Vostryakov Alexey, Russian Renju Association - Renju Rating

Vostryakov Alexey

Place: Podyuga, Russian Renju Association

Rating: 2241.18, Std: 198.95, Rank: 379

First game: 2007-04-27, Last game: 2020-01-04

Top rating: 2287.66 (2016-01-05)

Games: 538, Wins: 255, Draws: 34, Losses: 249

Gy1: 0, Gy2: 0, Gy5: 7

The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 2241.18
Round Color Result Opponent
1 White Win Mikryukov Sergey 1898.58
2 Black Win Metreveli Georgiy 2175.64
3 White Draw Lashko Kira 2355.39
4 Black Loss Maximov Nikolay 2197.70
5 Black Win Yudina Maria 2246.69
6 Black Loss Stulova Kristina 2171.80
7 White Win Prokopyev Andrei 2066.81
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 2228.93
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Potapov Maxim 1911.60
2 Black Win Stulova Kristina 2189.54
3 Black Win Fokicheva Anna 1899.51
4 Black Win Fokichev Egor 1941.22
5 Black Win Stoyanov Kirill 2147.78
6 Black Loss Yusupmurzina Darya 2348.47
7 Black Loss Stoyanov Egor 2070.73
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 2237.96
Round Color Result Opponent
1 Black Win Agarkov Dmitrii 1855.74
2 Black Win Lapin Ivan 1974.61
3 Black Win Shabanova Darya 2057.87
4 White Loss Fedotov Denis 2662.35
5 Black Win Shangina Alexandra 1931.89
7 Black Loss Shabanov Ruslan 2164.67
7 Black Loss Shabanov Ruslan 2164.67
8 Black Win Stoyanov Egor 2015.85
9 Black Draw Lashko Kira 2414.24
Youth Russian Championship, group A,B,D,E
Date 2018-03-30 Rating 2245.99
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Shabanov Ruslan 2191.67
2 Black Draw Oborina Anastasja 2384.58
3 Black Win Prokopets Tatyana 2152.04
4 Black Loss Kryuchok Roman 2593.38
5 Black Loss Semenov Oleg 2428.32
6 Black Win Nogovitsin Alexander 1970.48
7 Black Win Shabanova Darya 2084.21
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 2251.41
Round Color Result Opponent
1 Black Win Potapov Maxim 1910.75
2 Black Win Stoyanov Egor 1993.51
3 White Loss Fedotov Denis 2627.78
4 Black Win Molotova Anastasja 2008.76
5 Black Loss Shabanova Darya 2113.11
6 White Win Prokopets Tatyana 2137.58
7 Black Loss Yusupmurzina Darya 2236.10
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 2270.12
Round Color Result Opponent
1 Black Win Popova Maria 1601.02
2 Black Win Stoyanov Egor 1971.01
3 Black Win Prokopets Tatyana 2120.98
4 White Loss Fedotov Denis 2606.93
5 White Win Metreveli Maksim 2306.61
6 Black Loss Lashko Kira 2485.63
7 Black Win Shabanova Darya 2142.59
8 White Win Yusupmurzina Darya 2196.18
9 Black Win Kryuchok Roman 2590.48
9 Black Loss Stulova Alisa 1769.34
Youth European Championship 2017
Date 2017-05-04 Rating 2267.64
Round Color Result Opponent
AB1 Black Win Lõhmus Kristofer 2328.43
AB2 Black Loss Shabanov Ruslan 2166.84
AB3 Black Loss Semenov Oleg 2438.50
AB4 White Loss Yusupmurzin Danila 2225.44
AB6 White Win Kõlar Johan-Eerik 1735.93
AB7 White Loss Purk Tauri 2408.52
AB8 Black Loss Ponezhin Gennady 2226.76
AB9 Black Win Paizis Manolis 1768.07
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 2286.06
Round Color Result Opponent
1 Black Win Naumov Egor 1912.64
2 Black Win Shabanov Ruslan 2154.46
3 Black Loss Fedotov Denis 2590.97
4 Black Win Stoyanov Kirill 2103.60
5 Black Win Metreveli Maksim 2256.26
6 Black Win Oborina Anastasja 2435.55
7 Black Loss Lashko Kira 2523.11
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 2284.30
Round Color Result Opponent
1 Black Win Prokopyev Andrei 1891.62
2 Black Draw Matushkina Ksenia 2227.48
3 Black Win Kulin Maxim 1840.86
6 Black Draw Nogovitsin Alexander 1987.10
7 Black Win Stoyanov Kirill 2109.67
8 Black Win Stulova Kristina 2137.30
9 Black Loss Dyachkov Nikita 2275.99
Youth Russian Championship, group A,D
Date 2016-03-30 Rating 2285.73
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Oborina Anastasja 2401.64
2 Black Loss Kurdina Olga 2359.30
3 Black Win Glibin Aleksey 2126.79
4 Black Loss Lashko Kira 2537.29
5 Black Win Kozlova Viktoriia 2009.34
6 Black Loss Semenov Oleg 2391.69
7 White Win Karpov Fyodor 2190.63
8 Black Win Nogovitsin Alexander 1988.89
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2016-03-07 Rating 2286.77
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Dyachkov Nikita 2274.26
2 Black Win Kuznetsov Artem 1852.39
3 Black Loss Yusupmurzin Danila 2198.74
4 Black Win Kozlova Viktoriia 2010.59
5 Black Win Shabanov Ruslan 2121.56
6 Black Win Stoyanov Kirill 2125.02
7 White Win Fedotov Denis 2585.32
8 Black Loss Lashko Kira 2536.27
9 Black Win Ponezhin Gennady 2173.88
Poduga Championship, High league
Date 2016-02-07 Rating 2285.95
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Kurdina Olga 2370.40
3 White Draw Dyachkov Nikita 2274.53
4 Black Draw Yusupmurzin Danila 2191.71
5 Black Win Stoyanov Kirill 2123.92
6 Black Loss Shabanov Ruslan 2119.22
7 Black Loss Kryuchok Roman 2617.26
8 Black Loss Lashko Kira 2533.11
9 Black Loss Fedotov Denis 2577.75
10 White Draw Semenov Oleg 2382.47
11 White Loss Mikryukov Mikhail 2385.92
12 White Win Oborina Anastasja 2390.43
13 Black Win Shiryaevskaya Daria 2133.36
1st Team Renju Cup of General Consul of Japan in St. Petersburg
Date 2016-01-10 Rating 2287.44
Round Color Result Opponent
2 White Win Ponezhin Gennady 2168.29
3 Black Loss Makarov Pavel 2599.04
4 White Win Salnikova Nonna 2252.64
5 Black Loss Potapov Alexey 2585.23
6 Black Loss Lisyutin Alexander 2214.82
7 Black Loss Filinov Vladimir 2498.74
8 Black Win Raag Ardi 2043.49
9 Black Win Holtsman Kris 2079.90
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 2287.66
Round Color Result Opponent
1 Black Win Naumov Egor 1884.77
2 Black Win Stoyanov Kirill 2121.32
3 White Draw Lashko Kira 2530.05
4 White Win Ponezhin Gennady 2169.15
5 Black Win Pestereva Maria 2271.67
6 White Loss Kryuchok Roman 2617.89
7 White Loss Fedotov Denis 2564.98
8 Black Win Shabanov Ruslan 2114.95
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 2268.24
Round Color Result Opponent
1 Black Win Utkin Dmitryi 1808.56
2 Black Win Kuzmina Alexandra 1981.62
3 Black Win Yusupmurzina Darya 2023.64
4 Black Loss Lashko Kira 2515.64
5 Black Win Naumov Egor 1874.04
6 Black Win Naumov Egor 1874.04
6 White Loss Kurdina Olga 2416.70
7 Black Loss Oborina Anastasja 2384.22
8 Black Win Porokhina Ekaterina 2040.07
9 Black Win Kozlova Viktoriia 2017.21
10 White Loss Kryuchok Roman 2591.98
Youth European Championship 2015
Date 2015-05-04 Rating 2258.27
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Metreveli Maksim 2129.97
B2 Black Win Olumets Erko 2136.49
B3 Black Loss Ponezhin Gennady 2217.82
B4 Black Loss Topkin Georg-Romet 2309.94
B5 White Win Dyachkov Nikita 2169.28
B6 Black Win Kolk Kuno 2325.92
B7 Black Loss Lavrik-Karmazin Maksim 2255.93
B8 Black Win Shabanov Ruslan 2078.22
B9 Black Win Muugamae Eric 1807.67
Youth Russian Championship, group B
Date 2015-03-28 Rating 2251.79
Round Color Result Opponent
1 White Win Shlyundikov Alexander 2027.28
2 White Win Utkin Dmitryi 1810.82
3 White Loss Semenov Oleg 2331.19
4 Black Draw Karpov Fyodor 2123.84
5 Black Win Dyachkov Nikita 2165.68
6 White Loss Ponezhin Gennady 2215.79
7 Black Win Metreveli Maksim 2119.36
8 Black Draw Fedotov Denis 2494.83
9 White Loss Lavrik-Karmazin Maksim 2249.27
Poduga Championship, High League
Date 2015-02-08 Rating 2245.15
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Mikryukov Mikhail 2339.94
2 Black Win Sorokina Oksana 2449.46
3 White Loss Semenov Oleg 2320.08
5 Black Win Prokopets Tatyana 2158.20
6 Black Win Vohtomina Vladislava 2155.73
7 Black Win Shabanova Darya 2118.99
8 White Loss Kryuchok Roman 2566.37
9 Black Loss Fedotov Denis 2487.21
10 White Loss Lashko Kira 2474.82
11 Black Loss Oborina Anastasja 2380.49
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 2239.77
Round Color Result Opponent
1 Black Win Stulova Veronika 1802.10
2 White Draw Shabanov Ruslan 2060.90
3 White Draw Molotova Anastasja 2108.78
4 White Loss Matushkina Ksenia 2121.33
5 Black Draw Stulova Kristina 2006.59
6 Black Loss Ponezhin Gennady 2198.81
7 Black Loss Vohtomina Vladislava 2150.48
8 White Loss Evdokimova Ksenija 2006.38
Youth World Championship 2014
Date 2014-08-13 Rating 2269.13
Round Color Result Opponent
B1 Black Draw Olumets Erko 2121.56
B2 Black Win Holtsman Kris 2027.28
B3 Black Win Heidmets Mark 2093.36
B4 White Loss Fedotov Denis 2463.70
B5 Black Win Lavrik-Karmazin Maksim 2193.86
B6 White Loss Lillemaa Argo 2329.81
B7 Black Win Kolk Kuno 2265.77
B8 White Draw Yuan Jiayin 2363.74
B9 Black Win Lin Qianhao 2192.20
Karepa Open Yamaguchi
Date 2014-08-01 Rating 2270.18
Round Color Result Opponent
1 Black Win Ikla Markus 2113.92
2 Black Win Olumets Erko 2120.85
3 White Loss Taimla Tunnet 2835.56
4 Black Draw Rahumägi Brenet 2184.65
5 Black Win Semenov Oleg 2278.59
6 Black Loss Kurdina Olga 2428.80
7 Black Win Holtsman Kris 2028.91
Karepa Open Taraguchi
Date 2014-07-30 Rating 2270.17
Round Color Result Opponent
1 Black Win Tiivel Siim 1945.49
2 Black Win Topkin Georg-Romet 2183.21
3 Black Win Metreveli Maksim 2045.39
4 Black Loss Sumarokova Aleksandra 2338.90
5 White Loss Kolk Kuno 2265.64
6 White Win Heidmets Mark 2094.14
7 Black Loss Hõbemägi Martin 2633.33
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-07-14 Rating 2270.11
Round Color Result Opponent
1 Black Win Naumov Egor 1852.39
2 Black Win Novikova Daria 1900.57
3 Black Win Stoyanov Kirill 2016.55
4 Black Loss Lashko Kira 2421.52
5 White Win Matushkina Ksenia 2109.87
6 Black Win Shabanova Darya 2112.16
7 White Loss Kryuchok Roman 2584.73
8 Black Win Dyachkov Nikita 2107.43
9 Black Win Vohtomina Vladislava 2095.10
10 Black Draw Oborina Anastasja 2416.94
Youth Russian Championship,groups A,B
Date 2014-03-29 Rating 2254.67
Round Color Result Opponent
1 Black Win Yusupmurzin Danila 2001.27
2 Black Win Lapin Ivan 1858.97
3 Black Loss Kryuchok Roman 2596.07
4 White Win Postnikov Fedor 2074.16
5 White Win Glibin Aleksey 2088.60
6 White Loss Fedotov Denis 2458.18
7 White Loss Golomaryov Anthony 2483.82
8 White Draw Semenov Oleg 2250.80
9 White Draw Ponezhin Gennady 2164.47
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2014-03-09 Rating 2251.52
Round Color Result Opponent
1 Black Win Tarabrina Elizaveta 1798.08
2 Black Win Shabanova Darya 2114.61
3 White Win Semenov Oleg 2246.36
4 Black Loss Fedotov Denis 2456.63
5 White Win Dyachkov Nikita 2086.82
6 White Loss Lashko Kira 2423.07
8 Black Win Vohtomina Vladislava 2061.32
Poduga Championship, High League
Date 2014-02-07 Rating 2243.81
Round Color Result Opponent
1 White Loss Semenov Oleg 2239.84
2 Black Draw Shiryaevskaya Daria 2097.35
3 White Win Prokopets Tatyana 2107.40
4 Black Win Shabanov Ruslan 2026.93
5 Black Win Matushkina Ksenia 2072.68
6 White Win Kurdina Olga 2425.67
7 White Loss Kryuchok Roman 2609.62
8 White Loss Sorokina Oksana 2425.16
9 Black Loss Lashko Kira 2422.61
10 White Loss Oborina Anastasja 2418.24
11 Black Loss Fedotov Denis 2449.98
12 Black Loss Mikryukov Mikhail 2330.04
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 2237.78
Round Color Result Opponent
1 Black Win Tarabrina Elizaveta 1800.25
2 Black Win Yusupmurzin Danila 1991.32
3 Black Loss Kurdina Olga 2430.86
4 Black Loss Shabanova Darya 2115.55
5 Black Win Novozhilova Polina 1834.81
6 White Loss Semenov Oleg 2231.26
7 White Win Novikova Daria 1890.46
8 Black Win Matushkina Ksenia 2064.92
The 22th Russian Championship, First League
Date 2013-11-09 Rating 2231.66
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kurdina Olga 2436.75
2 Black Win Glibina Ekaterina 1996.05
3 Black Win Ponezhin Gennady 2137.16
4 White Loss Golomaryov Anthony 2468.13
5 Black Loss Salnikova Nonna 2328.23
6 White Win Fedoseyev Arseniy 2109.68
7 White Win Kuleshov Mikhail 2170.72
8 White Draw Lashko Kira 2428.96
9 White Loss Oborina Anastasja 2421.16
10 Black Loss Volkov Sergey 2406.10
11 White Win Shabanov Ruslan 2010.89
Youth Championship of Arkhangelsk region, groups A, B, D,E
Date 2013-07-28 Rating 2215.07
Round Color Result Opponent
1 White Loss Krayeva Tatyana 2317.88
2 Black Win Utkin Dmitryi 1762.18
3 Black Win Yusupmurzin Danila 1984.59
4 Black Win Rachitskaya Viktoria 2265.32
5 Black Win Oborina Anastasja 2408.48
6 Black Win Shabanova Darya 2107.78
7 White Loss Kryuchok Roman 2594.08
8 Black Draw Fedotov Denis 2391.28
Karepa Open Yamaguchi and Mind Sport Triathlon
Date 2013-07-11 Rating 2209.09
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kiviberg Emma-Lotta 1617.14
2 White Loss Lillemaa Argo 2268.54
3 White Loss Tiivel Siim 1902.78
4 Black Loss Prokopets Tatyana 2057.22
5 White Loss Tiivel Tuuli 1960.98
6 Black Win Mikryukov Mikhail 2312.30
7 Black Loss Shabanov Ruslan 2007.43
Karepa Open Taraguchi
Date 2013-07-08 Rating 2208.99
Round Color Result Opponent
1 Black Win Zhukova Iana 1773.02
2 White Win Evdokimova Ksenija 1946.75
3 Black Win Kuzmina Alexandra 1828.00
4 Black Win Holtsman Kris 2009.21
5 Black Loss Taimla Tunnet 2870.81
6 White Loss Kryuchok Roman 2591.11
7 White Win Lillemaa Argo 2267.62
Youth European Championship, 2013
Date 2013-07-05 Rating 2208.54
Round Color Result Opponent
B1 White Loss Topkin Georg-Romet 1992.14
B2 White Win Semenov Oleg 2197.22
B3 White Win Ponezhin Gennady 2127.02
B4 Black Loss Hõbemägi Martin 2579.94
B5 Black Loss Rahumägi Brenet 2074.02
B6 White Loss Kolk Kuno 2227.90
B7 Black Win Olumets Erko 2138.80
B8 White Win Kolk Paul 2212.60
B9 White Win Lillemaa Argo 2266.83
Youth Russian Championship,group B
Date 2013-03-30 Rating 2190.46
Round Color Result Opponent
1 Black Draw Ponezhin Gennady 2093.15
1 Black Draw Semenov Oleg 2174.16
2 Black Loss Shabanov Ruslan 1971.16
2 White Loss Glibin Aleksey 2044.08
3 White Win Glibin Aleksey 2044.08
3 Black Win Postnikov Fedor 2030.64
4 Black Win Postnikov Fedor 2030.64
5 Black Loss Semenov Oleg 2174.16
6 Black Win Strezhnev Mikhail 1854.18
7 Black Win Egorov Vladislav 1710.60
Poduga Championship, High League
Date 2013-02-15 Rating 2187.72
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Lashko Kira 2447.78
2 Black Loss Mikryukov Mikhail 2336.43
3 White Win Semenov Oleg 2154.10
4 Black Win Prokopets Tatyana 2007.05
5 White Loss Fedotov Denis 2357.21
6 Black Loss Merkulov Artyom 2533.27
7 Black Loss Kurdina Olga 2426.12
8 White Loss Kryuchok Roman 2568.41
9 White Win Oborina Anastasja 2428.58
Moscow Open
Date 2013-02-03 Rating 2186.51
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Serdyukov Egor 2599.44
2 Black Loss Lashko Kira 2444.57
3 Black Win Semenov Oleg 2150.28
4 Black Loss Magdeev Igor 2319.44
5 Black Loss Sirategyan Karen 2433.32
6 White Win Sadelov Igor 2028.39
7 Black Win Makhina Alla 1816.61
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2013-01-06 Rating 2183.50
Round Color Result Opponent
1 Black Win Novozhilova Polina 1804.58
2 Black Loss Lashko Kira 2435.97
3 White Win Popova Daria 1761.62
4 Black Win Pestereva Maria 2264.49
5 Black Win Krayeva Tatyana 2352.84
6 Black Loss Sorokina Oksana 2458.01
7 White Draw Fedotov Denis 2344.84
8 Black Loss Oborina Anastasja 2438.11
9 White Loss Savrasov Ruslan 2179.43
The 21th Russian Championship, First League
Date 2012-11-10 Rating 2173.03
Round Color Result Opponent
1 White Draw Oborina Anastasja 2450.82
2 White Draw Filinov Vladimir 2567.29
3 Black Loss Metreveli Irina 2459.62
4 White Draw Salnikova Nonna 2261.55
5 Black Win Prokopets Tatyana 1994.70
6 Black Loss Sirategyan Karen 2432.74
7 Black Win Reibandt Vitaly 2071.12
8 White Loss Kurdina Olga 2401.28
9 Black Loss Mikryukov Mikhail 2339.41
10 Black Draw Ponezhin Gennady 2039.48
11 White Win Glibin Aleksey 1991.25
European Championship 2012, BT
Date 2012-08-23 Rating 2152.13
Round Color Result Opponent
1 Black Win Rumyantseva Ekaterina 1992.59
2 White Loss Mikryukov Mikhail 2353.56
3 White Loss Kalyakin Dmitrii 2096.21
4 White Win Shabanov Ruslan 1893.49
5 Black Loss Kartashev Daniil 2429.01
6 Black Win Savik Aki 1802.30
7 Black Loss Balabhai Viktor 2507.44
8 White Loss Sumarokova Aleksandra 2300.23
9 White Win Prokopets Tatyana 1981.32
European Championship 2012, QT
Date 2012-08-17 Rating 2150.90
Round Color Result Opponent
1 White Loss Balabhai Viktor 2505.87
2 White Loss Hõbemägi Martin 2510.81
3 Black Win Prokopets Tatyana 1980.18
4 White Loss Kartashev Daniil 2426.02
5 White Win Shabanov Ruslan 1891.44
6 White Loss Lashko Kira 2410.18
Youth World Championship 2012
Date 2012-08-15 Rating 2150.52
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Nogovitsin Alexander 2014.85
B2 Black Loss Kryuchok Roman 2553.78
B3 Black Loss Hõbemägi Martin 2510.35
B4 White Loss Semenov Oleg 2120.77
B6 Black Draw Kolk Kuno 2076.74
B7 Black Win Lillemaa Argo 2195.67
B8 Black Loss Spirichev Vladislav 2021.32
B9 White Win Rahumägi Brenet 1966.75
B10 Black Win Yakushkin Nikolay 1921.27
B11 White Loss Karpov Fyodor 2064.43
Podyuga Sbory Yamaguchi
Date 2012-07-27 Rating 2148.59
Round Color Result Opponent
1 White Loss Lysakov Mikhail 2643.42
2 Black Win Evdokimova Ksenija 1881.72
3 White Win Krayeva Tatyana 2349.83
4 White Loss Fedotov Denis 2331.51
6 Black Loss Oborina Anastasja 2462.53
7 White Win Shabanova Darya 2022.95
8 Black Loss Lashko Kira 2407.50
9 White Loss Karpov Fyodor 2062.22
Youth Championshipof Arkhangelsk region, groups A,B,D,E
Date 2012-06-28 Rating 2145.63
Round Color Result Opponent
1 Black Win Bovkonyuk Pavel 1892.60
2 White Loss Kryuchok Roman 2554.57
3 White Win Ponezhin Gennady 1986.64
4 White Win Spirichev Vladislav 2010.47
5 White Loss Oborina Anastasja 2464.36
6 Black Win Prokopyev Ruslan 2041.94
7 White Loss Kurdina Olga 2367.36
8 White Loss Merkulov Artyom 2550.49
9 Black Win Shabanov Ruslan 1875.83
Championship of Konoshsky region
Date 2012-05-20 Rating 2138.23
Round Color Result Opponent
1 White Win Maslov Ilya 1845.27
3 Black Win Kuzmina Alexandra 1830.04
3 White Win Shabanov Ruslan 1868.09
4 White Loss Merkulov Artyom 2547.02
5 Black Win Ponezhin Gennady 1963.94
6 Black Win Stulova Kristina 1832.87
7 Black Loss Oborina Anastasja 2466.39
8 White Loss Kryuchok Roman 2551.82
9 Black Loss Bovkonyuk Pavel 1888.38
Team Championship of Podyuga
Date 2012-04-25 Rating 2134.10
Round Color Result Opponent
1 White Loss Oborina Anastasja 2467.24
2 Black Win Kurdina Olga 2361.36
3 Black Loss Lashko Kira 2377.13
4 White Loss Fedotov Denis 2296.15
5 Black Win Prokopets Tatyana 1974.33
6 Black Win Shabanova Darya 1996.14
7 White Win Semenov Oleg 2096.62
8 White Loss Merkulov Artyom 2542.85
9 White Loss Kryuchok Roman 2553.43
Youth Russian Championship, groups A, B
Date 2012-03-30 Rating 2126.77
Round Color Result Opponent
1 Black Win Bovkonyuk Pavel 1880.02
2 White Win Glibin Aleksey 1944.93
3 White Draw Puh Alexander 2147.89
4 Black Loss Sumarokov Evgeny 2601.75
5 Black Loss Karpov Fyodor 2040.71
6 White Loss Smirnov Evgeny 2458.64
7 Black Loss Kryuchok Roman 2551.38
8 White Loss Semenov Oleg 2090.39
9 Black Loss Nogovitsin Alexander 2002.93
10 White Loss Merkulov Artyom 2538.97
11 Black Loss Spirichev Vladislav 2002.99
Podyuga Sbory
Date 2012-03-23 Rating 2126.65
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Semenov Oleg 2088.28
2 White Loss Prokopets Tatyana 1972.28
3 Black Win Karpov Fyodor 2038.64
4 Black Win Nogovitsin Alexander 2001.39
5 Black Win Shabanova Darya 1987.75
6 White Loss Kryuchok Roman 2550.96
8 White Win Oborina Anastasja 2468.31
9 Black Loss Kurdina Olga 2358.68
10 Black Loss Lashko Kira 2360.38
Podyuga Championship, High League
Date 2012-02-15 Rating 2125.47
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Kryuchok Roman 2546.64
2 White Loss Oborina Anastasja 2467.56
3 White Loss Kurdina Olga 2349.40
4 White Win Lashko Kira 2345.67
5 White Loss Fedotov Denis 2264.59
6 Black Win Savrasov Ruslan 2123.49
7 White Loss Romanov Sergey 2116.95
9 Black Win Merkulov Artyom 2538.74
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2012-01-06 Rating 2119.98
Round Color Result Opponent
5 Black Win Serebryannikova Anzhelika 1721.82
6 Black Win Prokopets Tatyana 1947.06
7 White Win Karpov Fyodor 2015.65
8 Black Win Shabanova Darya 1973.48
9 White Win Vohtomina Vladislava 1999.56
Podyuga Cup
Date 2011-11-21 Rating 2106.76
Round Color Result Opponent
1/4 White Loss Oborina Anastasja 2453.40
1/4 White Loss Oborina Anastasja 2453.40
1/8 White Loss Prokopets Tatyana 1928.78
1/8 White Win Prokopets Tatyana 1928.78
1/8 Black Win Prokopets Tatyana 1928.78
F5 Black Loss Lashko Kira 2315.32
F5 White Loss Fedotov Denis 2232.88
F5 Black Draw Belous Polina 1901.89
The 20th Open Russian Championship, First League
Date 2011-11-05 Rating 2104.42
Round Color Result Opponent
1 White Loss Tarasevich Stepan 2468.19
2 Black Win Shabanov Ruslan 1833.41
3 White Loss Poltaratsky Nikolay 2484.18
4 Black Win Semyonov Vladimir 2290.62
5 White Win Semenov Oleg 2060.78
6 White Loss Berezin Roman 2487.37
7 Black Loss Mikryukov Mikhail 2344.13
8 White Win Antonov Andrey 2040.25
9 White Loss Fedotov Denis 2227.21
10 Black Win Prokopets Tatyana 1922.05
11 White Loss Kachaev Denis 2411.94
Youth European Championship 2011
Date 2011-07-30 Rating 2078.78
Round Color Result Opponent
B1 Black Loss Merkulov Artyom 2586.39
B1 Black Win Karpov Fyodor 1981.41
B2 Black Win Karpov Fyodor 1981.41
B3 White Draw Lillemaa Argo 2056.12
B5 Black Win Staub Rain 1913.32
B10 Black Win Reimann Margus 1651.42
b6 Black Loss Kryuchok Roman 2493.21
Podyuga Sbory
Date 2011-07-10 Rating 2071.51
Round Color Result Opponent
1 Black Win Novikova Daria 1803.26
2 White Win Karpov Fyodor 1975.92
3 White Loss Oborina Anastasja 2404.57
5 Black Loss Krayeva Tatyana 2295.42
6 White Loss Nogovitsin Alexander 1968.76
7 White Win Kinozerov Kirill 1876.83
8 White Win Litvinova Alina 1979.08
9 Black Loss Pestereva Maria 2263.42
Team Championship
Date 2011-04-29 Rating 2045.98
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Kurdina Olga 2279.32
2 White Win Fedotov Denis 2164.91
3 White Win Belous Polina 1898.99
5 White Win Prokopets Tatyana 1844.62
6 White Loss Semenov Oleg 2022.19
7 Black Loss Sumarokova Aleksandra 2267.59
8 White Loss Merkulov Artyom 2591.96
9 Black Loss Kryuchok Roman 2459.06
10 White Loss Oborina Anastasja 2382.07
11 White Loss Lashko Kira 2243.74
11 Black Loss Kurdina Olga 2279.32
Championship of Konoshsky region
Date 2011-03-07 Rating 2029.89
Round Color Result Opponent
1 White Loss Merkulov Artyom 2592.59
2 White Loss Litvinova Yulia 2202.54
3 White Loss Semenov Oleg 2012.47
4 Black Win Prokopets Tatyana 1824.84
5 White Loss Savrasov Ruslan 2119.78
6 White Loss Nogovitsin Alexander 1936.12
7 White Win Belous Polina 1901.06
8 White Loss Lashko Kira 2217.26
9 Black Loss Oborina Anastasja 2366.15
Podyuga Cup
Date 2010-11-30 Rating 2018.32
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Kryuchok Roman 2400.82
2 Black Loss Kryuchok Roman 2400.82
The 19th Open Russian Championship, First League
Date 2010-11-06 Rating 2015.99
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Tarasevich Stepan 2460.60
2 Black Loss Komarov Sergey 1717.49
3 Black Win Karpov Fyodor 1910.83
4 White Win Lashko Kira 2163.59
5 Black Loss Sobolev Pavel 2244.51
6 Black Loss Tikhomirov Mikhail 2072.55
7 Black Loss Semenov Oleg 1998.53
8 Black Win Kinozerov Kirill 1855.18
9 Black Win Litvinova Alina 1946.79
10 Black Loss Bushkowski Ludwik 2161.97
11 Black Loss Nogovitsin Alexander 1898.30
Vladimir Open
Date 2010-08-17 Rating 2019.83
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Serdyukov Egor 2541.69
2 Black Loss Sirategyan Karen 2400.63
3 Black Win Polezhayev Aleksey 2001.13
4 White Loss Oborina Anastasja 2334.74
5 White Win Magdeev Igor 2110.24
6 White Loss Hõbemägi Martin 2254.08
7 Black Win Matsjuk Oksana 1455.31
8 White Win Savrasov Ruslan 2124.79
9 White Loss Merkulov Artyom 2560.52
Youth World Championship 2010
Date 2010-08-10 Rating 2019.19
Round Color Result Opponent
1 Black Win Ohanyan Hrant 1816.07
2 Black Win Petrosyan Azat 2151.15
3 White Loss Merkulov Artyom 2559.37
4 White Win Nersisyan Rafik 2011.29
SF1 Black Win Poghosyan Davit 1896.10
SF2 Black Loss Poghosyan Davit 1896.10
SF4 White Win Poghosyan Davit 1896.10
Podyuga Sbory
Date 2010-06-30 Rating 2009.28
Round Color Result Opponent
2 White Loss Kryuchok Roman 2381.75
4 White Loss Krayeva Tatyana 2278.22
5 Black Loss Sumarokova Aleksandra 2192.46
Russian Christmas Tournament - 2010
Date 2010-01-10 Rating 1978.20
Round Color Result Opponent
7 Black Win Lebedev Dmitry 1804.29
Youth European Championship 2009
Date 2009-07-09 Rating 1939.05
Round Color Result Opponent
1 Black Win Piddubny Oleksander 1560.00
2 Black Loss Hõbemägi Martin 2171.76
6 White Loss Serdyukov Egor 2531.88
Podyuga Sbory
Date 2009-06-21 Rating 1935.52
Round Color Result Opponent
2 White Win Oborina Anastasja 2239.21
3 Black Loss Romanov Sergey 2036.26
4 White Loss Sumarokova Aleksandra 2119.70
9 White Loss Pestereva Maria 2334.17
Youth World Championship 2008
Date 2008-08-10 Rating 1868.65
Round Color Result Opponent
C White Loss Hõbemägi Martin 2080.59
C White Loss Poghosyan Vahe 2039.58
C White Loss Kelk Rainer 1845.14
C Black Win Kaspirovich Maxim 1694.83
C Black Win Süüden Markus 1657.38
C Black Win Olumets Erko 1649.39
C Black Win Ruuda Reiko-Gregor 1671.84
C Black Win Joala Kazimir 1574.14
C Black Win Kängsepp Kristjan 1422.61
C Black Win Tammiste Artur 1422.61
C10 Black Loss Shlyundikov Alexander 1806.35
Podyuga Sbory
Date 2008-07-14 Rating 1864.01
Round Color Result Opponent
1 White Loss Rachitskaya Viktoria 2193.31
2 White Win Rachitsky Dmitry 1591.90
3 White Loss Belous Polina 1915.41
4 White Loss Bovkonyuk Pavel 1761.01
5 Black Win Falyova Svetlana 1551.13
7 White Loss Prokopyev Ruslan 1950.21
8 Black Win Karpov Fyodor 1801.11
Poduga New Year 2007
Date 2007-12-26 Rating 1848.54
Round Color Result Opponent
1 White Loss Oborina Anastasja 2130.26
2 Black Loss Buyanova Galina 1810.15
3 Black Win Popova Anna 1486.15
4 White Win Gabrilyan Viktoriya 1694.98
5 Black Win Serebryannikova Anzhelika 1659.50
6 Black Loss Merkulov Maxim 2186.51
7 Black Win Litvinova Alina 1757.11
Individual and Team Youth Sports School Championship
Date 2007-04-27 Rating 1824.95
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kurdina Olga 2039.01
2 Black Loss Prokopyeva Nadezhda 1872.32
4 White Loss Fedotova Yulia 1860.25
5 White Win Maurina Kristina 1449.86
6 Black Win Semenov Oleg 1753.51
7 White Loss Molotova Anastasja 1967.35
8 White Loss Litvinova Yulia 1950.72
9 White Win Buyanov Dmitry 1525.22