Yusupmurzina Darya, Russian Renju Association - Renju Rating

Yusupmurzina Darya (Дарья Юсупмурзина)

Place: Podyuga, Russian Renju Association

Rating: 2532.17, Std: 158.49, Rank: 95

First game: 2014-01-05, Last game: 2021-07-24

Top rating: 2532.17 (2021-07-24)

Games: 555, Wins: 345, Draws: 35, Losses: 175

Gy1: 0, Gy2: 0, Gy5: 186

Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-07-24 Rating 2532.17
Round Color Result Opponent
F21 White Win Porokhina Ekaterina 2278.53
F22 Black Win Porokhina Ekaterina 2278.53
F31 White Win Matushkina Ksenia 2220.61
F32 White Win Matushkina Ksenia 2220.61
F41 White Win Stulova Veronika 2084.30
F42 Black Win Stulova Veronika 2084.30
World Renju Youth Cup 2021 (online) G Group
Date 2021-07-16 Rating 2531.46
Round Color Result Opponent
1 Black Win Nitov Melissa 1904.71
2 White Win Buslakova Darya 2058.11
3 White Win Fokicheva Anna 2175.30
4 Black Win Tolstoguzova Daria 2334.79
5 Black Win Liu Shaoqi 2410.78
6 Black Win Zhang-Gu Wenyu 2200.17
7 White Win Porokhina Ekaterina 2275.86
8 Black Win Zhang Yunshu 2270.74
9 Black Win Zhang Tianyu 2135.93
The 29th Russian Championship among Women
Date 2021-05-30 Rating 2520.11
Round Color Result Opponent
1 White Win Porokhina Ekaterina 2268.31
2 Black Win Shkarupa Maria 1984.94
3 Black Win Salnikova Nonna 2209.28
4 White Draw Metreveli Irina 2436.03
5 Black Loss Savrasova Yulia 2554.61
6 Black Win Petrova Mariia 2179.62
7 Black Win Linich Anastasia 2040.03
8 White Win Sadova Taisia 2184.20
Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 2504.59
Round Color Result Opponent
G1 Black Win Popova Maria 1802.89
G2 White Win Karavaeva Maria 1916.76
G3 Black Win Buslakova Darya 2003.14
G5 Black Win Tolstoguzova Daria 2314.55
G6 Black Win Vostriakova Yulia 1845.63
G7 Black Win Sonina Vladislava 1956.91
G8 Black Win Fokicheva Anna 2131.47
G9 White Win Petrova Mariia 2169.74
G10 White Win Porokhina Ekaterina 2261.73
G11 White Win Churikova Daria 1962.83
Youth Championship of Konosha region
Date 2021-03-21 Rating 2501.41
Round Color Result Opponent
CG1 White Win Popova Maria 1803.78
CG2 White Win Fokicheva Anna 2128.07
CG3 White Win Sidorov Mikhail 2263.04
CG4 Black Loss Stoyanov Egor 2227.96
CG5 White Win Porokhina Ekaterina 2260.63
CG6 Black Win Fokichev Egor 2096.32
CG7 White Win Prokopyev Andrei 2067.18
The 29th Russian Championship, First League
Date 2021-02-27 Rating 2493.98
Round Color Result Opponent
1 Black Win Rumyantseva Ekaterina 2081.71
2 Black Win Lisyutin Alexander 2299.65
3 Black Loss Balabhai Viktor 2541.86
4 White Win Yusupmurzin Danila 2281.08
5 Black Draw Salnikov Pavel 2571.03
6 Black Loss Smirnov Evgeny 2581.35
7 White Loss Radzevelyuk Alexander 2378.92
8 Black Loss Kachaev Denis 2547.64
9 Black Win Fokichev Egor 2088.68
Poduga Cup 2020
Date 2021-02-07 Rating 2489.75
Round Color Result Opponent
1.1 Black Win Nikolaev Mikhail 1764.96
1.2 Black Win Nikolaev Mikhail 1764.96
2.1 White Win Buslakova Anastasja 2032.28
2.2 White Win Buslakova Anastasja 2032.28
3.1 Black Win Shangina Alexandra 2013.50
3.2 Black Win Shangina Alexandra 2013.50
4.1 White Win Porokhina Ekaterina 2257.60
4.2 Black Loss Porokhina Ekaterina 2257.60
4.3 Black Win Porokhina Ekaterina 2257.60
5.1 White Win Startsev Maksim 2085.23
5.2 White Win Startsev Maksim 2085.23
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 2482.44
Round Color Result Opponent
W1 White Draw Savrasova Yulia 2548.25
W2 White Win Popova Maria 1807.98
W3 Black Win Yudina Polina 1913.18
W4 Black Win Simanovskaia Anastasia 1976.78
W5 White Win Porokhina Ekaterina 2249.34
W6 White Win Yudina Maria 2263.00
W7 White Win Matushkina Ksenia 2228.26
3rd Anji World Renju Open, online, Group A
Date 2020-12-06 Rating 2473.08
Round Color Result Opponent
2 White Draw Matushkina Ksenia 2229.52
3 Black Win Sidorov Mikhail 2245.10
4 Black Win Bykov Dmitrii 1826.97
6 Black Win Fokichev Egor 2078.08
7 White Loss Saarenpää Samuli 2487.52
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 2465.75
Round Color Result Opponent
G1 Black Win Mamontova Svetlana 1610.15
G2 Black Win Porokhina Ekaterina 2230.75
G3 Black Win Fokicheva Anna 2111.69
G4 White Win Buslakova Darya 1941.13
G5 White Win Volskaya Darya 1987.74
G6 White Win Popova Maria 1801.58
G7 Black Win Volskaya Darya 1987.74
Mind Master (Renju online Tournament)
Date 2020-10-11 Rating 2456.82
Round Color Result Opponent
1 Black Win Chao Hou Lai 1639.65
2 White Win Lee Chi Son 2097.91
3 Black Win Lei Pui Ieong 1992.93
4 White Win Pinsky Alexander 2362.92
5 Black Loss Żukowski Michał 2568.14
6 White Win Karavaeva Maria 1938.19
7 Black Loss Epifanov Dmitry 2730.48
World Renju Youth Cup 2020, G Group
Date 2020-08-06 Rating 2435.13
Round Color Result Opponent
1 Black Win Zhang Xinyi 2368.81
2 Black Draw Nitov Melissa 1851.31
3 White Loss Zhu Jiayi 2435.57
4 Black Win Buslakova Darya 1901.60
5 White Win Tolstoguzova Daria 2238.33
6 Black Win Fokicheva Anna 2100.53
7 White Loss Wang Xingyu 2232.80
8 White Win Karavaeva Maria 1932.84
9 White Win Zhang Yunshu 2295.10
Youth Championship of Konoshky region
Date 2020-03-15 Rating 2396.53
Round Color Result Opponent
1 Black Win Shangina Alexandra 1985.47
2 White Win Kuvaev Vyacheslav 2046.55
3 White Loss Stoyanov Kirill 2228.62
4 White Win Sidorov Mikhail 2164.62
5 White Win Dyachkov Nikita 2218.42
6 Black Loss Fedotov Denis 2631.70
7 Black Win Prokopyev Andrei 2061.77
Youth Championship of Poduga. High league
Date 2020-03-07 Rating 2394.50
Round Color Result Opponent
2 White Win Dyachkov Nikita 2219.31
3 White Win Shabanov Ruslan 2055.51
4 Black Win Naumov Egor 2090.13
5 White Win Prokopyev Andrei 2061.93
6 White Win Stoyanov Egor 2183.65
7 Black Loss Shangina Alexandra 1984.98
8 White Win Porokhina Ekaterina 2173.75
9 White Win Matushkina Ksenia 2224.45
10 Black Loss Stoyanov Kirill 2227.44
11 White Win Stulova Veronika 2095.77
The 28th Russian Championship among Women
Date 2020-02-23 Rating 2391.34
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Kachaeva Ilona 2041.17
2 White Loss Metreveli Irina 2455.63
3 White Win Makhina Alla 1748.57
4 Black Win Linich Anastasia 1951.88
5 Black Win Tolstoguzova Daria 2204.53
6 White Loss Sadova Taisia 2262.97
7 Black Win Stulova Kristina 2165.74
8 White Win Shkarupa Maria 1975.49
Larix-2020
Date 2020-01-26 Rating 2388.63
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kinelovskiy Nikita 2242.03
2 Black Loss Lavrik-Karmazin Maksim 2528.48
3 Black Draw Yudina Maria 2250.16
5 Black Win Prokopyev Andrei 2065.86
6 Black Loss Golosov Viktor 2556.36
7 Black Draw Fedorkin Oleg 2643.51
8 Black Win Gorbachev Daniil 1928.60
9 White Loss Nikonov Konstantin 2681.20
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 2389.22
Round Color Result Opponent
1 Black Win Fokichev Egor 1974.91
2 Black Win Stoyanov Kirill 2204.52
3 Black Win Yusupmurzin Danila 2252.53
4 Black Loss Metreveli Maksim 2386.09
5 White Win Metreveli Georgiy 2176.63
6 White Win Lashko Kira 2356.76
7 White Win Dyachkov Nikita 2225.94
Tallinn Open 2019 (and Estonian Gomoku Championship)
Date 2019-12-30 Rating 2388.74
Round Color Result Opponent
A2 Black Draw Oll Aivo 2715.25
A3 Black Loss Mesila Villem 2664.45
A4 Black Loss Hõbemägi Martin 2598.42
A5 Black Loss Karlsson Stefan 2542.50
A6 Black Loss Kolk Kuno 2373.94
A7 White Loss Lõhmus Kristofer 2401.62
A8 White Win Lõhmus Kristofer 2401.62
New year tournament
Date 2019-12-15 Rating 2388.65
Round Color Result Opponent
1 Black Win Noskov Pavel 1953.45
2 White Win Buslakova Anastasja 1939.63
3 Black Win Stulova Veronika 2093.56
4 Black Draw Matushkina Ksenia 2216.68
5 Black Win Dyachkov Nikita 2225.03
6 Black Loss Metreveli Maksim 2384.35
7 White Win Kuvaev Vyacheslav 2032.62
8 White Win Porokhina Ekaterina 2169.17
9 Black Draw Burtsev Peter 2353.56
Poduga Cup 2019
Date 2019-11-20 Rating 2388.13
Round Color Result Opponent
3.1 White Win Kuvaev Vyacheslav 2025.64
3.2 Black Win Kuvaev Vyacheslav 2025.64
4.1 White Win Prokopyev Andrei 2070.83
4.2 Black Win Prokopyev Andrei 2070.83
F1 Black Win Dyachkov Nikita 2222.39
F2 White Win Dyachkov Nikita 2222.39
The 28th Russian Championship, First League
Date 2019-11-02 Rating 2385.64
Round Color Result Opponent
1 White Win Tolstoguzova Daria 2189.59
2 Black Loss Salnikov Pavel 2580.45
3 Black Loss Salnikova Nonna 2259.44
4 Black Loss Metreveli Maksim 2379.66
5 Black Win Makhin Matvei 1877.33
6 White Win Sidorov Mikhail 2109.52
7 White Win Bushkowski Ludwik 2118.63
8 Black Draw Sadova Taisia 2264.97
9 White Win Burtsev Peter 2332.86
Qualification Tournament
Date 2019-10-07 Rating 2383.58
Round Color Result Opponent
1 White Win Kulin Maxim 1848.36
2 White Win Dyachkov Nikita 2220.16
3 White Win Porokhina Ekaterina 2158.56
4 White Win Matushkina Ksenia 2205.72
5 Black Win Stoyanov Kirill 2173.71
6 Black Win Stulova Veronika 2079.64
7 White Win Stoyanov Egor 2165.75
8 Black Loss Naumov Egor 2095.61
9 White Win Shangina Alexandra 1974.17
10 Black Win Prokopyev Andrei 2077.66
11 Black Win Fokichev Egor 1943.74
World Championship 2019, WT
Date 2019-08-10 Rating 2373.38
Round Color Result Opponent
1 White Loss Wang Qingqing 2640.66
2 Black Win Reimand Hanna-Kai 2049.97
3 White Loss Li Xiaoqing 2647.83
4 Black Loss Tolstoguzova Sofia 2297.11
5 White Win Kõllo Liisa Maria 1649.53
6 Black Win Kolk Mari 1874.85
7 White Win Liu Xun 2454.89
8 White Loss Metreveli Irina 2447.76
9 Black Loss Wu Zhiqin 2543.88
Youth European Championship 2019
Date 2019-07-10 Rating 2370.69
Round Color Result Opponent
G1 Black Win Galkina Veronika 1546.16
G3 Black Win Sadova Taisia 2263.50
G4 White Win Buslakova Darya 1818.44
G5 Black Win Tolstoguzova Sofia 2297.77
G6 White Win Tammistu Mette Anete 1484.81
G7 White Win Shkarupa Maria 1915.29
G8 White Win Sonina Marina 2020.83
G9 Black Win Nitov Melissa 1794.24
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 2367.49
Round Color Result Opponent
1 Black Win Potapov Maxim 1899.64
2 Black Win Prokopyev Andrei 2065.80
3 White Loss Fedotov Denis 2680.68
4 White Win Naumov Egor 2082.89
5 Black Loss Oborina Anastasja 2371.61
6 White Draw Stoyanov Kirill 2165.32
7 Black Loss Sidorov Mikhail 2075.13
8 Black Win Shangina Alexandra 1972.29
9 White Win Kuvaev Vyacheslav 2021.43
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 2361.28
Round Color Result Opponent
G1 White Win Porokhina Ekaterina 2161.77
G2 White Draw Tolstoguzova Sofia 2295.93
G3 Black Win Shangina Alexandra 1959.51
G4 White Win Sadova Taisia 2257.74
G6 Black Win Fokicheva Anna 1927.66
G7 Black Win Galkina Veronika 1547.26
G8 Black Loss Stulova Veronika 2087.51
G9 White Win Shkarupa Maria 1889.00
G10 Black Win Buslakova Darya 1801.23
G11 White Win Sonina Marina 2014.03
The 27th Russian Championship among Women
Date 2019-02-24 Rating 2358.56
Round Color Result Opponent
2 White Draw Sadova Taisia 2253.90
3 White Win Stulova Kristina 2182.37
4 White Draw Metreveli Irina 2428.34
5 Black Draw Tolstoguzova Sofia 2296.68
6 White Win Kachaeva Ilona 2060.48
7 White Win Tolstoguzova Daria 2138.36
8 Black Win Prokopets Tatyana 2171.88
Youth Championship of Poduga. High league
Date 2019-01-31 Rating 2354.62
Round Color Result Opponent
1 White Loss Porokhina Ekaterina 2163.51
2 White Loss Stoyanov Kirill 2156.25
3 White Loss Fedotov Denis 2663.82
4 Black Win Dyachkov Nikita 2218.42
5 White Win Novikova Daria 2058.52
6 Black Win Yusupmurzin Danila 2286.26
7 White Win Shabanov Ruslan 2134.21
8 Black Win Stulova Kristina 2187.94
9 White Win Matushkina Ksenia 2138.59
10 Black Win Stulova Veronika 2073.81
11 White Win Stoyanov Egor 2080.65
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 2349.56
Round Color Result Opponent
1 White Win Kozhevin Dmitry 1859.60
2 White Draw Yudina Maria 2245.91
3 White Win Stoyanov Kirill 2148.96
4 White Win Shabanov Ruslan 2139.17
5 Black Win Oborina Anastasja 2360.90
6 White Win Vostryakov Alexey 2230.02
7 Black Loss Fedotov Denis 2659.64
Tallinn Open 2018
Date 2018-12-30 Rating 2347.67
Round Color Result Opponent
A1 White Loss Katsev Ilya 2423.22
A3 White Loss Karlsson Stefan 2599.67
A4 Black Loss Lõhmus Kristofer 2412.83
A5 White Loss Purk Tauri 2411.44
A6 White Draw Piik Sander 2275.90
A7 White Win Sadova Taisia 2243.27
A8 White Win Rahumägi Brenet 2326.60
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 2340.47
Round Color Result Opponent
5.1 White Win Kuvaev Vyacheslav 2008.71
5.2 Black Win Kuvaev Vyacheslav 2008.71
6.1 White Win Stoyanov Kirill 2140.63
6.2 Black Win Stoyanov Kirill 2140.63
7.1 Black Win Yusupmurzin Danila 2288.40
7.2 Black Win Yusupmurzin Danila 2288.40
8.1 Black Loss Stulova Kristina 2200.40
8.2 White Win Stulova Kristina 2200.40
8.3 White Win Stulova Kristina 2200.40
9.1 Black Loss Fedotov Denis 2656.79
9.2 Black Loss Fedotov Denis 2656.79
The 27th Russian Championship, First League
Date 2018-11-04 Rating 2330.65
Round Color Result Opponent
1 White Loss Nikonov Konstantin 2681.66
2 Black Win Naumov Egor 2021.96
3 Black Win Kinelovskiy Nikita 2127.61
4 Black Loss Volkov Sergey 2380.69
5 Black Win Taiblin Yuriy 2420.59
6 White Loss Mikhailov Alexey 2486.22
7 Black Draw Tolstoguzova Sofia 2294.03
8 Black Draw Troitsky Vsevolod 2060.78
9 Black Draw Salnikova Nonna 2276.40
Qualification Tournament
Date 2018-09-30 Rating 2318.53
Round Color Result Opponent
1 Black Win Stoyanov Kirill 2127.46
2 Black Win Stulova Veronika 2068.26
3 White Win Stoyanov Egor 2026.46
4 White Win Novikova Daria 2049.49
5 White Draw Fedotov Denis 2659.20
6 Black Loss Dyachkov Nikita 2229.91
7 White Win Yusupmurzin Danila 2280.04
8 White Loss Shabanov Ruslan 2156.05
9 Black Win Porokhina Ekaterina 2138.57
10 Black Win Stulova Kristina 2213.65
11 White Win Matushkina Ksenia 2137.69
Youth World Championship 2018
Date 2018-08-05 Rating 2292.12
Round Color Result Opponent
G1 White Draw Koni Kirke 2087.54
G2 White Loss Sadova Taisia 2226.44
G3 Black Loss Qiu Yujin 2375.05
G4 White Loss Xu Xicheng 2341.03
G5 White Loss Zheng Wenxin 2301.74
G6 White Win Gürgüç Melek Sofia 1519.70
G7 White Win Zencir Pelin 1601.93
G8 White Win Zencir Pelin 1601.93
G9 Black Draw Koni Kirke 2087.54
G10 White Win Gürgüç Melek Sofia 1519.70
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 2289.19
Round Color Result Opponent
1 Black Win Vostriakova Yulia 1777.21
2 Black Win Kulin Maxim 1870.36
3 White Win Yusupmurzin Danila 2274.10
4 White Win Stoyanov Kirill 2125.70
5 Black Loss Metreveli Maksim 2353.04
7 White Win Matushkina Ksenia 2140.96
8 Black Loss Dyachkov Nikita 2238.57
9 Black Draw Semenov Oleg 2419.60
Karepa camp
Date 2018-07-12 Rating 2286.66
Round Color Result Opponent
A1 White Loss Hõbemägi Martin 2607.60
A2 Black Loss Metreveli Maksim 2349.26
A3 Black Win Moor Karl-Mattias 2122.57
A4 Black Draw Karlsson Irene 2135.21
A5 White Loss Piik Sander 2298.79
A6 Black Draw Metreveli Georgiy 2191.12
A7 White Win Rumyantseva Ekaterina 2073.75
European Championship 2018
Date 2018-07-01 Rating 2284.94
Round Color Result Opponent
1 White Loss Balabhai Viktor 2478.05
2 Black Win Kuleshov Mikhail 2219.69
4 White Draw Mesila Villem 2632.07
5 Black Loss Topkin Georg-Romet 2576.68
6 Black Win Moor Karl-Mattias 2119.02
7 Black Loss Hõbemägi Martin 2610.97
8 Black Loss Piik Sander 2300.11
9 Black Win Metreveli Maksim 2342.96
10 Black Loss Makarov Pavel 2589.52
11 White Win Lääne Rauno 2023.41
Youth Russian Championship, group C,F
Date 2018-03-30 Rating 2263.49
Round Color Result Opponent
2 White Win Sonina Vladislava 1808.04
3 White Win Tolstoguzova Daria 2052.94
4 White Win Fokicheva Anna 1844.28
5 Black Win Shevliakova Ekaterina 1688.94
6 Black Win Shestakova Valeria 1817.71
7 White Win Vostriakova Yulia 1723.82
8 Black Win Yudina Polina 1638.40
9 White Win Porokhina Ekaterina 2129.25
The 26nd Russian Championship, among Women
Date 2018-02-25 Rating 2252.69
Round Color Result Opponent
2 White Win Novikova Daria 1978.45
3 White Loss Oborina Anastasja 2390.91
4 Black Draw Salnikova Nonna 2256.69
5 Black Loss Prokopets Tatyana 2150.80
6 White Win Sonina Vladislava 1792.05
7 White Win Stulova Kristina 2200.80
8 Black Loss Lashko Kira 2446.72
9 Black Loss Tolstoguzova Sofia 2261.89
10 Black Win Knyazeva Ekaterina 2022.81
11 White Win Sadova Taisia 2199.33
13 White Win Kachaeva Ilona 2062.04
14 White Win Porokhina Ekaterina 2126.72
15 White Win Sonina Marina 1953.17
Championship of Konoshsky region
Date 2018-02-09 Rating 2246.84
Round Color Result Opponent
1 White Win Stulova Kristina 2197.06
2 White Win Stoyanov Kirill 2112.23
3 White Win Vohtomina Vladislava 2189.37
4 Black Loss Stulova Veronika 2055.03
5 Black Loss Semenov Oleg 2433.78
6 White Loss Mikryukov Mikhail 2420.81
7 Black Loss Lashko Kira 2450.72
9 White Loss Dyachkov Nikita 2268.87
10 Black Loss Yusupmurzin Danila 2285.90
11 White Loss Shabanov Ruslan 2195.88
Youth Championship of Poduga, High league
Date 2018-01-31 Rating 2245.38
Round Color Result Opponent
1 Black Win Vohtomina Vladislava 2191.15
3 White Win Porokhina Ekaterina 2130.58
4 Black Draw Stoyanov Kirill 2111.99
5 Black Win Stulova Veronika 2054.56
6 Black Win Novikova Daria 1972.12
7 Black Win Stoyanov Egor 1994.93
8 White Loss Fedotov Denis 2636.15
9 Black Win Dyachkov Nikita 2271.33
10 Black Loss Yusupmurzin Danila 2284.15
11 Black Loss Shabanov Ruslan 2194.16
12 Black Win Stulova Kristina 2196.09
13 White Win Matushkina Ksenia 2154.58
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 2237.07
Round Color Result Opponent
1 Black Win Tsehanovich Daria 1720.02
2 White Loss Yusupmurzin Danila 2275.25
3 Black Win Kulin Maxim 1869.10
4 Black Win Makhin Matvei 1874.08
5 Black Loss Dyachkov Nikita 2272.59
6 White Win Kozhevin Dmitry 1861.61
7 White Win Vostryakov Alexey 2252.39
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 2230.36
Round Color Result Opponent
1 Black Win Vostriakova Yulia 1705.12
2 Black Win Kulin Maxim 1867.95
3 Black Loss Fedotov Denis 2619.51
4 Black Win Fokichev Egor 1902.61
5 Black Loss Stoyanov Egor 1993.47
6 White Win Sidorov Mikhail 1922.67
7 White Win Naumov Egor 1982.06
8 Black Loss Yusupmurzin Danila 2268.00
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 2226.76
Round Color Result Opponent
2.1 Black Win Fokichev Egor 1900.00
2.2 Black Win Fokichev Egor 1900.00
3.1 Black Win Stoyanov Egor 1990.86
3.2 Black Win Stoyanov Egor 1990.86
4.1 Black Win Shabanov Ruslan 2183.38
4.2 White Loss Shabanov Ruslan 2183.38
4.2 White Loss Vohtomina Vladislava 2196.02
4.3 White Loss Shabanov Ruslan 2183.38
The 26th Russian Championship, First League
Date 2017-11-09 Rating 2223.01
Round Color Result Opponent
1 White Loss Golomaryov Anthony 2635.69
2 White Win Sidorov Mikhail 1915.31
3 Black Loss Taiblin Yuriy 2456.47
4 Black Loss Orlov Maxim 2300.84
5 White Win Kachaeva Ilona 2046.71
7 White Win Kuvaev Vyacheslav 1963.70
8 Black Win Rumyantseva Ekaterina 2072.32
9 White Win Lisyutin Alexander 2275.59
World Championship 2017, WT
Date 2017-08-12 Rating 2199.38
Round Color Result Opponent
1 White Loss Sung Pei-Jung 2073.54
2 Black Loss Chien Yung-Hsuan 2509.74
3 White Loss Yang Hsiao-Yu 2068.13
4 Black Win Ke Fang-Ying 2267.28
5 Black Loss Liu Xun 2475.49
6 Black Loss Metreveli Irina 2376.49
7 White Loss Lashko Kira 2482.27
8 Black Loss Wang Qingqing 2653.08
9 White Win Wu Zhiqin 2518.81
11 White Loss Lin Chiao-Ying 2347.80
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 2197.07
Round Color Result Opponent
1 Black Win Prokopyev Andrei 1946.99
3 Black Win Stulova Veronika 2010.29
4 Black Loss Semenov Oleg 2440.61
5 White Loss Fedotov Denis 2607.76
6 Black Win Naumov Egor 1950.55
7 White Win Yusupmurzin Danila 2228.07
8 Black Loss Vostryakov Alexey 2271.04
9 Black Loss Dyachkov Nikita 2264.29
Karepa camp
Date 2017-07-17 Rating 2195.25
Round Color Result Opponent
A1 White Win Lõhmus Kristofer 2335.99
A2 White Win Heidmets Mark 2117.86
A3 White Loss Salnikov Pavel 2612.08
A4 Black Loss Karlsson Stefan 2577.06
A5 Black Loss Fedotov Denis 2606.15
A6 White Win Raag Ardi 2065.12
A7 White Loss Salnikova Nonna 2253.79
Youth European Championship 2017
Date 2017-05-04 Rating 2177.11
Round Color Result Opponent
DH1 White Win Zilinskas Azuolas 1853.12
DH1 Black Win Abovyan Ilias 1853.12
DH2 Black Win Zefi Simona 1711.51
DH3 White Win Panagasidis Kostantinos 1824.13
DH4 Black Win Tolstoguzova Daria 1983.50
DH5 Black Loss Stoyanov Egor 1958.48
DH6 Black Win Prokopyev Andrei 1937.15
DH7 Black Win Gromov Ivan 1718.21
DH8 Black Win Moisto Mairon 1935.04
DH9 Black Win Lufardaki Amalia 1515.39
H11 Black Win Epifanova Alisa 1655.55
Youth Russian Championship, group H
Date 2017-03-30 Rating 2166.77
Round Color Result Opponent
1 White Win Volkova Sofia 1894.84
2 Black Win Vostriakova Yulia 1675.06
3 White Loss Tolstoguzova Daria 1971.67
4 Black Win Artemova Veronika 1753.85
5 Black Win Sonina Vladislava 1662.17
6 White Win Porokhina Ekaterina 2121.89
7 Black Win Popova Maria 1602.32
8 Black Win Shestakova Valeria 1821.17
9 Black Win Shevliakova Ekaterina 1660.74
10 Black Win Fokicheva Anna 1785.89
11 Black Win Tsehanovich Daria 1713.20
The 25nd Russian Championship, among Women
Date 2017-02-26 Rating 2155.81
Round Color Result Opponent
1 White Win Novichkova Viktoriia 1682.98
2 White Loss Lashko Kira 2520.33
3 White Win Prokopets Tatyana 2124.16
4 White Draw Sonina Marina 1851.59
5 Black Win Knyazeva Ekaterina 2002.07
6 White Win Matushkina Ksenia 2207.79
7 White Loss Oborina Anastasja 2441.29
8 White Win Stulova Kristina 2181.65
9 Black Win Shabanova Darya 2141.57
10 White Loss Volkova Sofia 1893.69
11 Black Win Novikova Daria 1952.49
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 2131.10
Round Color Result Opponent
1 White Win Fokichev Egor 1823.80
4 Black Loss Dyachkov Nikita 2277.00
5 White Loss Molotova Anastasja 2035.45
6 White Win Stulova Veronika 1974.04
7 Black Loss Shangina Alexandra 1919.33
Youth World Championship 2016
Date 2016-08-13 Rating 2082.73
Round Color Result Opponent
D10 Black Win Pukk Martin 1614.19
D11 Black Win Tolstoguzova Daria 1892.66
DH1 Black Draw Sonina Marina 1815.93
DH2 White Win Ikla Markus 2134.62
DH3 White Win Zhang Tianyi 2143.98
DH4 White Win Stoyanov Egor 1894.21
DH6 Black Loss Reznik Grigorii 1971.63
DH7 Black Draw Narva Jaan Oskar 1921.29
DH8 Black Win Murumaa Mathias 1863.12
DH9 White Loss Lou Qiongwen 2156.33
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 2077.13
Round Color Result Opponent
1 Black Win Fokicheva Anna 1748.14
2 Black Draw Kulin Maxim 1841.77
3 White Loss Matushkina Ksenia 2228.31
4 Black Loss Tsehanovich Valeria 1925.27
5 Black Loss Shangina Alexandra 1932.05
6 Black Win Vostriakova Yulia 1638.49
7 Black Loss Prokopyev Andrei 1892.51
8 Black Win Stoyanov Egor 1888.86
9 Black Win Novikova Daria 1928.29
Karepa camp
Date 2016-07-18 Rating 2075.44
Round Color Result Opponent
A1 Black Loss Taimla Tunnet 2754.62
A2 Black Win Piik Sander 2095.92
A3 White Loss Karlsson Stefan 2560.35
A4 White Loss Raag Ardi 2056.25
A5 Black Loss Lõhmus Kristofer 2273.34
A6 Black Draw Metreveli Maksim 2208.24
A7 White Loss Lillemaa Argo 2235.15
Youth Mind Sport Festival Renjutournament
Date 2016-07-09 Rating 2074.48
Round Color Result Opponent
A1 White Loss Wang Qingqing 2632.70
A2 White Loss Olumets Erko 2176.18
A3 Black Loss Metreveli Maksim 2206.75
A5 White Loss Tiivel Tuuli 2030.70
Youth Russian Championship, group F
Date 2016-03-30 Rating 2078.04
Round Color Result Opponent
1 Black Win Shangina Alexandra 1941.65
2 Black Win Rastorgueva Ksenia 1634.14
3 White Win Porokhina Ekaterina 2061.11
4 White Win Volkova Sofia 1899.50
5 White Win Tolstoguzova Daria 1874.74
6 Black Win Glibina Anna 1840.59
7 White Win Popova Maria 1715.49
8 Black Win Tolstoguzova Sofia 2125.13
9 White Loss Sadova Taisia 2079.84
10 Black Win Sonina Marina 1818.09
11 White Loss Viatkina Maria 1893.10
Poduga Championship, 1 st League
Date 2016-01-26 Rating 2071.89
Round Color Result Opponent
1 Black Win Kuzmina Alexandra 1993.66
2 Black Loss Kozlova Viktoriia 2012.85
3 White Win Kuznetsov Artem 1843.50
4 White Loss Dyachkov Nikita 2273.06
5 White Win Prokopets Tatyana 2127.94
6 Black Win Novikova Daria 1923.16
7 White Win Stulova Veronika 1902.02
8 White Win Vohtomina Vladislava 2118.19
9 White Loss Shiryaevskaya Daria 2135.63
10 White Win Matushkina Ksenia 2176.11
11 White Loss Shabanova Darya 2125.81
12 Black Loss Yusupmurzin Danila 2189.43
13 White Loss Stulova Kristina 2095.46
14 Black Loss Shabanov Ruslan 2119.48
15 White Loss Stoyanov Kirill 2126.73
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 2070.68
Round Color Result Opponent
1 White Win Kurdina Olga 2377.40
2 White Win Dyachkov Nikita 2265.26
3 White Loss Oborina Anastasja 2388.92
4 White Win Vohtomina Vladislava 2118.19
4 Black Win Metreveli Maksim 2174.26
5 White Loss Karpov Fyodor 2173.71
6 Black Loss Prokopets Tatyana 2130.31
7 White Win Stulova Kristina 2086.74
8 White Loss Stoyanov Kirill 2122.09
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 2024.36
Round Color Result Opponent
1 White Win Bezukladichnii Dmitrii 1673.55
2 Black Win Stoyanov Kirill 2084.46
3 White Loss Vostryakov Alexey 2268.96
4 White Win Prokopets Tatyana 2154.08
5 White Loss Fedotov Denis 2510.16
6 White Loss Matushkina Ksenia 2156.07
7 White Win Kokachev Artem 1809.02
8 White Loss Shabanova Darya 2126.07
9 Black Win Kulin Maxim 1809.97
10 Black Win Makhina Alla 1887.10
Youth Russian Championship, group F
Date 2015-03-28 Rating 1975.34
Round Color Result Opponent
1 White Loss Sadova Taisia 2006.23
3 White Win Tolstoguzova Sofia 2023.46
4 Black Loss Popova Daria 1860.54
6 Black Win Stulova Veronika 1816.57
8 White Loss Matushkina Ksenia 2143.63
9 White Loss Porokhina Ekaterina 2027.53
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 1950.33
Round Color Result Opponent
1 Black Win Maurina Julia 1537.16
2 White Loss Kurdina Olga 2428.32
3 Black Loss Stulova Kristina 2007.28
4 Black Win Evdokimova Ksenija 2006.99
5 White Win Tarabrina Elizaveta 1792.83
6 White Win Shabanov Ruslan 2061.58
7 White Loss Prokopyev Ruslan 2109.76
8 Black Loss Lapin Ivan 1884.97
Russian Pearl
Date 2014-09-14 Rating 1911.96
Round Color Result Opponent
7 Black Win Pozderova Elina 2040.54
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-07-14 Rating 1886.43
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Dyachkov Nikita 2108.05
2 White Loss Kryuchok Roman 2585.36
2 Black Loss Pastuhov Ruslan 1780.32
3 Black Win Shubin Andrei 1474.82
4 White Loss Novikova Daria 1901.21
5 White Win Prokopyev Andrei 1734.38
6 Black Win Tsehanovich Valeria 1856.04
7 Black Loss Stoyanov Kirill 2017.17
8 Black Loss Porokhina Ekaterina 1946.57
9 White Win Popova Polina 1800.95
10 White Loss Popova Daria 1850.27
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 1838.45
Round Color Result Opponent
3 White Loss Vokhtomina Yulia 1540.01
4 White Loss Grigoriev Roman 1995.53
5 White Loss Pastuhov Ruslan 1760.77
6 Black Loss Naumov Egor 1828.87
7 Black Loss Tsehanovich Valeria 1841.15
8 Black Win Stulova Veronika 1697.44