Kuvaev Vyacheslav, Russian Renju Association - Renju Rating

Kuvaev Vyacheslav

Place: Konosha, Russian Renju Association

Rating: 2206.62, Std: 66.12, Rank: 392

First game: 2016-01-05, Last game: 2024-01-05

Top rating: 2206.62 (2024-01-05)

Games: 349, Wins: 165, Draws: 20, Losses: 164

Gy1: 47, Gy2: 101, Gy5: 248

The championship of Arkhangelsk region
Date 2024-01-05 Rating 2206.62
Round Color Result Opponent
1 Black Win Makhin Matvei 1776.88
2 White Win Mikryukov Mikhail 2317.51
3 White Win Dyachkov Nikita 2044.71
4 Black Loss Startsev Maksim 2258.02
5 Black Win Stoyanov Kirill 2207.52
6 White Win Noskov Pavel 2073.40
7 White Loss Sidorov Mikhail 2365.77
The 32nd Russian Championship First League
Date 2023-11-10 Rating 2201.96
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Fedotov Denis 2582.56
2 Black Loss Pavlovskiy Egor 2026.58
3 White Win Znamensky Andrej 2023.72
4 White Win Solomatina Ekaterina 1705.28
5 Black Win Kachaeva Ilona 1980.01
6 White Loss Balabhai Viktor 2445.59
7 Black Loss Radzevelyuk Alexander 2291.20
8 Black Win Rumyantseva Ekaterina 1993.66
9 Black Win Volkov Sergey 2317.42
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2023-07-25 Rating 2192.80
Round Color Result Opponent
B2 White Loss Porokhina Ekaterina 2347.36
B3 White Draw Petrova Mariia 2284.33
B4 White Loss Pinsky Alexander 2552.80
B5 Black Loss Fokichev Egor 2061.76
B6 White Win Vostriakova Yulia 1907.66
B7 Black Loss Fokicheva Anna 2199.06
B8 White Loss Sidorov Mikhail 2354.68
B9 White Win Sokolov Andrei 1954.36
World Renju Youth Cup (online) AB Group
Date 2023-07-18 Rating 2192.91
Round Color Result Opponent
1 White Win Lin Ximeng 2217.58
2 Black Loss Fokichev Egor 2061.07
3 White Win Kulin Maxim 1856.41
4 White Win Gromov Danila 2472.04
5 White Loss Mao Weiming 2461.74
6 White Win Chen Guanhui 2111.46
7 Black Loss Sidorov Mikhail 2353.99
8 White Win Kaljola Kaur 2060.12
9 White Win Kawamoto Shoma 2313.19
Youth Russian Championship
Date 2023-03-30 Rating 2180.65
Round Color Result Opponent
B1 White Win Fokichev Egor 2055.15
B2 White Loss Gromov Danila 2482.25
B3 White Win Sidorov Mikhail 2343.69
B4 Black Loss Kudrjavtsev Andrey 1734.27
B5 Black Win Marushev Ilya 1836.17
B6 Black Win Stoyanov Kirill 2216.70
B7 Black Win Kokovin Nikolay 1859.27
Youth Championship of Konosha region
Date 2023-03-05 Rating 2176.42
Round Color Result Opponent
1 Black Win Ozerova Marina 1602.33
2 White Loss Chernetsova Ekaterina 1840.40
3 White Win Letovaltsev Metvei 1734.32
4 Black Win Potapov Stepan 1927.53
5 White Loss Sokolov Andrei 1950.59
6 White Win Kozhevin Dmitry 1866.21
7 White Win Simanovskaia Anastasia 1943.53
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2023-01-05 Rating 2170.86
Round Color Result Opponent
V1 Black Win Ozerov Denis 1827.03
V2 Black Win Naumov Egor 2014.61
V3 Black Loss Metreveli Maksim 2368.48
V4 Black Win Kozhevin Dmitry 1867.44
V5 Black Loss Stoyanov Kirill 2219.15
V6 White Win Pavlovskiy Egor 2003.26
V7 Black Win Sidorov Mikhail 2331.96
Poduga Cup 2022
Date 2022-11-22 Rating 2163.85
Round Color Result Opponent
1.1 Black Win Pavlovskiy Egor 1996.28
1.2 Black Win Pavlovskiy Egor 1996.28
2.1 Black Loss Stoyanov Kirill 2219.17
2.2 Black Loss Stoyanov Kirill 2219.17
The 31th Russian Championship First League
Date 2022-11-04 Rating 2161.37
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Salnikov Pavel 2471.65
2 Black Loss Filinov Vladimir 2474.05
3 Black Win Strakulia Lev 1947.42
4 White Win Lisyutin Alexander 2240.08
5 Black Loss Burtsev Nikolai 2490.87
6 White Win Eliseev Georgy 1734.79
7 Black Loss Sirategyan Karen 2322.15
8 Black Draw Kareyev Radomir 1881.06
9 Black Draw Fokicheva Anna 2189.11
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-07-26 Rating 2148.03
Round Color Result Opponent
B1 Black Loss Prokopyev Andrei 2050.83
B2 Black Win Semenov Andrei 1864.26
B3 White Win Bykov Dmitrii 1780.89
B4 White Loss Sidorov Mikhail 2305.65
B5 White Win Kulin Maxim 1868.08
B6 Black Win Fokichev Egor 2065.55
B7 White Loss Naumov Egor 2013.11
B8 White Win Kozhevin Dmitry 1868.50
B9 Black Draw Stoyanov Kirill 2208.30
World Renju Youth Cup (online) B Group
Date 2022-07-18 Rating 2147.30
Round Color Result Opponent
1 White Win Lin Ximeng 2176.08
2 Black Loss Ling Shijie 2502.60
3 Black Win Narva Jaan Oskar 2108.95
4 White Win Xu Bang 2052.21
5 White Loss Tao Junji 2361.83
6 White Loss Metreveli Maksim 2346.64
7 Black Draw Seo Tae-woong 2086.25
8 White Win Qian Xiao 2103.35
9 Black Loss Stoyanov Kirill 2207.74
Youth Russian Championship
Date 2022-03-30 Rating 2131.37
Round Color Result Opponent
B1 White Loss Burtsev Peter 2536.37
B2 Black Loss Dyachkov Nikita 2101.47
B3 Black Win Naumov Egor 2010.49
B4 Black Win Semenov Andrei 1868.30
B5 Black Loss Stoyanov Kirill 2196.67
B6 White Win Marushev Ilya 1763.26
B7 Black Loss Gromov Danila 2482.67
B8 Black Win Kulin Maxim 1875.54
B9 Black Draw Metreveli Maksim 2358.83
Youth Championship of Konosha region
Date 2022-03-13 Rating 2128.98
Round Color Result Opponent
1 Black Win Orlov Maxim 1792.18
2 Black Loss Startsev Maksim 2134.71
3 White Win Prokopyev Andrei 2056.85
4 White Win Semenov Andrei 1868.94
5 White Draw Sidorov Mikhail 2275.89
6 White Loss Matushkina Ksenia 2230.33
7 White Loss Fokicheva Anna 2173.44
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-01-05 Rating 2121.48
Round Color Result Opponent
M1 Black Win Yusupmurzin Danila 2222.87
M2 White Loss Mikryukov Mikhail 2353.03
M3 Black Win Parshenok Andrey 1576.46
M4 Black Win Noskov Pavel 2044.88
M5 White Win Kulin Maxim 1879.35
M6 White Win Sidorov Mikhail 2263.91
M7 Black Loss Metreveli Maksim 2352.82
The 30th Russian Championship First League
Date 2021-11-05 Rating 2107.63
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Gromov Danila 2467.52
2 Black Loss Chernyi Anton 2129.71
3 Black Loss Kachaeva Ilona 2019.56
4 Black Win Gershman Artem 1967.10
5 Black Win Novichkova Viktoriia 1689.64
6 Black Win Petrova Mariia 2192.30
7 Black Loss Volkov Sergey 2324.55
8 White Loss Bushkowski Ludwik 2125.55
9 Black Loss Salnikova Nonna 2191.55
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-07-24 Rating 2093.84
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Semenov Andrei 1840.98
B2 White Draw Sidorov Mikhail 2235.56
B3 White Draw Bykov Dmitrii 1780.96
B4 White Win Geletyuk Konstantin 1707.78
B5 Black Win Stoyanov Kirill 2181.93
B6 Black Draw Kulin Maxim 1882.22
B7 White Win Makhin Matvei 1833.49
B8 White Win Metreveli Maksim 2341.54
B9 Black Win Naumov Egor 2033.52
World Renju Youth Cup (online) AB Group
Date 2021-07-16 Rating 2091.67
Round Color Result Opponent
1 White Win Huang Yingnan 1874.25
2 White Loss Kõlar Karl-Ustav 2258.55
3 Black Loss Suenaga Daiki 2229.43
4 Black Loss Troitsky Vsevolod 2149.29
5 Black Loss Makhin Matvei 1833.75
6 White Win Pukk Oskar 1817.07
7 Black Loss Kulin Maxim 1881.68
8 Black Loss Narva Jaan Oskar 2072.90
9 White Win Gorbachev Daniil 1893.07
Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 2082.22
Round Color Result Opponent
B1 White Loss Kulin Maxim 1874.29
B2 White Loss Gromov Danila 2441.47
B3 Black Win Burtsev Peter 2473.54
B4 Black Draw Stoyanov Kirill 2181.21
B5 White Loss Yusupmurzin Danila 2238.88
B6 Black Draw Dyachkov Nikita 2144.51
B7 Black Draw Arzybov Vladislav 2006.35
B8 Black Win Makhin Matvei 1832.11
B9 Black Win Semenov Andrei 1824.38
Youth Championship of Konosha region
Date 2021-03-21 Rating 2081.28
Round Color Result Opponent
BF1 White Win Bykov Dmitrii 1788.24
BF3 White Loss Matushkina Ksenia 2193.04
BF4 Black Win Stoyanov Kirill 2181.34
BF6 Black Loss Stulova Veronika 2052.89
BF7 White Draw Shangina Alexandra 1968.87
BF8 Black Win Kulin Maxim 1872.46
BF9 White Win Semenov Andrei 1824.26
Poduga Cup 2020
Date 2021-02-07 Rating 2076.35
Round Color Result Opponent
1.1 Black Loss Startsev Maksim 2052.14
1.2 White Win Startsev Maksim 2052.14
1.3 White Loss Startsev Maksim 2052.14
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 2073.96
Round Color Result Opponent
M1 White Win Makhin Matvei 1829.67
M2 Black Loss Metreveli Maksim 2337.37
M3 Black Win Startsev Maksim 2042.54
M4 White Draw Naumov Egor 2062.97
M5 White Win Kazantsev Konstantin 1936.14
M6 White Loss Mikryukov Sergey 2057.98
M7 White Win Prokopyev Andrei 2036.84
The Third World Renju Open Online tournament, gr. A
Date 2020-12-06 Rating 2070.24
Round Color Result Opponent
2 Black Loss Park Woong-bae 2339.00
3 Black Draw Yusupmurzin Danila 2235.26
4 White Draw Matushkina Ksenia 2194.57
6 Black Loss Kim Seong-hyeon 2096.06
7 White Win Kulin Maxim 1844.65
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 2066.84
Round Color Result Opponent
B1 White Win Bykov Dmitrii 1801.82
B2 Black Win Shabanov Ivan 1772.74
B3 Black Win Kulin Maxim 1838.02
B4 Black Win Semenov Andrei 1824.74
B5 Black Win Makhin Matvei 1832.17
B6 Black Loss Geletyuk Konstantin 1718.92
B7 Black Loss Metreveli Maksim 2328.94
B8 Black Win Yusupmurzin Danila 2236.00
B9 Black Win Dyachkov Nikita 2150.98
B11 Black Loss Naumov Egor 2066.92
World Renju Youth Cup, C Group
Date 2020-08-06 Rating 2050.31
Round Color Result Opponent
1 White Win Cheng Seng Hei 1778.55
2 Black Win Moisto Mairon 1978.11
3 White Loss Li Jiajun 2390.27
4 Black Win Lam Pok Hong 1913.16
5 White Loss Chernyi Anton 2126.59
6 Black Loss Zhang Junyu 2325.27
7 Black Win Pukk Martin 1730.72
8 Black Win Fokichev Egor 2006.19
9 Black Loss Stoyanov Egor 2172.53
Youth Championship of Konoshky region
Date 2020-03-15 Rating 2020.30
Round Color Result Opponent
2 Black Loss Yusupmurzina Darya 2365.03
3 Black Win Semenov Andrei 1795.55
4 White Loss Stulova Veronika 2061.01
5 White Win Fokichev Egor 1972.13
6 White Loss Porokhina Ekaterina 2149.39
Larix-2020
Date 2020-01-26 Rating 2010.96
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Nikonov Konstantin 2639.94
2 White Loss Burtsev Peter 2332.16
4 White Loss Gorbachev Daniil 1890.59
5 White Loss Kinelovskiy Nikita 2197.41
6 White Loss Prokopyev Andrei 2033.37
7 Black Loss Yudina Maria 2221.54
9 Black Loss Makarov Pavel 2563.14
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 2009.74
Round Color Result Opponent
1 White Loss Metreveli Maksim 2348.93
2 White Win Simanovskaia Anastasia 1826.65
3 Black Win Stulova Darya 2038.42
4 Black Draw Yudina Maria 2220.20
5 Black Loss Stulova Kristina 2142.45
6 White Win Fokicheva Anna 1985.81
7 White Loss Metreveli Georgiy 2149.51
New year tournament
Date 2019-12-15 Rating 2007.46
Round Color Result Opponent
1 Black Win Pritykin Denis 1737.03
2 Black Loss Porokhina Ekaterina 2142.59
3 White Win Semenov Andrei 1774.91
4 White Win Stoyanov Kirill 2162.38
5 Black Win Makhina Alla 1718.94
6 White Loss Burtsev Peter 2316.80
7 Black Loss Yusupmurzina Darya 2355.26
8 White Win Volskaya Darya 1911.45
9 White Win Fokichev Egor 1949.07
Poduga Cup 2019
Date 2019-11-20 Rating 2001.92
Round Color Result Opponent
1.1 White Win Semenov Andrei 1769.98
1.2 White Loss Semenov Andrei 1769.98
1.3 White Win Semenov Andrei 1769.98
2.1 White Win Noskov Pavel 1927.20
2.2 Black Loss Noskov Pavel 1927.20
2.3 Black Win Noskov Pavel 1927.20
3.1 Black Loss Yusupmurzina Darya 2353.74
3.2 White Loss Yusupmurzina Darya 2353.74
The 28th Russian Championship, First League
Date 2019-11-02 Rating 1998.50
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Metreveli Maksim 2344.26
2 Black Loss Sirategyan Karen 2280.76
3 White Loss Komarov Sergey 1828.29
4 White Loss Sidorov Mikhail 2084.18
5 Black Loss Linich Anastasia 1917.69
6 Black Win Gershman Artem 1926.13
7 White Loss Naumov Egor 2059.18
9 White Draw Shkarupa Maria 1847.91
European Youth Championship 2019
Date 2019-07-10 Rating 1995.65
Round Color Result Opponent
C1 Black Loss Ikla Markus 2309.65
C2 White Win Kaljola Kaur 1923.83
C3 White Loss Raag Ardi 2190.52
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 1995.24
Round Color Result Opponent
2 White Loss Fedotov Denis 2636.79
3 Black Win Potapov Maxim 1880.13
4 White Win Lapin Ivan 1947.55
5 Black Loss Yusupmurzin Danila 2239.24
7 Black Loss Shabanov Ruslan 2086.41
8 Black Loss Prokopyev Andrei 2030.58
9 Black Loss Yusupmurzina Darya 2332.58
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 1995.57
Round Color Result Opponent
C1 White Win Malyarovskiy Stepan 1839.05
C2 White Win Sidorov Mikhail 2019.49
C3 Black Loss Gromov Danila 2278.43
C4 White Win Burtsev Peter 2178.74
C5 White Win Reznik Grigorii 1906.60
C6 Black Win Prokopyev Andrei 2017.86
C7 White Loss Stoyanov Egor 2076.76
C8 Black Loss Mityagin Anton 1959.64
C9 White Win Gershman Artem 1920.97
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 1984.88
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Fedotov Denis 2622.20
2 Black Win Buslakova Anastasja 1815.57
3 White Loss Stulova Veronika 2043.86
4 Black Loss Shangina Alexandra 1927.32
5 Black Win Simanovskaia Anastasia 1706.54
6 Black Win Noskov Pavel 1866.08
7 White Loss Dyachkov Nikita 2193.22
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 1981.58
Round Color Result Opponent
3.1 Black Win Shevliakova Ekaterina 1682.92
3.2 Black Win Shevliakova Ekaterina 1682.92
4.1 Black Win Lapin Ivan 1944.74
5.1 Black Loss Yusupmurzina Darya 2303.30
5.2 White Loss Yusupmurzina Darya 2303.30
5.2 White Loss Lapin Ivan 1944.74
5.3 Black Win Lapin Ivan 1944.74
The 27th Russian Championship, First League
Date 2018-11-04 Rating 1978.47
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Taiblin Yuriy 2393.25
2 Black Win Gorbachev Daniil 1827.78
3 White Loss Orlov Maxim 2389.25
4 White Loss Troitsky Vsevolod 2037.59
5 Black Loss Reznik Grigorii 1910.06
6 Black Win Sonina Vladislava 1842.81
7 White Loss Tolstoguzova Daria 2081.31
8 White Win Sidorov Mikhail 1982.02
9 Black Win Kachaeva Ilona 2032.63
Youth Russian Championship, group A,B,D,E
Date 2018-03-30 Rating 1949.83
Round Color Result Opponent
B1 White Loss Danilin Ivan 2462.64
B2 White Loss Reznik Grigorii 1922.21
B3 Black Win Troitsky Vsevolod 1991.80
B4 Black Loss Stoyanov Kirill 2094.12
B5 Black Win Mukhanov Semen 1678.42
B6 White Loss Nebolsin Aleksei 2172.98
B7 Black Win Makhin Matvei 1843.78
B8 White Win Kozhevin Dmitry 1840.07
B9 White Loss Dyachkov Nikita 2229.38
Larix Children tournament 2018
Date 2018-01-28 Rating 1941.14
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Nilov Lev 1962.06
3 Black Loss Noskov Pavel 1797.73
6 Black Draw Kozhevin Dmitry 1836.42
7 Black Win Fokichev Egor 1888.13
8 White Loss Stoyanov Egor 1975.45
9 Black Loss Reznik Grigorii 1927.47
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 1940.95
Round Color Result Opponent
1 White Win Kurchitskii Dmitrii 1521.98
2 White Loss Matushkina Ksenia 2139.01
3 White Win Vostriakova Yulia 1702.24
4 White Win Bezrukov Timofei 1757.06
5 White Win Shabanov Ruslan 2150.99
6 Black Loss Stoyanov Egor 1972.56
7 White Loss Porokhina Ekaterina 2105.47
8 Black Win Agarkov Dmitrii 1775.29
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 1940.20
Round Color Result Opponent
1.1 Black Win Bezrukov Timofei 1756.92
1.2 Black Win Bezrukov Timofei 1756.92
The 26th Russian Championship, First League
Date 2017-11-09 Rating 1938.34
Round Color Result Opponent
1 White Loss Radzevelyuk Alexander 2415.89
2 Black Loss Shabanov Ruslan 2146.48
3 Black Win Pirozhnikova Alisa 1781.01
4 Black Loss Fedoseyev Arseniy 2185.60
5 Black Loss Porokhina Ekaterina 2102.89
6 White Win Sonina Marina 1904.31
7 Black Loss Yusupmurzina Darya 2195.35
8 Black Win Noskov Pavel 1776.04
9 White Win Sadova Taisia 2147.71
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 1922.68
Round Color Result Opponent
1 White Loss Stoyanov Egor 1951.93
3 White Win Nogovitsin Alexander 1943.76
4 Black Win Prokopets Tatyana 2099.23
5 White Loss Matushkina Ksenia 2158.30
6 Black Win Kuznetsov Artem 1898.62
7 Black Loss Metreveli Maksim 2273.28
8 Black Win Novikova Daria 1939.55
9 Black Win Tsehanovich Valeria 1926.38
Youth Russian Championship, group C
Date 2017-03-30 Rating 1886.97
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Gromov Danila 2019.59
2 White Loss Stoyanov Kirill 2085.92
4 White Loss Danilin Ivan 2460.09
5 Black Loss Dyachkov Nikita 2240.83
6 White Loss Bykov Dmitrii 1832.77
7 Black Win Talanov Nikita 1652.28
8 Black Loss Reznik Grigorii 1935.51
9 Black Win Arzybov Vladislav 1959.24
10 Black Loss Metreveli Maksim 2255.15
11 White Win Dik Kirill 1731.93
12 Black Loss Fedoseyev Arseniy 2164.42
13 Black Win Kozhevin Dmitry 1795.64
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 1865.24
Round Color Result Opponent
1 White Loss Prokopets Tatyana 2103.03
2 White Loss Grigoriev Roman 1994.57
3 Black Win Turabov Egor 1481.52
4 White Loss Shangina Alexandra 1898.40
5 Black Win Naumov Egor 1906.84
6 White Loss Tsehanovich Valeria 1917.43
7 Black Loss Stulova Veronika 1948.93
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 1837.23
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Shiryaevskaya Daria 2081.09
2 White Win Tsehanovich Valeria 1903.48
3 Black Loss Stulova Veronika 1921.59
4 White Loss Naumov Egor 1894.26
5 Black Loss Vostriakova Yulia 1642.00
6 White Loss Shangina Alexandra 1905.67
7 Black Loss Fokichev Egor 1787.36
8 White Win Makarova Daria 1677.48
9 Black Win Shabanov Ivan 1682.45
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 1824.96
Round Color Result Opponent
1 White Loss Molotova Anastasja 2048.89
2 White Win Prokopyev Andrei 1833.74
3 White Loss Prokopyev Ruslan 2052.98
4 White Loss Stulova Veronika 1878.17
5 Black Loss Kulin Maxim 1806.95
6 White Loss Kokachev Artem 1784.82
7 Black Win Vostriakova Yulia 1614.43
8 White Win Singaevsky Vladislav 1560.44