Nogovitsin Alexander, Russian Renju Association - Renju Rating

Nogovitsin Alexander

Place: Konosha, Russian Renju Association

Rating: 1971.53, Std: 175.80, Rank: 760

First game: 2009-01-07, Last game: 2019-03-30

Top rating: 2053.96 (2014-01-05)

Games: 235, Wins: 81, Draws: 9, Losses: 145

Gy1: 0, Gy2: 0, Gy5: 9

Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 1971.53
Round Color Result Opponent
AB1 White Win Kovalyov Mikhail 1576.58
AB2 Black Loss Metreveli Maksim 2342.74
AB3 Black Win Vaneev Maxim 1867.54
AB4 White Draw Lapin Ivan 1944.63
AB5 White Loss Semenov Oleg 2351.70
AB6 White Draw Kinelovskiy Nikita 2134.25
AB7 White Loss Fedotov Denis 2631.25
AB8 White Win Potapov Maxim 1881.06
AB9 Black Loss Orlov Maxim 2429.56
Youth Russian Championship, group A,B,D,E
Date 2018-03-30 Rating 1952.43
Round Color Result Opponent
1 White Loss Oborina Anastasja 2357.35
2 White Loss Prokopets Tatyana 2121.35
3 Black Loss Kryuchok Roman 2558.45
4 White Loss Semenov Oleg 2390.03
5 Black Win Stulova Darya 2061.14
6 White Loss Vostryakov Alexey 2223.06
7 Black Loss Shabanov Ruslan 2154.36
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 1943.76
Round Color Result Opponent
1 Black Win Makhina Alla 1815.32
2 White Loss Fedotov Denis 2574.80
3 Black Loss Kuvaev Vyacheslav 1922.68
4 Black Loss Fetiukov Vladiclava 1672.74
5 White Win Kachanov Danila 1668.53
6 Black Win Tsehanovich Daria 1704.78
7 White Loss Stulova Darya 2108.46
8 Black Win Popova Daria 1840.35
9 White Win Stoyanov Egor 1951.93
Youth Russian Championship, group A,B
Date 2017-03-30 Rating 1940.41
Round Color Result Opponent
1 White Loss Postnikov Fedor 2095.84
2 Black Loss Fedotov Denis 2562.54
3 White Loss Shabanov Ruslan 2135.37
4 Black Loss Glibin Aleksey 2123.95
5 White Loss Yusupmurzin Danila 2201.47
6 White Loss Lapin Ivan 1917.21
7 White Loss Golomaryov Anthony 2593.37
8 Black Loss Ponezhin Gennady 2190.99
10 White Loss Orlov Maxim 2190.05
11 Black Loss Kryuchok Roman 2564.94
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 1969.30
Round Color Result Opponent
1 Black Win Shabanov Ivan 1682.45
2 Black Loss Novikova Daria 1912.28
3 Black Draw Grigoriev Roman 1981.38
4 White Win Kulin Maxim 1822.07
5 White Win Kozlova Viktoriia 1986.34
6 White Draw Vostryakov Alexey 2256.75
7 Black Win Vohtomina Vladislava 2124.40
8 White Loss Fedotov Denis 2553.24
9 Black Loss Litvinova Yulia 2200.12
Youth Russian Championship, group A,D
Date 2016-03-30 Rating 1972.60
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kurdina Olga 2337.75
2 White Loss Glibin Aleksey 2103.30
3 Black Loss Lashko Kira 2498.20
4 Black Win Kozlova Viktoriia 1989.59
5 White Loss Semenov Oleg 2362.54
6 White Loss Karpov Fyodor 2165.02
8 White Loss Vostryakov Alexey 2259.49
9 White Loss Oborina Anastasja 2373.39
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 2003.09
Round Color Result Opponent
1 Black Win Tsehanovich Valeria 1849.99
2 White Loss Molotova Anastasja 2075.35
3 Black Loss Porokhina Ekaterina 1982.40
4 Black Loss Stulova Kristina 1993.04
5 Black Loss Ponezhin Gennady 2169.84
6 White Win Kulin Maxim 1782.57
7 Black Win Naumov Egor 1866.53
8 White Loss Metreveli Maksim 2085.61
The 23th Russian Championship, First League
Date 2014-11-07 Rating 2012.85
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kryuchok Roman 2544.87
2 Black Win Suhanov Arkadyi 1937.20
3 White Loss Kurdina Olga 2398.86
4 Black Loss Rumyantseva Ekaterina 2073.71
5 White Win Ponezhin Gennady 2156.95
6 Black Loss Glibin Aleksey 2089.09
7 White Loss Yusupmurzin Danila 2061.92
8 Black Win Knyazeva Ekaterina 1846.01
9 White Win Fedoseyev Arseniy 2111.03
Youth Russian Championship,groups A,B
Date 2014-03-29 Rating 2038.81
Round Color Result Opponent
1 White Loss Suhanov Arkadyi 1936.42
2 Black Loss Shabanov Ruslan 2015.40
3 White Loss Glibin Aleksey 2066.89
5 Black Win Lapin Ivan 1848.56
6 White Loss Ponezhin Gennady 2138.58
7 Black Loss Lavrik-Karmazin Maksim 2171.33
8 Black Loss Karpov Fyodor 2123.87
9 White Win Yusupmurzin Danila 2001.05
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2014-03-09 Rating 2044.11
Round Color Result Opponent
1 Black Win Pastuhov Ruslan 1742.97
2 Black Win Lapin Ivan 1850.05
3 White Loss Fedotov Denis 2424.98
4 Black Loss Stulova Darya 2100.80
5 White Win Stulova Kristina 1951.46
6 White Win Prokopets Tatyana 2091.71
8 White Loss Lashko Kira 2405.93
Lariks 2014
Date 2014-02-02 Rating 2051.55
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kurdina Olga 2398.80
2 White Loss Serdyukov Egor 2541.72
3 Black Loss Kawamura Norihiko 2622.70
4 White Loss Sumarokova Aleksandra 2295.40
5 Black Loss Sumarokova Aleksandra 2295.40
6 White Win Katsev Ilya 2238.91
7 White Win Lõhmus Kristofer 2099.52
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 2053.96
Round Color Result Opponent
1 Black Win Piruakov Artem 1708.34
2 White Loss Sorokina Oksana 2410.01
3 Black Win Novikova Daria 1878.87
4 White Win Prokopets Tatyana 2074.46
5 White Win Ponezhin Gennady 2123.77
6 White Win Shabanov Ruslan 2003.21
7 White Loss Oborina Anastasja 2396.20
8 White Win Sumarokova Aleksandra 2291.68
Youth Championship of Arkhangelsk region, groups A, B, D,E
Date 2013-07-28 Rating 2037.83
Round Color Result Opponent
1 Black Win Sokovoi Oleg 1674.39
2 White Loss Stulova Darya 2087.40
3 White Loss Evdokimova Ksenija 1919.87
4 Black Loss Fedotov Denis 2368.51
5 Black Win Novikova Daria 1856.99
6 White Win Prokopets Tatyana 2042.53
7 White Win Ponezhin Gennady 2105.31
8 White Loss Lashko Kira 2424.85
Youth World Championship
Date 2012-08-15 Rating 1999.14
Round Color Result Opponent
B1 White Loss Vostryakov Alexey 2134.51
B2 Black Win Kolk Kuno 2078.00
B3 White Loss Lillemaa Argo 2177.97
B4 White Win Spirichev Vladislav 2005.78
B5 White Win Rahumägi Brenet 1965.04
B6 Black Win Yakushkin Nikolay 1911.96
B7 Black Loss Karpov Fyodor 2047.94
B9 Black Loss Kryuchok Roman 2526.87
B10 White Loss Hõbemägi Martin 2482.74
B11 White Loss Semenov Oleg 2107.21
Podyuga Sbory Yamaguchi
Date 2012-07-27 Rating 1996.34
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Krayeva Tatyana 2323.79
2 Black Win Semenov Oleg 2102.44
3 White Loss Maximov Nikolay 2266.47
4 White Win Prokopets Tatyana 1970.18
5 Black Loss Pestereva Maria 2256.72
6 White Loss Shabanov Ruslan 1882.48
7 Black Loss Makhina Alla 1793.75
8 White Win Evdokimova Ksenija 1868.44
9 White Loss Stulova Darya 2012.32
Youth Championshipof Arkhangelsk region, groups A,B,D,E
Date 2012-06-28 Rating 1994.11
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Merkulov Artyom 2527.19
3 White Win Bovkonyuk Pavel 1878.95
4 Black Win Strezhnev Mikhail 1830.08
5 White Loss Semenov Oleg 2097.88
6 White Loss Prokopets Tatyana 1970.61
7 Black Loss Ponezhin Gennady 1981.93
8 Black Win Shiryaevskaya Daria 1948.91
9 Black Win Spirichev Vladislav 1998.45
Championship of Konoshsky region
Date 2012-05-20 Rating 1990.79
Round Color Result Opponent
4 White Loss Karpov Fyodor 2033.98
9 White Loss Kryuchok Roman 2523.19
Youth Russian Championship, groups A, B
Date 2012-03-30 Rating 1988.28
Round Color Result Opponent
1 White Loss Smirnov Evgeny 2432.36
2 White Loss Merkulov Artyom 2519.68
3 Black Draw Spirichev Vladislav 1993.52
4 Black Win Bovkonyuk Pavel 1869.70
5 White Win Glibin Aleksey 1953.03
6 Black Loss Puh Alexander 2111.29
7 White Loss Sumarokov Evgeny 2570.28
8 White Win Karpov Fyodor 2026.03
9 White Win Vostryakov Alexey 2111.95
10 White Loss Kryuchok Roman 2521.24
11 White Draw Semenov Oleg 2079.21
Podyuga Sbory
Date 2012-03-23 Rating 1987.09
Round Color Result Opponent
1 White Loss Oborina Anastasja 2435.90
2 White Loss Kurdina Olga 2333.91
3 Black Loss Lashko Kira 2334.87
4 White Loss Vostryakov Alexey 2111.54
5 White Loss Semenov Oleg 2077.45
6 Black Loss Prokopets Tatyana 1956.70
7 White Loss Karpov Fyodor 2024.34
9 White Win Stulova Darya 1983.07
10 Black Loss Kryuchok Roman 2520.69
11 Black Loss Merkulov Artyom 2519.32
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2012-01-06 Rating 1983.16
Round Color Result Opponent
1 White Loss Savrasova Yulia 2528.26
2 Black Win Shabanov Ruslan 1849.58
3 White Loss Romanov Sergey 2096.13
4 Black Win Shiryaevskaya Daria 1952.30
5 Black Draw Stulova Darya 1971.55
6 Black Loss Pestereva Maria 2254.52
7 Black Win Stulova Kristina 1805.77
8 Black Draw Karpov Fyodor 2005.64
9 Black Win Mikryukova Diana 1661.48
Podyuga Cup
Date 2011-11-21 Rating 1978.65
Round Color Result Opponent
1/8 Black Loss Oborina Anastasja 2422.11
1/8 Black Loss Oborina Anastasja 2422.11
The 20th Open Russian Championship, First League
Date 2011-11-05 Rating 1977.26
Round Color Result Opponent
1 White Loss Taiblin Yuriy 2406.11
2 Black Loss Lashko Kira 2287.27
3 Black Win Strezhnev Mikhail 1795.50
4 Black Win Kurdina Olga 2303.45
5 Black Loss Fedotov Denis 2213.92
6 Black Loss Magdeev Igor 2196.13
7 Black Loss Semyonov Vladimir 2292.81
8 Black Win Ponezhin Gennady 1879.68
9 White Win Arefyev Andrey 1966.57
10 Black Loss Antonov Andrey 2025.80
11 White Win Prokopets Tatyana 1917.03
Youth European Championship
Date 2011-07-30 Rating 1960.19
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Rahumägi Brenet 1922.82
B2 Black Win Reimann Margus 1644.58
B3 Black Loss Hõbemägi Martin 2384.86
B3 White Loss Merkulov Artyom 2554.84
B6 White Win Lillemaa Argo 2058.15
B8 Black Loss Staub Rain 1904.05
B9 White Loss Kryuchok Roman 2469.26
B10 White Loss Semenov Oleg 2037.11
b5 Black Loss Karpov Fyodor 1975.76
Podyuga Sbory
Date 2011-07-10 Rating 1957.28
Round Color Result Opponent
2 Black Loss Rachitskaya Viktoria 2276.75
3 White Win Kaspirovich Maxim 1662.11
4 Black Loss Lashko Kira 2248.42
5 Black Win Serebryannikova Anzhelika 1725.40
6 Black Win Vostryakov Alexey 2062.12
7 White Loss Pestereva Maria 2253.04
8 Black Loss Sumarokova Aleksandra 2255.71
9 Black Win Vohtomina Vladislava 1989.22
Championship of Konoshsky region
Date 2011-03-07 Rating 1930.26
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Litvinova Yulia 2174.07
2 White Win Semenov Oleg 2009.84
3 White Loss Kurdina Olga 2259.99
4 Black Loss Belous Polina 1895.59
5 Black Win Prokopets Tatyana 1843.01
6 Black Win Vostryakov Alexey 2027.97
7 White Loss Oborina Anastasja 2349.44
8 Black Loss Kryuchok Roman 2422.42
9 White Loss Sumarokova Aleksandra 2230.27
The 19th Open Russian Championship, First League
Date 2010-11-06 Rating 1899.96
Round Color Result Opponent
1 White Loss Semyonov Vladimir 2313.17
2 Black Loss Sirategyan Karen 2378.41
3 Black Loss Oborina Anastasja 2320.20
4 Black Loss Kinozerov Kirill 1861.91
5 Black Loss Semenov Oleg 1995.82
6 Black Win Komarov Sergey 1711.18
7 Black Draw Karpov Fyodor 1917.57
8 White Loss Litvinova Alina 1930.31
9 White Loss Lashko Kira 2151.54
10 White Loss Salnikova Nonna 2262.24
11 White Win Vostryakov Alexey 2013.48
Podyuga Sbory
Date 2010-06-30 Rating 1876.94
Round Color Result Opponent
1 White Loss Savrasova Yulia 2612.45
Russian Christmas Tournament - 2010
Date 2010-01-10 Rating 1846.61
Round Color Result Opponent
6 Black Loss Poltaratsky Nikolay 2396.39
18th Russian Youth Championship
Date 2009-03-28 Rating 1796.38
Round Color Result Opponent
B White Loss Sumarokov Evgeny 2490.50
B White Loss Merkulov Artyom 2450.42
B White Loss Sobolev Pavel 2191.93
B White Loss Kryuchok Roman 2364.43
B White Loss Gorokhov Dmitry 2018.75
B White Loss Grigoriev Roman 1897.01
B White Loss Tumanov Yuryi 1979.80
B Black Win Sugnatulin Bulat 1612.78
Christmas Tournament
Date 2009-01-07 Rating 1786.87
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kurdina Olga 2090.28
2 Black Loss Grigoriev Roman 1890.64
3 Black Win Zaitsev Maxim 1409.96
4 Black Win Palochkin Ilya 1732.61
5 White Loss Litvinova Alina 1860.50
6 Black Loss Karpov Fyodor 1827.64
7 White Loss Trefilova Alyona 1690.65
8 Black Loss Mezhieva Taisia 1674.69
9 Black Win Petuhov Vladimir 1536.33