Yusupmurzin Danila, Russian Renju Association - Renju Rating

Yusupmurzin Danila

Place: Podyuga, Russian Renju Association

Rating: 2165.39, Std: 85.84, Rank: 439

First game: 2012-01-06, Last game: 2024-01-05

Top rating: 2254.79 (2018-11-18)

Games: 553, Wins: 276, Draws: 33, Losses: 244

Gy1: 15, Gy2: 20, Gy5: 101

The championship of Arkhangelsk region
Date 2024-01-05 Rating 2165.39
Round Color Result Opponent
1 Black Win Ozerov Denis 1834.91
2 Black Loss Metreveli Maksim 2404.15
3 Black Win Sokolov Andrei 1954.06
4 White Loss Fokichev Egor 2072.77
5 White Win Dyachkov Nikita 2044.71
6 White Win Stoyanov Kirill 2207.52
7 Black Loss Kazantsev Konstantin 2043.01
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2023-07-25 Rating 2168.44
Round Color Result Opponent
A1 White Win Prokopets Tatyana 1980.55
A3 Black Win Stulova Veronika 2068.50
A4 Black Loss Stoyanov Kirill 2213.30
A5 White Loss Metreveli Maksim 2388.10
A6 Black Loss Bykov Dmitrii 1794.14
A7 White Win Kulin Maxim 1855.78
A8 Black Win Shangina Alexandra 1929.09
A9 Black Loss Naumov Egor 2025.64
Youth Russian Championship
Date 2022-03-30 Rating 2223.62
Round Color Result Opponent
A1 White Win Morozov Egor 2256.58
A3 Black Win Fedotov Denis 2532.95
A4 Black Loss Morozov Egor 2256.58
A6 White Loss Fedotov Denis 2532.95
C8 Black Win Fedotov Denis 2532.95
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-01-05 Rating 2222.87
Round Color Result Opponent
M1 White Loss Kuvaev Vyacheslav 2121.48
M2 Black Win Stoyanov Egor 2201.98
M3 White Loss Kulin Maxim 1879.35
M4 White Win Bykov Dmitrii 1781.51
M5 Black Win Semenov Andrei 1866.49
M6 Black Win Fokichev Egor 2073.37
M7 Black Loss Mikryukov Mikhail 2353.03
Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 2238.88
Round Color Result Opponent
B1 White Loss Burtsev Peter 2473.54
B2 Black Win Makhin Matvei 1832.11
B3 Black Loss Stoyanov Kirill 2181.21
B4 Black Win Semenov Andrei 1824.38
B5 Black Win Kuvaev Vyacheslav 2082.22
B6 Black Win Kulin Maxim 1874.29
B7 Black Win Dyachkov Nikita 2144.51
B8 Black Loss Gromov Danila 2441.47
B9 White Draw Arzybov Vladislav 2006.35
The 29th Russian Championship, First League
Date 2021-02-27 Rating 2241.53
Round Color Result Opponent
1 White Win Churikova Daria 1923.85
2 White Loss Radzevelyuk Alexander 2341.94
3 Black Win Kachaeva Ilona 1993.67
3 Black Win Kachaeva Ilona 1993.67
4 Black Loss Yusupmurzina Darya 2447.94
5 White Win Burtsev Nikolai 2351.35
6 Black Loss Volkov Sergey 2346.43
7 White Win Sidorov Mikhail 2219.50
8 Black Win Balabhai Viktor 2493.94
9 Black Draw Katsev Ilya 2430.87
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 2239.13
Round Color Result Opponent
M1 Black Win Vereshagin Dmitrii 1775.10
M2 White Win Noskov Pavel 2026.89
M3 White Win Naumov Egor 2062.97
M4 Black Win Mikryukov Sergey 2057.98
M5 Black Loss Metreveli Maksim 2337.37
M6 Black Win Stoyanov Kirill 2185.77
M7 Black Win Fokichev Egor 2045.39
The Third World Renju Open Online tournament, gr. A
Date 2020-12-06 Rating 2235.26
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Fujita Maiko 2325.62
2 Black Loss Piruakov Artem 1704.96
3 White Draw Kuvaev Vyacheslav 2070.24
4 Black Loss Sidorov Mikhail 2205.16
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 2236.00
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Geletyuk Konstantin 1718.92
B3 Black Win Shabanov Ivan 1772.74
B4 White Win Dyachkov Nikita 2150.98
B5 White Win Stoyanov Kirill 2182.44
B6 Black Win Naumov Egor 2066.92
B7 White Win Bykov Dmitrii 1801.82
B8 White Loss Kuvaev Vyacheslav 2066.84
B9 Black Win Kulin Maxim 1838.02
B10 Black Win Semenov Andrei 1824.74
B11 Black Win Makhin Matvei 1832.17
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 2225.65
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kulin Maxim 1825.29
2 White Win Prokopets Tatyana 2099.01
3 White Loss Yusupmurzina Darya 2356.58
4 White Win Novikova Daria 1995.20
5 White Loss Kryuchok Roman 2523.31
6 Black Loss Stulova Veronika 2060.71
7 Black Win Maximov Nikolay 2177.93
The 28th Russian Championship, First League
Date 2019-11-02 Rating 2224.18
Round Color Result Opponent
1 Black Win Savvateev Mikhail 2045.41
2 White Loss Barykin Victor 2362.89
3 White Loss Bushkowski Ludwik 2089.14
4 White Loss Rumyantseva Ekaterina 2022.35
5 White Loss Chernyi Anton 2094.69
6 Black Win Shkarupa Maria 1847.91
7 Black Win Sonina Vladislava 1891.68
8 Black Win Troitsky Vsevolod 2095.24
9 White Draw Arzybov Vladislav 2039.47
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 2239.24
Round Color Result Opponent
1 White Win Fokichev Egor 1918.87
2 White Win Porokhina Ekaterina 2127.91
3 White Loss Oborina Anastasja 2343.61
4 White Win Sidorov Mikhail 2051.12
5 White Win Kuvaev Vyacheslav 1995.24
6 Black Win Shabanov Ruslan 2086.41
7 White Loss Fedotov Denis 2636.79
8 White Loss Metreveli Maksim 2344.63
9 White Draw Stoyanov Egor 2101.03
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 2247.61
Round Color Result Opponent
AB1 White Win Potapov Maxim 1881.06
AB2 Black Win Naumov Egor 2029.65
AB3 White Loss Fedotov Denis 2631.25
AB4 White Loss Metreveli Maksim 2342.74
AB5 Black Win Lapin Ivan 1944.63
AB6 Black Win Arzybov Vladislav 2031.02
AB7 Black Loss Orlov Maxim 2429.56
AB8 White Draw Semenov Oleg 2351.70
AB9 Black Win Kovalyov Mikhail 1576.58
Youth Championship of Poduga. High league
Date 2019-01-31 Rating 2252.65
Round Color Result Opponent
1 Black Win Stoyanov Egor 2053.91
2 White Loss Porokhina Ekaterina 2131.05
3 White Win Stoyanov Kirill 2126.15
4 Black Loss Fedotov Denis 2625.23
5 White Win Dyachkov Nikita 2191.69
6 White Loss Yusupmurzina Darya 2316.64
7 White Win Novikova Daria 2020.14
8 White Win Shabanov Ruslan 2104.30
9 Black Draw Stulova Kristina 2157.36
10 White Win Matushkina Ksenia 2120.14
11 Black Win Stulova Veronika 2043.17
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 2253.52
Round Color Result Opponent
1 White Win Muugamae Eric 1933.27
2 White Win Molotova Anastasja 1996.18
3 White Loss Lashko Kira 2377.27
4 White Win Metreveli Maksim 2341.43
5 White Loss Fedotov Denis 2622.20
6 White Loss Metreveli Georgiy 2149.42
7 White Win Shangina Alexandra 1927.32
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 2254.74
Round Color Result Opponent
5.1 Black Win Porokhina Ekaterina 2120.33
5.2 White Win Porokhina Ekaterina 2120.33
6.1 Black Win Matushkina Ksenia 2118.51
6.2 Black Win Matushkina Ksenia 2118.51
7.1 White Loss Yusupmurzina Darya 2303.30
7.2 White Loss Yusupmurzina Darya 2303.30
Swedish Open Team Championship
Date 2018-11-18 Rating 2254.79
Round Color Result Opponent
2 White Win Ilu Timo 2484.39
3 White Win Karlsson Irene 2096.92
4 White Win Ikla Markus 2262.69
5 White Win Eriksson Bjorn 2279.18
6 White Loss Karlsson Stefan 2558.29
7 White Draw Rahumägi Brenet 2302.38
The 27th Russian Championship, First League
Date 2018-11-04 Rating 2252.73
Round Color Result Opponent
1 Black Win Arzybov Vladislav 2030.34
2 White Loss Barykin Victor 2379.28
3 Black Win Porokhina Ekaterina 2116.65
4 Black Loss Kachaeva Ilona 2032.63
5 Black Draw Bushkowski Ludwik 2097.79
6 White Win Stoyanov Egor 2021.31
7 Black Loss Smirnov Evgeny 2417.98
8 Black Win Sadova Taisia 2200.33
9 Black Loss Orlov Maxim 2389.25
Qualification Tournament
Date 2018-09-30 Rating 2249.50
Round Color Result Opponent
1 Black Win Stoyanov Egor 2009.10
2 Black Win Novikova Daria 2012.08
3 Black Loss Fedotov Denis 2620.82
4 White Win Dyachkov Nikita 2202.50
5 White Loss Porokhina Ekaterina 2111.16
6 Black Win Shabanov Ruslan 2123.68
7 Black Loss Yusupmurzina Darya 2284.27
8 White Loss Stulova Kristina 2176.84
9 Black Draw Matushkina Ksenia 2118.37
10 White Win Stoyanov Kirill 2103.30
11 Black Win Stulova Veronika 2037.43
XII Youth World Championship
Date 2018-08-05 Rating 2245.74
Round Color Result Opponent
B1 Black Loss Dyachkov Nikita 2207.15
B2 White Win Metreveli Maksim 2321.15
B3 White Win Moor Karl-Mattias 2103.17
B4 White Draw Lavrik-Karmazin Maksim 2472.86
B5 Black Loss Mao Weiming 2236.53
B6 White Win Kolk Kuno 2307.68
B7 White Loss Kang Tingrui 2379.64
B8 White Loss Zhan Liyang 2114.70
B9 White Loss Orlov Maxim 2360.36
B10 White Loss Lõhmus Kristofer 2344.79
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 2245.82
Round Color Result Opponent
1 White Win Fokicheva Anna 1856.30
2 Black Win Stoyanov Egor 1999.14
3 Black Loss Yusupmurzina Darya 2259.19
4 Black Loss Shiryaevskaya Daria 2105.41
5 White Win Prokopyev Andrei 1980.70
6 White Win Shangina Alexandra 1911.83
7 White Win Kozhevin Dmitry 1848.59
8 Black Loss Shabanov Ruslan 2132.74
9 Black Win Prokopets Tatyana 2127.70
Youth Russian Championship, group A,B,D,E
Date 2018-03-30 Rating 2253.28
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Arzybov Vladislav 2012.63
B2 White Loss Danilin Ivan 2462.64
B3 White Win Reznik Grigorii 1922.21
B4 White Win Lapin Ivan 1954.10
B5 Black Draw Orlov Maxim 2321.93
B6 White Loss Fedotov Denis 2609.99
B7 White Win Gromov Danila 2138.39
B8 Black Win Dyachkov Nikita 2229.38
B9 Black Loss Metreveli Maksim 2297.11
Championship of Konoshsky region
Date 2018-02-09 Rating 2254.29
Round Color Result Opponent
1 White Loss Mikryukov Mikhail 2378.22
2 Black Loss Lashko Kira 2420.45
3 White Loss Fedotov Denis 2600.97
4 White Win Dyachkov Nikita 2235.03
5 Black Win Stulova Veronika 2022.35
6 Black Win Shabanov Ruslan 2157.74
7 White Win Stulova Kristina 2165.59
8 White Win Stoyanov Kirill 2088.39
9 Black Draw Vohtomina Vladislava 2155.39
10 White Win Yusupmurzina Darya 2218.14
11 White Win Semenov Oleg 2393.93
Youth Championship of Poduga, High league
Date 2018-01-31 Rating 2253.16
Round Color Result Opponent
1 White Win Novikova Daria 1952.13
2 Black Win Stoyanov Egor 1975.62
3 White Loss Fedotov Denis 2599.87
4 Black Draw Dyachkov Nikita 2236.89
6 White Win Shabanov Ruslan 2156.77
7 Black Draw Stulova Kristina 2164.87
8 Black Win Matushkina Ksenia 2131.37
9 Black Draw Vohtomina Vladislava 2156.71
10 White Win Yusupmurzina Darya 2216.49
11 White Win Porokhina Ekaterina 2098.66
12 Black Win Stoyanov Kirill 2088.12
13 Black Win Stulova Veronika 2021.77
Larix 2018, masters tournament
Date 2018-01-28 Rating 2252.37
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Fedotov Denis 2599.33
2 Black Loss Nikonov Konstantin 2652.63
3 White Win Golosov Viktor 2516.09
4 Black Loss Nikonova Natalya 2216.20
5 Black Loss Nebolsin Aleksei 2176.31
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 2247.28
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kozhevin Dmitry 1837.09
2 Black Win Yusupmurzina Darya 2209.03
3 Black Loss Sumarokova Aleksandra 2355.42
4 Black Win Stulova Veronika 2016.13
5 Black Win Metreveli Maksim 2288.61
6 Black Loss Lashko Kira 2425.65
7 White Loss Vohtomina Vladislava 2159.81
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 2242.54
Round Color Result Opponent
1 Black Win Sidorov Mikhail 1918.65
2 White Win Stoyanov Egor 1972.56
3 Black Loss Porokhina Ekaterina 2105.47
4 White Win Naumov Egor 1962.70
5 White Win Stoyanov Kirill 2088.50
6 Black Win Matushkina Ksenia 2139.01
7 Black Loss Vohtomina Vladislava 2160.89
8 White Win Yusupmurzina Darya 2203.01
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 2238.86
Round Color Result Opponent
2.1 Black Win Noskov Pavel 1780.24
2.2 White Win Noskov Pavel 1780.24
3.1 White Win Shangina Alexandra 1898.39
3.2 Black Win Shangina Alexandra 1898.39
4.1 White Draw Vohtomina Vladislava 2160.36
5.2 White Loss Fedotov Denis 2582.26
6.1 Black Loss Fedotov Denis 2582.26
The 26th Russian Championship, First League
Date 2017-11-09 Rating 2233.67
Round Color Result Opponent
1 White Win Gromov Danila 2088.95
2 Black Draw Smirnov Evgeny 2413.25
3 Black Loss Volkov Sergey 2361.91
4 White Loss Mikhailov Alexey 2416.51
5 Black Win Glibina Ekaterina 1959.98
6 Black Loss Tolstoguzova Sofia 2224.24
7 Black Win Stoyanov Kirill 2088.74
8 Black Win Porokhina Ekaterina 2102.89
9 Black Loss Orlov Maxim 2277.17
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 2209.49
Round Color Result Opponent
1 Black Win Tsehanovich Valeria 1926.38
2 White Win Kozhevin Dmitry 1812.88
3 Black Loss Kryuchok Roman 2558.59
4 White Win Naumov Egor 1937.47
5 White Loss Popova Daria 1840.35
5 Black Win Porokhina Ekaterina 2094.11
6 White Loss Semenov Oleg 2400.62
7 Black Loss Yusupmurzina Darya 2170.12
8 White Win Serebryannikova Darya 1848.92
9 Black Win Kuznetsov Artem 1898.62
Karepa camp
Date 2017-07-17 Rating 2207.58
Round Color Result Opponent
A1 Black Win Raag Ardi 2048.07
A2 White Loss Taimla Tunnet 2731.03
A3 Black Loss Heidmets Mark 2085.58
A4 White Loss Hõbemägi Martin 2625.03
A5 White Loss Karlsson Irene 2109.10
A6 White Win Moor Karl-Mattias 2027.79
A7 White Loss Tiivel Tuuli 2017.09
Youth European Championship
Date 2017-05-04 Rating 2203.75
Round Color Result Opponent
AB1 Black Loss Mesila Villem 2566.66
AB2 Black Win Kolk Kuno 2285.82
AB3 Black Loss Lavrik-Karmazin Maksim 2386.05
AB4 Black Win Vostryakov Alexey 2241.46
AB5 Black Draw Heidmets Mark 2095.13
AB6 Black Loss Shabanov Ruslan 2136.76
AB8 Black Win Kõlar Johan-Eerik 1720.89
AB9 Black Win Erentraut Andrei 1746.40
Youth Russian Championship, group A,B
Date 2017-03-30 Rating 2201.47
Round Color Result Opponent
2 Black Win Lapin Ivan 1917.21
3 White Loss Golomaryov Anthony 2593.37
4 White Win Ponezhin Gennady 2190.99
5 Black Win Nogovitsin Alexander 1940.41
6 Black Win Orlov Maxim 2190.05
7 Black Loss Kryuchok Roman 2564.94
8 White Draw Postnikov Fedor 2095.84
9 Black Loss Fedotov Denis 2562.54
10 Black Win Shabanov Ruslan 2135.37
11 Black Win Glibin Aleksey 2123.95
The 25nd Russian Championship, High League
Date 2017-02-26 Rating 2195.48
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Balabhai Viktor 2471.13
2 White Loss Golomaryov Anthony 2591.83
3 Black Loss Nikonov Konstantin 2657.97
4 Black Loss Radzevelyuk Alexander 2409.84
5 White Loss Danilin Ivan 2460.38
6 White Loss Semenov Oleg 2402.16
7 White Loss Epifanov Dmitry 2655.15
8 White Loss Salnikov Pavel 2594.60
9 White Loss Fedorkin Oleg 2676.88
10 White Loss Mikhailov Alexander 2501.37
11 Black Loss Fedotov Denis 2558.81
12 Black Loss Makarov Pavel 2599.77
13 White Loss Lavrik-Karmazin Maksim 2370.19
14 White Loss Filinov Vladimir 2413.89
15 White Loss Karasyov Maxim 2597.08
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 2193.87
Round Color Result Opponent
1 Black Win Shabanov Ivan 1702.86
2 White Loss Kryuchok Roman 2565.52
2 White Win Kurdina Olga 2318.72
3 Black Win Grigoriev Roman 1994.57
3 White Loss Oborina Anastasja 2397.05
4 Black Loss Shabanov Ruslan 2126.27
5 Black Draw Stulova Kristina 2136.75
6 Black Win Makhina Alla 1839.73
7 Black Loss Matushkina Ksenia 2181.56
The 25th Russian Championship, First League
Date 2016-11-05 Rating 2194.05
Round Color Result Opponent
1 White Loss Metreveli Irina 2350.59
2 White Loss Danilin Ivan 2457.89
3 White Win Bushkowski Ludwik 2141.33
4 White Win Shabanov Ruslan 2121.01
5 Black Loss Filinov Vladimir 2431.24
6 Black Loss Salnikova Nonna 2213.85
7 Black Win Lapin Ivan 1908.87
9 Black Win Dyachkov Nikita 2241.69
Youth World Championship
Date 2016-08-13 Rating 2191.74
Round Color Result Opponent
A1 White Loss Metreveli Maksim 2191.18
A2 Black Win Glibin Aleksey 2119.37
A3 Black Win Stoyanov Kirill 2085.44
A4 Black Win Piik Sander 2084.16
A5 White Loss Heidmets Mark 2127.35
A6 White Win Dyachkov Nikita 2241.13
A7 White Loss Topkin Georg-Romet 2365.03
A8 White Loss Karpov Fyodor 2188.48
A9 White Win Holtsman Kris 2057.77
A10 Black Win Lõhmus Kristofer 2248.03
A11 White Draw Fedotov Denis 2553.40
DH5 Black Loss Fan Shihao 2187.36
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 2190.69
Round Color Result Opponent
1 Black Win Stoyanova Anastasiya 1798.63
2 Black Win Kuzmina Alexandra 1994.87
3 Black Loss Lashko Kira 2487.57
4 Black Win Shabanov Ruslan 2110.60
5 Black Win Porokhina Ekaterina 2061.67
6 White Draw Oborina Anastasja 2380.21
7 Black Draw Matushkina Ksenia 2188.80
9 Black Loss Fedotov Denis 2553.24
Youth Russian Championship, group B
Date 2016-03-30 Rating 2172.89
Round Color Result Opponent
1 Black Win Orlov Maxim 2107.51
2 White Loss Fedotov Denis 2547.24
3 White Win Lapin Ivan 1913.02
4 Black Win Postnikov Dmitrii 2050.81
5 Black Loss Dyachkov Nikita 2239.08
6 White Win Ponezhin Gennady 2152.36
7 Black Loss Metreveli Maksim 2172.20
8 White Loss Lavrik-Karmazin Maksim 2293.50
9 Black Win Kokachev Artem 1781.63
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2016-03-07 Rating 2169.26
Round Color Result Opponent
1 Black Win Matushkina Ksenia 2159.01
2 White Win Pastuhov Ruslan 1778.67
3 White Win Vostryakov Alexey 2260.52
4 White Loss Fedotov Denis 2545.51
5 Black Loss Karpov Fyodor 2160.56
6 White Loss Dyachkov Nikita 2239.21
7 Black Win Lapin Ivan 1911.16
8 Black Win Stulova Darya 2108.07
9 White Loss Lashko Kira 2497.75
Poduga Championship, High league
Date 2016-02-07 Rating 2163.28
Round Color Result Opponent
1 White Loss Semenov Oleg 2355.32
2 White Loss Mikryukov Mikhail 2352.68
3 Black Loss Oborina Anastasja 2365.64
4 White Draw Vostryakov Alexey 2260.44
5 Black Win Kurdina Olga 2346.67
6 Black Win Ponezhin Gennady 2148.71
7 Black Loss Dyachkov Nikita 2238.65
8 White Loss Shiryaevskaya Daria 2104.32
9 White Win Stoyanov Kirill 2095.83
10 Black Win Shabanov Ruslan 2094.66
11 Black Loss Kryuchok Roman 2579.89
12 Black Loss Lashko Kira 2495.65
13 Black Loss Fedotov Denis 2538.98
Poduga Championship, 1 st League
Date 2016-01-26 Rating 2160.68
Round Color Result Opponent
1 Black Win Stulova Darya 2105.34
2 Black Win Stulova Veronika 1881.10
3 Black Win Stulova Kristina 2072.09
4 Black Win Shabanov Ruslan 2093.96
5 White Loss Stoyanov Kirill 2097.08
6 White Win Kuzmina Alexandra 1961.14
7 Black Win Kozlova Viktoriia 1991.70
8 Black Win Kuznetsov Artem 1828.56
10 Black Loss Dyachkov Nikita 2236.72
10 Black Loss Prokopets Tatyana 2106.79
11 Black Win Novikova Daria 1906.42
12 White Win Yusupmurzina Darya 2039.10
13 Black Win Vohtomina Vladislava 2111.81
14 Black Loss Shiryaevskaya Daria 2105.31
15 White Win Matushkina Ksenia 2150.99
1st Team Renju Cup of General Consul of Japan in St. Petersburg
Date 2016-01-10 Rating 2155.66
Round Color Result Opponent
2 White Draw Semenov Oleg 2349.56
3 White Loss Lillemaa Argo 2241.20
4 White Win Murumaa Mathias 1802.02
5 Black Loss Ikla Markus 2117.76
6 Black Draw Magdeev Igor 2293.57
7 Black Loss Semyonov Vladimir 2408.90
8 Black Loss Balabhai Viktor 2440.51
9 White Win Kalnitsky Oleg 2126.81
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 2154.19
Round Color Result Opponent
1 Black Win Popova Veronika 1688.88
2 Black Loss Sumarokova Aleksandra 2350.04
3 Black Win Tsehanovich Valeria 1886.89
5 Black Win Semenov Oleg 2348.76
6 Black Loss Oborina Anastasja 2364.12
7 White Loss Kurdina Olga 2352.08
8 White Win Molotova Anastasja 2048.89
The 24th Russian Championship, First League
Date 2015-11-06 Rating 2133.77
Round Color Result Opponent
1 White Loss Fedotov Denis 2510.08
2 White Loss Lisyutin Alexander 2192.70
3 Black Loss Nikonova Natalya 2288.31
4 White Loss Rumyantseva Ekaterina 2050.34
5 White Win Lapin Ivan 1897.48
6 Black Loss Kuleshov Mikhail 2192.68
7 Black Loss Ponezhin Gennady 2158.95
8 White Loss Semenov Oleg 2342.72
9 White Loss Katsev Ilya 2294.60
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 2118.45
Round Color Result Opponent
1 White Win Kulina Daria 1647.28
2 White Win Fedotov Denis 2480.58
3 Black Loss Kurdina Olga 2385.17
4 Black Win Kokachev Artem 1790.49
4 Black Win Kokachev Artem 1790.49
5 Black Draw Vohtomina Vladislava 2122.28
6 White Win Stulova Darya 2109.76
7 Black Loss Lashko Kira 2481.89
8 White Draw Dyachkov Nikita 2175.26
9 Black Loss Kuzmina Alexandra 1948.81
10 Black Win Shangina Alexandra 1880.28
Youth Russian Championship, group B
Date 2015-03-28 Rating 2092.67
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kuznetsov Artem 1805.96
2 White Loss Fedotov Denis 2462.80
3 Black Win Metreveli Maksim 2099.50
4 White Loss Lavrik-Karmazin Maksim 2231.92
5 Black Draw Karpov Fyodor 2110.34
6 White Loss Semenov Oleg 2319.23
8 White Loss Ponezhin Gennady 2182.35
9 White Draw Shabanov Ruslan 2051.28
Poduga Championship, 1st League
Date 2015-01-25 Rating 2080.81
Round Color Result Opponent
1 White Loss Stulova Darya 2111.00
2 Black Win Stoyanov Kirill 2043.12
3 White Loss Stulova Kristina 1993.28
4 White Win Shiryaevskaya Daria 2071.78
5 White Win Prokopets Tatyana 2131.77
6 Black Loss Dyachkov Nikita 2138.90
7 White Win Matushkina Ksenia 2109.64
8 White Draw Shabanov Ruslan 2044.42
9 Black Loss Vohtomina Vladislava 2131.79
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 2077.08
Round Color Result Opponent
1 Black Win Sokolov Mikhail 1705.05
2 Black Win Mikryukov Mikhail 2316.07
3 White Win Viatkina Maria 1844.07
4 White Loss Karpov Fyodor 2108.30
5 Black Win Naumov Egor 1866.53
5 Black Win Naumov Egor 1866.53
6 White Loss Fedotov Denis 2448.82
7 White Win Porokhina Ekaterina 1982.40
8 Black Loss Stulova Kristina 1993.04
The 23th Russian Championship, First League
Date 2014-11-07 Rating 2061.92
Round Color Result Opponent
1 Black Win Suhanov Arkadyi 1937.20
2 Black Loss Kryuchok Roman 2544.87
3 White Loss Nikolaev Nikita 2118.46
4 White Win Prokopets Tatyana 2123.43
5 Black Loss Danilin Ivan 2327.36
6 White Loss Fedoseyev Arseniy 2111.03
7 Black Win Nogovitsin Alexander 2012.85
8 White Draw Lavrik-Karmazin Maksim 2197.64
9 White Loss Volkov Sergey 2400.66
Youth World Championship
Date 2014-08-13 Rating 2038.15
Round Color Result Opponent
B1 White Win Holtsman Kris 2010.57
B2 White Loss Lillemaa Argo 2296.28
B3 Black Loss Lin Qianhao 2176.23
B4 White Loss Olumets Erko 2103.40
B5 Black Win Rahumägi Brenet 2155.68
B6 White Loss Karpov Fyodor 2121.37
B7 Black Win Topkin Georg-Romet 2174.81
B8 White Loss Kolk Kuno 2244.36
B9 Black Loss Heidmets Mark 2077.36
Karepa Open Yamaguchi
Date 2014-08-01 Rating 2034.97
Round Color Result Opponent
1 Black Win Pärjasaar Elerin 1814.21
2 White Loss Holtsman Kris 2011.61
3 White Loss Ikla Markus 2096.07
4 Black Win Berg Brigite-Christine 1768.84
5 White Win Kuzmina Alexandra 1870.42
6 Black Loss Tiivel Siim 1935.09
7 White Loss Matushkina Ksenia 2096.93
Karepa Open Taraguchi
Date 2014-07-30 Rating 2034.64
Round Color Result Opponent
1 Black Win Murumaa Magnus 1857.66
2 Black Win Pukk Oskar 1679.80
3 White Loss Sumarokova Aleksandra 2335.27
4 White Win Narva Mart 1870.20
5 White Loss Reinik Liise-Marie 2065.31
6 Black Loss Kryuchok Roman 2555.72
7 Black Loss Oborina Anastasja 2388.90
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-07-14 Rating 2032.10
Round Color Result Opponent
1 Black Win Korolyova Natalya 1724.30
3 Black Win Kuzmina Alexandra 1868.83
4 White Win Popova Daria 1824.89
5 White Loss Oborina Anastasja 2389.64
6 White Loss Vohtomina Vladislava 2084.32
7 White Win Pastuhov Ruslan 1750.40
8 White Win Popova Polina 1791.57
9 White Win Metreveli Maksim 2030.36
10 Black Win Semenov Oleg 2260.03
Youth Russian Championship,groups A,B
Date 2014-03-29 Rating 2001.05
Round Color Result Opponent
1 White Loss Vostryakov Alexey 2235.86
3 White Win Lapin Ivan 1848.56
4 White Loss Golomaryov Anthony 2458.61
5 White Win Karpov Fyodor 2123.87
6 White Loss Kryuchok Roman 2565.75
7 White Loss Semenov Oleg 2234.93
8 Black Loss Suhanov Arkadyi 1936.42
9 Black Loss Nogovitsin Alexander 2038.81
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2014-03-09 Rating 1996.13
Round Color Result Opponent
1 Black Win Shilov Nikita 1764.26
2 White Loss Semenov Oleg 2230.26
3 Black Loss Lapin Ivan 1850.05
4 White Win Vohtomina Vladislava 2057.19
5 Black Loss Prokopets Tatyana 2091.71
6 Black Loss Suhanov Arkadyi 1936.47
7 Black Win Tarabrina Elizaveta 1787.83
8 Black Loss Hodzinskaya Zhanna 1739.01
Poduga Championship, 1 st League
Date 2014-01-26 Rating 1990.91
Round Color Result Opponent
1 White Loss Stulova Darya 2099.43
2 White Loss Stulova Kristina 1943.19
3 White Loss Shabanov Ruslan 2006.99
4 Black Loss Matushkina Ksenia 2062.42
5 White Win Prokopets Tatyana 2082.29
6 White Loss Shiryaevskaya Daria 2071.93
7 White Win Vohtomina Vladislava 2049.88
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 1989.81
Round Color Result Opponent
1 White Win Shabanov Ivan 1679.88
2 White Loss Vostryakov Alexey 2219.85
3 Black Win Porokhina Ekaterina 1908.25
4 White Loss Kryuchok Roman 2575.37
5 Black Win Grigoriev Roman 1976.38
6 Black Loss Sorokina Oksana 2410.01
7 Black Loss Zhukova Iana 1778.95
8 Black Win Kuzmina Alexandra 1847.66
Youth Championship of Arkhangelsk region, groups A, B, D,E
Date 2013-07-28 Rating 1978.75
Round Color Result Opponent
2 Black Win Oborina Anastasja 2388.36
3 White Loss Vostryakov Alexey 2195.77
4 Black Loss Stulova Kristina 1933.86
5 White Win Grigoriev Roman 1962.09
6 White Loss Shabanov Ruslan 1987.84
7 White Loss Kinozerov Kirill 1939.28
8 Black Win Strezhnev Mikhail 1857.76
Karepa Open Yamaguchi and Mind Sport Triathlon
Date 2013-07-11 Rating 1977.72
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Metreveli Georgiy 2197.54
2 White Win Ogneva Julia 1787.03
3 White Win Tiivel Tuuli 1949.64
4 Black Loss Novikova Daria 1857.95
5 White Loss Narva Mart 1813.92
6 Black Win Kiviberg Emma-Lotta 1602.00
7 White Win Tannebaum Rasmus 1889.01
Karepa Open Taraguchi
Date 2013-07-08 Rating 1977.63
Round Color Result Opponent
1 White Loss Rahumägi Brenet 2051.14
2 White Win Lõhmus Kristofer 2026.26
3 Black Win Reinik Liise-Marie 2042.82
4 White Loss Hõbemägi Martin 2548.04
5 White Loss Shiryaevskaya Daria 2037.19
6 White Win Savik Aki 1787.21
7 Black Win Reimand Hanna-Kai 1784.39
Youth European Championship
Date 2013-07-05 Rating 1977.36
Round Color Result Opponent
C1 White Win Murumaa Magnus 1820.09
C2 Black Loss Holtsman Kris 1994.57
C3 White Win Kurgpold Reigo 1736.31
C4 White Loss Pestov Arseni 2055.61
C5 White Win Murumaa Mathias 1650.26
C6 White Win Dyachkov Nikita 2008.81
C7 Black Loss Fedotov Denis 2363.62
C8 Black Win Narva Mart 1813.01
C9 Black Win Ikla Markus 2014.09
C10 Black Loss Heidmets Mark 2084.42
C11 Black Win Stoyanov Kirill 1920.55
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2013-01-06 Rating 1946.42
Round Color Result Opponent
1 White Loss Novikov Nikolay 2403.88
2 Black Win Porokhina Ekaterina 1865.67
3 White Loss Savrasov Ruslan 2150.88
4 White Loss Vorobjev Matvey 1896.02
5 White Win Bykova Anastasya 1673.12
6 White Loss Prokopyev Ruslan 2026.85
7 Black Loss Stulova Kristina 1886.28
8 White Win Potapov Maxim 1912.14
9 Black Win Vasyukova Polina 1738.10
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2012-01-06 Rating 1900.02
Round Color Result Opponent
1 White Loss Semenov Oleg 2062.06
2 White Loss Vohtomina Vladislava 2002.52
4 White Loss Spirichev Vladislav 1989.01
5 White Win Mikryukova Diana 1661.48
6 White Loss Stulova Darya 1971.55
7 White Loss Prokopets Tatyana 1936.62
8 White Win Novikova Daria 1811.84
9 White Loss Shiryaevskaya Daria 1952.30