Yudina Polina, Russian Renju Association - Renju Rating

Yudina Polina

Place: Konosha, Russian Renju Association

Rating: 1888.31, Std: 98.71, Rank: 880

First game: 2017-12-15, Last game: 2023-07-25

Top rating: 1990.01 (2022-03-30)

Games: 277, Wins: 134, Draws: 1, Losses: 142

Gy1: 17, Gy2: 63, Gy5: 214

Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2023-07-25 Rating 1888.31
Round Color Result Opponent
C1 Black Win Pakholkov Stepan 1519.83
C2 White Loss Noskov Pavel 2120.39
C3 Black Win Letovaltsev Metvei 1804.52
C4 Black Loss Mikryukov Sergey 2282.68
C5 Black Win Nikolaev Mikhail 1783.55
C6 White Loss Kazantsev Konstantin 2094.77
C7 Black Loss Potapov Stepan 2025.94
C8 Black Loss Ozerov Denis 1874.64
C9 Black Win Popovich Anastasia 1412.96
World Renju Youth Cup 2023 (online) FGH Group
Date 2023-07-18 Rating 1888.68
Round Color Result Opponent
1 White Loss Vostriakova Yulia 1965.23
2 White Loss Nikitina Darina 1863.45
3 Black Loss Lei Chi Weng 1716.77
4 Black Win Albo Iris Amelii 1632.01
5 Black Win Aligizaki Angelika 1613.71
6 Black Loss Shangina Alexandra 1969.52
8 Black Win Gerasimovskaja Nina 1631.48
9 White Loss Simanovskaia Anastasia 2000.59
The tournament of Arkhangelsk region
Date 2023-04-23 Rating 1910.73
Round Color Result Opponent
1A White Loss Potapov Stepan 2004.97
2A Black Win Churkina Elizaveta 1619.98
3A Black Win Zolotarev Konstantin 1866.82
4A Black Win Zolotarev Artem 1590.67
5A Black Loss Kazantsev Konstantin 2064.08
6A White Win Zvezdina Nataliya 1849.32
7A White Win Nikolaev Mikhail 1802.44
8A Black Loss Vereshagin Dmitrii 1818.88
9A White Loss Letovaltsev Metvei 1797.67
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2023-01-05 Rating 1943.87
Round Color Result Opponent
W1 White Loss Porokhina Ekaterina 2370.94
W2 White Win Shangina Alexandra 1985.78
W3 Black Loss Fokicheva Anna 2235.21
W4 White Loss Nikitina Darina 1870.00
W5 Black Win Zvezdina Nataliya 1845.36
W6 White Win Vostriakova Yulia 1947.94
W6 White Loss Matushkina Ksenia 2273.05
Poduga Cup 2022
Date 2022-11-22 Rating 1955.15
Round Color Result Opponent
1.1 Black Loss Sidorov Mikhail 2364.04
1.2 Black Loss Sidorov Mikhail 2364.04
European Championship 2022
Date 2022-08-06 Rating 1984.90
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Mesila Villem 2675.74
2 White Loss Kirkan Alp Ali 2255.90
3 Black Win Chernetsova Ekaterina 1856.80
4 Black Loss Savvateev Mikhail 2080.78
5 White Win Linich Anastasia 1979.61
6 Black Loss Kaan Aslan İbrahim 2322.80
7 Black Loss Startsev Maksim 2203.45
8 Black Win Vostriakova Yulia 1971.04
9 White Loss Metreveli Maksim 2376.40
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-07-26 Rating 1987.56
Round Color Result Opponent
CG1 White Win Zolotarev Konstantin 1837.79
CG2 White Loss Startsev Maksim 2202.17
CG3 White Win Vostriakova Yulia 1972.92
CG4 White Loss Buslakova Anastasja 2048.34
CG5 Black Win Potapov Stepan 1934.91
CG6 Black Win Kazantsev Konstantin 2007.28
CG7 Black Win Letovaltsev Metvei 1753.00
CG8 Black Win Noskov Pavel 2120.18
CG9 White Loss Simanovskaia Anastasia 1991.01
CG10 Black Loss Sokolov Artem 1517.07
World Renju Youth Cup 2022 (online) H Group
Date 2022-07-18 Rating 1989.02
Round Color Result Opponent
1 White Win Hu Xinyi 1890.35
2 White Win Li Yi Xuan 1819.92
3 Black Win Lou Lok Iao 1897.05
4 Black Loss Yu Xiaomi 2140.99
5 White Loss Wu Hongyi 2144.40
6 White Win Wang Haoyan 1990.35
7 Black Win Hu Yihan 1917.27
8 Black Win Bian Yuchen 2096.48
9 White Loss Zhang Xinqi 2040.36
The tournament of Arkhangelsk region, group D,G
Date 2022-04-24 Rating 1989.88
Round Color Result Opponent
1 Black Win Afanasiev Maksim 1562.44
2 White Loss Buslakova Anastasja 2045.53
3 White Loss Mikryukov Sergey 2226.65
4 White Win Simanovskaia Anastasia 1984.48
5 Black Loss Nikitina Darina 1913.07
6 Black Win Ershov Artem 1509.25
7 White Win Ozerov Denis 1834.95
8 Black Win Afanasiev Maksim 1562.44
9 Black Win Zvezdina Nataliya 1825.26
Youth Russian Championship
Date 2022-03-30 Rating 1990.01
Round Color Result Opponent
H1 Black Win Voronina Daria 1854.82
H2 Black Win Bova Aleksandra 1624.42
H3 Black Win Nikitina Darina 1912.32
H4 Black Win Chernetsova Ekaterina 1842.37
H5 Black Win Ozerova Marina 1619.17
H6 White Win Voronina Daria 1854.82
H7 Black Win Bova Aleksandra 1624.42
H8 Black Win Nikitina Darina 1912.32
Youth Championship of Konosha region
Date 2022-03-13 Rating 1986.25
Round Color Result Opponent
HD1 Black Win Birichevskaya Darina 1554.37
HD2 Black Win Ozerova Marina 1620.52
HD3 Black Win Potapov Stepan 1918.12
HD4 Black Loss Mikryukov Sergey 2215.91
HD5 White Win Zolotarev Konstantin 1803.63
HD6 Black Win Porokhina Natalya 1710.34
HD7 Black Win Bova Aleksandra 1623.64
HD8 Black Win Zolotarev Artem 1588.05
Hello School 2021
Date 2021-10-17 Rating 1937.33
Round Color Result Opponent
1 White Loss Startsev Maksim 2130.75
2 White Loss Strakulia Lev 2007.92
3 White Loss Gershman Artem 2003.08
4 White Loss Noskov Pavel 2067.24
5 Black Win Kazantsev Konstantin 1944.71
6 Black Win Novichkova Viktoriia 1716.79
7 White Loss Mikryukov Sergey 2163.72
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-07-24 Rating 1917.15
Round Color Result Opponent
H41 Black Win Porokhina Natalya 1650.21
H42 Black Win Porokhina Natalya 1650.21
World Renju Youth Cup 2021 (online) H Group
Date 2021-07-16 Rating 1914.94
Round Color Result Opponent
1 Black Win Pukk Laura 1507.64
2 Black Win Meng Sitong 1857.08
3 Black Loss Yu Changxuan 2179.88
4 White Loss Liu Shuzheng 2099.45
5 Black Loss Buslakova Anastasja 2026.11
6 Black Loss Voronina Daria 1899.62
7 White Loss Gong Yixuan 1735.30
8 Black Loss Nikitina Darina 1900.17
9 White Win Zvezdina Nataliya 1782.11
Moscow Open Youth 2021
Date 2021-04-25 Rating 1908.09
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Birichevskaya Darina 1542.27
B2 White Loss Nikitina Darina 1879.12
B3 Black Win Belozerov Timofei 1713.43
B4 White Win Letovaltsev Metvei 1741.66
B5 White Loss Vislovich Vladislav 2102.68
Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 1906.37
Round Color Result Opponent
H1 White Win Nikitina Darina 1872.13
H2 White Loss Belova Polina 1999.97
H3 Black Win Minkina Yuliya 1702.67
H4 Black Loss Buslakova Anastasja 2044.19
H5 White Draw Simanovskaia Anastasia 1979.40
H6 White Win Kolchurina Anastasia 1741.52
H7 White Win Minkina Elena 1513.98
H8 White Loss Zvezdina Nataliya 1772.90
H9 White Loss Litvak Sofia 1890.97
H10 Black Win Ozerova Marina 1624.54
H11 Black Win Chernetsova Ekaterina 1746.45
Youth Championship of Konosha region
Date 2021-03-21 Rating 1906.05
Round Color Result Opponent
H1 Black Win Zhukova Kseniia 1461.04
H2 Black Win Porokhina Natalya 1615.12
H3 Black Loss Buslakova Anastasja 2043.48
H4 White Loss Simanovskaia Anastasia 1981.26
H5 White Win Ozerova Marina 1625.49
H6 White Loss Zvezdina Nataliya 1772.97
H7 White Win Nikitina Darina 1869.00
Poduga Cup 2020
Date 2021-02-07 Rating 1907.08
Round Color Result Opponent
1.1 White Loss Sidorov Mikhail 2253.97
1.2 White Loss Sidorov Mikhail 2253.97
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 1908.76
Round Color Result Opponent
W1 Black Win Minkina Yuliya 1700.15
W1 Black Loss Porokhina Ekaterina 2247.50
W2 White Loss Buslakova Anastasja 2033.50
W3 White Loss Yusupmurzina Darya 2480.61
W4 White Loss Savrasova Yulia 2546.79
W5 White Loss Popova Maria 1804.95
W6 White Win Minkina Elena 1528.90
W7 White Loss Vostriakova Yulia 1830.77
3rd Anji World Renju Open, online, Group B
Date 2020-12-06 Rating 1915.08
Round Color Result Opponent
1 White Win Pukk Martin 1771.05
2 White Win Popova Maria 1804.06
3 White Loss Lee Chi Son 2093.04
4 White Win Cheok Fong Lao 1737.72
5 White Loss Startsev Maksim 2064.38
6 White Win Un Chi Chon 1789.94
7 White Win Chu Ut Ieng 1981.21
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 1917.02
Round Color Result Opponent
H1 White Win Minkina Yuliya 1701.07
H2 White Win Birichevskaya Darina 1539.98
H3 Black Win Bova Aleksandra 1554.63
H4 White Win Minkina Elena 1543.72
H5 Black Loss Buslakova Anastasja 2020.56
H6 White Win Simanovskaia Anastasia 1966.47
H7 White Win Stulova Alisa 1843.61
H9 White Loss Nikitina Darina 1813.93
H10 Black Win Zvezdina Nataliya 1756.89
H11 White Win Porokhina Natalya 1594.73
H12 White Win Zhukova Kseniia 1460.36
H13 White Win Ozerova Marina 1648.29
World Renju Youth Cup 2020, H Group
Date 2020-08-06 Rating 1911.29
Round Color Result Opponent
1 Black Win Buslakova Anastasja 1995.01
2 White Loss Zhang Muyi 2249.46
3 White Loss Wong Hio Kei 1977.09
4 Black Win Leong Chi Mei 1665.34
5 Black Win Chong Man Nok 1808.33
6 White Win Lao Chi Ieng 2050.21
7 White Loss Liu Minyi 2099.56
8 White Win Popova Maria 1785.36
9 Black Win Lam Ian Cheng 1916.24
Youth Championship of Konoshky region
Date 2020-03-15 Rating 1871.98
Round Color Result Opponent
H11 Black Win Simanovskaia Anastasia 1894.06
H12 White Loss Simanovskaia Anastasia 1894.06
H21 Black Win Zhukova Kseniia 1444.11
H22 Black Win Zhukova Kseniia 1444.11
H31 Black Win Nikitina Darina 1785.97
H32 White Win Nikitina Darina 1785.97
H41 Black Win Zvezdina Nataliya 1637.65
H42 Black Win Zvezdina Nataliya 1637.65
H51 White Loss Buslakova Anastasja 1969.31
H52 Black Loss Buslakova Anastasja 1969.31
H61 White Loss Volskaya Darya 1936.26
H62 White Win Volskaya Darya 1936.26
H71 Black Win Stulova Alisa 1790.75
H72 Black Win Stulova Alisa 1790.75
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 1839.84
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Stoyanov Egor 2173.33
2 Black Loss Prokopyev Andrei 2066.10
3 Black Loss Stulova Alisa 1782.53
4 Black Win Nikolaev Mikhail 1693.23
5 White Loss Sidorov Mikhail 2132.17
6 Black Win Simanovskaia Anastasia 1846.00
7 Black Loss Fokichev Egor 1972.35
New year tournament
Date 2019-12-15 Rating 1832.10
Round Color Result Opponent
1 White Loss Bykov Dmitrii 1843.04
2 Black Win Shabanov Ivan 1760.92
3 Black Win Buslakova Darya 1843.95
4 Black Loss Makhina Alla 1747.90
5 Black Win Kulin Maxim 1840.79
6 Black Win Barinov Rendom 1885.98
7 Black Loss Makhin Matvei 1875.45
8 White Loss Buslakova Anastasja 1938.05
9 Black Loss Noskov Pavel 1950.62
Poduga Cup 2019
Date 2019-11-20 Rating 1823.04
Round Color Result Opponent
1.1 Black Loss Sidorov Mikhail 2113.73
1.2 Black Loss Sidorov Mikhail 2113.73
Youth European Championship 2019
Date 2019-07-10 Rating 1779.51
Round Color Result Opponent
H1 Black Win Karba Karoliina 1676.75
H2 White Win Sonina Vladislava 1918.57
H3 Black Loss Tolstoguzova Daria 2172.90
H5 Black Loss Churikova Daria 1896.62
H6 White Loss Buslakova Anastasja 1855.91
H6 White Win Karba Kertu 1414.07
H8 White Loss Makarova Daria 1843.72
H9 White Loss Vostriakova Yulia 1838.88
H10 Black Win Petrova Mariia 2030.35
H11 White Win Simanovskaia Anastasia 1785.17
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 1772.81
Round Color Result Opponent
2DH White Win Stulova Alisa 1765.24
3DH Black Win Noskov Pavel 1912.58
4DH Black Loss Simanovskaia Anastasia 1780.15
5DH White Loss Startsev Maksim 1948.34
8DH White Loss Buslakova Anastasja 1851.32
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 1736.45
Round Color Result Opponent
H1 White Loss Sonina Vladislava 1901.88
H2 White Loss Tolstoguzova Daria 2145.74
H3 Black Win Makarova Daria 1837.71
H4 White Loss Belova Polina 1889.51
H5 White Loss Simanovskaia Anastasia 1745.79
H6 Black Loss Popova Maria 1659.44
H7 White Win Buslakova Anastasja 1838.07
H8 White Win Bykova Ylia 1483.90
H9 White Loss Vostriakova Yulia 1827.82
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 1707.01
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Yudina Maria 2244.35
2 Black Win Kozhevin Dmitry 1857.12
3 White Loss Muugamae Eric 1961.12
4 White Loss Potapov Maxim 1910.67
5 Black Loss Noskov Pavel 1878.47
6 White Loss Pavlovskiy Egor 1699.13
7 Black Loss Buslakova Darya 1798.25
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 1698.08
Round Color Result Opponent
1.1 White Loss Semenov Andrei 1717.44
1.2 Black Win Semenov Andrei 1717.44
1.3 Black Win Semenov Andrei 1717.44
2.1 White Loss Shevliakova Ekaterina 1692.99
2.2 White Win Shevliakova Ekaterina 1692.99
2.3 White Loss Shevliakova Ekaterina 1692.99
Youth World Championship 2018
Date 2018-08-05 Rating 1668.22
Round Color Result Opponent
H1 White Loss Zhang Yunshu 2273.81
H2 White Loss Wang Kemiao 2384.94
H3 Black Win Armutlu Nil Beril 1379.61
H4 Black Loss Zhu Jiayi 2347.45
H5 White Loss Vostriakova Yulia 1780.03
H6 White Loss Epifanova Alisa 1629.82
H7 Black Loss Wang Jiayi 2204.95
H8 Black Win Epifanova Alisa 1629.82
H9 Black Win Armutlu Nil Beril 1379.61
H10 White Loss Vostriakova Yulia 1780.03
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 1665.57
Round Color Result Opponent
1 White Loss Stoyanov Kirill 2123.97
2 Black Loss Sidorov Mikhail 1968.04
3 White Win Mikryukov Sergey 1702.99
4 White Loss Prokopyev Andrei 2003.59
5 Black Win Stulova Alisa 1740.10
7 Black Loss Shabanov Ivan 1736.56
8 White Win Kazantsev Konstantin 1712.61
9 Black Loss Buslakova Anastasja 1777.78
Youth Russian Championship, group C,F
Date 2018-03-30 Rating 1635.80
Round Color Result Opponent
1 White Loss Tolstoguzova Daria 2050.97
2 White Loss Fokicheva Anna 1841.78
3 Black Loss Shevliakova Ekaterina 1686.47
4 Black Loss Shestakova Valeria 1815.36
5 Black Win Vostriakova Yulia 1721.01
7 White Loss Porokhina Ekaterina 2127.36
8 White Loss Yusupmurzina Darya 2262.01
9 Black Loss Sonina Vladislava 1805.76
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 1620.80
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Shabanova Darya 2112.81
2 White Loss Prokopyev Andrei 1959.66
3 Black Loss Popova Daria 1854.08
4 White Win Simanovskaia Anastasia 1560.58
5 Black Loss Stoyanov Egor 1992.39
6 White Loss Semenov Andrei 1684.23
7 Black Loss Noskov Pavel 1789.51
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 1618.83
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Bykov Dmitrii 1888.60
2 Black Loss Kulina Daria 1688.75
3 Black Win Ivanov Andrei 1627.13
4 White Loss Semenov Andrei 1683.49
5 White Loss Makarova Daria 1732.40
6 Black Loss Startsev Maksim 1750.09
7 White Loss Turabov Egor 1452.75
8 Black Win Bykova Ylia 1504.76