Karpov Fyodor, Russian Renju Association - Renju Rating

Karpov Fyodor

Place: Konosha, Russian Renju Association

Rating: 2293.89, Std: 132.65, Rank: 269

First game: 2008-07-14, Last game: 2024-02-04

Top rating: 2293.89 (2024-02-04)

Games: 337, Wins: 152, Draws: 17, Losses: 168

Gy1: 7, Gy2: 7, Gy5: 7

Lariks 2024
Date 2024-02-04 Rating 2293.89
Round Color Result Opponent
1 Black Win Makhina Alla 1595.42
2 White Win Marushev Ilya 1858.41
3 White Loss Savrasova Yulia 2575.57
4 Black Win Kazantsev Konstantin 2043.48
5 Black Win Danilin Fedor 1994.21
6 Black Loss Pinsky Alexander 2550.74
7 White Win Stulova Darya 2103.25
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 2238.69
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Bykov Dmitrii 1862.65
2 White Win Kurchitskii Dmitrii 1520.62
3 Black Win Prokopyev Andrei 1943.77
4 White Loss Porokhina Ekaterina 2103.44
5 White Win Kulin Maxim 1843.87
6 White Win Oborina Anastasja 2366.12
7 Black Win Metreveli Maksim 2288.44
World Championship BT
Date 2017-08-12 Rating 2235.84
Round Color Result Opponent
1 Black Win Hõbemägi Martin 2622.71
2 White Draw Chang Ming-Jun 1812.99
3 Black Loss Chen Ko-Han 2568.28
4 White Loss Wai Chan Keong 2653.71
5 Black Loss Jonsson Peter 2282.29
6 Black Win Tatsutomi Hiroyuki 2054.49
7 White Loss Tachi Masaya 2510.98
8 White Win Kuo Sheng-Pin 1841.24
9 White Win Tao Tao 1842.26
Youth European Championship
Date 2017-05-04 Rating 2233.04
Round Color Result Opponent
AB1 Black Win Heidmets Mark 2094.93
AB2 Black Draw Lavrik-Karmazin Maksim 2385.87
AB3 Black Loss Mesila Villem 2566.54
AB4 Black Loss Kolk Kuno 2285.63
AB5 Black Win Paizis Manolis 1753.13
AB6 Black Win Lõhmus Kristofer 2293.06
AB7 White Win Ponezhin Gennady 2194.49
AB8 White Win Topkin Georg-Romet 2435.09
AB9 White Draw Fedotov Denis 2564.94
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 2210.37
Round Color Result Opponent
1 Black Win Serebryannikova Darya 1855.70
2 White Loss Matushkina Ksenia 2181.33
3 White Win Prokopyev Ruslan 2036.62
4 Black Win Stulova Darya 2112.83
5 White Loss Shabanov Ruslan 2126.06
6 Black Win Stulova Kristina 2136.53
7 White Loss Maximov Nikolay 2209.24
Youth World Championship
Date 2016-08-13 Rating 2188.37
Round Color Result Opponent
A1 White Loss Shabanov Ruslan 2111.22
A2 White Win Tiivel Siim 1940.56
A3 White Win Kallikorm Kevin Kaido 1894.11
A4 Black Loss Metreveli Maksim 2191.01
A5 Black Draw Glibin Aleksey 2119.17
A6 White Loss Lõhmus Kristofer 2247.86
A7 White Win Piik Sander 2083.98
A8 Black Win Yusupmurzin Danila 2191.55
A9 Black Loss Rahumägi Brenet 2309.46
A10 Black Win Orlov Maxim 2130.04
A11 White Loss Danilin Ivan 2450.84
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 2186.66
Round Color Result Opponent
1 White Win Kozhevin Dmitry 1757.65
2 Black Win Stoyanov Kirill 2085.95
3 White Win Kryuchok Roman 2575.74
4 Black Loss Semenov Oleg 2376.97
5 Black Win Stulova Veronika 1921.37
6 Black Loss Lashko Kira 2487.37
7 Black Draw Stulova Kristina 2109.42
8 White Loss Oborina Anastasja 2380.01
9 White Win Kuznetsov Artem 1853.57
Youth Russian Championship, group A,D
Date 2016-03-30 Rating 2164.88
Round Color Result Opponent
1 Black Draw Glibin Aleksey 2103.11
2 Black Loss Lashko Kira 2498.00
3 White Win Kozlova Viktoriia 1989.40
4 White Loss Semenov Oleg 2362.36
6 Black Win Nogovitsin Alexander 1972.40
7 Black Loss Vostryakov Alexey 2259.30
8 White Loss Oborina Anastasja 2373.20
9 White Win Kurdina Olga 2337.56
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2016-03-07 Rating 2160.42
Round Color Result Opponent
1 White Win Stulova Darya 2107.87
2 Black Win Lapin Ivan 1910.96
3 Black Loss Lashko Kira 2497.55
4 White Win Shabanov Ruslan 2096.88
5 White Win Yusupmurzin Danila 2169.08
6 Black Loss Fedotov Denis 2545.34
7 White Loss Ponezhin Gennady 2152.22
8 Black Loss Stulova Kristina 2086.48
9 Black Loss Matushkina Ksenia 2158.81
1st Team Renju Cup of General Consul of Japan in St. Petersburg
Date 2016-01-10 Rating 2150.67
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kozhin Mikhail 2680.38
2 Black Loss Fedotov Denis 2529.67
4 Black Win Muugamae Eric 1845.56
5 White Win Kõlar Karl-Ustav 2020.94
6 Black Loss Taiblin Yuriy 2437.84
7 Black Loss Arevkov Maxim 2392.26
8 White Loss Berezin Roman 2472.81
9 Black Loss Rumyantseva Ekaterina 2050.67
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 2150.12
Round Color Result Opponent
1 Black Win Prokopyev Andrei 1833.53
2 White Win Molotova Anastasja 2048.70
3 White Loss Semenov Oleg 2348.58
4 Black Win Stoyanov Egor 1799.66
5 Black Win Yusupmurzina Darya 2037.33
6 White Draw Sumarokova Aleksandra 2349.84
7 Black Draw Sorokina Oksana 2427.34
8 Black Win Pestereva Maria 2248.50
Open Swedish Team Championship
Date 2015-11-15 Rating 2137.11
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Ikla Markus 2112.85
2 White Loss Nyberg Bengt 2005.55
4 Black Win Widman Linnea 1981.11
5 White Win Möller Andrus 1781.44
F1 Black Win Nyberg Bengt 2005.55
F2 White Loss Sandstrom Richard 2315.10
F3 White Loss Jonsson Peter 2354.46
World Championship BT
Date 2015-08-12 Rating 2119.78
Round Color Result Opponent
1 White Loss Huang Yen-Hua 2431.71
2 White Loss Jonsson Peter 2352.56
3 White Loss Tachi Masaya 2452.68
4 White Loss Huang Xiuyi 2159.18
6 Black Win Stoyanova Anastasiya 1777.79
7 Black Loss Balabhai Viktor 2432.64
8 Black Win Lapin Ivan 1889.19
9 Black Loss Rumyantseva Ekaterina 2057.97
Youth European Championship
Date 2015-05-04 Rating 2111.35
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Kilinclar Alkin 1651.37
B2 Black Loss Shabanov Ruslan 2058.87
B3 White Win Muugamae Eric 1793.33
B4 Black Win Dyachkov Nikita 2152.51
B5 Black Loss Kolk Kuno 2291.88
B6 Black Loss Topkin Georg-Romet 2282.90
B7 Black Loss Metreveli Maksim 2108.47
B8 Black Win Yilmaz Oguzhan 1616.54
B9 Black Win Dincer Emre 1681.82
Youth Russian Championship, group B
Date 2015-03-28 Rating 2110.19
Round Color Result Opponent
1 White Loss Semenov Oleg 2319.06
2 White Win Suhanov Arkadyi 1935.85
3 Black Win Lapin Ivan 1874.85
4 White Draw Vostryakov Alexey 2245.64
5 White Draw Yusupmurzin Danila 2092.50
6 White Loss Shlyundikov Alexander 1985.27
7 Black Win Utkin Dmitryi 1793.41
8 White Draw Lavrik-Karmazin Maksim 2231.78
9 Black Loss Fedotov Denis 2462.63
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 2108.16
Round Color Result Opponent
1 White Loss Lapin Ivan 1868.51
2 Black Loss Prokopyev Ruslan 2047.71
3 White Loss Metreveli Maksim 2085.45
4 Black Win Yusupmurzin Danila 2076.91
5 White Loss Molotova Anastasja 2075.18
5 Black Win Molotova Anastasja 2075.18
6 White Loss Mikryukov Mikhail 2315.89
8 Black Win Kuzmina Alexandra 1914.32
Youth World Championship
Date 2014-08-13 Rating 2121.21
Round Color Result Opponent
B1 Black Loss Yuan Jiayin 2342.83
B2 Black Loss Heidmets Mark 2077.20
B3 White Win Lapin Ivan 1847.32
B4 White Win Holtsman Kris 2010.41
B5 White Win Shabanov Ruslan 2030.74
B6 Black Win Yusupmurzin Danila 2037.99
B7 White Win Ponezhin Gennady 2147.12
B8 Black Loss Yin Zhouhao 2333.78
B9 Black Draw Fedotov Denis 2434.92
Karepa Open Yamaguchi
Date 2014-08-01 Rating 2121.25
Round Color Result Opponent
1 Black Win Väljataga Paul 2318.40
2 Black Loss Berg Brigite-Christine 1768.72
3 Black Win Popova Daria 1825.03
4 Black Loss Ikla Markus 2095.91
5 Black Loss Kolk Kuno 2243.62
6 Black Win Tsehanovich Valeria 1841.06
7 White Win Stulova Darya 2105.88
Karepa Open Taraguchi
Date 2014-07-30 Rating 2121.29
Round Color Result Opponent
1 White Win Murumaa Mathias 1693.74
2 Black Loss Kryuchok Roman 2555.54
3 Black Win Piik Sander 1944.61
4 White Loss Holtsman Kris 2011.50
5 Black Loss Kurdina Olga 2400.19
6 White Win Narva Mart 1870.04
7 White Draw Lashko Kira 2409.13
Youth Russian Championship,groups A,B
Date 2014-03-29 Rating 2123.71
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kryuchok Roman 2565.56
2 Black Loss Semenov Oleg 2234.77
4 White Win Lavrik-Karmazin Maksim 2171.19
5 Black Loss Yusupmurzin Danila 2000.90
6 White Win Postnikov Fedor 2053.19
7 White Loss Fedotov Denis 2426.66
8 White Win Nogovitsin Alexander 2038.64
9 Black Win Lapin Ivan 1848.40
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2014-03-09 Rating 2123.69
Round Color Result Opponent
1 Black Win Hodzinskaya Zhanna 1738.90
2 Black Loss Fedotov Denis 2424.82
3 Black Win Tarabrina Elizaveta 1787.68
4 Black Win Lapin Ivan 1849.90
5 Black Loss Stulova Darya 2100.63
6 Black Loss Semenov Oleg 2230.10
7 White Loss Vohtomina Vladislava 2057.03
8 Black Win Yurina Lyudmila 1560.27
Lariks 2014
Date 2014-02-02 Rating 2126.76
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Golomaryov Anthony 2452.39
3 White Loss Kryuchok Roman 2575.01
4 Black Loss Narva Mai 2137.24
5 Black Win Lõhmus Kristofer 2099.35
6 Black Win Sumarokova Aleksandra 2295.22
7 White Loss Kawamura Norihiko 2619.97
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 2128.30
Round Color Result Opponent
1 Black Win Naumov Egor 1839.23
2 White Win Sumarokova Aleksandra 2291.50
3 Black Win Kuzmina Alexandra 1847.50
4 Black Win Novozhilova Polina 1819.33
5 Black Loss Stulova Darya 2098.88
6 Black Win Mikryukov Mikhail 2303.33
7 Black Win Dyachkov Nikita 2057.61
8 White Win Semenov Oleg 2214.94
Youth Championship of Arkhangelsk region, groups A, B, D,E
Date 2013-07-28 Rating 2108.46
Round Color Result Opponent
1 Black Win Novikova Daria 1856.83
2 White Loss Krayeva Tatyana 2300.98
3 Black Win Kinozerov Kirill 1939.15
4 White Loss Oborina Anastasja 2388.21
5 White Win Strezhnev Mikhail 1857.62
6 Black Loss Kurdina Olga 2399.18
7 Black Win Stulova Kristina 1933.71
9 Black Win Shiryaevskaya Daria 2041.45
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2013-01-06 Rating 2072.08
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Kryuchok Roman 2538.84
2 Black Loss Savrasov Ruslan 2150.76
3 Black Win Potapov Maxim 1911.97
4 White Win Vohtomina Vladislava 2036.22
5 White Loss Spirichev Vladislav 1997.39
6 White Win Makhina Alla 1802.13
7 White Loss Prokopyev Ruslan 2026.71
8 White Win Evdokimova Ksenija 1892.80
9 White Win Kinozerov Kirill 1933.40
Youth World Championship
Date 2012-08-15 Rating 2047.80
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Kolk Kuno 2077.86
B2 Black Loss Lillemaa Argo 2177.83
B3 Black Loss Spirichev Vladislav 2005.65
B4 Black Draw Rahumägi Brenet 1964.90
B5 Black Loss Yakushkin Nikolay 1911.85
B7 White Win Nogovitsin Alexander 1999.01
B8 Black Loss Kryuchok Roman 2526.72
B9 White Loss Hõbemägi Martin 2482.57
B10 White Loss Semenov Oleg 2107.07
B11 Black Win Vostryakov Alexey 2134.37
Podyuga Sbory Yamaguchi
Date 2012-07-27 Rating 2045.50
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Oborina Anastasja 2431.67
2 Black Win Makhina Alla 1793.62
3 Black Loss Sumarokova Aleksandra 2277.48
4 White Loss Spirichev Vladislav 2003.34
5 Black Win Evdokimova Ksenija 1868.30
7 White Win Fedotov Denis 2304.20
8 White Win Pestereva Maria 2256.58
9 Black Win Vostryakov Alexey 2132.13
Youth Championshipof Arkhangelsk region, groups A,B,D,E
Date 2012-06-28 Rating 2038.12
Round Color Result Opponent
1 White Win Shiryaevskaya Daria 1948.78
2 Black Loss Lashko Kira 2371.70
3 Black Win Kaspirovich Maxim 1662.89
4 Black Loss Prokopyev Ruslan 2014.78
5 White Win Spirichev Vladislav 1998.32
6 White Loss Kurdina Olga 2343.97
7 White Loss Strezhnev Mikhail 1829.95
8 Black Loss Ponezhin Gennady 1981.80
9 White Loss Bovkonyuk Pavel 1878.82
Championship of Konoshsky region
Date 2012-05-20 Rating 2033.85
Round Color Result Opponent
3 Black Loss Semenov Oleg 2091.19
4 Black Win Nogovitsin Alexander 1990.65
6 White Win Kurdina Olga 2339.58
7 Black Loss Merkulov Artyom 2524.79
8 White Loss Fedotov Denis 2282.14
Youth Russian Championship, groups A, B
Date 2012-03-30 Rating 2025.90
Round Color Result Opponent
1 Black Win Glibin Aleksey 1952.90
2 Black Loss Puh Alexander 2111.18
3 Black Loss Sumarokov Evgeny 2570.14
4 White Loss Smirnov Evgeny 2432.22
5 White Win Vostryakov Alexey 2111.82
6 Black Loss Kryuchok Roman 2521.11
7 White Win Semenov Oleg 2079.08
8 Black Loss Nogovitsin Alexander 1988.14
9 White Loss Merkulov Artyom 2519.55
10 Black Win Spirichev Vladislav 1993.39
11 White Win Bovkonyuk Pavel 1869.58
Podyuga Sbory
Date 2012-03-23 Rating 2024.21
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kurdina Olga 2333.78
2 White Loss Lashko Kira 2334.74
3 White Loss Vostryakov Alexey 2111.41
4 White Win Semenov Oleg 2077.32
5 Black Win Prokopets Tatyana 1956.57
7 Black Win Nogovitsin Alexander 1986.96
8 White Loss Stulova Darya 1982.94
9 White Loss Kryuchok Roman 2520.56
10 White Loss Merkulov Artyom 2519.19
11 Black Loss Oborina Anastasja 2435.77
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2012-01-06 Rating 2005.52
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Merkulov Artyom 2525.72
2 Black Loss Semenov Oleg 2061.93
3 White Win Stulova Kristina 1805.64
4 Black Win Makhina Alla 1786.71
5 Black Win Bovkonyuk Pavel 1866.27
6 White Loss Romanov Sergey 2096.01
7 Black Loss Vostryakov Alexey 2103.47
8 White Draw Nogovitsin Alexander 1983.03
Podyuga Cup
Date 2011-11-21 Rating 1995.94
Round Color Result Opponent
1/8 White Loss Kurdina Olga 2307.80
1/8 White Loss Kurdina Olga 2307.80
The 20th Open Russian Championship, First League
Date 2011-11-05 Rating 1992.95
Round Color Result Opponent
1 White Loss Filinov Vladimir 2484.33
2 White Win Ponezhin Gennady 1879.55
3 White Loss Kryuchok Roman 2496.38
4 Black Win Fedotov Denis 2213.79
5 White Loss Kachaev Denis 2390.86
6 Black Win Shabanov Ruslan 1841.09
7 Black Loss Lashko Kira 2287.14
8 White Loss Semyonov Vladimir 2292.68
9 White Loss Prokopets Tatyana 1916.91
10 Black Win Bovkonyuk Pavel 1861.07
11 Black Loss Makhina Alla 1790.41
Youth European Championship
Date 2011-07-30 Rating 1975.64
Round Color Result Opponent
B1 White Loss Vostryakov Alexey 2067.91
B1 White Draw Lillemaa Argo 2058.02
B2 White Loss Vostryakov Alexey 2067.91
B3 Black Loss Staub Rain 1903.93
B4 Black Loss Kryuchok Roman 2469.14
B6 Black Win Shlyundikov Alexander 1876.48
B7 Black Win Rahumägi Brenet 1922.69
B8 Black Win Reimann Margus 1644.48
B10 White Loss Merkulov Artyom 2554.72
B11 White Win Semenov Oleg 2036.99
b5 White Win Nogovitsin Alexander 1960.07
Podyuga Sbory
Date 2011-07-10 Rating 1971.12
Round Color Result Opponent
2 Black Loss Vostryakov Alexey 2062.00
3 Black Loss Shiryaevskaya Daria 1961.08
4 Black Win Stulova Kristina 1774.68
5 Black Win Dynin Ilja 1705.68
6 White Loss Litvinova Alina 1954.74
7 Black Win Serebryannikova Darya 1705.74
8 Black Win Vohtomina Vladislava 1989.09
9 Black Loss Sumarokova Aleksandra 2255.59
Championship of Konoshsky region
Date 2011-03-07 Rating 1947.03
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kurdina Olga 2259.87
2 White Win Belous Polina 1895.49
3 White Loss Kryuchok Roman 2422.30
4 White Win Semenov Oleg 2009.72
5 Black Loss Lashko Kira 2200.60
6 Black Loss Sumarokova Aleksandra 2230.15
7 White Win Prokopets Tatyana 1842.89
8 White Loss Oborina Anastasja 2349.33
9 White Loss Merkulov Artyom 2559.38
The 19th Open Russian Championship, First League
Date 2010-11-06 Rating 1917.46
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Taiblin Yuriy 2409.21
2 White Loss Salnikova Nonna 2262.12
3 White Loss Vostryakov Alexey 2013.37
4 Black Win Semenov Oleg 1995.70
5 Black Loss Litvinova Alina 1930.21
6 Black Loss Lashko Kira 2151.43
7 White Draw Nogovitsin Alexander 1899.85
8 Black Loss Komarov Sergey 1711.04
9 Black Win Kinozerov Kirill 1861.80
10 Black Loss Semyonov Vladimir 2313.05
11 White Loss Kryuchok Roman 2386.03
Podyuga Sbory
Date 2010-06-30 Rating 1896.92
Round Color Result Opponent
4 Black Loss Oborina Anastasja 2306.25
6 Black Loss Fedotov Denis 2075.28
10 Black Loss Kryuchok Roman 2373.32
Christmas Tournament
Date 2009-01-07 Rating 1827.55
Round Color Result Opponent
1 White Loss Ryabov Alexandr 2480.88
2 White Win Kutilova Anastasia 1387.48
3 White Loss Gorokhov Dmitry 2019.52
4 Black Loss Mezhieva Taisia 1674.63
5 Black Loss Petuhov Vladimir 1536.27
6 White Win Nogovitsin Alexander 1786.78
7 Black Win Zaitsev Maxim 1409.90
8 Black Win Trefilova Alyona 1690.59
9 White Loss Litvinova Alina 1860.42
Podyuga Sbory
Date 2008-07-14 Rating 1822.69
Round Color Result Opponent
1 Black Win Rachitsky Dmitry 1617.99
2 Black Loss Rachitskaya Viktoria 2184.76
3 White Loss Prokopyev Ruslan 1938.41
4 Black Loss Serebryannikova Anzhelika 1697.39
5 Black Win Lashko Kira 1803.55
6 White Win Bovkonyuk Pavel 1772.56
7 White Loss Buyanova Galina 1811.57
8 White Loss Vostryakov Alexey 1877.67
9 Black Win Stulova Kristina 1704.25