Shabanova Darya, Russian Renju Association - Renju Rating

Shabanova Darya

Place: Podyuga, Russian Renju Association

Rating: 2171.90, Std: 96.61, Rank: 467

First game: 2010-06-14, Last game: 2024-03-30

Top rating: 2171.90 (2024-03-30)

Games: 509, Wins: 244, Draws: 20, Losses: 245

Gy1: 11, Gy2: 30, Gy5: 64

Youth Russian Championship Group AE
Date 2024-03-30 Rating 2171.90
Round Color Result Opponent
E1 White Win Vohtomina Vladislava 1980.63
E2 Black Win Vohtomina Vladislava 1980.63
E3 Black Win Prokopets Tatyana 1980.40
E4 White Draw Prokopets Tatyana 1980.40
Lariks 2024
Date 2024-02-04 Rating 2168.86
Round Color Result Opponent
1 Black Win Korovin Gleb 1614.30
2 White Loss Savrasova Yulia 2528.96
3 Black Win Romanov Alexander 1784.14
4 Black Win Marushev Ilya 1878.34
5 Black Loss Petrova Mariia 2343.72
6 White Win Kazantsev Konstantin 2121.23
7 Black Loss Karpov Fyodor 2345.54
Youth Russian Championship
Date 2023-03-30 Rating 2148.80
Round Color Result Opponent
E2 White Loss Lashko Kira 2340.69
E3 Black Win Vohtomina Vladislava 2012.82
E5 White Win Lashko Kira 2340.69
E6 White Loss Vohtomina Vladislava 2012.82
Poduga Cup 2022
Date 2022-11-22 Rating 2138.70
Round Color Result Opponent
2.1 Black Win Fokicheva Anna 2231.64
2.2 Black Loss Fokicheva Anna 2231.64
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-07-26 Rating 2125.85
Round Color Result Opponent
AE1 White Loss Lashko Kira 2360.97
AE3 White Win Novikova Daria 1945.96
AE4 Black Win Vohtomina Vladislava 2020.25
AE5 White Win Metreveli Maksim 2374.02
AE7 White Win Shabanov Ruslan 2019.07
World Renju Youth Cup 2022 (online) EF Group
Date 2022-07-18 Rating 2123.60
Round Color Result Opponent
2 White Loss Chen Yue 2127.25
3 White Loss Shen Lanxin 2511.04
4 Black Win Nitov Melissa 1877.46
5 White Loss Zhu Kejiao 2061.38
6 Black Loss Qiu Yujin 2287.89
7 White Loss Pan Yixuan 1988.17
8 Black Win Chiang Shao-Hsuan 1546.93
9 White Loss Porokhina Ekaterina 2348.20
Youth Russian Championship
Date 2022-03-30 Rating 2118.62
Round Color Result Opponent
E White Win Novikova Daria 1947.45
E White Win Novikova Daria 1947.45
E White Win Linich Anastasia 1993.72
E Black Win Linich Anastasia 1993.72
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-01-05 Rating 2103.62
Round Color Result Opponent
W1 Black Win Simanovskaia Anastasia 1985.74
W2 White Loss Porokhina Ekaterina 2314.01
W3 Black Loss Buslakova Anastasja 2032.10
W4 White Loss Buslakova Darya 2050.80
W5 Black Draw Prokopets Tatyana 1999.23
W6 Black Win Zvezdina Nataliya 1799.70
Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 2086.80
Round Color Result Opponent
E1 White Loss Lashko Kira 2334.34
E2 White Loss Prokopets Tatyana 2065.30
E4 White Loss Lashko Kira 2334.34
E5 Black Win Prokopets Tatyana 2065.30
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 2085.97
Round Color Result Opponent
W2 Black Loss Matushkina Ksenia 2226.17
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 2087.39
Round Color Result Opponent
E11 Black Win Lashko Kira 2322.75
E12 Black Win Lashko Kira 2322.75
E21 Black Loss Prokopets Tatyana 2096.08
E22 Black Loss Prokopets Tatyana 2096.08
World Renju Youth Cup 2020, EF Group
Date 2020-08-06 Rating 2083.25
Round Color Result Opponent
1 Black Win Reimand Hanna-Kai 2085.44
2 Black Loss Liu Xun 2449.43
3 Black Win Zencir Pelin 1638.72
4 Black Loss Matushkina Ksenia 2234.66
5 White Win Sadova Taisia 2223.54
6 Black Loss Cao Xueyu 2246.49
7 Black Draw Novikova Daria 2013.43
8 Black Loss Stulova Kristina 2167.56
9 Black Win Stulova Veronika 2084.62
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 2059.38
Round Color Result Opponent
1 White Win Kazantsev Konstantin 1837.55
2 Black Loss Dyachkov Nikita 2223.78
3 White Loss Kuvaev Vyacheslav 2032.70
4 White Loss Lashko Kira 2354.95
5 White Win Simanovskaia Anastasia 1845.92
6 Black Win Buslakova Darya 1847.39
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 2037.61
Round Color Result Opponent
EF1 White Win Stulova Kristina 2170.52
EF2 Black Win Pirozhnikova Alisa 1846.36
EF3 White Win Makhina Alla 1764.15
EF4 White Loss Knyazeva Ekaterina 2048.87
EF5 White Loss Novikova Daria 2051.98
EF6 Black Win Novichkova Viktoriia 1683.17
EF7 White Loss Oborina Anastasja 2362.57
EF8 Black Loss Shiryaevskaya Daria 2111.58
EF9 Black Loss Kazanina Daria 1813.73
The 27th Russian Championship among Women
Date 2019-02-24 Rating 2038.96
Round Color Result Opponent
2 White Loss Tolstoguzova Daria 2136.34
3 White Win Shkarupa Maria 1882.78
4 White Win Sonina Vladislava 1891.15
5 Black Loss Kachaeva Ilona 2058.74
6 White Loss Sonina Marina 2008.82
7 White Win Novikova Daria 2051.19
8 Black Loss Salnikova Nonna 2262.05
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 2043.66
Round Color Result Opponent
1 Black Win Semenov Andrei 1722.40
2 Black Win Potapov Maxim 1910.60
3 White Loss Oborina Anastasja 2359.65
4 White Win Muugamae Eric 1961.05
5 White Loss Novikova Daria 2059.05
6 White Loss Yudina Maria 2244.26
7 Black Win Vostriakova Yulia 1818.00
Youth World Championship 2018
Date 2018-08-05 Rating 2054.74
Round Color Result Opponent
E8 White Loss Sumarokova Aleksandra 2369.00
E9 White Loss Liu Xun 2474.16
E10 Black Win Makhina Alla 1783.25
EF1 Black Win Makhina Alla 1783.25
EF2 White Loss Liu Xun 2474.16
EF3 White Loss Prokopets Tatyana 2163.14
EF4 Black Loss Kolk Mari 1925.89
EF5 White Loss Stulova Kristina 2210.93
EF6 Black Loss Sumarokova Aleksandra 2369.00
EF7 White Win Reimand Hanna-Kai 1977.88
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 2057.35
Round Color Result Opponent
1 Black Win Semenov Andrei 1707.57
2 Black Win Makhin Matvei 1886.35
3 White Loss Vostryakov Alexey 2238.04
4 White Win Noskov Pavel 1852.03
5 White Loss Stulova Kristina 2210.69
6 White Loss Stoyanov Egor 2014.91
7 White Win Fokichev Egor 1934.87
8 White Win Shangina Alexandra 1930.09
9 Black Loss Prokopyev Andrei 2003.52
Youth Russian Championship, group A,B,D,E
Date 2018-03-30 Rating 2083.78
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kryuchok Roman 2593.33
2 White Loss Shabanov Ruslan 2191.03
3 White Loss Semenov Oleg 2428.35
4 Black Win Oborina Anastasja 2384.49
5 White Loss Nogovitsin Alexander 1969.94
6 White Loss Prokopets Tatyana 2151.50
7 White Loss Vostryakov Alexey 2246.28
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 2112.74
Round Color Result Opponent
1 White Win Yudina Polina 1620.73
2 White Loss Lashko Kira 2455.65
3 Black Win Bykov Dmitrii 1891.80
4 White Win Shabanov Ruslan 2186.80
5 White Win Vostryakov Alexey 2251.90
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 2142.35
Round Color Result Opponent
1 White Win Agarkov Dmitrii 1734.11
3 White Win Dyachkov Nikita 2262.89
4 Black Win Prokopyev Andrei 1944.48
5 Black Loss Oborina Anastasja 2423.15
6 White Win Tsehanovich Valeria 1947.12
7 White Loss Vostryakov Alexey 2271.13
7 Black Win Nogovitsin Alexander 1955.84
8 White Win Stulova Veronika 2007.70
9 Black Win Prokopets Tatyana 2120.46
Youth European Championship 2017
Date 2017-05-04 Rating 2141.06
Round Color Result Opponent
EF1 White Win Pirozhnikova Alisa 1786.73
EF2 White Win Panagasidi Eleni 1814.87
EF3 White Loss Vohtomina Vladislava 2167.65
EF4 Black Win Popova Daria 1860.00
EF5 White Loss Sadova Taisia 2184.85
EF6 Black Win Stulova Kristina 2195.05
EF7 White Loss Prokopets Tatyana 2121.74
EF8 Black Win Bojga Maria 1843.78
EF9 White Loss Tolstoguzova Sofia 2243.32
Youth Russian Championship, group E,F
Date 2017-03-30 Rating 2143.02
Round Color Result Opponent
1 White Loss Oborina Anastasja 2442.36
2 White Win Glibina Ekaterina 1965.57
4 Black Loss Kurdina Olga 2346.01
5 White Win Prokopets Tatyana 2120.46
6 Black Win Stulova Kristina 2187.26
7 Black Win Serebryannikova Darya 1867.39
8 White Loss Oborina Anastasja 2442.36
9 Black Win Glibina Ekaterina 1965.57
11 White Loss Kurdina Olga 2346.01
12 Black Draw Prokopets Tatyana 2120.46
13 Black Draw Stulova Kristina 2187.26
14 Black Win Serebryannikova Darya 1867.39
The 25nd Russian Championship, among Women
Date 2017-02-26 Rating 2140.71
Round Color Result Opponent
1 Black Win Knyazeva Ekaterina 2000.23
2 White Loss Matushkina Ksenia 2206.34
3 Black Loss Oborina Anastasja 2440.84
4 White Loss Stulova Kristina 2180.32
5 White Loss Lashko Kira 2520.21
6 Black Win Volkova Sofia 1891.37
7 White Win Novikova Daria 1950.90
8 Black Win Novichkova Viktoriia 1681.46
9 White Loss Yusupmurzina Darya 2153.83
10 Black Loss Prokopets Tatyana 2122.79
11 White Win Sonina Marina 1849.38
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 2143.51
Round Color Result Opponent
2 White Loss Oborina Anastasja 2436.11
3 White Win Kuznetsov Artem 1899.49
4 White Loss Karpov Fyodor 2244.85
5 White Win Muugamae Eric 1943.52
6 White Win Molotova Anastasja 2034.62
7 White Win Shabanov Ruslan 2154.13
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 2138.13
Round Color Result Opponent
1 Black Win Vasilieva Ekaterina 1589.59
2 Black Loss Fedotov Denis 2589.31
3 Black Win Shangina Alexandra 1923.81
4 Black Loss Stulova Veronika 1942.62
5 Black Win Prokopyev Andrei 1889.40
6 White Win Lapin Ivan 1935.19
7 Black Loss Kuzmina Alexandra 2035.07
8 White Win Grigoriev Roman 1999.98
9 Black Win Kozlova Viktoriia 2004.05
Youth Russian Championship, group E
Date 2016-03-30 Rating 2136.02
Round Color Result Opponent
1 Black Win Popova Daria 1809.44
2 White Win Knyazeva Ekaterina 1945.11
3 Black Win Matushkina Ksenia 2190.91
4 White Win Pirozhnikova Alisa 1715.37
5 White Win Prokopets Tatyana 2123.75
6 White Win Vohtomina Vladislava 2129.10
7 Black Loss Stulova Kristina 2119.15
8 White Draw Novikova Daria 1926.01
9 Black Win Kazanina Daria 1758.27
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2016-03-07 Rating 2132.24
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Karpov Fyodor 2185.34
2 Black Win Kokachev Artem 1791.08
3 Black Loss Lapin Ivan 1934.10
4 White Loss Matushkina Ksenia 2185.92
5 White Win Kuznetsov Artem 1849.63
6 White Loss Semenov Oleg 2391.51
7 Black Win Stoyanov Kirill 2125.90
8 White Loss Yusupmurzin Danila 2199.68
9 Black Win Prokopets Tatyana 2124.64
The 24nd Russian Championship, among Women
Date 2016-02-28 Rating 2131.75
Round Color Result Opponent
1 White Win Salnikova Nonna 2245.48
2 Black Win Prokopets Tatyana 2125.58
3 White Win Shiryaevskaya Daria 2127.10
4 Black Loss Oborina Anastasja 2398.85
5 White Loss Lashko Kira 2537.72
7 White Win Novikova Daria 1923.18
8 White Draw Stulova Kristina 2109.76
9 White Loss Kurdina Olga 2366.55
10 Black Loss Glibina Ekaterina 1975.75
11 Black Loss Sumarokova Aleksandra 2384.17
Poduga Championship, 1 st League
Date 2016-01-26 Rating 2127.98
Round Color Result Opponent
1 White Loss Yusupmurzin Danila 2189.83
2 White Loss Stulova Kristina 2094.83
3 Black Draw Shabanov Ruslan 2118.64
4 White Loss Stoyanov Kirill 2127.03
5 Black Win Kuzmina Alexandra 1987.39
6 Black Loss Kozlova Viktoriia 2011.69
7 White Win Kuznetsov Artem 1839.93
8 White Loss Dyachkov Nikita 2272.73
9 Black Loss Prokopets Tatyana 2127.46
10 White Win Novikova Daria 1922.89
11 Black Win Yusupmurzina Darya 2069.20
12 Black Loss Vohtomina Vladislava 2117.60
13 White Win Shiryaevskaya Daria 2134.70
14 White Win Matushkina Ksenia 2175.21
15 Black Win Stulova Veronika 1897.86
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 2128.04
Round Color Result Opponent
1 Black Win Tsehanovich Daria 1659.48
2 White Loss Semenov Oleg 2379.78
3 Black Win Shangina Alexandra 1920.83
4 White Loss Kurdina Olga 2377.94
5 Black Win Serebryannikova Darya 1871.92
6 White Loss Dyachkov Nikita 2264.95
7 Black Loss Porokhina Ekaterina 2043.68
8 Black Win Matushkina Ksenia 2170.92
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 2133.39
Round Color Result Opponent
1 White Win Kulin Maxim 1805.99
2 Black Win Kozlova Viktoriia 2017.58
3 White Loss Kryuchok Roman 2593.10
4 Black Win Grigoriev Roman 1985.85
5 Black Loss Shabanov Ruslan 2097.75
6 Black Loss Yusupmurzin Danila 2142.17
7 Black Win Kuznetsov Artem 1834.46
8 Black Win Yusupmurzina Darya 2020.44
9 White Win Makhina Alla 1882.15
Youth European Championship 2015
Date 2015-05-04 Rating 2132.86
Round Color Result Opponent
E1 White Loss Lashko Kira 2500.10
E2 White Win Kolk Mari 1904.65
E3 Black Win Reimand Hanna-Kai 1797.11
E4 White Win Tiivel Tuuli 2016.69
E5 Black Win Stulova Kristina 2021.25
E6 Black Loss Örd Laura 1708.98
E8 Black Loss Vohtomina Vladislava 2153.50
E9 Black Win Prokopets Tatyana 2161.69
Youth Russian Championship, group E
Date 2015-03-28 Rating 2132.35
Round Color Result Opponent
1 White Win Kozlova Viktoriia 2006.99
2 White Win Pirozhnikova Alisa 1690.43
3 Black Loss Vohtomina Vladislava 2158.70
4 White Loss Lashko Kira 2491.44
5 Black Loss Shiryaevskaya Daria 2095.71
6 White Win Knyazeva Ekaterina 1874.41
7 Black Win Stulova Kristina 2015.77
8 White Win Novikova Daria 1908.26
9 Black Draw Prokopets Tatyana 2165.72
The 23nd Russian Championship, among Women
Date 2015-02-19 Rating 2131.60
Round Color Result Opponent
1 White Loss Shiryaevskaya Daria 2091.32
2 White Loss Lashko Kira 2482.14
3 White Loss Sumarokova Aleksandra 2376.28
4 Black Loss Prokopets Tatyana 2162.78
5 White Loss Salnikova Nonna 2331.72
6 Black Draw Shiryaevskaya Daria 2091.32
7 White Loss Lashko Kira 2482.14
8 White Loss Sumarokova Aleksandra 2376.28
9 Black Loss Prokopets Tatyana 2162.78
10 Black Loss Salnikova Nonna 2331.72
Poduga Championship, High League
Date 2015-02-08 Rating 2134.59
Round Color Result Opponent
1 White Win Fedotov Denis 2479.25
2 White Loss Lashko Kira 2478.76
3 White Win Oborina Anastasja 2382.50
4 White Draw Mikryukov Mikhail 2342.33
5 Black Loss Sorokina Oksana 2452.86
6 White Loss Semenov Oleg 2344.42
7 White Loss Vostryakov Alexey 2268.40
8 Black Win Prokopets Tatyana 2160.77
9 Black Win Vohtomina Vladislava 2158.65
11 White Loss Kryuchok Roman 2567.57
Poduga Championship, 1st League
Date 2015-01-25 Rating 2135.07
Round Color Result Opponent
1 Black Win Yusupmurzin Danila 2100.88
2 Black Loss Vohtomina Vladislava 2158.46
3 White Win Shabanov Ruslan 2062.33
4 Black Win Stoyanov Kirill 2062.86
5 Black Win Stulova Kristina 2007.35
6 Black Draw Shiryaevskaya Daria 2091.40
7 Black Loss Prokopets Tatyana 2159.99
8 Black Loss Dyachkov Nikita 2158.24
9 White Loss Matushkina Ksenia 2126.97
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 2136.56
Round Color Result Opponent
1 Black Win Glebov Valentin 1644.47
4 White Win Kuznetsov Artem 1813.84
4 White Win Kuznetsov Artem 1813.84
5 White Win Popova Daria 1842.24
5 Black Win Popova Daria 1842.24
6 White Win Molotova Anastasja 2110.72
7 Black Win Metreveli Maksim 2106.57
8 White Loss Romanov Sergey 2168.19
Youth World Championship 2014
Date 2014-08-13 Rating 2130.20
Round Color Result Opponent
E1 White Win Örd Laura 1710.58
E2 Black Loss Huang Xinyi 2226.56
E3 Black Win Pozderova Elina 2020.28
E4 Black Loss Sumarokova Aleksandra 2366.86
E5 Black Loss Jin Yichan 2317.53
E6 Black Win Kolk Mari 1917.08
E7 White Loss Pärjasaar Elerin 1823.73
E8 White Win Gao Junqing 1992.68
E9 White Win Tiivel Tuuli 2006.90
E10 White Win Prokopets Tatyana 2139.21
E11 White Win Lashko Kira 2429.69
Karepa Open Yamaguchi
Date 2014-08-01 Rating 2128.36
Round Color Result Opponent
1 Black Win Laur Ingel 1581.58
2 Black Loss Ilu Timo 2530.09
3 White Win Pukk Oskar 1674.03
4 White Loss Sumarokova Aleksandra 2365.98
5 White Win Olumets Erko 2121.47
6 Black Win Murumaa Magnus 1865.96
7 Black Loss Karpov Fyodor 2142.95
Karepa Open Taraguchi
Date 2014-07-30 Rating 2128.06
Round Color Result Opponent
1 Black Win Väljataga Paul 2340.21
2 White Loss Hõbemägi Martin 2634.03
3 Black Loss Pozderova Elina 2023.31
4 White Win Rahumägi Brenet 2174.24
5 Black Loss Heidmets Mark 2094.25
6 Black Win Rahumägi Brenet 2174.24
6 Black Loss Holtsman Kris 2028.38
7 White Loss Kaljumae Kristina Katarina 1739.46
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-07-14 Rating 2127.17
Round Color Result Opponent
1 White Win Ustinova Milana 1635.37
2 White Loss Sumarokova Aleksandra 2361.77
3 Black Win Naumov Egor 1868.03
4 Black Win Kulin Maxim 1786.00
5 White Win Prokopets Tatyana 2133.04
6 White Loss Vostryakov Alexey 2282.95
7 Black Win Evdokimova Ksenija 1958.06
8 Black Loss Semenov Oleg 2284.48
9 White Win Dyachkov Nikita 2108.73
9 White Loss Matushkina Ksenia 2112.41
10 Black Loss Vohtomina Vladislava 2097.33
Youth Russian Championship,group E
Date 2014-03-29 Rating 2123.97
Round Color Result Opponent
1 White Win Shiryaevskaya Daria 2097.49
2 Black Win Evdokimova Ksenija 1953.09
3 White Loss Novikova Daria 1905.63
5 Black Loss Prokopets Tatyana 2120.56
6 White Loss Sumarokova Aleksandra 2331.03
7 White Draw Lashko Kira 2424.60
8 Black Win Stulova Kristina 1967.22
9 Black Win Korolyova Natalya 1723.39
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2014-03-09 Rating 2123.49
Round Color Result Opponent
1 Black Win Yurina Lyudmila 1565.15
2 White Loss Vostryakov Alexey 2259.16
3 White Win Kuznetsov Artem 1805.37
4 White Win Nogovitsin Alexander 2073.31
5 White Win Karpov Fyodor 2148.89
6 Black Loss Fedotov Denis 2456.89
7 White Loss Lashko Kira 2425.67
8 White Loss Shiryaevskaya Daria 2098.03
Poduga Championship, 1 st League
Date 2014-01-26 Rating 2122.42
Round Color Result Opponent
1 Black Win Yusupmurzin Danila 1996.05
2 White Win Shabanov Ruslan 2026.01
3 Black Loss Matushkina Ksenia 2075.66
4 White Loss Prokopets Tatyana 2104.19
5 Black Loss Shiryaevskaya Daria 2096.37
6 White Win Vohtomina Vladislava 2052.95
7 Black Win Stulova Kristina 1953.98
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 2122.50
Round Color Result Opponent
1 Black Win Sarhadov Andrey 1859.81
2 White Loss Kryuchok Roman 2611.33
3 Black Win Stoyanov Kirill 1979.63
4 White Win Vostryakov Alexey 2243.62
5 White Win Karpov Fyodor 2157.69
6 White Loss Sumarokova Aleksandra 2310.08
7 Black Loss Fedotov Denis 2441.45
8 Black Loss Dyachkov Nikita 2065.80
Youth Championship of Arkhangelsk region, groups A, B, D,E
Date 2013-07-28 Rating 2111.04
Round Color Result Opponent
1 White Win Fedotov Denis 2391.72
2 Black Win Nogovitsin Alexander 2065.60
3 White Loss Kryuchok Roman 2594.83
4 Black Win Krayeva Tatyana 2318.42
5 Black Win Lapin Ivan 1854.51
6 White Loss Vostryakov Alexey 2217.69
7 White Loss Lashko Kira 2456.93
9 White Loss Shabanov Ruslan 2009.18
Karepa Open Yamaguchi and Mind Sport Triathlon
Date 2013-07-11 Rating 2107.85
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Kolk Kuno 2228.79
2 White Loss Hõbemägi Martin 2580.28
3 Black Win Makhin Matvei 1732.67
4 White Win Lõhmus Kristofer 2026.39
5 Black Win Reimand Hanna-Kai 1789.50
6 White Loss Reinik Liise-Marie 2058.25
7 Black Loss Olumets Erko 2138.82
Karepa Open Taraguchi
Date 2013-07-08 Rating 2107.55
Round Color Result Opponent
1 White Win Reimand Hanna-Kai 1789.41
2 White Win Prokopets Tatyana 2055.96
3 White Loss Ponezhin Gennady 2128.29
4 Black Loss Olumets Erko 2138.57
5 White Loss Lillemaa Argo 2267.61
6 Black Win Vohtomina Vladislava 2086.90
7 White Win Ikla Markus 2018.64
Youth European Championship, 2013
Date 2013-07-05 Rating 2107.18
Round Color Result Opponent
E1 Black Win Kolk Mari 1875.01
E2 White Loss Evdokimova Ksenija 1933.42
E3 Black Win Jõgimaa Carmen 1752.87
E4 White Loss Prokopets Tatyana 2055.27
E6 White Win Reinik Liise-Marie 2057.43
E7 Black Win Pärjasaar Elerin 1803.92
E8 White Loss Lashko Kira 2457.75
E9 White Win Shiryaevskaya Daria 2053.77
Youth Russian Championship,group E
Date 2013-03-30 Rating 2096.43
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Lashko Kira 2453.45
2 Black Win Evdokimova Ksenija 1918.72
4 Black Win Shiryaevskaya Daria 2018.72
5 White Win Prokopets Tatyana 2017.55
6 White Loss Lashko Kira 2453.45
7 White Win Evdokimova Ksenija 1918.72
9 White Win Shiryaevskaya Daria 2018.72
10 Black Win Prokopets Tatyana 2017.55
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2013-01-06 Rating 2070.10
Round Color Result Opponent
1 White Loss Lashko Kira 2436.68
2 Black Loss Serdyukov Egor 2608.43
4 Black Win Novikova Daria 1863.36
5 White Loss Pestereva Maria 2264.37
5 White Win Popova Daria 1758.20
6 Black Loss Novozhilova Polina 1802.67
7 Black Win Matushkina Ksenia 1965.60
8 White Draw Shiryaevskaya Daria 1999.93
9 White Win Spirichev Vladislav 2008.71
Youth World Championship 2012
Date 2012-08-15 Rating 2027.26
Round Color Result Opponent
E1 White Draw Prokopets Tatyana 1980.00
E2 White Loss Lashko Kira 2410.43
E3 Black Loss Narva Mai 2145.60
E4 Black Loss Reinik Liise-Marie 2051.25
E5 White Loss Sumarokova Aleksandra 2302.73
E6 White Win Oborina Anastasja 2464.16
E7 Black Loss Kurdina Olga 2378.88
E8 White Loss Zhukova Alexandra 1870.84
E9 Black Win Makhina Alla 1801.20
Podyuga Sbory Yamaguchi
Date 2012-07-27 Rating 2023.35
Round Color Result Opponent
2 White Draw Shabanov Ruslan 1883.46
3 White Win Semenov Oleg 2115.52
4 White Loss Krayeva Tatyana 2350.18
5 White Win Prokopets Tatyana 1983.43
6 White Loss Spirichev Vladislav 2017.45
7 Black Loss Vostryakov Alexey 2148.83
8 White Loss Fedotov Denis 2331.72
9 Black Win Nogovitsin Alexander 2011.03
Youth Championshipof Arkhangelsk region, groups A,B,D,E
Date 2012-06-28 Rating 2016.58
Round Color Result Opponent
1 White Win Serebryannikova Darya 1714.33
2 White Loss Sumarokova Aleksandra 2302.52
3 White Win Serebryannikova Anzhelika 1702.75
4 White Loss Oborina Anastasja 2464.70
5 Black Win Evdokimova Ksenija 1870.67
6 White Loss Semenov Oleg 2111.08
7 White Loss Merkulov Artyom 2551.00
8 Black Win Bovkonyuk Pavel 1891.82
9 White Win Prokopyev Ruslan 2033.29
Championship of Konoshsky region
Date 2012-05-20 Rating 2004.01
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kokachev Artem 1795.78
2 White Win Barutkin Vladislav 1811.80
3 White Loss Lashko Kira 2389.83
4 Black Win Evdokimova Ksenija 1859.39
5 Black Loss Stulova Kristina 1832.30
6 Black Loss Strezhnev Mikhail 1834.50
7 White Loss Kurdina Olga 2363.59
7 Black Win Stoyanov Kirill 1811.05
8 Black Win Novikova Daria 1825.43
9 Black Win Parmenov Nikita 1811.80
Team Championship of Podyuga
Date 2012-04-25 Rating 1996.28
Round Color Result Opponent
1 White Loss Merkulov Artyom 2543.27
2 White Loss Fedotov Denis 2296.33
3 White Loss Kryuchok Roman 2553.72
4 White Win Prokopets Tatyana 1974.10
5 Black Loss Oborina Anastasja 2467.53
6 White Loss Vostryakov Alexey 2134.20
7 White Loss Kurdina Olga 2361.61
8 White Loss Semenov Oleg 2096.75
9 Black Loss Lashko Kira 2377.42
Youth Russian Championship, groups D, E
Date 2012-03-30 Rating 1990.29
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Sumarokova Aleksandra 2298.06
2 Black Win Glibina Ekaterina 1991.17
3 Black Loss Krayeva Tatyana 2353.14
4 Black Loss Oborina Anastasja 2468.17
5 Black Win Makhina Alla 1790.71
7 White Win Litvinova Yulia 2187.23
8 White Loss Kurdina Olga 2360.51
9 Black Win Uarova Nyurguiana 1612.22
10 White Loss Prokopets Tatyana 1973.55
11 White Draw Lashko Kira 2363.07
Podyuga Sbory
Date 2012-03-23 Rating 1987.86
Round Color Result Opponent
1 White Loss Merkulov Artyom 2538.74
2 White Loss Oborina Anastasja 2468.58
3 White Loss Kurdina Olga 2358.91
4 White Loss Lashko Kira 2360.64
5 White Loss Vostryakov Alexey 2126.72
6 White Loss Semenov Oleg 2088.38
7 White Loss Prokopets Tatyana 1972.07
8 Black Win Karpov Fyodor 2038.37
9 Black Loss Nogovitsin Alexander 2001.26
11 White Loss Kryuchok Roman 2551.23
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2012-01-06 Rating 1973.51
Round Color Result Opponent
1 White Loss Sumarokov Evgeny 2597.12
2 Black Draw Serebryannikova Darya 1700.63
3 White Win Mikryukova Diana 1656.05
5 White Draw Nogovitsin Alexander 1997.94
6 Black Win Yusupmurzin Danila 1884.35
7 White Win Bovkonyuk Pavel 1875.42
8 White Loss Vostryakov Alexey 2120.00
9 Black Win Evdokimova Ksenija 1825.68
Podyuga Cup
Date 2011-11-21 Rating 1962.10
Round Color Result Opponent
1/8 White Loss Fedotov Denis 2232.99
1/8 White Loss Fedotov Denis 2232.99
The 20th Open Russian Championship, First League
Date 2011-11-05 Rating 1958.75
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kryuchok Roman 2525.40
2 White Loss Kurdina Olga 2323.66
3 White Loss Fedotov Denis 2227.31
4 Black Loss Strezhnev Mikhail 1791.19
5 Black Win Ponezhin Gennady 1857.73
6 White Loss Kachaeva Ilona 1981.79
7 Black Win Makhina Alla 1795.93
8 Black Win Bovkonyuk Pavel 1868.78
9 Black Loss Antonov Andrey 2038.61
10 Black Loss Sirategyan Karen 2381.68
11 White Win Arefyev Andrey 1979.12
Podyuga Sbory
Date 2011-07-10 Rating 1939.79
Round Color Result Opponent
2 White Win Mikryukova Diana 1680.43
3 Black Loss Fedotov Denis 2192.98
3 Black Draw Vohtomina Vladislava 1982.44
4 Black Loss Mikryukov Mikhail 2331.80
5 Black Win Serebryannikova Darya 1703.60
6 White Loss Sumarokova Aleksandra 2281.89
7 Black Loss Shiryaevskaya Daria 1960.07
8 Black Loss Serebryannikova Anzhelika 1732.31
Podyuga Sbory
Date 2010-06-30 Rating 1929.33
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kryuchok Roman 2381.77
2 Black Loss Savrasov Ruslan 2136.17
7 Black Loss Litvinova Yulia 2134.78
8 Black Loss Fedotov Denis 2068.85
Moscow Open
Date 2010-06-14 Rating 1930.39
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Poltaratsky Nikolay 2428.93
2 Black Win Semenov Oleg 1963.04
3 Black Win Prokopets Tatyana 1783.34
4 Black Loss Taiblin Yuriy 2440.06
5 White Loss Serdyukov Egor 2533.27
6 Black Win Evdokimova Ksenija 1694.72
7 White Loss Sadelov Igor 2003.41
8 Black Win Kozhemjakina Lidia 1643.69