Kulin Maxim, Russian Renju Association - Renju Rating

Kulin Maxim

Place: Podyuga, Russian Renju Association

Rating: 1837.63, Std: 77.00, Rank: 930

First game: 2014-01-05, Last game: 2024-01-05

Top rating: 1881.75 (2021-07-24)

Games: 270, Wins: 88, Draws: 11, Losses: 171

Gy1: 21, Gy2: 55, Gy5: 162

The championship of Arkhangelsk region
Date 2024-01-05 Rating 1837.63
Round Color Result Opponent
1 White Draw Dyachkov Nikita 2044.17
2 Black Loss Sokolov Andrei 1953.34
3 White Loss Zolotarev Konstantin 1841.75
4 Black Loss Potapov Stepan 1947.23
5 White Loss Mikryukov Mikhail 2316.95
6 White Loss Zolotarev Artem 1581.08
7 Black Win Letovaltsev Metvei 1725.01
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2023-07-25 Rating 1855.23
Round Color Result Opponent
A1 White Win Stulova Veronika 2067.86
A2 Black Loss Stoyanov Kirill 2212.69
A3 White Loss Metreveli Maksim 2387.33
A4 White Draw Bykov Dmitrii 1793.65
A5 White Loss Naumov Egor 2025.32
A6 White Draw Shangina Alexandra 1928.44
A7 Black Loss Yusupmurzin Danila 2167.91
World Renju Youth Cup (online) AB Group
Date 2023-07-18 Rating 1855.87
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Sidorov Mikhail 2353.34
2 Black Win Zhou Xuhong 1698.73
3 Black Loss Kuvaev Vyacheslav 2192.35
4 Black Loss Chen Guanhui 2111.08
5 White Loss Huang Meida 2006.13
8 White Win Fokichev Egor 2060.24
9 Black Loss Kaljola Kaur 2059.72
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2023-01-05 Rating 1871.38
Round Color Result Opponent
V1 White Loss Sidorov Mikhail 2331.35
V2 Black Win Letovaltsev Metvei 1724.80
V3 Black Loss Fokichev Egor 2056.02
V4 White Win Nikolaev Mikhail 1763.00
V5 Black Loss Mikryukov Mikhail 2351.41
V6 White Win Kozhevin Dmitry 1866.85
Poduga Cup 2022
Date 2022-11-22 Rating 1872.41
Round Color Result Opponent
2.1 White Win Porokhina Ekaterina 2327.44
2.2 White Loss Porokhina Ekaterina 2327.44
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-07-26 Rating 1867.57
Round Color Result Opponent
B1 White Loss Sidorov Mikhail 2305.08
B2 Black Loss Kozhevin Dmitry 1867.93
B3 White Loss Fokichev Egor 2064.90
B4 White Loss Naumov Egor 2012.89
B5 Black Loss Kuvaev Vyacheslav 2147.60
B6 White Loss Stoyanov Kirill 2207.70
B7 Black Loss Prokopyev Andrei 2050.22
B9 Black Win Bykov Dmitrii 1780.40
World Renju Youth Cup (online) B Group
Date 2022-07-18 Rating 1868.01
Round Color Result Opponent
1 Black Draw Marushev Ilya 1780.73
2 White Loss Yang Haonan 2136.12
3 White Loss Qian Xiao 2102.94
4 Black Win Liu Yancheng 1763.89
5 Black Draw Kaljola Kaur 2015.35
6 White Loss Seo Tae-woong 2085.82
7 Black Loss Makhin Matvei 1825.97
8 White Win Chao Hou In 1696.79
9 Black Win Zheng Yuxuan 1756.14
Youth Russian Championship
Date 2022-03-30 Rating 1875.04
Round Color Result Opponent
B1 White Loss Sidorov Mikhail 2277.20
B2 White Win Semenov Andrei 1867.81
B3 Black Loss Stoyanov Kirill 2196.11
B4 White Draw Naumov Egor 2010.22
B5 White Win Marushev Ilya 1762.64
B6 Black Loss Dyachkov Nikita 2100.98
B7 White Loss Burtsev Peter 2535.77
B8 White Loss Kuvaev Vyacheslav 2130.92
B9 White Loss Zhukov Lev 2219.40
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-01-05 Rating 1878.86
Round Color Result Opponent
M2 Black Win Parshenok Andrey 1575.76
M3 Black Win Yusupmurzin Danila 2222.40
M4 Black Loss Metreveli Maksim 2352.24
M5 Black Loss Kuvaev Vyacheslav 2121.03
M6 Black Loss Stoyanov Kirill 2187.86
M7 White Loss Fokichev Egor 2072.78
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-07-24 Rating 1881.75
Round Color Result Opponent
B1 White Loss Naumov Egor 2033.18
B2 Black Win Semenov Andrei 1840.51
B3 White Loss Sidorov Mikhail 2235.09
B4 White Win Bykov Dmitrii 1780.48
B5 Black Win Geletyuk Konstantin 1707.33
B6 White Draw Kuvaev Vyacheslav 2093.40
B7 Black Loss Stoyanov Kirill 2181.44
B8 Black Win Makhin Matvei 1833.02
B9 White Loss Metreveli Maksim 2341.03
World Renju Youth Cup (online) AB Group
Date 2021-07-16 Rating 1881.21
Round Color Result Opponent
1 White Loss Suenaga Daiki 2228.91
2 Black Loss Metreveli Maksim 2341.07
3 Black Loss Lõhmus Kristofer 2339.39
4 White Win Gorbachev Daniil 1892.63
5 Black Loss Narva Jaan Oskar 2072.69
6 White Loss Troitsky Vsevolod 2148.91
7 White Win Kuvaev Vyacheslav 2091.23
8 Black Loss Pukk Oskar 1816.68
Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 1873.83
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Kuvaev Vyacheslav 2081.78
B2 White Loss Dyachkov Nikita 2144.06
B3 Black Win Arzybov Vladislav 2005.98
B4 Black Win Makhin Matvei 1831.65
B5 Black Win Semenov Andrei 1823.91
B6 White Loss Yusupmurzin Danila 2238.45
B7 White Loss Gromov Danila 2440.97
B8 Black Loss Burtsev Peter 2473.06
B9 Black Loss Stoyanov Kirill 2180.74
Youth Championship of Konosha region
Date 2021-03-21 Rating 1872.00
Round Color Result Opponent
BF1 White Loss Shangina Alexandra 1968.40
BF3 White Win Semenov Andrei 1823.79
BF4 Black Win Bykov Dmitrii 1787.77
BF5 White Win Piruakov Artem 1694.39
BF6 White Loss Matushkina Ksenia 2192.59
BF7 Black Win Stoyanov Kirill 2180.87
BF8 White Loss Kuvaev Vyacheslav 2080.84
BF9 Black Loss Stulova Veronika 2052.41
Poduga Cup 2020
Date 2021-02-07 Rating 1860.52
Round Color Result Opponent
1.1 White Loss Naumov Egor 2057.41
1.2 White Loss Naumov Egor 2057.41
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 1852.70
Round Color Result Opponent
M2 White Loss Naumov Egor 2062.60
M3 Black Loss Dyachkov Nikita 2145.79
M4 White Win Shabanov Ruslan 2012.90
M5 Black Draw Semenov Andrei 1823.80
M6 White Loss Stoyanov Egor 2179.96
M7 Black Win Makhin Matvei 1829.22
The Third World Renju Open Online tournament, gr. A
Date 2020-12-06 Rating 1844.20
Round Color Result Opponent
2 White Loss Georgikakis Nikolaos 1721.82
3 Black Win Lio Hoi Lam 1815.80
4 White Loss Nitov Melissa 1850.37
5 White Loss Park Doyoung 2098.91
6 Black Win Makhin Matvei 1829.44
7 Black Loss Kuvaev Vyacheslav 2069.81
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 1837.57
Round Color Result Opponent
B1 White Loss Naumov Egor 2066.55
B2 White Win Bykov Dmitrii 1801.36
B3 White Loss Kuvaev Vyacheslav 2066.42
B4 White Loss Shabanov Ivan 1772.32
B5 White Draw Semenov Andrei 1824.29
B6 Black Loss Makhin Matvei 1831.72
B7 White Loss Geletyuk Konstantin 1718.47
B8 Black Loss Metreveli Maksim 2328.50
B9 White Loss Yusupmurzin Danila 2235.59
B10 White Loss Dyachkov Nikita 2150.55
B10 Black Loss Stoyanov Kirill 2181.99
B11 White Loss Stoyanov Kirill 2181.99
Youth Championship of Konoshky region
Date 2020-03-15 Rating 1821.70
Round Color Result Opponent
2 White Loss Porokhina Ekaterina 2148.99
3 White Loss Shabanov Ivan 1752.65
5 Black Loss Prokopyev Andrei 2030.47
6 White Loss Semenov Andrei 1795.13
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 1824.88
Round Color Result Opponent
1 White Loss Yusupmurzin Danila 2225.29
2 Black Win Shabanov Ivan 1744.52
3 White Loss Stulova Veronika 2060.32
4 Black Win Stulova Alisa 1766.79
5 White Loss Shabanov Ruslan 2048.18
6 Black Win Startsev Maksim 1947.64
7 White Loss Sidorov Mikhail 2105.39
New year tournament
Date 2019-12-15 Rating 1824.59
Round Color Result Opponent
1 White Loss Barinov Rendom 1875.84
2 White Win Novichkova Viktoriia 1666.22
3 White Loss Sidorov Mikhail 2098.57
4 White Win Popova Maria 1717.63
5 White Loss Yudina Polina 1809.81
6 White Win Stulova Alisa 1764.36
7 Black Loss Volskaya Darya 1910.96
8 Black Loss Noskov Pavel 1931.74
9 Black Win Vereshagin Dmitrii 1744.43
Poduga Cup 2019
Date 2019-11-20 Rating 1825.00
Round Color Result Opponent
2.1 White Loss Fokichev Egor 1941.86
2.2 Black Loss Fokichev Egor 1941.86
Qualification Tournament
Date 2019-10-07 Rating 1827.92
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Yusupmurzina Darya 2348.25
2 White Loss Stoyanov Egor 2127.90
3 White Loss Dyachkov Nikita 2187.87
4 Black Win Naumov Egor 2058.62
5 White Loss Porokhina Ekaterina 2132.87
6 White Win Shangina Alexandra 1945.07
7 White Loss Matushkina Ksenia 2172.17
8 Black Loss Prokopyev Andrei 2039.93
9 Black Loss Stoyanov Kirill 2145.20
10 Black Win Fokichev Egor 1927.94
11 White Loss Stulova Veronika 2049.38
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 1827.65
Round Color Result Opponent
1 White Loss Stulova Kristina 2146.39
3 White Loss Prokopyev Andrei 2030.23
4 Black Loss Stulova Veronika 2048.93
5 Black Win Vostriakova Yulia 1810.46
6 White Loss Matushkina Ksenia 2147.20
7 White Win Buslakova Darya 1804.11
8 Black Loss Fokicheva Anna 1932.39
9 Black Loss Shabanov Ivan 1731.20
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 1837.05
Round Color Result Opponent
1 White Loss Semenov Oleg 2367.38
2 Black Win Pavlovskiy Egor 1712.15
3 White Loss Stoyanov Egor 2045.87
4 White Loss Makarova Daria 1801.36
5 White Win Buslakova Anastasja 1815.14
6 White Loss Stulova Alisa 1749.63
7 White Loss Stoyanov Kirill 2120.20
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 1841.22
Round Color Result Opponent
3.1 Black Win Makarova Daria 1793.31
3.2 Black Loss Makarova Daria 1793.31
3.3 Black Win Makarova Daria 1793.31
4.1 Black Win Tsehanovich Valeria 1900.73
4.2 White Win Tsehanovich Valeria 1900.73
5.1 Black Loss Stoyanov Kirill 2113.55
5.2 White Loss Stoyanov Kirill 2113.55
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 1845.55
Round Color Result Opponent
1 Black Win Mikryukov Sergey 1734.32
2 White Loss Yusupmurzina Darya 2258.92
3 Black Win Makarova Daria 1763.99
4 White Loss Vohtomina Vladislava 2137.63
5 White Win Simanovskaia Anastasia 1659.22
6 White Loss Shiryaevskaya Daria 2105.16
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 1843.87
Round Color Result Opponent
1 White Win Makhin Matvei 1846.06
2 White Loss Prokopets Tatyana 2111.09
3 White Loss Yusupmurzina Darya 2208.78
4 White Win Tsehanovich Daria 1709.61
5 Black Loss Karpov Fyodor 2238.69
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 1843.00
Round Color Result Opponent
1 Black Win Simanovskaia Anastasia 1575.13
2 White Loss Yusupmurzina Darya 2202.76
3 Black Win Kulina Daria 1675.79
4 White Win Stulova Veronika 2011.15
5 Black Win Bykov Dmitrii 1860.60
6 White Loss Stulova Kristina 2168.24
7 White Loss Potapov Maxim 1891.64
8 White Loss Tsehanovich Valeria 1931.82
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 1841.66
Round Color Result Opponent
1.1 White Loss Bykova Ylia 1500.54
1.2 Black Win Bykova Ylia 1500.54
1.3 White Win Bykova Ylia 1500.54
2.1 White Loss Porokhina Ekaterina 2104.94
2.2 White Loss Porokhina Ekaterina 2104.94
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 1836.42
Round Color Result Opponent
1 White Win Metreveli Maksim 2227.98
2 Black Win Makarova Daria 1692.97
3 White Loss Stoyanov Kirill 2081.82
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 1821.83
Round Color Result Opponent
2 White Draw Yusupmurzina Darya 2058.98
3 White Loss Vostryakov Alexey 2256.54
4 Black Loss Nogovitsin Alexander 1969.10
5 White Loss Kozhevin Dmitry 1757.65
6 Black Win Bykov Dmitrii 1809.88
7 Black Loss Sokolov Mikhail 1790.18
8 White Win Fokicheva Anna 1752.99
9 White Win Serebryannikova Darya 1850.50
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2016-03-07 Rating 1806.46
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Vohtomina Vladislava 2114.69
2 White Loss Ponezhin Gennady 2152.22
3 Black Win Popova Daria 1802.11
4 White Loss Kuznetsov Artem 1835.71
5 White Loss Matushkina Ksenia 2158.81
6 White Loss Kozlova Viktoriia 1990.33
8 Black Loss Pastuhov Ruslan 1778.49
9 Black Loss Lapin Ivan 1910.96
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 1806.73
Round Color Result Opponent
1 Black Win Prokopets Tatyana 2108.55
2 White Loss Ponezhin Gennady 2148.88
3 White Loss Molotova Anastasja 2048.70
4 Black Loss Shangina Alexandra 1901.90
5 White Win Kuvaev Vyacheslav 1824.74
6 Black Win Kuznetsov Artem 1829.61
7 White Loss Novikova Daria 1906.65
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 1796.92
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Stulova Darya 2109.57
2 White Win Yusupmurzin Konstantin 1745.42
3 Black Loss Novikova Daria 1905.64
4 White Loss Kuzmina Alexandra 1948.63
5 White Win Popova Veronika 1699.20
6 White Loss Stulova Kristina 2019.06
7 Black Win Bezukladichnii Dmitrii 1667.84
8 White Win Naumov Egor 1871.47
9 White Loss Yusupmurzina Darya 1999.04
10 White Loss Kuznetsov Artem 1822.56
Youth Russian Championship, group C
Date 2015-03-28 Rating 1789.78
Round Color Result Opponent
2 White Loss Stoyanov Kirill 2056.73
6 Black Win Sokolov Mikhail 1712.39
7 Black Win Molodtsov Kirill 1855.86
8 Black Loss Fedoseyev Arseniy 2119.61
9 White Loss Nikolaev Nikita 2129.62
11 White Loss Nebolsin Aleksei 2109.21
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 1782.39
Round Color Result Opponent
1 White Loss Shiryaevskaya Daria 2073.31
2 Black Loss Fedotov Denis 2448.66
3 White Win Shangina Alexandra 1854.64
4 Black Loss Kuzmina Alexandra 1914.32
4 White Loss Kuzmina Alexandra 1914.32
5 White Win Bykova Anastasya 1631.34
6 Black Loss Nogovitsin Alexander 2002.91
7 White Loss Musaev Vladislav 1702.47
8 White Loss Kuznetsov Artem 1807.00
Russian Pearl
Date 2014-09-14 Rating 1782.27
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kolk Kuno 2249.09
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-07-14 Rating 1782.50
Round Color Result Opponent
1 White Loss Shiryaevskaya Daria 2078.84
2 White Win Prokopyev Andrei 1745.46
3 White Win Novozhilova Polina 1816.74
4 White Loss Stulova Darya 2104.89
5 White Loss Kuznetsov Artem 1805.40
6 Black Loss Popova Polina 1791.43
7 White Loss Porokhina Ekaterina 1938.40
8 Black Win Viatkina Maria 1819.06
9 White Draw Piruakov Artem 1702.71
10 Black Win Shabanov Ivan 1665.41
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 1779.81
Round Color Result Opponent
1 White Loss Stulova Kristina 1941.16
2 Black Loss Porokhina Ekaterina 1908.09
3 Black Win Pastuhov Ruslan 1742.81
4 Black Win Shabanov Ivan 1679.70
5 White Loss Dyachkov Nikita 2057.61
6 Black Loss Novikova Daria 1878.71
7 White Loss Sarhadov Andrey 1856.58
8 White Win Vokhtomina Yulia 1536.29