Naumov Egor, Russian Renju Association - Renju Rating

Naumov Egor

Place: Podyuga, Russian Renju Association

Rating: 2025.64, Std: 90.15, Rank: 661

First game: 2013-07-28, Last game: 2023-07-25

Top rating: 2070.60 (2020-08-06)

Games: 312, Wins: 142, Draws: 12, Losses: 158

Gy1: 7, Gy2: 43, Gy5: 152

Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2023-07-25 Rating 2025.64
Round Color Result Opponent
A1 Black Loss Metreveli Maksim 2388.10
A3 Black Win Bykov Dmitrii 1794.14
A5 Black Win Kulin Maxim 1855.78
A6 White Loss Stulova Veronika 2068.50
A7 White Win Shangina Alexandra 1929.09
A8 White Loss Stoyanov Kirill 2213.30
A9 White Win Yusupmurzin Danila 2168.44
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2023-01-05 Rating 2014.61
Round Color Result Opponent
V1 Black Win Parshenok Andrey 1602.31
V2 White Loss Kuvaev Vyacheslav 2170.86
V3 Black Loss Kazantsev Konstantin 1993.49
V4 White Win Zolotarev Konstantin 1814.58
V5 Black Win Kozhevin Dmitry 1867.44
V6 Black Loss Startsev Maksim 2197.30
V7 Black Win Letovaltsev Metvei 1725.64
Poduga Cup 2022
Date 2022-11-22 Rating 2013.16
Round Color Result Opponent
1.1 White Loss Matushkina Ksenia 2234.25
1.2 White Loss Matushkina Ksenia 2234.25
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-07-26 Rating 2013.11
Round Color Result Opponent
B1 White Win Semenov Andrei 1864.26
B2 White Win Bykov Dmitrii 1780.89
B3 White Loss Sidorov Mikhail 2305.65
B4 Black Win Kulin Maxim 1868.08
B5 White Win Fokichev Egor 2065.55
B6 Black Win Kozhevin Dmitry 1868.50
B7 Black Win Kuvaev Vyacheslav 2148.03
B8 White Loss Stoyanov Kirill 2208.30
B9 Black Draw Prokopyev Andrei 2050.83
World Renju Youth Cup (online) B Group
Date 2022-07-18 Rating 2011.90
Round Color Result Opponent
1 Black Win Qian Xiao 2103.35
2 Black Loss Liu Chuanxing 2280.65
3 White Loss Xu Bang 2052.21
4 White Loss Liu Yinhong 2038.85
5 Black Win Piruakov Artem 1699.58
6 White Loss Hu Yuhan 1860.76
7 Black Loss Moor Karl-Mattias 2206.23
8 Black Win Liu Yancheng 1764.46
9 Black Loss Marushev Ilya 1781.38
Youth Russian Championship
Date 2022-03-30 Rating 2010.49
Round Color Result Opponent
B1 White Loss Metreveli Maksim 2358.83
B2 White Win Marushev Ilya 1763.26
B3 White Loss Kuvaev Vyacheslav 2131.37
B4 Black Draw Kulin Maxim 1875.54
B5 White Loss Semenov Andrei 1868.30
B6 White Win Sidorov Mikhail 2277.74
B7 Black Loss Dyachkov Nikita 2101.47
B8 Black Loss Stoyanov Kirill 2196.67
B9 White Loss Burtsev Peter 2536.37
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-01-05 Rating 2015.56
Round Color Result Opponent
M1 White Loss Metreveli Maksim 2352.82
M2 Black Win Dyachkov Nikita 2105.87
M3 White Loss Semenov Andrei 1866.49
M4 Black Win Parshenok Andrey 1576.46
M5 Black Loss Stoyanov Kirill 2188.40
M6 Black Loss Stoyanov Egor 2201.98
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-07-24 Rating 2033.52
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Kulin Maxim 1882.22
B2 White Draw Makhin Matvei 1833.49
B3 Black Loss Metreveli Maksim 2341.54
B4 Black Loss Stoyanov Kirill 2181.93
B5 White Win Semenov Andrei 1840.98
B6 White Win Sidorov Mikhail 2235.56
B7 White Win Bykov Dmitrii 1780.96
B8 Black Loss Geletyuk Konstantin 1707.78
B9 White Loss Kuvaev Vyacheslav 2093.84
Poduga Cup 2020
Date 2021-02-07 Rating 2057.77
Round Color Result Opponent
1.1 Black Win Kulin Maxim 1860.98
1.2 Black Win Kulin Maxim 1860.98
3.1 Black Loss Stoyanov Kirill 2184.02
3.2 White Loss Stoyanov Kirill 2184.02
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 2062.97
Round Color Result Opponent
M1 Black Win Potapov Stepan 1816.80
M2 Black Win Kulin Maxim 1853.15
M3 Black Loss Yusupmurzin Danila 2239.13
M4 Black Draw Kuvaev Vyacheslav 2073.96
M5 White Draw Prokopyev Andrei 2036.84
M6 White Win Noskov Pavel 2026.89
M7 White Win Dyachkov Nikita 2146.23
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 2066.92
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Kulin Maxim 1838.02
B2 Black Win Semenov Andrei 1824.74
B3 White Loss Makhin Matvei 1832.17
B4 Black Win Geletyuk Konstantin 1718.92
B5 White Win Metreveli Maksim 2328.94
B6 White Loss Yusupmurzin Danila 2236.00
B7 White Win Dyachkov Nikita 2150.98
B8 Black Win Stoyanov Kirill 2182.44
B9 White Loss Shabanov Ivan 1772.74
B10 White Loss Bykov Dmitrii 1801.82
B11 White Win Kuvaev Vyacheslav 2066.84
World Renju Youth Cup, AB Group
Date 2020-08-06 Rating 2070.60
Round Color Result Opponent
1 Black Win Metreveli Maksim 2331.87
2 Black Loss Kolk Kuno 2332.37
3 Black Loss Pestov Arseni 2174.09
4 Black Loss Kaan Aslan İbrahim 2225.71
5 White Win Lillemaa Argo 2122.46
6 White Win Savvateev Mikhail 2081.37
7 White Win Dyachkov Nikita 2163.07
8 Black Loss Troitsky Vsevolod 2133.65
9 White Win Chan Kam Chio 2037.41
Youth Championship of Poduga. High league
Date 2020-03-07 Rating 2056.77
Round Color Result Opponent
1 White Loss Matushkina Ksenia 2188.50
2 White Loss Stoyanov Kirill 2186.51
3 Black Loss Stulova Veronika 2061.44
4 White Loss Yusupmurzina Darya 2363.24
5 Black Loss Dyachkov Nikita 2183.95
6 Black Win Shabanov Ruslan 2037.04
8 White Loss Prokopyev Andrei 2030.93
9 White Loss Stoyanov Egor 2147.79
10 Black Win Shangina Alexandra 1953.96
11 White Loss Porokhina Ekaterina 2148.84
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 2060.66
Round Color Result Opponent
1 Black Win Nikolaev Mikhail 1687.14
2 Black Loss Yudina Maria 2220.20
3 White Win Mikryukov Sergey 1890.73
4 White Win Stoyanov Egor 2139.51
5 White Loss Semenov Oleg 2297.34
6 Black Win Shabanov Ruslan 2048.54
7 Black Loss Stoyanov Kirill 2169.33
Poduga Cup 2019
Date 2019-11-20 Rating 2061.32
Round Color Result Opponent
1.1 White Win Kazantsev Konstantin 1817.19
1.2 White Win Kazantsev Konstantin 1817.19
2.1 White Win Vostriakova Yulia 1820.01
2.2 Black Win Vostriakova Yulia 1820.01
3.1 Black Win Stulova Veronika 2054.94
3.2 Black Win Stulova Veronika 2054.94
4.1 Black Loss Dyachkov Nikita 2188.86
4.2 Black Win Dyachkov Nikita 2188.86
4.3 Black Loss Dyachkov Nikita 2188.86
The 28th Russian Championship, First League
Date 2019-11-02 Rating 2059.18
Round Color Result Opponent
2 White Loss Mikryukov Mikhail 2347.64
3 White Loss Arzybov Vladislav 2039.47
4 Black Loss Troitsky Vsevolod 2095.24
5 White Loss Kondakov Ilya 2056.60
6 Black Loss Gorbachev Daniil 1883.92
7 Black Win Kuvaev Vyacheslav 1998.50
8 Black Win Kachaeva Ilona 2008.57
9 Black Draw Sidorov Mikhail 2084.18
Qualification Tournament
Date 2019-10-07 Rating 2058.98
Round Color Result Opponent
1 Black Draw Stoyanov Kirill 2145.56
2 Black Win Stulova Veronika 2049.76
3 Black Loss Stoyanov Egor 2128.26
4 White Loss Kulin Maxim 1828.32
5 Black Win Shangina Alexandra 1945.46
6 White Loss Prokopyev Andrei 2040.29
7 Black Win Fokichev Egor 1928.34
8 White Win Yusupmurzina Darya 2348.59
9 White Win Dyachkov Nikita 2188.23
10 White Win Porokhina Ekaterina 2133.23
11 Black Loss Matushkina Ksenia 2172.54
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 2047.74
Round Color Result Opponent
1 Black Win Geletyuk Konstantin 1733.08
2 White Loss Metreveli Maksim 2344.63
3 White Win Buslakova Darya 1804.53
4 Black Loss Yusupmurzina Darya 2332.58
5 White Loss Prokopyev Andrei 2030.58
6 Black Win Bykov Dmitrii 1819.84
7 Black Win Stulova Veronika 2049.29
8 Black Win Stoyanov Kirill 2136.53
9 White Win Shabanov Ruslan 2086.41
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 2029.65
Round Color Result Opponent
AB1 Black Win Dyachkov Nikita 2187.83
AB2 White Loss Yusupmurzin Danila 2247.61
AB3 Black Loss Stoyanov Kirill 2136.13
AB4 White Loss Semenov Oleg 2351.70
AB5 Black Loss Arzybov Vladislav 2031.02
AB6 Black Win Kovalyov Mikhail 1576.58
AB7 White Loss Kinelovskiy Nikita 2134.25
AB8 Black Win Vaneev Maxim 1867.54
AB9 White Win Potapov Maxim 1881.06
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 2013.22
Round Color Result Opponent
1 White Win Shabanov Ruslan 2108.61
2 Black Draw Stoyanov Kirill 2120.51
3 Black Loss Yudina Maria 2220.19
4 White Loss Prokopyev Andrei 1994.26
5 White Win Fokichev Egor 1919.74
6 Black Loss Stulova Veronika 2043.86
7 White Win Bykov Dmitrii 1838.95
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 2005.64
Round Color Result Opponent
3.1 White Loss Buslakova Anastasja 1811.16
3.2 Black Win Buslakova Anastasja 1811.16
3.3 Black Win Buslakova Anastasja 1811.16
4.1 White Win Prokopyev Andrei 1986.73
4.2 Black Loss Prokopyev Andrei 1986.73
4.3 Black Win Prokopyev Andrei 1986.73
5.1 Black Loss Stulova Kristina 2166.99
5.2 Black Win Stulova Kristina 2166.99
5.3 Black Loss Stulova Kristina 2166.99
The 27th Russian Championship, First League
Date 2018-11-04 Rating 1999.57
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Metreveli Irina 2376.15
2 White Loss Yusupmurzina Darya 2294.92
3 Black Win Gorbachev Daniil 1827.78
4 Black Loss Smirnov Evgeny 2417.98
5 Black Loss Porokhina Ekaterina 2116.65
6 Black Win Kozhevin Dmitry 1836.85
7 Black Loss Arzybov Vladislav 2030.34
8 White Draw Makhin Matvei 1863.68
9 White Loss Sidorov Mikhail 1982.02
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 1985.13
Round Color Result Opponent
1 White Win Shkiperova Karina 1599.72
2 White Win Vohtomina Vladislava 2137.92
3 Black Loss Metreveli Maksim 2318.10
4 White Loss Matushkina Ksenia 2120.84
5 White Win Tsehanovich Daria 1724.80
6 Black Loss Stulova Veronika 2030.30
7 White Loss Novikova Daria 1995.67
8 Black Win Noskov Pavel 1840.29
9 Black Loss Stoyanov Egor 1999.14
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 1966.03
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Fedotov Denis 2593.98
2 White Win Tsehanovich Daria 1709.90
3 White Loss Vohtomina Vladislava 2159.81
4 White Win Semenov Andrei 1689.22
5 White Win Muugamae Eric 1926.97
6 Black Loss Metreveli Maksim 2288.61
7 White Win Tsehanovich Valeria 1929.57
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 1962.70
Round Color Result Opponent
1 Black Win Startsev Maksim 1768.58
3 Black Win Barabanov Daniil 1714.43
4 Black Loss Yusupmurzin Danila 2242.54
5 White Win Kulina Daria 1676.06
6 White Win Kozhevin Dmitry 1834.78
7 Black Loss Yusupmurzina Darya 2203.01
8 White Loss Porokhina Ekaterina 2105.47
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 1960.04
Round Color Result Opponent
1.1 Black Win Tsehanovich Daria 1707.68
1.2 Black Win Tsehanovich Daria 1707.68
2.1 White Loss Dyachkov Nikita 2236.93
2.2 White Loss Dyachkov Nikita 2236.93
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 1937.47
Round Color Result Opponent
2 Black Loss Lashko Kira 2451.71
3 White Win Startsev Maksim 1773.17
4 Black Loss Yusupmurzin Danila 2209.49
5 White Win Agarkov Dmitrii 1740.75
6 White Loss Yusupmurzina Darya 2170.12
7 White Win Vostriakova Yulia 1685.58
8 White Loss Kuznetsov Artem 1898.62
9 White Draw Popova Daria 1840.35
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 1906.84
Round Color Result Opponent
1 White Loss Vostryakov Alexey 2255.59
2 Black Win Agarkov Dmitrii 1702.03
3 White Loss Stulova Kristina 2136.75
4 White Loss Novikova Daria 1928.48
5 White Loss Kuvaev Vyacheslav 1865.24
6 Black Win Prokopyev Andrei 1893.30
7 White Loss Prokopyev Ruslan 2036.79
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 1894.26
Round Color Result Opponent
1 White Loss Oborina Anastasja 2380.21
2 Black Win Simanovskaia Viktoria 1636.07
3 White Loss Stulova Kristina 2109.63
4 Black Win Kuvaev Vyacheslav 1837.23
5 Black Loss Metreveli Maksim 2187.05
6 Black Loss Stoyanov Egor 1877.85
7 Black Win Fokicheva Anna 1753.25
8 Black Win Shelginskih Maksim 1793.47
9 White Loss Lapin Ivan 1914.02
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 1880.58
Round Color Result Opponent
1 White Loss Vostryakov Alexey 2262.28
2 Black Win Kozhevin Dmitry 1741.92
3 White Loss Romanov Sergey 2156.45
4 Black Win Sokolov Mikhail 1751.23
5 Black Draw Yusupmurzin Konstantin 1770.50
6 White Loss Shabanov Ruslan 2090.92
7 White Draw Shangina Alexandra 1902.12
8 White Loss Ponezhin Gennady 2149.06
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 1871.66
Round Color Result Opponent
1 Black Win Vohtomin Matvei 1473.75
2 White Win Shiryaevskaya Daria 2086.92
3 White Loss Fedotov Denis 2480.58
4 Black Win Stoyanov Kirill 2065.60
5 White Loss Vostryakov Alexey 2253.03
6 White Loss Vostryakov Alexey 2253.03
6 White Loss Prokopets Tatyana 2127.87
7 Black Loss Shangina Alexandra 1880.28
8 Black Loss Kulin Maxim 1797.12
9 White Loss Kulina Daria 1647.28
10 White Win Sokolov Mikhail 1727.95
Youth European Championship
Date 2015-05-04 Rating 1869.50
Round Color Result Opponent
C1 White Loss Danilin Ivan 2378.17
C2 Black Win Erman Deniz Kaan 1871.92
C3 White Loss Narva Mart 1881.71
C4 Black Win Toprak Sarp Firat 1710.75
C5 Black Win Kõlar Karl-Ustav 1964.54
C6 Black Loss Ikla Markus 2104.11
C7 Black Win Prokopyev Andrei 1767.22
C8 Black Win Teyyar Selim 1883.86
C9 Black Loss Pukk Oskar 1734.52
Youth Russian Championship, group C
Date 2015-03-28 Rating 1866.10
Round Color Result Opponent
2 White Loss Danilin Ivan 2368.79
3 Black Loss Sokolov Mikhail 1712.57
5 White Win Prokopyev Andrei 1761.70
6 Black Loss Epifanov Evgenii 1944.13
7 White Loss Nebolsin Aleksei 2109.39
9 White Loss Molodtsov Kirill 1856.00
10 Black Win Kokachev Artem 1782.49
11 White Loss Nikolaev Nikita 2129.78
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 1866.53
Round Color Result Opponent
1 White Loss Mikryukov Mikhail 2316.07
2 Black Win Bykova Anastasya 1631.49
3 White Loss Oborina Anastasja 2369.20
4 Black Win Shangina Alexandra 1854.82
5 White Loss Yusupmurzin Danila 2077.08
5 White Loss Yusupmurzin Danila 2077.08
6 Black Win Musaev Vladislav 1702.63
7 White Loss Nogovitsin Alexander 2003.09
8 Black Win Prokopyev Andrei 1754.86
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-07-14 Rating 1861.99
Round Color Result Opponent
1 White Loss Vostryakov Alexey 2252.38
2 White Win Mikerin Maksim 1620.30
3 White Loss Stulova Darya 2105.06
4 Black Win Viatkina Maria 1819.24
5 White Loss Novozhilova Polina 1816.89
6 White Loss Semenov Oleg 2260.03
7 Black Win Sokolov Mikhail 1693.01
8 White Win Musaev Vladislav 1705.58
9 Black Win Stoyanova Anastasiya 1783.91
10 Black Win Korolyova Natalya 1724.30
Youth Russian Championship,group C
Date 2014-03-29 Rating 1851.67
Round Color Result Opponent
1 White Loss Danilin Ivan 2306.80
3 White Loss Fedoseyev Arseniy 2109.31
4 White Win Metreveli Maksim 2000.43
5 Black Win Utkin Dmitryi 1772.93
6 White Loss Nikolaev Nikita 2105.47
7 Black Loss Dyachkov Nikita 2080.86
8 Black Loss Musikhin Leonid 1978.64
9 Black Win Kuznetsov Artem 1799.82
10 White Loss Stoyanov Kirill 1979.96
11 White Win Pastuhov Ruslan 1743.13
12 White Loss Tikhomirov Stepan 2000.00
13 Black Win Mityagin Anton 1801.49
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 1839.39
Round Color Result Opponent
1 White Loss Karpov Fyodor 2128.46
2 Black Loss Novikova Daria 1878.87
3 White Loss Zhukova Iana 1778.95
4 Black Loss Piruakov Artem 1708.34
5 White Loss Tsehanovich Valeria 1835.11
6 White Win Yusupmurzina Darya 1856.40
7 Black Win Vokhtomina Yulia 1536.43
8 Black Win Shabanov Ivan 1679.88
Youth Championship of Arkhangelsk region, groups C, F
Date 2013-07-28 Rating 1832.50
Round Color Result Opponent
1 White Loss Matushkina Ksenia 2036.62
2 Black Loss Tarabrina Elizaveta 1773.89
3 White Loss Sarhadov Andrey 1855.02
4 White Win Sheina Elizaveta 1684.40
5 Black Win Stulova Veronika 1691.88
6 Black Win Pastuhov Ruslan 1742.62
7 Black Loss Popova Daria 1790.25
8 Black Win Porokhina Ekaterina 1888.53
9 White Loss Tsehanovich Valeria 1846.27