Fedotov Denis, Russian Renju Association - Renju Rating

Fedotov Denis (Денис Федотов)

Place: Podyuga, Russian Renju Association

Rating: 2582.43, Std: 88.03, Rank: 42

First game: 2008-07-14, Last game: 2023-11-10

Top rating: 2636.40 (2019-06-24)

Games: 860, Wins: 556, Draws: 77, Losses: 227

Gy1: 9, Gy2: 33, Gy5: 109

The 32nd Russian Championship First League
Date 2023-11-10 Rating 2582.43
Round Color Result Opponent
1 White Win Kuvaev Vyacheslav 2201.70
2 White Win Sidorov Mikhail 2361.69
3 Black Win Burtsev Peter 2563.23
4 Black Draw Smirnov Evgeny 2546.94
5 Black Loss Pinsky Alexander 2570.85
6 Black Win Gromov Danila 2496.73
7 Black Win Nikonov Konstantin 2486.33
8 Black Win Balabhai Viktor 2447.38
9 White Win Metreveli Irina 2367.76
Poduga Cup 2022
Date 2022-11-22 Rating 2542.89
Round Color Result Opponent
1.1 Black Win Stulova Veronika 2037.49
1.2 White Win Stulova Veronika 2037.49
2.1 White Win Fokichev Egor 2059.64
2.2 Black Win Fokichev Egor 2059.64
3.1 White Loss Sidorov Mikhail 2324.83
3.2 White Win Sidorov Mikhail 2324.83
4.1 White Win Fokicheva Anna 2189.81
4.2 White Win Fokicheva Anna 2189.81
5.1 White Loss Porokhina Ekaterina 2326.25
5.2 White Loss Porokhina Ekaterina 2326.25
The 31th Russian Championship First League
Date 2022-11-04 Rating 2543.09
Round Color Result Opponent
1 Black Win Sidorov Mikhail 2320.40
2 Black Win Mikryukov Mikhail 2349.31
3 Black Win Belova Polina 2002.25
4 White Win Balabhai Viktor 2452.19
5 Black Draw Fedorkin Oleg 2545.38
6 White Loss Kozhin Mikhail 2589.53
7 White Win Burtsev Peter 2547.78
8 Black Win Makarov Pavel 2514.93
9 White Loss Filinov Vladimir 2474.52
Youth Russian Championship
Date 2022-03-30 Rating 2532.26
Round Color Result Opponent
A2 White Draw Morozov Egor 2256.22
A3 White Loss Yusupmurzin Danila 2222.89
A5 White Win Morozov Egor 2256.22
A6 Black Win Yusupmurzin Danila 2222.89
C8 White Loss Yusupmurzin Danila 2222.89
World Renju Youth Cup, AB Group
Date 2020-08-06 Rating 2579.69
Round Color Result Opponent
1 Black Win Burtsev Peter 2390.57
2 White Win Savvateev Mikhail 2081.22
3 White Win Piik Sander 2220.70
4 White Loss László Zoltán 2557.93
5 Black Win Dyachkov Nikita 2162.85
6 White Loss Topkin Georg-Romet 2569.75
7 Black Loss Gromov Danila 2416.35
8 Black Win Danilin Ivan 2524.73
9 Black Win Suenaga Daiki 2232.92
Youth Championship of Konoshky region
Date 2020-03-15 Rating 2598.79
Round Color Result Opponent
1 White Win Prokopyev Andrei 2030.65
2 White Win Sidorov Mikhail 2131.33
3 White Win Matushkina Ksenia 2188.17
4 White Win Dyachkov Nikita 2182.86
5 White Win Stoyanov Kirill 2187.23
6 White Win Yusupmurzina Darya 2364.80
7 White Win Stoyanov Egor 2148.82
The 28th Russian Championship, First League
Date 2019-11-02 Rating 2610.29
Round Color Result Opponent
1 White Loss Burtsev Peter 2297.81
2 Black Win Chernyi Anton 2094.60
3 Black Win Kinelovskiy Nikita 2185.28
4 Black Win Katsev Ilya 2396.25
5 White Win Volkov Sergey 2346.69
6 Black Win Rizvanov Edward 2539.48
7 White Loss Danilin Ivan 2526.01
8 Black Loss Mikhailov Alexey 2467.81
9 Black Loss Morozov Egor 2269.80
World Championship AT
Date 2019-08-10 Rating 2630.68
Round Color Result Opponent
1 White Win Cao Dong 2732.95
2 Black Loss Kamiya Shunsuke 2775.47
3 White Win Sushkov Vladimir 2801.93
4 White Loss Mei Fan 2660.20
5 White Loss Oll Aivo 2700.93
6 White Loss Inoue Fumiya 2386.23
7 Black Win Epifanov Dmitry 2630.82
8 Black Loss Nakayama Tomoharu 2777.84
9 Black Win Koyama Jun 2568.33
10 Black Loss Okabe Hiroshi 2677.33
11 Black Win Gardström Petter 2645.20
World Championship QT
Date 2019-08-02 Rating 2632.56
Round Color Result Opponent
1 White Win Jonsson Peter 2294.09
2 White Win Oll Aivo 2702.49
3 White Loss Gardström Petter 2646.37
4 Black Win Sun In 2374.02
5 White Draw Koyama Jun 2568.25
6 Black Win Epifanov Dmitry 2631.02
7 White Win Mesila Villem 2622.70
European Youth Championship 2019
Date 2019-07-10 Rating 2635.71
Round Color Result Opponent
AB1 White Win Lavrik-Karmazin Maksim 2482.16
AB2 Black Win Topkin Georg-Romet 2580.20
AB3 White Draw Hõbemägi Martin 2563.81
AB4 Black Win Kolk Kuno 2327.91
AB5 Black Win Rahumägi Brenet 2312.87
AB6 White Win Orlov Maxim 2443.86
AB7 White Win Troitsky Vsevolod 2080.66
AB8 Black Win Piik Sander 2222.26
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 2636.40
Round Color Result Opponent
1 White Win Lapin Ivan 1947.41
2 Black Win Kuvaev Vyacheslav 1995.07
3 Black Win Yusupmurzina Darya 2332.35
4 Black Win Shabanov Ruslan 2086.20
5 White Win Metreveli Maksim 2344.40
6 White Win Oborina Anastasja 2343.41
7 Black Win Yusupmurzin Danila 2239.00
8 White Win Stoyanov Egor 2100.83
9 White Win Sidorov Mikhail 2050.95
Tournament of Ten
Date 2019-05-05 Rating 2635.91
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kachaev Denis 2545.01
2 White Draw Epifanov Dmitry 2632.51
3 White Win Balabhai Viktor 2427.96
4 White Draw Nikonov Konstantin 2630.79
5 Black Win Salnikov Pavel 2551.51
6 Black Win Karasyov Maxim 2609.11
7 Black Win Danilin Ivan 2505.60
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 2630.86
Round Color Result Opponent
AB1 Black Win Arzybov Vladislav 2030.92
AB2 Black Win Stoyanov Kirill 2135.92
AB3 Black Win Yusupmurzin Danila 2247.39
AB4 White Win Orlov Maxim 2429.35
AB5 Black Win Metreveli Maksim 2342.50
AB6 White Loss Semenov Oleg 2351.48
AB7 Black Win Nogovitsin Alexander 1971.39
AB8 Black Win Dyachkov Nikita 2187.62
AB9 White Win Troitsky Vsevolod 2061.41
The 27th Russian Championship, High League
Date 2019-02-24 Rating 2626.40
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Epifanov Dmitry 2636.94
2 Black Win Kachaev Denis 2540.93
3 Black Win Salnikov Pavel 2558.35
4 Black Loss Karasyov Maxim 2609.76
5 Black Win Smirnov Evgeny 2419.03
6 Black Win Katsev Ilya 2385.95
7 Black Loss Nikonov Konstantin 2636.59
8 Black Win Barykin Victor 2362.24
9 White Draw Lavrik-Karmazin Maksim 2498.02
10 Black Loss Fedorkin Oleg 2634.99
11 White Win Metreveli Maksim 2341.01
12 Black Loss Mikhailov Alexey 2452.76
13 Black Win Radzevelyuk Alexander 2383.05
14 Black Win Artemyev Sergey 2487.91
15 Black Draw Makarov Pavel 2571.90
Youth Championship of Poduga. High league
Date 2019-01-31 Rating 2624.86
Round Color Result Opponent
1 White Win Novikova Daria 2019.94
2 Black Win Dyachkov Nikita 2191.49
3 Black Win Yusupmurzina Darya 2316.42
4 White Win Yusupmurzin Danila 2252.43
5 Black Win Shabanov Ruslan 2104.09
6 White Win Stulova Kristina 2157.14
7 White Win Matushkina Ksenia 2119.90
8 Black Win Stulova Veronika 2042.77
9 White Win Stoyanov Egor 2053.72
10 Black Win Porokhina Ekaterina 2130.87
11 Black Win Stoyanov Kirill 2125.95
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 2621.85
Round Color Result Opponent
1 White Win Kuvaev Vyacheslav 1984.73
2 White Win Prokopets Tatyana 2133.21
3 White Win Metreveli Maksim 2341.19
4 Black Draw Oborina Anastasja 2337.38
5 Black Win Yusupmurzin Danila 2253.31
6 Black Win Semenov Oleg 2367.44
7 White Win Yusupmurzina Darya 2311.52
Tallinn Open 2018
Date 2018-12-30 Rating 2621.00
Round Color Result Opponent
A1 Black Win Lõhmus Kristofer 2369.29
A2 White Win Sadova Taisia 2206.40
A3 Black Loss Sushkov Vladimir 2789.31
A4 White Win Katsev Ilya 2387.00
A5 Black Loss Topkin Georg-Romet 2581.33
A6 Black Win Metreveli Maksim 2341.08
A7 Black Loss Oll Aivo 2718.87
A8 Black Loss Balabhai Viktor 2435.32
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 2619.62
Round Color Result Opponent
9.1 White Win Yusupmurzina Darya 2303.09
9.2 White Win Yusupmurzina Darya 2303.09
SOPAI Cup
Date 2018-11-25 Rating 2619.29
Round Color Result Opponent
1 Black Win Metreveli Irina 2378.14
2 Black Draw Lan Zhiren 2631.23
3 Black Win Zhu Tianyi 2477.98
4 White Loss Wai Chan Keong 2711.10
5 White Loss Liu Yang 2574.60
6 White Loss Huang Shengming 2550.61
7 Black Win Yu Yajun 2295.83
8 White Win Huang Jianguang 2406.82
9 Black Loss Wu Zhiqin 2505.69
Swedish Open Team Championship
Date 2018-11-18 Rating 2619.50
Round Color Result Opponent
2 Black Win Rahumägi Brenet 2302.19
3 White Loss Karlsson Stefan 2558.09
4 White Win Piik Sander 2242.64
5 Black Win Fanell Jan 2043.64
6 Black Draw Eriksson Bjorn 2279.05
7 White Win Lõhmus Kristofer 2361.51
The 27th Russian Championship, First League
Date 2018-11-04 Rating 2620.45
Round Color Result Opponent
1 Black Win Sadova Taisia 2200.17
2 Black Draw Mikhailov Alexey 2448.60
3 Black Win Salnikov Pavel 2567.46
4 White Win Lavrik-Karmazin Maksim 2488.13
5 Black Win Salnikova Nonna 2237.16
6 Black Win Nikonov Konstantin 2642.54
7 Black Win Filinov Vladimir 2486.93
8 White Draw Semenov Oleg 2373.77
9 White Draw Metreveli Maksim 2337.83
Qualification Tournament
Date 2018-09-30 Rating 2620.48
Round Color Result Opponent
1 White Win Porokhina Ekaterina 2110.98
2 Black Win Dyachkov Nikita 2202.30
3 White Win Yusupmurzin Danila 2249.29
4 Black Win Shabanov Ruslan 2123.48
5 Black Draw Yusupmurzina Darya 2284.07
6 Black Win Stulova Kristina 2176.63
7 White Win Matushkina Ksenia 2118.15
8 White Win Stoyanov Kirill 2103.11
9 Black Draw Stulova Veronika 2037.11
10 White Win Stoyanov Egor 2008.93
11 White Win Novikova Daria 2011.90
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 2622.19
Round Color Result Opponent
1 White Win Prokopyev Andrei 1980.56
2 Black Win Stulova Veronika 2030.02
3 White Win Matushkina Ksenia 2120.64
4 Black Win Vostryakov Alexey 2216.68
5 White Win Shiryaevskaya Daria 2105.26
6 Black Win Metreveli Maksim 2317.87
7 White Win Stulova Kristina 2176.31
8 White Win Semenov Oleg 2380.65
9 White Win Dyachkov Nikita 2210.12
Karepa camp
Date 2018-07-12 Rating 2621.88
Round Color Result Opponent
A1 Black Loss Metreveli Maksim 2314.95
A2 White Win Heidmets Mark 2013.74
A3 Black Win Lõhmus Kristofer 2337.90
A4 Black Loss Topkin Georg-Romet 2538.26
A5 Black Win Ikla Markus 2234.84
A6 Black Win Karlsson Stefan 2553.73
A7 Black Win Tuvikene Margus 2382.48
XIV Renju and Gomoku European Championship 2018
Date 2018-07-01 Rating 2622.01
Round Color Result Opponent
1 Black Win Salnikova Nonna 2229.05
2 White Win Hõbemägi Martin 2579.95
3 Black Draw Epifanov Dmitry 2629.57
4 Black Win Salnikov Pavel 2575.70
5 Black Win Lavrik-Karmazin Maksim 2466.24
6 Black Win Wang Qingqing 2621.38
7 Black Win Oll Aivo 2727.82
8 White Win Balabhai Viktor 2444.02
9 Black Win Piik Sander 2255.88
10 White Draw Topkin Georg-Romet 2535.85
11 White Loss Mesila Villem 2597.36
12th Team World Championship
Date 2018-05-05 Rating 2613.66
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kozhin Mikhail 2643.99
2 Black Loss Topkin Georg-Romet 2525.56
3 Black Win Makarov Pavel 2560.64
4 Black Draw Purk Andry 2602.61
5 White Loss Liu Yang 2592.85
6 Black Win Jonsson Peter 2289.97
7 Black Win Fujita Yudai 2455.42
8 Black Draw Piik Sander 2253.74
9 White Loss Jonsson Peter 2289.97
10 White Win Nikonov Konstantin 2646.30
Youth Russian Championship, group A,B,D,E
Date 2018-03-30 Rating 2609.70
Round Color Result Opponent
B1 White Win Orlov Maxim 2321.76
B2 Black Win Stoyanov Kirill 2093.94
B3 Black Win Metreveli Maksim 2296.89
B4 White Win Danilin Ivan 2462.34
B5 Black Win Dyachkov Nikita 2229.19
B6 Black Win Yusupmurzin Danila 2253.09
B7 White Win Lapin Ivan 1953.97
B8 Black Win Arzybov Vladislav 2012.52
B9 White Win Nebolsin Aleksei 2172.81
Championship of Konoshsky region
Date 2018-02-09 Rating 2600.69
Round Color Result Opponent
1 Black Win Stulova Veronika 2022.13
2 White Win Dyachkov Nikita 2234.84
3 Black Win Yusupmurzin Danila 2254.10
4 White Loss Shabanov Ruslan 2157.56
6 Black Win Stoyanov Kirill 2088.21
7 Black Win Vohtomina Vladislava 2155.15
9 White Loss Semenov Oleg 2393.71
10 Black Win Mikryukov Mikhail 2377.94
11 Black Win Lashko Kira 2420.25
Youth Championship of Poduga, High league
Date 2018-01-31 Rating 2599.59
Round Color Result Opponent
2 White Win Dyachkov Nikita 2236.71
3 Black Win Yusupmurzin Danila 2252.97
4 White Win Shabanov Ruslan 2156.59
5 White Win Stulova Kristina 2164.69
6 White Win Matushkina Ksenia 2131.18
7 Black Win Vohtomina Vladislava 2156.47
8 Black Win Yusupmurzina Darya 2216.32
9 White Win Porokhina Ekaterina 2098.50
10 Black Win Stoyanov Kirill 2087.95
11 Black Win Stulova Veronika 2021.55
12 Black Win Novikova Daria 1951.97
13 Black Win Stoyanov Egor 1975.48
Larix 2018, masters tournament
Date 2018-01-28 Rating 2599.04
Round Color Result Opponent
1 White Win Yusupmurzin Danila 2252.19
2 Black Win Golosov Viktor 2515.55
3 White Loss Nikonov Konstantin 2651.69
4 Black Win Makarov Pavel 2575.34
5 Black Win Metreveli Maksim 2289.47
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 2593.70
Round Color Result Opponent
1 White Win Naumov Egor 1965.86
2 Black Win Stulova Kristina 2166.03
3 Black Win Vostryakov Alexey 2227.48
4 White Win Dyachkov Nikita 2238.09
5 White Win Kryuchok Roman 2561.58
6 White Win Sumarokova Aleksandra 2355.28
7 Black Win Lashko Kira 2425.45
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 2586.85
Round Color Result Opponent
1 Black Win Shabanov Ivan 1723.08
2 Black Win Viatkina Maria 1881.83
3 White Win Yusupmurzina Darya 2202.83
4 Black Draw Stulova Kristina 2168.32
5 Black Win Lapin Ivan 1946.69
6 White Win Porokhina Ekaterina 2105.32
7 Black Win Ponezhin Gennady 2219.68
8 Black Win Vohtomina Vladislava 2160.67
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 2581.99
Round Color Result Opponent
3.1 Black Loss Porokhina Ekaterina 2105.05
3.2 White Win Porokhina Ekaterina 2105.05
4.1 White Win Matushkina Ksenia 2141.55
4.1 Black Win Matushkina Ksenia 2141.55
5.1 White Win Shabanov Ruslan 2149.74
5.2 White Win Shabanov Ruslan 2149.74
5.2 Black Win Yusupmurzin Danila 2238.68
6.1 White Win Yusupmurzin Danila 2238.68
Swedish Open Team Championship
Date 2017-11-19 Rating 2578.70
Round Color Result Opponent
2 Black Win Piik Sander 2220.16
3 Black Loss Ilu Timo 2517.73
4 White Loss Jonsson Peter 2289.60
5 White Loss Karlsson Stefan 2548.50
6 White Win Pukk Oskar 1804.25
7 Black Win Purk Tauri 2371.33
The 26th Russian Championship, First League
Date 2017-11-09 Rating 2576.91
Round Color Result Opponent
1 Black Win Ponezhin Gennady 2215.30
2 Black Win Sirategyan Karen 2287.47
3 White Loss Danilin Ivan 2465.89
4 White Draw Metreveli Irina 2356.82
5 Black Win Orlov Maxim 2277.01
7 Black Loss Semenov Oleg 2401.20
8 Black Draw Katsev Ilya 2365.68
9 White Loss Kachaev Denis 2514.67
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 2574.55
Round Color Result Opponent
1 White Win Popova Daria 1840.23
2 Black Win Nogovitsin Alexander 1943.64
3 White Win Matushkina Ksenia 2158.12
4 Black Win Vostryakov Alexey 2241.92
5 Black Win Yusupmurzina Darya 2169.96
6 White Win Kryuchok Roman 2558.35
7 Black Win Oborina Anastasja 2386.68
8 Black Win Stulova Kristina 2169.89
9 White Win Semenov Oleg 2400.41
Karepa camp
Date 2017-07-17 Rating 2573.13
Round Color Result Opponent
A1 Black Win Hõbemägi Martin 2624.80
A2 Black Draw Lents Johann 2596.98
A3 White Loss Metreveli Irina 2354.52
A4 Black Win Rahumägi Brenet 2296.92
A5 White Win Yusupmurzina Darya 2167.89
A6 Black Loss Salnikov Pavel 2579.64
A7 Black Win Kolk Kuno 2297.51
Youth European Championship
Date 2017-05-04 Rating 2564.89
Round Color Result Opponent
AB1 White Loss Topkin Georg-Romet 2434.96
AB2 White Win Kõlar Johan-Eerik 1720.78
AB3 White Win Purk Tauri 2371.54
AB4 Black Win Lõhmus Kristofer 2293.08
AB5 Black Loss Lavrik-Karmazin Maksim 2385.80
AB6 White Win Semenov Oleg 2399.74
AB7 Black Win Mesila Villem 2566.43
AB8 Black Win Shabanov Ruslan 2136.62
AB9 Black Draw Karpov Fyodor 2233.08
Youth Russian Championship, group A,B
Date 2017-03-30 Rating 2562.30
Round Color Result Opponent
1 Black Win Ponezhin Gennady 2190.87
2 White Win Nogovitsin Alexander 1940.30
3 Black Win Orlov Maxim 2189.92
4 Black Win Kryuchok Roman 2564.71
7 White Win Shabanov Ruslan 2135.23
8 White Win Glibin Aleksey 2124.56
9 White Win Yusupmurzin Danila 2201.31
10 Black Win Lapin Ivan 1917.08
11 Black Loss Golomaryov Anthony 2593.13
The 25nd Russian Championship, High League
Date 2017-02-26 Rating 2558.56
Round Color Result Opponent
1 Black Win Filinov Vladimir 2413.67
2 Black Loss Karasyov Maxim 2596.75
3 Black Win Balabhai Viktor 2470.89
4 Black Loss Golomaryov Anthony 2591.59
5 Black Loss Nikonov Konstantin 2657.43
6 Black Win Radzevelyuk Alexander 2409.59
7 White Draw Danilin Ivan 2460.12
8 White Win Semenov Oleg 2401.94
9 Black Draw Epifanov Dmitry 2654.88
10 White Loss Salnikov Pavel 2594.33
11 White Win Yusupmurzin Danila 2195.31
12 White Loss Mikhailov Alexander 2501.00
13 White Loss Fedorkin Oleg 2676.42
14 White Loss Makarov Pavel 2599.34
15 White Win Lavrik-Karmazin Maksim 2369.94
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 2558.06
Round Color Result Opponent
1 White Win Prokopyev Ruslan 2036.65
2 White Win Kozlova Viktoriia 1993.59
3 White Win Vostryakov Alexey 2255.42
4 Black Loss Lashko Kira 2482.81
5 Black Win Mikryukov Mikhail 2361.96
6 White Win Semenov Oleg 2397.05
7 White Win Kryuchok Roman 2565.30
Open Swedish Team Championship
Date 2016-11-20 Rating 2555.35
Round Color Result Opponent
1 Black Draw Purk Tauri 2349.80
2 Black Win Narva Mai 2122.17
4 White Win Lind Björn 2399.67
5 White Win Muugamae Eric 1903.12
6 White Draw Sandstrom Richard 2308.83
7 Black Win Ikla Markus 2122.65
Renju European Championship and Asian Cup (Eurasian Cup)
Date 2016-10-23 Rating 2553.92
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Wang Qingqing 2611.18
2 White Win Lents Johann 2631.86
3 Black Loss Epifanov Dmitry 2667.38
4 White Win Khramov Andrey 2263.26
5 Black Win Mikhailov Mikhail 1758.00
6 White Win Metreveli Irina 2351.67
7 Black Loss Taimla Tunnet 2722.39
F1 Black Win Khramov Andrey 2263.26
F2 Black Loss Khramov Andrey 2263.26
F3 Black Win Khramov Andrey 2263.26
Youth World Championship
Date 2016-08-13 Rating 2553.17
Round Color Result Opponent
A1 White Win Kõlar Karl-Ustav 2051.66
A2 White Win Orlov Maxim 2130.12
A3 Black Win Rahumägi Brenet 2309.45
A4 Black Win Danilin Ivan 2450.77
A5 Black Loss Hõbemägi Martin 2659.56
A6 White Loss Mesila Villem 2554.34
A7 White Win Olumets Erko 2147.37
A8 Black Win Topkin Georg-Romet 2364.83
A9 Black Win Lõhmus Kristofer 2247.87
A10 Black Win Piik Sander 2084.02
A11 Black Draw Yusupmurzin Danila 2191.60
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 2553.01
Round Color Result Opponent
1 Black Win Viatkina Maria 1875.20
2 White Win Stulova Darya 2110.96
3 White Win Metreveli Maksim 2186.89
4 Black Win Oborina Anastasja 2380.04
5 White Win Lashko Kira 2487.39
6 Black Win Matushkina Ksenia 2188.64
6 Black Loss Kryuchok Roman 2575.71
8 Black Win Nogovitsin Alexander 1969.18
9 White Win Yusupmurzin Danila 2190.54
Karepa camp
Date 2016-07-18 Rating 2552.35
Round Color Result Opponent
A1 Black Loss Lents Johann 2633.37
A2 White Win Topkin Georg-Romet 2357.66
A3 Black Win Tiivel Siim 1942.69
A4 Black Loss Wang Qingqing 2604.88
A5 Black Win Heidmets Mark 2126.28
A6 Black Win Metreveli Irina 2371.07
A7 Black Loss Hõbemägi Martin 2661.04
Youth Mind Sport Festival Renjutournament
Date 2016-07-09 Rating 2552.18
Round Color Result Opponent
A1 Black Win Orlov Denis 2251.95
A2 White Win Rahumägi Brenet 2305.19
A3 Black Win Kolk Kuno 2273.95
A4 Black Win Metreveli Irina 2372.71
A5 White Loss Wang Qingqing 2604.55
Team World Championship
Date 2016-05-04 Rating 2549.19
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Sushkov Vladimir 2803.90
4 Black Win Feng Sheng-Yu 2050.60
5 Black Win Ishitani Shin-ichi 2360.73
6 Black Loss Rahumägi Brenet 2287.40
8 Black Win Taimla Tunnet 2724.04
9 White Win Sandstrom Richard 2303.93
Youth Russian Championship, group B
Date 2016-03-30 Rating 2547.01
Round Color Result Opponent
1 Black Win Metreveli Maksim 2172.04
2 Black Win Yusupmurzin Danila 2172.74
3 White Win Shabanov Ruslan 2098.37
4 Black Win Lavrik-Karmazin Maksim 2293.29
5 White Win Danilin Ivan 2434.32
6 White Win Dyachkov Nikita 2238.93
6 Black Loss Stoyanov Kirill 2097.24
7 Black Win Stoyanov Kirill 2097.24
8 Black Win Lapin Ivan 1912.88
9 Black Win Postnikov Dmitrii 2051.53
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2016-03-07 Rating 2545.29
Round Color Result Opponent
1 Black Win Ponezhin Gennady 2152.27
2 Black Win Vohtomina Vladislava 2114.74
3 Black Win Dyachkov Nikita 2239.06
4 Black Win Yusupmurzin Danila 2169.12
5 Black Win Lashko Kira 2497.57
6 White Win Karpov Fyodor 2160.45
7 Black Loss Vostryakov Alexey 2260.36
8 White Win Semenov Oleg 2358.47
9 White Win Shabanov Ruslan 2096.94
The 24nd Russian Championship, High League
Date 2016-02-28 Rating 2544.43
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Kryuchok Roman 2579.78
2 Black Win Epifanov Dmitry 2667.88
3 Black Draw Fedorkin Oleg 2687.46
4 White Win Berezin Roman 2475.89
5 Black Win Volkov Sergey 2399.35
6 Black Loss Salnikov Pavel 2618.51
7 Black Win Makarov Pavel 2567.60
8 Black Loss Artemyev Sergey 2545.85
9 White Loss Nikonov Konstantin 2687.14
10 Black Win Balabhai Viktor 2438.70
11 Black Win Potapov Alexey 2542.35
12 White Win Mikryukov Mikhail 2350.75
13 Black Win Radzevelyuk Alexander 2427.39
14 Black Win Mikhailov Alexander 2552.06
15 Black Draw Sirategyan Karen 2380.81
Poduga Championship, High league
Date 2016-02-07 Rating 2538.76
Round Color Result Opponent
1 Black Win Stoyanov Kirill 2095.68
2 White Win Shabanov Ruslan 2094.52
3 White Draw Kryuchok Roman 2579.66
4 Black Draw Lashko Kira 2495.47
5 Black Win Shiryaevskaya Daria 2104.17
6 White Win Semenov Oleg 2355.14
7 White Loss Mikryukov Mikhail 2352.46
8 Black Win Oborina Anastasja 2365.47
9 White Win Vostryakov Alexey 2260.28
10 Black Win Kurdina Olga 2346.51
11 Black Win Ponezhin Gennady 2148.57
12 White Win Dyachkov Nikita 2238.50
13 White Win Yusupmurzin Danila 2163.13
1st Team Renju Cup of General Consul of Japan in St. Petersburg
Date 2016-01-10 Rating 2529.63
Round Color Result Opponent
1 Black Win Muugamae Eric 1845.61
2 White Win Karpov Fyodor 2150.69
3 Black Loss Taiblin Yuriy 2437.79
4 Black Loss Arevkov Maxim 2392.24
5 Black Loss Salnikov Pavel 2618.38
6 White Win Kachaeva Ilona 2003.03
7 Black Win Kachaev Denis 2531.06
8 Black Win Kõlar Karl-Ustav 2020.99
9 Black Win Topkin Georg-Romet 2326.25
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 2528.27
Round Color Result Opponent
1 White Win Kuznetsov Artem 1829.67
2 White Win Shiryaevskaya Daria 2103.87
3 White Win Ponezhin Gennady 2148.91
4 White Win Semenov Oleg 2348.58
5 Black Loss Kryuchok Roman 2579.99
6 Black Draw Serdyukov Egor 2525.61
7 Black Win Vostryakov Alexey 2262.12
8 White Win Sumarokova Aleksandra 2349.88
The 24th Russian Championship, First League
Date 2015-11-06 Rating 2509.86
Round Color Result Opponent
1 Black Win Yusupmurzin Danila 2133.62
2 Black Draw Salnikov Pavel 2610.28
3 White Win Kryuchok Roman 2572.79
4 Black Draw Volkov Sergey 2413.41
5 Black Win Radzevelyuk Alexander 2426.09
6 Black Loss Potapov Alexey 2557.66
7 Black Loss Balabhai Viktor 2442.29
8 Black Draw Metreveli Irina 2405.76
9 White Draw Berezin Roman 2469.89
World Championship BT
Date 2015-08-12 Rating 2484.45
Round Color Result Opponent
1 Black Win Stoyanova Anastasiya 1777.84
2 White Loss Lin Liu-Min 2533.77
3 White Win Khramov Andrey 2241.73
4 White Loss Vershinin Pavel 2474.24
5 Black Loss Huang Yen-Hua 2431.42
6 White Win Rumyantseva Ekaterina 2057.96
7 Black Loss Karasyov Maxim 2579.61
8 Black Win Stoyanov Kirill 2067.04
9 Black Win Balabhai Viktor 2432.51
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 2480.36
Round Color Result Opponent
1 Black Win Viatkina Maria 1857.86
2 Black Loss Yusupmurzin Danila 2118.30
3 Black Win Naumov Egor 1871.53
4 Black Win Novikova Daria 1905.70
5 Black Win Yusupmurzina Darya 1999.09
6 White Win Shabanov Ruslan 2074.12
7 Black Draw Kryuchok Roman 2561.18
8 White Win Semenov Oleg 2334.92
9 Black Draw Lashko Kira 2481.71
10 Black Loss Kurdina Olga 2385.00
Youth Russian Championship, group B
Date 2015-03-28 Rating 2462.58
Round Color Result Opponent
1 White Win Shabanov Ruslan 2051.14
2 Black Win Yusupmurzin Danila 2092.52
3 Black Win Dyachkov Nikita 2148.09
4 Black Win Semenov Oleg 2319.06
5 Black Win Ponezhin Gennady 2182.20
6 Black Draw Lavrik-Karmazin Maksim 2231.73
7 White Win Shlyundikov Alexander 1985.27
8 White Draw Vostryakov Alexey 2245.65
9 White Win Karpov Fyodor 2110.20
The 23nd Russian Championship, High League
Date 2015-02-22 Rating 2456.42
Round Color Result Opponent
1 Black Draw Mikhailov Alexander 2570.51
2 White Draw Balabhai Viktor 2454.43
3 White Loss Golomaryov Anthony 2510.05
4 Black Loss Artemyev Sergey 2565.52
5 Black Draw Karasyov Maxim 2597.14
6 Black Loss Makarov Pavel 2590.06
7 Black Loss Fedorkin Oleg 2691.79
8 Black Draw Kryuchok Roman 2542.30
9 White Win Oborina Anastasja 2358.19
10 White Loss Filinov Vladimir 2492.88
11 White Loss Epifanov Dmitry 2657.38
12 Black Win Katsev Ilya 2270.08
13 White Draw Metreveli Irina 2420.69
14 White Win Salnikov Pavel 2586.23
15 Black Draw Nikonov Konstantin 2677.06
Poduga Championship, High League
Date 2015-02-08 Rating 2453.87
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Stulova Darya 2110.49
2 Black Loss Kryuchok Roman 2542.71
4 White Win Lashko Kira 2450.39
5 White Draw Oborina Anastasja 2360.26
6 White Win Mikryukov Mikhail 2318.97
7 Black Win Sorokina Oksana 2425.45
8 White Loss Semenov Oleg 2311.91
9 White Win Vostryakov Alexey 2243.74
10 Black Win Prokopets Tatyana 2132.26
11 Black Win Vohtomina Vladislava 2132.11
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 2448.62
Round Color Result Opponent
1 White Loss Novikova Daria 1895.73
2 White Win Kulin Maxim 1782.45
3 Black Loss Shabanov Ruslan 2043.47
4 Black Loss Shiryaevskaya Daria 2073.34
5 Black Win Kuzmina Alexandra 1914.36
6 Black Win Yusupmurzin Danila 2076.93
7 White Win Ponezhin Gennady 2169.68
8 White Win Kryuchok Roman 2543.28
The 23th Russian Championship, First League
Date 2014-11-07 Rating 2447.07
Round Color Result Opponent
1 White Win Semenov Oleg 2288.18
2 White Win Lisyutin Alexander 2198.96
3 White Win Makarov Pavel 2584.55
4 White Draw Katsev Ilya 2276.20
5 Black Win Oborina Anastasja 2379.23
6 Black Win Kurdina Olga 2398.68
7 Black Win Balabhai Viktor 2469.69
8 Black Loss Barykin Victor 2490.65
9 White Loss Salnikov Pavel 2587.37
Youth World Championship
Date 2014-08-13 Rating 2434.88
Round Color Result Opponent
B1 White Win Lapin Ivan 1847.35
B2 Black Win Semenov Oleg 2267.68
B3 White Draw Yuan Jiayin 2342.83
B4 Black Win Vostryakov Alexey 2253.24
B5 White Win Lillemaa Argo 2296.10
B6 White Win Sun Jiahong 2189.75
B7 Black Draw Yin Zhouhao 2333.79
B9 White Draw Karpov Fyodor 2121.22
Karepa Open Yamaguchi
Date 2014-08-01 Rating 2432.79
Round Color Result Opponent
1 White Win Kaljumae Kristina Katarina 1735.60
2 Black Loss Rahumägi Brenet 2153.05
3 White Win Murumaa Magnus 1857.87
4 Black Win Olumets Erko 2102.74
5 Black Loss Hõbemägi Martin 2598.54
6 White Win Lõhmus Kristofer 2138.32
7 Black Draw Lillemaa Argo 2296.78
Karepa Open Taraguchi
Date 2014-07-30 Rating 2432.58
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kõlar Karl-Ustav 1866.17
2 Black Win Sonist Siim Artur 1760.64
3 Black Win Rachitskaya Viktoria 2273.31
4 Black Loss Semenov Oleg 2264.07
4 White Win Semenov Oleg 2264.07
5 Black Win Kryuchok Roman 2555.45
6 White Loss Sumarokova Aleksandra 2335.11
7 White Win Lillemaa Argo 2296.80
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-07-14 Rating 2430.64
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kuzmina Alexandra 1868.70
2 White Draw Vohtomina Vladislava 2084.18
3 Black Win Stoyanova Anastasiya 1783.80
4 White Loss Sumarokova Aleksandra 2331.85
5 White Win Novikova Daria 1889.94
6 White Win Metreveli Maksim 2030.22
7 White Draw Oborina Anastasja 2389.46
8 White Loss Kryuchok Roman 2556.92
9 Black Win Shabanov Ruslan 2028.14
10 Black Win Lashko Kira 2407.74
European Championship
Date 2014-07-02 Rating 2429.77
Round Color Result Opponent
1 White Win Topkin Georg-Romet 2155.21
2 White Draw Makarov Pavel 2590.35
3 White Loss Kryuchok Roman 2556.60
4 Black Loss Filinov Vladimir 2506.02
5 Black Win Katsev Ilya 2256.24
6 Black Loss Salnikov Pavel 2580.69
7 Black Win Tiivel Tuuli 1988.66
8 Black Draw Jonsson Peter 2342.54
9 Black Win Orlov Denis 2155.73
10 Black Draw Sirategyan Karen 2411.85
11 White Loss Karasyov Maxim 2598.91
Youth Russian Championship,groups A,B
Date 2014-03-29 Rating 2426.63
Round Color Result Opponent
1 Black Win Shabanov Ruslan 2015.25
2 Black Win Suhanov Arkadyi 1936.29
3 Black Win Golomaryov Anthony 2458.40
4 White Draw Kryuchok Roman 2565.46
5 White Win Semenov Oleg 2234.77
6 Black Win Vostryakov Alexey 2235.70
7 Black Win Karpov Fyodor 2123.72
8 Black Loss Ponezhin Gennady 2138.43
9 White Win Glibin Aleksey 2066.83
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2014-03-09 Rating 2424.79
Round Color Result Opponent
1 Black Win Dyachkov Nikita 2075.44
2 White Win Karpov Fyodor 2123.70
3 Black Win Nogovitsin Alexander 2043.97
4 White Win Vostryakov Alexey 2232.46
5 Black Draw Lashko Kira 2405.75
6 White Win Stulova Darya 2100.65
7 Black Win Shiryaevskaya Daria 2073.67
8 White Win Semenov Oleg 2230.09
The 22th Russian Championship, High League
Date 2014-02-16 Rating 2421.16
Round Color Result Opponent
1 White Loss Nikonov Konstantin 2677.51
2 Black Win Mikhailov Alexander 2584.78
3 White Draw Radzevelyuk Alexander 2409.54
4 White Draw Golomaryov Anthony 2453.00
5 White Loss Salnikov Pavel 2573.46
6 Black Win Makarov Pavel 2593.69
7 White Loss Karasyov Maxim 2597.70
8 White Win Smirnov Evgeny 2437.08
9 White Loss Filinov Vladimir 2507.44
10 White Win Fedorkin Oleg 2656.37
11 Black Loss Sirategyan Karen 2421.28
12 Black Draw Balabhai Viktor 2499.82
13 White Draw Artemyev Sergey 2571.22
14 Black Loss Epifanov Dmitry 2644.68
15 White Loss Kryuchok Roman 2573.58
Poduga Championship, High League
Date 2014-02-07 Rating 2418.95
Round Color Result Opponent
1 Black Win Prokopets Tatyana 2085.71
2 White Win Shabanov Ruslan 2008.24
3 White Loss Matushkina Ksenia 2064.01
4 White Win Kurdina Olga 2399.16
5 White Loss Kryuchok Roman 2574.85
6 White Win Sorokina Oksana 2408.39
7 White Win Lashko Kira 2404.81
8 White Win Oborina Anastasja 2392.75
10 Black Loss Mikryukov Mikhail 2309.14
11 White Win Vostryakov Alexey 2225.55
12 White Win Semenov Oleg 2223.19
13 White Loss Shiryaevskaya Daria 2072.83
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 2411.11
Round Color Result Opponent
1 White Win Novikova Daria 1878.74
2 Black Win Prokopets Tatyana 2074.31
3 White Draw Kryuchok Roman 2575.10
4 White Win Semenov Oleg 2214.93
5 White Win Sorokina Oksana 2409.83
6 Black Loss Kurdina Olga 2402.53
7 White Win Stulova Darya 2098.89
8 White Draw Oborina Anastasja 2396.01
The 22th Russian Championship, First League
Date 2013-11-09 Rating 2394.43
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Makarov Pavel 2595.47
2 Black Win Prokopets Tatyana 2054.73
3 White Win Lashko Kira 2407.87
4 Black Loss Volkov Sergey 2381.50
5 Black Draw Metreveli Irina 2432.10
6 White Loss Salnikova Nonna 2294.97
7 White Win Mikryukov Mikhail 2299.57
8 White Loss Smirnov Evgeny 2439.43
9 Black Win Glibin Aleksey 2059.70
10 Black Win Glibina Ekaterina 1975.62
Youth Championship of Arkhangelsk region, groups A, B, D,E
Date 2013-07-28 Rating 2368.32
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Stulova Darya 2087.25
2 Black Win Sokovoi Oleg 1674.27
3 Black Win Grigoriev Roman 1961.95
4 White Win Nogovitsin Alexander 2037.69
5 Black Win Kurdina Olga 2399.15
6 White Loss Kryuchok Roman 2562.02
7 Black Win Strezhnev Mikhail 1857.62
8 White Draw Vostryakov Alexey 2195.60
Karepa Open Yamaguchi and Mind Sport Triathlon
Date 2013-07-11 Rating 2364.66
Round Color Result Opponent
1 Black Win Narva Mart 1813.78
2 White Win Lõhmus Kristofer 2027.00
3 Black Win Holtsman Kris 1995.02
4 Black Win Lashko Kira 2424.65
5 White Win Shabanov Ruslan 1985.70
6 White Loss Kryuchok Roman 2560.15
7 White Loss Metreveli Georgiy 2197.41
Karepa Open Taraguchi
Date 2013-07-08 Rating 2364.02
Round Color Result Opponent
1 White Win Reinik Liise-Marie 2042.67
2 White Loss Mikryukov Mikhail 2297.21
3 White Win Vohtomina Vladislava 2070.51
4 Black Win Kuzmina Alexandra 1825.69
5 White Win Matushkina Ksenia 2030.71
6 White Loss Hõbemägi Martin 2547.77
7 White Win Holtsman Kris 1994.83
Youth European Championship
Date 2013-07-05 Rating 2363.44
Round Color Result Opponent
C1 White Win Pestov Arseni 2055.47
C2 Black Win Tiivel Siim 1892.99
C3 Black Win Ikla Markus 2013.95
C4 White Win Fedoseyev Arseniy 2091.62
C5 Black Loss Heidmets Mark 2084.27
C6 Black Win Tikhomirov Stepan 1982.29
C7 White Win Yusupmurzin Danila 1977.22
C8 Black Win Stoyanov Kirill 1920.42
C9 Black Win Holtsman Kris 1994.42
C10 Black Win Piik Sander 1945.14
C11 White Win Kurgpold Reigo 1736.18
Poduga Championship, High League
Date 2013-02-15 Rating 2334.78
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Kurdina Olga 2393.93
2 White Loss Kryuchok Roman 2540.73
3 Black Draw Oborina Anastasja 2404.60
4 Black Loss Lashko Kira 2414.74
5 Black Win Vostryakov Alexey 2168.38
6 Black Win Semenov Oleg 2140.03
7 Black Win Prokopets Tatyana 1996.01
8 White Win Mikryukov Mikhail 2314.06
9 Black Win Merkulov Artyom 2515.16
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2013-01-06 Rating 2323.87
Round Color Result Opponent
1 Black Win Makhina Alla 1802.14
2 White Win Popova Daria 1764.16
3 White Loss Lashko Kira 2404.92
4 Black Loss Litvinova Yulia 2188.60
5 White Win Shabanov Ruslan 1929.59
6 White Win Spirichev Vladislav 1997.38
7 Black Draw Vostryakov Alexey 2163.48
8 White Loss Novikov Nikolay 2403.71
9 Black Win Prokopyev Ruslan 2026.70
The 21th Russian Championship, First League
Date 2012-11-10 Rating 2313.43
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Poltaratsky Nikolay 2470.12
2 White Loss Metreveli Irina 2432.10
3 Black Win Makhina Alla 1796.71
4 White Win Ponezhin Gennady 2026.96
5 White Loss Balabhai Viktor 2495.45
6 Black Loss Postnikov Fedor 2026.54
7 White Loss Prokopets Tatyana 1982.64
8 Black Win Glibina Ekaterina 1973.84
9 White Win Bushkowski Ludwik 2106.48
10 Black Win Glibin Aleksey 1988.29
11 Black Loss Smirnov Evgeny 2427.22
European Championship
Date 2012-08-24 Rating 2312.09
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Tarannikov Yuriy 2708.24
2 White Win Kurdina Olga 2354.87
3 Black Loss Metreveli Irina 2438.19
4 Black Draw Filinov Vladimir 2524.39
5 Black Win Lashko Kira 2380.01
6 White Draw Kachaev Denis 2451.96
7 Black Win Sirategyan Karen 2395.60
8 Black Loss Kozhin Mikhail 2676.40
9 Black Loss Taimla Tunnet 2817.16
European Championship QT
Date 2012-08-17 Rating 2311.11
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Fedorkin Oleg 2663.67
2 Black Win Kartashev Daniil 2405.90
3 White Win Kurdina Olga 2353.93
4 Black Draw Lashko Kira 2379.64
5 Black Loss Sumarokova Aleksandra 2278.16
6 Black Win Magdeev Igor 2245.98
7 White Win Mikryukov Mikhail 2327.19
Youth World Championship
Date 2012-08-15 Rating 2310.60
Round Color Result Opponent
C1 Black Win Bazalisky Artyomi 1721.61
C2 White Win Ponezhin Gennady 2001.60
C3 Black Win Olumets Erko 2072.82
C4 White Win Tiivel Siim 1834.89
C5 Black Win Shabanov Ruslan 1887.84
C6 Black Win Georgiev Filip 1781.35
C7 Black Win Holtsman Kris 1965.97
C8 White Win Pestov Arseni 1994.49
C9 Black Win Narva Mart 1834.26
C11 White Win Fridman Mikhail 1847.79
C12 Black Win Stoyanov Kirill 1832.09
C13 Black Win Kinozerov Kirill 1924.24
Podyuga Sbory Yamaguchi
Date 2012-07-27 Rating 2304.17
Round Color Result Opponent
1 Black Win Makhina Alla 1793.61
2 Black Win Oborina Anastasja 2431.63
3 Black Loss Kryuchok Roman 2525.90
4 Black Win Vostryakov Alexey 2132.11
5 Black Loss Lysakov Mikhail 2605.90
6 Black Loss Lashko Kira 2376.41
7 Black Loss Karpov Fyodor 2045.49
8 Black Win Stulova Darya 2012.17
9 White Win Semenov Oleg 2102.29
Championship of Konoshsky region
Date 2012-05-20 Rating 2282.11
Round Color Result Opponent
1 Black Win Sizov Viacheslav 1870.25
2 White Win Novikova Daria 1827.88
3 White Win Kryuchok Roman 2523.00
4 Black Loss Lashko Kira 2359.19
5 White Win Bovkonyuk Pavel 1875.61
6 Black Loss Oborina Anastasja 2434.59
7 Black Win Dynin Ilja 1704.33
8 Black Win Karpov Fyodor 2033.83
9 Black Loss Merkulov Artyom 2524.74
Team Championship of Podyuga
Date 2012-04-25 Rating 2273.29
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Lashko Kira 2348.81
2 Black Win Stulova Darya 1989.85
3 Black Win Prokopets Tatyana 1959.43
4 Black Win Vostryakov Alexey 2117.97
5 Black Win Semenov Oleg 2084.62
6 White Win Merkulov Artyom 2521.99
7 White Loss Kryuchok Roman 2523.31
8 White Loss Oborina Anastasja 2435.19
9 White Loss Kurdina Olga 2337.08
Podyuga Championship, High League
Date 2012-02-15 Rating 2246.61
Round Color Result Opponent
1 White Loss Lashko Kira 2321.45
3 Black Win Savrasov Ruslan 2111.41
4 White Win Romanov Sergey 2096.69
5 Black Win Vostryakov Alexey 2108.88
6 White Loss Merkulov Artyom 2519.72
7 White Loss Kryuchok Roman 2516.04
8 Black Loss Oborina Anastasja 2434.49
9 White Loss Kurdina Olga 2325.69
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2012-01-06 Rating 2232.73
Round Color Result Opponent
1 Black Win Shabanov Ruslan 1849.44
2 White Loss Sumarokov Evgeny 2566.80
3 White Win Chernenko Lidiya 1890.30
4 Black Loss Romanov Sergey 2095.98
Podyuga Cup
Date 2011-11-21 Rating 2218.79
Round Color Result Opponent
1/4 Black Loss Merkulov Artyom 2530.68
1/4 White Loss Merkulov Artyom 2530.68
1/8 Black Win Stulova Darya 1962.67
1/8 Black Win Stulova Darya 1962.67
F5 Black Loss Lashko Kira 2293.01
F5 Black Win Vostryakov Alexey 2092.37
F5 Black Win Belous Polina 1895.33
The 20th Open Russian Championship, First League
Date 2011-11-05 Rating 2213.76
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Savrasova Yulia 2536.69
2 Black Loss Mikryukov Mikhail 2321.61
3 Black Win Stulova Darya 1960.08
4 White Loss Karpov Fyodor 1992.92
5 White Win Nogovitsin Alexander 1977.11
6 Black Win Semenov Oleg 2052.68
7 Black Win Kachaeva Ilona 1960.64
8 Black Loss Vershinin Pavel 2528.38
9 Black Win Vostryakov Alexey 2090.02
10 White Loss Poltaratsky Nikolay 2457.10
11 White Loss Oborina Anastasja 2417.52
VLADIMIR OPEN 2011
Date 2011-08-19 Rating 2192.99
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Kozhin Mikhail 2677.36
2 Black Win Mikryukov Mikhail 2313.12
3 Black Loss Filinov Vladimir 2476.05
4 Black Win Chernenko Lidiya 1884.88
5 Black Loss Barykin Victor 2517.10
6 White Win Ponezhin Gennady 1858.86
7 White Loss Semjonov Dmitrij 2148.42
9 Black Win Evdokimova Ksenija 1791.10
Podyuga Sbory
Date 2011-07-10 Rating 2182.01
Round Color Result Opponent
1 Black Win Serebryannikova Anzhelika 1725.27
2 Black Loss Merkulov Artyom 2557.47
3 White Win Stulova Darya 1945.67
4 Black Win Novozhilova Olesya 1823.91
6 Black Win Vohtomina Vladislava 1989.09
7 White Loss Mikryukov Mikhail 2312.90
8 Black Win Oborina Anastasja 2382.34
9 White Loss Kryuchok Roman 2464.28
Team Championship
Date 2011-04-29 Rating 2157.96
Round Color Result Opponent
1 Black Win Belous Polina 1893.92
2 Black Loss Vostryakov Alexey 2041.13
3 Black Win Prokopets Tatyana 1857.66
4 Black Win Semenov Oleg 2018.42
5 White Loss Sumarokova Aleksandra 2243.64
6 White Loss Merkulov Artyom 2558.99
7 Black Loss Kryuchok Roman 2440.43
8 White Loss Oborina Anastasja 2363.10
9 Black Win Lashko Kira 2224.03
10 Black Loss Kurdina Olga 2264.28
Podyuga.Championship.High League
Date 2011-02-18 Rating 2137.95
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kryuchok Roman 2417.54
2 White Win Sumarokova Aleksandra 2223.99
3 White Win Kurdina Olga 2256.99
4 White Loss Oborina Anastasja 2344.67
6 White Loss Lashko Kira 2192.21
7 Black Loss Savrasov Ruslan 2108.20
8 White Loss Mikryukov Mikhail 2317.52
9 White Loss Merkulov Artyom 2559.25
Podyuga Cup
Date 2010-11-30 Rating 2117.59
Round Color Result Opponent
1 Black Win Savrasov Ruslan 2106.46
2 Black Loss Savrasov Ruslan 2106.46
3 White Win Savrasov Ruslan 2106.46
4 White Loss Merkulov Artyom 2551.36
5 Black Loss Merkulov Artyom 2551.36
Podyuga Sbory
Date 2010-06-30 Rating 2075.24
Round Color Result Opponent
2 White Loss Savrasova Yulia 2612.28
5 White Loss Oborina Anastasja 2306.20
6 White Win Karpov Fyodor 1896.89
8 White Win Stulova Darya 1935.39
9 White Loss Sumarokova Aleksandra 2178.18
Podyuga Sbory
Date 2009-06-21 Rating 1972.74
Round Color Result Opponent
1 White Loss Savrasova Yulia 2643.34
6 Black Win Molotova Anastasja 1972.04
7 White Loss Kurdina Olga 2129.62
8 White Loss Romanov Sergey 2027.17
10 Black Loss Rachitskaya Viktoria 2227.30
11 Black Loss Oborina Anastasja 2228.70
Podyuga Sbory
Date 2008-07-14 Rating 1894.41
Round Color Result Opponent
1 White Loss Romanov Sergey 2011.28
2 Black Win Litvinova Alina 1827.50
3 White Loss Novozhilova Olesya 1909.47
4 Black Loss Gabrilyan Viktoriya 1725.07
5 White Draw Bukov Artyom 1684.13
6 Black Loss Maximov Nikolay 2229.15
7 White Loss Stulova Kristina 1704.24
8 Black Loss Evdokimova Ksenija 1635.76