Kazantsev Konstantin, Russian Renju Association - Renju Rating

Kazantsev Konstantin

Place: Podyuga, Russian Renju Association

Rating: 2044.23, Std: 58.26, Rank: 628

First game: 2017-07-28, Last game: 2024-02-04

Top rating: 2044.23 (2024-02-04)

Games: 274, Wins: 138, Draws: 8, Losses: 128

Gy1: 73, Gy2: 140, Gy5: 256

Lariks 2024
Date 2024-02-04 Rating 2044.23
Round Color Result Opponent
1 Black Win Zarubin Denis 1621.90
2 White Win Petrova Mariia 2285.12
3 White Draw Startsev Maksim 2256.79
4 White Loss Karpov Fyodor 2294.22
5 White Win Chernetsova Ekaterina 1852.55
6 Black Loss Stulova Darya 2103.75
7 White Draw Kokovin Nikolay 1851.62
The championship of Arkhangelsk region
Date 2024-01-05 Rating 2043.01
Round Color Result Opponent
1 White Loss Metreveli Maksim 2404.15
2 White Loss Dyachkov Nikita 2044.71
3 White Win Afanasiev Maksim 1588.37
4 White Win Letovaltsev Metvei 1725.85
5 White Win Pavlovskiy Egor 2027.44
6 Black Loss Ozerov Denis 1834.91
7 White Win Yusupmurzin Danila 2165.39
Kotlas 2023 Group BC
Date 2023-11-26 Rating 2041.47
Round Color Result Opponent
1 White Win Nikolaev Mikhail 1717.31
2 Black Win Zolotarev Konstantin 1844.60
3 Black Loss Potapov Stepan 1947.53
4 Black Win Korovin Gleb 1624.60
5 Black Loss Pavlovskiy Egor 2029.18
6 White Win Marushev Ilya 1856.27
7 White Win Makhin Matvei 1778.06
8 White Win Sokolov Andrei 1954.51
The 32nd Russian Championship First League
Date 2023-11-10 Rating 2040.70
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Artemyev Sergey 2358.00
2 Black Win Kuleshov Mikhail 2136.30
3 White Loss Metreveli Irina 2367.27
4 White Loss Balabhai Viktor 2445.59
5 White Win Rumyantseva Ekaterina 1993.66
6 Black Loss Salnikova Nonna 2179.11
7 White Win Kachaeva Ilona 1980.01
8 Black Loss Filinov Vladimir 2443.34
9 White Loss Noskov Pavel 2072.68
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2023-07-25 Rating 2033.40
Round Color Result Opponent
C1 Black Win Letovaltsev Metvei 1740.71
C2 White Loss Nikitina Darina 1819.46
C3 Black Win Zvezdina Nataliya 1805.33
C4 White Loss Noskov Pavel 2064.44
C5 Black Win Ozerov Denis 1826.57
C6 Black Win Yudina Polina 1861.98
C7 White Win Startsev Maksim 2232.95
C8 Black Loss Pavlovskiy Egor 2015.26
C9 Black Win Mikryukov Sergey 2223.62
World Renju Youth Cup (online) C Group
Date 2023-07-18 Rating 2032.61
Round Color Result Opponent
1 White Win Kütt Andreas-Gert 1692.82
2 White Win Zolotarev Konstantin 1840.71
3 Black Win Startsev Maksim 2231.69
4 White Loss Ding Zeyu 2457.13
5 White Loss Kirkan Alp Ali 2280.38
6 White Win Wang Yilin 2254.79
7 Black Win Noskov Pavel 2064.17
8 White Loss Lei Un Hou 2146.73
9 Black Loss Zhou Sizhe 2270.15
The tournament of Arkhangelsk region
Date 2023-04-23 Rating 2012.32
Round Color Result Opponent
1A White Win Letovaltsev Metvei 1740.19
2A Black Win Zvezdina Nataliya 1806.39
3A Black Loss Nikolaev Mikhail 1753.93
4A White Win Vereshagin Dmitrii 1779.81
5A White Win Yudina Polina 1879.30
6A White Loss Potapov Stepan 1937.10
7A Black Win Churkina Elizaveta 1628.76
8A White Win Zolotarev Konstantin 1825.50
9A Black Win Zolotarev Artem 1547.57
Youth Russian Championship
Date 2023-03-30 Rating 2006.79
Round Color Result Opponent
C1 Black Win Pereshivalov Ruslan 1577.02
C2 White Loss Noskov Pavel 2064.34
C3 Black Win Rozhkani Albert 1832.74
C4 Black Draw Pavlovskiy Egor 2012.84
C5 Black Draw Vislovich Vladislav 2037.88
C6 White Win Romanov Alexander 1743.91
C7 White Loss Startsev Maksim 2215.60
C8 White Win Vereshagin Dmitrii 1780.42
C9 Black Loss Sokolov Andrei 1953.75
Youth Championship of Konosha region
Date 2023-03-05 Rating 2001.83
Round Color Result Opponent
2 White Loss Porokhina Ekaterina 2330.80
3 White Win Rogozinsky Jaroslav 1719.20
4 White Loss Nikolaev Mikhail 1761.22
5 Black Win Ananyev Danila 1473.53
6 White Win Zvezdina Nataliya 1804.82
7 Black Loss Fokicheva Anna 2202.76
Larix-2023
Date 2023-01-29 Rating 1996.75
Round Color Result Opponent
1 Black Win Pugachev Aleksey 1408.44
2 Black Loss Porokhina Ekaterina 2329.08
3 Black Win Gerasimovskaja Nina 1603.87
4 White Loss Mikhailov Alexander 2320.80
5 White Draw Makhina Alla 1637.04
6 White Win Karavaeva Maria 1907.89
7 White Win Solomatina Ekaterina 1714.72
8 White Loss Dvoeglazov Vladimir 2314.30
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2023-01-05 Rating 1993.49
Round Color Result Opponent
V1 Black Loss Metreveli Maksim 2368.48
V2 White Win Nikolaev Mikhail 1763.77
V3 White Win Naumov Egor 2014.61
V4 Black Loss Stoyanov Kirill 2219.15
V5 White Win Noskov Pavel 2062.10
V6 White Loss Fokichev Egor 2056.75
V7 White Win Kozhevin Dmitry 1867.44
Poduga Cup 2022
Date 2022-11-22 Rating 1984.44
Round Color Result Opponent
1.1 White Loss Startsev Maksim 2187.80
1.2 White Loss Startsev Maksim 2187.80
Hello School 2022
Date 2022-10-09 Rating 1976.94
Round Color Result Opponent
1 White Draw Strakulia Lev 1949.49
2 Black Win Simanovskaia Anastasia 1942.57
3 White Loss Leontiev Anton 1992.61
4 White Loss Startsev Maksim 2177.49
5 White Loss Mikryukov Sergey 2201.35
6 Black Draw Vostriakova Yulia 1916.12
7 Black Loss Noskov Pavel 2068.73
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-07-26 Rating 1969.62
Round Color Result Opponent
CG1 White Win Letovaltsev Metvei 1716.63
CG1 White Loss Noskov Pavel 2072.42
CG3 Black Win Vereshagin Dmitrii 1776.14
CG4 White Win Simanovskaia Anastasia 1952.35
CG5 Black Win Sokolov Andrei 1892.76
CG6 White Loss Yudina Polina 1940.65
CG7 White Loss Startsev Maksim 2163.57
CG8 White Win Nikolaev Mikhail 1771.66
CG9 Black Loss Buslakova Anastasja 2008.08
CG10 Black Loss Pavlovskiy Egor 1982.29
World Renju Youth Cup (online) C Group
Date 2022-07-18 Rating 1969.15
Round Color Result Opponent
1 White Win Kokovin Nikolay 1858.04
2 White Win Cheng Zihang 2167.25
3 Black Win Shen Yihang 2314.52
4 Black Loss Fu Xuanqi 2576.55
5 White Loss Hu Jinrui 2340.07
6 White Loss Sang Ruiguo 2212.45
7 White Win Strakulia Lev 1958.46
8 White Loss Huang Ziwei 2025.21
9 White Loss Zhu Zhengxu 2016.68
Qualification tournament
Date 2022-04-30 Rating 1957.01
Round Color Result Opponent
1 Black Draw Sokolov Andrei 1874.52
2 Black Win Vitkov Maksim 1727.23
3 White Win Kokovin Nikolay 1855.07
4 White Win Marushev Ilya 1767.69
5 Black Win Orlov Maxim 1795.65
6 Black Win Lapin Maxim 1731.05
7 White Loss Vereshagin Dmitrii 1781.76
8 Black Win Kholopov Ilya 1604.89
Youth Russian Championship
Date 2022-03-30 Rating 1950.90
Round Color Result Opponent
C1 Black Win Bobkov Fedor 1639.91
C2 Black Loss Fokichev Egor 2075.93
C3 White Win Sharov Luka 1568.50
C4 White Win Tikhomirov Artem 1768.41
C5 White Loss Prokopyev Andrei 2056.47
C6 White Loss Noskov Pavel 2057.59
C7 Black Win Kulagin Artem 1669.58
C8 White Win Leontiev Anton 1952.09
C9 White Loss Burtsev Nikolai 2442.78
Youth Championship of Konosha region
Date 2022-03-13 Rating 1947.45
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Fokichev Egor 2075.70
2 Black Loss Simanovskaia Anastasia 1950.30
3 White Win Ozerov Denis 1798.00
4 Black Win Garmanov Radion 1557.97
5 White Loss Noskov Pavel 2053.90
6 White Win Zvezdina Nataliya 1779.62
7 Black Win Buslakova Darya 1994.15
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-01-05 Rating 1933.52
Round Color Result Opponent
M1 White Loss Sidorov Mikhail 2263.91
M2 Black Loss Stoyanov Kirill 2188.40
M3 Black Loss Stoyanov Egor 2201.98
M6 White Loss Dyachkov Nikita 2105.87
Hello School 2021
Date 2021-10-17 Rating 1921.42
Round Color Result Opponent
1 White Loss Burtsev Nikolai 2400.89
2 White Loss Mikryukov Sergey 2126.56
3 Black Win Simanovskaia Anastasia 1951.72
4 White Loss Gershman Artem 1967.18
5 White Loss Yudina Polina 1903.71
6 White Loss Noskov Pavel 2034.96
7 White Win Novichkova Viktoriia 1689.06
The tournament of Arkhangelsk region, group C,G
Date 2021-10-03 Rating 1920.19
Round Color Result Opponent
2 Black Loss Ozerov Denis 1791.31
4 Black Loss Sokolov Andrei 1848.37
5 Black Win Garmanov Radion 1562.07
C1 White Loss Stoyanov Egor 2201.90
C3 White Win Pakholkov Stepan 1495.46
C6 Black Loss Nikolaev Mikhail 1765.94
C7 White Loss Pavlovskiy Egor 1927.93
C8 White Win Parshenok Andrey 1575.12
The Fourth World Renju Open, online, gr. B
Date 2021-08-08 Rating 1924.92
Round Color Result Opponent
1 Black Win Huang Pou Fai 1944.79
2 White Win Vislovich Vladislav 2067.63
3 Black Loss Lei Un Hou 2135.45
4 White Loss Ng Cheng Hei 1935.14
5 Black Loss Lääne Rauno 2160.61
6 Black Loss Buslakova Anastasja 1991.09
7 White Win Sze Weng Teng 1681.81
9 Black Win Vostriakova Yulia 1844.85
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-07-24 Rating 1925.65
Round Color Result Opponent
C1 Black Loss Fokichev Egor 2075.89
C2 White Loss Vereshagin Dmitrii 1788.56
C4 Black Loss Nikolaev Mikhail 1758.26
C5 White Win Noskov Pavel 2029.65
C6 Black Win Ozerov Denis 1784.24
C7 Black Win Lobachev Kirill 1503.92
C8 Black Loss Pavlovskiy Egor 1916.72
C9 White Win Prokopyev Andrei 2041.44
C10 Black Loss Startsev Maksim 2090.81
C11 White Loss Stoyanov Egor 2196.84
World Renju Youth Cup (online) D Group
Date 2021-07-16 Rating 1926.62
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Zhang Zhiyuan 2274.43
2 Black Loss Lian Heqi 1961.25
3 Black Win Xiang Qiuchen 1366.83
4 Black Loss Noskov Pavel 2029.39
5 White Win Danilin Fedor 1877.08
6 Black Loss Pavlovskiy Egor 1914.23
7 White Win Kuo Heng-Li 1647.09
8 White Loss Mochanov Nikolay 1831.46
9 Black Win Nikolaev Mikhail 1756.94
Moscow Open Youth 2021
Date 2021-04-25 Rating 1943.71
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Zolotarev Artem 1545.22
B2 White Win Kolchurina Anastasia 1717.85
B3 White Win Nikitina Darina 1843.78
B4 White Win Vislovich Vladislav 2082.62
B5 Black Loss Mikryukov Sergey 2085.85
Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 1947.10
Round Color Result Opponent
D1 Black Win Pinsky Alexander 2389.12
D2 White Loss Vislovich Vladislav 2085.80
D3 White Win Afanasiev Maksim 1524.86
D4 White Win Zolotarev Konstantin 1693.87
D5 White Win Belozerov Timofei 1689.84
D6 Black Loss Mikryukov Sergey 2077.08
D7 White Win Noskov Pavel 2035.45
D8 White Win Potapov Stepan 1825.70
D9 White Win Ozerov Denis 1792.16
D10 Black Win Eliseev Georgy 1736.13
D11 White Loss Pavlovskiy Egor 1875.27
Youth Championship of Konosha region
Date 2021-03-21 Rating 1947.18
Round Color Result Opponent
D1 White Win Afanasiev Maksim 1525.16
D2 White Win Letovaltsev Metvei 1715.23
D3 Black Win Zolotarev Konstantin 1693.33
D4 White Win Noskov Pavel 2034.92
D5 Black Win Ozerov Denis 1791.68
D6 White Win Pavlovskiy Egor 1872.31
D7 White Win Potapov Stepan 1824.87
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 1936.14
Round Color Result Opponent
M1 White Loss Metreveli Maksim 2337.37
M2 Black Win Makhin Matvei 1829.67
M3 White Win Stoyanov Egor 2180.41
M4 Black Loss Dyachkov Nikita 2146.23
M5 Black Loss Kuvaev Vyacheslav 2073.96
M6 Black Win Piruakov Artem 1701.67
M7 White Win Semenov Oleg 2226.64
The Third World Renju Open Online tournament, gr. B
Date 2020-12-06 Rating 1928.22
Round Color Result Opponent
1 White Loss Lei Pui Ieong 1977.70
2 Black Win Sander Oskar 1711.76
4 White Win Leong Ka Wang 1926.05
5 White Loss Lao Chi Ieng 2035.52
6 White Win Buslakova Anastasja 1990.27
7 White Loss Lou Lok Iao 1871.73
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 1920.94
Round Color Result Opponent
D1 Black Win Stoyanov Nikolai 1649.07
D2 Black Win Afanasiev Maksim 1540.71
D3 White Loss Noskov Pavel 2019.49
D4 Black Win Nikolaev Mikhail 1730.81
D5 Black Win Zolotarev Artem 1566.77
D6 Black Win Pavlovskiy Egor 1836.78
D7 White Loss Mikryukov Sergey 2035.41
D8 White Win Nogovitsin Artem 1602.45
Youth Championship of Konoshky region
Date 2020-03-15 Rating 1851.00
Round Color Result Opponent
D3 White Win Mikryukov Sergey 1914.58
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 1827.02
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Stulova Darya 2038.42
2 Black Loss Fokicheva Anna 1985.81
3 White Loss Startsev Maksim 1948.10
4 Black Loss Vostriakova Yulia 1820.62
5 Black Win Nikolaev Mikhail 1687.14
6 Black Loss Stulova Alisa 1767.36
New year tournament
Date 2019-12-15 Rating 1822.69
Round Color Result Opponent
1 White Loss Matushkina Ksenia 2181.77
2 Black Win Zvezdina Nataliya 1616.70
3 Black Loss Buslakova Anastasja 1916.33
4 White Loss Fokicheva Anna 1978.98
5 White Win Pritykin Denis 1737.03
6 Black Win Potapov Stepan 1764.31
7 White Loss Lapin Maxim 1622.56
8 Black Win Petrovich Vadim 1619.77
9 Black Win Nikolaev Mikhail 1686.73
Poduga Cup 2019
Date 2019-11-20 Rating 1817.19
Round Color Result Opponent
1.1 Black Loss Naumov Egor 2061.32
1.2 Black Loss Naumov Egor 2061.32
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 1772.31
Round Color Result Opponent
D1 White Loss Startsev Maksim 1907.52
D2 Black Loss Nikitin Alexandr 1711.43
D3 Black Loss Noskov Pavel 1883.24
D5 Black Win Eliseev Georgy 1649.09
D6 Black Win Puzanov Georgi 1794.05
D7 Black Win Strakulia Lev 1891.07
D8 White Win Potapov Stepan 1747.16
D9 Black Loss Agarkov Dmitrii 1910.60
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 1745.56
Round Color Result Opponent
1.1 Black Win Simanovskaia Anastasia 1697.12
1.2 White Loss Simanovskaia Anastasia 1697.12
1.3 Black Loss Simanovskaia Anastasia 1697.12
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 1723.24
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Shiryaevskaya Daria 2105.41
2 White Win Shabanov Ivan 1726.21
3 Black Loss Vohtomina Vladislava 2137.92
4 White Loss Fokicheva Anna 1856.30
5 Black Loss Startsev Maksim 1830.27
6 Black Win Shkiperova Karina 1599.72
7 White Loss Vostriakova Yulia 1760.50
8 Black Loss Yudina Polina 1671.16
9 Black Win Semenov Andrei 1707.69
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 1677.06
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Kozhevin Dmitry 1812.88
2 White Loss Viatkina Maria 1877.85
3 White Loss Startsev Artem 1689.01
6 White Loss Startsev Maksim 1773.17
7 Black Loss Makarova Daria 1713.26
9 Black Loss Shabanov Ivan 1712.74