Shabanov Ruslan, Russian Renju Association - Renju Rating

Shabanov Ruslan

Place: Podyuga, Russian Renju Association

Rating: 2013.47, Std: 114.18, Rank: 684

First game: 2010-06-14, Last game: 2023-03-30

Top rating: 2157.74 (2018-02-09)

Games: 563, Wins: 233, Draws: 32, Losses: 298

Gy1: 4, Gy2: 10, Gy5: 57

Youth Russian Championship
Date 2023-03-30 Rating 2013.47
Round Color Result Opponent
A1 Black Win Dyachkov Nikita 2051.37
A2 White Loss Metreveli Maksim 2375.72
A4 White Draw Dyachkov Nikita 2051.37
A5 Black Loss Metreveli Maksim 2375.72
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-07-26 Rating 2006.37
Round Color Result Opponent
AE1 Black Draw Novikova Daria 1928.54
AE2 Black Draw Vohtomina Vladislava 2012.49
AE3 Black Loss Metreveli Maksim 2346.74
AE4 White Draw Dyachkov Nikita 2079.60
AE6 White Loss Lashko Kira 2335.63
AE7 Black Loss Stulova Darya 2087.39
Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 2015.36
Round Color Result Opponent
A1 White Win Sveshnikov Ilya 2034.27
A3 Black Win Semenov Oleg 2220.28
A4 White Loss Sveshnikov Ilya 2034.27
A6 White Loss Semenov Oleg 2220.28
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 2013.29
Round Color Result Opponent
M1 Black Loss Mikryukov Sergey 2057.98
M2 Black Win Bykov Dmitrii 1795.08
M3 White Loss Semenov Oleg 2226.64
M4 Black Loss Kulin Maxim 1853.15
M5 Black Win Geletyuk Konstantin 1717.75
M6 Black Win Makhin Matvei 1829.67
M7 Black Win Semenov Andrei 1824.26
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 2013.97
Round Color Result Opponent
1.1 White Loss Semenov Oleg 2238.68
1.2 White Loss Semenov Oleg 2238.68
World Renju Youth Cup, AB Group
Date 2020-08-06 Rating 2018.09
Round Color Result Opponent
1 White Loss Semenov Oleg 2255.18
2 Black Loss Kaan Aslan İbrahim 2225.71
3 Black Loss Moor Karl-Mattias 2182.17
5 Black Loss Holtsman Kris 2026.84
6 White Loss Lillemaa Argo 2122.46
7 Black Loss Stoyanov Kirill 2181.15
8 White Win Eryilmaz Emir Mehmet 1866.27
9 Black Win Heidmets Mark 1987.53
Youth Championship of Poduga. High league
Date 2020-03-07 Rating 2037.04
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Stoyanov Kirill 2186.51
2 Black Win Stulova Veronika 2061.44
3 Black Loss Yusupmurzina Darya 2363.24
4 White Loss Dyachkov Nikita 2183.95
6 White Loss Naumov Egor 2056.77
7 Black Win Prokopyev Andrei 2030.93
8 White Win Stoyanov Egor 2147.79
9 Black Loss Shangina Alexandra 1953.96
10 Black Loss Porokhina Ekaterina 2148.84
11 White Loss Matushkina Ksenia 2188.50
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 2048.54
Round Color Result Opponent
1 Black Win Buslakova Anastasja 1921.67
2 White Loss Novikova Daria 1995.20
3 Black Win Shangina Alexandra 1952.10
4 White Loss Prokopets Tatyana 2099.01
5 Black Win Kulin Maxim 1825.29
6 White Loss Naumov Egor 2060.66
7 Black Win Fokicheva Anna 1985.81
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 2086.41
Round Color Result Opponent
1 Black Win Shabanov Ivan 1731.59
2 Black Win Novikova Daria 2006.21
3 Black Win Stoyanov Kirill 2136.53
4 White Loss Fedotov Denis 2636.79
5 Black Win Stulova Kristina 2146.71
6 White Loss Yusupmurzin Danila 2239.24
7 White Win Kuvaev Vyacheslav 1995.24
8 White Loss Oborina Anastasja 2343.61
9 Black Loss Naumov Egor 2047.74
Youth Championship of Poduga. High league
Date 2019-01-31 Rating 2104.30
Round Color Result Opponent
1 Black Win Stulova Veronika 2043.17
2 Black Win Stoyanov Egor 2053.91
3 White Win Porokhina Ekaterina 2131.05
4 White Loss Stoyanov Kirill 2126.15
5 White Loss Fedotov Denis 2625.23
6 White Loss Dyachkov Nikita 2191.69
7 Black Loss Yusupmurzina Darya 2316.64
8 Black Loss Yusupmurzin Danila 2252.65
9 White Loss Novikova Daria 2020.14
10 Black Loss Stulova Kristina 2157.36
11 White Win Matushkina Ksenia 2120.14
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 2108.61
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Naumov Egor 2013.22
2 Black Win Makarova Daria 1801.72
3 Black Win Bykov Dmitrii 1838.95
4 Black Loss Yusupmurzina Darya 2311.73
5 Black Draw Stulova Kristina 2159.79
6 Black Win Stoyanov Kirill 2120.51
7 Black Win Oborina Anastasja 2337.57
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 2112.37
Round Color Result Opponent
5.1 Black Loss Novikova Daria 2018.83
5.2 White Win Novikova Daria 2018.83
5.3 Black Win Novikova Daria 2018.83
6.1 Black Loss Stulova Veronika 2044.49
6.2 Black Loss Stulova Veronika 2044.49
Qualification Tournament
Date 2018-09-30 Rating 2123.68
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Stulova Veronika 2037.43
2 White Win Stoyanov Egor 2009.10
3 Black Win Novikova Daria 2012.08
4 White Loss Fedotov Denis 2620.82
5 White Loss Dyachkov Nikita 2202.50
6 White Loss Yusupmurzin Danila 2249.50
7 White Win Porokhina Ekaterina 2111.16
8 Black Win Yusupmurzina Darya 2284.27
9 White Loss Stulova Kristina 2176.84
10 Black Win Matushkina Ksenia 2118.37
11 Black Win Stoyanov Kirill 2103.30
XII Youth World Championship
Date 2018-08-05 Rating 2129.76
Round Color Result Opponent
A1 Black Loss Zhu Tianyi 2475.53
A2 White Loss Hõbemägi Martin 2575.63
A3 Black Loss Rahumägi Brenet 2317.37
A4 Black Loss Zhu Tianyi 2475.53
A5 White Loss Hõbemägi Martin 2575.63
A6 White Loss Rahumägi Brenet 2317.37
A7 White Loss Rahumägi Brenet 2317.37
A8 White Loss Rahumägi Brenet 2317.37
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 2132.74
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Makhin Matvei 1858.71
2 Black Win Semenov Andrei 1707.69
3 Black Win Kozhevin Dmitry 1848.59
4 Black Loss Simanovskaia Anastasia 1659.62
4 White Win Prokopets Tatyana 2127.70
5 Black Loss Matushkina Ksenia 2120.84
6 Black Win Fokichev Egor 1912.52
7 White Win Vostryakov Alexey 2216.86
7 White Win Vostryakov Alexey 2216.86
8 White Win Yusupmurzin Danila 2245.82
9 Black Loss Metreveli Maksim 2318.10
Youth Russian Championship, group A,B,D,E
Date 2018-03-30 Rating 2154.36
Round Color Result Opponent
1 White Win Vostryakov Alexey 2223.06
2 Black Win Stulova Darya 2061.14
3 Black Loss Oborina Anastasja 2357.35
4 Black Draw Prokopets Tatyana 2121.35
5 Black Win Kryuchok Roman 2558.45
6 White Loss Semenov Oleg 2390.03
7 White Win Nogovitsin Alexander 1952.43
Championship of Konoshsky region
Date 2018-02-09 Rating 2157.74
Round Color Result Opponent
1 Black Win Semenov Oleg 2393.93
2 White Draw Mikryukov Mikhail 2378.22
3 Black Loss Lashko Kira 2420.45
4 Black Win Fedotov Denis 2600.97
5 White Loss Dyachkov Nikita 2235.03
6 White Loss Yusupmurzin Danila 2254.29
7 Black Loss Stulova Veronika 2022.35
8 White Win Stulova Kristina 2165.59
9 White Win Stoyanov Kirill 2088.39
10 White Win Vohtomina Vladislava 2155.39
11 Black Win Yusupmurzina Darya 2218.14
Youth Championship of Poduga, High league
Date 2018-01-31 Rating 2156.77
Round Color Result Opponent
1 White Loss Stulova Veronika 2021.77
2 Black Win Novikova Daria 1952.13
3 Black Win Stoyanov Egor 1975.62
4 Black Loss Fedotov Denis 2599.87
5 White Loss Dyachkov Nikita 2236.89
6 Black Loss Yusupmurzin Danila 2253.16
8 White Win Stulova Kristina 2164.87
9 White Draw Matushkina Ksenia 2131.37
10 White Loss Vohtomina Vladislava 2156.71
11 White Win Yusupmurzina Darya 2216.49
12 Black Win Porokhina Ekaterina 2098.66
13 Black Win Stoyanov Kirill 2088.12
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 2153.26
Round Color Result Opponent
1 Black Win Sidorov Mikhail 1922.70
2 White Win Shangina Alexandra 1898.34
3 Black Loss Oborina Anastasja 2366.36
4 Black Loss Stulova Darya 2083.36
5 White Win Matushkina Ksenia 2135.17
6 White Loss Stulova Veronika 2016.13
7 Black Win Molotova Anastasja 1995.10
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 2150.99
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Potapov Maxim 1891.91
2 White Win Makarova Daria 1732.32
3 Black Win Kozhevin Dmitry 1834.78
4 White Win Tsehanovich Daria 1708.45
5 Black Loss Kuvaev Vyacheslav 1940.95
6 White Win Prokopyev Andrei 1941.18
7 Black Win Stulova Veronika 2011.42
8 Black Win Stoyanov Egor 1972.56
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 2149.91
Round Color Result Opponent
2.1 White Win Vostriakova Yulia 1700.84
2.2 Black Win Vostriakova Yulia 1700.84
3.1 Black Loss Tsehanovich Valeria 1932.23
3.2 Black Win Tsehanovich Valeria 1932.23
3.3 Black Win Tsehanovich Valeria 1932.23
4.1 White Loss Yusupmurzina Darya 2199.45
4.2 Black Win Yusupmurzina Darya 2199.45
4.3 Black Win Yusupmurzina Darya 2199.45
5.1 Black Loss Fedotov Denis 2582.26
5.2 Black Loss Fedotov Denis 2582.26
6.1 White Win Dyachkov Nikita 2236.93
6.2 White Loss Dyachkov Nikita 2236.93
6.3 White Win Dyachkov Nikita 2236.93
The 26th Russian Championship, First League
Date 2017-11-09 Rating 2146.48
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Kryuchok Roman 2562.75
2 White Win Kuvaev Vyacheslav 1938.34
3 Black Loss Filinov Vladimir 2454.88
4 Black Win Kozhevin Dmitry 1829.04
5 Black Loss Sirategyan Karen 2287.68
6 Black Draw Arzybov Vladislav 1993.76
7 Black Loss Gromov Danila 2088.95
8 White Loss Ponezhin Gennady 2215.43
9 Black Win Noskov Pavel 1776.04
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 2139.14
Round Color Result Opponent
1 White Loss Lashko Kira 2451.71
2 White Loss Stulova Kristina 2170.05
2 Black Win Fetiukov Vladiclava 1672.74
3 White Win Shabanov Ivan 1712.74
4 Black Win Bykova Ylia 1510.94
5 White Loss Dyachkov Nikita 2234.38
6 Black Win Serebryannikova Darya 1848.92
7 White Win Fokicheva Anna 1798.13
8 Black Loss Oborina Anastasja 2386.86
9 Black Win Makhina Alla 1815.32
Youth European Championship
Date 2017-05-04 Rating 2136.76
Round Color Result Opponent
AB1 White Loss Purk Tauri 2371.71
AB2 White Win Vostryakov Alexey 2241.46
AB3 White Loss Heidmets Mark 2095.13
AB4 Black Win Erentraut Andrei 1746.40
AB5 White Loss Topkin Georg-Romet 2435.16
AB6 White Win Yusupmurzin Danila 2203.75
AB7 White Loss Semenov Oleg 2399.96
AB8 White Loss Fedotov Denis 2565.14
Youth Russian Championship, group A,B
Date 2017-03-30 Rating 2135.37
Round Color Result Opponent
1 White Loss Golomaryov Anthony 2593.37
2 White Loss Ponezhin Gennady 2190.99
3 Black Win Nogovitsin Alexander 1940.41
4 Black Win Orlov Maxim 2190.05
5 Black Loss Kryuchok Roman 2564.94
6 Black Win Postnikov Fedor 2095.84
7 Black Loss Fedotov Denis 2562.54
9 White Win Glibin Aleksey 2123.95
10 White Loss Yusupmurzin Danila 2201.47
11 Black Win Lapin Ivan 1917.21
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 2126.27
Round Color Result Opponent
1 Black Win Agarkov Dmitrii 1702.03
2 White Loss Vostryakov Alexey 2255.59
3 Black Loss Bykov Dmitrii 1824.66
3 Black Win Serebryannikova Darya 1855.92
4 White Win Yusupmurzin Danila 2193.87
5 Black Win Karpov Fyodor 2210.46
6 White Loss Kryuchok Roman 2565.52
7 Black Loss Stulova Darya 2113.06
The 25th Russian Championship, First League
Date 2016-11-05 Rating 2121.01
Round Color Result Opponent
1 White Loss Semenov Oleg 2392.39
2 Black Draw Lisyutin Alexander 2217.16
3 Black Loss Lavrik-Karmazin Maksim 2340.90
4 Black Loss Yusupmurzin Danila 2194.05
6 White Win Rumyantseva Ekaterina 2039.23
7 Black Win Metreveli Maksim 2212.52
8 White Loss Metreveli Irina 2350.59
9 White Win Lapin Ivan 1908.87
Youth World Championship
Date 2016-08-13 Rating 2111.42
Round Color Result Opponent
A1 Black Win Karpov Fyodor 2188.48
A2 White Draw Kolk Kuno 2273.11
A3 Black Loss Heidmets Mark 2127.35
A4 White Loss Olumets Erko 2147.51
A5 Black Loss Stoyanov Kirill 2085.44
A6 White Win Nebolsin Aleksei 2159.13
A7 White Loss Glibin Aleksey 2119.37
A8 Black Loss Murumaa Magnus 1925.96
A9 Black Win Kõlar Karl-Ustav 2051.79
A10 Black Win Soosaar Carlos 1778.86
A11 White Draw Piik Sander 2084.16
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 2110.60
Round Color Result Opponent
1 Black Win Makarova Daria 1677.48
2 White Loss Dyachkov Nikita 2242.52
3 Black Win Prokopyev Andrei 1877.63
4 White Loss Yusupmurzin Danila 2190.69
5 Black Win Shabanov Ivan 1682.45
6 Black Win Shelginskih Mikhail 1846.42
7 Black Win Prokopets Tatyana 2104.63
8 White Loss Semenov Oleg 2377.16
9 Black Win Shiryaevskaya Daria 2081.09
Youth Russian Championship, group B
Date 2016-03-30 Rating 2098.51
Round Color Result Opponent
1 Black Win Postnikov Dmitrii 2050.81
2 White Win Danilin Ivan 2434.55
3 Black Loss Fedotov Denis 2547.24
4 Black Loss Dyachkov Nikita 2239.08
5 Black Loss Metreveli Maksim 2172.20
6 Black Draw Orlov Maxim 2107.51
7 White Loss Kokachev Artem 1781.63
8 White Loss Arzybov Vladislav 1934.56
9 White Win Fedoseyev Arseniy 2119.95
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2016-03-07 Rating 2097.07
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kokachev Artem 1780.63
2 White Loss Lashko Kira 2497.75
3 White Win Semenov Oleg 2358.65
4 Black Loss Karpov Fyodor 2160.56
5 White Loss Vostryakov Alexey 2260.52
6 White Win Kuznetsov Artem 1835.91
7 Black Win Stulova Kristina 2086.69
8 Black Loss Prokopets Tatyana 2104.48
9 Black Loss Fedotov Denis 2545.51
Poduga Championship, High league
Date 2016-02-07 Rating 2094.66
Round Color Result Opponent
1 White Loss Lashko Kira 2495.65
2 Black Loss Fedotov Denis 2538.98
3 White Win Semenov Oleg 2355.32
4 Black Loss Mikryukov Mikhail 2352.68
5 White Loss Oborina Anastasja 2365.64
6 White Win Vostryakov Alexey 2260.44
7 White Loss Kurdina Olga 2346.67
8 White Win Ponezhin Gennady 2148.71
9 White Loss Dyachkov Nikita 2238.65
10 White Loss Yusupmurzin Danila 2163.28
11 Black Loss Stoyanov Kirill 2095.83
12 Black Loss Shiryaevskaya Daria 2104.32
13 White Loss Kryuchok Roman 2579.89
Poduga Championship, 1 st League
Date 2016-01-26 Rating 2093.96
Round Color Result Opponent
1 Black Win Shiryaevskaya Daria 2105.31
2 Black Loss Matushkina Ksenia 2150.99
3 White Draw Stulova Darya 2105.34
4 White Loss Yusupmurzin Danila 2160.68
5 White Loss Stulova Kristina 2072.09
6 Black Win Stulova Veronika 1881.10
7 Black Win Stoyanov Kirill 2097.08
8 White Win Kuzmina Alexandra 1961.14
9 Black Win Kozlova Viktoriia 1991.70
10 Black Win Kuznetsov Artem 1828.56
11 White Loss Dyachkov Nikita 2236.72
12 Black Win Prokopets Tatyana 2106.79
13 Black Win Novikova Daria 1906.42
14 White Win Yusupmurzina Darya 2039.10
15 White Loss Vohtomina Vladislava 2111.81
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 2090.92
Round Color Result Opponent
1 White Draw Yusupmurzin Konstantin 1770.50
1 White Draw Yusupmurzin Konstantin 1770.50
2 White Loss Kurdina Olga 2352.08
3 Black Win Prokopyev Andrei 1833.74
4 White Loss Prokopyev Ruslan 2052.98
5 Black Win Kokachev Artem 1784.82
6 Black Win Naumov Egor 1880.58
7 Black Win Matushkina Ksenia 2147.66
8 White Loss Vostryakov Alexey 2262.28
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 2074.26
Round Color Result Opponent
1 Black Win Smirnov Aleksandr 1573.83
2 White Loss Lashko Kira 2481.89
3 Black Win Sokolov Mikhail 1727.95
4 Black Win Prokopyev Andrei 1792.81
5 White Win Stulova Darya 2109.76
6 Black Loss Fedotov Denis 2480.58
7 Black Win Kozlova Viktoriia 1996.46
8 White Loss Kurdina Olga 2385.17
9 Black Win Dyachkov Nikita 2175.26
10 White Loss Vohtomina Vladislava 2122.28
Youth European Championship
Date 2015-05-04 Rating 2059.05
Round Color Result Opponent
B1 White Loss Ponezhin Gennady 2183.81
B2 White Win Karpov Fyodor 2111.49
B3 Black Loss Olumets Erko 2114.70
B4 White Loss Lavrik-Karmazin Maksim 2237.96
B5 Black Win Dincer Emre 1681.97
B6 Black Win Muugamae Eric 1793.50
B7 White Win Dyachkov Nikita 2152.68
B8 White Loss Vostryakov Alexey 2248.66
B9 Black Win Yilmaz Oguzhan 1616.69
Youth Russian Championship, group B
Date 2015-03-28 Rating 2051.28
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Fedotov Denis 2462.80
2 Black Loss Metreveli Maksim 2099.50
3 Black Win Kuznetsov Artem 1805.96
4 Black Loss Suhanov Arkadyi 1936.00
6 White Loss Utkin Dmitryi 1793.57
7 Black Draw Dyachkov Nikita 2148.24
8 Black Win Lapin Ivan 1875.03
9 Black Draw Yusupmurzin Danila 2092.67
Poduga Championship, 1st League
Date 2015-01-25 Rating 2044.42
Round Color Result Opponent
1 White Draw Vohtomina Vladislava 2131.79
2 Black Loss Prokopets Tatyana 2131.77
3 Black Loss Stulova Darya 2111.00
4 Black Loss Dyachkov Nikita 2138.90
5 White Draw Stoyanov Kirill 2043.12
6 Black Loss Matushkina Ksenia 2109.64
7 Black Win Stulova Kristina 1993.28
8 Black Draw Yusupmurzin Danila 2080.81
9 White Draw Shiryaevskaya Daria 2071.78
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 2043.62
Round Color Result Opponent
1 White Win Bykova Anastasya 1631.49
2 Black Draw Vostryakov Alexey 2242.60
3 White Win Fedotov Denis 2448.82
4 Black Win Novikova Daria 1895.87
5 White Loss Romanov Sergey 2141.81
5 White Loss Romanov Sergey 2141.81
6 Black Loss Yusupmurzina Darya 1940.09
7 Black Win Matushkina Ksenia 2106.17
8 White Loss Mikryukov Mikhail 2316.07
Youth World Championship
Date 2014-08-13 Rating 2030.90
Round Color Result Opponent
B1 Black Loss Semenov Oleg 2267.84
B2 Black Win Topkin Georg-Romet 2174.81
B3 White Loss Ponezhin Gennady 2147.28
B4 White Win Heidmets Mark 2077.36
B5 Black Loss Karpov Fyodor 2121.37
B6 White Loss Kolk Kuno 2244.36
B7 Black Win Suhanov Arkadyi 1932.17
B8 Black Loss Rahumägi Brenet 2155.68
B9 White Win Holtsman Kris 2010.57
Karepa Open Yamaguchi
Date 2014-08-01 Rating 2029.30
Round Color Result Opponent
1 White Loss Tiivel Siim 1935.09
2 White Loss Lõhmus Kristofer 2138.48
3 White Win Kõlar Karl-Ustav 1866.67
4 Black Win Kiviberg Emma-Lotta 1591.28
5 White Win Tsehanovich Valeria 1841.23
6 Black Loss Olumets Erko 2102.90
7 White Loss Vohtomina Vladislava 2085.05
Karepa Open Taraguchi
Date 2014-07-30 Rating 2029.21
Round Color Result Opponent
1 White Win Heidmets Mark 2077.94
2 Black Loss Kolk Kuno 2243.67
3 White Win Sonist Siim Artur 1760.76
4 Black Win Tiivel Siim 1934.82
5 Black Loss Hõbemägi Martin 2598.77
6 Black Win Sonist Siim Artur 1760.76
6 White Loss Reinik Liise-Marie 2065.31
7 White Loss Ikla Markus 2095.54
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-07-14 Rating 2028.29
Round Color Result Opponent
1 White Win Viatkina Maria 1819.24
2 White Loss Oborina Anastasja 2389.64
3 White Win Shangina Alexandra 1836.64
4 Black Win Porokhina Ekaterina 1938.57
5 White Loss Shiryaevskaya Daria 2079.00
6 Black Win Kuznetsov Artem 1805.57
7 White Loss Ponezhin Gennady 2143.60
8 Black Win Popova Daria 1824.89
9 White Loss Fedotov Denis 2430.84
10 Black Win Metreveli Maksim 2030.36
Youth Russian Championship,groups A,B
Date 2014-03-29 Rating 2015.40
Round Color Result Opponent
1 White Loss Fedotov Denis 2426.83
2 White Win Nogovitsin Alexander 2038.81
3 White Loss Postnikov Fedor 2053.35
4 Black Loss Lapin Ivan 1848.56
5 Black Win Suhanov Arkadyi 1936.42
6 White Win Lavrik-Karmazin Maksim 2171.33
8 White Loss Kryuchok Roman 2565.75
9 White Loss Golomaryov Anthony 2458.61
Poduga Championship, High League
Date 2014-02-07 Rating 2008.39
Round Color Result Opponent
1 White Loss Oborina Anastasja 2392.94
2 Black Loss Fedotov Denis 2419.15
3 Black Loss Mikryukov Mikhail 2309.32
4 White Loss Vostryakov Alexey 2225.71
5 White Loss Semenov Oleg 2223.35
6 White Loss Shiryaevskaya Daria 2072.98
7 Black Loss Prokopets Tatyana 2085.86
9 White Win Matushkina Ksenia 2064.15
10 White Loss Kurdina Olga 2399.34
11 White Loss Kryuchok Roman 2575.13
12 White Win Sorokina Oksana 2408.56
13 Black Loss Lashko Kira 2404.99
Poduga Championship, 1 st League
Date 2014-01-26 Rating 2006.99
Round Color Result Opponent
1 Black Win Vohtomina Vladislava 2049.88
2 Black Loss Stulova Darya 2099.43
3 Black Win Yusupmurzin Danila 1990.91
4 White Win Stulova Kristina 1943.19
5 White Loss Matushkina Ksenia 2062.42
6 White Loss Prokopets Tatyana 2082.29
7 White Win Shiryaevskaya Daria 2071.93
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 2003.21
Round Color Result Opponent
1 Black Win Stulova Veronika 1708.68
2 Black Draw Semenov Oleg 2215.10
3 White Loss Ponezhin Gennady 2123.77
4 Black Win Shangina Alexandra 1815.08
5 White Win Stulova Kristina 1941.32
6 Black Loss Nogovitsin Alexander 2053.96
7 Black Loss Sorokina Oksana 2410.01
8 White Loss Shiryaevskaya Daria 2066.78
The 22th Russian Championship, First League
Date 2013-11-09 Rating 1993.66
Round Color Result Opponent
1 White Loss Metreveli Irina 2432.31
2 White Loss Salnikova Nonna 2295.16
3 White Win Strezhnev Mikhail 1864.58
4 White Loss Oborina Anastasja 2395.71
5 White Loss Fedoseyev Arseniy 2099.74
6 Black Loss Prokopets Tatyana 2054.88
7 Black Win Dyachkov Nikita 2038.70
8 Black Loss Glibina Ekaterina 1975.77
9 White Loss Ponezhin Gennady 2114.72
10 White Loss Semenov Oleg 2201.40
11 Black Loss Vostryakov Alexey 2212.48
Youth Championship of Arkhangelsk region, groups A, B, D,E
Date 2013-07-28 Rating 1987.84
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Evdokimova Ksenija 1919.87
2 White Win Stulova Kristina 1933.86
3 Black Loss Kurdina Olga 2399.33
4 White Loss Strezhnev Mikhail 1857.76
5 Black Win Kinozerov Kirill 1939.28
6 Black Win Yusupmurzin Danila 1978.75
7 White Loss Oborina Anastasja 2388.36
8 Black Win Lapin Ivan 1845.61
9 Black Win Stulova Darya 2087.40
Karepa Open Yamaguchi and Mind Sport Triathlon
Date 2013-07-11 Rating 1985.84
Round Color Result Opponent
1 Black Win Metreveli Maksim 1940.11
2 Black Draw Tannebaum Rasmus 1889.01
3 Black Win Stulova Kristina 1931.52
4 White Win Dyachkov Nikita 2010.26
5 Black Loss Fedotov Denis 2364.84
6 White Loss Hõbemägi Martin 2548.20
7 White Win Vostryakov Alexey 2190.83
Karepa Open Taraguchi
Date 2013-07-08 Rating 1985.07
Round Color Result Opponent
1 White Win Savik Aki 1787.21
2 Black Win Stulova Kristina 1931.23
3 Black Loss Holtsman Kris 1994.98
4 White Loss Matushkina Ksenia 2030.85
5 White Win Pärjasaar Elerin 1799.72
6 Black Loss Lillemaa Argo 2243.89
7 White Loss Kolk Kaia 2068.51
Youth European Championship
Date 2013-07-05 Rating 1984.42
Round Color Result Opponent
B1 White Loss Lillemaa Argo 2243.23
B2 Black Win Olumets Erko 2115.85
B3 White Draw Rahumägi Brenet 2050.53
B4 Black Loss Ponezhin Gennady 2101.95
B5 White Win Lõhmus Kristofer 2025.37
B6 White Win Glibin Aleksey 2044.15
B7 Black Loss Kolk Kuno 2200.95
B8 Black Loss Hõbemägi Martin 2547.90
Youth Russian Championship,group B
Date 2013-03-30 Rating 1955.34
Round Color Result Opponent
1 Black Win Egorov Vladislav 1699.23
1 White Loss Ponezhin Gennady 2072.98
2 White Win Vostryakov Alexey 2172.78
2 White Win Strezhnev Mikhail 1841.44
3 Black Loss Ponezhin Gennady 2072.98
3 White Win Egorov Vladislav 1699.23
4 White Loss Glibin Aleksey 2028.03
5 White Loss Postnikov Fedor 2020.97
6 Black Loss Semenov Oleg 2156.73
7 White Win Strezhnev Mikhail 1841.44
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2013-01-06 Rating 1929.74
Round Color Result Opponent
1 White Loss Oborina Anastasja 2412.08
2 White Loss Matushkina Ksenia 1975.66
3 Black Win Bykova Anastasya 1673.12
4 White Win Prokopyev Ruslan 2026.85
5 Black Loss Fedotov Denis 2324.04
6 Black Loss Evdokimova Ksenija 1892.94
7 White Loss Vohtomina Vladislava 2036.36
8 White Loss Kinozerov Kirill 1933.53
9 White Win Popova Daria 1764.28
The 21th Russian Championship, First League
Date 2012-11-10 Rating 1915.90
Round Color Result Opponent
1 White Loss Taiblin Yuriy 2377.56
2 White Loss Reibandt Vitaly 2054.60
3 White Draw Glibina Ekaterina 1973.98
4 White Loss Postnikov Fedor 2026.67
5 White Win Ponezhin Gennady 2027.10
6 White Loss Salnikova Nonna 2245.16
7 White Win Makhina Alla 1796.85
8 White Loss Bushkowski Ludwik 2106.64
9 White Win Glibin Aleksey 1988.40
10 Black Loss Smirnov Evgeny 2427.41
11 White Win Prokopets Tatyana 1982.79
European Championship Open
Date 2012-08-23 Rating 1890.17
Round Color Result Opponent
1 White Loss Mikryukov Mikhail 2327.28
2 Black Loss Kalyakin Dmitrii 2081.15
3 White Loss Kartashev Daniil 2408.28
4 Black Loss Vostryakov Alexey 2135.97
5 Black Win Savik Aki 1775.55
6 Black Loss Balabhai Viktor 2482.89
7 White Draw Sumarokova Aleksandra 2278.17
8 White Loss Prokopets Tatyana 1969.81
9 Black Loss Rumyantseva Ekaterina 1980.19
European Championship QT
Date 2012-08-17 Rating 1888.49
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Mikryukov Mikhail 2327.36
2 Black Loss Kalyakin Dmitrii 2081.14
4 White Loss Kurdina Olga 2354.10
5 Black Loss Vostryakov Alexey 2134.86
6 White Win Prokopets Tatyana 1968.76
7 Black Loss Rumyantseva Ekaterina 1979.69
Youth World Championship
Date 2012-08-15 Rating 1887.98
Round Color Result Opponent
C1 White Loss Georgiev Filip 1781.47
C2 Black Loss Holtsman Kris 1966.12
C3 White Loss Pestov Arseni 1994.63
C4 White Draw Narva Mart 1834.39
C5 White Loss Fedotov Denis 2310.77
C6 White Win Fridman Mikhail 1847.91
C7 Black Win Stoyanov Kirill 1832.22
C8 White Win Kinozerov Kirill 1924.37
C9 Black Win Bazalisky Artyomi 1721.72
C10 Black Draw Ponezhin Gennady 2001.74
C11 Black Loss Olumets Erko 2072.98
C12 White Win Tiivel Siim 1835.02
Podyuga Sbory Yamaguchi
Date 2012-07-27 Rating 1882.48
Round Color Result Opponent
1 White Loss Litvinova Yulia 2177.83
2 Black Draw Stulova Darya 2012.32
3 White Loss Stulova Kristina 1851.25
4 Black Loss Evdokimova Ksenija 1868.44
5 White Win Makhina Alla 1793.75
6 Black Win Nogovitsin Alexander 1996.34
7 Black Loss Prokopets Tatyana 1970.18
8 White Loss Semenov Oleg 2102.44
9 White Loss Spirichev Vladislav 2003.47
Youth Championshipof Arkhangelsk region, groups A,B,D,E
Date 2012-06-28 Rating 1876.10
Round Color Result Opponent
1 White Loss Oborina Anastasja 2433.27
2 White Loss Strezhnev Mikhail 1830.08
3 White Win Shiryaevskaya Daria 1948.91
4 White Loss Krayeva Tatyana 2324.21
5 White Win Serebryannikova Darya 1717.83
6 Black Loss Bovkonyuk Pavel 1878.95
7 Black Loss Evdokimova Ksenija 1862.51
8 Black Win Kaspirovich Maxim 1662.99
9 White Loss Vostryakov Alexey 2128.92
Championship of Konoshsky region
Date 2012-05-20 Rating 1869.73
Round Color Result Opponent
3 Black Loss Vostryakov Alexey 2122.15
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2012-01-06 Rating 1849.58
Round Color Result Opponent
1 White Loss Fedotov Denis 2232.89
2 White Loss Nogovitsin Alexander 1983.16
3 White Loss Shiryaevskaya Daria 1952.30
4 Black Loss Bovkonyuk Pavel 1866.40
5 Black Win Serebryannikova Darya 1706.02
6 Black Win Makhina Alla 1786.84
7 White Win Mikryukova Diana 1661.48
8 White Win Evdokimova Ksenija 1824.98
9 White Loss Prokopets Tatyana 1936.62
The 20th Open Russian Championship, First League
Date 2011-11-05 Rating 1841.22
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kachaev Denis 2391.00
2 White Loss Vostryakov Alexey 2090.17
3 White Win Bovkonyuk Pavel 1861.19
4 White Win Ponezhin Gennady 1879.68
5 White Loss Salnikova Nonna 2253.35
6 White Loss Karpov Fyodor 1993.07
7 White Loss Antonov Andrey 2025.80
8 White Loss Arefyev Andrey 1966.57
9 White Loss Kachaeva Ilona 1960.79
10 White Win Strezhnev Mikhail 1795.50
11 Black Loss Semenov Oleg 2052.83
Podyuga Sbory
Date 2011-07-10 Rating 1827.42
Round Color Result Opponent
1 White Loss Mikryukov Mikhail 2313.07
2 Black Draw Ponezhin Gennady 1852.77
4 Black Loss Dynin Ilja 1705.77
6 White Loss Novikova Daria 1810.95
8 Black Win Prokopets Tatyana 1878.37
9 White Loss Mikryukova Diana 1678.11
Podyuga Sbory
Date 2010-06-30 Rating 1820.97
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kurdina Olga 2226.11
Moscow Open
Date 2010-06-14 Rating 1820.80
Round Color Result Opponent
1 White Loss Sirategyan Karen 2379.38
2 Black Loss Suslov Sergey 2121.94
3 White Loss Semenov Oleg 1967.52
4 White Win Kozhemjakina Lidia 1652.96
5 White Loss Sadelov Igor 1957.37
6 White Win Prokopets Tatyana 1811.77
7 White Loss Didenko Andrey 2023.11
8 White Loss Kurdina Olga 2223.99