Startsev Maksim, Russian Renju Association - Renju Rating

Startsev Maksim

Place: Konosha, Russian Renju Association

Rating: 2343.74, Std: 66.92, Rank: 254

First game: 2017-07-28, Last game: 2024-07-24

Top rating: 2343.74 (2024-07-24)

Games: 361, Wins: 211, Draws: 8, Losses: 142

Gy1: 70, Gy2: 141, Gy5: 300

Youth Championship of Arkhangelsk region Group BF
Date 2024-07-24 Rating 2343.74
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kuvaev Vyacheslav 2239.00
2 White Loss Pinsky Alexander 2633.68
3 White Win Vostriakova Yulia 1956.41
4 Black Win Fokichev Egor 2100.87
5 White Win Petrova Mariia 2361.40
6 Black Win Sidorov Mikhail 2380.88
7 Black Win Fokicheva Anna 2238.93
Youth Russian Championship Group C
Date 2024-03-30 Rating 2318.96
Round Color Result Opponent
1 White Loss Letovaltsev Metvei 1841.75
2 Black Win Kulkov Viktor 1649.98
3 Black Win Vershinin Ivan 1932.88
4 White Win Ivanov Ivan 1642.88
5 Black Loss Potapov Stepan 2059.83
6 Black Win Filipenkov Mikhail 1754.02
7 Black Win Zolotarev Konstantin 1943.08
8 White Loss Noskov Pavel 2158.52
9 Black Win Ozerov Denis 1905.32
Youth Championship of Konosha region
Date 2024-03-03 Rating 2319.51
Round Color Result Opponent
1 Black Win Zolotarev Konstantin 1937.57
2 White Win Porokhina Natalya 1931.97
3 Black Win Kazantsev Konstantin 2141.87
4 White Win Sidorov Mikhail 2387.58
5 White Win Rogozinsky Jaroslav 1791.08
6 White Win Porokhina Ekaterina 2399.41
7 White Win Potapov Stepan 2058.67
The 32nd Russian Championship, High League
Date 2024-02-25 Rating 2318.18
Round Color Result Opponent
1 White Loss Smirnov Evgeny 2623.54
2 Black Loss Nikonov Konstantin 2506.48
3 White Loss Burtsev Peter 2584.97
4 Black Loss Fedorkin Oleg 2562.32
5 White Loss Salnikov Pavel 2559.11
6 Black Loss Balabhai Viktor 2501.82
7 White Loss Pinsky Alexander 2631.94
8 Black Loss Lisyutin Alexander 2347.67
9 White Loss Makarov Pavel 2529.42
10 White Loss Kachaev Denis 2546.10
11 Black Loss Gromov Danila 2559.60
12 Black Loss Metreveli Maksim 2447.14
13 Black Loss Epifanov Dmitry 2622.02
14 Black Win Burtsev Nikolai 2472.36
15 White Draw Karasyov Maxim 2568.31
Lariks 2024
Date 2024-02-04 Rating 2318.68
Round Color Result Opponent
1 Black Win Romanov Alexander 1796.88
2 Black Win Danilin Fedor 2024.93
3 Black Draw Kazantsev Konstantin 2137.43
4 White Loss Dvoeglazov Vladimir 2377.59
5 Black Win Noskov Pavel 2151.62
6 White Loss Petrova Mariia 2356.80
7 White Win Chernetsova Ekaterina 1931.71
The championship of Arkhangelsk region
Date 2024-01-05 Rating 2321.13
Round Color Result Opponent
1 White Win Nikolaev Mikhail 1782.32
2 Black Win Pavlovskiy Egor 2084.99
3 White Win Metreveli Maksim 2448.08
4 White Win Kuvaev Vyacheslav 2250.39
5 White Loss Sidorov Mikhail 2394.66
6 Black Win Potapov Stepan 2049.29
7 White Win Fokichev Egor 2104.10
The 32nd Russian Championship First League
Date 2023-11-10 Rating 2317.48
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kachaev Denis 2543.96
2 Black Loss Gromov Danila 2549.23
3 Black Win Balabhai Viktor 2494.92
4 Black Draw Artemyev Sergey 2386.23
5 Black Loss Metreveli Irina 2406.41
6 Black Draw Troitsky Vsevolod 2207.99
7 Black Loss Kozhin Mikhail 2541.94
8 Black Win Danilin Fedor 2029.66
9 White Win Filinov Vladimir 2487.72
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2023-07-25 Rating 2291.78
Round Color Result Opponent
C1 Black Win Zvezdina Nataliya 1859.57
C2 Black Win Potapov Stepan 2028.04
C3 White Win Pavlovskiy Egor 2070.81
C4 Black Win Nikitina Darina 1866.27
C5 Black Win Noskov Pavel 2126.72
C6 Black Loss Mikryukov Sergey 2295.59
C7 Black Loss Kazantsev Konstantin 2107.05
C8 White Win Zolotarev Konstantin 1915.48
C9 White Win Chernetsova Ekaterina 1909.34
World Renju Youth Cup 2023 (online) C Group
Date 2023-07-18 Rating 2290.27
Round Color Result Opponent
1 Black Win Peri Karl Peeter 1985.49
2 Black Win Letovaltsev Metvei 1824.15
3 White Loss Kazantsev Konstantin 2105.70
4 Black Win Potapov Stepan 2026.54
5 Black Win Lääne Rauno 2185.89
6 White Loss Zhou Sizhe 2315.61
7 Black Loss Ding Zeyu 2509.64
8 Black Win Huang Pou Fai 1949.26
9 Black Win Vershinin Ivan 1909.66
Youth Russian Championship
Date 2023-03-30 Rating 2272.16
Round Color Result Opponent
C1 White Win Eliseev Georgy 1766.59
C2 Black Win Sokolov Andrei 2024.45
C3 Black Win Pavlovskiy Egor 2070.39
C4 Black Win Vislovich Vladislav 2075.80
C5 White Loss Noskov Pavel 2122.03
C6 Black Win Vereshagin Dmitrii 1828.26
C7 Black Win Kazantsev Konstantin 2066.50
C8 Black Win Potapov Stepan 2000.65
C9 Black Win Sobolev Maksim 1747.47
Youth Championship of Konosha region
Date 2023-03-05 Rating 2266.51
Round Color Result Opponent
1 Black Win Afanasiev Maksim 1647.50
2 Black Win Ozerov Denis 1885.58
3 White Loss Pinsky Alexander 2597.35
4 White Win Chernetsova Ekaterina 1898.48
5 Black Win Zolotarev Konstantin 1882.97
6 Black Win Porokhina Ekaterina 2378.31
7 White Win Nikolaev Mikhail 1822.17
Larix-2023
Date 2023-01-29 Rating 2254.99
Round Color Result Opponent
1 Black Win Anokhin Mikhail 1561.40
2 White Loss Fedorkin Oleg 2573.86
3 Black Win Shkarupa Maria 1924.37
4 White Loss Nikolaev Mikhail 1821.52
5 Black Loss Mikhailov Alexander 2347.79
6 White Win Marushev Ilya 1866.81
8 White Draw Fokicheva Anna 2246.72
8 Black Win Noskov Pavel 2117.60
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2023-01-05 Rating 2249.44
Round Color Result Opponent
V1 Black Win Zolotarev Konstantin 1872.49
V2 Black Win Mikryukov Mikhail 2392.64
V3 Black Loss Sidorov Mikhail 2374.50
V4 Black Win Prokopyev Andrei 2087.28
V5 Black Loss Metreveli Maksim 2405.27
V6 White Win Naumov Egor 2056.47
V7 Black Loss Stoyanov Kirill 2262.79
Poduga Cup 2022
Date 2022-11-22 Rating 2238.16
Round Color Result Opponent
1.1 Black Win Kazantsev Konstantin 2034.45
1.2 Black Win Kazantsev Konstantin 2034.45
2.1 White Win Simanovskaia Anastasia 1982.70
2.2 Black Win Simanovskaia Anastasia 1982.70
3.1 Black Loss Porokhina Ekaterina 2376.59
3.2 White Loss Porokhina Ekaterina 2376.59
Hello School 2022
Date 2022-10-09 Rating 2225.78
Round Color Result Opponent
1 White Loss Noskov Pavel 2122.85
2 Black Win Strakulia Lev 1982.72
3 Black Win Simanovskaia Anastasia 1982.78
4 Black Win Kazantsev Konstantin 2024.05
5 White Loss Leontiev Anton 2053.11
7 White Win Vostriakova Yulia 1966.98
European Championship 2022
Date 2022-08-06 Rating 2211.72
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Epifanov Dmitry 2725.64
2 White Win Chernetsova Ekaterina 1861.36
3 Black Loss Mesila Villem 2678.24
4 White Loss Kirkan Alp Ali 2259.93
5 White Loss Savvateev Mikhail 2083.57
6 Black Win Linich Anastasia 1983.40
7 White Win Yudina Polina 1990.96
8 Black Loss Porokhina Ekaterina 2359.48
9 White Win Vostriakova Yulia 1973.72
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-07-26 Rating 2210.24
Round Color Result Opponent
CG1 Black Win Sokolov Andrei 1937.74
CG2 Black Win Yudina Polina 1993.54
CG3 Black Win Simanovskaia Anastasia 1995.71
CG4 White Win Pavlovskiy Egor 2033.69
CG5 Black Loss Noskov Pavel 2126.30
CG6 White Win Buslakova Anastasja 2051.08
CG7 Black Win Kazantsev Konstantin 2014.31
CG8 Black Win Vostriakova Yulia 1975.71
CG9 Black Win Nikitina Darina 1899.95
CG10 White Win Vereshagin Dmitrii 1816.35
World Renju Youth Cup 2022 (online) C Group
Date 2022-07-18 Rating 2208.06
Round Color Result Opponent
1 Black Win Murumaa Rasmus 1625.38
2 Black Win Nikolaev Mikhail 1823.19
3 Black Loss Jiao Zhengrui 2601.63
4 Black Loss Yang Wenjun 2207.18
5 White Win Kirkan Alp Ali 2256.28
6 White Win Huang Pou Fai 1971.29
7 Black Loss Sang Ruiguo 2254.14
8 White Win Wang Shaole 2060.73
9 White Loss Lei Un Hou 2193.22
Youth Russian Championship
Date 2022-03-30 Rating 2182.35
Round Color Result Opponent
C1 Black Win Kulagin Artem 1707.65
C2 White Win Leontiev Anton 1995.87
C3 Black Win Vereshagin Dmitrii 1821.42
C4 White Loss Burtsev Nikolai 2478.13
C5 Black Draw Noskov Pavel 2104.19
C6 White Win Kokovin Nikolay 1890.82
C7 White Loss Strakulia Lev 2018.70
C8 White Win Fokichev Egor 2119.09
C9 Black Win Prokopyev Andrei 2099.28
Youth Championship of Konosha region
Date 2022-03-13 Rating 2177.63
Round Color Result Opponent
1 Black Win Garmanov Radion 1551.58
2 White Win Kuvaev Vyacheslav 2168.16
3 Black Win Lapin Maxim 1772.26
4 White Win Vereshagin Dmitrii 1820.86
5 White Loss Porokhina Ekaterina 2329.37
6 Black Win Semenov Andrei 1913.54
7 White Win Prokopyev Andrei 2099.87
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-01-05 Rating 2151.68
Round Color Result Opponent
M1 Black Win Pavlovskiy Egor 1980.00
M2 Black Win Semenov Andrei 1910.66
M3 Black Loss Metreveli Maksim 2389.74
M4 White Loss Sidorov Mikhail 2300.36
M5 Black Loss Fokichev Egor 2115.56
M7 Black Loss Noskov Pavel 2086.28
The 30th Russian Championship First League
Date 2021-11-05 Rating 2136.01
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Filinov Vladimir 2496.35
2 Black Loss Semenov Andrei 1895.07
3 White Win Strakulia Lev 2011.11
4 Black Win Kareyev Radomir 1917.81
5 Black Loss Metreveli Maksim 2376.43
6 Black Loss Vostriakova Yulia 1920.34
7 Black Loss Salnikova Nonna 2228.54
9 Black Loss Chernyi Anton 2171.09
Hello School 2021
Date 2021-10-17 Rating 2135.68
Round Color Result Opponent
1 Black Win Yudina Polina 1942.46
2 White Win Pinsky Alexander 2473.38
3 Black Win Gorbachev Daniil 1942.62
4 White Loss Burtsev Peter 2564.89
5 Black Loss Simanovskaia Anastasia 1989.31
6 White Win Burtsev Nikolai 2432.49
7 White Loss Petrova Mariia 2230.27
The tournament of Arkhangelsk region, group C,G
Date 2021-10-03 Rating 2133.78
Round Color Result Opponent
1 Black Win Ozerov Denis 1824.30
2 White Win Parshenok Andrey 1615.16
3 White Win Fokichev Egor 2107.07
4 White Loss Prokopyev Andrei 2100.71
5 White Loss Stoyanov Egor 2244.30
6 White Loss Vereshagin Dmitrii 1827.49
7 Black Win Garmanov Radion 1554.19
8 White Win Orlov Maxim 1822.46
4th Anji World Renju Open, online, Group B
Date 2021-08-08 Rating 2131.85
Round Color Result Opponent
1 Black Win Saard Sergo 1705.39
2 White Win Karavaeva Maria 1920.83
3 White Win Noskov Pavel 2067.10
4 Black Win Fokicheva Anna 2181.40
5 Black Loss Fokichev Egor 2119.07
6 Black Win Belova Polina 2024.13
7 Black Loss Stoyanov Egor 2240.66
8 Black Loss Lääne Rauno 2201.31
9 Black Win Chan Seong Lai 2008.79
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-07-24 Rating 2130.17
Round Color Result Opponent
1 White Win Noskov Pavel 2066.10
2 Black Win Ozerov Denis 1813.47
3 Black Win Lobachev Kirill 1527.45
C4 White Loss Pavlovskiy Egor 1956.64
C5 White Win Prokopyev Andrei 2077.25
C7 Black Loss Stoyanov Egor 2237.55
C8 White Win Fokichev Egor 2121.08
C9 Black Win Vereshagin Dmitrii 1826.61
C10 White Win Kazantsev Konstantin 1957.50
C11 White Win Nikolaev Mikhail 1793.92
C11 Black Win Nikolaev Mikhail 1793.92
World Renju Youth Cup 2021 (online) C Group
Date 2021-07-16 Rating 2128.31
Round Color Result Opponent
1 Black Win Lin Xinpeng 2191.52
2 Black Win Zhao Lingxuan 2134.04
3 Black Win Lääne Rauno 2202.31
4 Black Loss Kang Tingrui 2487.66
5 Black Loss Fokichev Egor 2121.21
6 Black Loss Ma Chenzhi 2359.29
7 Black Loss Burtsev Nikolai 2412.90
8 Black Win Lääne Kristjan 1852.79
9 White Loss Stoyanov Egor 2236.05
Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 2096.91
Round Color Result Opponent
C1 Black Win Mikhalitsyn Matvey 1818.64
C2 Black Loss Stoyanov Egor 2228.72
C3 White Win Apanasenko Aleksey 1628.68
C4 White Loss Prokopyev Andrei 2068.52
C5 Black Win Vereshagin Dmitrii 1814.68
C6 Black Loss Burtsev Nikolai 2390.38
C7 White Win Marushev Ilya 1767.28
C8 Black Win Barinov Rendom 1913.77
C9 White Draw Sidorov Mikhail 2264.67
Youth Championship of Konosha region
Date 2021-03-21 Rating 2094.30
Round Color Result Opponent
CG1 White Loss Stoyanov Egor 2228.95
CG2 Black Win Vereshagin Dmitrii 1812.67
CG3 Black Win Fokichev Egor 2097.36
CG4 White Loss Prokopyev Andrei 2068.31
CG5 Black Win Orlov Maxim 1823.28
CG6 White Loss Porokhina Ekaterina 2261.59
CG7 Black Loss Buslakova Darya 2001.03
Poduga Cup 2020
Date 2021-02-07 Rating 2086.40
Round Color Result Opponent
1.1 White Win Kuvaev Vyacheslav 2111.01
1.2 Black Loss Kuvaev Vyacheslav 2111.01
1.3 Black Win Kuvaev Vyacheslav 2111.01
4.1 Black Loss Stoyanov Kirill 2218.13
4.2 Black Win Stoyanov Kirill 2218.13
4.3 White Win Stoyanov Kirill 2218.13
5.1 Black Loss Yusupmurzina Darya 2490.59
5.2 Black Loss Yusupmurzina Darya 2490.59
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 2074.80
Round Color Result Opponent
M1 Black Win Pakholkov Stepan 1564.97
M2 Black Loss Stoyanov Kirill 2220.82
M3 White Loss Kuvaev Vyacheslav 2109.27
M4 Black Win Vereshagin Dmitrii 1805.26
M5 Black Win Makhin Matvei 1853.99
M6 White Loss Dyachkov Nikita 2178.72
M7 White Loss Noskov Pavel 2067.32
3rd Anji World Renju Open, online, Group B
Date 2020-12-06 Rating 2068.17
Round Color Result Opponent
2 Black Win Minkina Elena 1552.45
3 Black Win Buslakova Anastasja 2022.09
4 Black Win Wong Tek Kio 1929.34
5 Black Win Yudina Polina 1919.70
6 Black Win Ip Lai Soi 1849.38
7 White Win Lam Ian Cheng 1922.17
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 2056.96
Round Color Result Opponent
C2 White Win Orlov Maxim 1823.43
C3 Black Win Vereshagin Dmitrii 1799.40
C4 Black Win Lapin Maxim 1633.32
C5 Black Win Kozhemjakin Kirill 1723.83
C6 White Win Sokolov Andrei 1823.08
C7 Black Win Pakholkov Stepan 1571.33
C8 Black Loss Stoyanov Egor 2219.72
C9 Black Loss Fokichev Egor 2072.39
C10 Black Loss Prokopyev Andrei 2073.17
C11 White Loss Sidorov Mikhail 2240.31
World Renju Youth Cup 2020, D Group
Date 2020-08-06 Rating 2025.89
Round Color Result Opponent
1 Black Win Pun Hio Lok 1858.61
2 Black Win Barinov Rendom 1914.16
3 Black Win Mere Paul Johann 1797.81
4 White Loss Lo Chan Hin 2172.03
5 Black Loss Pinsky Alexander 2352.17
6 Black Loss Ng Cheng Hei 1936.32
7 White Win Ho In Lok 1854.35
8 Black Loss Ho Nok Hin Issac 2001.99
9 Black Win Feng Pak Tong Madison 2002.52
Youth Championship of Konoshky region
Date 2020-03-15 Rating 1978.67
Round Color Result Opponent
D4 Black Loss Vereshagin Dmitrii 1777.12
D8 Black Loss Noskov Pavel 1980.22
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 1965.32
Round Color Result Opponent
1 White Loss Matushkina Ksenia 2220.91
2 Black Loss Shangina Alexandra 1982.97
3 Black Win Kazantsev Konstantin 1841.32
4 White Win Fokichev Egor 1975.63
5 White Loss Porokhina Ekaterina 2170.82
6 White Loss Kulin Maxim 1844.50
7 White Win Buslakova Darya 1850.80
New year tournament
Date 2019-12-15 Rating 1962.40
Round Color Result Opponent
1 White Loss Porokhina Ekaterina 2169.86
2 Black Win Pritykin Denis 1749.09
3 Black Win Petrovich Vadim 1632.16
4 Black Loss Stulova Veronika 2094.20
5 Black Loss Fokicheva Anna 2002.88
6 Black Win Novichkova Viktoriia 1688.10
7 Black Draw Shangina Alexandra 1981.34
8 White Win Geletyuk Konstantin 1757.57
9 Black Win Shabanov Ivan 1764.38
Poduga Cup 2019
Date 2019-11-20 Rating 1958.65
Round Color Result Opponent
1.1 Black Loss Volskaya Darya 1932.22
1.2 Black Loss Volskaya Darya 1932.22
Youth European Championship 2019
Date 2019-07-10 Rating 1954.56
Round Color Result Opponent
D1 Black Win Kirkan Alp Ali 1942.64
D3 Black Win Noskov Pavel 1921.65
D4 White Win Puzanov Georgi 1823.18
D5 Black Loss Lääne Rauno 2144.64
D6 Black Win Pukk Martin 1749.46
D7 Black Loss Agarkov Dmitrii 1962.50
D8 White Win Mikryukov Sergey 1826.05
D9 White Win Lääne Kristjan 1782.61
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 1951.68
Round Color Result Opponent
4DH White Win Buslakova Anastasja 1853.88
5DH Black Win Yudina Polina 1776.24
6DH Black Win Agarkov Dmitrii 1960.13
7DH White Win Noskov Pavel 1916.08
8DH Black Win Stulova Alisa 1769.10
9DH White Loss Popova Maria 1694.08
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 1926.30
Round Color Result Opponent
D1 Black Win Kazantsev Konstantin 1777.30
D2 Black Win Puzanov Georgi 1809.55
D3 Black Win Barinov Rendom 1892.07
D4 White Loss Agarkov Dmitrii 1945.83
D5 Black Loss Danilov Daniil 1850.23
D6 White Win Mikryukov Sergey 1788.66
D7 Black Win Kochanov Vasily 1813.66
D8 Black Win Pushkin Ivan 1777.77
D9 White Loss Berdiy Arseniy 1927.10
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 1884.74
Round Color Result Opponent
1.1 Black Win Vereshagin Dmitrii 1751.21
1.2 White Win Vereshagin Dmitrii 1751.21
2.1 Black Win Barabanov Daniil 1701.31
2.2 White Win Barabanov Daniil 1701.31
3.1 White Loss Sidorov Mikhail 2004.90
3.2 White Loss Sidorov Mikhail 2004.90
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 1832.34
Round Color Result Opponent
1 White Loss Stulova Veronika 2060.26
2 White Loss Prokopyev Andrei 2006.20
3 White Win Pavlovskiy Egor 1691.52
4 Black Loss Kozhevin Dmitry 1877.82
5 White Win Kazantsev Konstantin 1715.88
6 White Win Sidorov Mikhail 1970.78
7 Black Win Agarkov Dmitrii 1857.71
8 White Loss Prokopets Tatyana 2162.85
9 Black Loss Noskov Pavel 1855.21
Youth Russian Championship, group C,F
Date 2018-03-30 Rating 1782.20
Round Color Result Opponent
C1 White Loss Stoyanov Egor 2010.36
C2 White Loss Mezhiev Andrey 1455.41
C3 White Loss Puzanov Georgi 1804.94
C5 White Loss Pushkin Ivan 1746.57
C6 White Win Kazanin Artyom 1548.94
C7 White Win Kochanov Vasily 1779.00
C8 White Win Nikitin Alexandr 1686.83
C9 Black Loss Noskov Pavel 1829.59
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 1753.06
Round Color Result Opponent
1 White Loss Naumov Egor 1982.55
2 Black Loss Artemova Veronika 1763.91
3 White Loss Startsev Artem 1696.23
5 Black Loss Agarkov Dmitrii 1779.44
6 White Win Yudina Polina 1621.89
7 Black Loss Vostriakova Yulia 1705.59
8 Black Loss Noskov Pavel 1784.95
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 1752.97
Round Color Result Opponent
1.1 Black Loss Kozhevin Dmitry 1856.26
1.2 White Loss Kozhevin Dmitry 1856.26
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 1762.06
Round Color Result Opponent
1 White Win Startsev Artem 1696.35
3 Black Loss Naumov Egor 1951.01
4 White Loss Popova Daria 1862.76
6 Black Win Kazantsev Konstantin 1656.56
7 White Loss Vohtomina Vladislava 2182.03
8 White Win Simanovskaia Anastasia 1532.51