Porokhina Ekaterina, Russian Renju Association - Renju Rating

Porokhina Ekaterina (Екатерина Порохина)

Place: Podyuga, Russian Renju Association

Rating: 2341.07, Std: 58.09, Rank: 219

First game: 2013-01-06, Last game: 2024-03-03

Top rating: 2345.88 (2023-07-18)

Games: 621, Wins: 353, Draws: 38, Losses: 230

Gy1: 68, Gy2: 152, Gy5: 374

Youth Championship of Konosha region
Date 2024-03-03 Rating 2341.07
Round Color Result Opponent
1 White Win Zvezdina Nataliya 1794.30
2 Black Win Vostriakova Yulia 1907.21
3 Black Draw Fokicheva Anna 2185.16
4 White Win Pavlovskiy Egor 2043.31
5 White Win Sidorov Mikhail 2348.58
6 Black Loss Startsev Maksim 2266.02
The 32nd Russian Championship among Women
Date 2024-02-24 Rating 2341.10
Round Color Result Opponent
1 White Win Rumyantseva Ekaterina 2007.44
2 Black Loss Salnikova Nonna 2198.23
3 Black Win Kachaeva Ilona 1951.20
4 Black Draw Fokicheva Anna 2185.44
6 White Draw Metreveli Irina 2370.59
7 White Win Petrova Mariia 2291.79
The championship of Arkhangelsk region, women
Date 2024-01-05 Rating 2342.01
Round Color Result Opponent
1 Black Win Zvezdina Nataliya 1797.94
2 White Win Fokicheva Anna 2186.88
3 Black Loss Savrasova Yulia 2578.77
4 White Win Stulova Veronika 2050.18
5 Black Win Vostriakova Yulia 1907.82
6 Black Win Simanovskaia Anastasia 1992.34
7 Black Win Nikitina Darina 1822.29
The 32nd Russian Championship First League
Date 2023-11-10 Rating 2340.84
Round Color Result Opponent
1 White Win Pavlovskiy Egor 2039.06
2 Black Loss Smirnov Evgeny 2549.77
3 White Loss Troitsky Vsevolod 2189.22
4 Black Win Rumyantseva Ekaterina 2006.93
5 White Draw Radzevelyuk Alexander 2292.51
6 White Loss Kozhin Mikhail 2527.76
7 Black Win Noskov Pavel 2081.63
8 White Win Salnikova Nonna 2192.27
9 Black Loss Metreveli Maksim 2407.49
World Championship WT
Date 2023-08-11 Rating 2345.07
Round Color Result Opponent
1 Black Win Metreveli Irina 2365.51
2 Black Win Fokicheva Anna 2195.10
3 Black Draw Petrova Mariia 2287.79
4 Black Win Fujita Maiko 2366.16
5 Black Loss Wang Qingqing 2578.29
6 Black Draw Metreveli Irina 2365.51
7 Black Draw Fokicheva Anna 2195.10
8 White Loss Petrova Mariia 2287.79
9 Black Draw Fujita Maiko 2366.16
10 Black Loss Wang Qingqing 2578.29
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2023-07-25 Rating 2345.69
Round Color Result Opponent
B1 White Win Fokicheva Anna 2194.94
B2 Black Win Kuvaev Vyacheslav 2194.89
B3 Black Win Sokolov Andrei 1960.63
B5 Black Loss Sidorov Mikhail 2347.38
B6 Black Draw Petrova Mariia 2288.02
B7 Black Loss Pinsky Alexander 2566.47
B8 White Win Fokichev Egor 2060.02
B9 Black Win Vostriakova Yulia 1907.94
World Renju Youth Cup (online) FGH Group
Date 2023-07-18 Rating 2345.88
Round Color Result Opponent
1 White Win Ismailova Maryiam 1696.24
2 White Win Karavaeva Maria 1901.09
3 White Win Wong Tek Kio 2012.00
4 White Win Vostriakova Yulia 1908.63
5 Black Win Jin Rui 2418.02
6 White Win Petrova Mariia 2287.51
7 White Win Yang Ziyu 2003.88
8 White Win Fokicheva Anna 2195.34
9 Black Win Stulova Veronika 2051.44
Youth Russian Championship
Date 2023-03-30 Rating 2333.43
Round Color Result Opponent
F1 White Win Stulova Veronika 2047.61
F2 White Win Shangina Alexandra 1942.02
F3 White Loss Fokicheva Anna 2200.27
F4 Black Win Stulova Veronika 2047.61
F5 Black Win Shangina Alexandra 1942.02
F6 White Win Fokicheva Anna 2200.27
Youth Championship of Konosha region
Date 2023-03-05 Rating 2330.33
Round Color Result Opponent
1 Black Win Porokhina Natalya 1797.90
2 Black Win Kazantsev Konstantin 2008.63
3 White Win Fokichev Egor 2053.82
4 White Win Petrova Mariia 2271.80
5 White Loss Pinsky Alexander 2549.17
6 White Loss Startsev Maksim 2215.81
7 Black Loss Mikryukov Sergey 2222.81
The 31st Russian Championship among Women
Date 2023-02-26 Rating 2329.86
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Fokicheva Anna 2200.72
2 Black Loss Metreveli Irina 2371.82
3 Black Win Kachaeva Ilona 1967.76
4 White Win Rumyantseva Ekaterina 2036.38
5 Black Win Makhina Alla 1636.08
7 White Win Petrova Mariia 2270.39
Larix-2023
Date 2023-01-29 Rating 2328.84
Round Color Result Opponent
1 White Win Marushev Ilya 1827.14
2 White Win Kazantsev Konstantin 2003.10
3 Black Loss Pinsky Alexander 2544.05
4 White Loss Kokovin Nikolay 1863.88
5 Black Loss Noskov Pavel 2068.31
6 White Win Vislovich Vladislav 2041.99
7 Black Win Fedorkin Oleg 2539.72
8 White Loss Makarov Pavel 2528.83
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2023-01-05 Rating 2329.93
Round Color Result Opponent
W1 Black Win Yudina Polina 1909.52
W2 White Win Stulova Veronika 2042.84
W3 Black Win Matushkina Ksenia 2234.97
W4 Black Win Fokicheva Anna 2192.60
W5 White Win Simanovskaia Anastasia 1949.37
W6 Black Win Nikitina Darina 1836.41
W7 White Win Zvezdina Nataliya 1802.27
Poduga Cup 2022
Date 2022-11-22 Rating 2328.26
Round Color Result Opponent
1.1 Black Win Shangina Alexandra 1953.11
1.2 White Win Shangina Alexandra 1953.11
2.1 Black Loss Kulin Maxim 1875.32
2.2 Black Win Kulin Maxim 1875.32
3.1 White Win Startsev Maksim 2191.93
3.2 Black Win Startsev Maksim 2191.93
4.1 Black Loss Metreveli Maksim 2366.19
4.2 Black Win Metreveli Maksim 2366.19
5.1 Black Win Fedotov Denis 2544.20
5.2 Black Win Fedotov Denis 2544.20
The 31th Russian Championship First League
Date 2022-11-04 Rating 2325.40
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Kozhin Mikhail 2591.72
2 Black Win Rumyantseva Ekaterina 2042.33
3 White Loss Burtsev Peter 2549.95
4 Black Draw Fokicheva Anna 2188.39
5 Black Loss Lisyutin Alexander 2250.04
6 Black Win Anokhin Mikhail 1520.33
7 Black Win Belova Polina 2004.67
8 White Win Matushkina Ksenia 2235.46
9 Black Draw Mikryukov Mikhail 2351.43
XV Open European Renju Championship 2022
Date 2022-08-06 Rating 2314.21
Round Color Result Opponent
1 White Win Vostriakova Yulia 1923.33
2 Black Draw Orlov Maxim 2637.13
3 White Win Metreveli Maksim 2349.91
4 Black Loss Oll Aivo 2639.10
5 White Win Mikryukov Sergey 2200.88
6 Black Loss Epifanov Dmitry 2694.15
7 White Loss Sushkov Vladimir 2861.07
8 White Win Startsev Maksim 2168.69
9 Black Loss Mesila Villem 2640.28
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-07-26 Rating 2311.83
Round Color Result Opponent
F1.1 White Win Buslakova Darya 1989.73
F1.2 Black Win Buslakova Darya 1989.73
F2.1 White Win Stulova Veronika 2032.03
F2.2 White Win Stulova Veronika 2032.03
F3.1 White Win Fokicheva Anna 2183.54
F3.2 White Win Fokicheva Anna 2183.54
F4.1 White Win Shangina Alexandra 1961.91
F4.2 White Win Shangina Alexandra 1961.91
F5.1 White Loss Matushkina Ksenia 2243.68
F5.2 White Draw Matushkina Ksenia 2243.68
World Renju Youth Cup (online) EF Group
Date 2022-07-18 Rating 2309.62
Round Color Result Opponent
1 White Win Qiu Yujin 2275.97
2 White Win Nitov Melissa 1853.82
3 Black Loss Zheng Yining 2367.85
4 Black Loss Chen Yue 2084.70
5 White Draw Liu Mengyun 2358.71
6 Black Loss Li Zhuowen 2171.19
7 Black Win Song Xiaoying 2033.32
8 White Loss Shi Qiaochu 2174.37
9 Black Win Stulova Darya 2087.59
Youth Russian Championship
Date 2022-03-30 Rating 2292.36
Round Color Result Opponent
F1 White Win Vohtomina Vladislava 2012.05
F2 Black Draw Tolstoguzova Sofia 2276.65
F3 Black Win Stulova Veronika 2042.85
F4 White Loss Matushkina Ksenia 2234.14
F5 Black Win Shangina Alexandra 1960.33
F7 White Win Tolstoguzova Sofia 2276.65
F8 White Win Stulova Veronika 2042.85
F9 White Draw Matushkina Ksenia 2234.14
F10 White Win Shangina Alexandra 1960.33
Youth Championship of Konosha region
Date 2022-03-13 Rating 2288.94
Round Color Result Opponent
1 White Win Pavlovskiy Egor 1958.48
2 Black Win Fokichev Egor 2076.98
3 Black Loss Fokicheva Anna 2174.06
4 Black Win Simanovskaia Anastasia 1954.39
5 Black Win Startsev Maksim 2137.63
6 White Loss Sidorov Mikhail 2275.54
7 Black Win Kozhevin Dmitry 1876.00
The 30th Russian Championship among Women
Date 2022-02-27 Rating 2286.45
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Metreveli Irina 2383.46
2 Black Win Salnikova Nonna 2209.32
3 Black Win Rumyantseva Ekaterina 2021.41
4 White Win Tolstoguzova Daria 2293.01
5 White Loss Savrasova Yulia 2553.88
6 Black Loss Kachaeva Ilona 2013.79
7 White Loss Petrova Mariia 2214.69
8 Black Win Matushkina Ksenia 2228.53
9 Black Win Makhina Alla 1662.38
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-01-05 Rating 2278.79
Round Color Result Opponent
W1 White Win Prokopets Tatyana 1996.47
W2 Black Win Stulova Darya 2073.82
W3 Black Loss Savrasova Yulia 2549.56
W4 Black Loss Stulova Veronika 2051.02
W5 Black Win Buslakova Darya 2008.55
W6 Black Win Shangina Alexandra 1965.88
W7 Black Draw Matushkina Ksenia 2223.00
Tallinn Open 2021
Date 2021-12-30 Rating 2278.07
Round Color Result Opponent
B2 Black Win Puzanov Georgi 1793.39
B3 Black Win Lääne Rauno 2154.68
B4 Black Win Petrova Mariia 2205.19
B5 Black Loss Chernyi Anton 2135.26
B6 Black Win Reimand Hanna-Kai 2052.31
B7 Black Win Väljataga Paul 2228.81
The 30th Russian Championship First League
Date 2021-11-05 Rating 2268.46
Round Color Result Opponent
1 Black Win Novichkova Viktoriia 1691.57
2 White Loss Filinov Vladimir 2460.29
3 Black Win Savvateev Mikhail 2111.45
4 Black Loss Metreveli Irina 2383.00
5 Black Win Bushkowski Ludwik 2127.40
6 Black Win Volkov Sergey 2328.64
7 Black Loss Lisyutin Alexander 2274.13
8 White Loss Rusin Vladislav 2530.16
9 Black Win Rumyantseva Ekaterina 2024.71
European Renju and Gomoku Youth Championship
Date 2021-09-04 Rating 2256.93
Round Color Result Opponent
1 Black Win Vostriakova Yulia 1856.14
2 Black Loss Burtsev Peter 2513.53
3 Black Draw Kaan Aslan İbrahim 2272.04
4 White Win Buslakova Anastasja 1989.77
5 Black Win Lääne Rauno 2162.27
6 White Win Burtsev Nikolai 2390.67
7 Black Draw Metreveli Maksim 2342.14
8 White Win Eryilmaz Emir Mehmet 1906.71
9 Black Loss Pinsky Alexander 2431.48
The Fourth World Renju Open, online, gr. A
Date 2021-08-08 Rating 2249.66
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kim Kyeong-bae 2406.75
2 Black Win Novichkova Viktoriia 1686.22
3 Black Win Gromov Danila 2449.34
4 Black Loss Park Doyoung 2146.69
5 Black Loss Kim Su Chan 2268.19
6 Black Win Sidorov Mikhail 2237.30
7 Black Loss Park Woong-bae 2347.22
8 White Win Voronina Lyubov 1855.67
9 Black Win Choi Dong-wook 2344.87
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-07-24 Rating 2245.35
Round Color Result Opponent
F21 Black Loss Yusupmurzina Darya 2478.22
F22 White Loss Yusupmurzina Darya 2478.22
F41 Black Win Matushkina Ksenia 2191.75
F42 Black Loss Matushkina Ksenia 2191.75
F51 Black Win Stulova Veronika 2050.51
F52 Black Win Stulova Veronika 2050.51
World Renju Youth Cup (online) G Group
Date 2021-07-16 Rating 2243.10
Round Color Result Opponent
1 Black Draw Zhang-Gu Wenyu 2165.14
2 Black Win Välli Ida-Liisa 1772.36
3 Black Loss Zhang Yunshu 2247.18
4 Black Win Nitov Melissa 1869.72
5 Black Win Churikova Daria 1927.29
6 Black Loss Fokicheva Anna 2135.22
7 Black Loss Yusupmurzina Darya 2477.68
9 Black Loss Tolstoguzova Daria 2289.72
The 29th Russian Championship among Women
Date 2021-05-30 Rating 2235.43
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Yusupmurzina Darya 2469.33
2 Black Draw Sadova Taisia 2160.16
3 Black Win Kachaeva Ilona 1993.00
4 Black Win Makhina Alla 1686.24
5 Black Loss Metreveli Irina 2398.79
6 Black Win Shkarupa Maria 1846.50
7 Black Loss Savrasova Yulia 2537.32
8 Black Win Petrova Mariia 2151.48
Moscow Open Youth 2021
Date 2021-04-25 Rating 2229.78
Round Color Result Opponent
A1 Black Loss Gromov Danila 2444.25
A2 Black Win Churikova Daria 1931.33
A3 Black Win Tolstoguzova Sofia 2257.83
A4 Black Loss Morozov Egor 2256.06
A5 Black Loss Strakulia Lev 1964.25
A6 Black Loss Linich Anastasia 1991.97
A7 Black Win Petrova Mariia 2146.05
Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 2227.97
Round Color Result Opponent
G1 Black Win Vostriakova Yulia 1822.91
G2 Black Win Sonina Vladislava 1918.69
G3 Black Win Fokicheva Anna 2099.17
G4 Black Win Petrova Mariia 2142.51
G6 Black Win Churikova Daria 1930.12
G7 Black Win Popova Maria 1769.04
G8 White Win Karavaeva Maria 1894.51
G9 Black Win Buslakova Darya 1966.15
G10 Black Loss Yusupmurzina Darya 2457.43
G11 Black Loss Tolstoguzova Daria 2274.04
Youth Championship of Konosha region
Date 2021-03-21 Rating 2226.80
Round Color Result Opponent
CG1 White Win Vostriakova Yulia 1821.77
CG2 Black Win Buslakova Darya 1963.68
CG3 Black Draw Stoyanov Egor 2190.98
CG4 Black Loss Sidorov Mikhail 2224.96
CG5 Black Loss Yusupmurzina Darya 2455.04
CG6 Black Win Startsev Maksim 2061.94
CG7 Black Win Fokicheva Anna 2096.35
H1 White Loss Simanovskaia Anastasia 1946.33
The 29th Russian Championship, First League
Date 2021-02-27 Rating 2225.12
Round Color Result Opponent
1 Black Win Volkov Sergey 2349.36
2 Black Loss Metreveli Irina 2400.45
3 Black Loss Sirategyan Karen 2337.18
4 Black Win Strakulia Lev 1957.29
5 Black Loss Metreveli Maksim 2346.01
6 Black Loss Sidorov Mikhail 2220.50
7 Black Win Rumyantseva Ekaterina 2045.47
8 Black Win Salnikova Nonna 2190.27
9 Black Win Stoyanov Egor 2188.13
Poduga Cup 2020
Date 2021-02-07 Rating 2222.78
Round Color Result Opponent
1.2 Black Win Pavlovskiy Egor 1862.05
2.1 Black Win Prokopyev Andrei 2036.91
2.2 Black Win Prokopyev Andrei 2036.91
4.1 Black Loss Yusupmurzina Darya 2445.78
4.2 White Win Yusupmurzina Darya 2445.78
4.3 White Loss Yusupmurzina Darya 2445.78
5.1 Black Win Stoyanov Kirill 2185.53
5.2 Black Loss Stoyanov Kirill 2185.53
5.3 Black Win Stoyanov Kirill 2185.53
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 2215.70
Round Color Result Opponent
W1 White Win Yudina Polina 1880.89
W3 White Win Simanovskaia Anastasia 1943.24
W4 Black Win Matushkina Ksenia 2195.07
W5 Black Loss Yusupmurzina Darya 2439.54
W6 Black Loss Savrasova Yulia 2532.49
W7 Black Loss Sorokina Oksana 2418.21
The Third World Renju Open Online tournament, gr. A
Date 2020-12-06 Rating 2208.86
Round Color Result Opponent
1 Black Win Piruakov Artem 1706.77
3 Black Win Stoyanov Kirill 2186.18
4 White Loss Nakayama Tomoharu 2787.57
5 Black Win Kim Han Byeol 2019.53
6 White Win Metreveli Maksim 2333.78
7 Black Loss Kim Su Chan 2286.44
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 2200.37
Round Color Result Opponent
G1 Black Win Volskaya Darya 1954.05
G2 White Loss Yusupmurzina Darya 2425.63
G3 Black Win Mamontova Svetlana 1590.65
G4 White Win Fokicheva Anna 2077.71
G5 White Loss Buslakova Darya 1915.62
G6 Black Win Vostriakova Yulia 1812.91
G7 Black Win Popova Maria 1766.81
World Renju Youth Cup, G Group
Date 2020-08-06 Rating 2174.11
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Wang Xingyu 2207.46
2 White Win Vostriakova Yulia 1817.17
3 Black Loss Tolstoguzova Daria 2216.04
4 White Win Karavaeva Maria 1908.56
5 Black Draw Zhang Yunshu 2269.02
6 Black Loss Zhu Jiayi 2397.22
7 Black Win Roshtshina Dilyara 1649.99
8 White Loss Zhang Xinyi 2337.21
9 Black Loss Fokicheva Anna 2063.96
Youth Championship of Konoshky region
Date 2020-03-15 Rating 2150.70
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Fokichev Egor 1973.68
2 Black Win Kulin Maxim 1823.71
3 Black Loss Sidorov Mikhail 2132.69
4 Black Win Vostriakova Yulia 1816.23
5 White Win Semenov Andrei 1797.19
6 Black Win Kuvaev Vyacheslav 2021.71
7 Black Loss Fokicheva Anna 2013.76
Youth Championship of Poduga. High league
Date 2020-03-07 Rating 2150.15
Round Color Result Opponent
1 White Win Prokopyev Andrei 2032.35
2 Black Loss Stoyanov Egor 2149.16
3 Black Win Shangina Alexandra 1955.47
5 White Draw Matushkina Ksenia 2189.67
6 Black Win Stoyanov Kirill 2187.84
7 White Loss Stulova Veronika 2061.91
8 Black Loss Yusupmurzina Darya 2364.42
9 Black Loss Dyachkov Nikita 2185.27
10 White Win Shabanov Ruslan 2038.28
11 Black Win Naumov Egor 2058.13
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 2145.26
Round Color Result Opponent
1 Black Win Simanovskaia Anastasia 1828.71
2 Black Loss Metreveli Maksim 2350.11
3 Black Win Fokicheva Anna 1987.26
4 Black Loss Metreveli Georgiy 2150.59
5 Black Win Startsev Maksim 1949.85
6 Black Draw Prokopyev Andrei 2036.18
7 Black Draw Yudina Maria 2221.37
New year tournament
Date 2019-12-15 Rating 2143.86
Round Color Result Opponent
1 Black Win Startsev Maksim 1946.79
2 White Win Kuvaev Vyacheslav 2008.82
3 Black Win Shangina Alexandra 1952.35
4 Black Win Sidorov Mikhail 2100.15
5 Black Loss Metreveli Maksim 2348.86
7 Black Loss Burtsev Peter 2318.07
8 Black Loss Yusupmurzina Darya 2356.40
9 White Win Makhin Matvei 1851.58
Poduga Cup 2019
Date 2019-11-20 Rating 2140.87
Round Color Result Opponent
3.1 Black Win Fokicheva Anna 1972.67
3.2 White Win Fokicheva Anna 1972.67
4.1 Black Win Stoyanov Egor 2137.14
4.2 Black Loss Stoyanov Egor 2137.14
4.3 White Loss Stoyanov Egor 2137.14
Swedish Open Team Championship
Date 2019-11-17 Rating 2140.50
Round Color Result Opponent
2 Black Win Piik Sander 2212.93
3 Black Loss Purk Tauri 2388.36
4 Black Loss Andersson Tord 2236.88
6 Black Win Ilu Oliver 1694.45
7 White Draw Jonsson Peter 2296.67
The 28th Russian Championship, First League
Date 2019-11-02 Rating 2138.31
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Mikhailov Alexey 2469.11
3 Black Loss Lisyutin Alexander 2279.46
4 White Loss Komarov Sergey 1829.31
5 Black Win Gorbachev Daniil 1885.30
6 Black Draw Semyonov Vladimir 2337.60
7 Black Win Kachaeva Ilona 2009.50
8 Black Win Metreveli Maksim 2345.40
9 Black Loss Volkov Sergey 2348.12
Qualification Tournament
Date 2019-10-07 Rating 2134.47
Round Color Result Opponent
1 Black Draw Prokopyev Andrei 2041.59
2 Black Win Fokichev Egor 1929.77
3 Black Loss Yusupmurzina Darya 2349.70
4 White Loss Dyachkov Nikita 2189.45
5 Black Win Kulin Maxim 1829.80
6 Black Draw Matushkina Ksenia 2173.69
7 Black Win Stoyanov Kirill 2146.81
8 Black Win Stulova Veronika 2050.53
9 Black Loss Stoyanov Egor 2129.54
10 Black Loss Naumov Egor 2060.25
11 White Loss Shangina Alexandra 1946.87
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 2129.10
Round Color Result Opponent
1 White Win Vostriakova Yulia 1812.41
2 Black Loss Yusupmurzin Danila 2240.33
3 Black Loss Shangina Alexandra 1943.93
4 White Win Buslakova Darya 1806.03
5 Black Win Fokichev Egor 1920.23
6 Black Win Prokopyev Andrei 2031.82
7 Black Loss Oborina Anastasja 2344.51
8 Black Loss Matushkina Ksenia 2148.67
9 White Draw Fokicheva Anna 1934.14
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 2132.18
Round Color Result Opponent
G1 Black Loss Yusupmurzina Darya 2325.12
G2 White Win Fokicheva Anna 1911.22
G3 White Win Galkina Veronika 1523.60
G4 Black Loss Stulova Veronika 2053.98
G5 White Win Shkarupa Maria 1833.46
G6 White Win Buslakova Darya 1794.75
G7 Black Win Sonina Marina 1974.84
G9 Black Win Tolstoguzova Sofia 2254.39
G10 Black Win Shangina Alexandra 1933.97
G11 White Loss Sadova Taisia 2218.44
Youth Championship of Poduga. High league
Date 2019-01-31 Rating 2132.17
Round Color Result Opponent
1 Black Win Yusupmurzina Darya 2317.65
2 Black Win Yusupmurzin Danila 2253.68
3 Black Loss Shabanov Ruslan 2105.37
4 Black Loss Stulova Kristina 2158.38
5 Black Win Matushkina Ksenia 2121.21
6 Black Win Stulova Veronika 2044.11
7 Black Win Stoyanov Egor 2055.04
8 Black Win Novikova Daria 2021.26
9 Black Win Stoyanov Kirill 2127.25
10 White Loss Fedotov Denis 2625.96
11 Black Loss Dyachkov Nikita 2192.78
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 2128.24
Round Color Result Opponent
1 Black Win Simanovskaia Anastasia 1708.20
2 Black Win Dyachkov Nikita 2194.28
3 White Win Fokichev Egor 1921.00
4 Black Loss Lashko Kira 2378.25
5 Black Win Matushkina Ksenia 2120.70
6 Black Loss Novikova Daria 2022.81
7 Black Loss Semenov Oleg 2368.63
Tallinn Open 2018
Date 2018-12-30 Rating 2127.17
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Lääne Kristjan 1763.38
B2 Black Win Roginski Roman 1935.47
B3 Black Draw Lillemaa Argo 2180.97
B4 Black Loss Kõlar Karl-Ustav 2169.12
B5 Black Win Lääne Rauno 2054.11
B6 Black Loss Olumets Erko 2178.07
B7 Black Win Mumm Kristina 1912.19
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 2121.42
Round Color Result Opponent
4.1 White Win Sidorov Mikhail 1990.95
4.2 White Loss Sidorov Mikhail 1990.95
4.3 Black Win Sidorov Mikhail 1990.95
5.1 White Loss Yusupmurzin Danila 2255.74
5.2 Black Loss Yusupmurzin Danila 2255.74
The 27th Russian Championship, First League
Date 2018-11-04 Rating 2117.73
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Filinov Vladimir 2488.13
2 Black Win Arzybov Vladislav 2031.45
3 White Loss Yusupmurzin Danila 2253.72
4 Black Loss Tolstoguzova Daria 2082.45
5 White Win Naumov Egor 2000.70
6 Black Loss Kinelovskiy Nikita 2114.14
7 Black Win Reznik Grigorii 1911.14
8 Black Win Knyazeva Ekaterina 2007.99
9 Black Win Troitsky Vsevolod 2038.76
Qualification Tournament
Date 2018-09-30 Rating 2112.22
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Fedotov Denis 2621.54
2 Black Loss Matushkina Ksenia 2119.40
3 Black Loss Dyachkov Nikita 2203.51
4 Black Win Stoyanov Kirill 2104.34
5 Black Win Yusupmurzin Danila 2250.48
6 Black Draw Stulova Veronika 2038.39
7 Black Loss Shabanov Ruslan 2124.69
8 Black Win Stoyanov Egor 2010.18
9 White Loss Yusupmurzina Darya 2285.23
10 Black Loss Novikova Daria 2013.16
11 Black Loss Stulova Kristina 2177.83
Youth Russian Championship, group C,F
Date 2018-03-30 Rating 2100.73
Round Color Result Opponent
1 Black Draw Sonina Vladislava 1785.86
2 Black Win Tolstoguzova Daria 2036.01
3 White Win Fokicheva Anna 1835.97
4 Black Win Shevliakova Ekaterina 1679.23
5 Black Win Shestakova Valeria 1807.55
6 Black Win Vostriakova Yulia 1720.48
7 Black Win Yudina Polina 1648.75
9 Black Loss Yusupmurzina Darya 2234.11
The 26nd Russian Championship, among Women
Date 2018-02-25 Rating 2097.90
Round Color Result Opponent
2 White Win Sonina Marina 1921.03
4 White Win Novikova Daria 1958.06
5 White Loss Oborina Anastasja 2362.22
6 Black Loss Salnikova Nonna 2225.60
7 Black Loss Prokopets Tatyana 2120.66
8 Black Win Sonina Vladislava 1772.81
9 Black Loss Stulova Kristina 2169.17
10 White Loss Lashko Kira 2418.08
11 White Loss Tolstoguzova Sofia 2229.13
12 Black Win Knyazeva Ekaterina 1994.20
13 White Loss Sadova Taisia 2170.04
14 Black Loss Yusupmurzina Darya 2224.22
15 Black Loss Kachaeva Ilona 2027.70
Youth Championship of Poduga, High league
Date 2018-01-31 Rating 2099.63
Round Color Result Opponent
1 Black Draw Matushkina Ksenia 2132.31
2 Black Loss Vohtomina Vladislava 2157.56
3 Black Loss Yusupmurzina Darya 2217.39
5 Black Loss Stoyanov Kirill 2089.06
6 Black Loss Stulova Veronika 2022.70
7 Black Win Novikova Daria 1953.11
8 Black Win Stoyanov Egor 1976.61
9 Black Loss Fedotov Denis 2600.59
10 Black Loss Dyachkov Nikita 2237.80
11 Black Loss Yusupmurzin Danila 2254.05
12 White Loss Shabanov Ruslan 2157.70
13 Black Win Stulova Kristina 2165.79
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 2104.67
Round Color Result Opponent
1 Black Win Muugamae Eric 1927.83
2 White Loss Sumarokova Aleksandra 2356.29
3 Black Win Sidorov Mikhail 1923.74
4 Black Win Karpov Fyodor 2240.05
5 Black Win Kozhevin Dmitry 1838.19
6 White Win Molotova Anastasja 1995.91
7 White Loss Kryuchok Roman 2562.57
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 2106.43
Round Color Result Opponent
1 Black Win Tsehanovich Daria 1709.52
2 Black Win Fokichev Egor 1883.49
3 White Win Yusupmurzin Danila 2243.42
4 Black Win Bykov Dmitrii 1861.99
5 Black Loss Ponezhin Gennady 2220.61
6 Black Loss Fedotov Denis 2587.84
7 Black Win Kuvaev Vyacheslav 1941.95
8 Black Win Naumov Egor 1963.70
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 2106.15
Round Color Result Opponent
2.1 Black Win Kulin Maxim 1843.06
2.2 Black Win Kulin Maxim 1843.06
3.1 White Win Fedotov Denis 2582.97
3.2 Black Loss Fedotov Denis 2582.97
The 26th Russian Championship, First League
Date 2017-11-09 Rating 2103.83
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Kachaev Denis 2515.70
2 Black Loss Kozhevin Dmitry 1830.11
3 White Loss Orlov Maxim 2278.06
4 Black Win Pirozhnikova Alisa 1781.96
5 White Win Kuvaev Vyacheslav 1939.33
6 White Draw Gromov Danila 2089.94
7 Black Win Arzybov Vladislav 1994.76
8 White Loss Yusupmurzin Danila 2234.54
9 White Win Rumyantseva Ekaterina 2043.14
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 2095.02
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kryuchok Roman 2559.30
2 Black Win Tsehanovich Daria 1705.80
3 Black Win Fokicheva Anna 1799.18
4 Black Win Kozhevin Dmitry 1813.89
5 White Loss Yusupmurzin Danila 2210.32
6 Black Loss Prokopyev Andrei 1929.32
7 Black Win Fokichev Egor 1859.19
8 Black Win Stulova Alisa 1757.25
9 Black Win Novikova Daria 1940.46
Karepa camp
Date 2017-07-17 Rating 2094.16
Round Color Result Opponent
B1 White Win Möller Andrus 1820.91
B2 Black Win Kolk Mari 1925.82
B3 Black Win Lääne Rauno 1942.94
B4 White Win Pukk Oskar 1809.71
B5 Black Draw Tolstoguzova Daria 1993.54
B6 Black Loss Narva Mart 2045.81
B7 Black Win Mumm Kristina 1954.79
D1 White Win Pärjasaar Elerin 1874.31
D2 White Loss Murumaa Magnus 1957.36
D3 White Loss Topkin Anna-Brigita 1788.12
D4 Black Win Gromov Danila 2047.77
D5 Black Win Tolstoguzova Daria 1993.54
D6 White Loss Pukk Oskar 1809.71
D7 Black Win Kolk Mari 1925.82
Youth Russian Championship, group H
Date 2017-03-30 Rating 2090.41
Round Color Result Opponent
1 Black Win Artemova Veronika 1748.85
2 Black Win Sonina Vladislava 1668.10
3 Black Win Shevliakova Ekaterina 1659.51
4 Black Win Popova Maria 1606.56
5 Black Win Shestakova Valeria 1811.23
6 Black Loss Yusupmurzina Darya 2141.26
7 Black Win Fokicheva Anna 1783.74
8 White Win Tsehanovich Daria 1704.30
9 Black Win Volkova Sofia 1881.57
10 White Win Vostriakova Yulia 1674.17
11 Black Win Tolstoguzova Daria 1961.96
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 2081.53
Round Color Result Opponent
1 Black Draw Popova Daria 1833.50
2 Black Win Novikova Daria 1929.32
3 White Win Kurdina Olga 2319.45
4 Black Loss Matushkina Ksenia 2182.36
5 Black Loss Maximov Nikolay 2210.19
6 Black Win Stoyanov Kirill 2082.83
7 Black Loss Vohtomina Vladislava 2135.97
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 2062.45
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kryuchok Roman 2576.55
2 White Win Bykov Dmitrii 1811.05
3 Black Win Potiagov Nikita 1380.01
4 Black Win Stulova Kristina 2110.38
5 White Loss Yusupmurzin Danila 2191.41
6 Black Loss Prokopets Tatyana 2105.38
7 Black Win Shelginskih Mikhail 1847.04
8 Black Win Kozlova Viktoriia 1987.04
9 Black Win Prokopyev Andrei 1878.44
Youth Russian Championship, group F
Date 2016-03-30 Rating 2040.46
Round Color Result Opponent
1 Black Win Sonina Marina 1810.20
2 White Win Shangina Alexandra 1911.19
3 Black Loss Yusupmurzina Darya 2050.14
4 Black Win Tolstoguzova Daria 1882.58
5 White Loss Popova Maria 1701.72
6 Black Win Sadova Taisia 2062.99
7 White Loss Viatkina Maria 1875.68
8 Black Win Rastorgueva Ksenia 1624.74
9 White Win Volkova Sofia 1885.42
10 Black Win Glibina Anna 1826.02
11 Black Loss Tolstoguzova Sofia 2116.24
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 2028.32
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Sorokina Oksana 2428.11
2 Black Win Shabanov Ivan 1665.74
3 Black Loss Metreveli Maksim 2151.97
4 Black Win Kutarev Nikita 1732.35
5 White Loss Shiryaevskaya Daria 2104.69
6 White Loss Popova Daria 1808.34
7 White Win Stulova Darya 2106.14
8 White Loss Vohtomina Vladislava 2112.00
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 2018.24
Round Color Result Opponent
1 White Win Tsehanovich Daria 1658.51
2 White Win Prokopets Tatyana 2128.49
3 Black Loss Oborina Anastasja 2362.43
4 Black Loss Vohtomina Vladislava 2122.91
5 White Win Prokopyev Andrei 1793.51
6 Black Loss Shiryaevskaya Daria 2087.54
7 Black Win Stulova Veronika 1834.62
8 White Loss Vostryakov Alexey 2253.63
9 Black Win Vorobjev Matvey 1917.76
10 Black Win Kokachev Artem 1791.13
Youth Russian Championship, group F
Date 2015-03-28 Rating 2004.63
Round Color Result Opponent
2 Black Win Stulova Veronika 1806.79
3 White Win Kuzmina Alexandra 1931.82
4 Black Loss Matushkina Ksenia 2123.12
8 Black Win Sadova Taisia 1994.91
9 Black Win Yusupmurzina Darya 1961.38
10 White Win Tolstoguzova Sofia 2038.36
11 Black Win Popova Daria 1827.66
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 1983.03
Round Color Result Opponent
1 White Loss Oborina Anastasja 2369.72
2 Black Win Ustinova Milana 1637.72
3 White Win Nogovitsin Alexander 2003.67
4 Black Win Viatkina Maria 1844.73
5 White Loss Dyachkov Nikita 2134.13
6 Black Win Kokachev Artem 1781.98
7 Black Loss Yusupmurzin Danila 2077.65
8 Black Loss Shangina Alexandra 1855.48
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-07-14 Rating 1939.15
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Kryuchok Roman 2557.57
2 White Win Korolyova Natalya 1724.80
3 Black Win Musaev Vladislav 1706.12
4 White Loss Shabanov Ruslan 2028.81
5 Black Loss Evdokimova Ksenija 1938.49
6 White Loss Stoyanova Anastasiya 1784.47
7 Black Win Kulin Maxim 1783.30
8 White Win Yusupmurzina Darya 1892.06
9 Black Loss Kuzmina Alexandra 1869.38
10 White Win Stulova Veronika 1755.42
Youth Russian Championship,group F
Date 2014-03-29 Rating 1918.83
Round Color Result Opponent
1 White Loss Popova Daria 1816.05
2 Black Win Tsehanovich Valeria 1834.06
3 White Loss Matushkina Ksenia 2078.74
4 Black Loss Kuzmina Alexandra 1859.39
5 White Win Knyazeva Ekaterina 1835.60
6 White Loss Vohtomina Vladislava 2060.99
7 White Win Konoplitskaja Polina 1581.81
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 1908.80
Round Color Result Opponent
1 White Loss Sumarokova Aleksandra 2292.13
2 White Win Kulin Maxim 1780.58
3 White Loss Yusupmurzin Danila 1990.30
4 White Loss Tarabrina Elizaveta 1789.83
5 Black Win Shabanov Ivan 1680.50
6 White Win Shangina Alexandra 1815.66
7 White Loss Prokopets Tatyana 2074.93
8 White Win Stulova Kristina 1941.81
Youth Championship of Arkhangelsk region, groups C, F
Date 2013-07-28 Rating 1889.05
Round Color Result Opponent
1 White Win Sarhadov Andrey 1855.48
2 Black Loss Matushkina Ksenia 2037.10
3 White Win Vokhtomina Yulia 1535.53
4 Black Win Shabanov Ivan 1696.06
5 Black Win Piruakov Artem 1719.50
6 White Win Popova Daria 1790.75
7 Black Loss Vohtomina Vladislava 2071.09
8 White Loss Naumov Egor 1833.03
9 Black Loss Stoyanov Kirill 1927.86
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2013-01-06 Rating 1866.16
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Popova Daria 1764.75
2 White Loss Yusupmurzin Danila 1946.86
3 White Win Novozhilova Polina 1798.75
5 Black Loss Makhina Alla 1802.70
6 Black Loss Vasyukova Polina 1738.44
7 Black Win Bykova Anastasya 1673.56
8 Black Win Stoyanov Kirill 1863.48
9 White Loss Stulova Kristina 1886.71