Mikryukov Sergey, Russian Renju Association - Renju Rating

Mikryukov Sergey (Сергей Микрюков)

Place: Podyuga, Russian Renju Association

Rating: 2223.48, Std: 77.80, Rank: 366

First game: 2018-07-22, Last game: 2023-12-30

Top rating: 2223.68 (2023-07-18)

Games: 240, Wins: 165, Draws: 2, Losses: 73

Gy1: 43, Gy2: 104, Gy5: 231

Commemorative competition in memory of Tunnet Taimla (online)
Date 2023-12-30 Rating 2223.48
Round Color Result Opponent
4 Black Win Zhou Sihan 1677.34
5 White Win Zhu Zhaoyun 2188.86
6 White Loss Feng Lyuchi 2168.96
7 Black Win Xu Haiyou 1786.40
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2023-07-25 Rating 2223.62
Round Color Result Opponent
C1 White Win Zolotarev Konstantin 1841.61
C2 White Loss Simanovskaia Anastasia 1959.22
C3 White Win Nikolaev Mikhail 1736.27
C4 White Win Yudina Polina 1861.98
C5 White Win Potapov Stepan 1946.01
C6 White Win Startsev Maksim 2232.95
C7 Black Win Pavlovskiy Egor 2015.26
C8 White Win Noskov Pavel 2064.44
C9 White Loss Kazantsev Konstantin 2033.40
World Renju Youth Cup (online) E Group
Date 2023-07-18 Rating 2223.68
Round Color Result Opponent
1 Black Win Ao Yik Hei 1720.21
2 Black Win Sam Ka Ioi 1499.93
3 Black Win Liu Yisheng 1865.85
4 Black Win Ding Seong Wan 1981.14
5 White Win Feng Lyuchi 2154.02
6 Black Win Wang Pinyi 2028.08
7 Black Win Ye Kaiyuan 2158.29
8 Black Loss Xu Dongzhe 2388.86
9 Black Loss Li Yuening 2103.45
Youth Russian Championship
Date 2023-03-30 Rating 2220.64
Round Color Result Opponent
D1 Black Win Rogozinsky Jaroslav 1724.12
D2 Black Win Vostryakov Denis 1590.87
D3 White Win Perminov Fedor 1570.62
D4 Black Loss Pinsky Alexander 2541.92
D5 Black Win Zubov Vsevolod 1723.10
D6 Black Win Sankovsky Arseniy 1702.96
D7 Black Win Afanasiev Maksim 1593.41
D8 Black Win Rogozinsky Jaroslav 1724.12
D9 Black Win Vostryakov Denis 1590.87
D10 Black Win Perminov Fedor 1570.62
D11 Black Win Pinsky Alexander 2541.92
D12 Black Win Zubov Vsevolod 1723.10
D13 Black Win Sankovsky Arseniy 1702.96
D14 Black Win Afanasiev Maksim 1593.41
Youth Championship of Konosha region
Date 2023-03-05 Rating 2217.74
Round Color Result Opponent
1 White Win Bova Aleksandra 1643.86
2 Black Win Potapov Stepan 1927.53
3 Black Win Chernetsova Ekaterina 1840.40
4 White Loss Sidorov Mikhail 2341.18
5 White Win Vostriakova Yulia 1900.03
6 Black Loss Sokolov Andrei 1950.59
7 White Win Porokhina Ekaterina 2330.80
Hello School 2022
Date 2022-10-09 Rating 2201.35
Round Color Result Opponent
1 White Win Vostriakova Yulia 1916.12
2 White Win Noskov Pavel 2068.73
3 Black Win Strakulia Lev 1949.49
4 Black Loss Simanovskaia Anastasia 1942.57
5 Black Win Kazantsev Konstantin 1976.94
6 White Win Strakulia Lev 1949.49
7 Black Loss Leontiev Anton 1992.61
XV Open European Renju Championship 2022
Date 2022-08-06 Rating 2196.63
Round Color Result Opponent
1 White Loss Sushkov Vladimir 2859.79
2 White Win Linich Anastasia 1951.08
3 White Win Vostriakova Yulia 1921.32
4 White Loss Orlov Maxim 2635.88
5 Black Loss Porokhina Ekaterina 2313.62
6 Black Win Chernetsova Ekaterina 1816.61
7 Black Win Kirkan Alp Ali 2212.29
8 White Loss Oll Aivo 2637.81
9 Black Loss Epifanov Dmitry 2690.53
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-07-26 Rating 2195.47
Round Color Result Opponent
DH1 Black Win Ozerova Marina 1580.31
DH2 White Win Bova Aleksandra 1611.45
DH4 Black Win Porokhina Natalya 1729.81
DH5 White Win Afanasiev Maksim 1553.75
DH6 White Win Zubov Vsevolod 1699.57
DH7 Black Win Buyanov Konstantin 1322.35
DH8 Black Win Rogozinsky Jaroslav 1682.97
DH9 White Win Sokolov Artem 1482.13
DH10 White Win Kraev Konstantin 1177.72
DH11 Black Win Birichevskaya Darina 1516.02
World Renju Youth Cup (online) D Group
Date 2022-07-18 Rating 2194.45
Round Color Result Opponent
1 Black Win Fu Xinyu 1827.96
2 Black Win Chong Zhixuan 2007.19
3 White Loss Wu You 2306.34
4 White Win Han Yirui 1919.41
5 White Win Zhang Mingxuan 2067.02
6 White Win Shen Tianzuo 2315.60
7 Black Win Hou Yixuan 2152.29
8 Black Loss Fan Weichen 2336.56
9 White Loss Zhang Zhihao 2224.54
The tournament of Arkhangelsk region, group D,G
Date 2022-04-24 Rating 2178.19
Round Color Result Opponent
1 Black Win Porokhina Natalya 1693.41
2 Black Loss Zvezdina Nataliya 1785.60
3 Black Win Yudina Polina 1942.23
4 Black Win Ozerov Denis 1801.99
5 White Win Buslakova Anastasja 2006.36
6 Black Win Nikitina Darina 1864.91
7 Black Win Buyanov Konstantin 1334.71
8 Black Win Rogozinsky Jaroslav 1663.17
9 White Win Simanovskaia Anastasia 1948.22
Youth Russian Championship
Date 2022-03-30 Rating 2173.15
Round Color Result Opponent
D1 White Win Rogozinsky Jaroslav 1658.98
D2 Black Win Eliseev Georgy 1749.25
D3 White Loss Pinsky Alexander 2481.30
D4 Black Win Zolotarev Artem 1550.70
D5 Black Win Potapov Stepan 1879.69
D6 Black Win Danilin Fedor 1933.22
D7 White Win Zolotarev Konstantin 1774.48
D8 Black Win Letovaltsev Metvei 1710.59
D9 Black Win Afanasiev Maksim 1528.07
Youth Championship of Konosha region
Date 2022-03-13 Rating 2169.03
Round Color Result Opponent
HD1 Black Win Zolotarev Artem 1551.46
HD2 Black Win Bova Aleksandra 1594.93
HD3 Black Win Zolotarev Konstantin 1771.52
HD4 White Win Yudina Polina 1939.37
HD5 White Win Potapov Stepan 1877.86
HD6 Black Win Ozerova Marina 1586.48
HD7 Black Win Rogozinsky Jaroslav 1657.07
HD8 Black Win Sokolov Artem 1490.55
Hello School 2021
Date 2021-10-17 Rating 2126.56
Round Color Result Opponent
1 White Loss Novichkova Viktoriia 1689.06
2 Black Win Kazantsev Konstantin 1921.42
3 Black Loss Petrova Mariia 2189.52
4 White Win Strakulia Lev 1973.58
5 Black Loss Gorbachev Daniil 1901.27
6 White Loss Burtsev Peter 2517.70
7 Black Win Yudina Polina 1903.71
The Fourth World Renju Open, online, gr. D
Date 2021-08-08 Rating 2113.99
Round Color Result Opponent
1 Black Win Wu Iat Cheng 1645.01
2 White Win Chu Ut Cheng 1843.23
3 Black Win Lan Chin U Kaylee 2031.35
4 Black Loss Pinsky Alexander 2422.95
5 White Win U Lek Wang 1824.56
6 Black Win Cheong Chan Hei 1833.62
7 Black Win Sam I Hang 1807.42
8 Black Win Chiang Hou Ian 1754.74
9 Black Win Porokhina Natalya 1635.54
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-07-24 Rating 2110.05
Round Color Result Opponent
D1 Black Win Sokolov Artem 1508.73
D2 Black Win Letovaltsev Metvei 1710.65
D3 Black Win Nogovitsin Artem 1598.41
D4 Black Win Potapov Stepan 1843.20
D5 Black Win Rogozinsky Jaroslav 1632.31
D7 White Win Afanasiev Maksim 1524.81
D8 Black Win Zolotarev Artem 1546.79
D9 White Win Zolotarev Konstantin 1719.21
D10 Black Win Zubov Vsevolod 1691.33
World Renju Youth Cup (online) D Group
Date 2021-07-16 Rating 2107.56
Round Color Result Opponent
1 Black Win Voronov Arseny 1758.07
2 White Loss Wang Yilin 2124.76
3 Black Win Sander Oskar 1703.90
4 Black Win Pavlovskiy Egor 1914.23
5 Black Loss Shen Yihang 2273.95
6 White Loss Shen Tianzuo 2309.11
8 Black Win Xia Kaidi 2078.83
9 White Loss Vislovich Vladislav 2072.16
Moscow Open Youth 2021
Date 2021-04-25 Rating 2085.85
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Belozerov Timofei 1690.90
B2 White Win Vostriakova Yulia 1825.16
B3 Black Win Orlov Maxim 1795.41
B4 White Win Pavlovskiy Egor 1884.67
B5 White Win Kazantsev Konstantin 1943.71
Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 2077.08
Round Color Result Opponent
D1 White Loss Ozerov Denis 1792.16
D2 White Win Eliseev Georgy 1736.13
D3 White Win Pavlovskiy Egor 1875.27
D4 Black Loss Pinsky Alexander 2389.12
D5 White Win Vislovich Vladislav 2085.80
D6 White Win Kazantsev Konstantin 1947.10
D7 White Win Zolotarev Konstantin 1693.87
D8 Black Win Belozerov Timofei 1689.84
D9 White Win Afanasiev Maksim 1524.86
D10 Black Loss Noskov Pavel 2035.45
D11 White Win Potapov Stepan 1825.70
Youth Championship of Konosha region
Date 2021-03-21 Rating 2073.99
Round Color Result Opponent
D1 White Loss Zolotarev Konstantin 1693.33
D2 White Win Lobachev Kirill 1513.41
D3 Black Win Nikolaev Mikhail 1742.85
D4 Black Loss Garmanov Radion 1585.07
D5 Black Loss Noskov Pavel 2034.92
D6 White Win Ozerov Denis 1791.68
D7 Black Win Pavlovskiy Egor 1872.31
Poduga Cup 2020
Date 2021-02-07 Rating 2065.26
Round Color Result Opponent
1.1 Black Draw Buslakova Darya 1948.20
1.2 Black Win Buslakova Darya 1948.20
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-01-05 Rating 2057.98
Round Color Result Opponent
M1 White Win Shabanov Ruslan 2013.29
M2 Black Win Dyachkov Nikita 2146.23
M3 Black Win Prokopyev Andrei 2036.84
M4 White Loss Yusupmurzin Danila 2239.13
M5 Black Loss Fokichev Egor 2045.39
M6 Black Win Kuvaev Vyacheslav 2073.96
M7 Black Loss Metreveli Maksim 2337.37
The Third World Renju Open Online tournament, gr. C
Date 2020-12-06 Rating 2048.89
Round Color Result Opponent
1 Black Win Porokhina Natalya 1589.09
2 Black Win Lam Wai In 1689.03
3 White Win Chan Seong Ieong 1933.01
4 White Win Lau Hou Ioi 2120.67
5 Black Win Kong Iok Teng 1790.21
6 Black Win Cheong Chan Hei 1849.46
7 White Win Pinsky Alexander 2362.96
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 2035.41
Round Color Result Opponent
D1 White Win Petrovich Vadim 1641.59
D2 Black Win Nikolaev Mikhail 1730.81
D3 Black Win Zolotarev Konstantin 1683.65
D4 White Loss Noskov Pavel 2019.49
D5 White Win Pavlovskiy Egor 1836.78
D6 Black Win Potapov Stepan 1808.84
D7 Black Win Kazantsev Konstantin 1920.94
D8 Black Win Ozerov Denis 1781.38
Mind Master (Renju online Tournament)
Date 2020-10-11 Rating 2020.23
Round Color Result Opponent
4 Black Win Lam Hei Ieong 1857.81
5 Black Draw Strakulia Lev 1943.12
6 Black Loss Lei Un Hou 2086.65
7 White Win Wong Tek Kio 1914.70
World Renju Youth Cup, D Group
Date 2020-08-06 Rating 1983.86
Round Color Result Opponent
1 Black Win Lam Hei Ieong 1854.37
2 Black Loss Si I Kong 1776.73
3 White Loss Kirkan Alp Ali 2021.38
4 Black Win Ip Lai Soi 1823.99
5 Black Loss Barinov Rendom 1896.62
6 Black Win Wong Hou Cheng 1826.88
Youth Championship of Konoshky region
Date 2020-03-15 Rating 1914.58
Round Color Result Opponent
D3 Black Loss Kazantsev Konstantin 1851.00
D4 Black Loss Orlov Maxim 1818.80
D7 Black Loss Pritykin Denis 1741.96
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 1890.73
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Vostryakov Alexey 2218.02
3 Black Loss Naumov Egor 2060.66
4 Black Win Shangina Alexandra 1952.10
5 Black Loss Popova Maria 1723.11
6 Black Win Shabanov Ivan 1744.93
7 Black Loss Novikova Daria 1995.20
New year tournament
Date 2019-12-15 Rating 1884.89
Round Color Result Opponent
1 Black Loss Metreveli Maksim 2347.69
2 White Loss Puzanov Georgi 1813.31
3 White Win Zvezdina Nataliya 1616.70
4 Black Win Nikolaev Mikhail 1686.73
5 Black Win Stoyanov Kirill 2162.38
6 White Win Buslakova Darya 1831.94
7 White Loss Fokichev Egor 1949.07
8 White Loss Matushkina Ksenia 2181.77
9 Black Win Churikova Daria 1887.72
Poduga Cup 2019
Date 2019-11-20 Rating 1875.83
Round Color Result Opponent
1.1 Black Win Zvezdina Nataliya 1613.48
1.2 White Win Zvezdina Nataliya 1613.48
2.1 White Loss Buslakova Anastasja 1906.99
2.2 Black Win Buslakova Anastasja 1906.99
2.3 White Loss Buslakova Anastasja 1906.99
European Youth Championship 2019
Date 2019-07-10 Rating 1827.69
Round Color Result Opponent
D2 White Loss Lääne Rauno 2104.95
D5 Black Loss Noskov Pavel 1902.24
D6 White Win Puzanov Georgi 1802.98
D8 Black Loss Startsev Maksim 1932.02
D9 Black Loss Agarkov Dmitrii 1924.17
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 1796.96
Round Color Result Opponent
D1 White Win Pushkin Ivan 1755.40
D2 White Win Kochanov Vasily 1793.73
D3 White Loss Agarkov Dmitrii 1910.60
D4 White Loss Danilov Daniil 1822.16
D5 Black Win Kazanin Artyom 1538.26
D6 Black Loss Startsev Maksim 1907.52
D7 White Loss Nikitin Alexandr 1711.43
D8 White Win Eliseev Georgy 1649.09
D9 Black Loss Strakulia Lev 1891.07
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 1734.77
Round Color Result Opponent
1 White Loss Kulin Maxim 1845.89
2 White Loss Vostriakova Yulia 1760.50
3 Black Loss Yudina Polina 1671.16
4 White Win Zvezdina Nataliya 1563.97
5 Black Loss Buslakova Anastasja 1787.42
6 White Loss Makarova Daria 1764.34
7 Black Loss Semenov Andrei 1707.69
8 Black Loss Shkiperova Karina 1599.72
9 White Loss Pavlovskiy Egor 1703.10