Savrasova Yulia, Russian Renju Association - Renju Rating

Savrasova Yulia (Юлия Саврасова)

Place: Podyuga, Russian Renju Association

Rating: 2513.95, Std: 91.04, Rank: 105

First game: 1999-05-03, Last game: 2024-05-12

Top rating: 2694.62 (2008-03-28)

Games: 693, Wins: 470, Draws: 89, Losses: 134

Gy1: 23, Gy2: 23, Gy5: 79

“Lingfeng Cup” 6th World Renju Open
Date 2024-05-12 Rating 2513.95
Round Color Result Opponent
1 Black Draw Dong Jiayi 2229.64
2 Black Draw Metreveli Irina 2399.94
3 White Loss Nakayama Tomoharu 2740.63
4 White Win Xia Jianjin 2359.82
5 White Loss Huang Jin-xian 2695.93
6 White Loss Jin Rui 2470.96
7 White Draw Yu Yajun 2390.09
8 Black Win Zhang Jiguo 2288.56
9 Black Loss Ge Lingfeng 2591.52
Lariks 2024
Date 2024-02-04 Rating 2531.21
Round Color Result Opponent
1 White Win Zubov Vsevolod 1836.52
2 Black Win Shabanova Darya 2173.08
3 Black Win Karpov Fyodor 2349.78
4 White Draw Pinsky Alexander 2629.79
5 Black Win Troitsky Vsevolod 2200.10
6 White Draw Dvoeglazov Vladimir 2372.12
7 White Win Danilin Fedor 2020.97
The championship of Arkhangelsk region, women
Date 2024-01-05 Rating 2534.84
Round Color Result Opponent
1 Black Win Nikitina Darina 1863.38
2 White Win Stulova Veronika 2075.13
3 White Win Porokhina Ekaterina 2381.71
4 White Win Fokicheva Anna 2238.66
5 Black Win Simanovskaia Anastasia 2035.17
6 Black Win Vostriakova Yulia 1983.98
7 Black Win Shangina Alexandra 1991.63
The 30th Russian Championship among Women
Date 2022-02-27 Rating 2566.50
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kachaeva Ilona 2062.31
2 White Win Petrova Mariia 2255.00
3 White Win Matushkina Ksenia 2269.71
4 White Win Makhina Alla 1722.80
5 Black Win Porokhina Ekaterina 2324.68
6 Black Win Salnikova Nonna 2247.60
7 White Win Rumyantseva Ekaterina 2047.25
8 Black Win Tolstoguzova Daria 2336.48
9 Black Draw Metreveli Irina 2417.50
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-01-05 Rating 2564.58
Round Color Result Opponent
W1 White Win Buslakova Anastasja 2032.38
W2 White Win Novikova Daria 1964.22
W3 White Win Porokhina Ekaterina 2316.36
W4 White Win Matushkina Ksenia 2262.77
W5 Black Win Stulova Veronika 2086.98
W6 White Win Fokicheva Anna 2207.92
W7 White Win Buslakova Darya 2054.00
Tallinn Open 2021
Date 2021-12-30 Rating 2563.93
Round Color Result Opponent
A1 Black Draw Mesila Villem 2673.63
A2 Black Loss Oll Aivo 2697.29
A3 Black Loss Sushkov Vladimir 2896.36
A4 White Draw Metreveli Irina 2411.74
A5 White Win Kolk Kuno 2325.73
A6 White Win Pinsky Alexander 2495.68
A7 White Draw Epifanov Dmitry 2732.16
The 30th Russian Championship First League
Date 2021-11-05 Rating 2555.98
Round Color Result Opponent
1 White Win Petrova Mariia 2231.78
2 Black Win Burtsev Nikolai 2439.01
3 White Draw Katsev Ilya 2506.52
4 Black Loss Kozhin Mikhail 2652.65
5 Black Loss Makarov Pavel 2536.19
6 Black Win Metreveli Maksim 2375.54
7 White Draw Gromov Danila 2510.13
8 Black Draw Radzevelyuk Alexander 2365.16
9 Black Draw Sirategyan Karen 2372.93
4th Anji World Renju Open, online, Group A
Date 2021-08-08 Rating 2550.90
Round Color Result Opponent
1 Black Win Novichkova Viktoriia 1712.57
2 White Loss Kim Kyeong-bae 2443.67
3 Black Win Mikryukov Mikhail 2386.71
4 Black Loss Cheng Mu-Jung 2490.55
5 White Win Sidorov Mikhail 2270.23
6 Black Win Kaan Aslan İbrahim 2301.09
7 Black Win Mikhailov Alexey 2479.37
8 White Loss László Zoltán 2620.13
9 Black Loss Eged Igor 2623.10
The 29th Russian Championship among Women
Date 2021-05-30 Rating 2554.61
Round Color Result Opponent
1 Black Win Linich Anastasia 2040.03
2 Black Win Salnikova Nonna 2209.28
3 Black Draw Metreveli Irina 2436.03
4 White Win Petrova Mariia 2179.62
5 White Win Yusupmurzina Darya 2520.11
6 Black Win Sadova Taisia 2184.20
7 White Win Porokhina Ekaterina 2268.31
8 White Win Kachaeva Ilona 2027.00
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 2548.25
Round Color Result Opponent
W1 Black Draw Yusupmurzina Darya 2482.44
W2 White Loss Sorokina Oksana 2442.28
W3 Black Win Popova Maria 1807.98
W4 Black Win Yudina Polina 1913.18
W5 White Win Simanovskaia Anastasia 1976.78
W6 White Win Porokhina Ekaterina 2249.34
W7 White Win Yudina Maria 2263.00
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2012-01-06 Rating 2532.65
Round Color Result Opponent
1 Black Win Nogovitsin Alexander 1998.56
2 White Loss Mikryukov Mikhail 2361.06
3 White Win Rachitskaya Viktoria 2297.13
4 Black Win Stulova Kristina 1793.31
5 White Win Lashko Kira 2332.46
6 White Loss Sumarokov Evgeny 2597.41
7 White Draw Sumarokova Aleksandra 2295.00
8 Black Loss Pestereva Maria 2270.38
The 20th Open Russian Championship, First League
Date 2011-11-05 Rating 2544.41
Round Color Result Opponent
1 White Win Fedotov Denis 2227.68
2 Black Draw Metreveli Irina 2481.06
3 Black Draw Kachaev Denis 2412.47
4 Black Loss Salnikov Pavel 2591.47
5 White Win Magdeev Igor 2213.76
6 Black Win Oborina Anastasja 2448.30
7 Black Loss Balabhai Viktor 2504.01
8 White Win Mikryukov Mikhail 2344.61
9 Black Win Volkov Sergey 2423.01
10 Black Draw Karasyov Maxim 2650.58
11 Black Draw Kryuchok Roman 2525.68
European Championship 2010
Date 2010-07-12 Rating 2632.10
Round Color Result Opponent
1 Black Win Theimer Joachim 1896.75
2 White Loss Nowakowski Maciej 2482.67
3 White Win Sumarokov Evgeny 2554.35
4 Black Loss Kozhin Mikhail 2716.73
5 White Win Asplund Bengt 2323.28
6 Black Win Purk Andry 2657.76
7 White Loss Taimla Tunnet 2812.41
8 Black Loss Balabhai Viktor 2526.82
9 Black Draw Oll Aivo 2716.28
Podyuga Sbory
Date 2010-06-30 Rating 2635.34
Round Color Result Opponent
1 Black Win Nogovitsin Alexander 1871.28
2 Black Win Fedotov Denis 2069.25
3 White Win Savrasov Ruslan 2136.60
4 White Win Pestereva Maria 2354.49
5 Black Win Lashko Kira 2119.12
6 White Win Merkulov Artyom 2549.29
7 White Win Kryuchok Roman 2382.15
8 Black Win Kurdina Olga 2244.68
9 White Win Litvinova Yulia 2135.21
10 White Win Oborina Anastasja 2323.05
The 18th Russian Championship, High League
Date 2010-02-22 Rating 2653.16
Round Color Result Opponent
1 White Loss Karasyov Maxim 2648.31
2 Black Loss Nikonov Konstantin 2618.33
3 Black Win Artemyev Sergey 2623.99
4 White Draw Salnikov Pavel 2558.20
5 Black Draw Serdyukov Egor 2518.96
6 White Win Makarov Pavel 2531.98
7 White Win Balabhai Viktor 2512.90
8 White Win Sumarokov Evgeny 2552.50
9 White Win Filinov Vladimir 2519.99
10 White Loss Epifanov Dmitry 2552.90
11 White Win Metreveli Irina 2445.78
12 Black Win Tarasevich Stepan 2464.26
13 White Win Semyonov Vladimir 2377.36
14 White Win Kryuchok Roman 2388.93
15 Black Win Kozhin Mikhail 2693.75
The 18th Open Russian Championship, First League
Date 2009-10-17 Rating 2654.59
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Tarasevich Stepan 2439.19
2 White Win Lashko Kira 1996.82
3 Black Win Salnikova Nonna 2312.21
4 White Win Nikonova Natalya 2355.40
5 White Loss Semyonov Vladimir 2409.34
6 White Win Serdyukov Egor 2521.09
7 White Win Makarov Pavel 2540.59
8 White Win Balabhai Viktor 2498.13
9 White Win Kozhin Mikhail 2674.92
10 Black Draw Sumarokov Evgeny 2542.89
11 Black Draw Filinov Vladimir 2517.58
World Championship 2009, WT
Date 2009-08-13 Rating 2656.40
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kolouchová Monika 2352.50
2 White Draw Metreveli Irina 2434.38
4 Black Win Krayeva Tatyana 2256.31
5 Black Win Savik Aki 1571.81
6 Black Win Jellve Emma 2105.34
7 Black Win He Jiabei 1702.89
8 Black Win Yao Jinrui 2338.60
9 White Win Hu Xi 2374.85
10 Black Win Mirme Madli 2197.14
11 White Win Yakovleva Alyona 2006.15
World Championship 2009, QT
Date 2009-08-05 Rating 2657.16
Round Color Result Opponent
1 Black Win Okabe Hiroshi 2665.45
2 Black Loss Oosumi Yuuki 2622.24
3 Black Loss Yin Licheng 2497.16
4 Black Loss Ono Takayuki 2404.86
5 White Win Ishitani Shin-ichi 2373.13
6 Black Win Hu Xi 2374.22
7 Black Win Jonsson Peter 2353.34
Podyuga Sbory
Date 2009-06-21 Rating 2666.88
Round Color Result Opponent
1 Black Win Fedotov Denis 1945.71
2 White Win Kurdina Olga 2138.94
2 White Win Kurdina Olga 2138.94
3 White Win Krayeva Tatyana 2267.35
4 White Win Kryuchok Roman 2380.34
5 Black Win Merkulov Artyom 2490.52
5 Black Win Merkulov Artyom 2490.52
6 Black Win Okatova Anna 2314.60
7 Black Win Oborina Anastasja 2239.41
8 White Win Pestereva Maria 2333.33
9 Black Win Litvinova Yulia 2082.75
10 White Win Sumarokova Aleksandra 2119.92
Tournament of Ten (Qualification to WC)
Date 2009-05-05 Rating 2670.30
Round Color Result Opponent
1 White Win Karasyov Maxim 2600.72
2 Black Win Lysakov Mikhail 2559.20
3 White Loss Poltaratsky Nikolay 2413.91
4 White Win Merkulov Artyom 2478.09
5 Black Win Kozhin Mikhail 2662.63
6 White Win Balabhai Viktor 2496.41
7 Black Loss Nikonov Konstantin 2605.14
8 Black Loss Mikhailov Alexander 2529.70
9 White Draw Filinov Vladimir 2508.23
Podyuga Championship, High League
Date 2009-02-06 Rating 2682.20
Round Color Result Opponent
3 Black Win Serdyukov Egor 2535.79
4 White Win Merkulov Artyom 2455.71
5 White Win Kryuchok Roman 2385.37
7 White Win Mikryukov Mikhail 2315.46
8 Black Win Krayeva Tatyana 2281.30
9 White Win Rachitskaya Viktoria 2229.45
10 White Win Okatova Anna 2329.95
11 White Win Pestereva Maria 2312.41
12 White Win Oborina Anastasja 2219.78
13 Black Win Tumanov Yuryi 1997.66
Open Swedish Team Championship
Date 2008-11-23 Rating 2682.01
Round Color Result Opponent
1 Black Win Nyberg Bengt 1948.60
2 Black Win Krjukov Gerli 1979.31
4 White Win Vunk Tiit 2048.63
5 Black Loss Timmermann Alvar 2221.94
6 Black Win Ostra Gitta 1550.86
8 Black Win Sjostedt Hans 2119.93
9 Black Win Sandstrom Richard 2305.54
Youth World Championship 2008
Date 2008-08-10 Rating 2690.30
Round Color Result Opponent
D1 Black Win Klooster Karin 1886.38
D2 Black Win Lebedeva Tatjana 2189.90
D4 White Win Mirme Madli 2055.56
D5 Black Win Widman Linnea 2061.26
D6 Black Win Klooster Karin 1886.38
D7 Black Win Lebedeva Tatjana 2189.90
D9 Black Win Mirme Madli 2055.56
D10 Black Win Widman Linnea 2061.26
RIF 20 years anniversary celebration tournament
Date 2008-08-07 Rating 2690.46
Round Color Result Opponent
1 Black Win Gorokhov Nikita 2161.18
2 White Win Jonsson Peter 2328.10
3 Black Win Poghosyan Vahe 2039.74
4 Black Loss Demján Attila 2744.50
5 Black Win Metreveli Irina 2434.82
6 White Win Taimla Tunnet 2805.17
European Championship 2008
Date 2008-08-02 Rating 2690.39
Round Color Result Opponent
1 Black Win Salnikov Pavel 2547.51
2 Black Win Sinyov Igor 2602.03
3 Black Loss Kadulin Alexander 2541.37
4 Black Win Dzainukov Eldar 2435.32
5 White Win Purk Andry 2633.97
6 White Loss Oll Aivo 2750.97
7 White Loss Artemyev Sergey 2661.12
8 White Win Merkulov Artyom 2429.92
9 Black Loss Taimla Tunnet 2804.61
Team World Championship 2008
Date 2008-05-02 Rating 2694.58
Round Color Result Opponent
1 Black Draw Arevkov Maxim 2437.93
2 White Win Chen Wei 2552.61
5 Black Win Takashima Junya 2533.20
7 White Win Pellikka Marko 2277.99
9 Black Win Neuman Petr 2140.48
The 17th Youth Russian Championship
Date 2008-03-28 Rating 2694.62
Round Color Result Opponent
1 White Win Lebedeva Tatjana 2172.75
3 White Win Okatova Anna 2364.81
4 Black Win Lebedeva Tatjana 2172.75
6 White Win Okatova Anna 2364.81
7 Black Win Lebedeva Tatjana 2172.75
9 White Draw Okatova Anna 2364.81
World Championship 2007, AT
Date 2007-08-15 Rating 2694.10
Round Color Result Opponent
1 Black Draw Okabe Hiroshi 2629.63
2 Black Loss Yamaguchi Yusui 2653.51
3 Black Win Wu Di 2701.84
4 White Win Taimla Tunnet 2758.88
5 Black Loss Kozhin Mikhail 2594.79
6 Black Win Sushkov Vladimir 2757.04
7 Black Loss Chingin Konstantin 2796.79
8 Black Win Iio Yoshihiro 2536.71
9 White Win Karlsson Stefan 2610.11
10 Black Loss Purk Andry 2632.34
11 White Draw Oll Aivo 2653.09
World Championship 2007, QT
Date 2007-08-08 Rating 2694.02
Round Color Result Opponent
1 Black Draw Jonsson Peter 2334.21
2 White Win Wu Di 2699.89
3 White Loss Lin Huang-Yu 2520.53
4 White Draw Karlsson Stefan 2610.19
5 White Win Eriksson Marcus 2301.01
6 Black Win Oosumi Yuuki 2545.89
7 White Win Poghosyan Albert 2388.35
Youth European Championship 2007
Date 2007-07-20 Rating 2694.23
Round Color Result Opponent
1 Black Win Mirme Madli 1929.31
2 White Win Pestereva Maria 2356.94
3 Black Win Klooster Karin 1925.64
5 Black Win Vondráčková Eva 1833.91
6 White Win Mirme Madli 1929.31
7 White Win Pestereva Maria 2356.94
8 Black Win Klooster Karin 1925.64
10 White Win Vondráčková Eva 1833.91
Podyuga Sbory
Date 2007-07-10 Rating 2693.99
Round Color Result Opponent
1 Black Win Savrasov Ruslan 2060.68
2 White Win Okatova Anna 2326.74
3 White Win Sorokina Oksana 2477.42
4 White Win Kadulin Alexander 2598.77
5 White Win Sumarokov Evgeny 2478.82
6 Black Win Lysakov Mikhail 2585.65
7 White Win Kazarin Mikhail 2469.74
8 White Loss Serdyukov Egor 2481.20
9 White Win Pestereva Maria 2356.72
The 15th Russian Championship, High League
Date 2007-02-25 Rating 2677.80
Round Color Result Opponent
1 Black Win Sirategyan Karen 2411.01
2 Black Loss Lysakov Mikhail 2573.00
3 White Win Poltaratsky Nikolay 2335.37
4 White Win Arevkov Maxim 2414.47
5 White Draw Artemyev Sergey 2582.04
6 Black Loss Nikonov Konstantin 2599.33
7 White Loss Sushkov Vladimir 2761.47
8 Black Win Golosov Viktor 2484.41
9 White Draw Chingin Konstantin 2788.95
10 Black Loss Sumarokov Evgeny 2482.57
11 White Win Balabhai Viktor 2429.69
12 Black Win Salnikov Pavel 2527.28
13 White Win Kamyshentsev Vasily 2393.23
14 White Loss Soosõrv Ants 2712.00
15 Black Draw Filinov Vladimir 2491.44
Podyuga Championship - High League
Date 2007-02-05 Rating 2679.16
Round Color Result Opponent
1 White Win Romanov Sergey 2038.26
2 Black Win Sumarokov Evgeny 2481.50
3 White Win Kazarin Mikhail 2475.74
4 White Draw Serdyukov Egor 2448.17
5 White Win Kadulin Alexander 2596.01
7 Black Win Lysakov Mikhail 2568.20
8 White Win Okatova Anna 2320.81
9 White Win Maximov Nikolay 2187.02
10 White Win Krayeva Tatyana 2324.46
11 White Win Sorokina Oksana 2438.29
European Championship 2006
Date 2006-09-29 Rating 2667.50
Round Color Result Opponent
1 Black Win Drozd Olexandr 2427.10
2 White Loss Soosõrv Ants 2681.79
3 Black Win Jonsson Peter 2386.10
4 Black Draw Nikonov Konstantin 2590.03
5 White Draw Krayeva Tatyana 2342.61
6 White Draw Nowak Paweł 2378.47
7 Black Loss Lents Johann 2515.40
8 Black Win Karasyov Maxim 2549.78
9 Black Win Semyonov Vladimir 2385.94
Youth World Championship 2006
Date 2006-08-08 Rating 2669.36
Round Color Result Opponent
d1 White Win Mirme Madli 1811.74
d2 Black Win Widman Linnea 1946.53
d3 Black Win Kolk Kaia 1954.94
d4 White Win Eggert Ester 2098.17
d5 White Win Yao Jinrui 2246.00
Podyuga - Sbory
Date 2006-07-19 Rating 2669.73
Round Color Result Opponent
1 Black Win Pestereva Maria 2293.48
2 White Win Sumarokov Evgeny 2423.13
3 Black Draw Serdyukov Egor 2414.64
4 White Win Lysakov Mikhail 2577.85
5 White Loss Kadulin Alexander 2602.26
6 White Win Krayeva Tatyana 2345.36
7 White Loss Kazarin Mikhail 2476.48
8 White Win Sorokina Oksana 2442.17
9 Black Win Okatova Anna 2327.11
Team World Championship 2006
Date 2006-05-05 Rating 2675.49
Round Color Result Opponent
2 Black Win Ge Lingfeng 2397.43
4 Black Win Sulane Sander 2092.74
5 White Win Pellikka Marko 2321.13
6 Black Win Iio Yoshihiro 2497.45
7 Black Win Oll Aivo 2647.05
F1 White Loss Oll Aivo 2647.05
F2 White Loss Oll Aivo 2647.05
XIV Russian Championship, High League
Date 2006-02-26 Rating 2681.03
Round Color Result Opponent
1 Black Win Filinov Vladimir 2438.03
2 White Win Salnikova Nonna 2313.79
3 Black Win Lysakov Mikhail 2583.77
4 Black Win Rusin Vladislav 2565.49
5 Black Loss Chingin Konstantin 2753.22
6 White Draw Salnikov Pavel 2535.37
7 Black Loss Klimashin Alexander 2685.68
8 White Draw Nikonov Konstantin 2595.37
9 White Win Krayeva Tatyana 2315.17
10 White Win Kozhin Mikhail 2559.92
11 White Win Kadulin Alexander 2557.96
12 Black Draw Artemyev Sergey 2634.31
13 White Win Nekrasov Evgeniy 2412.00
14 Black Draw Karasyov Maxim 2577.56
15 White Win Vershinin Pavel 2594.26
Podyuga Championship High League
Date 2006-02-09 Rating 2680.69
Round Color Result Opponent
White Win Nekrasov Denis 2345.55
White Win Pestereva Maria 2296.07
White Win Novikov Nikolay 2339.46
White Win Kadulin Alexander 2549.30
White Win Kazarin Mikhail 2472.23
White Win Okatova Anna 2354.10
Black Win Lysakov Mikhail 2578.93
5 White Win Serdyukov Egor 2400.31
9 Black Loss Mikryukov Mikhail 2233.13
11 White Win Krayeva Tatyana 2312.79
12 White Win Sumarokov Evgeny 2360.15
13 White Win Merkulov Artyom 2258.47
World Championship 2005, AT
Date 2005-08-07 Rating 2657.35
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Chingin Konstantin 2734.70
2 Black Win Artemyev Sergey 2651.21
3 Black Loss Taimla Tunnet 2750.81
4 Black Win Karlsson Stefan 2542.04
5 White Win Hermansson Hannes 2420.01
6 Black Loss Okabe Hiroshi 2583.51
7 Black Loss Meritee Ando 2849.52
8 Black Loss Sushkov Vladimir 2695.85
9 White Draw Tarannikov Yuriy 2613.86
10 Black Draw Andersson Tord 2382.44
11 White Loss Purk Andry 2566.50
Youth Mind Sport Olympic tournament
Date 2005-07-26 Rating 2658.57
Round Color Result Opponent
1 Black Win Hallkvist Joel 2050.36
2 White Loss Sandstrom Richard 2265.62
3 Black Win Sepman Siim 1855.08
4 White Win Liventaal Glen 2002.48
5 White Win Ilu Timo 2578.10
6 White Loss Purk Andry 2563.15
Youth European Championship 2005
Date 2005-07-20 Rating 2659.91
Round Color Result Opponent
D1 Black Win Widman Linnea 1933.27
D2 Black Win Klooster Karin 1843.23
D3 Black Win Kikkas Chrislyn 1641.65
D4 White Win Widman Linnea 1933.27
D5 White Win Klooster Karin 1843.23
D6 White Win Kikkas Chrislyn 1641.65
D7 Black Win Widman Linnea 1933.27
D8 Black Win Klooster Karin 1843.23
D9 Black Win Kikkas Chrislyn 1641.65
Poduga Sbory
Date 2005-07-07 Rating 2662.69
Round Color Result Opponent
1 White Win Merkulov Artyom 2157.24
2 Black Win Maximov Nikolay 2157.12
3 White Win Kadulin Alexander 2511.39
4 Black Win Sorokina Oksana 2470.09
5 White Win Lysakov Mikhail 2525.27
6 Black Win Krayeva Tatyana 2284.56
7 White Win Okatova Anna 2303.42
8 Black Win Serdyukov Egor 2375.87
9 White Win Yudina Maria 2306.91
10 Black Win Savrasov Ruslan 2030.74
11 White Win Kryuchok Roman 2166.27
XIII Russian Championship, High League
Date 2005-02-27 Rating 2668.42
Round Color Result Opponent
1 White Win Nikonov Konstantin 2584.29
2 Black Win Salnikova Nonna 2282.88
3 White Win Berezin Roman 2305.26
4 White Win Vershinin Pavel 2613.38
5 White Win Mikhailov Alexander 2532.40
6 White Win Rusin Vladislav 2618.52
7 Black Win Artemyev Sergey 2655.18
8 White Win Volkov Sergey 2444.13
9 White Win Klimashin Alexander 2692.75
10 Black Draw Sirategyan Karen 2302.44
11 Black Win Nokhrin Oleg 2361.74
12 White Draw Salnikov Pavel 2590.07
13 Black Win Balabhai Viktor 2375.08
14 White Draw Nekrasov Denis 2416.49
15 White Loss Chingin Konstantin 2722.26
Poduga Championship 2005 - Highest League
Date 2005-02-10 Rating 2665.30
Round Color Result Opponent
White Win Kryuchok Roman 2128.52
White Win Maximov Nikolay 2160.74
White Win Pestereva Maria 2235.18
White Win Lebedeva Yelena 2347.70
White Win Novikov Nikolay 2292.38
White Win Serdyukov Egor 2361.84
White Win Lysakov Mikhail 2481.20
White Win Okatova Anna 2290.16
White Win Kadulin Alexander 2466.83
White Win Nekrasov Denis 2419.10
White Draw Nekrasov Evgeniy 2439.06
Youth World Championship 2004
Date 2004-08-06 Rating 2608.27
Round Color Result Opponent
C White Win Poghosyan Anahit 1599.81
C White Win Poghosyan Armine 1647.85
C White Win Karapetyan Lilit 1691.59
C White Win Hovhannisyan Anna 1732.41
C White Win Barseghyan Shushan 1919.10
C White Win Gevorgyan Zaruhi 1919.10
C White Win Galoyan Lilit 1919.10
C White Win Kolk Kaia 1971.85
C White Win Eggert Ester 2083.46
Poduga Sbory
Date 2004-07-26 Rating 2604.76
Round Color Result Opponent
White Loss Kadulin Alexander 2430.61
White Win Krayeva Tatyana 2198.87
White Win Kryuchok Roman 2077.23
White Win Lysakov Mikhail 2430.28
White Win Maximov Nikolay 2165.90
White Win Okatova Anna 2268.46
White Win Pestereva Maria 2209.89
White Win Rachitskaya Viktoria 2064.44
Black Loss Sumarokov Evgeny 2361.61
European Championship 2004
Date 2004-06-18 Rating 2595.98
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Radzevelyuk Alexander 2350.91
2 White Win Oblikas Mikk 2167.97
3 White Loss Ses Pavel 2420.60
4 White Win Dzainukov Eldar 2229.74
5 Black Win Lebedeva Tatjana 2196.68
6 White Draw Sirategyan Karen 2320.66
7 White Loss Makarov Pavel 2522.73
8 White Win Semyonov Vladimir 2368.00
9 Black Win Nokhrin Oleg 2389.68
Doska Kapitanov Podyuga
Date 2004-04-21 Rating 2593.83
Round Color Result Opponent
White Draw Vershinin Pavel 2583.34
Black Draw Serdyukov Egor 2305.80
Black Loss Yudina Maria 2338.49
Black Loss Nekrasov Evgeniy 2366.19
Black Win Kadulin Alexander 2400.45
Black Win Lysakov Mikhail 2404.86
Black Win Sumarokov Evgeny 2310.82
Black Win Krayeva Tatyana 2187.72
Black Win Okatova Anna 2252.92
13th Russian Youth Championship
Date 2004-03-29 Rating 2595.74
Round Color Result Opponent
C White Draw Yudina Maria 2339.94
C White Win Lebedeva Tatjana 2190.66
C White Win Raudsepp Evelyn 1853.49
C Black Win Kiselyova Anastasiya 1912.54
C Black Win Kolk Kaia 1945.33
C Black Win Gross Anna 2303.65
C Black Win Timokhina Nadezhda 2081.06
CF Black Win Yudina Maria 2339.94
CF Black Win Gross Anna 2303.65
CF Black Win Timokhina Nadezhda 2081.06
Poduga Championship 2004 - Highest League
Date 2004-03-08 Rating 2596.48
Round Color Result Opponent
White Win Okatova Anna 2249.45
White Win Sumarokov Evgeny 2291.28
White Win Novikov Nikolay 2261.85
White Win Kadulin Alexander 2381.28
White Draw Lebedeva Yelena 2388.17
White Win Nekrasov Evgeniy 2358.82
White Win Lysakov Mikhail 2403.18
White Win Sorokina Oksana 2422.03
White Draw Yudina Maria 2341.45
White Draw Vershinin Pavel 2576.91
XII Russian Championship, High League
Date 2004-02-22 Rating 2595.79
Round Color Result Opponent
1 Black Win Rusin Vladislav 2611.49
2 Black Draw Semyonov Vladimir 2370.59
3 White Win Drozdov Vladimir 2185.78
4 Black Win Sirategyan Karen 2328.49
5 Black Win Artemyev Sergey 2548.90
6 Black Loss Chingin Konstantin 2736.13
7 White Win Sorokina Oksana 2421.02
8 White Win Nikonov Konstantin 2618.96
9 Black Loss Klimashin Alexander 2715.54
10 Black Win Makarov Pavel 2510.17
11 Black Draw Salnikov Pavel 2553.61
12 White Win Nekrasov Denis 2433.28
13 Black Win Mikhailov Alexander 2582.57
14 Black Loss Karasyov Maxim 2487.35
15 Black Draw Radzevelyuk Alexander 2355.44
Poduga New Year 2003
Date 2003-12-25 Rating 2585.09
Round Color Result Opponent
Black Win Vershinin Pavel 2555.58
Black Loss Lebedeva Yelena 2398.07
Black Win Sorokina Oksana 2419.23
Black Win Nekrasov Evgeniy 2342.81
Black Win Lysakov Mikhail 2396.17
Black Win Yudina Maria 2325.02
Black Win Serdyukov Egor 2261.01
Black Win Kadulin Alexander 2367.29
Black Win Sumarokov Evgeny 2270.26
Black Draw Okatova Anna 2255.40
Black Win Krayeva Tatyana 2177.59
XII Russian Championship - First League
Date 2003-11-11 Rating 2573.02
Round Color Result Opponent
1 Black Draw Balabhai Viktor 2258.78
2 White Win Pushkaryov Dmitry 1878.85
3 White Win Sumarokov Evgeny 2265.00
4 Black Loss Volkov Sergey 2418.85
5 White Win Lebedeva Yelena 2397.02
6 Black Win Drozdov Vladimir 2184.80
7 Black Loss Karasyov Maxim 2490.04
8 Black Win Salnikov Pavel 2545.89
9 Black Win Ritter Alexey 2396.16
10 White Loss Artemyev Sergey 2538.74
11 Black Draw Sirategyan Karen 2342.22
Youth European Championship 2003
Date 2003-08-19 Rating 2561.84
Round Color Result Opponent
C Black Win Ataullova Svetlana 1895.81
C Black Win Kolk Kaia 1847.83
C Black Win Timokhina Nadezhda 2063.80
C Black Win Yudina Maria 2309.94
C Black Win Gross Anna 2279.83
C White Win Gross Anna 2279.83
C White Loss Yudina Maria 2309.94
C White Win Timokhina Nadezhda 2063.80
C White Win Kolk Kaia 1847.83
C White Win Ataullova Svetlana 1895.81
World Championship 2003, WT
Date 2003-08-08 Rating 2560.51
Round Color Result Opponent
1 Black Win Yang Hsiao-Yu 2218.27
2 White Win Yakovleva Alyona 1956.54
3 White Draw Metreveli Irina 2422.49
4 Black Win Eggert Ester 2047.99
5 White Win Tuvikene Maris 2151.51
6 White Win Karlsson Irene 2137.67
Russian QT to World Championship
Date 2003-05-05 Rating 2547.10
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Sinyov Igor 2577.98
2 Black Draw Chingin Konstantin 2703.64
3 Black Draw Artemyev Sergey 2475.77
4 Black Loss Kozhin Mikhail 2559.41
5 Black Win Salnikov Pavel 2542.04
6 Black Win Semyonov Vladimir 2378.49
7 Black Loss Klimashin Alexander 2676.00
8 Black Win Nikonov Konstantin 2576.11
9 White Draw Vershinin Pavel 2513.63
12th Russian Youth Championship
Date 2003-03-30 Rating 2541.57
Round Color Result Opponent
C White Win Timokhina Nadezhda 2068.40
C White Win Timokhina Nadezhda 2068.40
C White Win Ataullova Svetlana 1881.86
C White Win Ataullova Svetlana 1881.86
C White Win Gross Anna 2286.35
C White Win Gross Anna 2286.35
C Black Win Yudina Maria 2258.14
C Black Draw Yudina Maria 2258.14
XI Russian Championship, High League
Date 2003-02-21 Rating 2534.38
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Nikonov Konstantin 2558.73
2 Black Win Salnikov Pavel 2547.43
3 Black Loss Artemyev Sergey 2451.06
4 Black Loss Klimashin Alexander 2677.41
5 Black Draw Lebedeva Yelena 2397.16
6 White Win Vershinin Pavel 2500.00
7 Black Loss Chingin Konstantin 2679.34
8 White Draw Mikhailov Alexander 2592.27
9 Black Draw Makarov Pavel 2558.57
10 Black Win Semyonov Vladimir 2386.81
11 White Draw Nekrasov Denis 2402.53
European Championship 2002
Date 2002-08-15 Rating 2511.66
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Klimashin Alexander 2679.25
2 Black Win Artemyev Sergey 2393.27
3 White Win Toivonen Lauri 2122.18
4 Black Win Semyonov Vladimir 2415.21
5 Black Loss Karlsson Stefan 2523.19
6 Black Draw Salnikov Pavel 2565.13
7 Black Loss Taimla Tunnet 2609.21
8 Black Draw Golosov Viktor 2420.66
9 White Win Lents Johann 2430.20
Youth World Championship 2002
Date 2002-08-02 Rating 2510.09
Round Color Result Opponent
C Black Loss Gross Anna 2286.58
C Black Win Lebedeva Yelena 2390.56
C Black Draw Leshukova Anastasia 2308.34
C Black Win Sokolova Anastasiya 2207.17
C Black Win Sorokina Oksana 2325.93
C Black Win Tihkan Evelyn 2168.63
C Black Win Skalozubova Yelena 2103.13
C Black Win Yudina Maria 2171.61
C Black Win Tuvikene Maris 2138.55
C Black Win Timokhina Nadezhda 2039.52
C Black Win Eggert Ester 1997.33
X Russia Championship among women
Date 2002-05-11 Rating 2497.81
Round Color Result Opponent
White Win Metreveli Irina 2375.92
White Win Pushkina Anastasia 1787.16
White Win Sokolova Anastasiya 2186.82
White Draw Leshukova Anastasia 2301.61
White Win Chizhkina Yelena 2275.89
White Win Lebedeva Yelena 2378.66
White Win Nikonova Natalya 2285.03
White Win Sorokina Oksana 2318.54
Black Win Salnikova Nonna 2186.32
11th Russian Youth Championship C-Group
Date 2002-03-30 Rating 2484.97
Round Color Result Opponent
Black Draw Leshukova Anastasia 2295.11
1 White Win Gross Anna 2261.19
2 Black Win Timokhina Nadezhda 2012.02
3 Black Win Lebedeva Yelena 2376.27
4 Black Loss Chizhkina Yelena 2284.24
6 Black Win Sorokina Oksana 2317.34
8 Black Win Yudina Maria 2144.62
X Russian Championship, High League
Date 2002-03-02 Rating 2476.35
Round Color Result Opponent
1 Black Win Makarov Pavel 2531.38
2 Black Loss Semyonov Vladimir 2425.73
3 Black Win Ses Pavel 2402.63
4 Black Draw Golosov Viktor 2449.19
6 White Win Metreveli Irina 2352.66
7 Black Win Sirategyan Karen 2349.70
8 Black Loss Klimashin Alexander 2673.54
9 Black Win Nikonov Konstantin 2511.35
10 Black Draw Salnikov Pavel 2564.69
11 Black Loss Chingin Konstantin 2644.52
12 Black Loss Sinyov Igor 2618.65
13 Black Win Radzevelyuk Alexander 2412.36
Youth European Championship 2001
Date 2001-12-30 Rating 2448.49
Round Color Result Opponent
C White Win Eggert Ester 1959.49
C White Win Milva Helen 1876.38
C White Win Tihkan Evelyn 2187.12
C White Win Tuvikene Maris 2164.10
C Black Loss Sokolova Anastasiya 2170.05
C Black Draw Leshukova Anastasia 2289.88
C Black Draw Sorokina Oksana 2326.02
X Russian Championship, First League
Date 2001-11-02 Rating 2427.44
Round Color Result Opponent
1 White Win Arefyev Andrey 1906.31
2 White Loss Soosõrv Ants 2614.09
3 Black Win Vershinin Pavel 2403.08
4 White Loss Alexandrov Victor 2376.93
5 Black Loss Skuridin Alexey 2412.30
6 Black Win Nogovitsin Sergey 2174.38
7 Black Win Bushkovsky Witali 1936.44
8 Black Win Semyonov Vladimir 2407.72
9 Black Win Lunkin Vitaly 2319.81
10 Black Draw Sirategyan Karen 2364.12
11 White Draw Ses Pavel 2418.47
World Championship 2001, WT
Date 2001-08-12 Rating 2396.52
Round Color Result Opponent
1 Black Win Tatsutomi Chie 1675.09
2 Black Win Hee Jeong Song 1757.66
3 White Draw Metreveli Irina 2323.61
5 White Win Hsu Wen-Ching 2163.88
6 Black Win Karlsson Irene 2120.20
7 Black Win Tuvikene Maris 2165.95
8 Black Win Tatsutomi Mutsumi 1818.30
9 Black Loss Tihkan Evelyn 2168.96
10 White Win Yang Hsiao-Yu 2091.19
11 White Win Kocharyan Ani 1519.76
Moscow Open
Date 2001-06-12 Rating 2374.03
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Tarannikov Yuriy 2591.83
2 Black Win Turko Sergey 1695.94
3 Black Win Diner Stanislav 2272.40
4 White Win Smirnov Sergey 2438.04
5 Black Loss Golosov Viktor 2423.76
6 Black Win Nikonov Konstantin 2483.99
7 Black Loss Sinyov Igor 2651.21
8 Black Loss Makeyev Danila 2155.95
9 Black Loss Vershinin Pavel 2382.92
IX Russian Championship among women
Date 2001-02-06 Rating 2334.07
Round Color Result Opponent
Black Loss Chizhkina Yelena 2296.25
Black Win Sorokina Oksana 2325.22
Black Loss Lebedeva Yelena 2278.49
Black Draw Metreveli Irina 2305.71
Black Win Nikonova Natalya 2245.67
Black Win Leshukova Anastasia 2236.28
Black Win Sokolova Anastasiya 2143.17
Black Win Yudina Maria 2053.31
Black Win Salnikova Nonna 2159.02
Black Win Sokolova Marina 1793.32
IX Russian Championship, First League
Date 2000-10-07 Rating 2284.85
Round Color Result Opponent
1 Black Win Skuridin Alexey 2395.57
2 Black Loss Sushkov Vladimir 2645.31
3 White Loss Shevelyov Sergey 2388.59
4 Black Win Gross Anna 2183.27
5 White Loss Nekrasov Denis 2327.75
6 White Loss Barykin Victor 2408.12
7 Black Win Artemyev Sergey 2250.35
8 White Win Zhukova Eketerina 1864.80
9 Black Loss Volkov Sergey 2285.38
10 Black Loss Gruzin Sergey 2171.83
Youth World Championship 2000
Date 2000-08-04 Rating 2265.05
Round Color Result Opponent
D White Win Widman Linnea 1756.01
D White Win Milva Helen 1881.81
D White Loss Milva Kadi 1779.32
D White Win Zhukova Eketerina 1861.55
D White Win Krasnonosova Serafima 1990.88
D Black Win Fjellstrom Sandra 1562.90
D Black Win Erenberg Yulia 2058.04
D Black Win Timokhina Nadezhda 1968.33
D3 White Win Gross Anna 2175.49
D9 Black Win Mikhailova Alyona 1816.31
Moscow Open
Date 2000-06-12 Rating 2246.79
Round Color Result Opponent
1 White Loss Sinyov Igor 2630.80
2 Black Win Perepljotchikov Sergey 2071.34
3 Black Loss Kazarin Mikhail 2308.86
4 Black Win Kareyeva Yevgenia 2047.37
4 Black Win Zakatova Evgenia 2075.42
5 Black Win Ogorodov Sergey 2206.16
6 Black Draw Metreveli Irina 2288.07
7 Black Loss Barykin Victor 2417.81
8 Black Win Shatunov Alexander 2053.18
9 Black Loss Mikhailov Alexander 2492.41
9th Russian Youth Championship
Date 2000-03-30 Rating 2216.79
Round Color Result Opponent
Black Loss Sokolova Anastasiya 2120.84
The 8th Women Russian Championship
Date 2000-02-27 Rating 2206.07
Round Color Result Opponent
Black Loss Sokolova Anastasiya 2116.62
Black Loss Metreveli Irina 2271.23
Black Win Sorokina Oksana 2267.14
White Draw Nikonova Natalya 2229.78
White Win Lebedeva Yelena 2204.27
Black Draw Salnikova Nonna 2146.64
Black Win Skalozubova Yelena 2016.16
Black Win Zhukova Eketerina 1858.70
VIII Russian Championship, First League
Date 1999-11-20 Rating 2168.83
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Klimashin Alexander 2636.87
2 Black Loss Nogovitsin Sergey 2149.11
3 Black Loss Salnikova Nonna 2135.84
4 Black Loss Vodolazsky Konstantin 2089.11
5 Black Win Skalozubova Yelena 2007.47
6 Black Loss Lebedeva Yelena 2184.21
8 Black Loss Vostryakov Sergey 2229.25
10 White Win Chizhkina Yelena 2210.18
Youth European Championship 1999
Date 1999-06-20 Rating 2141.89
Round Color Result Opponent
D10 Black Loss Kocheshkova Olga 2034.07
VII Russian championship among women
Date 1999-05-03 Rating 2136.91
Round Color Result Opponent
White Loss Metreveli Irina 2250.95