Semenov Oleg

Place: Podyuga, Russian Renju Association

Rating: 2184.20, Rank: 318

First game: 2010-01-10, Last game: 2021-03-30

Top rating: 2371.06 (2017-02-26)

Games: 543, Wins: 274, Draws: 42, Losses: 227

Gy1: 0, Gy2: 21, Gy5: 102

Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 2184.20
Round Color Result Opponent
A2 Black Draw Sveshnikov Ilya 2048.18
A3 White Loss Shabanov Ruslan 1983.96
A5 Black Draw Sveshnikov Ilya 2048.18
A6 Black Win Shabanov Ruslan 1983.96
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 2189.77
Round Color Result Opponent
M2 Black Win Semenov Andrei 1774.13
M3 Black Win Shabanov Ruslan 1979.58
M4 Black Loss Stoyanov Kirill 2133.66
M5 White Loss Noskov Pavel 1965.11
M6 Black Win Vereshagin Dmitrii 1709.39
M7 Black Loss Kazantsev Konstantin 1860.37
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 2201.64
Round Color Result Opponent
1.1 Black Win Shabanov Ruslan 1979.27
1.2 Black Win Shabanov Ruslan 1979.27
World Renju Youth Cup, AB Group
Date 2020-08-06 Rating 2217.83
Round Color Result Opponent
1 Black Win Shabanov Ruslan 1981.82
2 Black Loss Gromov Danila 2373.70
3 Black Loss Danilin Ivan 2487.84
4 White Win Chan Kam Chio 2001.26
5 Black Win Metreveli Maksim 2292.16
6 White Loss Kolk Kuno 2293.82
7 Black Loss Kaan Aslan İbrahim 2170.90
8 Black Loss Burtsev Peter 2348.01
9 Black Win Moor Karl-Mattias 2137.08
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 2260.09
Round Color Result Opponent
1 White Loss Sidorov Mikhail 2057.13
2 Black Win Vostriakova Yulia 1770.84
3 White Win Prokopyev Andrei 1991.05
4 White Win Stulova Veronika 2019.70
5 Black Win Naumov Egor 2017.30
6 White Loss Kryuchok Roman 2487.75
7 White Win Matushkina Ksenia 2140.01
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 2315.36
Round Color Result Opponent
AB1 Black Win Kinelovskiy Nikita 2098.50
AB2 White Loss Orlov Maxim 2393.36
AB3 Black Draw Lapin Ivan 1908.43
AB4 Black Win Naumov Egor 1989.68
AB5 Black Win Nogovitsin Alexander 1936.07
AB6 Black Win Fedotov Denis 2594.57
AB7 Black Win Metreveli Maksim 2306.15
AB8 Black Draw Yusupmurzin Danila 2212.55
AB9 Black Loss Stoyanov Kirill 2101.21
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 2331.60
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kulin Maxim 1797.84
2 Black Win Novikova Daria 1983.48
3 White Win Matushkina Ksenia 2080.95
4 White Win Yudina Maria 2147.89
5 Black Win Lashko Kira 2334.92
6 White Loss Fedotov Denis 2586.10
7 White Win Porokhina Ekaterina 2090.16
The 27th Russian Championship, First League
Date 2018-11-04 Rating 2338.39
Round Color Result Opponent
1 Black Win Stoyanov Egor 1983.39
2 White Loss Lavrik-Karmazin Maksim 2453.24
3 Black Draw Sadova Taisia 2165.13
4 White Win Shkarupa Maria 1791.31
5 Black Draw Mikhailov Alexey 2414.98
6 Black Win Salnikova Nonna 2201.66
7 Black Win Lisyutin Alexander 2236.67
8 Black Draw Fedotov Denis 2585.02
9 Black Loss Nikonov Konstantin 2618.05
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 2345.97
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kozhevin Dmitry 1813.14
2 Black Loss Prokopets Tatyana 2090.40
3 White Win Prokopyev Andrei 1944.21
4 Black Win Lashko Kira 2351.61
5 White Win Stoyanov Kirill 2071.33
7 Black Win Metreveli Maksim 2282.81
8 Black Loss Fedotov Denis 2587.53
9 White Draw Yusupmurzina Darya 2224.07
12th Team World Championship
Date 2018-05-05 Rating 2351.36
Round Color Result Opponent
2 Black Win Piik Sander 2220.15
3 Black Loss Epifanov Dmitry 2600.00
4 Black Loss Mesila Villem 2567.52
5 Black Loss Cao Dong 2712.47
7 White Loss Iio Yoshihiro 2442.57
10 Black Loss Epifanov Dmitry 2600.00
Youth Russian Championship, group A,B,D,E
Date 2018-03-30 Rating 2355.91
Round Color Result Opponent
1 Black Win Prokopets Tatyana 2084.68
2 Black Loss Kryuchok Roman 2525.29
3 Black Win Stulova Darya 2024.00
4 Black Win Nogovitsin Alexander 1916.67
5 White Win Vostryakov Alexey 2187.61
6 Black Win Shabanov Ruslan 2119.46
7 Black Draw Oborina Anastasja 2322.25
Championship of Konoshsky region
Date 2018-02-09 Rating 2360.17
Round Color Result Opponent
1 White Loss Shabanov Ruslan 2123.24
2 Black Win Stulova Kristina 2128.45
3 White Win Stoyanov Kirill 2057.33
4 Black Win Vohtomina Vladislava 2120.91
5 White Win Yusupmurzina Darya 2183.99
6 Black Win Stulova Veronika 1987.85
7 Black Loss Mikryukov Mikhail 2344.98
9 Black Win Fedotov Denis 2566.95
10 White Win Dyachkov Nikita 2203.18
11 Black Loss Yusupmurzin Danila 2220.37
The 26th Russian Championship, First League
Date 2017-11-09 Rating 2368.34
Round Color Result Opponent
1 Black Win Glibina Ekaterina 1928.89
2 Black Win Lisyutin Alexander 2210.81
3 Black Draw Kryuchok Roman 2529.95
4 Black Win Volkov Sergey 2327.18
5 Black Draw Danilin Ivan 2433.59
6 Black Loss Filinov Vladimir 2423.41
7 White Win Fedotov Denis 2543.58
8 Black Loss Golomaryov Anthony 2565.00
9 White Draw Radzevelyuk Alexander 2383.63
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 2368.29
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kachanov Danila 1696.13
2 Black Win Popova Daria 1802.68
3 Black Loss Metreveli Maksim 2241.24
4 White Win Yusupmurzina Darya 2137.44
5 Black Win Prokopets Tatyana 2062.95
6 Black Win Yusupmurzin Danila 2176.59
7 Black Win Lashko Kira 2415.93
8 White Loss Kryuchok Roman 2526.02
9 Black Loss Fedotov Denis 2541.54
Youth European Championship
Date 2017-05-04 Rating 2368.26
Round Color Result Opponent
AB1 Black Win Kolk Kuno 2253.30
AB2 Black Loss Topkin Georg-Romet 2397.49
AB3 White Win Vostryakov Alexey 2207.95
AB4 Black Win Heidmets Mark 2059.20
AB5 Black Loss Mesila Villem 2534.28
AB6 Black Loss Fedotov Denis 2532.12
AB7 Black Win Shabanov Ruslan 2103.72
AB8 White Win Erentraut Andrei 1729.89
AB9 Black Loss Lavrik-Karmazin Maksim 2350.80
The 25nd Russian Championship, High League
Date 2017-02-26 Rating 2371.06
Round Color Result Opponent
1 White Draw Radzevelyuk Alexander 2377.74
2 Black Win Danilin Ivan 2428.45
3 Black Draw Fedorkin Oleg 2644.26
4 Black Loss Epifanov Dmitry 2623.21
5 White Win Salnikov Pavel 2562.67
6 Black Win Yusupmurzin Danila 2162.93
7 White Draw Mikhailov Alexander 2468.68
8 Black Loss Fedotov Denis 2526.02
9 Black Loss Makarov Pavel 2567.01
10 Black Loss Lavrik-Karmazin Maksim 2334.76
11 White Draw Filinov Vladimir 2382.94
12 Black Draw Karasyov Maxim 2564.41
13 Black Draw Balabhai Viktor 2440.16
14 Black Win Golomaryov Anthony 2559.62
15 Black Loss Nikonov Konstantin 2627.02
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 2366.71
Round Color Result Opponent
1 Black Win Shangina Alexandra 1881.51
2 Black Win Shiryaevskaya Daria 2040.99
3 Black Loss Metreveli Maksim 2196.35
4 Black Win Vohtomina Vladislava 2103.95
5 Black Win Prokopets Tatyana 2065.91
6 Black Loss Fedotov Denis 2525.65
7 Black Win Dyachkov Nikita 2217.60
The 25th Russian Championship, First League
Date 2016-11-05 Rating 2362.49
Round Color Result Opponent
1 Black Win Shabanov Ruslan 2088.71
2 Black Win Filinov Vladimir 2400.25
3 Black Loss Golomaryov Anthony 2550.07
4 Black Win Rumyantseva Ekaterina 2006.54
5 Black Win Mikryukov Mikhail 2328.70
6 Black Win Metreveli Maksim 2180.79
7 Black Loss Balabhai Viktor 2442.39
8 Black Draw Taiblin Yuriy 2411.75
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 2348.43
Round Color Result Opponent
1 White Win Grigoriev Roman 1959.17
2 Black Win Stulova Kristina 2078.20
3 Black Win Kozlova Viktoriia 1957.51
4 White Win Karpov Fyodor 2153.16
5 Black Loss Matushkina Ksenia 2157.74
6 Black Win Kuzmina Alexandra 1965.58
7 Black Loss Lashko Kira 2451.98
8 Black Win Shabanov Ruslan 2078.74
9 White Loss Kryuchok Roman 2544.14
Youth Russian Championship, group A,D
Date 2016-03-30 Rating 2335.43
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Lashko Kira 2461.90
2 Black Win Kozlova Viktoriia 1960.70
4 Black Win Karpov Fyodor 2132.38
5 Black Win Nogovitsin Alexander 1940.96
6 White Win Vostryakov Alexey 2227.69
7 White Loss Oborina Anastasja 2341.29
8 White Win Kurdina Olga 2306.47
9 Black Win Glibin Aleksey 2069.44
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2016-03-07 Rating 2331.93
Round Color Result Opponent
1 White Loss Stoyanov Kirill 2066.82
2 Black Win Matushkina Ksenia 2128.52
3 Black Loss Shabanov Ruslan 2065.86
4 Black Win Stulova Kristina 2055.93
5 Black Win Pastuhov Ruslan 1749.67
6 Black Win Stulova Darya 2077.47
7 White Draw Lashko Kira 2461.26
8 Black Loss Fedotov Denis 2514.37
9 Black Win Dyachkov Nikita 2207.91
Poduga Championship, High league
Date 2016-02-07 Rating 2329.17
Round Color Result Opponent
1 Black Win Yusupmurzin Danila 2130.66
2 Black Win Stoyanov Kirill 2065.99
3 Black Loss Shabanov Ruslan 2063.61
4 White Win Kryuchok Roman 2548.38
5 Black Loss Lashko Kira 2458.76
6 Black Loss Fedotov Denis 2508.23
7 Black Win Shiryaevskaya Daria 2074.82
8 Black Win Mikryukov Mikhail 2326.96
9 Black Draw Oborina Anastasja 2333.71
10 Black Draw Vostryakov Alexey 2228.81
11 Black Win Kurdina Olga 2315.44
13 Black Win Dyachkov Nikita 2206.96
1st Team Renju Cup of General Consul of Japan in St. Petersburg
Date 2016-01-10 Rating 2324.10
Round Color Result Opponent
1 Black Win Murumaa Mathias 1759.51
2 Black Draw Yusupmurzin Danila 2122.83
3 White Loss Magdeev Igor 2262.42
4 Black Loss Semyonov Vladimir 2373.79
6 White Win Kalnitsky Oleg 2093.87
7 Black Loss Karasyov Maxim 2551.17
8 White Win Ikla Markus 2090.11
9 Black Win Lillemaa Argo 2210.41
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 2323.45
Round Color Result Opponent
1 Black Win Stulova Veronika 1856.28
2 Black Win Stulova Darya 2075.26
3 Black Win Karpov Fyodor 2118.18
4 Black Loss Fedotov Denis 2498.19
5 White Loss Yusupmurzin Danila 2121.31
6 White Win Romanov Sergey 2123.38
7 Black Win Prokopyev Ruslan 2019.72
8 Black Loss Dyachkov Nikita 2198.25
The 24th Russian Championship, First League
Date 2015-11-06 Rating 2319.36
Round Color Result Opponent
1 White Draw Filinov Vladimir 2435.65
2 White Loss Balabhai Viktor 2410.76
3 Black Win Lapin Ivan 1872.63
4 Black Win Mikryukov Mikhail 2326.46
5 White Loss Kryuchok Roman 2541.67
6 White Loss Radzevelyuk Alexander 2393.84
7 Black Loss Katsev Ilya 2263.14
8 Black Win Yusupmurzin Danila 2100.31
9 White Win Rumyantseva Ekaterina 2017.17
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 2315.72
Round Color Result Opponent
1 Black Win Stulova Veronika 1817.90
2 Black Win Makhina Alla 1825.22
3 Black Win Tsehanovich Valeria 1841.10
4 Black Loss Kryuchok Roman 2530.17
5 Black Win Matushkina Ksenia 2104.14
6 Black Win Kozlova Viktoriia 1968.64
7 White Win Kurdina Olga 2354.17
8 Black Loss Fedotov Denis 2453.26
9 White Win Oborina Anastasja 2330.31
10 White Win Lashko Kira 2440.70
Youth Russian Championship, group B
Date 2015-03-28 Rating 2296.46
Round Color Result Opponent
1 Black Win Karpov Fyodor 2080.32
2 White Win Ponezhin Gennady 2154.04
3 Black Win Vostryakov Alexey 2214.92
4 White Loss Fedotov Denis 2438.32
5 Black Loss Lavrik-Karmazin Maksim 2186.80
6 Black Win Yusupmurzin Danila 2056.29
7 Black Win Lapin Ivan 1855.83
8 White Win Shlyundikov Alexander 1953.18
9 Black Draw Dyachkov Nikita 2110.50
Poduga Championship, High League
Date 2015-02-08 Rating 2288.26
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Sorokina Oksana 2391.48
3 Black Win Vostryakov Alexey 2213.19
4 Black Win Prokopets Tatyana 2123.74
5 White Loss Vohtomina Vladislava 2104.63
6 Black Win Stulova Darya 2080.94
7 White Win Kryuchok Roman 2511.88
8 Black Win Fedotov Denis 2431.11
9 Black Loss Lashko Kira 2415.43
10 White Loss Oborina Anastasja 2328.87
11 White Win Mikryukov Mikhail 2303.85
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 2280.06
Round Color Result Opponent
1 Black Win Popova Daria 1792.00
2 White Win Romanov Sergey 2107.91
3 White Win Prokopyev Ruslan 2013.81
4 Black Loss Merkulov Artyom 2508.16
5 Black Win Shiryaevskaya Daria 2044.41
6 Black Loss Lashko Kira 2410.21
7 Black Win Stulova Kristina 1963.79
8 Black Win Stoyanov Kirill 2013.22
The 23th Russian Championship, First League
Date 2014-11-07 Rating 2262.97
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Fedotov Denis 2424.15
2 Black Loss Nikolaev Nikita 2092.03
3 White Win Postnikov Fedor 2024.74
4 Black Win Dyachkov Nikita 2079.32
5 White Loss Golomaryov Anthony 2457.63
6 Black Win Nikonova Natalya 2251.38
7 White Win Rumyantseva Ekaterina 2040.28
8 Black Draw Sirategyan Karen 2367.70
9 Black Loss Katsev Ilya 2245.30
Youth World Championship
Date 2014-08-13 Rating 2241.50
Round Color Result Opponent
B1 White Win Shabanov Ruslan 2002.29
B2 White Loss Fedotov Denis 2410.27
B3 White Win Lohmus Kristofer 2111.80
B4 White Loss Yuan Jiayin 2316.10
B5 Black Win Kolk Kuno 2216.00
B6 Black Win Lin Qianhao 2148.77
B7 Black Draw Sun Jiahong 2164.98
B8 White Loss Lillemaa Argo 2266.80
B9 White Win Rahumagi Brenet 2127.00
Karepa Open Yamaguchi
Date 2014-08-01 Rating 2238.10
Round Color Result Opponent
1 Black Win Piik Sander 1918.49
2 White Loss Topkin Georg-Romet 2137.49
3 Black Win Kiviberg Emma-Lotta 1563.44
4 Black Draw Lillemaa Argo 2267.48
5 White Loss Vostryakov Alexey 2222.38
6 White Loss Suhanov Arkadyi 1905.22
7 Black Win Rahumagi Brenet 2124.55
Karepa Open Taraguchi
Date 2014-07-30 Rating 2237.76
Round Color Result Opponent
1 White Win Ikla Markus 2067.08
2 Black Win Reinik Liise-Marie 2037.49
3 Black Win Tiivel Tuuli 1965.05
4 White Win Fedotov Denis 2407.71
4 Black Loss Fedotov Denis 2407.71
5 Black Win Olumets Erko 2071.03
6 Black Loss Lillemaa Argo 2267.49
7 Black Win Topkin Georg-Romet 2136.48
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-07-14 Rating 2233.43
Round Color Result Opponent
1 Black Win Metreveli Maksim 1996.67
2 Black Win Evdokimova Ksenija 1912.41
3 Black Loss Kryuchok Roman 2525.87
4 White Loss Vohtomina Vladislava 2056.86
5 White Win Tsehanovich Valeria 1814.77
6 Black Win Naumov Egor 1836.02
7 White Win Matushkina Ksenia 2066.71
8 White Win Stulova Darya 2073.34
9 Black Draw Lashko Kira 2376.05
10 White Loss Yusupmurzin Danila 1993.54
Youth Russian Championship,groups A,B
Date 2014-03-29 Rating 2207.87
Round Color Result Opponent
1 White Loss Postnikov Fedor 2025.13
2 White Win Karpov Fyodor 2097.27
3 Black Win Lavrik-Karmazin Maksim 2134.47
4 White Win Ponezhin Gennady 2115.98
5 Black Loss Fedotov Denis 2400.87
6 Black Loss Golomaryov Anthony 2425.36
7 Black Win Yusupmurzin Danila 1964.11
8 Black Draw Vostryakov Alexey 2205.62
9 White Loss Kryuchok Roman 2534.36
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2014-03-09 Rating 2203.15
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kuznetsov Artem 1773.78
2 Black Win Yusupmurzin Danila 1959.37
3 Black Loss Vostryakov Alexey 2202.53
4 Black Loss Lashko Kira 2375.03
5 Black Win Suhanov Arkadyi 1909.72
6 White Win Karpov Fyodor 2097.49
7 Black Win Stulova Kristina 1922.56
8 Black Loss Fedotov Denis 2398.95
Poduga Championship, High League
Date 2014-02-07 Rating 2196.22
Round Color Result Opponent
1 Black Win Vostryakov Alexey 2195.82
3 White Win Shiryaevskaya Daria 2042.14
4 Black Loss Prokopets Tatyana 2062.31
5 Black Win Shabanov Ruslan 1980.68
6 Black Win Matushkina Ksenia 2037.26
7 Black Win Kurdina Olga 2368.92
8 Black Loss Kryuchok Roman 2543.78
9 Black Loss Sorokina Oksana 2372.32
10 Black Loss Lashko Kira 2374.25
11 White Loss Oborina Anastasja 2355.48
12 Black Loss Fedotov Denis 2393.16
13 Black Loss Mikryukov Mikhail 2290.04
Lariks 2014
Date 2014-02-02 Rating 2195.14
Round Color Result Opponent
1 Black Win Sirategyan Karen 2387.56
2 Black Loss Makarov Pavel 2560.13
3 Black Loss Hõbemägi Martin 2538.43
4 White Draw Sinitsyn Vladimir 2107.92
5 Black Loss Sadelov Igor 2014.82
6 Black Win Kurdina Olga 2368.38
7 Black Draw Sumarokova Aleksandra 2273.89
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 2188.04
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kuzmina Alexandra 1822.62
2 White Draw Shabanov Ruslan 1975.70
3 Black Win Vohtomina Vladislava 2023.31
4 Black Loss Fedotov Denis 2385.74
5 White Win Matushkina Ksenia 2031.54
6 Black Win Vostryakov Alexey 2190.15
7 White Loss Kurdina Olga 2372.25
8 Black Loss Karpov Fyodor 2102.85
The 22th Russian Championship, First League
Date 2013-11-09 Rating 2174.49
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kachaev Denis 2449.60
2 White Win Strezhnev Mikhail 1838.78
3 Black Loss Mikryukov Mikhail 2280.93
4 Black Win Dyachkov Nikita 1999.53
5 White Loss Kuleshov Mikhail 2113.94
6 Black Loss Lisyutin Alexander 2174.99
7 White Win Ponezhin Gennady 2095.64
8 Black Loss Volkov Sergey 2344.62
9 Black Win Prokopets Tatyana 2030.38
10 Black Win Shabanov Ruslan 1966.49
11 Black Loss Sumarokova Aleksandra 2266.08
Karepa Open Yamaguchi and Mind Sport Triathlon
Date 2013-07-11 Rating 2154.13
Round Color Result Opponent
2 Black Win Ikla Markus 1983.75
3 Black Loss Vohtomina Vladislava 2046.03
4 Black Win Lillemaa Argo 2214.69
5 Black Loss Kryuchok Roman 2529.54
6 White Draw Oborina Anastasja 2357.86
7 Black Loss Hõbemägi Martin 2513.80
Karepa Open Taraguchi
Date 2013-07-08 Rating 2153.57
Round Color Result Opponent
1 Black Win Novikova Daria 1845.47
2 White Win Shiryaevskaya Daria 2004.03
3 Black Loss Lashko Kira 2395.14
4 Black Win Kolk Kaia 2036.19
5 White Win Rahumagi Brenet 2023.66
6 Black Loss Oborina Anastasja 2358.53
7 White Win Mikryukov Mikhail 2280.51
Youth European Championship
Date 2013-07-05 Rating 2152.71
Round Color Result Opponent
B2 Black Loss Vostryakov Alexey 2162.01
B3 White Loss Glibin Aleksey 2017.28
B4 White Loss Lillemaa Argo 2213.30
B5 Black Win Postnikov Fedor 1995.20
B6 Black Win Topkin Georg-Romet 1964.94
B7 Black Win Rahumagi Brenet 2023.07
B8 White Loss Kolk Kuno 2176.74
B9 Black Win Viljamaa Ingvar 2014.36
Youth Russian Championship,group B
Date 2013-03-30 Rating 2131.20
Round Color Result Opponent
1 White Win Postnikov Fedor 1993.72
1 White Draw Vostryakov Alexey 2145.24
2 White Win Ponezhin Gennady 2058.02
2 Black Win Postnikov Fedor 1993.72
3 Black Win Strezhnev Mikhail 1816.02
3 White Win Glibin Aleksey 2002.06
5 White Win Vostryakov Alexey 2145.24
6 White Win Shabanov Ruslan 1930.69
7 White Draw Glibin Aleksey 2002.06
Poduga Championship, High League
Date 2013-02-15 Rating 2115.02
Round Color Result Opponent
1 White Loss Oborina Anastasja 2371.43
2 Black Loss Lashko Kira 2384.48
3 Black Loss Vostryakov Alexey 2141.14
4 White Loss Mikryukov Mikhail 2290.82
5 Black Win Prokopets Tatyana 1971.25
6 White Loss Fedotov Denis 2310.42
7 Black Loss Merkulov Artyom 2481.64
8 Black Loss Kurdina Olga 2362.77
9 White Loss Kryuchok Roman 2507.91
Moscow Open
Date 2013-02-03 Rating 2111.77
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Nikonov Konstantin 2603.55
2 Black Loss Makhina Alla 1789.59
3 White Loss Vostryakov Alexey 2139.72
4 Black Win Sadelov Igor 1966.22
5 White Draw Mikryukov Mikhail 2290.26
6 Black Loss Sirategyan Karen 2368.63
7 White Loss Magdeev Igor 2251.33
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2013-01-06 Rating 2106.98
Round Color Result Opponent
1 White Win Vasyukova Polina 1718.60
2 White Draw Mikryukov Mikhail 2289.03
3 White Loss Kryuchok Roman 2505.52
4 White Win Maximov Nikolay 2218.27
5 Black Loss Kurdina Olga 2354.74
6 White Loss Romanov Sergey 2076.57
7 Black Win Potapov Maxim 1887.22
8 Black Loss Savrasov Ruslan 2113.09
9 White Draw Vohtomina Vladislava 2013.59
Youth World Championship
Date 2012-08-15 Rating 2084.90
Round Color Result Opponent
B1 White Loss Kryuchok Roman 2492.25
B2 Black Loss Hõbemägi Martin 2446.52
B4 Black Win Vostryakov Alexey 2108.50
B5 Black Win Kolk Kuno 2049.35
B6 Black Loss Lillemaa Argo 2148.76
B7 Black Loss Spirichev Vladislav 1983.94
B8 White Win Rahumagi Brenet 1938.92
B9 Black Win Yakushkin Nikolay 1893.48
B10 Black Win Karpov Fyodor 2028.99
B11 Black Win Nogovitsin Alexander 1982.00
Podyuga Sbory Yamaguchi
Date 2012-07-27 Rating 2080.49
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Kryuchok Roman 2491.34
2 White Loss Nogovitsin Alexander 1979.60
3 Black Loss Stulova Darya 1984.06
4 Black Win Makhina Alla 1786.50
6 Black Win Stulova Kristina 1839.80
7 White Loss Krayeva Tatyana 2301.39
8 Black Win Shabanov Ruslan 1861.79
9 Black Loss Fedotov Denis 2279.47
Youth Championshipof Arkhangelsk region, groups A,B,D,E
Date 2012-06-28 Rating 2076.45
Round Color Result Opponent
1 Black Win Strezhnev Mikhail 1808.42
2 White Loss Merkulov Artyom 2492.42
3 White Loss Prokopyev Ruslan 1972.86
4 Black Win Kaspirovich Maxim 1678.37
5 Black Win Nogovitsin Alexander 1978.13
6 Black Win Stulova Darya 1978.90
7 White Loss Oborina Anastasja 2400.04
8 White Loss Krayeva Tatyana 2300.48
9 Black Win Evdokimova Ksenija 1857.32
Championship of Konoshsky region
Date 2012-05-20 Rating 2070.62
Round Color Result Opponent
1 Black Win Matushkina Ksenia 1935.71
2 Black Win Stulova Kristina 1830.28
3 White Win Karpov Fyodor 2017.07
4 White Loss Kryuchok Roman 2487.83
5 White Loss Lashko Kira 2329.32
6 Black Win Stoyanov Kirill 1807.63
7 Black Win Bovkonyuk Pavel 1874.60
8 White Loss Merkulov Artyom 2489.93
9 Black Win Kinozerov Kirill 1896.95
Team Championship of Podyuga
Date 2012-04-25 Rating 2064.50
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Kryuchok Roman 2487.82
2 White Loss Oborina Anastasja 2402.17
3 White Loss Kurdina Olga 2305.54
4 Black Loss Lashko Kira 2319.11
5 White Loss Fedotov Denis 2250.02
6 White Win Prokopets Tatyana 1936.72
7 Black Loss Vostryakov Alexey 2093.29
8 Black Win Stulova Darya 1963.28
9 Black Loss Merkulov Artyom 2486.97
Youth Russian Championship, groups A, B
Date 2012-03-30 Rating 2059.50
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Merkulov Artyom 2484.21
2 White Win Spirichev Vladislav 1972.18
3 White Win Bovkonyuk Pavel 1870.29
4 White Win Glibin Aleksey 1930.03
5 Black Loss Puh Alexander 2085.74
6 White Loss Sumarokov Evgeny 2527.71
7 Black Loss Karpov Fyodor 2010.50
8 Black Win Vostryakov Alexey 2087.35
9 Black Loss Kryuchok Roman 2485.15
10 White Draw Smirnov Evgeny 2397.37
11 Black Draw Nogovitsin Alexander 1974.87
Podyuga Sbory
Date 2012-03-23 Rating 2057.90
Round Color Result Opponent
1 White Win Vostryakov Alexey 2086.97
3 White Loss Prokopets Tatyana 1934.12
4 Black Loss Karpov Fyodor 2009.02
5 Black Win Nogovitsin Alexander 1973.92
6 Black Win Stulova Darya 1956.62
7 Black Loss Kryuchok Roman 2484.47
8 White Loss Merkulov Artyom 2483.76
9 White Loss Oborina Anastasja 2402.60
9 White Loss Oborina Anastasja 2402.60
10 Black Loss Kurdina Olga 2301.90
11 Black Loss Lashko Kira 2305.21
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2012-01-06 Rating 2044.58
Round Color Result Opponent
1 Black Win Yusupmurzin Danila 1870.64
2 White Win Karpov Fyodor 1993.21
3 Black Loss Krayeva Tatyana 2280.37
4 White Loss Oborina Anastasja 2392.53
5 Black Loss Rachitskaya Viktoria 2233.17
6 White Loss Bovkonyuk Pavel 1871.04
7 Black Win Serebryannikova Anzhelika 1738.96
8 Black Loss Vohtomina Vladislava 1983.79
9 White Win Spirichev Vladislav 1967.80
Podyuga Cup
Date 2011-11-21 Rating 2038.88
Round Color Result Opponent
1/8 Black Loss Kryuchok Roman 2462.02
1/8 Black Loss Kryuchok Roman 2462.02
The 20th Open Russian Championship, First League
Date 2011-11-05 Rating 2037.09
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Metreveli Irina 2406.29
2 Black Win Strezhnev Mikhail 1775.42
3 White Win Lashko Kira 2259.14
4 Black Loss Sirategyan Karen 2325.10
5 Black Loss Vostryakov Alexey 2066.68
6 White Loss Fedotov Denis 2194.93
7 Black Loss Kurdina Olga 2269.65
8 Black Win Makhina Alla 1780.79
9 White Loss Salnikova Nonna 2213.83
10 White Win Ponezhin Gennady 1869.95
11 White Win Shabanov Ruslan 1824.13
Youth European Championship
Date 2011-07-30 Rating 2024.90
Round Color Result Opponent
B2 White Win Lillemaa Argo 2028.53
B3 Black Win Rahumagi Brenet 1898.37
B6 Black Win Staub Rain 1876.58
B8 White Loss Kryuchok Roman 2429.09
B10 Black Win Nogovitsin Alexander 1960.05
B11 Black Loss Karpov Fyodor 1970.58
b5 Black Win Reimann Margus 1625.61
b9 White Loss Merkulov Artyom 2515.09
Podyuga Sbory
Date 2011-07-10 Rating 2021.07
Round Color Result Opponent
2 Black Loss Krayeva Tatyana 2244.23
3 Black Loss Bovkonyuk Pavel 1872.67
4 Black Draw Vohtomina Vladislava 1972.30
5 White Win Stulova Kristina 1790.77
6 White Win Kozhemjakina Lidia 1647.73
7 Black Loss Oborina Anastasja 2346.70
9 White Win Chernenko Lidiya 1877.35
Team Championship
Date 2011-04-29 Rating 2009.96
Round Color Result Opponent
1 White Loss Oborina Anastasja 2326.05
2 Black Loss Lashko Kira 2200.60
3 Black Loss Kurdina Olga 2228.05
4 White Loss Fedotov Denis 2148.61
6 Black Win Vostryakov Alexey 2020.37
7 Black Loss Prokopets Tatyana 1838.92
9 Black Loss Sumarokova Aleksandra 2204.29
10 White Win Merkulov Artyom 2516.88
11 Black Loss Kryuchok Roman 2398.28
Championship of Konoshsky region
Date 2011-03-07 Rating 2003.87
Round Color Result Opponent
1 White Loss Oborina Anastasja 2310.92
2 Black Loss Nogovitsin Alexander 1943.82
3 Black Win Vostryakov Alexey 2008.09
4 Black Loss Karpov Fyodor 1951.87
5 Black Win Belous Polina 1832.44
6 Black Win Prokopets Tatyana 1824.53
7 Black Loss Savrasov Ruslan 2066.78
8 White Loss Merkulov Artyom 2515.49
9 White Loss Litvinova Yulia 2127.84
Podyuga Cup
Date 2010-11-30 Rating 2000.32
Round Color Result Opponent
1 Black Win Lashko Kira 2142.22
2 White Win Lashko Kira 2142.22
4 White Loss Kurdina Olga 2206.75
5 Black Loss Kurdina Olga 2206.75
The 19th Open Russian Championship, First League
Date 2010-11-06 Rating 1997.80
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Skuridin Alexey 2425.98
2 White Loss Lashko Kira 2135.98
3 White Loss Sobolev Pavel 2146.90
4 White Loss Karpov Fyodor 1933.19
5 White Win Nogovitsin Alexander 1928.80
6 Black Win Kinozerov Kirill 1850.48
7 White Win Vostryakov Alexey 1996.63
8 Black Loss Serdyuk Andrey 2190.23
9 Black Win Komarov Sergey 1683.07
10 White Loss Oborina Anastasja 2277.72
11 Black Win Litvinova Alina 1897.16
Podyuga Sbory
Date 2010-06-30 Rating 1984.21
Round Color Result Opponent
2 Black Loss Krayeva Tatyana 2215.69
7 Black Loss Lebedeva Tatjana 2112.69
Moscow Open
Date 2010-06-14 Rating 1983.16
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Nikonov Konstantin 2534.95
2 White Loss Stulova Darya 1917.22
3 Black Win Shabanov Ruslan 1804.88
4 White Loss Mokeev Vladimir 1924.31
5 Black Loss Tikhomirov Mikhail 2008.93
6 Black Win Kozhemjakina Lidia 1650.84
7 Black Win Magdeev Igor 2059.64
8 Black Win Prokopets Tatyana 1796.09
Russian Christmas Tournament - 2010
Date 2010-01-10 Rating 1977.86
Round Color Result Opponent
4 White Loss Kryuchok Roman 2307.16
9 White Loss Poltaratsky Nikolay 2342.66