Stoyanov Egor, Russian Renju Association - Renju Rating

Stoyanov Egor

Place: Podyuga, Russian Renju Association

Rating: 2243.80, Std: 149.67, Rank: 379

First game: 2015-07-24, Last game: 2022-01-05

Top rating: 2244.30 (2021-10-03)

Games: 359, Wins: 192, Draws: 13, Losses: 154

Gy1: 0, Gy2: 0, Gy5: 149

The Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-01-05 Rating 2243.80
Round Color Result Opponent
M1 White Loss Mikryukov Mikhail 2391.70
M2 White Loss Yusupmurzin Danila 2261.00
M3 White Win Kazantsev Konstantin 1965.83
M5 Black Win Dyachkov Nikita 2135.25
M6 White Win Naumov Egor 2046.05
M7 White Draw Stoyanov Kirill 2221.38
The tournament of Arkhangelsk region, group C,G
Date 2021-10-03 Rating 2244.30
Round Color Result Opponent
2 White Win Noskov Pavel 2071.32
4 Black Win Orlov Maxim 1822.46
5 Black Win Startsev Maksim 2133.78
6 Black Win Ozerov Denis 1824.30
7 Black Win Vereshagin Dmitrii 1827.49
8 Black Win Fokichev Egor 2107.07
C1 Black Win Kazantsev Konstantin 1948.33
C3 Black Loss Prokopyev Andrei 2100.71
4th Anji World Renju Open, online, Group B
Date 2021-08-08 Rating 2240.66
Round Color Result Opponent
1 Black Draw Kuzmin Dmitri 1880.57
2 White Win Churikova Daria 1958.25
3 White Win Huang Pou Fai 1974.54
4 White Win Lei Pui Ieong 2016.35
5 White Win Lei Un Hou 2172.69
6 White Win Fokichev Egor 2119.07
7 White Win Startsev Maksim 2131.85
8 Black Loss Yuan Wa Chon 2325.24
9 Black Win Kirkan Alp Ali 2173.51
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-07-24 Rating 2237.55
Round Color Result Opponent
C1 Black Loss Nikolaev Mikhail 1793.92
C2 White Loss Noskov Pavel 2066.10
C3 Black Win Ozerov Denis 1813.47
C4 Black Win Lobachev Kirill 1527.45
C5 White Win Pavlovskiy Egor 1956.64
C6 Black Win Prokopyev Andrei 2077.25
C7 White Win Startsev Maksim 2130.17
C9 Black Win Fokichev Egor 2121.08
C10 White Win Vereshagin Dmitrii 1826.61
C11 Black Win Kazantsev Konstantin 1957.50
World Renju Youth Cup 2021 (online) C Group
Date 2021-07-16 Rating 2236.05
Round Color Result Opponent
1 Black Win Lääne Kristjan 1852.79
2 Black Win Fokichev Egor 2121.21
3 Black Loss Kang Tingrui 2487.66
4 Black Loss Sidorov Mikhail 2270.81
5 Black Loss Kaljola Kaur 2037.21
6 Black Win Mikhalitsyn Matvey 1820.55
7 Black Win Moisto Mairon 2026.76
8 White Loss Strakulia Lev 2008.73
9 Black Win Startsev Maksim 2128.31
Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 2228.72
Round Color Result Opponent
C1 Black Win Nikitin Alexandr 1683.18
C2 White Win Startsev Maksim 2096.91
C3 Black Loss Fokichev Egor 2100.70
C4 Black Loss Valinkin Andrei 1938.63
C5 Black Win Strakulia Lev 1987.29
C5 Black Win Strakulia Lev 1987.29
C6 Black Win Marushev Ilya 1767.28
C7 White Draw Sidorov Mikhail 2264.67
C8 Black Loss Burtsev Nikolai 2390.38
C9 Black Win Pushkin Ivan 1813.61
Youth Championship of Konosha region
Date 2021-03-21 Rating 2228.95
Round Color Result Opponent
CG1 Black Win Startsev Maksim 2094.30
CG2 White Win Fokichev Egor 2097.36
CG3 White Draw Porokhina Ekaterina 2261.59
CG4 White Win Yusupmurzina Darya 2502.27
CG5 White Win Fokicheva Anna 2128.90
CG6 Black Win Prokopyev Andrei 2068.31
CG7 White Loss Sidorov Mikhail 2263.81
The 29th Russian Championship, First League
Date 2021-02-27 Rating 2225.35
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Radzevelyuk Alexander 2379.91
2 White Win Churikova Daria 1957.22
3 Black Loss Katsev Ilya 2466.24
4 White Win Kachaeva Ilona 2026.99
5 White Win Fokicheva Anna 2120.73
6 Black Win Metreveli Maksim 2380.54
7 Black Loss Volkov Sergey 2386.02
8 Black Loss Lisyutin Alexander 2300.75
9 White Loss Porokhina Ekaterina 2260.63
Poduga Cup 2020
Date 2021-02-07 Rating 2222.37
Round Color Result Opponent
1.1 Black Win Semenov Andrei 1854.82
1.2 Black Win Semenov Andrei 1854.82
2.1 Black Win Sidorov Mikhail 2256.94
2.2 Black Loss Sidorov Mikhail 2256.94
2.3 White Loss Sidorov Mikhail 2256.94
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 2217.97
Round Color Result Opponent
M1 Black Loss Prokopyev Andrei 2071.19
M2 Black Win Potapov Stepan 1845.09
M3 Black Loss Kazantsev Konstantin 1978.33
M4 Black Win Piruakov Artem 1726.53
M5 White Win Vereshagin Dmitrii 1805.26
M6 Black Win Kulin Maxim 1882.23
M7 Black Loss Stoyanov Kirill 2220.82
3rd Anji World Renju Open, online, Group A
Date 2020-12-06 Rating 2219.37
Round Color Result Opponent
1 Black Win Georgikakis Nikolaos 1747.03
3 Black Loss Jang Won-cheol 2345.17
4 Black Win Buslakova Darya 1950.91
5 White Win Nitov Melissa 1884.34
6 Black Win Prokopyev Andrei 2072.03
7 Black Loss Nakayama Tomoharu 2821.16
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 2219.72
Round Color Result Opponent
C1 Black Win Kozhemjakin Kirill 1723.83
C2 Black Win Sokolov Andrei 1823.08
C3 Black Win Pakholkov Stepan 1571.33
C5 White Win Fokichev Egor 2072.39
C6 White Win Prokopyev Andrei 2073.17
C7 White Loss Sidorov Mikhail 2240.31
C8 White Win Startsev Maksim 2056.96
C9 Black Win Orlov Maxim 1823.43
C10 Black Win Vereshagin Dmitrii 1799.40
C11 Black Win Lapin Maxim 1633.32
World Renju Youth Cup 2020, C Group
Date 2020-08-06 Rating 2212.66
Round Color Result Opponent
1 White Win Gorbachev Daniil 1908.94
2 White Win Prokopyev Andrei 2064.47
3 White Loss Kang Tingrui 2468.66
4 Black Win Fokichev Egor 2037.53
5 Black Win Yuan Wa Chon 2296.80
6 Black Loss Burtsev Nikolai 2336.66
7 Black Loss Zhang Junyu 2353.00
8 White Win Lam Pok Hong 1936.68
9 White Win Kuvaev Vyacheslav 2083.03
Youth Championship of Konoshky region
Date 2020-03-15 Rating 2185.82
Round Color Result Opponent
1 White Win Buslakova Darya 1865.91
2 White Loss Dyachkov Nikita 2219.11
3 Black Win Vostriakova Yulia 1840.65
4 White Win Fokichev Egor 1998.11
5 White Win Stulova Veronika 2095.79
6 Black Loss Stoyanov Kirill 2229.32
7 Black Loss Fedotov Denis 2632.45
Youth Championship of Poduga. High league
Date 2020-03-07 Rating 2184.40
Round Color Result Opponent
1 White Win Shangina Alexandra 1985.59
2 White Win Porokhina Ekaterina 2174.47
3 White Loss Matushkina Ksenia 2225.13
4 Black Loss Stoyanov Kirill 2228.14
5 White Loss Stulova Veronika 2096.42
6 Black Loss Yusupmurzina Darya 2395.22
7 White Win Dyachkov Nikita 2220.01
8 Black Loss Shabanov Ruslan 2056.14
9 Black Win Naumov Egor 2090.85
10 White Win Prokopyev Andrei 2062.72
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 2176.21
Round Color Result Opponent
1 White Win Yudina Polina 1843.75
2 Black Loss Kryuchok Roman 2549.28
3 White Win Fokichev Egor 1975.63
4 Black Loss Naumov Egor 2097.00
5 White Loss Shangina Alexandra 1982.97
6 Black Win Makhin Matvei 1876.00
7 Black Win Noskov Pavel 1960.27
Poduga Cup 2019
Date 2019-11-20 Rating 2173.99
Round Color Result Opponent
3.1 White Win Fokichev Egor 1962.27
3.2 White Win Fokichev Egor 1962.27
4.1 White Loss Porokhina Ekaterina 2166.75
4.2 White Win Porokhina Ekaterina 2166.75
4.3 Black Win Porokhina Ekaterina 2166.75
5.1 Black Loss Dyachkov Nikita 2223.05
5.2 Black Loss Dyachkov Nikita 2223.05
6.1 White Win Stoyanov Kirill 2186.96
6.2 White Win Stoyanov Kirill 2186.96
Qualification Tournament
Date 2019-10-07 Rating 2166.43
Round Color Result Opponent
1 White Win Stulova Veronika 2080.27
2 Black Win Kulin Maxim 1849.02
3 White Win Naumov Egor 2096.27
4 White Win Shangina Alexandra 1974.77
5 Black Loss Prokopyev Andrei 2078.36
6 Black Win Fokichev Egor 1944.41
7 Black Loss Yusupmurzina Darya 2384.25
8 White Loss Dyachkov Nikita 2220.82
9 White Win Porokhina Ekaterina 2159.22
10 White Win Matushkina Ksenia 2206.37
11 Black Draw Stoyanov Kirill 2174.36
Youth European Championship 2019
Date 2019-07-10 Rating 2139.53
Round Color Result Opponent
C1 Black Loss Tõnisson Trent Asso 2046.88
C2 White Draw Gershman Artem 1948.49
C3 White Win Gorbachev Daniil 1885.13
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 2135.92
Round Color Result Opponent
1 Black Win Buslakova Darya 1816.42
2 Black Loss Oborina Anastasja 2372.18
3 White Win Fokichev Egor 1935.42
5 White Win Sidorov Mikhail 2075.75
6 White Loss Metreveli Maksim 2382.30
7 White Win Shangina Alexandra 1972.88
8 Black Loss Fedotov Denis 2681.34
9 Black Draw Yusupmurzin Danila 2269.92
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 2108.75
Round Color Result Opponent
C1 White Win Reznik Grigorii 1925.76
C2 White Draw Burtsev Peter 2192.17
C3 White Draw Prokopyev Andrei 2050.61
C4 Black Win Mityagin Anton 1987.73
C5 Black Loss Gromov Danila 2314.09
C6 White Win Salmov Alexander 1904.90
C7 Black Win Kuvaev Vyacheslav 2025.30
C8 Black Win Gorbachev Daniil 1874.87
C9 Black Win Bulagin Khristian 1879.21
Youth Championship of Poduga. High league
Date 2019-01-31 Rating 2081.24
Round Color Result Opponent
1 White Loss Yusupmurzin Danila 2286.86
2 White Loss Shabanov Ruslan 2134.78
3 White Loss Stulova Kristina 2188.51
4 White Win Matushkina Ksenia 2139.17
5 Black Win Stulova Veronika 2074.39
6 White Loss Novikova Daria 2059.09
7 White Loss Porokhina Ekaterina 2164.10
8 White Draw Stoyanov Kirill 2156.84
9 Black Loss Fedotov Denis 2664.45
10 White Loss Dyachkov Nikita 2219.02
11 Black Loss Yusupmurzina Darya 2355.22
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 2072.54
Round Color Result Opponent
1 Black Win Stulova Alisa 1763.68
2 Black Loss Metreveli Maksim 2381.27
3 Black Win Kulin Maxim 1859.05
5 Black Win Prokopets Tatyana 2173.46
6 White Loss Lashko Kira 2402.75
7 White Win Vostryakov Alexey 2230.55
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 2054.69
Round Color Result Opponent
4.1 Black Win Bykov Dmitrii 1872.18
4.2 Black Loss Bykov Dmitrii 1872.18
4.3 Black Win Bykov Dmitrii 1872.18
5.1 White Win Dyachkov Nikita 2222.17
5.2 Black Loss Dyachkov Nikita 2222.17
5.3 Black Loss Dyachkov Nikita 2222.17
The 27th Russian Championship, First League
Date 2018-11-04 Rating 2041.95
Round Color Result Opponent
1 White Loss Semenov Oleg 2414.28
2 White Loss Morozov Egor 2222.76
3 Black Draw Makhin Matvei 1896.62
4 White Win Kinelovskiy Nikita 2128.22
5 Black Win Shkarupa Maria 1879.98
6 Black Loss Yusupmurzin Danila 2285.72
7 White Loss Sadova Taisia 2236.02
8 Black Loss Sonina Vladislava 1874.97
9 White Win Kozhevin Dmitry 1860.16
Qualification Tournament
Date 2018-09-30 Rating 2027.01
Round Color Result Opponent
1 White Loss Yusupmurzin Danila 2280.61
2 Black Loss Shabanov Ruslan 2156.60
3 Black Loss Yusupmurzina Darya 2319.10
4 Black Loss Stulova Kristina 2214.20
5 White Loss Matushkina Ksenia 2138.24
6 Black Loss Stoyanov Kirill 2128.02
7 White Win Stulova Veronika 2068.81
8 White Loss Porokhina Ekaterina 2139.13
9 Black Loss Novikova Daria 2050.04
10 Black Loss Fedotov Denis 2659.79
11 Black Loss Dyachkov Nikita 2230.48
Youth World Championship 2018
Date 2018-08-05 Rating 2016.40
Round Color Result Opponent
D1 Black Loss Hamamci Efe 1877.52
D2 Black Loss Zhang Junyu 2380.18
D3 Black Win Sarikaya Mehmet Deniz 1505.75
D4 Black Loss Prokopyev Andrei 2006.48
D5 Black Loss Zhang Xiuqi 2533.92
D7 Black Loss Han Yiming 2185.65
D8 White Loss Xiang Yicheng 2188.23
D9 White Loss Puzanov Georgi 1812.64
D10 Black Draw Lääne Rauno 2037.85
D11 White Win Issenaliyev Farid 1726.16
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 2017.53
Round Color Result Opponent
1 White Win Buslakova Anastasja 1780.55
2 White Loss Yusupmurzin Danila 2274.66
3 Black Win Makhin Matvei 1889.40
4 Black Loss Dyachkov Nikita 2239.12
5 Black Win Noskov Pavel 1855.21
6 Black Win Shabanova Darya 2059.54
7 White Draw Stulova Veronika 2060.26
8 White Loss Vostryakov Alexey 2239.52
9 White Win Naumov Egor 2006.05
Youth Russian Championship, group C,F
Date 2018-03-30 Rating 2010.36
Round Color Result Opponent
C Black Win Danilov Daniil 1806.72
C1 Black Win Startsev Maksim 1782.20
C2 Black Win Noskov Pavel 1829.59
C3 White Win Prokopyev Andrei 1979.55
C4 White Win Fokichev Egor 1926.50
C5 White Win Roginski Roman 1917.20
C6 White Win Agarkov Dmitrii 1817.81
C8 White Win Sidorov Mikhail 1945.94
C9 Black Loss Pushkin Ivan 1746.57
Youth Championship of Poduga, High league
Date 2018-01-31 Rating 1995.42
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Dyachkov Nikita 2271.84
2 White Loss Yusupmurzin Danila 2284.66
3 White Loss Shabanov Ruslan 2194.66
4 Black Loss Stulova Kristina 2196.59
5 White Loss Matushkina Ksenia 2155.08
6 White Loss Vohtomina Vladislava 2191.60
7 White Loss Yusupmurzina Darya 2245.89
8 White Loss Porokhina Ekaterina 2131.08
9 White Loss Stoyanov Kirill 2112.49
10 Black Loss Stulova Veronika 2055.06
11 White Win Novikova Daria 1972.62
13 White Loss Fedotov Denis 2636.68
Larix Children tournament 2018
Date 2018-01-28 Rating 1995.36
Round Color Result Opponent
4 White Win Prokopyev Andrei 1964.57
5 Black Loss Epifanov Evgenii 2053.93
6 White Win Muugamae Eric 1960.19
7 White Loss Savvateev Mikhail 1990.62
8 Black Win Kuvaev Vyacheslav 1964.00
9 Black Loss Nilov Lev 2000.28
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 1995.08
Round Color Result Opponent
1 White Win Ivanov Andrei 1630.26
2 White Loss Vostryakov Alexey 2252.88
3 White Win Agarkov Dmitrii 1786.61
4 Black Loss Fokichev Egor 1906.14
5 White Win Yudina Polina 1623.87
6 White Win Potapov Maxim 1912.29
7 White Win Bykov Dmitrii 1894.91
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 1993.94
Round Color Result Opponent
1 Black Win Ivanov Andrei 1630.08
2 Black Loss Yusupmurzin Danila 2268.51
3 White Win Artemova Veronika 1763.91
4 White Win Startsev Artem 1696.23
5 White Win Yusupmurzina Darya 2230.86
6 White Win Kuvaev Vyacheslav 1966.00
7 White Loss Stulova Kristina 2202.77
8 White Loss Shabanov Ruslan 2185.44
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 1991.34
Round Color Result Opponent
1.1 White Win Turabov Egor 1457.41
1.2 Black Win Turabov Egor 1457.41
2.1 Black Loss Viatkina Maria 1898.67
2.2 White Win Viatkina Maria 1898.67
2.3 White Win Viatkina Maria 1898.67
3.1 White Loss Yusupmurzina Darya 2227.25
3.2 White Loss Yusupmurzina Darya 2227.25
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 1972.53
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kuvaev Vyacheslav 1946.50
2 White Loss Vostryakov Alexey 2271.51
3 Black Win Popova Daria 1862.76
4 White Loss Oborina Anastasja 2424.37
5 Black Win Bykova Ylia 1524.81
6 Black Loss Metreveli Maksim 2307.93
7 Black Win Yusupmurzin Konstantin 1882.30
8 White Loss Prokopets Tatyana 2122.42
9 Black Loss Nogovitsin Alexander 1957.70
Youth European Championship 2017
Date 2017-05-04 Rating 1958.91
Round Color Result Opponent
D10 Black Loss Tolstoguzova Daria 1983.94
D11 Black Win Lufardaki Amalia 1515.69
DH1 White Win Nteka Aleksandra 1798.46
DH2 Black Win Panagasidis Kostantinos 1824.38
DH3 White Win Epifanova Alisa 1655.91
DH4 Black Win Juht Andres 1644.84
DH5 White Win Yusupmurzina Darya 2177.55
DH6 White Win Moisto Mairon 1935.47
DH7 White Loss Ibragim Agia 1880.53
DH8 Black Loss Prokopyev Andrei 1937.58
DH9 Black Win Gromov Ivan 1718.56
Youth Russian Championship, group D
Date 2017-03-30 Rating 1950.19
Round Color Result Opponent
1 Black Win Denisov Pavel 1863.85
2 White Loss Sidorov Mikhail 1930.62
3 Black Loss Prokopyev Andrei 1926.30
4 White Loss Valinkin Andrei 1890.08
5 Black Win Danilov Daniil 1729.65
6 Black Win Noskov Pavel 1749.34
7 Black Win Agarkov Dmitrii 1709.17
8 White Win Fokichev Egor 1851.64
9 White Win Pushkin Ivan 1698.39
Youth World Championship 2016
Date 2016-08-13 Rating 1894.61
Round Color Result Opponent
D10 Black Win Pukk Oskar 1838.95
D11 Black Loss Lou Qiongwen 2156.67
DH2 White Loss Reznik Grigorii 1972.04
DH3 White Win Moisto Mairon 1864.07
DH4 Black Loss Yusupmurzina Darya 2083.13
DH5 White Loss Ikla Markus 2135.03
DH6 Black Win Tolstoguzova Daria 1893.07
DH7 Black Win Prokopyev Andrei 1895.13
DH8 White Loss Fan Shihao 2214.57
DH9 Black Win Kozhevin Dmitry 1760.75
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 1889.26
Round Color Result Opponent
1 White Loss Shangina Alexandra 1932.46
2 White Win Makarova Daria 1665.55
4 White Win Agarkov Dmitrii 1678.37
5 Black Win Novikova Daria 1928.70
6 White Win Naumov Egor 1900.63
7 White Win Shiryaevskaya Daria 2100.88
8 White Loss Yusupmurzina Darya 2077.53
9 White Loss Prokopets Tatyana 2127.88
Youth Russian Championship, group C
Date 2016-03-30 Rating 1827.26
Round Color Result Opponent
1 White Win Kozhevin Dmitry 1752.23
2 Black Win Shabanov Ivan 1668.81
3 White Win Mamin Pavel 1517.14
5 White Loss Gromov Danila 1947.88
6 White Loss Valinkin Andrei 1868.80
7 White Win Burtsev Peter 1897.40
8 White Loss Mityagin Anton 1947.22
9 White Loss Epifanov Evgenii 1978.61
10 White Loss Nebolsin Aleksei 2165.67
11 Black Loss Prokopyev Andrei 1872.70
12 White Loss Reznik Grigorii 1984.70
13 Black Win Kutarev Nikita 1737.73
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 1787.99
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kozhevin Dmitry 1739.06
1 Black Loss Vohtomina Vladislava 2118.56
2 Black Loss Stulova Veronika 1899.77
3 White Loss Fokichev Egor 1753.91
4 White Loss Karpov Fyodor 2174.10
4 White Loss Makhina Alla 1893.08
5 Black Win Kozhevin Dmitry 1739.06
6 White Loss Tsehanovich Daria 1663.74
7 Black Loss Sokolov Mikhail 1770.18
8 White Loss Yusupmurzin Konstantin 1780.58
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 1754.31
Round Color Result Opponent
1 White Loss Matushkina Ksenia 2156.43
2 Black Loss Kuznetsov Artem 1838.80
3 White Win Bezukladichnii Dmitrii 1673.84
4 White Loss Pastuhov Ruslan 1786.38
5 White Win Tsehanovich Daria 1654.65
6 Black Loss Prokopyev Andrei 1792.71
7 Black Loss Vostriakova Yulia 1601.72
8 Black Win Fokichev Egor 1709.42
9 White Loss Shabanov Ivan 1674.90
10 Black Loss Smirnov Aleksandr 1583.71