Youth World Championship

Place: Arjeplog, Sweden

Start: 2000-07-30, End: 2000-08-04

Rule: RIF, Games: 53

Round A1
Black Result White
Chingin Konstantin 2488.50 1 : 0 2233.88 Karasyov Maxim
Potapov Vyacheslav 1885.36 0 : 1 2329.96 Shevelyov Sergey
Grishnin Stepan 2074.96 1 : 0 2240.10 Okabe Hiroshi
Widman Christofher 1915.42 1 : 0 1883.91 Unoura Kazuhisa
Round A2
Black Result White
Shevelyov Sergey 2329.96 1 : 0 2200.23 Diner Stanislav
Hermansson Hannes 2278.38 1 : 0 1883.91 Unoura Kazuhisa
Karasyov Maxim 2233.88 1 : 0 2085.97 Hermansson Linus
Losyakov Sergey 1878.34 0 : 1 1885.36 Potapov Vyacheslav
Round A3
Black Result White
Shevelyov Sergey 2329.96 0 : 1 2488.50 Chingin Konstantin
Round A4
Black Result White
Hermansson Hannes 2278.38 0.5 : 0.5 2488.50 Chingin Konstantin
Hermansson Linus 2085.97 0 : 1 2329.96 Shevelyov Sergey
Round A5
Black Result White
Unoura Kazuhisa 1883.91 0 : 1 2240.10 Okabe Hiroshi
Karasyov Maxim 2233.88 1 : 0 1915.42 Widman Christofher
Grishnin Stepan 2074.96 1 : 0 1878.34 Losyakov Sergey
Round A6
Black Result White
Hermansson Hannes 2278.38 0 : 1 2233.88 Karasyov Maxim
Okabe Hiroshi 2240.10 1 : 0 1700.67 Fjellstrom Kristoffer
Hermansson Linus 2085.97 1 : 0 2200.23 Diner Stanislav
Unoura Kazuhisa 1883.91 1 : 0 1878.34 Losyakov Sergey
Round A7
Black Result White
Hermansson Linus 2085.97 0 : 1 2488.50 Chingin Konstantin
Shevelyov Sergey 2329.96 0.5 : 0.5 2233.88 Karasyov Maxim
Okabe Hiroshi 2240.10 0 : 1 2278.38 Hermansson Hannes
Round A8
Black Result White
Unoura Kazuhisa 1883.91 0 : 1 2488.50 Chingin Konstantin
Potapov Vyacheslav 1885.36 0 : 1 2278.38 Hermansson Hannes
Karasyov Maxim 2233.88 0 : 1 1878.34 Losyakov Sergey
Hermansson Linus 2085.97 1 : 0 1915.42 Widman Christofher
Round A9
Black Result White
Unoura Kazuhisa 1883.91 0 : 1 2329.96 Shevelyov Sergey
Round B1
Black Result White
Taimla Tunnet 2289.86 1 : 0 2144.31 Lents Johann
Round B2
Black Result White
Taimla Tunnet 2289.86 0 : 1 2041.28 Korolyov Alexey
Round B3
Black Result White
Nekrasov Denis 2327.48 1 : 0 2289.86 Taimla Tunnet
Ilu Timo 2212.65 1 : 0 2143.49 Sumarokov Evgeny
Round B4
Black Result White
Nekrasov Denis 2327.48 1 : 0 2199.35 Kazarin Mikhail
Tatsutomi Hirokazu 1676.21 0 : 1 2212.65 Ilu Timo
Round B6
Black Result White
Taimla Tunnet 2289.86 0 : 1 2329.23 Vershinin Pavel
Ogorodov Sergey 2059.18 0 : 1 2327.48 Nekrasov Denis
Lents Johann 2144.31 1 : 0 2199.35 Kazarin Mikhail
Round B7
Black Result White
Ogorodov Sergey 2059.18 0 : 1 2329.23 Vershinin Pavel
Nekrasov Denis 2327.48 1 : 0 2144.31 Lents Johann
Round B8
Black Result White
Ogorodov Sergey 2059.18 1 : 0 2289.86 Taimla Tunnet
Round C1
Black Result White
Tuvikene Maris 1971.95 0 : 1 2196.96 Sorokina Oksana
Round C2
Black Result White
Sorokina Oksana 2196.96 0 : 1 2161.45 Lebedeva Yelena
Round C3
Black Result White
Lebedeva Yelena 2161.45 0 : 1 1973.80 Skalozubova Yelena
Kocheshkova Olga 1979.27 1 : 0 1971.95 Tuvikene Maris
Round C4
Black Result White
Sorokina Oksana 2196.96 1 : 0 1973.80 Skalozubova Yelena
Lebedeva Yelena 2161.45 1 : 0 1979.27 Kocheshkova Olga
Round C5
Black Result White
Sorokina Oksana 2196.96 0 : 1 1979.27 Kocheshkova Olga
Lebedeva Yelena 2161.45 1 : 0 1971.95 Tuvikene Maris
Round C6
Black Result White
Kocheshkova Olga 1979.27 1 : 0 1973.80 Skalozubova Yelena
Round C7
Black Result White
Skalozubova Yelena 1973.80 1 : 0 1971.95 Tuvikene Maris
Round C9
Black Result White
Lebedeva Yelena 2161.45 1 : 0 1979.27 Kocheshkova Olga
Round C10
Black Result White
Sorokina Oksana 2196.96 1 : 0 1979.27 Kocheshkova Olga
Round D3
Black Result White
Gross Anna 2126.25 0 : 1 2156.41 Savrasova Yulia
Round D6
Black Result White
Krasnonosova Serafima 1810.06 0 : 1 2126.25 Gross Anna
Round D9
Black Result White
Savrasova Yulia 2156.41 1 : 0 1849.04 Mikhailova Alyona