Simanovskaia Anastasia, Russian Renju Association - Renju Rating

Simanovskaia Anastasia

Place: Podyuga, Russian Renju Association

Rating: 1977.88, Std: 66.65, Rank: 747

First game: 2016-07-29, Last game: 2024-01-05

Top rating: 1977.88 (2024-01-05)

Games: 324, Wins: 160, Draws: 2, Losses: 162

Gy1: 47, Gy2: 105, Gy5: 271

The championship of Arkhangelsk region, women
Date 2024-01-05 Rating 1977.88
Round Color Result Opponent
1 White Loss Stulova Veronika 2075.88
2 Black Draw Shangina Alexandra 1932.19
3 Black Win Zvezdina Nataliya 1809.18
4 Black Win Nikitina Darina 1809.39
5 White Loss Savrasova Yulia 2575.52
6 White Loss Porokhina Ekaterina 2345.31
7 Black Win Vohtomina Vladislava 1989.35
Kotlas 2023 Group FG
Date 2023-11-26 Rating 1976.40
Round Color Result Opponent
1 Black Win Gerasimovskaia Aleksandra 1396.67
2 White Win Gerasimovskaja Nina 1600.77
3 White Win Nikitina Darina 1811.27
4 White Win Zvezdina Nataliya 1811.77
5 Black Win Shangina Alexandra 1930.91
6 Black Win Minkina Yuliya 1630.54
7 Black Win Boltinskaya Victoria 1739.05
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2023-07-25 Rating 1958.41
Round Color Result Opponent
C1 Black Win Teremov Artem 1430.91
C2 Black Win Mikryukov Sergey 2221.54
C3 White Loss Noskov Pavel 2063.66
C4 Black Loss Pavlovskiy Egor 2014.50
C5 White Win Zolotarev Konstantin 1840.80
C6 White Win Potapov Stepan 1945.17
C7 White Loss Zvezdina Nataliya 1804.53
C8 White Loss Chernetsova Ekaterina 1844.62
C9 White Win Letovaltsev Metvei 1739.86
World Renju Youth Cup (online) FGH Group
Date 2023-07-18 Rating 1957.52
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Yang Ziyu 2001.11
2 Black Win Lei Chi Weng 1685.54
3 Black Win Shangina Alexandra 1928.84
4 Black Loss Fokicheva Anna 2198.65
5 Black Win Gerasimovskaja Nina 1612.80
6 White Win Lou Lok Iao 1884.36
7 White Loss Petrova Mariia 2283.19
8 Black Loss Nikitina Darina 1819.16
9 Black Win Yudina Polina 1861.49
Youth Russian Championship
Date 2023-03-30 Rating 1943.05
Round Color Result Opponent
G1 Black Loss Gerasimovskaja Nina 1612.10
G2 Black Loss Maslova Daria 1685.53
G3 Black Win Gerasimovskaia Aleksandra 1385.06
G4 White Win Nikitina Darina 1817.66
G5 White Loss Vostriakova Yulia 1900.62
G6 Black Win Novozhilova Alexandra 1525.72
G7 White Loss Petrova Mariia 2271.96
G8 Black Loss Tolstoguzova Daria 2300.86
G9 White Win Karavaeva Maria 1902.51
Youth Championship of Konosha region
Date 2023-03-05 Rating 1942.73
Round Color Result Opponent
2 Black Loss Pinsky Alexander 2538.86
3 Black Win Porokhina Natalya 1792.08
4 White Loss Zolotarev Konstantin 1820.85
5 Black Win Rogozinsky Jaroslav 1717.63
6 Black Win Bova Aleksandra 1642.52
7 Black Loss Kuvaev Vyacheslav 2175.88
Larix-2023
Date 2023-01-29 Rating 1942.93
Round Color Result Opponent
1 Black Win Maslova Daria 1676.39
2 White Loss Mikhailov Alexander 2320.33
3 Black Win Nikolaev Mikhail 1761.93
4 Black Win Gerasimovskaja Nina 1603.05
5 White Loss Vislovich Vladislav 2038.14
6 White Win Anokhin Mikhail 1514.98
7 Black Win Marushev Ilya 1822.20
8 White Loss Fedorkin Oleg 2545.36
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2023-01-05 Rating 1942.21
Round Color Result Opponent
W1 White Loss Fokicheva Anna 2193.25
W2 White Win Nikitina Darina 1828.83
W4 White Loss Zvezdina Nataliya 1801.78
W5 Black Loss Porokhina Ekaterina 2329.39
W6 Black Loss Matushkina Ksenia 2233.43
W7 White Win Stulova Veronika 2052.40
Poduga Cup 2022
Date 2022-11-22 Rating 1941.37
Round Color Result Opponent
2.1 Black Loss Startsev Maksim 2187.12
2.2 White Loss Startsev Maksim 2187.12
Hello School 2022
Date 2022-10-09 Rating 1941.81
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Leontiev Anton 1992.03
2 White Loss Kazantsev Konstantin 1976.21
3 White Loss Startsev Maksim 2176.82
4 White Win Mikryukov Sergey 2199.90
5 White Loss Vostriakova Yulia 1915.39
6 White Loss Noskov Pavel 2068.00
7 White Loss Strakulia Lev 1948.84
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-07-26 Rating 1951.59
Round Color Result Opponent
CG1 White Win Nikolaev Mikhail 1770.92
CG2 White Win Parshenok Andrey 1584.23
CG3 White Loss Startsev Maksim 2162.90
CG4 Black Loss Kazantsev Konstantin 1968.89
CG5 White Win Letovaltsev Metvei 1715.80
CG6 White Win Nikitina Darina 1849.77
CG7 Black Win Buslakova Anastasja 2007.38
CG8 Black Loss Pavlovskiy Egor 1981.56
CG9 Black Win Yudina Polina 1939.73
CG10 White Win Noskov Pavel 2071.70
World Renju Youth Cup (online) G Group
Date 2022-07-18 Rating 1951.74
Round Color Result Opponent
1 White Win Wang Qiyuan 1678.86
2 White Loss Fokicheva Anna 2183.10
3 White Loss Liu Minyi 2076.30
4 White Win Huang Ziyu 1781.02
5 Black Win Gong Yixuan 1737.76
6 Black Loss Petrova Mariia 2223.19
7 White Win Lao Chi Ieng 2019.86
8 White Win Yang Ziyu 1965.82
9 White Loss Ruan Jintong 2264.14
The tournament of Arkhangelsk region, group D,G
Date 2022-04-24 Rating 1947.47
Round Color Result Opponent
1 White Loss Nikitina Darina 1864.02
2 Black Win Afanasiev Maksim 1531.86
3 Black Loss Buslakova Anastasja 2005.66
4 Black Loss Yudina Polina 1941.31
5 Black Win Ozerova Marina 1582.57
6 Black Win Kapustinskaia Ruslana 1495.48
7 Black Win Ananyev Danila 1499.86
8 Black Win Birichevskaya Darina 1509.89
9 Black Loss Mikryukov Sergey 2176.98
Youth Championship of Konosha region
Date 2022-03-13 Rating 1949.57
Round Color Result Opponent
1 White Loss Matushkina Ksenia 2229.82
2 White Win Kazantsev Konstantin 1946.74
3 Black Win Kholopov Ilya 1603.71
4 White Loss Porokhina Ekaterina 2287.43
5 White Win Vereshagin Dmitrii 1781.15
6 White Loss Fokichev Egor 2075.09
7 White Win Pavlovskiy Egor 1953.12
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-01-05 Rating 1949.04
Round Color Result Opponent
W1 White Loss Stulova Darya 2071.76
W2 White Win Shangina Alexandra 1962.60
W3 White Loss Stulova Veronika 2054.03
W4 Black Loss Vostriakova Yulia 1892.17
W5 White Win Zvezdina Nataliya 1765.71
W6 White Loss Novikova Daria 1939.54
W7 White Win Prokopets Tatyana 1994.43
Hello School 2021
Date 2021-10-17 Rating 1951.00
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Petrova Mariia 2188.92
2 White Win Gershman Artem 1966.73
3 White Loss Kazantsev Konstantin 1920.72
4 White Win Novichkova Viktoriia 1688.58
5 White Win Startsev Maksim 2098.24
6 White Loss Pinsky Alexander 2439.61
7 White Win Gorbachev Daniil 1900.82
The tournament of Arkhangelsk region, group C,G
Date 2021-10-03 Rating 1950.27
Round Color Result Opponent
G1 Black Win Minkina Elena 1474.58
G2 Black Win Minkina Yuliya 1645.34
G5 Black Win Sokolova Veronika 1450.30
G6 Black Win Stulova Alisa 1811.20
G7 White Loss Fokicheva Anna 2150.10
G8 Black Win Buslakova Anastasja 1985.41
G9 Black Loss Buslakova Darya 2017.09
G10 White Loss Vostriakova Yulia 1866.05
G11 White Win Zvezdina Nataliya 1756.81
The Fourth World Renju Open, online, gr. B
Date 2021-08-08 Rating 1946.94
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Fokicheva Anna 2138.03
2 Black Win Wu Iat Long 1522.54
4 Black Loss Wong Hio Kei 1945.14
5 White Win Vostriakova Yulia 1844.24
6 White Loss Ng Cheng Hei 1934.37
7 White Loss Huang Pou Fai 1943.37
8 White Win Lei Pui Ieong 1987.65
9 Black Loss Petrova Mariia 2162.58
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-07-24 Rating 1947.16
Round Color Result Opponent
G1 Black Win Vostriakova Yulia 1839.68
G2 Black Win Stulova Alisa 1813.42
G3 Black Win Zvezdina Nataliya 1750.29
G4 Black Win Bykova Ylia 1446.53
G5 White Loss Fokicheva Anna 2134.70
G6 White Loss Buslakova Darya 2009.49
G7 Black Loss Buslakova Anastasja 1992.75
G8 Black Win Popova Maria 1758.43
World Renju Youth Cup (online) H Group
Date 2021-07-16 Rating 1947.21
Round Color Result Opponent
1 Black Win Voronina Daria 1865.67
2 White Loss Ji Rouxue 2193.53
3 Black Loss Ruan Jintong 2253.99
4 White Loss Huang Lina 2136.75
5 Black Win Meng Sitong 1838.22
6 White Loss Belova Polina 1985.98
7 Black Win Zvezdina Nataliya 1749.88
8 White Win Gong Yixuan 1718.77
9 Black Win Tao Yiran 2008.40
Moscow Open Youth 2021
Date 2021-04-25 Rating 1943.26
Round Color Result Opponent
B1 White Win Sprikut Albert 1705.34
B2 Black Loss Pavlovskiy Egor 1884.00
B3 Black Win Zolotarev Artem 1544.45
B4 White Win Nikitina Darina 1842.98
Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 1941.87
Round Color Result Opponent
H1 Black Win Zvezdina Nataliya 1740.41
H2 Black Loss Litvak Sofia 1862.77
H3 Black Loss Ozerova Marina 1595.78
H4 Black Win Chernetsova Ekaterina 1732.55
H5 Black Draw Yudina Polina 1877.58
H6 Black Loss Belova Polina 1973.64
H7 Black Loss Minkina Yuliya 1673.21
H8 Black Loss Buslakova Anastasja 2004.62
H9 Black Win Nikitina Darina 1837.88
H10 White Win Kolchurina Anastasia 1718.74
H11 Black Win Minkina Elena 1489.16
Youth Championship of Konosha region
Date 2021-03-21 Rating 1942.84
Round Color Result Opponent
H1 Black Win Porokhina Ekaterina 2224.88
H2 Black Loss Buslakova Anastasja 2004.00
H3 Black Win Ozerova Marina 1596.61
H4 Black Win Yudina Polina 1877.15
H5 Black Loss Zvezdina Nataliya 1740.14
H6 Black Win Nikitina Darina 1835.58
H7 White Win Zhukova Kseniia 1436.27
Hf1 Black Win Zvezdina Nataliya 1740.14
Hf2 White Win Zvezdina Nataliya 1740.14
Poduga Cup 2020
Date 2021-02-07 Rating 1944.04
Round Color Result Opponent
1.1 White Win Fokicheva Anna 2082.30
1.1 White Win Fokicheva Anna 2082.30
1.2 White Win Fokicheva Anna 2082.30
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 1939.91
Round Color Result Opponent
W1 Black Win Minkina Elena 1500.09
W2 Black Win Fokicheva Anna 2078.73
W3 Black Loss Porokhina Ekaterina 2213.81
W4 White Loss Yusupmurzina Darya 2437.73
W5 Black Loss Savrasova Yulia 2530.60
W6 White Loss Matushkina Ksenia 2193.48
W7 Black Win Minkina Yuliya 1672.19
The Third World Renju Open Online tournament, gr. B
Date 2020-12-06 Rating 1935.07
Round Color Result Opponent
1 Black Win Churikova Daria 1910.65
2 White Win Lo Chan Hin 2156.65
3 Black Loss Tolstoguzova Daria 2248.71
4 Black Loss Lam Hei Ieong 1859.55
5 Black Win Vereshagin Dmitrii 1773.88
6 Black Win Lääne Kristjan 1813.79
7 Black Win Chong Man Nok 1787.98
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 1927.60
Round Color Result Opponent
H1 Black Win Bova Aleksandra 1541.64
H2 Black Win Minkina Elena 1510.60
H3 Black Win Buslakova Anastasja 1985.58
H5 Black Loss Stulova Alisa 1811.15
H6 Black Loss Yudina Polina 1881.41
H7 Black Win Nikitina Darina 1795.61
H8 Black Loss Zvezdina Nataliya 1724.41
H9 Black Win Porokhina Natalya 1586.59
H10 Black Win Zhukova Kseniia 1435.89
H11 Black Win Ozerova Marina 1614.33
H12 Black Win Minkina Yuliya 1673.19
H13 Black Win Birichevskaya Darina 1505.65
World Renju Youth Cup, H Group
Date 2020-08-06 Rating 1904.77
Round Color Result Opponent
1 White Win Churikova Daria 1898.89
2 Black Win Sze Weng Lam 1685.27
3 White Loss Qin Shaoya 2241.77
4 Black Win Stulova Alisa 1801.49
5 Black Loss Liao Yuntong 2120.92
6 Black Loss Petrova Mariia 2105.56
7 Black Loss Aligizaki Angelika 1722.48
8 Black Win Zvezdina Nataliya 1687.14
9 Black Win Buslakova Anastasja 1964.96
Youth Championship of Konoshky region
Date 2020-03-15 Rating 1863.98
Round Color Result Opponent
H11 White Loss Yudina Polina 1841.74
H12 Black Win Yudina Polina 1841.74
H21 Black Win Nikitina Darina 1774.30
H22 Black Loss Nikitina Darina 1774.30
H31 Black Win Zvezdina Nataliya 1634.16
H32 Black Win Zvezdina Nataliya 1634.16
H41 Black Win Buslakova Anastasja 1941.43
H42 Black Win Buslakova Anastasja 1941.43
H51 White Win Volskaya Darya 1916.68
H52 Black Win Volskaya Darya 1916.68
H61 Black Win Stulova Alisa 1773.08
H62 White Win Stulova Alisa 1773.08
H71 Black Win Zhukova Kseniia 1425.56
H72 Black Win Zhukova Kseniia 1425.56
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 1826.12
Round Color Result Opponent
1 White Loss Porokhina Ekaterina 2143.60
2 Black Loss Kuvaev Vyacheslav 2009.36
3 Black Loss Popova Maria 1722.61
5 Black Loss Stulova Darya 2038.05
6 White Loss Yudina Polina 1816.17
7 White Loss Vostriakova Yulia 1820.15
Tallinn Open 2019 (and Estonian Gomoku Championship)
Date 2019-12-30 Rating 1824.30
Round Color Result Opponent
B1 White Loss Koni Kirke 2142.48
B2 White Win Nitov Melissa 1789.38
B3 White Win Kolk Mari 1846.38
B4 White Loss Lääne Rauno 2121.93
B5 White Loss Burtsev Nikolai 2268.96
B6 Black Loss Churikova Daria 1888.21
New year tournament
Date 2019-12-15 Rating 1818.62
Round Color Result Opponent
1 White Loss Dyachkov Nikita 2189.74
2 Black Loss Potapov Stepan 1763.75
3 Black Win Zolotarev Konstantin 1665.81
4 Black Win Petrovich Vadim 1619.23
5 Black Loss Buslakova Darya 1831.48
6 Black Loss Volskaya Darya 1910.96
7 Black Loss Nikolaev Mikhail 1686.15
8 Black Win Lapin Maxim 1622.04
9 White Win Novichkova Viktoriia 1666.22
Poduga Cup 2019
Date 2019-11-20 Rating 1811.29
Round Color Result Opponent
2.1 White Loss Fokicheva Anna 1970.81
2.2 White Win Fokicheva Anna 1970.81
2.3 White Loss Fokicheva Anna 1970.81
European Youth Championship 2019
Date 2019-07-10 Rating 1770.85
Round Color Result Opponent
H1 White Loss Tolstoguzova Daria 2143.79
H3 White Win Buslakova Anastasja 1850.94
H5 White Win Makarova Daria 1818.14
H6 White Loss Vostriakova Yulia 1812.93
H10 White Loss Sonina Vladislava 1884.92
H11 Black Loss Yudina Polina 1764.92
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 1766.24
Round Color Result Opponent
4DH White Win Yudina Polina 1759.49
6DH Black Win Buslakova Anastasja 1847.03
9DH Black Loss Noskov Pavel 1897.29
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 1736.44
Round Color Result Opponent
H1 White Loss Makarova Daria 1813.09
H2 White Win Bykova Ylia 1480.23
H3 Black Loss Belova Polina 1892.98
H4 Black Loss Vostriakova Yulia 1803.76
H5 Black Win Yudina Polina 1730.10
H6 White Win Sonina Vladislava 1870.08
H7 Black Win Popova Maria 1656.64
H8 White Loss Tolstoguzova Daria 2119.32
H9 White Loss Buslakova Anastasja 1834.05
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 1706.10
Round Color Result Opponent
1 White Loss Porokhina Ekaterina 2126.82
2 White Loss Stulova Veronika 2043.54
3 White Win Bykova Ylia 1484.99
4 White Loss Fokicheva Anna 1886.75
5 White Loss Kuvaev Vyacheslav 1984.56
6 White Loss Stulova Alisa 1749.63
7 White Loss Pavlovskiy Egor 1712.15
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 1696.69
Round Color Result Opponent
1.1 White Loss Kazantsev Konstantin 1745.10
1.2 Black Win Kazantsev Konstantin 1745.10
1.3 White Win Kazantsev Konstantin 1745.10
2.1 White Loss Shabanov Ivan 1726.02
2.2 White Win Shabanov Ivan 1726.02
2.3 White Loss Shabanov Ivan 1726.02
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 1659.22
Round Color Result Opponent
1 White Loss Prokopets Tatyana 2127.41
2 Black Loss Kozhevin Dmitry 1848.27
3 White Win Zvezdina Nataliya 1563.43
4 White Win Shabanov Ruslan 2132.46
5 Black Loss Kulin Maxim 1845.55
6 White Loss Agarkov Dmitrii 1839.30
7 White Loss Sidorov Mikhail 1959.62
8 Black Win Pavlovskiy Egor 1702.63
9 Black Win Makarova Daria 1763.99
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 1580.10
Round Color Result Opponent
1 White Loss Molotova Anastasja 1994.87
2 Black Loss Agarkov Dmitrii 1780.77
3 White Loss Kulina Daria 1675.00
4 Black Loss Yudina Polina 1635.09
5 White Loss Vostriakova Yulia 1704.62
6 Black Loss Ivanov Andrei 1625.84
7 White Loss Tsehanovich Daria 1709.61
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 1575.13
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kulin Maxim 1843.00
2 Black Loss Vostriakova Yulia 1701.92
3 Black Win Agarkov Dmitrii 1774.97
4 White Loss Kozhevin Dmitry 1834.49
5 Black Loss Barabanov Daniil 1714.15
6 Black Loss Noskov Pavel 1782.83
7 Black Win Bykova Ylia 1498.63
8 White Loss Ivanov Andrei 1625.73
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 1572.14
Round Color Result Opponent
1.1 Black Loss Shabanov Ivan 1722.17
1.2 White Loss Shabanov Ivan 1722.17
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-07-28 Rating 1552.77
Round Color Result Opponent
1 White Win Fetiukov Vladiclava 1672.54
2 Black Loss Prokopets Tatyana 2098.99
3 White Loss Bykova Ylia 1510.60
4 Black Loss Serebryannikova Darya 1848.70
5 White Loss Popova Veronika 1656.08
8 Black Loss Startsev Maksim 1772.84
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 1514.33
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Lapin Ivan 1913.81
2 White Loss Tsehanovich Daria 1683.68
3 Black Loss Fokichev Egor 1787.12
4 White Loss Vasilieva Ekaterina 1584.33
5 Black Loss Fokichev Egor 1787.12
5 Black Loss Agarkov Dmitrii 1692.41
7 Black Loss Turabov Egor 1500.46
9 White Loss Simanovskaia Viktoria 1635.87