Semenov Oleg, Russian Renju Association - Renju Rating

Semenov Oleg

Place: Podyuga, Russian Renju Association

Rating: 2221.52, Std: 140.62, Rank: 373

First game: 2007-04-27, Last game: 2021-03-30

Top rating: 2402.88 (2017-02-26)

Games: 550, Wins: 274, Draws: 42, Losses: 234

Gy1: 0, Gy2: 0, Gy5: 37

Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 2221.52
Round Color Result Opponent
A2 Black Draw Sveshnikov Ilya 2035.15
A3 White Loss Shabanov Ruslan 2016.72
A5 Black Draw Sveshnikov Ilya 2035.15
A6 Black Win Shabanov Ruslan 2016.72
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 2227.88
Round Color Result Opponent
M2 Black Win Semenov Andrei 1826.02
M3 Black Win Shabanov Ruslan 2014.64
M4 Black Loss Stoyanov Kirill 2187.27
M5 White Loss Noskov Pavel 2029.37
M6 Black Win Vereshagin Dmitrii 1777.78
M7 Black Loss Kazantsev Konstantin 1938.99
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 2239.90
Round Color Result Opponent
1.1 Black Win Shabanov Ruslan 2015.30
1.2 Black Win Shabanov Ruslan 2015.30
World Renju Youth Cup, AB Group
Date 2020-08-06 Rating 2256.38
Round Color Result Opponent
1 Black Win Shabanov Ruslan 2019.38
2 Black Loss Gromov Danila 2417.89
3 Black Loss Danilin Ivan 2526.10
4 White Win Chan Kam Chio 2038.53
5 Black Win Metreveli Maksim 2333.18
6 White Loss Kolk Kuno 2333.54
7 Black Loss Kaan Aslan İbrahim 2227.50
8 Black Loss Burtsev Peter 2392.08
9 Black Win Moor Karl-Mattias 2183.20
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 2298.46
Round Color Result Opponent
1 White Loss Sidorov Mikhail 2106.96
2 Black Win Vostriakova Yulia 1822.28
3 White Win Prokopyev Andrei 2036.18
4 White Win Stulova Veronika 2061.34
5 Black Win Naumov Egor 2061.99
6 White Loss Kryuchok Roman 2524.29
7 White Win Matushkina Ksenia 2185.79
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 2352.70
Round Color Result Opponent
AB1 Black Win Kinelovskiy Nikita 2135.32
AB2 White Loss Orlov Maxim 2430.60
AB3 Black Draw Lapin Ivan 1945.70
AB4 Black Win Naumov Egor 2030.84
AB5 Black Win Nogovitsin Alexander 1972.38
AB6 Black Win Fedotov Denis 2631.98
AB7 Black Win Metreveli Maksim 2343.74
AB8 Black Draw Yusupmurzin Danila 2248.67
AB9 Black Loss Stoyanov Kirill 2137.26
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 2368.63
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kulin Maxim 1838.73
2 Black Win Novikova Daria 2022.81
3 White Win Matushkina Ksenia 2120.70
4 White Win Yudina Maria 2221.27
5 Black Win Lashko Kira 2378.25
6 White Loss Fedotov Denis 2622.94
7 White Win Porokhina Ekaterina 2128.24
The 27th Russian Championship, First League
Date 2018-11-04 Rating 2374.93
Round Color Result Opponent
1 Black Win Stoyanov Egor 2022.41
2 White Loss Lavrik-Karmazin Maksim 2489.25
3 Black Draw Sadova Taisia 2201.33
4 White Win Shkarupa Maria 1832.77
5 Black Draw Mikhailov Alexey 2449.79
6 Black Win Salnikova Nonna 2238.37
7 Black Win Lisyutin Alexander 2272.90
8 Black Draw Fedotov Denis 2621.52
9 Black Loss Nikonov Konstantin 2643.72
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 2381.77
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kozhevin Dmitry 1849.82
2 Black Loss Prokopets Tatyana 2128.71
3 White Win Prokopyev Andrei 1981.78
4 Black Win Lashko Kira 2392.16
5 White Win Stoyanov Kirill 2101.53
7 Black Win Metreveli Maksim 2318.98
8 Black Loss Fedotov Denis 2623.23
9 White Draw Yusupmurzina Darya 2260.13
12th Team World Championship
Date 2018-05-05 Rating 2386.58
Round Color Result Opponent
2 Black Win Piik Sander 2254.76
3 Black Loss Epifanov Dmitry 2633.44
4 Black Loss Mesila Villem 2601.64
5 Black Loss Cao Dong 2750.75
7 White Loss Iio Yoshihiro 2476.24
10 Black Loss Epifanov Dmitry 2633.44
Youth Russian Championship, group A,B,D,E
Date 2018-03-30 Rating 2390.88
Round Color Result Opponent
1 Black Win Prokopets Tatyana 2122.32
2 Black Loss Kryuchok Roman 2559.21
3 Black Win Stulova Darya 2062.12
4 Black Win Nogovitsin Alexander 1953.26
5 White Win Vostryakov Alexey 2223.95
6 Black Win Shabanov Ruslan 2155.31
7 Black Draw Oborina Anastasja 2358.21
Championship of Konoshsky region
Date 2018-02-09 Rating 2394.76
Round Color Result Opponent
1 White Loss Shabanov Ruslan 2158.67
2 Black Win Stulova Kristina 2166.51
3 White Win Stoyanov Kirill 2089.33
4 Black Win Vohtomina Vladislava 2156.24
5 White Win Yusupmurzina Darya 2219.04
6 Black Win Stulova Veronika 2023.28
7 Black Loss Mikryukov Mikhail 2379.05
9 Black Win Fedotov Denis 2601.69
10 White Win Dyachkov Nikita 2235.94
11 Black Loss Yusupmurzin Danila 2255.19
The 26th Russian Championship, First League
Date 2017-11-09 Rating 2402.22
Round Color Result Opponent
1 Black Win Glibina Ekaterina 1960.80
2 Black Win Lisyutin Alexander 2245.20
3 Black Draw Kryuchok Roman 2563.48
4 Black Win Volkov Sergey 2363.03
5 Black Draw Danilin Ivan 2466.88
6 Black Loss Filinov Vladimir 2455.69
7 White Win Fedotov Denis 2577.88
8 Black Loss Golomaryov Anthony 2597.91
9 White Draw Radzevelyuk Alexander 2416.65
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 2401.39
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kachanov Danila 1669.07
2 Black Win Popova Daria 1841.24
3 Black Loss Metreveli Maksim 2274.04
4 White Win Yusupmurzina Darya 2170.94
5 Black Win Prokopets Tatyana 2100.11
6 Black Win Yusupmurzin Danila 2210.32
7 Black Win Lashko Kira 2452.48
8 White Loss Kryuchok Roman 2559.30
9 Black Loss Fedotov Denis 2575.49
Youth European Championship
Date 2017-05-04 Rating 2400.70
Round Color Result Opponent
AB1 Black Win Kolk Kuno 2286.55
AB2 Black Loss Topkin Georg-Romet 2435.82
AB3 White Win Vostryakov Alexey 2242.25
AB4 Black Win Heidmets Mark 2095.91
AB5 Black Loss Mesila Villem 2567.27
AB6 Black Loss Fedotov Denis 2565.81
AB7 Black Win Shabanov Ruslan 2137.61
AB8 White Win Erentraut Andrei 1746.78
AB9 Black Loss Lavrik-Karmazin Maksim 2386.74
The 25nd Russian Championship, High League
Date 2017-02-26 Rating 2402.88
Round Color Result Opponent
1 White Draw Radzevelyuk Alexander 2410.54
2 Black Win Danilin Ivan 2461.04
3 Black Draw Fedorkin Oleg 2677.34
4 Black Loss Epifanov Dmitry 2655.72
5 White Win Salnikov Pavel 2595.24
6 Black Win Yusupmurzin Danila 2196.26
7 White Draw Mikhailov Alexander 2502.06
8 Black Loss Fedotov Denis 2559.46
9 Black Loss Makarov Pavel 2600.24
10 Black Loss Lavrik-Karmazin Maksim 2370.87
11 White Draw Filinov Vladimir 2414.60
12 Black Draw Karasyov Maxim 2597.68
13 Black Draw Balabhai Viktor 2471.79
14 Black Win Golomaryov Anthony 2592.49
15 Black Loss Nikonov Konstantin 2658.35
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 2397.97
Round Color Result Opponent
1 Black Win Shangina Alexandra 1899.29
2 Black Win Shiryaevskaya Daria 2072.86
3 Black Loss Metreveli Maksim 2228.87
4 Black Win Vohtomina Vladislava 2135.97
5 Black Win Prokopets Tatyana 2103.83
6 Black Loss Fedotov Denis 2558.94
7 Black Win Dyachkov Nikita 2244.36
The 25th Russian Championship, First League
Date 2016-11-05 Rating 2393.08
Round Color Result Opponent
1 Black Win Shabanov Ruslan 2121.79
2 Black Win Filinov Vladimir 2431.91
3 Black Loss Golomaryov Anthony 2582.95
4 Black Win Rumyantseva Ekaterina 2040.01
5 Black Win Mikryukov Mikhail 2358.43
6 Black Win Metreveli Maksim 2213.24
7 Black Loss Balabhai Viktor 2474.00
8 Black Draw Taiblin Yuriy 2446.29
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 2377.84
Round Color Result Opponent
1 White Win Grigoriev Roman 1982.00
2 Black Win Stulova Kristina 2110.38
3 Black Win Kozlova Viktoriia 1987.04
4 White Win Karpov Fyodor 2187.59
5 Black Loss Matushkina Ksenia 2189.54
6 Black Win Kuzmina Alexandra 1995.52
7 Black Loss Lashko Kira 2488.25
8 Black Win Shabanov Ruslan 2111.35
9 White Loss Kryuchok Roman 2576.55
Youth Russian Championship, group A,D
Date 2016-03-30 Rating 2363.19
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Lashko Kira 2498.85
2 Black Win Kozlova Viktoriia 1990.29
4 Black Win Karpov Fyodor 2165.76
5 Black Win Nogovitsin Alexander 1973.30
6 White Win Vostryakov Alexey 2260.16
7 White Loss Oborina Anastasja 2374.06
8 White Win Kurdina Olga 2338.41
9 Black Win Glibin Aleksey 2104.38
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2016-03-07 Rating 2359.30
Round Color Result Opponent
1 White Loss Stoyanov Kirill 2097.49
2 Black Win Matushkina Ksenia 2159.72
3 Black Loss Shabanov Ruslan 2097.78
4 Black Win Stulova Kristina 2087.39
5 Black Win Pastuhov Ruslan 1779.31
6 Black Win Stulova Darya 2108.78
7 White Draw Lashko Kira 2498.39
8 Black Loss Fedotov Denis 2546.08
9 Black Win Dyachkov Nikita 2239.89
Poduga Championship, High league
Date 2016-02-07 Rating 2355.96
Round Color Result Opponent
1 Black Win Yusupmurzin Danila 2163.95
2 Black Win Stoyanov Kirill 2096.50
3 Black Loss Shabanov Ruslan 2095.35
4 White Win Kryuchok Roman 2580.46
5 Black Loss Lashko Kira 2496.28
6 Black Loss Fedotov Denis 2539.55
7 Black Win Shiryaevskaya Daria 2105.00
8 Black Win Mikryukov Mikhail 2353.30
9 Black Draw Oborina Anastasja 2366.28
10 Black Draw Vostryakov Alexey 2261.10
11 Black Win Kurdina Olga 2347.30
13 Black Win Dyachkov Nikita 2239.32
1st Team Renju Cup of General Consul of Japan in St. Petersburg
Date 2016-01-10 Rating 2350.18
Round Color Result Opponent
1 Black Win Murumaa Mathias 1802.66
2 Black Draw Yusupmurzin Danila 2156.33
3 White Loss Magdeev Igor 2294.08
4 Black Loss Semyonov Vladimir 2409.51
6 White Win Kalnitsky Oleg 2127.47
7 Black Loss Karasyov Maxim 2584.50
8 White Win Ikla Markus 2118.39
9 Black Win Lillemaa Argo 2241.82
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 2349.39
Round Color Result Opponent
1 Black Win Stulova Veronika 1878.89
2 Black Win Stulova Darya 2106.14
3 Black Win Karpov Fyodor 2150.95
4 Black Loss Fedotov Denis 2529.05
5 White Loss Yusupmurzin Danila 2154.86
6 White Win Romanov Sergey 2156.95
7 Black Win Prokopyev Ruslan 2053.56
8 Black Loss Dyachkov Nikita 2231.13
The 24th Russian Championship, First League
Date 2015-11-06 Rating 2343.33
Round Color Result Opponent
1 White Draw Filinov Vladimir 2468.09
2 White Loss Balabhai Viktor 2443.07
3 Black Win Lapin Ivan 1898.15
4 Black Win Mikryukov Mikhail 2350.50
5 White Loss Kryuchok Roman 2573.56
6 White Loss Radzevelyuk Alexander 2426.89
7 Black Loss Katsev Ilya 2295.19
8 Black Win Yusupmurzin Danila 2134.42
9 White Win Rumyantseva Ekaterina 2050.97
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 2335.68
Round Color Result Opponent
1 Black Win Stulova Veronika 1834.62
2 Black Win Makhina Alla 1855.95
3 Black Win Tsehanovich Valeria 1871.94
4 Black Loss Kryuchok Roman 2561.92
5 Black Win Matushkina Ksenia 2134.10
6 Black Win Kozlova Viktoriia 1997.11
7 White Win Kurdina Olga 2385.75
8 Black Loss Fedotov Denis 2481.10
9 White Win Oborina Anastasja 2362.43
10 White Loss Lashko Kira 2482.47
Youth Russian Championship, group B
Date 2015-03-28 Rating 2319.79
Round Color Result Opponent
1 Black Win Karpov Fyodor 2110.92
2 White Win Ponezhin Gennady 2182.92
3 Black Win Vostryakov Alexey 2246.38
4 White Loss Fedotov Denis 2463.30
5 Black Loss Lavrik-Karmazin Maksim 2232.46
6 Black Win Yusupmurzin Danila 2093.26
7 Black Win Lapin Ivan 1875.64
8 White Win Shlyundikov Alexander 1985.80
9 Black Draw Dyachkov Nikita 2148.82
Poduga Championship, High League
Date 2015-02-08 Rating 2312.62
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Sorokina Oksana 2426.15
3 Black Win Vostryakov Alexey 2244.46
4 Black Win Prokopets Tatyana 2132.98
5 White Loss Vohtomina Vladislava 2132.85
6 Black Win Stulova Darya 2111.21
7 White Win Kryuchok Roman 2543.41
8 Black Win Fedotov Denis 2454.58
9 Black Loss Lashko Kira 2451.10
10 White Loss Oborina Anastasja 2360.97
11 White Win Mikryukov Mikhail 2319.70
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 2305.06
Round Color Result Opponent
1 Black Win Popova Daria 1829.13
2 White Win Romanov Sergey 2142.28
3 White Win Prokopyev Ruslan 2048.40
4 Black Loss Merkulov Artyom 2541.08
5 Black Win Shiryaevskaya Daria 2074.06
6 Black Loss Lashko Kira 2445.23
7 Black Win Stulova Kristina 1993.63
8 Black Win Stoyanov Kirill 2041.44
The 23th Russian Championship, First League
Date 2014-11-07 Rating 2288.87
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Fedotov Denis 2447.75
2 Black Loss Nikolaev Nikita 2119.00
3 White Win Postnikov Fedor 2054.04
4 Black Win Dyachkov Nikita 2117.56
5 White Loss Golomaryov Anthony 2490.92
6 Black Win Nikonova Natalya 2283.90
7 White Win Rumyantseva Ekaterina 2074.24
8 Black Draw Sirategyan Karen 2400.92
9 Black Loss Katsev Ilya 2276.89
Youth World Championship
Date 2014-08-13 Rating 2268.34
Round Color Result Opponent
B1 White Win Shabanov Ruslan 2031.44
B2 White Loss Fedotov Denis 2435.55
B3 White Win Lõhmus Kristofer 2141.50
B4 White Loss Yuan Jiayin 2343.42
B5 Black Win Kolk Kuno 2244.85
B6 Black Win Lin Qianhao 2176.65
B7 Black Draw Sun Jiahong 2190.18
B8 White Loss Lillemaa Argo 2296.76
B9 White Win Rahumägi Brenet 2156.18
Karepa Open Yamaguchi
Date 2014-08-01 Rating 2265.06
Round Color Result Opponent
1 Black Win Piik Sander 1945.44
2 White Loss Topkin Georg-Romet 2171.65
3 Black Win Kiviberg Emma-Lotta 1591.77
4 Black Draw Lillemaa Argo 2297.44
5 White Loss Vostryakov Alexey 2253.93
6 White Loss Suhanov Arkadyi 1933.07
7 Black Win Rahumägi Brenet 2153.71
Karepa Open Taraguchi
Date 2014-07-30 Rating 2264.73
Round Color Result Opponent
1 White Win Ikla Markus 2096.06
2 Black Win Reinik Liise-Marie 2065.77
3 Black Win Tiivel Tuuli 1989.16
4 White Win Fedotov Denis 2433.24
4 Black Loss Fedotov Denis 2433.24
5 Black Win Olumets Erko 2103.29
6 Black Loss Lillemaa Argo 2297.45
7 Black Win Topkin Georg-Romet 2170.65
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-07-14 Rating 2260.52
Round Color Result Opponent
1 Black Win Metreveli Maksim 2030.90
2 Black Win Evdokimova Ksenija 1938.49
3 Black Loss Kryuchok Roman 2557.57
4 White Loss Vohtomina Vladislava 2084.86
5 White Win Tsehanovich Valeria 1843.42
6 Black Win Naumov Egor 1862.57
7 White Win Matushkina Ksenia 2094.84
8 White Win Stulova Darya 2105.58
9 Black Draw Lashko Kira 2408.40
10 White Loss Yusupmurzin Danila 2032.63
Youth Russian Championship,groups A,B
Date 2014-03-29 Rating 2235.40
Round Color Result Opponent
1 White Loss Postnikov Fedor 2053.87
2 White Win Karpov Fyodor 2124.36
3 Black Win Lavrik-Karmazin Maksim 2171.84
4 White Win Ponezhin Gennady 2139.07
5 Black Loss Fedotov Denis 2427.26
6 Black Loss Golomaryov Anthony 2459.04
7 Black Win Yusupmurzin Danila 2001.56
8 Black Draw Vostryakov Alexey 2236.34
9 White Loss Kryuchok Roman 2566.08
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2014-03-09 Rating 2230.72
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kuznetsov Artem 1801.61
2 Black Win Yusupmurzin Danila 1996.63
3 Black Loss Vostryakov Alexey 2233.10
4 Black Loss Lashko Kira 2406.38
5 Black Win Suhanov Arkadyi 1936.96
6 White Win Karpov Fyodor 2124.33
7 Black Win Stulova Kristina 1951.97
8 Black Loss Fedotov Denis 2425.42
Poduga Championship, High League
Date 2014-02-07 Rating 2223.81
Round Color Result Opponent
1 Black Win Vostryakov Alexey 2226.18
3 White Win Shiryaevskaya Daria 2073.47
4 Black Loss Prokopets Tatyana 2086.34
5 Black Win Shabanov Ruslan 2008.88
6 Black Win Matushkina Ksenia 2064.66
7 Black Win Kurdina Olga 2399.78
8 Black Loss Kryuchok Roman 2575.47
9 Black Loss Sorokina Oksana 2409.01
10 Black Loss Lashko Kira 2405.44
11 White Loss Oborina Anastasja 2393.38
12 Black Loss Fedotov Denis 2419.58
13 Black Loss Mikryukov Mikhail 2309.77
Lariks 2014
Date 2014-02-02 Rating 2222.73
Round Color Result Opponent
1 Black Win Sirategyan Karen 2421.87
2 Black Loss Makarov Pavel 2595.36
3 Black Loss Hõbemägi Martin 2572.26
4 White Draw Sinitsyn Vladimir 2143.89
5 Black Loss Sadelov Igor 2042.92
6 Black Win Kurdina Olga 2399.24
7 Black Draw Sumarokova Aleksandra 2295.86
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 2215.55
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kuzmina Alexandra 1848.18
2 White Draw Shabanov Ruslan 2003.70
3 Black Win Vohtomina Vladislava 2050.06
4 Black Loss Fedotov Denis 2411.73
5 White Win Matushkina Ksenia 2058.72
6 Black Win Vostryakov Alexey 2220.31
7 White Loss Kurdina Olga 2403.14
8 Black Loss Karpov Fyodor 2128.93
The 22th Russian Championship, First League
Date 2013-11-09 Rating 2201.84
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kachaev Denis 2485.02
2 White Win Strezhnev Mikhail 1864.98
3 Black Loss Mikryukov Mikhail 2300.18
4 Black Win Dyachkov Nikita 2039.19
5 White Loss Kuleshov Mikhail 2147.75
6 Black Loss Lisyutin Alexander 2208.96
7 White Win Ponezhin Gennady 2115.18
8 Black Loss Volkov Sergey 2382.12
9 Black Win Prokopets Tatyana 2055.35
10 Black Win Shabanov Ruslan 1994.13
11 Black Loss Sumarokova Aleksandra 2289.57
Karepa Open Yamaguchi and Mind Sport Triathlon
Date 2013-07-11 Rating 2180.95
Round Color Result Opponent
2 Black Win Ikla Markus 2015.92
3 Black Loss Vohtomina Vladislava 2071.42
4 Black Win Lillemaa Argo 2245.03
5 Black Loss Kryuchok Roman 2560.72
6 White Draw Oborina Anastasja 2392.56
7 Black Loss Hõbemägi Martin 2548.48
Karepa Open Taraguchi
Date 2013-07-08 Rating 2180.37
Round Color Result Opponent
1 Black Win Novikova Daria 1858.45
2 White Win Shiryaevskaya Daria 2037.64
3 Black Loss Lashko Kira 2425.45
4 Black Win Kolk Kaia 2068.87
5 White Win Rahumägi Brenet 2051.56
6 Black Loss Oborina Anastasja 2393.20
7 White Win Mikryukov Mikhail 2297.80
Youth European Championship
Date 2013-07-05 Rating 2179.48
Round Color Result Opponent
B2 Black Loss Vostryakov Alexey 2190.55
B3 White Loss Glibin Aleksey 2044.65
B4 White Loss Lillemaa Argo 2243.63
B5 Black Win Postnikov Fedor 2023.38
B6 Black Win Topkin Georg-Romet 2010.67
B7 Black Win Rahumägi Brenet 2050.95
B8 White Loss Kolk Kuno 2201.36
B9 Black Win Viljamaa Ingvar 2041.45
Youth Russian Championship,group B
Date 2013-03-30 Rating 2157.13
Round Color Result Opponent
1 White Win Postnikov Fedor 2021.42
1 White Draw Vostryakov Alexey 2173.18
2 White Win Ponezhin Gennady 2073.39
2 Black Win Postnikov Fedor 2021.42
3 Black Win Strezhnev Mikhail 1841.82
3 White Win Glibin Aleksey 2028.50
5 White Win Vostryakov Alexey 2173.18
6 White Win Shabanov Ruslan 1955.76
7 White Draw Glibin Aleksey 2028.50
Poduga Championship, High League
Date 2013-02-15 Rating 2140.58
Round Color Result Opponent
1 White Loss Oborina Anastasja 2405.14
2 Black Loss Lashko Kira 2415.29
3 Black Loss Vostryakov Alexey 2168.92
4 White Loss Mikryukov Mikhail 2314.61
5 Black Win Prokopets Tatyana 1996.56
6 White Loss Fedotov Denis 2335.33
7 Black Loss Merkulov Artyom 2515.66
8 Black Loss Kurdina Olga 2394.48
9 White Loss Kryuchok Roman 2541.28
Moscow Open
Date 2013-02-03 Rating 2137.21
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Nikonov Konstantin 2642.07
2 Black Loss Makhina Alla 1804.16
3 White Loss Vostryakov Alexey 2167.46
4 Black Win Sadelov Igor 1993.96
5 White Draw Mikryukov Mikhail 2314.53
6 Black Loss Sirategyan Karen 2405.55
7 White Loss Magdeev Igor 2286.45
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2013-01-06 Rating 2132.08
Round Color Result Opponent
1 White Win Vasyukova Polina 1738.44
2 White Draw Mikryukov Mikhail 2314.33
3 White Loss Kryuchok Roman 2539.32
4 White Win Maximov Nikolay 2260.92
5 Black Loss Kurdina Olga 2386.71
6 White Loss Romanov Sergey 2114.46
7 Black Win Potapov Maxim 1912.69
8 Black Loss Savrasov Ruslan 2151.16
9 White Draw Vohtomina Vladislava 2036.79
Youth World Championship
Date 2012-08-15 Rating 2107.56
Round Color Result Opponent
B1 White Loss Kryuchok Roman 2527.17
B2 Black Loss Hõbemägi Martin 2483.00
B4 Black Win Vostryakov Alexey 2134.85
B5 Black Win Kolk Kuno 2078.36
B6 Black Loss Lillemaa Argo 2178.32
B7 Black Loss Spirichev Vladislav 2006.11
B8 White Win Rahumägi Brenet 1965.41
B9 Black Win Yakushkin Nikolay 1912.23
B10 Black Win Karpov Fyodor 2048.30
B11 Black Win Nogovitsin Alexander 1999.51
Podyuga Sbory Yamaguchi
Date 2012-07-27 Rating 2102.80
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Kryuchok Roman 2526.40
2 White Loss Nogovitsin Alexander 1996.70
3 Black Loss Stulova Darya 2012.68
4 Black Win Makhina Alla 1794.14
6 Black Win Stulova Kristina 1851.65
7 White Loss Krayeva Tatyana 2324.10
8 Black Win Shabanov Ruslan 1882.85
9 Black Loss Fedotov Denis 2304.68
Youth Championshipof Arkhangelsk region, groups A,B,D,E
Date 2012-06-28 Rating 2098.23
Round Color Result Opponent
1 Black Win Strezhnev Mikhail 1830.44
2 White Loss Merkulov Artyom 2527.49
3 White Loss Prokopyev Ruslan 2015.28
4 Black Win Kaspirovich Maxim 1663.24
5 Black Win Nogovitsin Alexander 1994.47
6 Black Win Stulova Darya 2006.83
7 White Loss Oborina Anastasja 2433.59
8 White Loss Krayeva Tatyana 2324.52
9 Black Win Evdokimova Ksenija 1862.88
Championship of Konoshsky region
Date 2012-05-20 Rating 2091.67
Round Color Result Opponent
1 Black Win Matushkina Ksenia 1958.15
2 Black Win Stulova Kristina 1837.62
3 White Win Karpov Fyodor 2034.33
4 White Loss Kryuchok Roman 2523.49
5 White Loss Lashko Kira 2359.67
6 Black Win Stoyanov Kirill 1830.93
7 Black Win Bovkonyuk Pavel 1876.09
8 White Loss Merkulov Artyom 2525.22
9 Black Win Kinozerov Kirill 1913.55
Team Championship of Podyuga
Date 2012-04-25 Rating 2085.11
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Kryuchok Roman 2523.79
2 White Loss Oborina Anastasja 2435.67
3 White Loss Kurdina Olga 2337.57
4 Black Loss Lashko Kira 2349.30
5 White Loss Fedotov Denis 2273.77
6 White Win Prokopets Tatyana 1959.93
7 Black Loss Vostryakov Alexey 2118.45
8 Black Win Stulova Darya 1990.35
9 Black Loss Merkulov Artyom 2522.46
Youth Russian Championship, groups A, B
Date 2012-03-30 Rating 2079.54
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Merkulov Artyom 2519.97
2 White Win Spirichev Vladislav 1993.85
3 White Win Bovkonyuk Pavel 1870.04
4 White Win Glibin Aleksey 1953.44
5 Black Loss Puh Alexander 2111.53
6 White Loss Sumarokov Evgeny 2570.52
7 Black Loss Karpov Fyodor 2026.37
8 Black Win Vostryakov Alexey 2112.27
9 Black Loss Kryuchok Roman 2521.53
10 White Draw Smirnov Evgeny 2432.69
11 Black Draw Nogovitsin Alexander 1988.62
Podyuga Sbory
Date 2012-03-23 Rating 2077.78
Round Color Result Opponent
1 White Win Vostryakov Alexey 2111.86
3 White Loss Prokopets Tatyana 1957.04
4 Black Loss Karpov Fyodor 2024.67
5 Black Win Nogovitsin Alexander 1987.43
6 Black Win Stulova Darya 1983.41
7 Black Loss Kryuchok Roman 2520.98
8 White Loss Merkulov Artyom 2519.61
9 White Loss Oborina Anastasja 2436.20
9 White Loss Oborina Anastasja 2436.20
10 Black Loss Kurdina Olga 2334.22
11 Black Loss Lashko Kira 2335.18
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2012-01-06 Rating 2062.38
Round Color Result Opponent
1 Black Win Yusupmurzin Danila 1900.41
2 White Win Karpov Fyodor 2005.97
3 Black Loss Krayeva Tatyana 2311.68
4 White Loss Oborina Anastasja 2426.81
5 Black Loss Rachitskaya Viktoria 2273.72
6 White Loss Bovkonyuk Pavel 1866.72
7 Black Win Serebryannikova Anzhelika 1718.07
8 Black Loss Vohtomina Vladislava 2002.90
9 White Win Spirichev Vladislav 1989.34
Podyuga Cup
Date 2011-11-21 Rating 2055.40
Round Color Result Opponent
1/8 Black Loss Kryuchok Roman 2500.61
1/8 Black Loss Kryuchok Roman 2500.61
The 20th Open Russian Championship, First League
Date 2011-11-05 Rating 2053.14
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Metreveli Irina 2449.42
2 Black Win Strezhnev Mikhail 1795.84
3 White Win Lashko Kira 2287.55
4 Black Loss Sirategyan Karen 2367.58
5 Black Loss Vostryakov Alexey 2090.46
6 White Loss Fedotov Denis 2214.22
7 Black Loss Kurdina Olga 2303.74
8 Black Win Makhina Alla 1790.89
9 White Loss Salnikova Nonna 2253.63
10 White Win Ponezhin Gennady 1880.02
11 White Win Shabanov Ruslan 1841.55
Youth European Championship
Date 2011-07-30 Rating 2037.41
Round Color Result Opponent
B2 White Win Lillemaa Argo 2058.42
B3 Black Win Rahumägi Brenet 1923.13
B6 Black Win Staub Rain 1904.31
B8 White Loss Kryuchok Roman 2469.52
B10 Black Win Nogovitsin Alexander 1960.49
B11 Black Loss Karpov Fyodor 1976.06
b5 Black Win Reimann Margus 1644.82
b9 White Loss Merkulov Artyom 2555.10
Podyuga Sbory
Date 2011-07-10 Rating 2032.77
Round Color Result Opponent
2 Black Loss Krayeva Tatyana 2281.74
3 Black Loss Bovkonyuk Pavel 1859.21
4 Black Draw Vohtomina Vladislava 1989.57
5 White Win Stulova Kristina 1775.15
6 White Win Kozhemjakina Lidia 1650.21
7 Black Loss Oborina Anastasja 2382.77
9 White Win Chernenko Lidiya 1884.02
Team Championship
Date 2011-04-29 Rating 2018.85
Round Color Result Opponent
1 White Loss Oborina Anastasja 2363.52
2 Black Loss Lashko Kira 2224.44
3 Black Loss Kurdina Olga 2264.70
4 White Loss Fedotov Denis 2158.39
6 Black Win Vostryakov Alexey 2041.54
7 Black Loss Prokopets Tatyana 1858.10
9 Black Loss Sumarokova Aleksandra 2244.06
10 White Win Merkulov Artyom 2559.41
11 Black Loss Kryuchok Roman 2440.85
Championship of Konoshsky region
Date 2011-03-07 Rating 2010.11
Round Color Result Opponent
1 White Loss Oborina Anastasja 2349.69
2 Black Loss Nogovitsin Alexander 1930.54
3 Black Win Vostryakov Alexey 2028.22
4 Black Loss Karpov Fyodor 1947.43
5 Black Win Belous Polina 1895.80
6 Black Win Prokopets Tatyana 1843.30
7 Black Loss Savrasov Ruslan 2109.11
8 White Loss Merkulov Artyom 2559.73
9 White Loss Litvinova Yulia 2174.32
Podyuga Cup
Date 2010-11-30 Rating 2000.35
Round Color Result Opponent
1 Black Win Lashko Kira 2159.23
2 White Win Lashko Kira 2159.23
4 White Loss Kurdina Olga 2247.87
5 Black Loss Kurdina Olga 2247.87
The 19th Open Russian Championship, First League
Date 2010-11-06 Rating 1996.08
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Skuridin Alexey 2483.06
2 White Loss Lashko Kira 2151.76
3 White Loss Sobolev Pavel 2222.17
4 White Loss Karpov Fyodor 1917.84
5 White Win Nogovitsin Alexander 1900.23
6 Black Win Kinozerov Kirill 1862.20
7 White Win Vostryakov Alexey 2013.71
8 Black Loss Serdyuk Andrey 2241.07
9 Black Win Komarov Sergey 1711.56
10 White Loss Oborina Anastasja 2320.43
11 Black Win Litvinova Alina 1930.52
Podyuga Sbory
Date 2010-06-30 Rating 1970.50
Round Color Result Opponent
2 Black Loss Krayeva Tatyana 2265.93
7 Black Loss Lebedeva Tatjana 2189.54
Moscow Open
Date 2010-06-14 Rating 1967.77
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Nikonov Konstantin 2587.52
2 White Loss Stulova Darya 1936.43
3 Black Win Shabanov Ruslan 1821.08
4 White Loss Mokeev Vladimir 1914.48
5 Black Loss Tikhomirov Mikhail 2042.77
6 Black Win Kozhemjakina Lidia 1653.17
7 Black Win Magdeev Igor 2100.27
8 Black Win Prokopets Tatyana 1812.04
Russian Christmas Tournament - 2010
Date 2010-01-10 Rating 1942.85
Round Color Result Opponent
4 White Loss Kryuchok Roman 2374.22
9 White Loss Poltaratsky Nikolay 2396.57
Individual and Team Youth Sports School Championship
Date 2007-04-27 Rating 1794.55
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Sumarokova Aleksandra 2004.12
2 Black Loss Grigoriev Roman 1864.57
3 Black Win Gabrilyan Viktoriya 1694.67
4 White Loss Prokopyev Ruslan 1889.70
5 White Loss Buyanova Anna 1693.07
6 White Loss Vostryakov Alexey 1844.06
7 White Loss Litvinova Alina 1720.14