Metreveli Maksim, Russian Renju Association - Renju Rating

Metreveli Maksim (Максим Метревели)

Place: Arkhangelsk, Russian Renju Association

Rating: 2410.80, Std: 54.47, Rank: 165

First game: 2013-07-08, Last game: 2024-02-25

Top rating: 2410.80 (2024-02-25)

Games: 618, Wins: 335, Draws: 42, Losses: 241

Gy1: 63, Gy2: 131, Gy5: 289

The 32nd Russian Championship, High League
Date 2024-02-25 Rating 2410.80
Round Color Result Opponent
1 White Loss Epifanov Dmitry 2667.64
2 White Win Burtsev Nikolai 2444.46
3 White Win Karasyov Maxim 2534.38
4 Black Loss Smirnov Evgeny 2557.76
5 White Win Nikonov Konstantin 2479.54
6 Black Loss Burtsev Peter 2572.17
7 Black Loss Fedorkin Oleg 2530.54
8 White Loss Salnikov Pavel 2490.99
9 Black Win Balabhai Viktor 2452.95
10 Black Loss Pinsky Alexander 2579.23
11 Black Loss Lisyutin Alexander 2325.00
12 White Win Startsev Maksim 2265.08
13 White Draw Kachaev Denis 2524.99
14 White Loss Gromov Danila 2505.47
15 Black Draw Makarov Pavel 2499.15
The championship of Arkhangelsk region
Date 2024-01-05 Rating 2410.01
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kazantsev Konstantin 2056.13
2 White Win Yusupmurzin Danila 2166.46
3 Black Loss Startsev Maksim 2265.73
4 White Win Noskov Pavel 2083.14
5 White Win Fokichev Egor 2068.80
6 White Win Sidorov Mikhail 2352.04
7 Black Win Dyachkov Nikita 2046.81
The 32nd Russian Championship First League
Date 2023-11-10 Rating 2407.49
Round Color Result Opponent
1 Black Draw Kachaeva Ilona 1957.73
2 Black Win Kozhin Mikhail 2527.76
3 Black Win Filinov Vladimir 2449.30
4 Black Draw Nikonov Konstantin 2489.45
5 White Win Burtsev Peter 2565.97
6 White Loss Pinsky Alexander 2573.19
7 Black Loss Kachaev Denis 2519.55
8 Black Draw Metreveli Irina 2370.08
9 White Win Porokhina Ekaterina 2340.84
World Championship BT
Date 2023-08-12 Rating 2394.38
Round Color Result Opponent
1 White Win Huang Xiuyi 2137.98
2 Black Loss Burtsev Peter 2566.48
3 Black Win Chernetsova Ekaterina 1849.80
5 Black Win Zvezdina Nataliya 1799.91
6 Black Loss Pajuste Renee 2509.71
7 Black Win Berezin Roman 2264.23
8 Black Win Zencir Pelin 1670.41
9 Black Win Park Doyoung 2254.49
10 Black Draw Kirkan Alp Ali 2285.79
11 Black Loss Kang Sang-min 2537.18
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2023-07-25 Rating 2391.98
Round Color Result Opponent
A1 White Win Naumov Egor 2026.99
A2 Black Win Bykov Dmitrii 1795.18
A3 Black Win Kulin Maxim 1858.41
A4 Black Win Shangina Alexandra 1936.82
A5 Black Win Yusupmurzin Danila 2169.43
A6 White Win Prokopets Tatyana 1982.17
A7 White Win Dyachkov Nikita 2049.19
A8 White Win Stulova Veronika 2051.64
A9 Black Win Stoyanov Kirill 2214.36
World Renju Youth Cup (online) AB Group
Date 2023-07-18 Rating 2390.49
Round Color Result Opponent
1 White Win Troitsky Vsevolod 2184.49
2 White Win Gromov Danila 2485.45
3 White Win Fokichev Egor 2059.42
4 White Loss Kawamoto Shoma 2314.70
5 Black Draw Xu Jiaqi 2453.82
6 White Loss Mao Weiming 2461.84
7 White Loss Fan Yutian 2213.38
8 Black Loss Chen Guanhui 2113.39
9 Black Win Wang Chunpu 2032.27
Youth Russian Championship
Date 2023-03-30 Rating 2378.31
Round Color Result Opponent
A2 Black Win Shabanov Ruslan 2014.95
A3 Black Win Dyachkov Nikita 2053.31
A5 White Win Shabanov Ruslan 2014.95
A6 Black Win Dyachkov Nikita 2053.31
The 31st Russian Championship, High League
Date 2023-02-26 Rating 2373.62
Round Color Result Opponent
1 White Loss Smirnov Evgeny 2536.29
2 White Loss Mikryukov Mikhail 2351.88
3 Black Win Rusin Vladislav 2471.86
4 Black Loss Balabhai Viktor 2440.01
5 White Win Salnikova Nonna 2208.11
6 White Loss Fedorkin Oleg 2539.83
7 Black Loss Epifanov Dmitry 2665.37
8 White Loss Makarov Pavel 2530.73
9 Black Win Filinov Vladimir 2467.78
10 White Loss Salnikov Pavel 2476.91
11 Black Loss Orlov Maxim 2656.33
12 Black Loss Nikonov Konstantin 2505.91
13 White Loss Burtsev Nikolai 2498.90
14 Black Win Burtsev Peter 2554.30
15 Black Loss Gromov Danila 2493.46
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2023-01-05 Rating 2370.44
Round Color Result Opponent
V1 White Win Kazantsev Konstantin 1999.56
V2 White Win Fokichev Egor 2056.68
V3 White Win Kuvaev Vyacheslav 2172.95
V4 White Draw Sidorov Mikhail 2328.72
V5 White Win Startsev Maksim 2201.68
V6 Black Win Stoyanov Kirill 2220.54
V7 White Loss Mikryukov Mikhail 2352.60
Poduga Cup 2022
Date 2022-11-22 Rating 2366.19
Round Color Result Opponent
3.1 Black Loss Stoyanov Kirill 2220.59
3.2 Black Win Stoyanov Kirill 2220.59
4.1 White Win Porokhina Ekaterina 2328.26
4.2 White Loss Porokhina Ekaterina 2328.26
The 31th Russian Championship First League
Date 2022-11-04 Rating 2365.13
Round Color Result Opponent
1 Black Win Anokhin Mikhail 1520.33
2 White Win Makarov Pavel 2517.33
3 Black Loss Fedorkin Oleg 2547.94
4 Black Draw Artemyev Sergey 2379.60
5 Black Loss Kozhin Mikhail 2591.72
6 White Win Sidorov Mikhail 2317.90
7 White Win Mikryukov Mikhail 2351.43
8 Black Win Salnikov Pavel 2475.92
9 Black Loss Burtsev Nikolai 2476.89
XV Open European Renju Championship 2022
Date 2022-08-06 Rating 2349.91
Round Color Result Opponent
1 Black Win Linich Anastasia 1952.79
2 Black Loss Sushkov Vladimir 2861.07
3 Black Loss Porokhina Ekaterina 2314.21
4 White Win Vostriakova Yulia 1923.33
5 Black Win Kirkan Alp Ali 2215.26
6 White Loss Oll Aivo 2639.10
7 White Win Chernetsova Ekaterina 1820.59
8 Black Loss Epifanov Dmitry 2694.15
9 Black Win Yudina Polina 1942.43
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-07-26 Rating 2348.26
Round Color Result Opponent
AE2 White Win Dyachkov Nikita 2081.39
AE3 White Win Shabanov Ruslan 2007.80
AE4 White Loss Lashko Kira 2336.87
AE5 Black Loss Stulova Darya 2089.06
AE6 White Win Novikova Daria 1930.10
AE7 White Loss Vohtomina Vladislava 2013.00
World Renju Youth Cup (online) B Group
Date 2022-07-18 Rating 2348.15
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Troitsky Vsevolod 2175.85
2 Black Draw Qian Xiao 2104.55
3 White Win Moor Karl-Mattias 2206.82
4 Black Win Kaljola Kaur 2017.19
5 White Win Jang Eun Min 2146.97
6 Black Win Kuvaev Vyacheslav 2149.19
7 White Loss Liu Chuanxing 2281.58
8 White Loss Ling Shijie 2503.80
9 Black Loss Fan Yutian 2211.04
Youth Russian Championship
Date 2022-03-30 Rating 2360.36
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Naumov Egor 2012.11
B2 White Win Sidorov Mikhail 2277.28
B3 Black Win Burtsev Peter 2540.23
B4 White Win Dyachkov Nikita 2103.25
B5 Black Win Gromov Danila 2487.30
B6 Black Win Zhukov Lev 2223.48
B7 Black Win Stoyanov Kirill 2198.24
B8 White Win Semenov Andrei 1870.30
B9 White Draw Kuvaev Vyacheslav 2133.20
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-01-05 Rating 2354.32
Round Color Result Opponent
M1 Black Win Naumov Egor 2017.18
M2 Black Win Fokichev Egor 2074.78
M3 White Win Startsev Maksim 2116.45
M4 White Win Kulin Maxim 1881.37
M5 White Win Sidorov Mikhail 2263.95
M6 White Draw Mikryukov Mikhail 2353.96
M7 White Win Kuvaev Vyacheslav 2123.27
The 30th Russian Championship First League
Date 2021-11-05 Rating 2344.78
Round Color Result Opponent
1 White Win Churikova Daria 1918.56
2 White Loss Orlov Maxim 2618.84
3 White Loss Petrova Mariia 2194.35
4 Black Draw Radzevelyuk Alexander 2330.19
5 White Win Startsev Maksim 2102.57
6 White Loss Savrasova Yulia 2541.25
7 Black Win Savvateev Mikhail 2111.45
8 White Loss Fokicheva Anna 2158.14
9 White Draw Sidorov Mikhail 2251.85
European Renju and Gomoku Youth Championship
Date 2021-09-04 Rating 2342.14
Round Color Result Opponent
1 Black Win Churikova Daria 1923.57
2 White Win Lääne Rauno 2162.27
3 Black Loss Burtsev Peter 2513.53
4 Black Loss Burtsev Nikolai 2390.67
5 White Win Kaan Aslan İbrahim 2272.04
6 White Loss Pinsky Alexander 2431.48
7 White Draw Porokhina Ekaterina 2256.93
8 Black Win Vostriakova Yulia 1856.14
9 Black Draw Lääne Kristjan 1823.77
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-07-24 Rating 2342.99
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Makhin Matvei 1836.27
B2 Black Win Stoyanov Kirill 2183.50
B3 White Win Naumov Egor 2035.11
B4 White Win Semenov Andrei 1842.85
B5 White Win Sidorov Mikhail 2236.29
B6 Black Win Bykov Dmitrii 1782.56
B7 Black Win Geletyuk Konstantin 1709.67
B8 Black Loss Kuvaev Vyacheslav 2095.56
B9 Black Win Kulin Maxim 1884.09
World Renju Youth Cup (online) AB Group
Date 2021-07-16 Rating 2343.02
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kõlar Karl-Ustav 2259.86
2 White Win Kulin Maxim 1883.55
3 Black Loss Zhou Nan 2549.68
4 Black Win Stoyanov Kirill 2183.67
5 Black Win Kawamoto Shoma 2320.84
6 Black Loss Burtsev Peter 2504.41
7 Black Loss Yu Zhiyang 2126.65
8 Black Loss Wang Miao 2065.41
9 Black Loss Troitsky Vsevolod 2151.36
The 29th Russian Championship, High League
Date 2021-05-30 Rating 2352.58
Round Color Result Opponent
1 White Win Lisyutin Alexander 2272.43
2 White Draw Fedorkin Oleg 2563.40
3 White Win Burtsev Nikolai 2373.56
4 Black Win Volkov Sergey 2345.39
5 White Loss Karasyov Maxim 2538.42
6 Black Win Burtsev Peter 2493.49
7 Black Win Sirategyan Karen 2338.68
8 White Loss Makarov Pavel 2511.25
9 White Win Radzevelyuk Alexander 2328.33
10 White Win Katsev Ilya 2437.59
11 Black Loss Danilin Ivan 2535.51
12 Black Loss Salnikov Pavel 2521.18
13 White Draw Smirnov Evgeny 2543.13
14 Black Loss Kachaev Denis 2512.37
15 Black Win Epifanov Dmitry 2690.42
The 29th Russian Championship, First League
Date 2021-02-27 Rating 2346.01
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kachaeva Ilona 1993.46
2 Black Loss Salnikov Pavel 2528.92
3 Black Win Burtsev Nikolai 2350.89
4 Black Loss Lisyutin Alexander 2266.95
5 White Win Porokhina Ekaterina 2225.12
6 White Loss Stoyanov Egor 2188.13
7 Black Win Kachaev Denis 2513.02
8 Black Draw Metreveli Irina 2400.45
9 Black Win Balabhai Viktor 2495.80
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 2338.77
Round Color Result Opponent
M1 Black Win Kazantsev Konstantin 1938.99
M2 White Win Kuvaev Vyacheslav 2075.58
M3 Black Win Stoyanov Kirill 2187.27
M4 Black Win Prokopyev Andrei 2038.57
M5 White Win Yusupmurzin Danila 2240.45
M6 Black Loss Fokichev Egor 2047.15
M7 White Win Mikryukov Sergey 2060.67
The Third World Renju Open Online tournament, gr. A
Date 2020-12-06 Rating 2333.78
Round Color Result Opponent
1 Black Win Park Doyoung 2101.95
3 Black Loss Metreveli Irina 2410.20
4 Black Win Makhin Matvei 1832.18
5 Black Win Fokichev Egor 2042.07
6 Black Loss Porokhina Ekaterina 2208.86
7 Black Win Gorbachev Daniil 1884.77
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 2330.31
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Shabanov Ivan 1774.35
B3 Black Loss Dyachkov Nikita 2152.49
B4 White Loss Stoyanov Nikolai 1652.95
B5 Black Loss Naumov Egor 2068.43
B6 White Win Bykov Dmitrii 1803.49
B7 White Win Kuvaev Vyacheslav 2068.43
B8 White Win Kulin Maxim 1839.73
B9 Black Win Semenov Andrei 1826.48
B10 Black Win Makhin Matvei 1834.40
B11 White Win Geletyuk Konstantin 1720.78
World Renju Youth Cup, AB Group
Date 2020-08-06 Rating 2333.18
Round Color Result Opponent
1 White Loss Naumov Egor 2072.05
2 Black Win Moor Karl-Mattias 2183.20
3 Black Win Eryilmaz Emir Mehmet 1867.62
4 White Loss Kryuchok Roman 2513.93
5 White Loss Semenov Oleg 2256.38
6 White Win Holtsman Kris 2027.84
7 White Win Pestov Arseni 2175.27
8 Black Draw Kolk Kuno 2333.54
9 White Win Troitsky Vsevolod 2135.30
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 2350.11
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kuvaev Vyacheslav 2011.11
2 White Win Porokhina Ekaterina 2145.26
3 White Win Kryuchok Roman 2524.29
4 White Win Yusupmurzina Darya 2357.73
5 Black Win Dyachkov Nikita 2191.51
6 White Draw Matushkina Ksenia 2185.79
7 Black Win Stulova Kristina 2143.49
New year tournament
Date 2019-12-15 Rating 2348.86
Round Color Result Opponent
1 White Win Mikryukov Sergey 1886.95
2 White Win Fokichev Egor 1950.56
3 Black Win Stoyanov Kirill 2163.66
4 Black Win Burtsev Peter 2318.07
5 White Win Porokhina Ekaterina 2143.86
6 White Win Yusupmurzina Darya 2356.40
7 White Loss Sidorov Mikhail 2100.15
8 Black Loss Stulova Veronika 2060.38
9 White Win Matushkina Ksenia 2182.93
The 28th Russian Championship, First League
Date 2019-11-02 Rating 2345.40
Round Color Result Opponent
1 White Win Kuvaev Vyacheslav 1999.84
2 Black Draw Karasyov Maxim 2600.68
3 White Loss Orlov Maxim 2470.64
4 White Win Yusupmurzina Darya 2352.34
5 Black Loss Mikhailov Alexey 2469.11
6 Black Win Rumyantseva Ekaterina 2023.92
7 White Loss Morozov Egor 2271.17
8 White Loss Porokhina Ekaterina 2138.31
9 White Win Chernyi Anton 2095.94
World Championship BT
Date 2019-08-06 Rating 2343.26
Round Color Result Opponent
1 White Loss Wai Chan Keong 2739.15
2 Black Loss Sadova Taisia 2225.02
3 Black Win Metreveli Georgiy 2141.54
4 White Draw Salnikov Pavel 2546.78
5 Black Loss Park Woong-bae 2308.29
6 Black Win Rumyantseva Ekaterina 2014.48
7 White Win Bushkowski Ludwik 2098.62
8 Black Loss Kolk Kuno 2330.98
9 White Win Koni Kirke 2135.58
European Youth Championship 2019
Date 2019-07-10 Rating 2344.13
Round Color Result Opponent
AB1 Black Loss Murumaa Magnus 2014.24
AB2 White Win Stoyanov Kirill 2138.04
AB3 White Loss Topkin Georg-Romet 2581.29
AB4 White Win Yilmaz Oguzhan 1589.11
AB5 Black Loss Kolk Kuno 2329.05
AB6 Black Win Eryilmaz Emir Mehmet 1854.80
AB7 Black Win Orlov Maxim 2445.17
AB8 White Loss Hõbemägi Martin 2564.88
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 2345.69
Round Color Result Opponent
1 Black Win Shangina Alexandra 1943.93
2 Black Win Naumov Egor 2048.97
4 Black Win Oborina Anastasja 2344.51
5 Black Loss Fedotov Denis 2637.53
6 Black Win Stoyanov Egor 2102.25
7 White Win Stoyanov Kirill 2137.70
8 Black Win Yusupmurzin Danila 2240.33
9 White Win Matushkina Ksenia 2148.67
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 2343.74
Round Color Result Opponent
AB1 White Win Lapin Ivan 1945.70
AB2 White Win Nogovitsin Alexander 1972.38
AB3 Black Loss Orlov Maxim 2430.60
AB4 Black Win Yusupmurzin Danila 2248.67
AB5 White Loss Fedotov Denis 2631.98
AB6 Black Win Stoyanov Kirill 2137.26
AB7 White Loss Semenov Oleg 2352.70
AB8 Black Win Kinelovskiy Nikita 2135.32
AB9 Black Win Dyachkov Nikita 2188.94
The 27th Russian Championship, High League
Date 2019-02-24 Rating 2342.23
Round Color Result Opponent
1 White Win Barykin Victor 2363.38
2 Black Loss Lavrik-Karmazin Maksim 2499.18
3 White Loss Fedorkin Oleg 2636.27
4 White Loss Salnikov Pavel 2559.57
5 Black Loss Mikhailov Alexey 2453.98
6 Black Loss Radzevelyuk Alexander 2384.30
7 Black Win Artemyev Sergey 2489.22
8 White Loss Makarov Pavel 2573.14
9 Black Loss Epifanov Dmitry 2638.06
10 Black Loss Kachaev Denis 2542.19
11 Black Loss Fedotov Denis 2627.51
12 Black Loss Karasyov Maxim 2611.01
13 Black Draw Smirnov Evgeny 2420.35
14 White Win Katsev Ilya 2387.16
15 Black Loss Nikonov Konstantin 2637.82
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 2342.38
Round Color Result Opponent
1 Black Win Vostriakova Yulia 1796.69
2 White Win Stoyanov Egor 2047.32
3 Black Loss Fedotov Denis 2622.94
4 Black Loss Yusupmurzin Danila 2254.54
5 White Win Fokicheva Anna 1888.39
6 Black Win Oborina Anastasja 2338.47
7 Black Win Yudina Maria 2221.27
Tallinn Open 2018
Date 2018-12-30 Rating 2342.27
Round Color Result Opponent
A1 White Win Karlsson Stefan 2556.32
A2 White Loss Topkin Georg-Romet 2582.37
A3 Black Win Sadova Taisia 2207.59
A4 White Win Purk Tauri 2377.30
A5 Black Loss Balabhai Viktor 2436.51
A6 White Loss Fedotov Denis 2622.08
A7 Black Draw Metreveli Irina 2383.34
A8 White Loss Katsev Ilya 2388.17
The 27th Russian Championship, First League
Date 2018-11-04 Rating 2338.99
Round Color Result Opponent
1 Black Win Gorbachev Daniil 1828.99
2 White Loss Taiblin Yuriy 2394.08
3 Black Win Troitsky Vsevolod 2038.76
4 Black Win Mikryukov Mikhail 2365.58
5 Black Win Volkov Sergey 2351.29
6 Black Draw Barykin Victor 2380.06
7 Black Loss Nikonov Konstantin 2643.72
8 Black Win Balabhai Viktor 2437.20
9 Black Draw Fedotov Denis 2621.52
XII Youth World Championship
Date 2018-08-05 Rating 2322.03
Round Color Result Opponent
B1 White Win Lõhmus Kristofer 2345.63
B2 Black Loss Yusupmurzin Danila 2246.69
B3 Black Win Dyachkov Nikita 2208.13
B5 Black Draw Moor Karl-Mattias 2104.07
B6 Black Win Lavrik-Karmazin Maksim 2473.62
B7 White Win Mao Weiming 2237.12
B8 White Loss Kolk Kuno 2308.55
B9 White Draw Kang Tingrui 2380.37
B10 White Win Zhan Liyang 2115.11
B11 Black Loss Orlov Maxim 2361.31
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 2318.98
Round Color Result Opponent
1 Black Win Fokichev Egor 1913.69
2 White Win Novikova Daria 1996.73
3 White Win Naumov Egor 1986.22
4 White Win Stulova Kristina 2177.48
5 White Win Yusupmurzina Darya 2260.13
6 White Loss Fedotov Denis 2623.23
7 White Loss Semenov Oleg 2381.77
8 White Win Shiryaevskaya Daria 2106.31
9 White Win Shabanov Ruslan 2133.73
Karepa camp
Date 2018-07-12 Rating 2316.06
Round Color Result Opponent
A1 White Win Fedotov Denis 2622.92
A2 White Win Yusupmurzina Darya 2257.63
A3 White Loss Soosõrv Ants 2685.81
A4 Black Loss Tuvikene Margus 2383.42
A5 Black Win Kolk Kuno 2310.01
A6 Black Win Rumyantseva Ekaterina 2041.97
A7 Black Draw Salnikov Pavel 2576.48
XIV Renju and Gomoku European Championship 2018
Date 2018-07-01 Rating 2311.42
Round Color Result Opponent
1 White Loss Makarov Pavel 2559.46
2 White Loss Koni Kirke 2057.24
3 White Loss Lõhmus Kristofer 2336.29
4 White Loss Kuleshov Mikhail 2188.73
6 Black Win Lääne Rauno 2004.45
7 Black Loss Rumyantseva Ekaterina 2042.76
8 White Win Lillemaa Argo 2172.19
9 White Loss Yusupmurzina Darya 2255.61
10 White Loss Epifanov Dmitry 2630.59
11 Black Loss Kolk Kuno 2310.69
Youth Russian Championship, group A,B,D,E
Date 2018-03-30 Rating 2297.95
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Gromov Danila 2139.45
B2 Black Win Nebolsin Aleksei 2173.77
B3 White Loss Fedotov Denis 2610.71
B4 White Loss Dyachkov Nikita 2230.31
B5 White Win Arzybov Vladislav 2013.67
B6 Black Win Bykov Dmitrii 1863.65
B7 Black Draw Orlov Maxim 2322.85
B8 White Win Stoyanov Kirill 2095.08
B9 White Win Yusupmurzin Danila 2254.19
The 26nd Russian Championship, High League
Date 2018-02-25 Rating 2291.15
Round Color Result Opponent
1 White Loss Filinov Vladimir 2469.65
2 Black Loss Artemyev Sergey 2530.64
3 Black Loss Danilin Ivan 2462.45
4 White Loss Golomaryov Anthony 2602.00
5 White Loss Kryuchok Roman 2560.70
7 White Loss Karasyov Maxim 2613.58
8 White Loss Kachaev Denis 2507.89
9 Black Loss Salnikov Pavel 2572.57
10 White Draw Radzevelyuk Alexander 2415.78
11 White Loss Epifanov Dmitry 2635.02
12 Black Loss Balabhai Viktor 2444.23
13 Black Loss Katsev Ilya 2378.95
14 Black Loss Makarov Pavel 2574.99
15 Black Loss Fedorkin Oleg 2663.90
Larix 2018, masters tournament
Date 2018-01-28 Rating 2290.50
Round Color Result Opponent
1 White Win Nebolsin Aleksei 2177.10
2 Black Win Nikonova Natalya 2216.94
3 White Loss Makarov Pavel 2576.35
4 White Loss Nikonov Konstantin 2652.73
5 White Loss Fedotov Denis 2600.04
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 2289.42
Round Color Result Opponent
1 Black Win Fokicheva Anna 1818.50
2 White Win Novikova Daria 1949.82
3 White Loss Kryuchok Roman 2562.57
4 White Win Prokopets Tatyana 2112.29
5 White Loss Yusupmurzin Danila 2248.17
6 White Win Naumov Egor 1967.04
7 White Loss Karpov Fyodor 2240.05
The 26th Russian Championship, First League
Date 2017-11-09 Rating 2289.77
Round Color Result Opponent
1 Black Win Pirozhnikova Alisa 1781.96
2 White Win Taiblin Yuriy 2421.16
3 White Win Balabhai Viktor 2457.83
4 White Loss Kryuchok Roman 2563.48
5 White Loss Filinov Vladimir 2455.69
6 Black Win Sirategyan Karen 2288.53
7 White Win Mikhailov Alexey 2417.36
8 Black Draw Danilin Ivan 2466.88
9 White Loss Golomaryov Anthony 2597.91
World Championship BT
Date 2017-08-12 Rating 2275.31
Round Color Result Opponent
1 White Loss Tachi Masaya 2501.18
2 White Loss Lu Wei-Yuan 2556.94
3 White Win Hsu Chung-Yi 2062.09
4 White Win Jonsson Peter 2283.16
5 White Loss Okabe Hiroshi 2680.47
6 White Loss Mesila Villem 2572.77
7 White Loss Huang Sheng-Hsun 2172.23
8 White Win Tatsutomi Hiroyuki 2054.82
9 Black Loss Feng Sheng-Yu 2086.28
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 2274.04
Round Color Result Opponent
1 White Win Fokicheva Anna 1799.18
3 White Win Semenov Oleg 2401.39
4 White Loss Lashko Kira 2452.48
5 Black Loss Vostryakov Alexey 2242.91
6 White Win Stoyanov Egor 1952.85
6 Black Win Fetiukov Vladiclava 1673.47
7 White Win Kuvaev Vyacheslav 1923.63
8 White Win Matushkina Ksenia 2159.17
9 White Win Stulova Kristina 2170.91
Karepa camp
Date 2017-07-17 Rating 2272.38
Round Color Result Opponent
A1 Black Win Moor Karl-Mattias 2028.59
A2 White Loss Purk Tauri 2378.96
A3 Black Loss Lents Johann 2597.85
A4 White Win Piik Sander 2177.00
A5 White Loss Kolk Kuno 2298.43
A6 White Loss Rahumägi Brenet 2297.79
A7 White Win Ikla Markus 2157.16
Youth European Championship
Date 2017-05-04 Rating 2263.95
Round Color Result Opponent
C1 White Win Gromov Danila 2028.59
C2 White Win Abovyan Alexander 1660.04
C3 White Win Stoyanov Kirill 2086.43
C4 White Win Pestov Arseni 2229.60
C5 White Win Ikla Markus 2145.76
C6 White Loss Moor Karl-Mattias 2025.97
C7 White Win Dyachkov Nikita 2236.98
C8 White Win Piik Sander 2154.65
C9 White Win Kõlar Karl-Ustav 2085.65
Youth Russian Championship, group C
Date 2017-03-30 Rating 2255.90
Round Color Result Opponent
1 White Win Talanov Nikita 1653.10
2 White Win Reznik Grigorii 1936.41
3 White Win Arzybov Vladislav 1960.18
5 White Win Dik Kirill 1732.75
6 White Win Fedoseyev Arseniy 2165.17
7 White Win Kozhevin Dmitry 1796.61
8 White Win Gromov Danila 2020.49
9 White Win Stoyanov Kirill 2086.74
10 White Win Kuvaev Vyacheslav 1887.88
11 Black Loss Danilin Ivan 2460.76
13 White Win Bykov Dmitrii 1833.76
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 2228.87
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Kulin Maxim 1837.62
2 White Win Muugamae Eric 1913.68
3 White Win Semenov Oleg 2397.97
4 White Loss Mikryukov Mikhail 2362.91
5 White Loss Vostryakov Alexey 2256.34
6 Black Draw Novikova Daria 1929.32
7 White Win Grigoriev Roman 1995.20
Open Swedish Team Championship
Date 2016-11-20 Rating 2217.33
Round Color Result Opponent
1 White Win Sulane Sander 1940.47
2 White Win Narva Mart 1989.12
4 Black Loss Eriksson Bjorn 2272.46
5 White Win Pukk Oskar 1797.00
6 White Win Florentzson Adam 1673.73
7 White Win Moor Karl-Mattias 1994.17
The 25th Russian Championship, First League
Date 2016-11-05 Rating 2213.24
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Radzevelyuk Alexander 2410.51
2 White Win Lapin Ivan 1909.67
3 White Loss Dyachkov Nikita 2242.44
4 White Win Salnikova Nonna 2214.60
5 White Win Metreveli Irina 2351.23
6 White Loss Semenov Oleg 2393.08
7 White Loss Shabanov Ruslan 2121.79
8 White Win Stoyanov Kirill 2085.75
9 White Loss Lavrik-Karmazin Maksim 2341.56
Youth World Championship
Date 2016-08-13 Rating 2191.88
Round Color Result Opponent
A1 Black Win Yusupmurzin Danila 2192.47
A2 White Win Ponezhin Gennady 2163.00
A3 Black Loss Hõbemägi Martin 2660.33
A4 White Win Karpov Fyodor 2189.31
A5 White Loss Mesila Villem 2555.12
A6 Black Win Glibin Aleksey 2120.58
A7 White Draw Rahumägi Brenet 2310.26
A8 White Loss Kolk Kuno 2273.77
A9 White Loss Piik Sander 2084.87
A10 Black Loss Holtsman Kris 2058.46
A11 White Win Kallikorm Kevin Kaido 1895.02
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 2187.75
Round Color Result Opponent
1 Black Win Tsehanovich Daria 1684.85
2 White Win Lapin Ivan 1914.79
3 Black Loss Fedotov Denis 2553.84
4 White Loss Matushkina Ksenia 2189.54
5 White Win Naumov Egor 1895.07
6 Black Win Stulova Veronika 1922.37
7 White Win Litvinova Yulia 2200.62
8 White Loss Kuzmina Alexandra 1995.52
9 Black Loss Vohtomina Vladislava 2125.14
Karepa camp
Date 2016-07-18 Rating 2185.43
Round Color Result Opponent
A1 White Loss Wang Qingqing 2605.56
A2 White Loss Rahumägi Brenet 2307.35
A3 White Win Tiivel Tuuli 2007.57
A4 White Loss Ikla Markus 2117.16
A5 White Draw Karlsson Irene 2097.44
A6 White Draw Yusupmurzina Darya 2057.81
A7 White Win Olumets Erko 2145.95
Youth Mind Sport Festival Renjutournament
Date 2016-07-09 Rating 2183.94
Round Color Result Opponent
A1 White Draw Kõlar Karl-Ustav 2047.68
A2 White Loss Kolk Kuno 2274.77
A3 White Win Yusupmurzina Darya 2056.38
A4 White Loss Mesila Villem 2551.69
A5 White Loss Lõhmus Kristofer 2242.46
Youth Russian Championship, group B
Date 2016-03-30 Rating 2172.87
Round Color Result Opponent
1 White Loss Fedotov Denis 2547.81
2 Black Win Orlov Maxim 2108.29
3 White Loss Dyachkov Nikita 2239.76
4 White Win Postnikov Fedor 2079.84
5 White Win Shabanov Ruslan 2099.22
6 White Win Lapin Ivan 1913.74
7 White Win Yusupmurzin Danila 2173.59
8 Black Loss Danilin Ivan 2435.14
9 White Win Lavrik-Karmazin Maksim 2294.12
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 2151.97
Round Color Result Opponent
1 White Win Sokolov Mikhail 1751.90
2 White Loss Serdyukov Egor 2526.24
3 White Win Porokhina Ekaterina 2028.32
4 White Loss Yusupmurzina Darya 2038.22
5 White Win Matushkina Ksenia 2148.34
6 White Loss Stulova Veronika 1878.89
7 White Loss Romanov Sergey 2156.95
8 White Win Novikova Daria 1907.57
Youth European Championship
Date 2015-05-04 Rating 2109.23
Round Color Result Opponent
B1 White Loss Vostryakov Alexey 2249.24
B2 Black Win Yilmaz Oguzhan 1617.24
B3 Black Win Kilinclar Alkin 1651.93
B4 Black Loss Kolk Kuno 2292.59
B5 White Win Olumets Erko 2115.27
B6 Black Loss Ponezhin Gennady 2184.39
B7 White Win Karpov Fyodor 2112.08
B8 Black Win Dincer Emre 1682.54
B9 White Win Topkin Georg-Romet 2283.55
Youth Russian Championship, group B
Date 2015-03-28 Rating 2100.09
Round Color Result Opponent
1 White Loss Dyachkov Nikita 2148.82
2 White Win Shabanov Ruslan 2051.88
3 White Loss Yusupmurzin Danila 2093.26
4 White Loss Utkin Dmitryi 1794.12
5 Black Win Kuznetsov Artem 1806.59
7 White Loss Vostryakov Alexey 2246.38
8 Black Win Suhanov Arkadyi 1936.52
9 White Win Lapin Ivan 1875.64
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 2086.18
Round Color Result Opponent
1 White Win Kurdina Olga 2397.72
2 White Loss Stoyanov Kirill 2041.44
3 Black Win Karpov Fyodor 2108.87
4 White Win Prokopyev Andrei 1755.52
5 White Win Prokopets Tatyana 2128.85
6 White Win Dyachkov Nikita 2134.13
7 White Loss Stulova Darya 2112.57
8 Black Win Nogovitsin Alexander 2003.67
Youth World Championship
Date 2014-08-13 Rating 2039.34
Round Color Result Opponent
C1 White Loss Tao Junji 2116.59
C2 Black Win Nikolaev Nikita 2108.24
C3 Black Loss Ikla Markus 2100.04
C4 Black Win Tiivel Siim 1934.13
C5 Black Loss Fedoseyev Arseniy 2111.53
C8 White Loss Piik Sander 1946.74
C9 Black Loss Utkin Dmitryi 1775.76
C10 White Win Kõlar Karl-Ustav 1869.47
C11 White Draw Danilin Ivan 2310.59
Karepa Open Yamaguchi
Date 2014-08-01 Rating 2036.48
Round Color Result Opponent
1 White Loss Lillemaa Argo 2297.44
2 White Win Koni Kirke 1834.28
3 White Win Tiivel Tuuli 1988.99
4 Black Loss Holtsman Kris 2012.12
5 White Loss Lõhmus Kristofer 2138.99
6 Black Win Kuzmina Alexandra 1870.98
7 White Win Ikla Markus 2096.58
7 White Win Ikla Markus 2096.58
Karepa Open Taraguchi
Date 2014-07-30 Rating 2035.84
Round Color Result Opponent
1 Black Win Makhin Matvei 1754.02
2 Black Win Suhanov Arkadyi 1932.95
3 White Loss Vostryakov Alexey 2253.81
4 White Loss Lillemaa Argo 2297.45
5 Black Win Lõhmus Kristofer 2138.46
6 Black Loss Dyachkov Nikita 2098.97
7 Black Loss Reinik Liise-Marie 2065.77
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-07-14 Rating 2030.90
Round Color Result Opponent
1 White Loss Semenov Oleg 2260.52
2 White Win Shubin Andrei 1476.86
3 Black Win Novikova Daria 1890.64
4 White Win Kuzmina Alexandra 1869.38
5 Black Loss Dyachkov Nikita 2096.39
6 Black Loss Fedotov Denis 2431.30
7 White Win Novozhilova Polina 1817.36
8 White Win Stoyanov Kirill 2005.51
9 Black Loss Yusupmurzin Danila 2032.63
10 White Loss Shabanov Ruslan 2028.81
Youth Russian Championship,group C
Date 2014-03-29 Rating 2000.95
Round Color Result Opponent
1 White Loss Tikhomirov Stepan 2000.46
2 Black Win Mityagin Anton 1802.12
3 White Loss Danilin Ivan 2307.32
4 Black Loss Naumov Egor 1852.23
5 White Win Fedoseyev Arseniy 2109.84
7 Black Loss Utkin Dmitryi 1773.44
8 White Loss Nikolaev Nikita 2106.00
9 Black Win Dyachkov Nikita 2081.36
10 White Loss Musikhin Leonid 1979.08
11 Black Win Kuznetsov Artem 1800.37
12 White Win Stoyanov Kirill 1980.47
13 White Win Pastuhov Ruslan 1743.67
Youth Championship of Arkhangelsk region, groups C, F
Date 2013-07-28 Rating 1943.88
Round Color Result Opponent
1 White Win Shabanov Ivan 1696.06
2 Black Win Popova Daria 1790.75
3 White Loss Vohtomina Vladislava 2071.09
4 Black Win Pastuhov Ruslan 1743.14
5 White Loss Zhukova Iana 1771.24
6 Black Win Tsehanovich Valeria 1846.80
7 White Loss Matushkina Ksenia 2037.10
8 White Loss Stoyanov Kirill 1927.86
9 White Win Kuznetsov Artem 1801.18
Karepa Open Yamaguchi and Mind Sport Triathlon
Date 2013-07-11 Rating 1940.60
Round Color Result Opponent
1 White Loss Shabanov Ruslan 1986.28
2 Black Draw Kilk Oliver 1972.83
3 White Loss Reimand Hanna-Kai 1784.96
4 Black Loss Reinik Liise-Marie 2043.71
5 White Win Makhin Matvei 1734.62
6 Black Draw Tannebaum Rasmus 1889.41
7 Black Draw Stulova Kristina 1931.98
Karepa Open Taraguchi
Date 2013-07-08 Rating 1940.31
Round Color Result Opponent
1 Black Win Ponezhin Gennady 2103.16
2 Black Loss Ilu Silvia 1574.44
3 White Win Mahina Elena 1613.15
4 Black Loss Lõhmus Kristofer 2026.70
5 Black Loss Reinik Liise-Marie 2043.24
6 White Loss Stoyanov Kirill 1921.79
7 White Win Kiviberg Emma-Lotta 1602.47