Lapin Ivan, Russian Renju Association - Renju Rating

Lapin Ivan

Place: Konosha, Russian Renju Association

Rating: 1973.32, Std: 202.09, Rank: 767

First game: 2013-07-28, Last game: 2019-06-24

Top rating: 1984.43 (2018-03-30)

Games: 192, Wins: 60, Draws: 10, Losses: 122

Gy1: 0, Gy2: 0, Gy5: 8

Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 1973.32
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Fedotov Denis 2679.47
2 Black Win Makhin Matvei 1884.41
3 White Win Fokicheva Anna 1951.14
4 Black Loss Kuvaev Vyacheslav 2019.90
5 White Loss Matushkina Ksenia 2171.59
6 Black Win Geletyuk Konstantin 1754.15
8 Black Loss Stulova Kristina 2173.93
9 White Win Vostriakova Yulia 1836.32
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 1969.07
Round Color Result Opponent
AB1 Black Loss Metreveli Maksim 2379.13
AB2 Black Win Kovalyov Mikhail 1593.80
AB3 White Draw Semenov Oleg 2386.03
AB4 Black Draw Nogovitsin Alexander 1998.12
AB5 White Loss Yusupmurzin Danila 2278.61
AB6 Black Win Potapov Maxim 1899.27
AB7 Black Loss Troitsky Vsevolod 2089.23
AB8 White Loss Stoyanov Kirill 2167.12
AB9 White Loss Vaneev Maxim 1886.79
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 1969.28
Round Color Result Opponent
4.1 White Loss Kuvaev Vyacheslav 2007.28
5.2 Black Win Kuvaev Vyacheslav 2007.28
5.3 White Loss Kuvaev Vyacheslav 2007.28
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 1974.41
Round Color Result Opponent
1 Black Win Pavlovskiy Egor 1688.89
2 White Loss Vostryakov Alexey 2237.74
3 Black Loss Noskov Pavel 1853.02
4 Black Win Agarkov Dmitrii 1855.56
5 White Draw Makhin Matvei 1887.55
6 White Win Geletyuk Konstantin 1733.80
7 White Loss Lashko Kira 2414.02
8 White Loss Stoyanov Kirill 2124.39
9 Black Win Shabanov Ivan 1738.20
Youth Russian Championship, group A,B,D,E
Date 2018-03-30 Rating 1984.43
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Mukhanov Semen 1698.32
B2 Black Loss Dyachkov Nikita 2261.06
B3 White Win Makhin Matvei 1867.28
B4 Black Loss Yusupmurzin Danila 2283.34
B5 Black Win Reznik Grigorii 1940.50
B6 Black Win Gromov Danila 2155.28
B7 Black Loss Fedotov Denis 2647.46
B8 White Draw Bykov Dmitrii 1893.34
B9 White Draw Orlov Maxim 2350.05
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 1975.17
Round Color Result Opponent
1 White Win Noskov Pavel 1783.01
2 Black Win Bezrukov Timofei 1772.43
3 White Loss Vohtomina Vladislava 2195.61
4 White Win Fokicheva Anna 1819.40
5 White Loss Fedotov Denis 2618.42
Youth Russian Championship, group A,B
Date 2017-03-30 Rating 1936.87
Round Color Result Opponent
1 White Loss Glibin Aleksey 2151.86
2 White Loss Yusupmurzin Danila 2224.37
4 Black Loss Golomaryov Anthony 2632.35
5 Black Loss Ponezhin Gennady 2221.69
6 Black Win Nogovitsin Alexander 1949.74
7 Black Loss Orlov Maxim 2193.69
8 White Loss Kryuchok Roman 2598.24
9 White Loss Postnikov Fedor 2124.24
10 White Loss Fedotov Denis 2593.81
11 White Loss Shabanov Ruslan 2165.30
The 25th Russian Championship, First League
Date 2016-11-05 Rating 1927.47
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Mikryukov Mikhail 2391.21
2 Black Loss Metreveli Maksim 2238.45
4 White Loss Lavrik-Karmazin Maksim 2367.77
5 White Loss Bushkowski Ludwik 2176.36
6 Black Loss Postnikov Fedor 2115.18
7 White Loss Yusupmurzin Danila 2221.92
8 Black Loss Rumyantseva Ekaterina 2063.84
9 Black Loss Shabanov Ruslan 2148.35
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 1936.62
Round Color Result Opponent
1 White Win Simanovskaia Anastasia 1485.92
2 Black Loss Metreveli Maksim 2209.79
3 Black Win Stoyanova Anastasiya 1837.99
4 Black Win Kozlova Viktoriia 2004.65
5 White Loss Oborina Anastasja 2410.98
6 Black Loss Shabanova Darya 2136.95
7 Black Loss Kozhevin Dmitry 1760.05
8 White Win Novikova Daria 1927.23
9 Black Win Naumov Egor 1899.18
Youth Russian Championship, group B
Date 2016-03-30 Rating 1937.66
Round Color Result Opponent
1 White Loss Ponezhin Gennady 2173.22
2 Black Win Arzybov Vladislav 1937.83
3 Black Loss Yusupmurzin Danila 2202.45
4 White Win Kokachev Artem 1795.84
5 White Draw Stoyanov Kirill 2125.58
6 Black Loss Metreveli Maksim 2197.42
7 White Win Orlov Maxim 2095.27
8 White Loss Fedotov Denis 2586.29
9 White Loss Postnikov Fedor 2102.49
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2016-03-07 Rating 1935.57
Round Color Result Opponent
1 White Win Kuznetsov Artem 1852.21
2 White Loss Karpov Fyodor 2185.00
3 White Win Shabanova Darya 2129.72
4 Black Loss Pastuhov Ruslan 1805.00
5 Black Loss Ponezhin Gennady 2173.67
6 White Win Popova Daria 1815.53
7 White Loss Yusupmurzin Danila 2198.53
8 White Loss Stoyanov Kirill 2124.82
9 White Win Kulin Maxim 1820.43
1st Team Renju Cup of General Consul of Japan in St. Petersburg
Date 2016-01-10 Rating 1928.46
Round Color Result Opponent
1 White Loss Filinov Vladimir 2498.53
3 White Loss Holtsman Kris 2079.63
5 White Win Raag Ardi 2043.24
7 Black Loss Salnikova Nonna 2252.42
8 White Loss Salnikov Pavel 2658.21
The 24th Russian Championship, First League
Date 2015-11-06 Rating 1919.07
Round Color Result Opponent
1 White Loss Radzevelyuk Alexander 2463.07
2 White Draw Ponezhin Gennady 2182.99
3 White Loss Semenov Oleg 2365.15
4 White Loss Katsev Ilya 2323.70
5 Black Loss Yusupmurzin Danila 2154.44
6 White Draw Rumyantseva Ekaterina 2075.73
7 White Loss Salnikova Nonna 2271.04
8 White Loss Kuleshov Mikhail 2224.93
9 White Loss Lisyutin Alexander 2216.28
World Championship 2015, BT
Date 2015-08-12 Rating 1909.41
Round Color Result Opponent
1 White Loss Miyagawa Junzo 2241.41
2 Black Loss Rumyantseva Ekaterina 2086.14
3 Black Loss Balabhai Viktor 2454.83
4 White Loss Sun In 2433.41
5 Black Loss Bushkowski Ludwik 2114.72
7 White Win Khramov Aleksey 1717.74
8 White Loss Karpov Fyodor 2133.86
9 Black Win Stoyanova Anastasiya 1815.83
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 1907.95
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kryuchok Roman 2591.78
2 Black Win Shabanov Ivan 1673.59
3 White Loss Prokopets Tatyana 2153.18
4 Black Win Kulina Daria 1657.39
5 Black Win Stoyanov Kirill 2083.56
6 Black Win Makhina Alla 1886.18
7 Black Loss Matushkina Ksenia 2155.16
8 Black Loss Stulova Kristina 2030.95
9 Black Loss Kokachev Artem 1808.13
10 Black Win Pastuhov Ruslan 1785.20
Youth Russian Championship, group B
Date 2015-03-28 Rating 1891.62
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Lavrik-Karmazin Maksim 2249.08
3 White Loss Karpov Fyodor 2123.66
4 White Loss Shlyundikov Alexander 2027.13
5 White Win Utkin Dmitryi 1810.65
6 White Win Kuznetsov Artem 1814.85
7 White Loss Semenov Oleg 2331.00
8 White Loss Shabanov Ruslan 2068.23
9 Black Loss Metreveli Maksim 2119.17
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 1884.12
Round Color Result Opponent
1 Black Win Karpov Fyodor 2122.14
2 White Loss Piruakov Artem 1719.85
3 Black Loss Prokopets Tatyana 2152.81
4 White Win Sokolov Mikhail 1709.22
5 Black Win Matushkina Ksenia 2121.16
6 Black Win Prokopyev Andrei 1744.40
7 White Loss Molotova Anastasja 2108.61
8 White Win Yusupmurzina Darya 1949.49
The 23th Russian Championship, First League
Date 2014-11-07 Rating 1867.54
Round Color Result Opponent
1 White Loss Radzevelyuk Alexander 2441.24
2 Black Loss Glibin Aleksey 2115.18
3 White Draw Stoyanov Kirill 2033.83
4 Black Loss Postnikov Fedor 2070.83
5 Black Loss Suhanov Arkadyi 1953.52
6 White Draw Knyazeva Ekaterina 1848.65
7 White Loss Glibina Ekaterina 2000.64
8 White Loss Dyachkov Nikita 2130.21
9 White Loss Ponezhin Gennady 2181.32
Youth World Championship 2014
Date 2014-08-13 Rating 1856.10
Round Color Result Opponent
B1 Black Loss Fedotov Denis 2463.52
B2 White Loss Ponezhin Gennady 2170.26
B3 Black Loss Karpov Fyodor 2141.95
B4 White Loss Kolk Kuno 2265.53
B5 White Loss Suhanov Arkadyi 1945.88
B6 Black Loss Rahumägi Brenet 2187.64
B7 White Win Holtsman Kris 2027.05
B8 Black Loss Lõhmus Kristofer 2160.15
B8 Black Loss Lõhmus Kristofer 2160.15
B9 Black Loss Topkin Georg-Romet 2187.39
Karepa Open Yamaguchi
Date 2014-08-01 Rating 1855.32
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Tsehanovich Valeria 1852.93
2 White Loss Reinik Liise-Marie 2087.07
3 Black Win Murumaa Mathias 1697.16
5 White Loss Heidmets Mark 2093.94
6 White Loss Popova Daria 1850.43
7 Black Win Berg Brigite-Christine 1784.37
Karepa Open Taraguchi
Date 2014-07-30 Rating 1855.36
Round Color Result Opponent
1 White Loss Tiivel Tuuli 2009.22
2 White Win Murumaa Mathias 1697.01
3 White Loss Holtsman Kris 2028.79
4 White Loss Ikla Markus 2113.10
5 Black Win Pärjasaar Elerin 1822.39
6 White Win Örd Laura 1694.43
7 White Loss Tiivel Siim 1945.30
Youth Russian Championship,groups A,B
Date 2014-03-29 Rating 1858.80
Round Color Result Opponent
2 White Loss Vostryakov Alexey 2254.50
3 Black Loss Yusupmurzin Danila 2001.10
4 White Win Shabanov Ruslan 2034.18
5 White Loss Nogovitsin Alexander 2064.64
6 White Loss Glibin Aleksey 2088.43
7 White Loss Suhanov Arkadyi 1951.44
8 Black Loss Lavrik-Karmazin Maksim 2173.41
9 White Loss Karpov Fyodor 2147.26
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2014-03-09 Rating 1861.10
Round Color Result Opponent
1 Black Win Prokopets Tatyana 2113.42
2 White Loss Nogovitsin Alexander 2072.20
3 White Win Yusupmurzin Danila 1995.66
4 White Loss Karpov Fyodor 2147.63
5 White Win Shilov Nikita 1771.76
6 White Loss Stulova Kristina 1963.91
7 White Loss Dyachkov Nikita 2086.65
8 Black Win Utkin Dmitryi 1778.08
Youth Championship of Arkhangelsk region, groups A, B, D,E
Date 2013-07-28 Rating 1854.66
Round Color Result Opponent
2 White Loss Grigoriev Roman 1975.18
3 Black Win Sokovoi Oleg 1680.45
4 White Win Utkin Dmitryi 1762.04
5 White Loss Shabanova Darya 2107.63
6 Black Loss Kinozerov Kirill 1956.83
7 White Win Novikova Daria 1862.52
8 White Loss Shabanov Ruslan 2009.05
9 White Loss Stulova Kristina 1949.20