loss Oborina Anastasja 2402.27
10 Black Win Makhina Alla 1777.86
11 Black Draw Stulova Darya 1958.28
Podyuga Sbory
Date 2012-03-23 Rating 2305.06
Round Color Result Opponent
1 Black Win Prokopets Tatyana 1933.98
2 Black Win Karpov Fyodor 2008.88
3 White Win Nogovitsin Alexander 1973.78
4 Black Win Stulova Darya 1956.48
5 White Win Kryuchok Roman 2484.32
7 White Loss Oborina Anastasja 2402.46
8 Black Loss Kurdina Olga 2301.76
10 White Win Vostryakov Alexey 2086.83
11 White Win Semenov Oleg 2057.76
The 20th Russian Championship among Women
Date 2012-02-25 Rating 2294.99
Round Color Result Opponent
1 Black Win Krayeva Tatyana 2292.14
2 White Win Kurdina Olga 2294.43
3 White Loss Nikonova Natalya 2275.32
4 Black Win Prokopets Tatyana 1925.68
5 Black Loss Salnikova Nonna 2215.89
6 Black Loss Glibina Ekaterina 1948.65
7 Black Loss Oborina Anastasja 2401.89
8 White Win Krayeva Tatyana 2292.14
9 White Draw Kurdina Olga 2294.43
10 Black Win Nikonova Natalya 2275.32
11 Black Win Prokopets Tatyana 1925.68
12 White Draw Salnikova Nonna 2215.89
13 Black Loss Glibina Ekaterina 1948.65
14 White Draw Oborina Anastasja 2401.89
Podyuga Championship, High League
Date 2012-02-15 Rating 2292.03
Round Color Result Opponent
1 Black Win Fedotov Denis 2224.57
2 White Win Savrasov Ruslan 2072.28
3 White Win Romanov Sergey 2054.10
4 Black Loss Vostryakov Alexey 2084.51
5 White Win Merkulov Artyom 2483.64
6 White Loss Kryuchok Roman 2479.13
7 White Loss Oborina Anastasja 2400.93
8 White Draw Kurdina Olga 2293.22
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2012-01-06 Rating 2279.58
Round Color Result Opponent
1 Black Win Serebryannikova Darya 1723.36
2 Black Loss Merkulov Artyom 2488.93
3 Black Win Vohtomina Vladislava 1983.65
4 White Win Prokopets Tatyana 1914.97
5 Black Loss Savrasova Yulia 2480.36
6 White Win Rachitskaya Viktoria 2233.03
7 Black Loss Oborina Anastasja 2392.39
8 White Win Romanov Sergey 2052.51
9 White Draw Mikryukov Mikhail 2299.30
Podyuga Cup
Date 2011-11-21 Rating 2264.69
Round Color Result Opponent
1/4 Black Loss Kryuchok Roman 2461.88
1/4 Black Loss Kryuchok Roman 2461.88
1/8 Black Win Bovkonyuk Pavel 1868.46
1/8 Black Win Bovkonyuk Pavel 1868.46
F5 White Win Vostryakov Alexey 2068.74
F5 White Win Fedotov Denis 2199.25
F5 White Win Belous Polina 1836.33
The 20th Open Russian Championship, First League
Date 2011-11-05 Rating 2259.00
Round Color Result Opponent
1 White Loss Vershinin Pavel 2481.20
2 White Win Nogovitsin Alexander 1970.28
3 Black Loss Semenov Oleg 2036.95
4 Black Loss Volkov Sergey 2351.32
5 White Win Arefyev Andrey 1930.39
6 Black Win Prokopets Tatyana 1896.23
7 White Win Karpov Fyodor 1982.99
8 Black Loss Berezin Roman 2414.28
9 Black Win Semyonov Vladimir 2247.87
10 White Loss Salnikova Nonna 2213.69
11 White Win Mikryukov Mikhail 2287.07
World Championship WT
Date 2011-08-10 Rating 2232.16
Round Color Result Opponent
1 White Draw Jellve Emma 2099.53
2 White Loss Metreveli Irina 2396.76
3 White Win Oborina Anastasja 2355.87
4 Black Draw Nikonova Natalya 2281.08
5 White Loss Arai Kazumi 2318.30
6 White Draw Mirme Madli 2154.02
7 White Win Savik Aki 1684.57
8 White Win Kolouchova Monika 2252.95
9 White Loss Poghosyan Yeva 2013.03
Youth European Championship
Date 2011-07-30 Rating 2229.11
Round Color Result Opponent
E1 Black Win Makhina Alla 1784.07
E2 Black Win Sumarokova Aleksandra 2219.02
E3 White Loss Kurdina Olga 2241.84
E4 White Win Oborina Anastasja 2353.19
E5 White Win Poghosyan Yeva 2012.63
E7 White Loss Sumarokova Aleksandra 2219.02
E8 White Win Kurdina Olga 2241.84
E9 Black Loss Oborina Anastasja 2353.19
Podyuga Sbory
Date 2011-07-10 Rating 2222.60
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kinozerov Kirill 1867.11
2 Black Win Vohtomina Vladislava 1972.16
3 White Loss Kryuchok Roman 2423.75
4 White Win Nogovitsin Alexander 1958.72
5 Black Loss Kurdina Olga 2239.52
6 Black Win Bovkonyuk Pavel 1872.54
7 White Loss Sumarokova Aleksandra 2217.36
8 White Win Krayeva Tatyana 2244.10
9 Black Loss Merkulov Artyom 2517.25
Team Championship
Date 2011-04-29 Rating 2200.47
Round Color Result Opponent
1 Black Win Prokopets Tatyana 1838.79
2 White Win Semenov Oleg 2009.83
3 White Win Sumarokova Aleksandra 2204.15
4 White Loss Merkulov Artyom 2516.75
5 White Win Kryuchok Roman 2398.14
6 Black Loss Oborina Anastasja 2325.91
8 White Win Kurdina Olga 2227.92
9 White Loss Fedotov Denis 2148.48
11 Black Win Vostryakov Alexey 2020.24
Championship of Konoshsky region
Date 2011-03-07 Rating 2178.74
Round Color Result Opponent
1 Black Win Belous Polina 1832.32
2 White Win Kurdina Olga 2222.12
3 Black Loss Litvinova Yulia 2127.71
4 White Draw Sumarokova Aleksandra 2189.15
5 White Win Karpov Fyodor 1951.74
6 White Draw Oborina Anastasja 2310.79
7 White Loss Merkulov Artyom 2515.36
8 Black Win Vostryakov Alexey 2007.97
9 Black Draw Savrasov Ruslan 2066.65
Podyuga.Championship.High League
Date 2011-02-18 Rating 2171.12
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kurdina Olga 2218.78
2 White Loss Oborina Anastasja 2305.65
4 White Loss Mikryukov Mikhail 2276.89
5 White Draw Savrasov Ruslan 2065.83
6 Black Win Fedotov Denis 2133.71
7 White Loss Merkulov Artyom 2514.67
8 Black Loss Kryuchok Roman 2372.99
9 White Draw Sumarokova Aleksandra 2182.43
Podyuga Cup
Date 2010-11-30 Rating 2142.09
Round Color Result Opponent
1 White Loss Semenov Oleg 2000.19
2 Black Loss Semenov Oleg 2000.19
The 19th Open Russian Championship, First League
Date 2010-11-06 Rating 2135.85
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Karasyov Maxim 2585.87
2 Black Win Semenov Oleg 1997.68
3 Black Loss Filinov Vladimir 2425.57
4 Black Loss Vostryakov Alexey 1996.51
5 White Loss Serdyuk Andrey 2190.10
6 White Win Karpov Fyodor 1933.06
7 Black Win Litvinova Alina 1897.04
8 White Loss Buszkowski Ludwik 2095.82
9 Black Win Nogovitsin Alexander 1928.68
10 Black Win Kinozerov Kirill 1850.36
11 White Loss Volkov Sergey 2367.67
Qualification Tournament
Date 2010-09-26 Rating 2128.13
Round Color Result Opponent
1 White Loss Oborina Anastasja 2275.98
2 White Loss Kurdina Olga 2198.35
3 Black Win Savrasov Ruslan 2060.51
4 White Win Sumarokova Aleksandra 2141.68
5 White Win Litvinova Yulia 2089.63
7 White Win Novozhilova Olesya 1742.97
8 Black Loss Merkulov Artyom 2490.90
9 Black Win Kryuchok Roman 2326.42
Vladimir Open
Date 2010-08-17 Rating 2116.39
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kozhin Mikhail 2634.22
2 Black Loss Bulatovsky Oleg 2260.40
3 Black Draw Magdeev Igor 2068.20
4 White Win Polezhayev Aleksey 1966.60
5 White Win Litvinova Yulia 2076.86
6 Black Loss Sirategyan Karen 2330.07
7 Black Loss Savrasov Ruslan 2063.61
8 White Win Matsjuk Oksana 1609.87
9 Black Win Litvinova Alina 1881.51
Youth World Championship
Date 2010-08-10 Rating 2114.45
Round Color Result Opponent
1 White Win Petrosyan Gayane 1820.41
2 White Loss Poghosyan Yeva 1995.10
3 White Win Voskanyan Ani 1840.05
4 White Loss Oborina Anastasja 2270.53
5 Black Win Tigranyan Seda 1780.67
6 Black Win Sumarokova Aleksandra 2135.68
F1 Black Win Harutyunyan Katarine 1777.64
F2 Black Win Harutyunyan Katarine 1777.64
European Championship BT
Date 2010-07-10 Rating 2105.23
Round Color Result Opponent
1 Black Win Savik Aki 1621.21
2 Black Loss Zubashchenko Ivan 2424.22
3 Black Win Molotova Anastasja 1918.23
4 Black Loss Soosõrv Ants 2652.79
5 White Loss Kuleshov Mikhail 2045.92
Podyuga Sbory
Date 2010-06-30 Rating 2102.59
Round Color Result Opponent
1 Black Win Serebryannikova Darya 1741.90
2 Black Win Romanov Maksim 1837.33
3 White Draw Krayeva Tatyana 2215.56
4 Black Win Chernenko Lidiya 1881.90
5 White Loss Savrasova Yulia 2558.37
6 Black Loss Kurdina Olga 2179.43
7 Black Win Bovkonyuk Pavel 1861.67
8 White Loss Oborina Anastasja 2259.13
9 Black Win Litvinova Alina 1873.33
10 White Win Novozhilova Olesya 1741.95
Russian Christmas Tournament - 2010
Date 2010-01-10 Rating 2051.84
Round Color Result Opponent
6 White Loss Kryuchok Roman 2307.03
9 White Loss Berezin Roman 2361.06
The 18th Open Russian Championship, First League
Date 2009-10-17 Rating 2028.70
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Skuridin Alexey 2410.58
2 Black Loss Savrasova Yulia 2573.99
3 White Win Kachaeva Ilona 1859.99
4 White Loss Serdyukov Egor 2441.85
5 Black Win Gorokhov Dmitry 1938.59
6 Black Loss Belkina Nadezhda 1914.54
7 Black Win Kurilova Svetlana 1853.54
8 Black Loss Salnikova Nonna 2233.93
9 White Draw Kuleshov Mikhail 2033.40
10 Black Win Daurskih Valeria 1808.30
11 White Loss Sobolev Pavel 2107.11
Youth European Championship
Date 2009-07-09 Rating 2004.22
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Mirme Madli 2125.26
2 White Loss Kurdina Olga 2069.54
3 White Win Nõmm Liina 1813.79
5 Black Loss Sumarokova Aleksandra 2032.37
6 Black Loss Krjukov Gerli 1997.27
7 Black Loss Oborina Anastasja 2171.67
8 White Loss Pestereva Maria 2234.01
9 Black Win Molotova Anastasja 1905.22
Podyuga Sbory
Date 2009-06-21 Rating 2001.93
Round Color Result Opponent
2 Black Win Okatova Anna 2207.04
5 White Loss Krayeva Tatyana 2191.64
7 Black Loss Kryuchok Roman 2278.22
8 Black Loss Belous Polina 1797.95
9 White Loss Tumanov Yuryi 1933.30
11 White Loss Kurdina Olga 2063.90