Stoyanov Kirill, Russian Renju Association - Renju Rating

Stoyanov Kirill

Place: Podyuga, Russian Renju Association

Rating: 2208.45, Std: 77.59, Rank: 394

First game: 2012-05-20, Last game: 2024-01-05

Top rating: 2220.59 (2022-11-22)

Games: 610, Wins: 301, Draws: 37, Losses: 272

Gy1: 21, Gy2: 58, Gy5: 225

The championship of Arkhangelsk region
Date 2024-01-05 Rating 2208.45
Round Color Result Opponent
1 Black Win Zolotarev Konstantin 1824.22
2 White Win Fokichev Egor 2068.80
3 White Loss Sidorov Mikhail 2352.04
4 White Win Pavlovskiy Egor 2041.43
5 White Loss Kuvaev Vyacheslav 2208.88
6 Black Loss Yusupmurzin Danila 2166.46
7 White Win Sokolov Andrei 1961.93
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2023-07-25 Rating 2214.36
Round Color Result Opponent
A1 Black Win Bykov Dmitrii 1795.18
A2 White Win Kulin Maxim 1858.41
A3 White Win Shangina Alexandra 1936.82
A4 White Win Yusupmurzin Danila 2169.43
A7 Black Loss Stulova Veronika 2051.64
A8 Black Win Naumov Egor 2026.99
A9 White Loss Metreveli Maksim 2391.98
Youth Russian Championship
Date 2023-03-30 Rating 2217.97
Round Color Result Opponent
B1 White Draw Sidorov Mikhail 2339.05
B2 Black Win Kudrjavtsev Andrey 1737.82
B3 Black Win Marushev Ilya 1840.60
B4 White Win Fokichev Egor 2054.51
B5 White Win Kokovin Nikolay 1862.90
B6 White Loss Kuvaev Vyacheslav 2182.79
B7 White Loss Gromov Danila 2492.01
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2023-01-05 Rating 2220.54
Round Color Result Opponent
V1 White Draw Kozhevin Dmitry 1870.05
V2 Black Win Prokopyev Andrei 2048.79
V3 White Loss Mikryukov Mikhail 2352.60
V4 White Win Kazantsev Konstantin 1999.56
V5 White Win Kuvaev Vyacheslav 2172.95
V6 White Loss Metreveli Maksim 2370.44
V7 White Win Startsev Maksim 2201.68
Poduga Cup 2022
Date 2022-11-22 Rating 2220.59
Round Color Result Opponent
2.1 White Win Kuvaev Vyacheslav 2165.91
2.2 White Win Kuvaev Vyacheslav 2165.91
3.1 White Win Metreveli Maksim 2366.19
3.2 White Loss Metreveli Maksim 2366.19
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-07-26 Rating 2209.78
Round Color Result Opponent
B1 White Win Kozhevin Dmitry 1870.90
B2 Black Win Prokopyev Andrei 2052.82
B4 White Win Bykov Dmitrii 1782.25
B5 White Loss Sidorov Mikhail 2304.16
B6 Black Win Kulin Maxim 1870.29
B7 White Loss Fokichev Egor 2066.33
B8 Black Win Naumov Egor 2014.71
B9 White Draw Kuvaev Vyacheslav 2149.94
World Renju Youth Cup (online) B Group
Date 2022-07-18 Rating 2209.23
Round Color Result Opponent
1 White Win Piruakov Artem 1701.57
2 White Draw Ma Chenzhi 2355.87
3 White Win Kaljola Kaur 2017.19
4 White Loss Ling Shijie 2503.80
5 White Loss Tang Shiqi 2469.78
6 White Loss Qian Xiao 2104.55
7 White Win Hu Yuhan 1862.06
8 White Win Narva Jaan Oskar 2110.13
9 White Win Kuvaev Vyacheslav 2149.19
Youth Russian Championship
Date 2022-03-30 Rating 2198.24
Round Color Result Opponent
B1 White Win Marushev Ilya 1766.64
B2 White Loss Gromov Danila 2487.30
B3 White Win Kulin Maxim 1877.64
B4 White Loss Zhukov Lev 2223.48
B5 White Win Kuvaev Vyacheslav 2133.20
B6 Black Loss Burtsev Peter 2540.23
B7 White Loss Metreveli Maksim 2360.36
B8 White Win Naumov Egor 2012.11
B9 Black Win Semenov Andrei 1870.30
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-01-05 Rating 2189.98
Round Color Result Opponent
M1 White Loss Bykov Dmitrii 1783.01
M2 White Win Kazantsev Konstantin 1937.12
M3 White Loss Fokichev Egor 2074.78
M4 White Win Semenov Andrei 1868.46
M5 White Win Naumov Egor 2017.18
M6 White Win Kulin Maxim 1881.37
M7 Black Draw Stoyanov Egor 2203.75
The Fourth World Renju Open, online, gr. A
Date 2021-08-08 Rating 2184.30
Round Color Result Opponent
1 White Loss Cheng Mu-Jung 2472.38
2 White Draw Kim Yun Tae 2411.82
3 Black Loss Woo Gil 2241.54
4 White Win Novichkova Viktoriia 1686.22
5 White Win Gromov Danila 2449.34
6 White Loss Jonsson Peter 2297.46
7 Black Win Voronina Lyubov 1855.67
8 White Loss Choi Dong-wook 2344.87
9 White Draw Kim Su Chan 2268.19
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-07-24 Rating 2183.50
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Bykov Dmitrii 1782.56
B2 White Loss Metreveli Maksim 2342.99
B3 White Win Geletyuk Konstantin 1709.67
B4 White Win Naumov Egor 2035.11
B5 White Loss Kuvaev Vyacheslav 2095.56
B6 White Win Semenov Andrei 1842.85
B7 White Win Kulin Maxim 1884.09
B8 White Loss Sidorov Mikhail 2236.29
B9 Black Draw Makhin Matvei 1836.27
World Renju Youth Cup (online) AB Group
Date 2021-07-16 Rating 2183.67
Round Color Result Opponent
1 White Draw Wang Miao 2065.41
2 Black Loss Zhou Nan 2549.68
3 White Win Arzybov Vladislav 2012.97
4 White Loss Metreveli Maksim 2343.02
5 White Win Troitsky Vsevolod 2151.36
6 White Loss Kawamoto Shoma 2320.84
7 White Win Kolk Kuno 2302.22
8 White Loss Moor Karl-Mattias 2198.69
9 White Win Narva Jaan Oskar 2074.19
Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 2182.75
Round Color Result Opponent
B1 White Loss Gromov Danila 2444.06
B2 Black Loss Burtsev Peter 2475.49
B3 White Win Yusupmurzin Danila 2240.19
B4 White Draw Kuvaev Vyacheslav 2083.88
B5 White Loss Dyachkov Nikita 2146.12
B6 White Draw Arzybov Vladislav 2007.81
B7 Black Win Makhin Matvei 1834.62
B8 White Win Semenov Andrei 1826.17
B9 White Win Kulin Maxim 1876.07
Youth Championship of Konosha region
Date 2021-03-21 Rating 2182.87
Round Color Result Opponent
BF1 Black Win Piruakov Artem 1696.71
BF2 White Draw Matushkina Ksenia 2194.17
BF4 White Loss Kuvaev Vyacheslav 2082.93
BF5 White Win Stulova Veronika 2051.66
BF6 White Win Shangina Alexandra 1970.82
BF7 White Loss Kulin Maxim 1874.23
BF8 Black Win Semenov Andrei 1826.05
BF9 White Win Bykov Dmitrii 1789.89
Poduga Cup 2020
Date 2021-02-07 Rating 2185.53
Round Color Result Opponent
2.1 White Win Noskov Pavel 2032.26
2.2 Black Win Noskov Pavel 2032.26
2.3 Black Win Noskov Pavel 2032.26
3.1 White Win Naumov Egor 2059.32
3.2 Black Win Naumov Egor 2059.32
4.1 White Win Startsev Maksim 2054.23
4.2 White Loss Startsev Maksim 2054.23
4.3 Black Loss Startsev Maksim 2054.23
5.1 White Loss Porokhina Ekaterina 2222.78
5.2 White Win Porokhina Ekaterina 2222.78
5.3 White Loss Porokhina Ekaterina 2222.78
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 2187.27
Round Color Result Opponent
M1 Black Win Piruakov Artem 1703.50
M1 Black Win Piruakov Artem 1703.50
M2 White Win Startsev Maksim 2044.60
M3 White Loss Metreveli Maksim 2338.77
M4 White Win Semenov Oleg 2227.88
M5 Black Win Dyachkov Nikita 2147.79
M6 White Loss Yusupmurzin Danila 2240.45
M7 White Win Stoyanov Egor 2182.02
The Third World Renju Open Online tournament, gr. A
Date 2020-12-06 Rating 2186.18
Round Color Result Opponent
1 White Loss Tachi Masaya 2454.31
2 White Win Burtsev Nikolai 2332.28
3 White Loss Porokhina Ekaterina 2208.86
5 Black Win Cheng Seng Hei 1789.73
6 Black Loss Nakayama Tomoharu 2787.57
7 White Win Pestov Arseni 2178.88
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 2183.90
Round Color Result Opponent
B1 Black Draw Semenov Andrei 1826.48
B2 White Win Makhin Matvei 1834.40
B3 White Win Geletyuk Konstantin 1720.78
B5 Black Loss Yusupmurzin Danila 2237.31
B6 Black Win Dyachkov Nikita 2152.49
B7 White Win Shabanov Ivan 1774.35
B8 White Loss Naumov Egor 2068.43
B9 Black Draw Bykov Dmitrii 1803.49
B10 White Win Kulin Maxim 1839.73
B11 Black Win Kulin Maxim 1839.73
World Renju Youth Cup, AB Group
Date 2020-08-06 Rating 2182.55
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kolk Kuno 2333.54
2 White Loss Lõhmus Kristofer 2367.84
3 White Loss Heidmets Mark 1988.65
4 White Loss Arzybov Vladislav 2013.51
6 Black Win Eryilmaz Emir Mehmet 1867.62
7 White Win Shabanov Ruslan 2019.38
8 White Win Savvateev Mikhail 2082.80
9 White Win Dyachkov Nikita 2164.49
Youth Championship of Konoshky region
Date 2020-03-15 Rating 2188.79
Round Color Result Opponent
2 Black Win Bykov Dmitrii 1819.03
3 Black Win Yusupmurzina Darya 2366.22
4 White Win Matushkina Ksenia 2189.69
5 Black Loss Fedotov Denis 2599.99
6 White Win Stoyanov Egor 2150.44
7 Black Win Dyachkov Nikita 2184.41
Youth Championship of Poduga. High league
Date 2020-03-07 Rating 2187.84
Round Color Result Opponent
1 White Win Shabanov Ruslan 2038.28
2 Black Win Naumov Egor 2058.13
3 White Win Prokopyev Andrei 2032.35
4 White Win Stoyanov Egor 2149.16
5 White Win Shangina Alexandra 1955.47
6 White Loss Porokhina Ekaterina 2150.15
7 White Win Matushkina Ksenia 2189.67
9 White Loss Stulova Veronika 2061.91
10 White Win Yusupmurzina Darya 2364.42
11 White Win Dyachkov Nikita 2185.27
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 2170.63
Round Color Result Opponent
1 White Win Noskov Pavel 1939.20
2 White Loss Yusupmurzina Darya 2357.73
3 Black Win Sidorov Mikhail 2106.96
4 White Loss Kryuchok Roman 2524.29
5 White Win Buslakova Anastasja 1923.56
6 White Win Shangina Alexandra 1953.58
7 White Win Naumov Egor 2061.99
New year tournament
Date 2019-12-15 Rating 2163.66
Round Color Result Opponent
1 White Win Popova Maria 1719.90
2 Black Win Fokicheva Anna 1980.42
3 White Loss Metreveli Maksim 2348.86
4 Black Loss Kuvaev Vyacheslav 2008.82
5 White Loss Mikryukov Sergey 1886.95
6 Black Win Geletyuk Konstantin 1734.48
7 White Win Shabanov Ivan 1745.53
8 Black Win Churikova Daria 1889.39
9 White Win Puzanov Georgi 1814.79
Poduga Cup 2019
Date 2019-11-20 Rating 2156.84
Round Color Result Opponent
3.1 White Win Buslakova Anastasja 1908.85
3.2 White Win Buslakova Anastasja 1908.85
4.1 White Win Matushkina Ksenia 2180.39
4.2 Black Loss Matushkina Ksenia 2180.39
6.1 Black Loss Stoyanov Egor 2137.14
6.2 Black Loss Stoyanov Egor 2137.14
Qualification Tournament
Date 2019-10-07 Rating 2146.81
Round Color Result Opponent
1 White Draw Naumov Egor 2060.25
2 Black Win Shangina Alexandra 1946.87
3 White Loss Prokopyev Andrei 2041.59
5 White Loss Yusupmurzina Darya 2349.70
6 Black Loss Dyachkov Nikita 2189.45
7 White Loss Porokhina Ekaterina 2134.47
9 White Win Kulin Maxim 1829.80
10 Black Draw Stulova Veronika 2050.53
11 White Draw Stoyanov Egor 2129.54
European Youth Championship 2019
Date 2019-07-10 Rating 2138.04
Round Color Result Opponent
AB1 Black Loss Kinelovskiy Nikita 2159.43
AB2 Black Loss Metreveli Maksim 2344.13
AB3 Black Win Dincer Emre 1723.80
AB4 White Win Eryilmaz Emir Mehmet 1854.80
AB5 White Loss Troitsky Vsevolod 2081.97
AB6 White Win Murumaa Magnus 2014.24
AB7 White Loss Piik Sander 2223.41
AB8 White Win Yilmaz Oguzhan 1589.11
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 2137.70
Round Color Result Opponent
1 Black Win Bykov Dmitrii 1821.24
2 Black Draw Sidorov Mikhail 2052.29
3 White Loss Shabanov Ruslan 2087.55
4 White Win Shangina Alexandra 1943.93
5 Black Win Stulova Veronika 2050.16
6 Black Draw Yusupmurzina Darya 2333.64
7 Black Loss Metreveli Maksim 2345.69
8 White Loss Naumov Egor 2048.97
9 White Win Novikova Daria 2007.39
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 2137.26
Round Color Result Opponent
AB1 White Win Troitsky Vsevolod 2062.69
AB2 White Loss Fedotov Denis 2631.98
AB3 White Win Naumov Egor 2030.84
AB4 White Win Dyachkov Nikita 2188.94
AB5 Black Loss Orlov Maxim 2430.60
AB6 White Loss Metreveli Maksim 2343.74
AB7 White Win Arzybov Vladislav 2032.18
AB8 Black Win Lapin Ivan 1945.70
AB9 White Win Semenov Oleg 2352.70
Youth Championship of Poduga. High league
Date 2019-01-31 Rating 2127.25
Round Color Result Opponent
1 White Loss Dyachkov Nikita 2192.78
2 Black Win Yusupmurzina Darya 2317.65
3 Black Loss Yusupmurzin Danila 2253.68
4 Black Win Shabanov Ruslan 2105.37
5 White Win Stulova Kristina 2158.38
6 White Loss Matushkina Ksenia 2121.21
7 White Win Stulova Veronika 2044.11
8 Black Draw Stoyanov Egor 2055.04
9 White Loss Porokhina Ekaterina 2132.17
10 White Win Novikova Daria 2021.26
11 White Loss Fedotov Denis 2625.96
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-01-05 Rating 2121.60
Round Color Result Opponent
1 Black Win Makarova Daria 1803.05
2 White Draw Naumov Egor 2014.38
3 Black Loss Yusupmurzina Darya 2312.73
4 Black Win Stulova Kristina 2160.80
5 White Loss Vostryakov Alexey 2210.98
6 White Loss Shabanov Ruslan 2109.68
7 Black Win Kulin Maxim 1838.73
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 2114.93
Round Color Result Opponent
5.1 White Win Kulin Maxim 1842.88
5.2 Black Win Kulin Maxim 1842.88
6.1 Black Loss Yusupmurzina Darya 2304.29
6.2 White Loss Yusupmurzina Darya 2304.29
Qualification Tournament
Date 2018-09-30 Rating 2104.34
Round Color Result Opponent
1 White Loss Yusupmurzina Darya 2285.23
2 White Loss Stulova Kristina 2177.83
3 White Loss Matushkina Ksenia 2119.40
4 White Loss Porokhina Ekaterina 2112.22
5 Black Win Stulova Veronika 2038.39
6 White Win Stoyanov Egor 2010.18
7 Black Loss Novikova Daria 2013.16
8 Black Loss Fedotov Denis 2621.54
9 White Win Dyachkov Nikita 2203.51
10 Black Loss Yusupmurzin Danila 2250.48
11 White Loss Shabanov Ruslan 2124.69
XII Youth World Championship
Date 2018-08-05 Rating 2101.53
Round Color Result Opponent
C2 Black Loss Piik Sander 2253.21
C3 White Loss Zhao Yun 2440.89
C4 Black Win Roginski Roman 1920.20
C5 White Win Narva Mart 2092.40
C6 White Loss Kang Zheming 2605.17
C7 White Win Ateş Rahmi Kaan 1634.37
C8 Black Loss Gromov Danila 2193.23
C9 White Loss Makhin Matvei 1861.66
D6 Black Win Ateş Ömer Yağız 1799.50
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 2101.53
Round Color Result Opponent
1 Black Win Yudina Polina 1672.62
2 Black Draw Lashko Kira 2392.16
3 Black Win Fokichev Egor 1913.69
4 Black Loss Yusupmurzina Darya 2260.13
5 Black Loss Semenov Oleg 2381.77
6 Black Win Makhin Matvei 1859.95
7 White Loss Dyachkov Nikita 2211.29
8 Black Win Lapin Ivan 1949.23
9 Black Win Stulova Veronika 2031.26
Youth Russian Championship, group A,B,D,E
Date 2018-03-30 Rating 2095.08
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Makhin Matvei 1844.95
B2 White Loss Fedotov Denis 2610.71
B3 White Loss Gromov Danila 2139.45
B4 White Win Kuvaev Vyacheslav 1950.87
B5 Black Win Nebolsin Aleksei 2173.77
B6 Black Win Danilin Ivan 2463.38
B7 White Loss Dyachkov Nikita 2230.31
B8 Black Loss Metreveli Maksim 2297.95
B9 White Draw Troitsky Vsevolod 1992.90
Championship of Konoshsky region
Date 2018-02-09 Rating 2089.33
Round Color Result Opponent
1 White Loss Vohtomina Vladislava 2156.24
2 Black Loss Yusupmurzina Darya 2219.04
3 Black Loss Semenov Oleg 2394.76
4 White Loss Mikryukov Mikhail 2379.05
5 Black Loss Lashko Kira 2421.30
6 White Loss Fedotov Denis 2601.69
7 Black Win Dyachkov Nikita 2235.94
8 Black Loss Yusupmurzin Danila 2255.19
9 Black Loss Shabanov Ruslan 2158.67
10 White Loss Stulova Kristina 2166.51
11 Black Win Stulova Veronika 2023.28
Youth Championship of Poduga, High league
Date 2018-01-31 Rating 2089.06
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Stulova Kristina 2165.79
2 White Loss Matushkina Ksenia 2132.31
3 White Win Vohtomina Vladislava 2157.56
4 White Draw Yusupmurzina Darya 2217.39
5 White Win Porokhina Ekaterina 2099.63
7 Black Loss Stulova Veronika 2022.70
8 White Win Novikova Daria 1953.11
9 Black Win Stoyanov Egor 1976.61
10 White Loss Fedotov Denis 2600.59
11 White Loss Dyachkov Nikita 2237.80
12 White Loss Yusupmurzin Danila 2254.05
13 White Loss Shabanov Ruslan 2157.70
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 2089.42
Round Color Result Opponent
1 Black Win Shestakova Valeria 1805.18
2 White Win Potapov Maxim 1892.89
3 Black Loss Stulova Kristina 2169.40
4 White Win Prokopyev Andrei 1942.17
5 Black Loss Yusupmurzin Danila 2243.42
6 Black Win Fokichev Egor 1883.49
7 White Loss Dyachkov Nikita 2238.33
8 Black Win Kozhevin Dmitry 1835.86
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 2089.37
Round Color Result Opponent
2.1 White Win Kozhevin Dmitry 1833.75
2.2 White Win Kozhevin Dmitry 1833.75
3.1 White Loss Dyachkov Nikita 2237.82
3.2 White Loss Dyachkov Nikita 2237.82
The 26th Russian Championship, First League
Date 2017-11-09 Rating 2089.65
Round Color Result Opponent
1 White Loss Smirnov Evgeny 2414.19
2 Black Win Gromov Danila 2089.94
3 Black Loss Radzevelyuk Alexander 2416.65
4 Black Win Kachaeva Ilona 2016.43
5 Black Loss Tolstoguzova Sofia 2225.14
6 White Draw Dyachkov Nikita 2236.68
7 White Loss Yusupmurzin Danila 2234.54
8 White Win Glibina Ekaterina 1960.80
9 Black Loss Lavrik-Karmazin Maksim 2419.32
Youth European Championship
Date 2017-05-04 Rating 2086.43
Round Color Result Opponent
C2 White Win Kõlar Karl-Ustav 2085.65
C3 Black Loss Metreveli Maksim 2263.95
C4 Black Draw Moor Karl-Mattias 2025.97
C5 White Win Zilinskas Zilvinas 1758.09
C6 White Loss Piik Sander 2154.65
C7 Black Loss Pestov Arseni 2229.60
C8 Black Win Abovyan Alexander 1660.04
Youth Russian Championship, group C
Date 2017-03-30 Rating 2086.74
Round Color Result Opponent
2 Black Win Kuvaev Vyacheslav 1887.88
3 Black Loss Danilin Ivan 2460.76
4 Black Loss Dyachkov Nikita 2241.63
5 White Win Bykov Dmitrii 1833.76
6 Black Win Talanov Nikita 1653.10
7 Black Win Reznik Grigorii 1936.41
8 Black Win Arzybov Vladislav 1960.18
9 Black Loss Metreveli Maksim 2255.90
10 Black Win Dik Kirill 1732.75
11 Black Loss Fedoseyev Arseniy 2165.17
12 Black Win Kozhevin Dmitry 1796.61
13 White Win Gromov Danila 2020.49
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2017-01-05 Rating 2082.83
Round Color Result Opponent
1 Black Win Makarova Daria 1694.38
2 White Loss Maximov Nikolay 2210.19
3 Black Win Kulin Maxim 1837.62
4 White Loss Vostryakov Alexey 2256.34
5 White Win Stulova Veronika 1949.75
6 White Loss Porokhina Ekaterina 2081.53
7 White Loss Serebryannikova Darya 1856.67
The 25th Russian Championship, First League
Date 2016-11-05 Rating 2085.75
Round Color Result Opponent
1 White Loss Taiblin Yuriy 2446.29
2 Black Win Lavrik-Karmazin Maksim 2341.56
3 White Loss Lisyutin Alexander 2217.92
4 Black Loss Radzevelyuk Alexander 2410.51
5 White Win Postnikov Fedor 2089.72
6 White Loss Dyachkov Nikita 2242.44
8 Black Loss Metreveli Maksim 2213.24
9 White Win Rumyantseva Ekaterina 2040.01
Youth World Championship
Date 2016-08-13 Rating 2086.18
Round Color Result Opponent
A1 Black Win Moor Karl-Mattias 1964.81
A2 White Loss Rahumägi Brenet 2310.26
A3 White Loss Yusupmurzin Danila 2192.47
A4 Black Win Tiivel Siim 1941.44
A5 White Win Shabanov Ruslan 2112.18
A6 White Loss Olumets Erko 2148.21
A7 White Loss Purk Tauri 2338.53
A8 White Win Kõlar Johan-Eerik 1725.01
A9 Black Loss Heidmets Mark 2128.06
A10 White Loss Nebolsin Aleksei 2159.87
A11 Black Win Soosaar Carlos 1779.52
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-07-29 Rating 2086.89
Round Color Result Opponent
1 Black Win Shelginskih Mikhail 1847.04
2 White Loss Karpov Fyodor 2187.59
3 White Loss Litvinova Yulia 2200.62
3 Black Win Shabanov Ivan 1683.37
4 White Win Prokopets Tatyana 2105.38
5 White Loss Dyachkov Nikita 2243.24
6 White Loss Shiryaevskaya Daria 2081.82
7 White Loss Vostryakov Alexey 2257.46
8 White Win Tsehanovich Daria 1684.85
9 White Win Shangina Alexandra 1906.50
Youth Russian Championship, group B
Date 2016-03-30 Rating 2098.08
Round Color Result Opponent
1 White Win Arzybov Vladislav 1935.42
2 White Win Ponezhin Gennady 2153.04
3 White Loss Lavrik-Karmazin Maksim 2294.12
4 White Loss Danilin Ivan 2435.14
5 Black Draw Lapin Ivan 1913.74
6 White Win Fedotov Denis 2547.81
7 White Loss Fedotov Denis 2547.81
8 White Win Postnikov Fedor 2079.84
9 White Draw Orlov Maxim 2108.29
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2016-03-07 Rating 2097.49
Round Color Result Opponent
1 Black Win Semenov Oleg 2359.30
2 White Loss Dyachkov Nikita 2239.89
3 Black Loss Ponezhin Gennady 2153.07
4 White Win Vohtomina Vladislava 2115.59
5 White Win Prokopets Tatyana 2105.17
6 White Loss Vostryakov Alexey 2261.18
7 White Loss Stulova Darya 2108.78
8 Black Win Lapin Ivan 1911.88
9 White Loss Stulova Kristina 2087.39
Poduga Championship, High league
Date 2016-02-07 Rating 2096.50
Round Color Result Opponent
1 White Loss Fedotov Denis 2539.55
2 White Loss Semenov Oleg 2355.96
3 White Loss Mikryukov Mikhail 2353.30
4 White Loss Oborina Anastasja 2366.28
5 White Loss Vostryakov Alexey 2261.10
6 White Loss Kurdina Olga 2347.30
7 White Draw Ponezhin Gennady 2149.37
8 White Loss Dyachkov Nikita 2239.32
9 Black Loss Yusupmurzin Danila 2163.95
10 White Loss Shiryaevskaya Daria 2105.00
11 White Win Shabanov Ruslan 2095.35
12 White Loss Kryuchok Roman 2580.46
13 White Loss Lashko Kira 2496.28
Poduga Championship, 1 st League
Date 2016-01-26 Rating 2097.76
Round Color Result Opponent
1 White Win Vohtomina Vladislava 2112.50
2 Black Win Shiryaevskaya Daria 2105.98
3 White Loss Matushkina Ksenia 2151.68
4 Black Win Stulova Darya 2106.03
5 Black Win Yusupmurzin Danila 2161.35
6 Black Win Stulova Kristina 2072.78
7 White Loss Shabanov Ruslan 2094.65
8 White Win Stulova Veronika 1881.83
9 Black Win Kuzmina Alexandra 1961.78
10 White Win Kozlova Viktoriia 1992.39
11 White Win Kuznetsov Artem 1829.26
12 White Win Dyachkov Nikita 2237.38
13 Black Win Prokopets Tatyana 2107.47
14 White Loss Novikova Daria 1907.14
15 Black Win Yusupmurzina Darya 2039.80
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2016-01-05 Rating 2094.32
Round Color Result Opponent
2 White Loss Vostryakov Alexey 2262.93
3 White Win Kokachev Artem 1785.47
5 White Loss Ponezhin Gennady 2149.70
6 White Win Pastuhov Ruslan 1775.25
7 White Win Tsehanovich Valeria 1887.61
8 Black Win Yusupmurzina Darya 2038.22
World Championship BT
Date 2015-08-12 Rating 2067.81
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Filinov Vladimir 2475.68
2 White Loss Volkov Sergey 2420.26
3 Black Loss Bushkowski Ludwik 2096.48
5 White Loss Ishitani Shin-ichi 2367.11
6 Black Draw Khramov Aleksey 1699.92
7 White Win Stoyanova Anastasiya 1778.55
8 White Loss Fedotov Denis 2485.19
9 Black Loss Wang Chih-Kung 2321.05
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-07-24 Rating 2066.22
Round Color Result Opponent
1 Black Win Shangina Alexandra 1880.99
2 White Loss Yusupmurzina Darya 1999.88
3 Black Win Viatkina Maria 1858.68
4 White Loss Naumov Egor 1872.33
5 White Loss Lapin Ivan 1888.71
6 White Win Utkin Dmitryi 1793.02
7 Black Win Vorobjev Matvey 1917.76
8 White Win Grigoriev Roman 1971.51
9 White Win Kurdina Olga 2385.75
Youth European Championship
Date 2015-05-04 Rating 2058.82
Round Color Result Opponent
C1 Black Win Prokopyev Andrei 1767.90
C2 White Win Teyyar Selim 1884.32
C3 Black Loss Raag Ardi 1977.42
C4 Black Win Kõlar Karl-Ustav 1965.13
C5 Black Loss Ikla Markus 2104.68
C6 White Loss Danilin Ivan 2378.71
C7 Black Win Pukk Oskar 1735.13
C8 White Win Ateş Rahmi Kaan 1619.44
C9 Black Loss Piik Sander 2014.76
Youth Russian Championship, group C
Date 2015-03-28 Rating 2057.49
Round Color Result Opponent
1 Black Win Sokolov Mikhail 1713.21
2 Black Win Kulin Maxim 1790.66
3 White Win Molodtsov Kirill 1856.51
4 Black Draw Nikolaev Nikita 2130.33
5 Black Loss Danilin Ivan 2369.33
6 Black Win Fedoseyev Arseniy 2120.36
7 White Win Gromov Danila 1941.08
8 Black Win Nebolsin Aleksei 2110.06
9 White Win Kokachev Artem 1783.12
10 White Win Epifanov Evgenii 1944.78
Poduga Championship, 1st League
Date 2015-01-25 Rating 2043.70
Round Color Result Opponent
1 White Loss Matushkina Ksenia 2110.23
2 White Loss Yusupmurzin Danila 2081.39
3 Black Loss Vohtomina Vladislava 2132.37
4 White Loss Stulova Darya 2111.57
5 Black Draw Shabanov Ruslan 2045.00
6 Black Win Stulova Kristina 1993.87
7 White Win Shiryaevskaya Daria 2072.36
8 White Loss Prokopets Tatyana 2132.34
9 White Loss Dyachkov Nikita 2139.47
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2015-01-06 Rating 2041.44
Round Color Result Opponent
1 White Win Shangina Alexandra 1855.48
2 Black Win Metreveli Maksim 2086.18
3 White Loss Merkulov Artyom 2541.08
4 White Win Prokopyev Ruslan 2048.40
5 White Loss Oborina Anastasja 2369.72
5 White Loss Oborina Anastasja 2369.72
6 Black Win Novikova Daria 1896.48
7 White Win Kurdina Olga 2397.72
8 White Loss Semenov Oleg 2305.06
The 23th Russian Championship, First League
Date 2014-11-07 Rating 2025.31
Round Color Result Opponent
1 White Loss Sirategyan Karen 2400.92
2 White Loss Balabhai Viktor 2470.38
3 Black Draw Lapin Ivan 1857.05
4 Black Loss Glibina Ekaterina 1978.28
5 White Win Knyazeva Ekaterina 1846.63
6 White Loss Postnikov Fedor 2054.04
7 White Loss Prokopets Tatyana 2123.98
8 Black Win Ponezhin Gennady 2157.48
9 Black Loss Suhanov Arkadyi 1937.71
Youth World Championship
Date 2014-08-13 Rating 2011.56
Round Color Result Opponent
C1 Black Win Narva Mart 1870.91
C2 White Loss Zheng Xinrui 1946.85
C3 White Draw Piik Sander 1946.74
C4 White Win Shao Zequan 1908.69
C5 Black Draw Raag Ardi 1882.24
C7 White Loss Xu Yikuan 2468.72
C8 White Loss Kang Tingrui 2186.46
C9 White Win Fridman Mikhail 1833.41
C10 Black Win Fedoseyev Arseniy 2111.53
C11 White Loss Dyachkov Nikita 2102.06
c6 Black Win Danilin Ivan 2310.59
Karepa Open Yamaguchi
Date 2014-08-01 Rating 2008.89
Round Color Result Opponent
1 White Loss Rahumägi Brenet 2153.71
2 Black Loss Ikla Markus 2096.58
3 White Win Piik Sander 1945.44
4 Black Win Murumaa Magnus 1858.55
5 White Win Kaljumae Kristina Katarina 1736.20
6 Black Loss Holtsman Kris 2012.12
7 White Loss Narva Mart 1870.93
Karepa Open Taraguchi
Date 2014-07-30 Rating 2008.59
Round Color Result Opponent
1 Black Win Bovkonyuk Pavel 1896.84
2 White Win Makhina Alla 1834.94
3 White Loss Kryuchok Roman 2556.10
4 Black Loss Reinik Liise-Marie 2065.77
5 White Win Tiivel Tuuli 1989.16
6 Black Win Kõlar Karl-Ustav 1866.84
7 White Loss Prokopets Tatyana 2112.56
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-07-14 Rating 2005.51
Round Color Result Opponent
1 White Win Smirnov Aleksandr 1552.09
2 White Win Ponezhin Gennady 2144.11
3 White Loss Vostryakov Alexey 2252.88
4 White Loss Prokopets Tatyana 2109.77
5 Black Win Shangina Alexandra 1837.26
6 Black Loss Evdokimova Ksenija 1938.49
7 White Win Yusupmurzina Darya 1892.06
8 Black Loss Metreveli Maksim 2030.90
9 Black Win Korolyova Natalya 1724.80
10 White Win Dyachkov Nikita 2096.39
Youth Russian Championship,group C
Date 2014-03-29 Rating 1980.47
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Nikolaev Nikita 2106.00
2 White Loss Dyachkov Nikita 2081.36
3 Black Draw Musikhin Leonid 1979.08
4 White Win Kuznetsov Artem 1800.37
6 Black Win Pastuhov Ruslan 1743.67
7 Black Draw Tikhomirov Stepan 2000.46
8 Black Win Mityagin Anton 1802.12
9 Black Loss Danilin Ivan 2307.32
10 Black Win Naumov Egor 1852.23
11 Black Loss Fedoseyev Arseniy 2109.84
12 Black Loss Metreveli Maksim 2000.95
13 White Loss Utkin Dmitryi 1773.44
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2014-01-05 Rating 1969.05
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Oborina Anastasja 2396.63
2 Black Win Sarhadov Andrey 1857.19
3 White Loss Stulova Darya 2099.51
4 Black Win Zhukova Iana 1779.41
5 Black Win Vohtomina Vladislava 2050.06
6 Black Loss Dyachkov Nikita 2058.25
7 Black Win Mikryukov Mikhail 2303.94
8 White Win Popova Daria 1808.44
Youth Championship of Arkhangelsk region, groups C, F
Date 2013-07-28 Rating 1927.86
Round Color Result Opponent
1 White Loss Sheina Elizaveta 1684.85
2 Black Loss Vohtomina Vladislava 2071.09
3 White Loss Matushkina Ksenia 2037.10
4 Black Win Vokhtomina Yulia 1535.53
5 White Win Sarhadov Andrey 1855.48
6 Black Win Shabanov Ivan 1696.06
7 Black Win Zhukova Iana 1771.24
8 Black Win Metreveli Maksim 1943.88
9 White Win Porokhina Ekaterina 1889.05
Karepa Open Yamaguchi and Mind Sport Triathlon
Date 2013-07-11 Rating 1922.88
Round Color Result Opponent
1 Black Win Sokovoi Oleg 1674.02
2 White Loss Holtsman Kris 1995.61
3 Black Loss Narva Mai 2133.04
4 White Win Evdokimova Ksenija 1917.69
5 White Loss Reinik Liise-Marie 2043.71
6 White Win Stulova Kristina 1931.98
7 White Win Vohtomina Vladislava 2071.42
Karepa Open Taraguchi
Date 2013-07-08 Rating 1921.79
Round Color Result Opponent
1 White Loss Mikryukov Mikhail 2297.80
2 White Loss Kolk Kaia 2068.87
3 White Loss Ikla Markus 2015.00
4 Black Loss Sokovoi Oleg 1674.08
5 Black Win Sonist Siim Artur 1714.44
6 Black Win Metreveli Maksim 1940.31
7 Black Loss Novikova Daria 1858.45
Youth European Championship
Date 2013-07-05 Rating 1921.02
Round Color Result Opponent
C1 Black Win Murumaa Mathias 1650.74
C2 White Win Dyachkov Nikita 2009.28
C3 White Loss Fedoseyev Arseniy 2092.25
C4 White Loss Heidmets Mark 2084.86
C5 Black Win Murumaa Magnus 1820.56
C6 White Win Tiivel Siim 1893.58
C7 White Loss Pestov Arseni 2056.06
C8 White Loss Fedotov Denis 2364.02
C9 Black Win Makhin Matvei 1735.12
C10 White Win Moor Karl-Mattias 1784.05
C11 White Loss Yusupmurzin Danila 1977.82
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2013-01-06 Rating 1863.48
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Romanov Sergey 2114.46
2 Black Win Kinozerov Kirill 1933.90
3 White Loss Spirichev Vladislav 1997.86
4 White Win Stulova Kristina 1886.71
5 Black Loss Vorobjev Matvey 1896.45
6 White Loss Novikova Daria 1856.06
7 Black Loss Makhina Alla 1802.70
8 White Loss Porokhina Ekaterina 1866.16
Youth World Championship
Date 2012-08-15 Rating 1832.64
Round Color Result Opponent
C2 White Loss Kinozerov Kirill 1924.72
C3 White Loss Bazalisky Artyomi 1722.04
C4 White Loss Ponezhin Gennady 2002.12
C5 Black Loss Olumets Erko 2073.34
C6 White Loss Tiivel Siim 1835.42
C7 White Loss Shabanov Ruslan 1888.36
C8 White Loss Georgiev Filip 1781.78
C9 White Win Holtsman Kris 1966.49
C10 White Loss Pestov Arseni 1995.02
C11 Black Win Narva Mart 1834.80
C12 White Loss Fedotov Denis 2311.11
C13 Black Loss Fridman Mikhail 1848.29
Championship of Konoshsky region
Date 2012-05-20 Rating 1830.93
Round Color Result Opponent
6 White Loss Semenov Oleg 2091.67
7 White Loss Stulova Darya 1996.70