Kryuchok Roman, Russian Renju Association - Renju Rating

Kryuchok Roman

Place: Podyuga, Russian Renju Association

Rating: 2512.58, Std: 154.18, Rank: 90

First game: 2004-06-13, Last game: 2020-08-06

Top rating: 2580.04 (2016-01-05)

Games: 1122, Wins: 683, Draws: 96, Losses: 343

Gy1: 0, Gy2: 0, Gy5: 15

World Renju Youth Cup, AB Group
Date 2020-08-06 Rating 2512.58
Round Color Result Opponent
1 Black Win Holtsman Kris 2026.56
2 White Loss Danilin Ivan 2524.85
3 Black Win Savvateev Mikhail 2080.95
4 Black Win Metreveli Maksim 2331.46
5 Black Loss Topkin Georg-Romet 2569.43
6 Black Win Suenaga Daiki 2230.98
7 White Win Kolk Kuno 2332.01
8 White Draw László Zoltán 2556.86
9 Black Loss Gromov Danila 2415.40
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 2523.02
Round Color Result Opponent
1 Black Win Prokopyev Andrei 2034.44
2 White Win Stoyanov Egor 2139.12
3 Black Loss Metreveli Maksim 2348.57
4 Black Win Stoyanov Kirill 2168.95
5 Black Win Yusupmurzin Danila 2225.29
6 Black Win Semenov Oleg 2297.02
12th Team World Championship
Date 2018-05-05 Rating 2556.90
Round Color Result Opponent
1 White Loss Sushkov Vladimir 2816.93
3 Black Loss Fedorkin Oleg 2652.23
4 White Draw Oll Aivo 2729.04
5 White Draw Lan Zhiren 2623.40
6 White Loss Gardström Petter 2637.22
7 Black Win Okabe Hiroshi 2671.70
8 White Win Topkin Georg-Romet 2525.63
9 Black Loss Gardström Petter 2637.22
10 Black Draw Fedorkin Oleg 2652.23
Youth Russian Championship, group A,B,D,E
Date 2018-03-30 Rating 2558.23
Round Color Result Opponent
1 Black Win Stulova Darya 2060.86
2 White Win Semenov Oleg 2389.77
3 White Win Nogovitsin Alexander 1952.20
4 White Win Vostryakov Alexey 2222.81
5 White Loss Shabanov Ruslan 2154.09
6 Black Win Oborina Anastasja 2357.10
7 Black Win Prokopets Tatyana 2121.08
The 26nd Russian Championship, High League
Date 2018-02-25 Rating 2559.73
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Fedorkin Oleg 2663.24
2 Black Win Filinov Vladimir 2468.59
3 White Draw Artemyev Sergey 2529.65
4 White Draw Danilin Ivan 2461.51
5 Black Win Metreveli Maksim 2290.13
6 White Draw Golomaryov Anthony 2601.09
8 White Loss Karasyov Maxim 2612.66
9 Black Win Kachaev Denis 2506.84
10 Black Win Salnikov Pavel 2571.60
11 Black Draw Radzevelyuk Alexander 2414.77
12 Black Draw Epifanov Dmitry 2634.25
13 Black Draw Balabhai Viktor 2443.34
14 Black Win Katsev Ilya 2377.91
15 White Loss Makarov Pavel 2574.38
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 2561.61
Round Color Result Opponent
1 White Win Tsehanovich Valeria 1929.31
2 Black Win Vohtomina Vladislava 2159.54
3 Black Win Metreveli Maksim 2288.44
4 White Win Oborina Anastasja 2366.12
5 Black Loss Fedotov Denis 2593.75
6 Black Win Dyachkov Nikita 2238.01
7 Black Win Porokhina Ekaterina 2103.44
The 26th Russian Championship, First League
Date 2017-11-09 Rating 2562.54
Round Color Result Opponent
1 White Win Shabanov Ruslan 2146.23
2 Black Win Radzevelyuk Alexander 2415.67
3 White Draw Semenov Oleg 2401.18
4 Black Win Metreveli Maksim 2288.83
5 White Win Lavrik-Karmazin Maksim 2418.39
6 White Win Golomaryov Anthony 2597.01
7 Black Win Filinov Vladimir 2454.70
8 White Loss Balabhai Viktor 2457.07
9 Black Draw Danilin Ivan 2465.97
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 2558.38
Round Color Result Opponent
1 Black Win Porokhina Ekaterina 2093.86
2 Black Win Stulova Veronika 1983.28
3 White Win Yusupmurzin Danila 2209.26
4 Black Win Dyachkov Nikita 2234.14
5 Black Win Lashko Kira 2451.48
6 Black Loss Fedotov Denis 2574.60
7 Black Loss Stulova Kristina 2169.81
8 Black Win Semenov Oleg 2400.41
9 White Loss Vostryakov Alexey 2241.86
Youth Russian Championship, group A,B
Date 2017-03-30 Rating 2564.73
Round Color Result Opponent
1 Black Win Orlov Maxim 2189.83
3 White Win Postnikov Fedor 2095.64
4 White Loss Fedotov Denis 2562.35
5 White Win Shabanov Ruslan 2135.15
6 Black Win Glibin Aleksey 2123.74
7 White Win Yusupmurzin Danila 2201.26
8 Black Win Lapin Ivan 1916.98
9 Black Win Golomaryov Anthony 2593.18
10 White Win Ponezhin Gennady 2190.80
11 White Win Nogovitsin Alexander 1940.20
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 2565.33
Round Color Result Opponent
1 Black Win Molotova Anastasja 2016.69
2 Black Win Yusupmurzin Danila 2193.67
3 Black Win Dyachkov Nikita 2243.38
4 Black Loss Oborina Anastasja 2396.83
5 White Win Matushkina Ksenia 2181.33
6 Black Win Shabanov Ruslan 2126.06
7 Black Loss Fedotov Denis 2558.12
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 2575.74
Round Color Result Opponent
1 Black Win Porokhina Ekaterina 2061.45
2 White Win Shiryaevskaya Daria 2080.89
3 Black Loss Karpov Fyodor 2186.66
5 Black Win Litvinova Yulia 2199.96
6 White Win Dyachkov Nikita 2242.32
6 White Win Fedotov Denis 2553.06
8 Black Win Lashko Kira 2487.37
9 Black Win Semenov Oleg 2376.97
The 24nd Russian Championship, High League
Date 2016-02-28 Rating 2579.83
Round Color Result Opponent
1 White Win Fedotov Denis 2544.48
2 White Win Volkov Sergey 2399.37
3 Black Loss Salnikov Pavel 2618.61
4 White Loss Makarov Pavel 2567.74
5 Black Win Artemyev Sergey 2545.95
6 Black Loss Nikonov Konstantin 2687.33
7 White Win Balabhai Viktor 2438.83
8 Black Win Potapov Alexey 2542.42
9 White Win Mikryukov Mikhail 2350.77
10 White Draw Radzevelyuk Alexander 2427.45
11 Black Win Mikhailov Alexander 2552.18
12 Black Win Sirategyan Karen 2380.87
13 Black Loss Berezin Roman 2475.90
14 Black Loss Epifanov Dmitry 2668.05
15 White Draw Fedorkin Oleg 2687.74
Poduga Championship, High league
Date 2016-02-07 Rating 2579.71
Round Color Result Opponent
1 White Win Shiryaevskaya Daria 2104.12
2 Black Win Lashko Kira 2495.46
3 Black Draw Fedotov Denis 2538.81
4 Black Loss Semenov Oleg 2355.14
5 White Loss Mikryukov Mikhail 2352.49
6 Black Win Oborina Anastasja 2365.44
7 White Win Vostryakov Alexey 2260.25
8 Black Win Kurdina Olga 2346.48
9 White Win Ponezhin Gennady 2148.53
10 Black Win Dyachkov Nikita 2238.47
11 White Win Yusupmurzin Danila 2163.09
12 Black Win Stoyanov Kirill 2095.63
13 Black Win Shabanov Ruslan 2094.46
1st Team Renju Cup of General Consul of Japan in St. Petersburg
Date 2016-01-10 Rating 2580.00
Round Color Result Opponent
1 Black Win Murumaa Magnus 1907.38
2 Black Win Dyachkov Nikita 2231.71
3 White Loss Nikonov Konstantin 2685.03
4 Black Win Moiseyev Kirill 2203.65
5 White Draw Artemyev Sergey 2548.32
6 Black Win Kuleshov Mikhail 2197.42
8 White Win Piik Sander 2055.86
9 Black Draw Lents Johann 2628.82
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 2580.04
Round Color Result Opponent
1 White Win Prokopyev Ruslan 2052.81
2 White Win Novikova Daria 1906.65
3 Black Win Sumarokova Aleksandra 2349.84
4 Black Win Oborina Anastasja 2363.93
5 White Win Fedotov Denis 2528.32
6 Black Win Vostryakov Alexey 2262.10
7 Black Win Serdyukov Egor 2525.65
8 Black Win Kurdina Olga 2351.90
The 24th Russian Championship, First League
Date 2015-11-06 Rating 2572.84
Round Color Result Opponent
1 White Draw Mikryukov Mikhail 2349.72
2 Black Win Katsev Ilya 2294.42
3 Black Loss Fedotov Denis 2509.91
4 Black Win Sirategyan Karen 2391.85
5 Black Win Semenov Oleg 2342.54
6 Black Draw Metreveli Irina 2405.79
7 White Loss Salnikov Pavel 2610.38
8 Black Win Radzevelyuk Alexander 2426.14
9 Black Win Potapov Alexey 2557.74
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 2561.24
Round Color Result Opponent
1 Black Win Lapin Ivan 1887.89
2 Black Win Dyachkov Nikita 2175.09
3 Black Win Stulova Darya 2109.57
4 White Win Semenov Oleg 2334.93
5 Black Win Kurdina Olga 2384.99
6 Black Win Lashko Kira 2481.71
7 White Draw Fedotov Denis 2480.41
8 Black Draw Oborina Anastasja 2361.66
9 Black Win Shiryaevskaya Daria 2086.73
10 Black Win Vostryakov Alexey 2252.85
Youth European Championship
Date 2015-05-04 Rating 2546.95
Round Color Result Opponent
A10 White Loss Hõbemägi Martin 2610.67
AD2 Black Draw Rahumägi Brenet 2208.66
AD3 Black Loss Kurdina Olga 2400.37
AD4 Black Win Mesila Villem 2534.18
AD5 Black Loss Hõbemägi Martin 2610.67
AD7 Black Win Rahumägi Brenet 2208.66
AD8 Black Win Kurdina Olga 2400.37
AD9 Black Loss Mesila Villem 2534.18
The 23nd Russian Championship, High League
Date 2015-02-22 Rating 2542.37
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Balabhai Viktor 2454.52
2 Black Draw Golomaryov Anthony 2510.09
3 Black Draw Artemyev Sergey 2565.64
4 Black Win Karasyov Maxim 2597.31
5 Black Loss Makarov Pavel 2590.17
6 White Loss Fedorkin Oleg 2691.98
7 Black Win Oborina Anastasja 2358.20
8 White Draw Fedotov Denis 2456.47
9 Black Loss Filinov Vladimir 2492.96
10 Black Draw Epifanov Dmitry 2657.56
11 Black Win Katsev Ilya 2270.11
12 Black Draw Metreveli Irina 2420.74
13 White Draw Salnikov Pavel 2586.33
14 Black Loss Nikonov Konstantin 2677.22
15 Black Draw Mikhailov Alexander 2570.61
Poduga Championship, High League
Date 2015-02-08 Rating 2542.78
Round Color Result Opponent
2 White Win Fedotov Denis 2453.92
3 White Win Lashko Kira 2450.39
4 Black Loss Oborina Anastasja 2360.27
5 White Win Mikryukov Mikhail 2318.98
6 Black Win Sorokina Oksana 2425.45
7 Black Loss Semenov Oleg 2311.91
8 Black Win Vostryakov Alexey 2243.73
9 Black Win Prokopets Tatyana 2132.23
10 Black Win Vohtomina Vladislava 2132.09
11 Black Win Stulova Darya 2110.46
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 2543.36
Round Color Result Opponent
1 Black Win Evdokimova Ksenija 1929.38
2 White Win Shiryaevskaya Daria 2073.31
3 Black Win Ponezhin Gennady 2169.67
4 Black Win Lashko Kira 2444.52
5 Black Loss Merkulov Artyom 2540.57
6 Black Win Kurdina Olga 2397.03
7 Black Win Mikryukov Mikhail 2315.89
8 Black Loss Fedotov Denis 2448.66
The 23th Russian Championship, First League
Date 2014-11-07 Rating 2544.70
Round Color Result Opponent
1 Black Win Nogovitsin Alexander 2012.68
2 White Win Yusupmurzin Danila 2061.76
3 White Loss Katsev Ilya 2276.22
4 Black Win Barykin Victor 2490.72
5 Black Loss Kurdina Olga 2398.69
6 Black Loss Golomaryov Anthony 2490.25
7 Black Win Volkov Sergey 2400.53
8 Black Win Lisyutin Alexander 2198.96
9 White Draw Metreveli Irina 2423.82
Youth World Championship
Date 2014-08-13 Rating 2555.04
Round Color Result Opponent
A10 Black Win Väljataga Paul 2317.36
AD1 White Loss Hõbemägi Martin 2600.28
AD2 Black Win Kurdina Olga 2399.27
AD3 White Win Liu Xun 2385.06
AD4 Black Win Mesila Villem 2514.81
AD5 Black Win Makhina Alla 1834.64
AD6 Black Loss Wang Qingqing 2636.63
AD7 Black Win Rizvanov Edward 2396.95
AD8 White Win Rachitskaya Viktoria 2274.56
AD9 Black Win Oborina Anastasja 2388.20
Karepa Open Yamaguchi
Date 2014-08-01 Rating 2555.47
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kiviberg Emma-Lotta 1591.13
2 White Win Popova Daria 1825.03
3 Black Win Lillemaa Argo 2296.78
4 Black Win Lashko Kira 2409.46
5 Black Win Karlsson Stefan 2492.24
6 Black Loss Taimla Tunnet 2796.42
7 Black Loss Kurdina Olga 2400.12
Karepa Open Taraguchi
Date 2014-07-30 Rating 2555.54
Round Color Result Opponent
1 Black Win Pozderova Elina 2009.25
2 White Win Karpov Fyodor 2121.29
3 Black Win Stoyanov Kirill 2007.90
4 Black Win Hõbemägi Martin 2598.57
5 White Loss Fedotov Denis 2432.62
6 White Win Yusupmurzin Danila 2034.48
7 White Loss Kolk Kuno 2243.51
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-07-14 Rating 2557.02
Round Color Result Opponent
1 White Win Porokhina Ekaterina 1938.40
2 Black Win Yusupmurzina Darya 1891.31
3 White Win Semenov Oleg 2259.87
4 White Win Oborina Anastasja 2389.48
5 White Win Sumarokova Aleksandra 2331.83
6 Black Win Lashko Kira 2407.75
7 Black Win Vostryakov Alexey 2252.22
8 Black Win Fedotov Denis 2430.68
9 White Win Shiryaevskaya Daria 2078.84
10 Black Win Ponezhin Gennady 2143.44
European Championship
Date 2014-07-02 Rating 2556.70
Round Color Result Opponent
1 Black Win Orlov Denis 2155.75
2 White Draw Soosõrv Ants 2713.09
3 Black Win Fedotov Denis 2429.80
4 Black Draw Hõbemägi Martin 2599.54
5 Black Draw Serdyukov Egor 2521.09
6 Black Draw Filinov Vladimir 2506.09
7 White Loss Mesila Villem 2510.58
8 Black Loss Salnikova Nonna 2304.68
9 Black Win Jonsson Peter 2342.60
10 White Loss Lents Johann 2579.31
11 Black Win Lõhmus Kristofer 2129.76
Team World Championship
Date 2014-05-03 Rating 2559.42
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Soosõrv Ants 2708.67
2 Black Loss Chen Ya-Hui 2293.91
3 Black Loss Chen Ko-Han 2662.09
6 Black Loss Meritee Ando 2868.45
7 White Win Chien Yung-Hsuan 2442.60
9 White Loss Fukui Nobuhiro 2583.31
Youth Russian Championship,groups A,B
Date 2014-03-29 Rating 2565.56
Round Color Result Opponent
1 Black Win Karpov Fyodor 2123.71
2 White Win Postnikov Fedor 2053.19
3 White Win Vostryakov Alexey 2235.70
4 Black Draw Fedotov Denis 2426.66
5 Black Win Golomaryov Anthony 2458.42
6 Black Win Yusupmurzin Danila 2000.90
7 White Loss Ponezhin Gennady 2138.43
8 Black Win Shabanov Ruslan 2015.24
9 Black Win Semenov Oleg 2234.77
The 22th Russian Championship, High League
Date 2014-02-16 Rating 2573.66
Round Color Result Opponent
1 Black Win Sirategyan Karen 2421.31
2 Black Win Balabhai Viktor 2499.85
3 Black Draw Artemyev Sergey 2571.34
4 Black Loss Epifanov Dmitry 2644.84
5 Black Draw Fedorkin Oleg 2656.50
6 Black Win Nikonov Konstantin 2677.63
7 Black Loss Mikhailov Alexander 2584.86
8 Black Win Radzevelyuk Alexander 2409.60
9 Black Win Golomaryov Anthony 2453.02
10 Black Loss Salnikov Pavel 2573.56
11 Black Win Makarov Pavel 2593.77
12 Black Win Karasyov Maxim 2597.81
13 White Loss Smirnov Evgeny 2437.11
14 Black Loss Filinov Vladimir 2507.49
15 Black Win Fedotov Denis 2421.19
Poduga Championship, High League
Date 2014-02-07 Rating 2574.93
Round Color Result Opponent
1 Black Win Sorokina Oksana 2408.40
3 Black Win Lashko Kira 2404.82
4 White Win Oborina Anastasja 2392.78
5 Black Win Fedotov Denis 2418.98
6 Black Win Mikryukov Mikhail 2309.16
7 Black Win Vostryakov Alexey 2225.56
8 White Win Semenov Oleg 2223.19
9 White Win Shiryaevskaya Daria 2072.82
10 White Win Prokopets Tatyana 2085.70
11 Black Win Shabanov Ruslan 2008.23
12 White Win Matushkina Ksenia 2063.99
Lariks 2014
Date 2014-02-02 Rating 2575.01
Round Color Result Opponent
1 White Win Sadelov Igor 2042.45
2 White Loss Mikhailov Alexander 2584.87
3 Black Win Karpov Fyodor 2126.76
4 White Loss Hõbemägi Martin 2571.72
5 Black Win Kawamura Norihiko 2619.97
6 Black Win Sinitsyn Vladimir 2143.36
7 Black Win Mesila Villem 2471.12
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 2575.18
Round Color Result Opponent
1 Black Win Evdokimova Ksenija 1935.24
2 Black Win Stulova Darya 2098.88
3 Black Draw Fedotov Denis 2411.14
4 Black Win Yusupmurzin Danila 1989.66
5 Black Win Mikryukov Mikhail 2303.33
6 Black Win Oborina Anastasja 2396.03
7 Black Win Sumarokova Aleksandra 2291.50
8 Black Win Kurdina Olga 2402.55
The 22th Russian Championship, First League
Date 2013-11-09 Rating 2572.27
Round Color Result Opponent
1 Black Win Sumarokova Aleksandra 2288.96
2 Black Win Volkov Sergey 2381.56
3 Black Win Kurdina Olga 2406.11
4 Black Loss Makarov Pavel 2595.54
5 Black Draw Kachaev Denis 2484.45
6 Black Win Sirategyan Karen 2425.23
7 Black Win Nikonov Konstantin 2669.46
8 Black Loss Artemyev Sergey 2580.28
9 Black Win Salnikova Nonna 2295.01
10 White Draw Metreveli Irina 2432.14
11 White Draw Fedorkin Oleg 2646.21
Youth Championship of Arkhangelsk region, groups A, B, D,E
Date 2013-07-28 Rating 2562.08
Round Color Result Opponent
1 Black Win Strezhnev Mikhail 1857.62
2 White Win Evdokimova Ksenija 1919.72
3 Black Win Stulova Darya 2087.25
4 Black Win Lashko Kira 2424.69
5 White Win Ponezhin Gennady 2105.16
6 Black Win Fedotov Denis 2368.35
7 Black Win Vostryakov Alexey 2195.61
8 Black Loss Kurdina Olga 2399.18
9 White Win Prokopets Tatyana 2042.38
Karepa Open Yamaguchi and Mind Sport Triathlon
Date 2013-07-11 Rating 2560.21
Round Color Result Opponent
1 Black Win Olumets Erko 2116.16
2 Black Win Reinik Liise-Marie 2043.14
3 White Win Mikryukov Mikhail 2296.98
4 Black Win Oborina Anastasja 2392.02
5 White Win Semenov Oleg 2180.38
6 Black Win Fedotov Denis 2364.69
7 White Draw Kurdina Olga 2398.25
Karepa Open Taraguchi
Date 2013-07-08 Rating 2559.72
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Taimla Tunnet 2828.54
2 Black Win Olumets Erko 2115.97
3 White Win Metreveli Georgiy 2197.14
4 Black Win Savik Aki 1787.06
5 Black Win Holtsman Kris 1994.83
6 Black Win Vostryakov Alexey 2190.45
7 Black Win Lashko Kira 2424.90
Youth European Championship
Date 2013-07-05 Rating 2559.13
Round Color Result Opponent
A10 Black Win Kallikorm Kevin Kaido 1917.54
AD1 Black Win Kurdina Olga 2397.89
AD2 Black Loss Mesila Villem 2413.05
AD3 Black Win Glibina Ekaterina 1968.55
AD4 Black Win Oborina Anastasja 2393.21
AD5 Black Win Kallikorm Kevin Kaido 1917.54
AD6 Black Win Kurdina Olga 2397.89
AD7 Black Loss Mesila Villem 2413.05
AD8 Black Win Glibina Ekaterina 1968.55
AD9 Black Draw Oborina Anastasja 2393.21
Youth Russian Championship,groups A,D
Date 2013-03-30 Rating 2544.71
Round Color Result Opponent
1 Black Win Makhina Alla 1803.47
2 Black Draw Kurdina Olga 2394.89
3 Black Loss Pestereva Maria 2238.86
4 Black Win Prokopyev Ruslan 2033.26
5 White Win Kartashev Daniil 2465.18
6 Black Draw Oborina Anastasja 2401.63
8 Black Win Makhina Alla 1803.47
9 Black Win Kurdina Olga 2394.89
10 White Win Pestereva Maria 2238.86
11 White Win Prokopyev Ruslan 2033.26
12 White Loss Kartashev Daniil 2465.18
13 White Win Oborina Anastasja 2401.63
The 21th Russian Championship, High League
Date 2013-02-24 Rating 2541.17
Round Color Result Opponent
2 White Loss Filinov Vladimir 2539.41
3 Black Draw Sirategyan Karen 2404.76
4 Black Draw Metreveli Irina 2422.49
5 White Loss Serdyukov Egor 2566.73
6 White Loss Balabhai Viktor 2508.45
7 White Win Radzevelyuk Alexander 2398.44
8 Black Loss Mikhailov Alexander 2621.88
9 Black Loss Nikonov Konstantin 2642.70
10 White Win Makarov Pavel 2592.28
11 Black Win Kartashev Daniil 2460.21
12 Black Loss Epifanov Dmitry 2627.29
13 Black Draw Karasyov Maxim 2586.93
14 Black Win Salnikov Pavel 2577.84
15 Black Win Volkov Sergey 2370.49
Poduga Championship, High League
Date 2013-02-15 Rating 2540.79
Round Color Result Opponent
1 Black Win Prokopets Tatyana 1996.01
2 Black Win Fedotov Denis 2334.81
3 Black Win Merkulov Artyom 2515.19
4 Black Win Kurdina Olga 2393.97
5 Black Loss Mikryukov Mikhail 2314.08
6 Black Win Oborina Anastasja 2404.63
7 Black Loss Lashko Kira 2414.77
8 Black Win Vostryakov Alexey 2168.39
9 Black Win Semenov Oleg 2140.04
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2013-01-06 Rating 2538.84
Round Color Result Opponent
1 White Win Karpov Fyodor 2072.08
2 Black Draw Novikov Nikolay 2403.76
3 Black Win Semenov Oleg 2131.55
4 Black Win Kurdina Olga 2386.21
5 White Win Savrasov Ruslan 2150.76
6 White Win Oborina Anastasja 2411.93
7 Black Win Sorokina Oksana 2435.00
8 Black Loss Serdyukov Egor 2575.10
9 Black Draw Krayeva Tatyana 2325.66
The 21th Russian Championship, First League
Date 2012-11-10 Rating 2534.73
Round Color Result Opponent
1 Black Win Lashko Kira 2391.98
2 Black Draw Radzevelyuk Alexander 2410.29
3 Black Draw Balabhai Viktor 2495.50
4 Black Draw Poltaratsky Nikolay 2470.24
5 Black Draw Metreveli Irina 2432.15
6 Black Win Kartashev Daniil 2432.03
7 Black Draw Volkov Sergey 2380.36
8 Black Loss Barykin Victor 2524.31
9 Black Win Sirategyan Karen 2404.03
10 White Win Golomaryov Anthony 2410.03
11 Black Win Oborina Anastasja 2421.75
European Championship
Date 2012-08-24 Rating 2526.40
Round Color Result Opponent
1 Black Win Mesila Villem 2385.57
2 Black Loss Kozhin Mikhail 2676.46
3 White Loss Taimla Tunnet 2817.28
4 Black Loss Poltaratsky Nikolay 2470.24
5 Black Loss Artemyev Sergey 2565.57
6 White Draw Semjonov Dmitrij 2146.25
7 Black Loss Kurdina Olga 2354.90
8 Black Win Lashko Kira 2380.05
9 Black Draw Karasyov Maxim 2586.79
Youth World Championship
Date 2012-08-15 Rating 2526.72
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Semenov Oleg 2107.07
B2 White Win Vostryakov Alexey 2134.37
B3 Black Win Kolk Kuno 2077.86
B4 White Win Lillemaa Argo 2177.83
B5 Black Win Spirichev Vladislav 2005.65
B6 White Win Rahumägi Brenet 1964.90
B7 Black Win Yakushkin Nikolay 1911.85
B8 White Win Karpov Fyodor 2047.80
B9 White Win Nogovitsin Alexander 1999.01
B11 White Win Hõbemägi Martin 2482.57
Podyuga Sbory Yamaguchi
Date 2012-07-27 Rating 2525.95
Round Color Result Opponent
1 White Win Semenov Oleg 2102.31
2 Black Win Krayeva Tatyana 2323.65
3 White Win Fedotov Denis 2304.20
4 Black Win Pestereva Maria 2256.58
5 Black Loss Merkulov Artyom 2530.82
6 White Loss Lysakov Mikhail 2605.95
7 Black Loss Oborina Anastasja 2431.67
8 Black Win Spirichev Vladislav 2003.34
9 Black Win Sumarokova Aleksandra 2277.48
Youth Championshipof Arkhangelsk region, groups A,B,D,E
Date 2012-06-28 Rating 2525.99
Round Color Result Opponent
1 White Win Spirichev Vladislav 1998.32
2 Black Win Vostryakov Alexey 2128.79
3 Black Win Kurdina Olga 2343.97
4 Black Win Lashko Kira 2371.70
5 White Win Sumarokova Aleksandra 2277.18
6 Black Win Merkulov Artyom 2527.06
7 Black Win Prokopets Tatyana 1970.47
8 White Loss Oborina Anastasja 2433.13
9 Black Win Krayeva Tatyana 2324.07
Championship of Konoshsky region
Date 2012-05-20 Rating 2523.05
Round Color Result Opponent
1 Black Win Strezhnev Mikhail 1825.95
2 White Win Ponezhin Gennady 1963.87
3 Black Loss Fedotov Denis 2282.14
4 Black Win Semenov Oleg 2091.19
5 Black Win Spirichev Vladislav 1995.91
6 Black Win Belous Polina 1895.02
7 Black Loss Lashko Kira 2359.22
8 Black Win Vostryakov Alexey 2122.02
9 Black Win Nogovitsin Alexander 1990.65
Team Championship of Podyuga
Date 2012-04-25 Rating 2523.36
Round Color Result Opponent
1 White Win Semenov Oleg 2084.64
2 White Win Merkulov Artyom 2522.03
3 Black Win Stulova Darya 1989.87
4 White Win Oborina Anastasja 2435.23
5 Black Win Kurdina Olga 2337.12
6 Black Draw Lashko Kira 2348.85
7 Black Win Fedotov Denis 2273.32
8 Black Win Prokopets Tatyana 1959.44
9 Black Win Vostryakov Alexey 2117.99
Youth Russian Championship, groups A, B
Date 2012-03-30 Rating 2521.11
Round Color Result Opponent
1 Black Win Spirichev Vladislav 1993.39
2 Black Win Bovkonyuk Pavel 1869.58
3 Black Loss Glibin Aleksey 1952.90
4 White Win Puh Alexander 2111.18
5 Black Loss Sumarokov Evgeny 2570.14
6 White Win Karpov Fyodor 2025.90
7 White Win Vostryakov Alexey 2111.82
8 Black Win Smirnov Evgeny 2432.22
9 White Win Semenov Oleg 2079.08
10 Black Win Nogovitsin Alexander 1988.14
11 Black Win Merkulov Artyom 2519.55
Podyuga Sbory
Date 2012-03-23 Rating 2520.56
Round Color Result Opponent
2 White Win Merkulov Artyom 2519.19
3 Black Win Oborina Anastasja 2435.77
4 Black Win Kurdina Olga 2333.78
5 Black Loss Lashko Kira 2334.74
6 Black Win Vostryakov Alexey 2111.41
7 White Win Semenov Oleg 2077.32
8 White Win Prokopets Tatyana 1956.57
9 Black Win Karpov Fyodor 2024.21
10 White Win Nogovitsin Alexander 1986.96
11 Black Win Stulova Darya 1982.94
The 20th Russian Championship, High League
Date 2012-02-25 Rating 2516.98
Round Color Result Opponent
2 Black Loss Epifanov Dmitry 2564.73
3 White Draw Balabhai Viktor 2469.29
4 Black Draw Metreveli Irina 2444.40
5 Black Loss Serdyukov Egor 2592.68
6 Black Win Vershinin Pavel 2521.14
7 White Win Nikonov Konstantin 2632.54
8 Black Win Volkov Sergey 2388.68
9 White Draw Filinov Vladimir 2493.78
10 Black Loss Poltaratsky Nikolay 2464.63
11 White Draw Makarov Pavel 2605.43
12 Black Loss Karasyov Maxim 2611.83
13 White Draw Salnikov Pavel 2566.16
14 Black Loss Artemyev Sergey 2581.05
15 Black Draw Mikhailov Alexander 2593.24
Podyuga Championship, High League
Date 2012-02-15 Rating 2516.09
Round Color Result Opponent
1 White Win Vostryakov Alexey 2108.91
2 Black Win Merkulov Artyom 2519.76
4 White Draw Oborina Anastasja 2434.54
5 Black Loss Kurdina Olga 2325.73
6 Black Win Lashko Kira 2321.49
7 Black Win Fedotov Denis 2246.64
8 White Win Savrasov Ruslan 2111.45
9 White Win Romanov Sergey 2096.72
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2012-01-06 Rating 2511.58
Round Color Result Opponent
1 Black Win Spirichev Vladislav 1988.89
2 Black Win Kurdina Olga 2317.90
3 White Win Sumarokova Aleksandra 2269.28
4 Black Win Mikryukov Mikhail 2332.65
5 Black Win Merkulov Artyom 2525.72
6 White Win Krayeva Tatyana 2311.26
7 White Loss Sumarokov Evgeny 2566.87
8 Black Win Oborina Anastasja 2426.39
9 White Win Novikov Nikolay 2395.41
Podyuga Cup
Date 2011-11-21 Rating 2500.20
Round Color Result Opponent
1/2 Black Win Kurdina Olga 2307.80
1/2 White Draw Kurdina Olga 2307.80
1/4 White Win Lashko Kira 2293.04
1/4 White Win Lashko Kira 2293.04
1/8 White Win Semenov Oleg 2054.96
1/8 White Win Semenov Oleg 2054.96
F White Draw Oborina Anastasja 2421.98
F Black Loss Oborina Anastasja 2421.98
The 20th Open Russian Championship, First League
Date 2011-11-05 Rating 2496.38
Round Color Result Opponent
1 Black Win Stulova Darya 1960.10
2 Black Loss Serdyukov Egor 2578.38
3 Black Win Karpov Fyodor 1992.95
4 Black Win Vershinin Pavel 2528.44
5 Black Win Poltaratsky Nikolay 2457.20
6 Black Loss Taiblin Yuriy 2405.98
7 Black Win Berezin Roman 2456.62
8 Black Draw Metreveli Irina 2449.03
9 Black Loss Karasyov Maxim 2619.40
10 Black Win Kachaev Denis 2390.86
11 White Draw Savrasova Yulia 2536.71
Youth European Championship
Date 2011-07-30 Rating 2469.14
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Reimann Margus 1644.48
B1 Black Win Reimann Margus 1644.48
B2 Black Loss Hõbemägi Martin 2384.72
B3 Black Loss Merkulov Artyom 2554.72
B4 White Win Karpov Fyodor 1975.64
B5 White Win Lillemaa Argo 2058.02
B7 White Win Staub Rain 1903.93
B8 Black Win Semenov Oleg 2036.99
B9 Black Win Nogovitsin Alexander 1960.07
b6 White Win Vostryakov Alexey 2067.91
b10 Black Win Shlyundikov Alexander 1876.48
b11 White Win Rahumägi Brenet 1922.69
Podyuga Sbory
Date 2011-07-10 Rating 2464.34
Round Color Result Opponent
1 Black Win Mikryukova Diana 1678.01
2 Black Win Kaspirovich Maxim 1662.01
3 Black Win Lashko Kira 2248.30
4 Black Win Rachitskaya Viktoria 2276.63
5 Black Win Oborina Anastasja 2382.39
6 White Loss Merkulov Artyom 2557.51
7 Black Win Krayeva Tatyana 2281.36
8 Black Win Mikryukov Mikhail 2312.95
9 Black Win Fedotov Denis 2182.05
Team Championship
Date 2011-04-29 Rating 2440.48
Round Color Result Opponent
1 Black Win Sumarokova Aleksandra 2243.68
2 Black Loss Merkulov Artyom 2559.04
4 Black Win Oborina Anastasja 2363.15
5 Black Loss Lashko Kira 2224.07
6 Black Win Kurdina Olga 2264.33
7 White Win Fedotov Denis 2158.00
9 White Win Vostryakov Alexey 2041.16
10 Black Win Prokopets Tatyana 1857.68
11 White Win Semenov Oleg 2018.45
Championship of Konoshsky region
Date 2011-03-07 Rating 2422.30
Round Color Result Opponent
1 White Win Savrasov Ruslan 2108.76
2 Black Loss Sumarokova Aleksandra 2230.15
3 Black Win Karpov Fyodor 1947.03
4 White Win Oborina Anastasja 2349.33
5 White Win Litvinova Yulia 2173.95
6 White Loss Merkulov Artyom 2559.38
7 Black Loss Kurdina Olga 2259.87
8 White Win Nogovitsin Alexander 1930.14
9 Black Win Belous Polina 1895.49
Podyuga.Championship.High League
Date 2011-02-18 Rating 2417.59
Round Color Result Opponent
1 Black Win Fedotov Denis 2137.99
2 White Loss Merkulov Artyom 2559.30
3 White Win Mikryukov Mikhail 2317.57
4 White Loss Sumarokova Aleksandra 2224.04
5 Black Win Kurdina Olga 2257.03
6 Black Win Oborina Anastasja 2344.72
8 White Win Lashko Kira 2192.25
9 White Win Savrasov Ruslan 2108.24
Podyuga Cup
Date 2010-11-30 Rating 2392.41
Round Color Result Opponent
1 White Win Vostryakov Alexey 2015.95
2 White Win Vostryakov Alexey 2015.95
4 Black Win Belous Polina 1902.91
5 Black Win Belous Polina 1902.91
7 White Loss Litvinova Yulia 2163.45
8 White Loss Litvinova Yulia 2163.45
9b Black Win Kurdina Olga 2247.53
10b Black Win Kurdina Olga 2247.53
The 19th Open Russian Championship, First League
Date 2010-11-06 Rating 2386.03
Round Color Result Opponent
1 Black Win Komarov Sergey 1711.04
2 Black Loss Tarasevich Stepan 2451.06
3 Black Win Semyonov Vladimir 2313.05
4 Black Loss Skuridin Alexey 2482.66
5 Black Win Oborina Anastasja 2320.09
6 White Draw Metreveli Irina 2422.75
7 White Win Tikhomirov Mikhail 2056.26
8 Black Loss Mikhailov Alexander 2556.44
9 White Loss Makarov Pavel 2550.70
10 Black Loss Poltaratsky Nikolay 2422.97
11 Black Win Karpov Fyodor 1917.46
Qualification Tournament
Date 2010-09-26 Rating 2377.26
Round Color Result Opponent
1 White Win Novozhilova Olesya 1827.97
2 Black Loss Merkulov Artyom 2541.58
4 White Win Oborina Anastasja 2319.86
5 Black Loss Kurdina Olga 2241.51
6 Black Win Savrasov Ruslan 2107.27
7 Black Win Sumarokova Aleksandra 2189.29
8 White Loss Litvinova Yulia 2142.22
9 White Loss Lashko Kira 2141.34
Vladimir Open
Date 2010-08-17 Rating 2373.66
Round Color Result Opponent
1 White Loss Bulatovsky Oleg 2299.81
2 White Win Litvinova Alina 1917.08
3 Black Win Savrasov Ruslan 2111.94
4 White Loss Serdyukov Egor 2524.01
5 Black Draw Sirategyan Karen 2380.13
6 White Win Oborina Anastasja 2317.01
7 White Loss Nikonov Konstantin 2587.50
8 White Loss Hõbemägi Martin 2244.02
9 Black Win Matsjuk Oksana 1633.10
Podyuga Sbory
Date 2010-06-30 Rating 2373.32
Round Color Result Opponent
1 Black Win Stulova Darya 1935.41
2 Black Win Vostryakov Alexey 2003.76
3 White Loss Kurdina Olga 2226.01
4 Black Win Mikryukova Diana 1678.09
5 White Win Yurlova Anastasja 1812.51
6 Black Draw Oborina Anastasja 2306.25
7 Black Loss Savrasova Yulia 2612.33
8 Black Win Bovkonyuk Pavel 1821.07
9 White Draw Pestereva Maria 2325.80
10 White Win Karpov Fyodor 1896.92
Team Championship
Date 2010-04-23 Rating 2376.51
Round Color Result Opponent
5 Black Win Savrasov Ruslan 2117.94
6 White Win Kurdina Olga 2215.50
9 White Win Merkulov Artyom 2515.06
The 18th Russian Championship, High League
Date 2010-02-22 Rating 2374.18
Round Color Result Opponent
1 White Draw Salnikov Pavel 2536.39
2 Black Loss Serdyukov Egor 2505.38
3 Black Win Makarov Pavel 2516.60
4 White Loss Balabhai Viktor 2488.84
5 Black Loss Sumarokov Evgeny 2527.30
6 White Loss Filinov Vladimir 2493.74
7 Black Loss Epifanov Dmitry 2528.14
8 White Draw Metreveli Irina 2424.32
9 White Loss Tarasevich Stepan 2453.92
10 Black Loss Semyonov Vladimir 2356.92
11 White Loss Nikonov Konstantin 2595.69
12 Black Loss Kozhin Mikhail 2666.08
13 Black Loss Karasyov Maxim 2618.07
14 Black Loss Savrasova Yulia 2628.10
15 Black Draw Artemyev Sergey 2600.99
Podyuga Championship, High League
Date 2010-02-06 Rating 2375.91
Round Color Result Opponent
1 Black Win Maximov Nikolay 2232.15
2 Black Loss Mikryukov Mikhail 2305.09
3 White Win Rachitskaya Viktoria 2235.91
4 White Win Romanov Sergey 2035.25
5 White Win Merkulov Artyom 2506.77
6 Black Win Savrasov Ruslan 2113.23
7 Black Win Oborina Anastasja 2279.48
8 White Win Kurdina Olga 2198.66
9 White Win Lysakov Mikhail 2545.86
10 Black Loss Serdyukov Egor 2505.23
11 Black Win Okatova Anna 2312.69
Russian Christmas Tournament - 2010
Date 2010-01-10 Rating 2373.94
Round Color Result Opponent
2 Black Win Vysheslavov Ivan 1919.23
3 Black Loss Karasyov Maxim 2610.97
4 Black Win Semenov Oleg 1942.51
6 Black Win Lashko Kira 2030.22
7 Black Loss Kozhin Mikhail 2662.46
8 White Draw Myasoyedov Yevgeni 2327.71
9 Black Loss Ryabov Alexandr 2508.28
The 18th Open Russian Championship, First League
Date 2009-10-17 Rating 2370.75
Round Color Result Opponent
2 Black Win Salnikova Nonna 2290.61
3 Black Loss Balabhai Viktor 2477.54
4 White Loss Kozhin Mikhail 2650.57
5 White Win Savrasov Ruslan 2109.21
6 White Loss Tarasevich Stepan 2427.61
7 Black Win Kachaev Denis 2272.26
8 Black Loss Radzevelyuk Alexander 2368.87
9 Black Draw Myasoyedov Yevgeni 2328.40
10 White Win Sirategyan Karen 2348.91
11 Black Win Golosov Viktor 2421.07
Youth European Championship
Date 2009-07-09 Rating 2363.51
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Lents Johann 2473.22
3 Black Loss Hõbemägi Martin 2154.78
7 Black Loss Serdyukov Egor 2513.95
Podyuga Sbory
Date 2009-06-21 Rating 2364.10
Round Color Result Opponent
2 Black Win Litvinova Alina 1874.92
3 Black Win Litvinova Yulia 2073.22
4 Black Loss Savrasova Yulia 2643.41
5 Black Win Kurdina Olga 2129.67
6 White Loss Merkulov Artyom 2469.48
7 White Win Lashko Kira 1937.90
9 Black Win Oborina Anastasja 2228.76
10 Black Win Yurlova Anastasja 1819.67
11 Black Win Belous Polina 1900.18
18th Russian Youth Championship
Date 2009-03-28 Rating 2364.33
Round Color Result Opponent
B White Loss Sumarokov Evgeny 2490.41
B White Loss Merkulov Artyom 2450.33
B White Win Sobolev Pavel 2191.84
B Black Win Gorokhov Dmitry 2018.67
B Black Win Grigoriev Roman 1896.92
B Black Win Tumanov Yuryi 1979.72
B Black Win Nogovitsin Alexander 1796.29
B Black Win Sugnatulin Bulat 1612.73
Podyuga Championship, High League
Date 2009-02-06 Rating 2364.85
Round Color Result Opponent
1 Black Win Okatova Anna 2317.85
2 White Win Pestereva Maria 2300.14
3 Black Win Oborina Anastasja 2207.52
4 White Win Tumanov Yuryi 1980.83
5 Black Loss Savrasova Yulia 2655.89
6 Black Loss Lysakov Mikhail 2548.34
7 Black Loss Serdyukov Egor 2516.22
8 White Win Merkulov Artyom 2439.73
10 Black Loss Maximov Nikolay 2240.92
11 Black Loss Mikryukov Mikhail 2293.89
12 White Win Krayeva Tatyana 2268.48
13 Black Win Rachitskaya Viktoria 2213.75
Christmas Tournament
Date 2009-01-07 Rating 2364.03
Round Color Result Opponent
1 Black Win Shlyundikov Alexander 1795.87
2 White Win Tumanov Yuryi 1979.75
3 White Loss Karasyov Maxim 2557.13
4 White Win Litvinova Alina 1860.42
5 Black Win Smirnov Evgeny 2418.95
6 White Win Radzevelyuk Alexander 2352.68
7 Black Loss Poltaratsky Nikolay 2393.32
8 White Win Sorokin Anton 1943.94
9 White Win Kozhin Mikhail 2624.01
The 17th Russian Championship, First League
Date 2008-11-08 Rating 2355.95
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kullamaa Mart 1799.73
2 Black Loss Balabhai Viktor 2478.75
3 Black Loss Sobolev Pavel 2172.26
4 White Win Merkulov Maxim 2179.05
5 Black Loss Metreveli Irina 2408.86
6 White Loss Vysheslavov Ivan 1905.99
7 Black Loss Skuridin Alexey 2452.04
8 White Win Smirnov Mikhail 1650.01
9 White Loss Kurdina Olga 2072.76
11 Black Win Tumanov Yuryi 1973.08
DUSSh Cup 2008
Date 2008-10-30 Rating 2356.88
Round Color Result Opponent
1 Black Win Merkulov Artyom 2423.91
2 White Win Merkulov Artyom 2423.91
DUSSh Cup 2008, Semi Final
Date 2008-10-23 Rating 2356.98
Round Color Result Opponent
1 Black Win Okatova Anna 2343.69
2 Black Loss Okatova Anna 2343.69
3 Black Win Okatova Anna 2343.69
DUSSh Cup 2008, Quarter Final
Date 2008-10-16 Rating 2356.86
Round Color Result Opponent
1 White Win Pestereva Maria 2302.50
2 White Win Pestereva Maria 2302.50
DUSSh Cup 2008, 1/8 Final
Date 2008-10-10 Rating 2356.38
Round Color Result Opponent
1 Black Win Savrasov Ruslan 2082.13
2 White Win Savrasov Ruslan 2082.13
Karepa Rejection system tournament
Date 2008-08-15 Rating 2350.45
Round Color Result Opponent
1 Black Win Merkulov Artyom 2414.19
2 Black Loss Soosõrv Ants 2686.84
3 Black Win Hõbemägi Martin 2071.65
4 Black Win Karlsson Stefan 2570.95
5 Black Win Väljataga Paul 2339.08
6 Black Loss Meritee Ando 2877.67
7 Black Loss Kozhin Mikhail 2607.12
Karepa Taraguchi rules tournament
Date 2008-08-13 Rating 2349.99
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Taimla Tunnet 2780.54
2 Black Loss Kozhin Mikhail 2606.86
3 Black Win Savik Aki 1551.83
4 White Loss Karasyov Maxim 2520.25
5 White Win Molotova Anastasja 1995.85
6 White Win Virma Iisak 1801.71
7 Black Loss Karlsson Irene 2096.77
Youth World Championship
Date 2008-08-10 Rating 2349.57
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Purk Tauri 2152.23
B2 Black Loss Väljataga Paul 2338.03
B3 Black Loss Prokopyev Ruslan 1940.28
B4 Black Draw Gorokhov Nikita 2136.58
B5 Black Win Kodasma Rasmus 1853.75
B6 White Win Savrasov Ruslan 2074.10
B7 Black Win Salula Ain 2141.86
B8 White Loss Merkulov Artyom 2413.87
B9 Black Loss Kadulin Alexander 2522.46
RIF 20 years anniversary celebration tournament
Date 2008-08-07 Rating 2349.52
Round Color Result Opponent
1 White Loss Ono Takayuki 2383.34
2 Black Win Tamada Yoichi 2238.82
3 Black Win Olumets Erko 1657.53
4 Black Draw Pajuste Renee 2381.50
5 Black Loss Purk Andry 2611.02
6 Black Win Jonsson Peter 2313.17
Podyuga Sbory (reglament Soosyrv)
Date 2008-07-21 Rating 2348.95
Round Color Result Opponent
1 Black Win Savrasov Ruslan 2075.29
2 Black Loss Serdyukov Egor 2542.12
3 Black Win Mikryukov Mikhail 2268.33
4 White Win Rachitskaya Viktoria 2185.95
5 White Loss Lysakov Mikhail 2562.18
6 White Loss Sorokina Oksana 2483.73
7 White Win Maximov Nikolay 2230.36
8 Black Loss Okatova Anna 2354.79
9 Black Win Merkulov Maxim 2172.67
Podyuga Sbory
Date 2008-07-14 Rating 2348.63
Round Color Result Opponent
1 Black Win Litvinova Alina 1827.55
2 White Win Romanov Sergey 2011.34
3 White Loss Kadulin Alexander 2528.07
4 White Win Novozhilova Olesya 1909.52
5 White Win Merkulov Maxim 2172.94
6 White Win Kurdina Olga 2049.88
7 Black Win Okatova Anna 2354.60
8 White Loss Merkulov Artyom 2415.43
9 White Win Pestereva Maria 2312.14
The 17th Youth Russian Championship
Date 2008-03-28 Rating 2336.09
Round Color Result Opponent
1 White Win Merkulov Artyom 2409.44
2 Black Draw Kadulin Alexander 2552.91
3 White Win Sobolev Pavel 2138.77
4 White Win Gorokhov Dmitry 2014.00
5 White Loss Sumarokov Evgeny 2465.48
6 Black Draw Merkulov Maxim 2172.38
7 Black Win Gorokhov Nikita 2126.00
8 White Win Trofimenko Yaroslav 1546.67
9 Black Win Savrasov Ruslan 2072.85
Podyuga Championship, High League
Date 2008-02-10 Rating 2326.67
Round Color Result Opponent
1 Black Win Maximov Nikolay 2215.56
2 Black Win Pestereva Maria 2328.24
3 White Loss Krayeva Tatyana 2296.89
4 Black Win Mikryukov Mikhail 2237.70
5 Black Win Lebedeva Tatjana 2158.22
6 Black Win Vershinin Pavel 2557.93
7 Black Loss Sorokina Oksana 2484.17
8 White Loss Serdyukov Egor 2539.36
9 Black Loss Kadulin Alexander 2559.77
10 Black Loss Nekrasov Evgeniy 2397.68
12 Black Loss Nekrasov Denis 2295.61
13 Black Loss Merkulov Artyom 2405.79
Podyuga Championship, First and Second League
Date 2008-01-24 Rating 2323.64
Round Color Result Opponent
Black Loss Okatova Anna 2335.48
White Win Krayeva Tatyana 2299.95
White Draw Pestereva Maria 2330.24
Black Win Molotova Anastasja 1981.58
White Win Oborina Anastasja 2130.76
White Win Kurdina Olga 2025.50
Black Loss Litvinova Yulia 2029.71
White Win Romanov Sergey 2025.02
White Win Rachitskaya Viktoria 2182.11
Black Loss Savrasov Ruslan 2071.38
Black Win Sumarokova Aleksandra 2019.24
Poduga New Year 2007
Date 2007-12-26 Rating 2319.64
Round Color Result Opponent
1 Black Win Grigoriev Roman 1867.83
2 Black Win Savrasov Ruslan 2067.10
3 White Loss Merkulov Artyom 2406.86
4 Black Win Oborina Anastasja 2123.51
5 Black Win Molotova Anastasja 1983.04
6 Black Loss Krayeva Tatyana 2302.83
7 White Loss Okatova Anna 2332.02
Poduga Cup 2007 - main tournament
Date 2007-11-30 Rating 2317.51
Round Color Result Opponent
2 Black Win Litvinova Yulia 2008.93
3 White Loss Litvinova Yulia 2008.93
4 Black Win Litvinova Yulia 2008.93
5 Black Loss Romanov Sergey 2027.13
6 White Win Romanov Sergey 2027.13
7 Black Win Romanov Sergey 2027.13
8 White Loss Merkulov Artyom 2406.64
9 Black Win Merkulov Artyom 2406.64
10 White Loss Merkulov Artyom 2406.64
16th Russian Championship, First League
Date 2007-11-10 Rating 2317.67
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Kadulin Alexander 2575.33
2 White Win Gorokhov Dmitry 2008.42
3 Black Win Balabhai Viktor 2436.39
4 Black Loss Epifanov Dmitry 2437.80
5 White Loss Sumarokov Evgeny 2457.24
6 Black Win Belkina Nadezhda 1834.19
7 Black Loss Skuridin Alexey 2415.00
8 Black Loss Serdyuk Andrey 2190.09
9 White Win Romanov Sergey 2025.18
10 Black Win Kuleshova Tatyana 1839.88
11 Black Win Egorov Vitaly 2308.34
Qualification Tournament
Date 2007-10-18 Rating 2318.37
Round Color Result Opponent
1 Black Win Merkulov Artyom 2403.29
2 White Win Kurdina Olga 2036.22
3 Black Win Molotova Anastasja 1980.43
4 White Win Rachitskaya Viktoria 2176.65
5 Black Win Oborina Anastasja 2106.53
6 White Win Pestereva Maria 2334.63
7 Black Draw Krayeva Tatyana 2310.09
8 White Win Romanov Sergey 2022.80
9 Black Loss Kadulin Alexander 2575.23
10 White Win Litvinova Yulia 1995.65
11 Black Win Savrasov Ruslan 2055.60
13 Black Win Merkulov Maxim 2170.12
Youth European Championship
Date 2007-07-20 Rating 2304.14
Round Color Result Opponent
C Black Win Hõbemägi Martin 1935.29
C Black Win Kelk Rainer 1791.88
C Black Win Joala Kazimir 1597.06
C White Win Joala Kazimir 1597.06
C White Win Kelk Rainer 1791.88
C White Win Hõbemägi Martin 1935.29
C Black Win Hõbemägi Martin 1935.29
C Black Win Kelk Rainer 1791.88
C Black Win Joala Kazimir 1597.06
Podyuga Sbory
Date 2007-07-10 Rating 2302.17
Round Color Result Opponent
1 White Loss Sumarokov Evgeny 2457.60
2 White Win Maximov Nikolay 2177.99
3 Black Win Savrasov Ruslan 2051.33
4 Black Loss Lysakov Mikhail 2561.04
5 White Loss Kadulin Alexander 2572.78
6 White Loss Novikov Nikolay 2372.67
7 Black Win Buyanova Galina 1792.71
8 Black Win Merkulov Artyom 2376.47
9 White Win Romanov Sergey 2024.36
White Nights (St. Petersburg Open)
Date 2007-07-03 Rating 2300.64
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Balabhai Viktor 2416.33
2 Black Loss Kamyshentsev Vasily 2371.47
3 Black Win Litvinova Yulia 1968.45
4 Black Win Savrasov Ruslan 2050.98
5 Black Loss Arevkov Maxim 2408.30
6 Black Draw Filinov Vladimir 2453.38
7 White Loss Merkulov Artyom 2375.25
Family Team Tournament - 1st table
Date 2007-05-08 Rating 2292.37
Round Color Result Opponent
White Loss Sorokina Oksana 2444.95
White Win Krayeva Tatyana 2302.02
White Win Litvinova Yulia 1953.96
White Win Okatova Anna 2311.13
White Win Belous Polina 1908.52
White Win Buyanova Galina 1782.83
Black Win Merkulov Artyom 2364.85
Black Win Ivanov Oleg 1846.34
Black Win Sumarokov Evgeny 2454.78
Individual and Team Youth Sports School Championship
Date 2007-04-27 Rating 2288.78
Round Color Result Opponent
1 White Win Gavriluk Vadim 1714.42
2 Black Win Molotova Anastasja 1963.38
3 White Loss Krayeva Tatyana 2302.97
4 Black Loss Kurdina Olga 2025.27
5 White Win Fedotova Yulia 1857.50
6 Black Win Belous Polina 1907.48
7 White Win Okatova Anna 2310.60
8 Black Loss Rachitskaya Viktoria 2196.67
9 Black Win Savrasov Ruslan 2052.89
Podyuga Championship First League
Date 2007-01-21 Rating 2263.44
Round Color Result Opponent
White Draw Savrasov Ruslan 2045.50
White Draw Oborina Anastasja 2078.65
White Draw Merkulov Maxim 2154.06
White Win Sumarokova Aleksandra 1994.50
Black Loss Lebedeva Tatjana 2173.71
Black Win Merkulov Artyom 2329.01
Black Loss Rachitskaya Viktoria 2188.37
Black Loss Pestereva Maria 2312.66
Black Win Romanov Sergey 2027.93
Black Loss Okatova Anna 2306.79
Black Loss Krayeva Tatyana 2310.18
The 16th Youth Rybinsk Championship - Boys
Date 2007-01-08 Rating 2262.16
Round Color Result Opponent
Black Win Vysheslavov Ivan 1872.38
Black Win Motin Sergey 2078.34
Black Win Suslov Igor 1896.70
Black Win Sveshnikov Ilya 1825.53
White Win Sveshnikov Ilya 1825.53
White Win Suslov Igor 1896.70
White Win Motin Sergey 2078.34
White Win Vysheslavov Ivan 1872.38
New Year Tournament
Date 2006-12-26 Rating 2259.85
Round Color Result Opponent
1 White Win Buyanova Galina 1774.81
2 Black Loss Kadulin Alexander 2577.00
3 White Win Ivanov Oleg 1846.68
4 White Draw Merkulov Maxim 2153.04
5 Black Win Oborina Anastasja 2076.81
6 White Win Romanov Sergey 2023.70
7 Black Win Sumarokov Evgeny 2447.54
8 Black Loss Merkulov Artyom 2322.75
9 Black Loss Pestereva Maria 2308.61
10 White Win Okatova Anna 2304.36
Podyuga Cup
Date 2006-11-23 Rating 2252.06
Round Color Result Opponent
2 White Win Molotova Anastasja 1954.77
3 Black Loss Krayeva Tatyana 2311.64
4 Black Win Merkulov Maxim 2150.71
5 White Draw Merkulov Maxim 2150.71
6 Black Win Okatova Anna 2301.98
7 White Loss Okatova Anna 2301.98
8 Black Win Sumarokov Evgeny 2439.79
9 White Loss Sumarokov Evgeny 2439.79
XV Russian Championship, First League
Date 2006-11-18 Rating 2250.66
Round Color Result Opponent
1 White Loss Salnikov Pavel 2517.31
2 Black Loss Sorokin Anton 1901.34
3 Black Win Kurilova Svetlana 1910.90
4 White Win Sushko Yury 2102.82
5 White Loss Soosõrv Ants 2668.75
6 Black Win Tänav Tõnis 1799.33
7 Black Draw Gross Anna 2345.97
8 Black Loss Volkov Sergey 2467.21
9 White Loss Vinokurtsev Viktor 2102.85
10 Black Win Mostovlyansky Oleg 2062.25
11 Black Loss Serdyukov Egor 2412.33
European Championship
Date 2006-09-29 Rating 2242.12
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Karasyov Maxim 2528.63
2 Black Loss Nykl Ondřej 2397.14
3 Black Loss Krayeva Tatyana 2320.42
4 White Win Kolouchová Monika 2251.49
5 Black Loss Němec Tomáš 2241.49
6 Black Loss Neuman Petr 2202.23
7 White Loss Metreveli Irina 2397.99
8 Black Win Eged Igor 2282.35
9 Black Loss Nowakowski Maciej 2443.04
European Championship QT
Date 2006-09-23 Rating 2241.70
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Rejšek Jan 2161.53
2 White Loss Moiseyev Kirill 2284.91
3 Black Win Prokopyev Ruslan 1872.73
4 White Win Strádal Jan 2146.73
5 White Loss Nowak Paweł 2362.29
6 White Win Neuman Petr 2203.00
7 White Win Kolouchová Monika 2251.25
8 Black Loss Němec Tomáš 2241.71
9 White Win Rachitskaya Viktoria 2162.34
Youth World Championship
Date 2006-08-08 Rating 2238.71
Round Color Result Opponent
c1 Black Win Xie Jianda 1721.10
c2 Black Win Merkulov Artyom 2284.79
c3 Black Win Poghosyan Vahe 2008.59
c4 Black Loss Hu Yu 2391.69
c5 Black Win Hao Shuai 1971.85
c6 Black Loss Xu Jiaqi 2104.38
c7 Black Win Wang Xuan 1673.59
Podyuga - Sbory
Date 2006-07-19 Rating 2237.32
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kadulin Alexander 2572.16
2 White Win Sumarokova Aleksandra 1953.20
3 Black Draw Okatova Anna 2312.50
4 White Win Maximov Nikolay 2170.71
5 White Loss Lysakov Mikhail 2555.38
6 Black Loss Kazarin Mikhail 2455.43
7 White Draw Pestereva Maria 2281.74
8 White Win Prokopyev Ruslan 1879.99
9 Black Win Merkulov Maxim 2140.66
Individual and Team Championship of Podyuga
Date 2006-04-18 Rating 2225.94
Round Color Result Opponent
1 Black Win Serebryannikova Darya 1658.59
2 White Win Litvinova Yulia 1920.63
3 White Win Merkulov Artyom 2262.48
4 White Loss Lysakov Mikhail 2560.48
5 White Win Rachitskaya Viktoria 2142.96
6 White Win Shubin Aleksey 2008.79
7 Black Loss Sumarokov Evgeny 2374.27
8 White Loss Kadulin Alexander 2552.17
9 White Win Romanov Sergey 2014.49
10 Black Win Maximov Nikolay 2163.11
11 Black Win Pastuhova Yulia 1823.26
Podyuga Championship First League
Date 2006-01-25 Rating 2206.36
Round Color Result Opponent
White Win Oborina Anastasja 2041.19
White Win Romanov Sergey 2007.18
White Win Savrasov Ruslan 2029.93
Black Loss Pestereva Maria 2278.86
Black Loss Lebedeva Tatjana 2193.61
Black Loss Maximov Nikolay 2157.43
Black Loss Rachitskaya Viktoria 2135.56
Black Win Merkulov Maxim 2120.20
15th Russian Youth Championship - Group AB
Date 2006-01-12 Rating 2204.18
Round Color Result Opponent
A1 Black Win Kuzikov Timofey 1739.06
A2 White Loss Savrasov Ruslan 2029.94
A3 Black Win Gorokhov Nikita 2013.74
A4 White Loss Motin Sergey 2109.14
A5 Black Win Glazkov Dmitry 1837.24
A6 White Win Merkulov Artyom 2237.50
A7 Black Win Solovyov Egor 2207.25
A8 White Win Sobolev Pavel 2054.22
A9 Black Win Prokopyev Ruslan 1908.49
A10 White Win Tumanov Yuryi 1890.85
A11 Black Win Somov Roman 1841.20
Poduga New Year 2005
Date 2005-12-23 Rating 2199.63
Round Color Result Opponent
1 Black Win Ivanov Oleg 1911.22
2 Black Loss Pestereva Maria 2272.40
3 Black Win Savrasov Ruslan 2025.53
4 Black Win Mikryukov Mikhail 2219.57
5 White Win Krayeva Tatyana 2292.89
6 Black Loss Merkulov Artyom 2231.99
7 Black Win Zikharev Nikolay 2020.56
8 White Loss Maximov Nikolay 2153.34
9 Black Win Oborina Anastasja 2042.33
XIV Russian Championship, First League
Date 2005-11-12 Rating 2188.10
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Klimashin Alexander 2672.07
2 Black Win Gorokhov Nikita 2006.90
3 Black Win Timokhina Nadezhda 2123.80
4 Black Loss Nekrasov Evgeniy 2404.13
5 White Win Okatova Anna 2316.21
6 Black Loss Balabhai Viktor 2354.80
7 Black Draw Sulane Sander 2078.05
8 White Loss Salnikova Nonna 2303.91
9 Black Loss Nadezhdin Kirill 2147.70
10 White Win Potlova Tatyana 2063.73
11 Black Win Arefyev Andrey 1988.19
Poduga Kvalification
Date 2005-09-29 Rating 2174.73
Round Color Result Opponent
White Win Maximov Nikolay 2145.28
White Win Merkulov Maxim 2101.25
Black Loss Lebedeva Tatjana 2179.12
Black Loss Rachitskaya Viktoria 2121.20
Black Loss Merkulov Artyom 2197.29
Black Loss Okatova Anna 2309.69
Black Loss Krayeva Tatyana 2284.19
Black Draw Pestereva Maria 2257.07
Black Loss Sumarokov Evgeny 2353.46
Black Loss Kadulin Alexander 2506.94
Black Loss Lysakov Mikhail 2525.36
Poduga Sbory
Date 2005-07-07 Rating 2160.05
Round Color Result Opponent
1 White Win Novozhilova Olesya 1968.00
2 White Loss Lysakov Mikhail 2507.37
3 Black Loss Pestereva Maria 2241.39
4 Black Loss Oborina Anastasja 2031.87
5 White Win Litvinova Yulia 1923.00
6 White Win Savrasov Ruslan 2024.68
7 Black Loss Yudina Maria 2296.13
8 Black Win Merkulov Artyom 2158.65
9 Black Loss Okatova Anna 2292.72
10 White Win Lebedeva Tatjana 2170.38
11 Black Loss Savrasova Yulia 2640.76
Podyuga Team Championship
Date 2005-04-28 Rating 2148.31
Round Color Result Opponent
1 White Win Prokopyeva Nadezhda 1800.14
2 Black Win Krayev Vitaly 1814.84
3 White Win Pestereva Maria 2239.66
4 White Win Rachitskaya Viktoria 2091.58
5 White Loss Lysakov Mikhail 2493.28
6 Black Loss Kadulin Alexander 2474.73
7 White Loss Sumarokov Evgeny 2358.12
8 White Win Fedotova Yulia 1864.21
9 Black Win Maximov Nikolay 2147.92
Poduga Championship 2005 - Highest League
Date 2005-02-10 Rating 2126.96
Round Color Result Opponent
Black Loss Maximov Nikolay 2153.05
Black Loss Pestereva Maria 2226.95
Black Loss Lebedeva Yelena 2344.56
Black Win Novikov Nikolay 2281.58
Black Loss Serdyukov Egor 2349.28
Black Loss Sorokina Oksana 2428.38
Black Loss Lysakov Mikhail 2469.35
Black Loss Okatova Anna 2280.57
Black Loss Kadulin Alexander 2455.13
Black Loss Nekrasov Denis 2398.71
Black Loss Nekrasov Evgeniy 2414.13
Black Loss Savrasova Yulia 2639.44
Poduga Championship 2005 - First League
Date 2005-01-27 Rating 2124.78
Round Color Result Opponent
White Win Tumanov Yuryi 1872.04
White Draw Romanov Sergey 2005.48
White Win Merkulov Artyom 2106.85
White Loss Shubin Aleksey 2022.01
White Win Rachitskaya Viktoria 2086.77
White Win Lebedeva Tatjana 2176.56
White Win Krayeva Tatyana 2229.98
Black Loss Maximov Nikolay 2154.99
Black Loss Serdyukov Egor 2347.69
Tallinn Open
Date 2004-12-30 Rating 2118.65
Round Color Result Opponent
1 White Loss Ses Pavel 2396.58
2 White Win Malksoo Ats 1774.37
3 Black Win Eggert Ester 2064.50
4 Black Win Okatova Anna 2276.67
5 White Loss Krayeva Tatyana 2226.14
6 Black Loss Smirnov Dmitry 2237.45
7 White Loss Serdyuk Andrey 2123.81
5th Youth World Championship
Date 2004-08-06 Rating 2087.66
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Zaqaryan Suren 1863.85
B2 White Loss Timmermann Alvar 2062.48
B3 Black Win Yeganyan Alexander 1802.98
B4 Black Win Gharibyan Razmik 1989.08
B5 White Loss Sumarokov Evgeny 2347.93
B6 Black Loss Gevorgyan Arayik 1904.09
B7 Black Win Sargsyan Konstantin 1734.55
B8 Black Win Tigranyan Marzpet 1955.56
B9 White Win Petrosyan Azat 2164.18
B10 White Loss Kadulin Alexander 2422.13
B11 Black Win Tigranyan Suren 1918.01
Poduga Sbory
Date 2004-07-26 Rating 2084.95
Round Color Result Opponent
White Loss Kadulin Alexander 2420.87
White Loss Krayeva Tatyana 2198.72
Black Loss Lysakov Mikhail 2424.15
Black Loss Maximov Nikolay 2156.99
Black Win Okatova Anna 2262.85
Black Loss Pestereva Maria 2205.22
Black Win Rachitskaya Viktoria 2066.66
Black Loss Savrasova Yulia 2591.95
Black Loss Sumarokov Evgeny 2344.64
7th European Championship - B-tournament
Date 2004-06-18 Rating 2076.55
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Zaitsev Vyacheslav 2318.19
2 White Loss Yudina Maria 2314.05
3 White Win Buyanova Anna 1786.66
4 White Win Prokopyev Ruslan 1894.87
5 White Win Novozhilov Andrey 1821.59
6 White Loss Berezin Roman 2204.01
7 Black Loss Chernov Nikolay 2044.63
8 White Loss Litvinova Yulia 1954.42
9 Black Loss Mostyayev Artyom 2061.24
11 Black Loss Zikharev Nikolay 1991.96
European Championship QT
Date 2004-06-13 Rating 2076.36
Round Color Result Opponent
1 White Loss Yudina Maria 2314.43
2 Black Win Merkulov Artyom 2065.75
3 White Loss Filinov Vladimir 2407.32
4 White Win Chernov Nikolay 2043.96
5 White Loss Zaitsev Vyacheslav 2318.43
6 Black Loss Balabhai Viktor 2285.05
7 White Loss Serdyukov Egor 2309.55