Sidorov Mikhail, Russian Renju Association - Renju Rating

Sidorov Mikhail

Place: Konosha, Russian Renju Association

Rating: 2391.02, Std: 76.15, Rank: 199

First game: 2017-03-30, Last game: 2024-03-30

Top rating: 2396.79 (2024-01-05)

Games: 331, Wins: 194, Draws: 19, Losses: 118

Gy1: 47, Gy2: 90, Gy5: 252

Youth Russian Championship Group B
Date 2024-03-30 Rating 2391.02
Round Color Result Opponent
1 Black Win Romanov Alexander 1787.38
2 Black Win Sokolov Andrei 2031.34
3 Black Loss Burtsev Peter 2575.69
4 White Win Fokichev Egor 2090.41
5 White Draw Kuvaev Vyacheslav 2260.18
6 Black Win Golubev Kirill 1564.65
7 Black Win Kokovin Nikolay 1884.79
Youth Championship of Konosha region
Date 2024-03-03 Rating 2391.27
Round Color Result Opponent
1 Black Win Potapov Stepan 2070.71
2 Black Win Vereshagina Valeria 1781.33
3 Black Win Pavlovskiy Egor 2051.40
4 Black Loss Startsev Maksim 2280.36
5 Black Loss Porokhina Ekaterina 2375.85
6 Black Win Porokhina Natalya 1924.84
7 White Win Zolotarev Konstantin 1882.41
The championship of Arkhangelsk region
Date 2024-01-05 Rating 2396.79
Round Color Result Opponent
1 Black Win Potapov Stepan 2056.40
2 White Win Noskov Pavel 2147.09
3 Black Win Stoyanov Kirill 2235.47
4 White Win Mikryukov Mikhail 2341.82
5 Black Win Startsev Maksim 2289.18
6 Black Loss Metreveli Maksim 2447.82
7 Black Win Kuvaev Vyacheslav 2258.80
The 32nd Russian Championship First League
Date 2023-11-10 Rating 2394.32
Round Color Result Opponent
1 Black Win Solomatina Ekaterina 1760.96
2 Black Loss Fedotov Denis 2625.94
3 White Win Pavlovskiy Egor 2061.30
4 White Loss Pinsky Alexander 2620.72
5 Black Win Lisyutin Alexander 2345.79
6 Black Loss Salnikov Pavel 2534.76
7 White Win Troitsky Vsevolod 2203.98
8 White Draw Radzevelyuk Alexander 2316.50
9 Black Loss Kozhin Mikhail 2536.47
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2023-07-25 Rating 2393.30
Round Color Result Opponent
B1 White Win Sokolov Andrei 2017.44
B2 White Win Fokichev Egor 2088.82
B4 Black Win Vostriakova Yulia 1964.74
B5 White Win Porokhina Ekaterina 2388.54
B6 White Win Fokicheva Anna 2241.33
B7 White Loss Petrova Mariia 2339.04
B8 Black Win Kuvaev Vyacheslav 2240.41
B9 White Loss Pinsky Alexander 2612.21
World Renju Youth Cup 2023 (online) AB Group
Date 2023-07-18 Rating 2392.75
Round Color Result Opponent
1 White Win Kulin Maxim 1887.13
2 Black Loss Mao Weiming 2508.11
3 Black Loss Lin Ximeng 2258.51
4 Black Win Hu Yuhan 1853.48
5 Black Win Troitsky Vsevolod 2203.09
6 White Win Toyo Koryu 2186.56
7 White Win Kuvaev Vyacheslav 2240.74
8 White Win Kawamoto Shoma 2349.67
9 White Loss Xu Jiaqi 2530.92
Youth Russian Championship
Date 2023-03-30 Rating 2384.52
Round Color Result Opponent
B1 Black Draw Stoyanov Kirill 2253.47
B2 Black Win Kokovin Nikolay 1897.06
B3 Black Loss Kuvaev Vyacheslav 2225.77
B4 Black Win Gromov Danila 2530.83
B5 White Win Fokichev Egor 2082.66
B6 Black Win Kudrjavtsev Andrey 1774.48
B7 Black Win Marushev Ilya 1869.44
Youth Championship of Konosha region
Date 2023-03-05 Rating 2382.40
Round Color Result Opponent
1 Black Win Rogozinsky Jaroslav 1783.19
2 White Win Kozhevin Dmitry 1902.84
3 Black Win Noskov Pavel 2113.87
4 Black Win Mikryukov Sergey 2275.49
5 White Win Fokicheva Anna 2247.47
6 Black Loss Pinsky Alexander 2593.30
7 White Win Sokolov Andrei 2011.73
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2023-01-05 Rating 2372.09
Round Color Result Opponent
V1 Black Win Kulin Maxim 1907.60
V2 White Win Noskov Pavel 2109.04
V3 White Win Startsev Maksim 2237.49
V4 Black Draw Metreveli Maksim 2402.27
V5 White Win Fokichev Egor 2086.02
V6 White Draw Mikryukov Mikhail 2388.41
V7 White Loss Kuvaev Vyacheslav 2213.97
Poduga Cup 2022
Date 2022-11-22 Rating 2364.04
Round Color Result Opponent
1.1 White Win Yudina Polina 1955.15
1.2 White Win Yudina Polina 1955.15
2.1 Black Win Dyachkov Nikita 2080.61
2.1 Black Win Dyachkov Nikita 2080.61
3.1 Black Win Fedotov Denis 2568.89
3.2 Black Loss Fedotov Denis 2568.89
The 31th Russian Championship First League
Date 2022-11-04 Rating 2358.68
Round Color Result Opponent
1 White Loss Fedotov Denis 2569.12
2 Black Win Karavaeva Maria 1941.93
3 White Loss Makarov Pavel 2549.01
4 White Win Kareyev Radomir 1907.11
5 Black Loss Burtsev Peter 2582.15
6 Black Loss Metreveli Maksim 2396.55
7 Black Win Eliseev Georgy 1778.25
8 Black Loss Artemyev Sergey 2401.89
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-07-26 Rating 2344.27
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Kulin Maxim 1899.08
B2 Black Win Fokichev Egor 2098.75
B3 Black Win Naumov Egor 2043.88
B4 Black Win Kuvaev Vyacheslav 2186.42
B5 Black Win Stoyanov Kirill 2244.76
B6 Black Win Parshenok Andrey 1624.22
B8 White Win Bykov Dmitrii 1804.93
B9 Black Win Kozhevin Dmitry 1904.86
Youth Russian Championship
Date 2022-03-30 Rating 2311.73
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Kulin Maxim 1909.44
B2 Black Loss Metreveli Maksim 2394.28
B3 White Loss Gromov Danila 2527.77
B4 Black Win Marushev Ilya 1777.52
B5 Black Loss Zhukov Lev 2252.23
B6 Black Loss Naumov Egor 2036.86
B7 White Win Semenov Andrei 1908.50
B8 Black Loss Burtsev Peter 2579.84
B9 Black Win Dyachkov Nikita 2128.07
Youth Championship of Konosha region
Date 2022-03-13 Rating 2310.28
Round Color Result Opponent
1 Black Win Ozerov Denis 1828.91
2 Black Win Noskov Pavel 2093.18
3 White Win Vereshagin Dmitrii 1814.81
4 Black Win Fokicheva Anna 2215.87
5 Black Draw Kuvaev Vyacheslav 2165.13
6 Black Win Porokhina Ekaterina 2325.19
7 White Draw Matushkina Ksenia 2270.97
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2022-01-05 Rating 2297.35
Round Color Result Opponent
M1 Black Win Kazantsev Konstantin 1960.28
M2 White Win Bykov Dmitrii 1804.53
M3 Black Win Mikryukov Mikhail 2388.17
M4 Black Win Startsev Maksim 2146.04
M5 Black Loss Metreveli Maksim 2386.66
M6 Black Loss Kuvaev Vyacheslav 2157.63
M7 White Win Dyachkov Nikita 2131.37
The 30th Russian Championship First League
Date 2021-11-05 Rating 2283.43
Round Color Result Opponent
1 White Loss Rizvanov Edward 2513.92
2 White Win Fokichev Egor 2099.25
3 White Win Semenov Andrei 1891.29
4 Black Loss Filinov Vladimir 2492.77
5 Black Draw Savvateev Mikhail 2114.28
6 Black Win Salnikova Nonna 2224.82
7 White Loss Mikryukov Mikhail 2385.10
8 Black Loss Sirategyan Karen 2370.73
9 Black Draw Metreveli Maksim 2373.40
4th Anji World Renju Open, online, Group A
Date 2021-08-08 Rating 2268.12
Round Color Result Opponent
1 White Loss Choi Dong-wook 2363.36
2 White Win Choi Gi Pyeong 1833.83
3 White Loss Park Woong-bae 2374.86
4 Black Win Makhina Alla 1728.87
5 Black Loss Savrasova Yulia 2549.36
6 White Loss Porokhina Ekaterina 2281.82
7 Black Win Makhin Matvei 1856.64
8 Black Win Park Jong hyun 1987.27
9 White Loss Mikryukov Mikhail 2384.52
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2021-07-24 Rating 2267.76
Round Color Result Opponent
B1 Black Win Geletyuk Konstantin 1725.23
B2 Black Draw Kuvaev Vyacheslav 2125.22
B3 Black Win Kulin Maxim 1918.93
B4 Black Win Makhin Matvei 1857.76
B5 Black Loss Metreveli Maksim 2372.25
B6 Black Loss Naumov Egor 2062.72
B7 Black Win Semenov Andrei 1872.37
B8 Black Win Stoyanov Kirill 2210.52
B9 White Win Bykov Dmitrii 1801.77
World Renju Youth Cup 2021 (online) C Group
Date 2021-07-16 Rating 2268.00
Round Color Result Opponent
1 Black Win Akbayır Çınar 1794.05
2 Black Loss Lääne Rauno 2199.25
3 Black Win Strakulia Lev 2004.59
4 White Win Stoyanov Egor 2232.28
5 Black Win Burtsev Nikolai 2409.87
6 Black Win Kaljola Kaur 2032.72
7 Black Loss Kang Tingrui 2486.70
8 Black Loss Ma Chenzhi 2368.04
9 Black Win Lin Xinpeng 2188.75
Youth Russian Championship
Date 2021-03-30 Rating 2261.71
Round Color Result Opponent
C1 Black Win Leontiev Anton 1882.49
C2 Black Win Barinov Rendom 1908.35
C3 Black Loss Burtsev Nikolai 2387.39
C4 Black Win Vereshagin Dmitrii 1810.11
C5 White Win Prokopyev Andrei 2064.47
C6 Black Win Fokichev Egor 2096.83
C7 Black Draw Stoyanov Egor 2225.21
C8 White Win Valinkin Andrei 1934.82
C9 Black Draw Startsev Maksim 2092.86
Youth Championship of Konosha region
Date 2021-03-21 Rating 2260.85
Round Color Result Opponent
CG1 Black Win Orlov Maxim 1819.52
CG2 White Win Prokopyev Andrei 2064.30
CG3 Black Loss Yusupmurzina Darya 2499.53
CG4 White Win Porokhina Ekaterina 2258.75
CG5 Black Win Buslakova Darya 1997.24
CG6 Black Draw Fokicheva Anna 2126.20
CG7 Black Win Stoyanov Egor 2225.46
The 29th Russian Championship, First League
Date 2021-02-27 Rating 2256.17
Round Color Result Opponent
1 White Loss Salnikov Pavel 2569.06
2 Black Loss Kachaeva Ilona 2023.65
3 Black Win Vostriakova Yulia 1835.38
4 Black Win Prokopyev Andrei 2064.29
5 Black Loss Radzevelyuk Alexander 2376.90
6 White Win Porokhina Ekaterina 2257.82
7 Black Loss Yusupmurzin Danila 2278.60
8 Black Win Fokicheva Anna 2118.12
9 Black Loss Burtsev Nikolai 2374.58
Poduga Cup 2020
Date 2021-02-07 Rating 2253.97
Round Color Result Opponent
1.1 Black Win Yudina Polina 1907.08
1.2 Black Win Yudina Polina 1907.08
2.1 White Loss Stoyanov Egor 2218.98
2.2 White Win Stoyanov Egor 2218.98
2.3 Black Win Stoyanov Egor 2218.98
3rd Anji World Renju Open, online, Group A
Date 2020-12-06 Rating 2242.92
Round Color Result Opponent
3 White Loss Yusupmurzina Darya 2471.25
4 White Win Yusupmurzin Danila 2268.13
5 Black Win Oberle Henri 1702.15
6 Black Loss Ilu Timo 2480.10
7 Black Win Kim Jin-woo 1709.49
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-11-08 Rating 2237.37
Round Color Result Opponent
C1 Black Win Orlov Maxim 1819.72
C2 Black Win Vereshagin Dmitrii 1795.07
C3 Black Win Lapin Maxim 1629.38
C4 Black Win Kozhemjakin Kirill 1721.04
C5 Black Win Sokolov Andrei 1818.66
C6 Black Win Pakholkov Stepan 1567.45
C7 Black Win Stoyanov Egor 2216.47
C8 Black Loss Fokichev Egor 2068.75
C9 Black Win Prokopyev Andrei 2069.56
C11 Black Win Startsev Maksim 2053.20
World Renju Youth Cup 2020, C Group
Date 2020-08-06 Rating 2212.30
Round Color Result Opponent
1 White Win Kuong Chi Hin 1697.59
2 Black Win Zhang Junyu 2350.70
3 Black Win Chernyi Anton 2166.75
4 White Loss Kang Tingrui 2467.69
5 Black Win Lääne Rauno 2171.86
6 White Loss Li Jiajun 2426.20
7 Black Loss Yuan Wa Chon 2293.31
8 Black Win Gershman Artem 2000.49
9 Black Loss Burtsev Nikolai 2333.94
Youth Championship of Konoshky region
Date 2020-03-15 Rating 2162.48
Round Color Result Opponent
2 Black Loss Fedotov Denis 2630.36
3 White Win Porokhina Ekaterina 2172.05
4 Black Loss Yusupmurzina Darya 2394.77
5 White Win Matushkina Ksenia 2222.35
7 White Draw Stulova Veronika 2092.96
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2020-01-04 Rating 2132.17
Round Color Result Opponent
1 Black Win Semenov Oleg 2319.34
2 Black Loss Maximov Nikolay 2197.31
3 White Loss Stoyanov Kirill 2202.49
4 White Loss Noskov Pavel 1956.53
5 Black Win Yudina Polina 1839.84
6 Black Win Vostriakova Yulia 1846.83
7 Black Win Kulin Maxim 1841.17
New year tournament
Date 2019-12-15 Rating 2124.34
Round Color Result Opponent
1 White Win Novichkova Viktoriia 1684.82
2 Black Win Barinov Rendom 1885.98
3 Black Win Kulin Maxim 1840.79
4 White Loss Porokhina Ekaterina 2167.21
5 Black Win Puzanov Georgi 1835.98
6 White Win Fokichev Egor 1967.37
7 Black Win Metreveli Maksim 2382.67
8 Black Loss Burtsev Peter 2351.94
9 White Loss Gorbachev Daniil 1928.07
Poduga Cup 2019
Date 2019-11-20 Rating 2113.73
Round Color Result Opponent
1.1 White Win Yudina Polina 1823.04
1.2 White Win Yudina Polina 1823.04
2.1 White Loss Volskaya Darya 1928.61
2.2 Black Win Volskaya Darya 1928.61
2.3 White Win Volskaya Darya 1928.61
3.1 White Loss Matushkina Ksenia 2211.85
3.2 White Loss Matushkina Ksenia 2211.85
The 28th Russian Championship, First League
Date 2019-11-02 Rating 2107.37
Round Color Result Opponent
1 White Loss Mikryukov Mikhail 2379.01
2 Black Loss Dyachkov Nikita 2219.29
3 White Loss Savvateev Mikhail 2055.38
4 Black Win Kuvaev Vyacheslav 2019.33
5 White Win Sonina Vladislava 1924.54
6 Black Loss Yusupmurzina Darya 2383.96
7 Black Loss Tolstoguzova Daria 2187.63
8 White Win Linich Anastasia 1940.68
9 White Draw Naumov Egor 2093.04
Youth European Championship 2019
Date 2019-07-10 Rating 2076.39
Round Color Result Opponent
C1 White Loss Raag Ardi 2234.10
C2 White Win Gorbachev Daniil 1882.68
C3 Black Loss Kondakov Ilya 2085.37
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2019-06-24 Rating 2073.02
Round Color Result Opponent
1 Black Win Matushkina Ksenia 2171.15
2 White Draw Stoyanov Kirill 2163.42
3 Black Win Stulova Veronika 2078.20
4 Black Loss Yusupmurzin Danila 2267.47
5 Black Loss Stoyanov Egor 2133.24
6 Black Win Makhin Matvei 1883.58
7 White Win Yusupmurzina Darya 2365.90
8 White Win Novikova Daria 2036.98
9 Black Loss Fedotov Denis 2679.58
Youth Russian Championship
Date 2019-03-30 Rating 2034.58
Round Color Result Opponent
C1 Black Win Bulagin Khristian 1877.36
C2 Black Loss Kuvaev Vyacheslav 2022.60
C3 Black Loss Gorbachev Daniil 1872.54
C4 Black Loss Fokichev Egor 1934.77
C5 White Loss Sprikut Albert 1710.17
C6 Black Win Mukhanov Konstantin 1605.37
C7 Black Win Salmov Alexander 1903.04
C8 Black Win Mukhanov Semen 1683.55
C9 Black Win Reznik Grigorii 1923.00
Poduga Cup 2018
Date 2018-11-30 Rating 2002.20
Round Color Result Opponent
3.1 Black Win Startsev Maksim 1881.56
3.2 Black Win Startsev Maksim 1881.56
4.1 Black Loss Porokhina Ekaterina 2147.77
4.2 Black Win Porokhina Ekaterina 2147.77
4.3 White Loss Porokhina Ekaterina 2147.77
The 27th Russian Championship, First League
Date 2018-11-04 Rating 1992.98
Round Color Result Opponent
1 White Loss Mikhailov Alexey 2484.71
2 White Loss Sadova Taisia 2234.19
3 Black Loss Reznik Grigorii 1926.76
4 Black Loss Prokopyev Andrei 2001.47
5 Black Loss Arzybov Vladislav 2062.94
6 White Win Gorbachev Daniil 1841.25
7 Black Win Shkarupa Maria 1877.06
8 Black Loss Kuvaev Vyacheslav 2003.14
9 Black Win Naumov Egor 2019.95
Youth Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-07-22 Rating 1968.04
Round Color Result Opponent
1 White Loss Lashko Kira 2414.16
2 White Win Yudina Polina 1665.57
3 White Loss Dyachkov Nikita 2236.97
4 Black Win Vostriakova Yulia 1774.51
5 White Loss Stulova Veronika 2057.63
6 Black Loss Startsev Maksim 1829.25
7 Black Win Simanovskaia Anastasia 1658.43
8 White Win Tsehanovich Daria 1736.82
9 White Win Makhin Matvei 1886.42
Youth Russian Championship, group C,F
Date 2018-03-30 Rating 1943.19
Round Color Result Opponent
C1 Black Win Kochanov Vasily 1776.09
C2 Black Draw Roginski Roman 1914.75
C3 Black Win Agarkov Dmitrii 1814.67
C4 White Loss Prokopyev Andrei 1976.82
C5 Black Loss Noskov Pavel 1826.53
C6 Black Win Pushkin Ivan 1743.48
C7 Black Win Fokichev Egor 1923.33
C8 Black Loss Stoyanov Egor 2007.72
C9 White Win Nikitin Alexandr 1683.31
The Championship of Arkhangelsk region
Date 2018-01-05 Rating 1925.51
Round Color Result Opponent
1 White Loss Shabanov Ruslan 2186.87
2 Black Win Ivanov Andrei 1627.31
3 White Loss Porokhina Ekaterina 2137.64
4 White Win Novikova Daria 1966.12
5 Black Loss Prokopets Tatyana 2137.10
6 Black Win Tsehanovich Daria 1717.24
7 White Draw Shangina Alexandra 1912.42
Youth Championship of Konoshsky region
Date 2017-12-15 Rating 1920.43
Round Color Result Opponent
1 White Loss Yusupmurzin Danila 2266.57
2 White Win Ivanov Andrei 1627.13
3 Black Win Viatkina Maria 1896.07
4 Black Loss Tsehanovich Valeria 1954.07
5 White Loss Matushkina Ksenia 2162.79
6 Black Loss Yusupmurzina Darya 2228.80
7 Black Loss Prokopyev Andrei 1956.49
8 White Win Shestakova Valeria 1811.48
Poduga Cup 2017
Date 2017-11-30 Rating 1917.45
Round Color Result Opponent
1.1 White Win Startsev Artem 1692.81
1.2 Black Win Startsev Artem 1692.81
2.1 Black Loss Tsehanovich Valeria 1954.38
2.2 Black Win Tsehanovich Valeria 1954.38
2.3 Black Loss Tsehanovich Valeria 1954.38
The 26th Russian Championship, First League
Date 2017-11-09 Rating 1913.08
Round Color Result Opponent
1 White Loss Danilin Ivan 2499.19
2 Black Loss Yusupmurzina Darya 2221.45
3 Black Loss Kachaeva Ilona 2045.30
4 Black Loss Rumyantseva Ekaterina 2071.12
5 White Win Noskov Pavel 1773.17
6 Black Loss Glibina Ekaterina 1981.42
7 White Loss Pirozhnikova Alisa 1807.52
8 Black Loss Kozhevin Dmitry 1848.67
9 Black Loss Arzybov Vladislav 2015.47
Youth Russian Championship, group D
Date 2017-03-30 Rating 1927.98
Round Color Result Opponent
1 White Win Fokichev Egor 1847.89
2 Black Win Stoyanov Egor 1947.19
3 White Loss Denisov Pavel 1861.15
4 White Loss Pushkin Ivan 1695.57
5 Black Win Prokopyev Andrei 1923.27
6 White Draw Valinkin Andrei 1887.09
7 Black Win Danilov Daniil 1726.79
8 White Win Noskov Pavel 1746.46
9 Black Win Agarkov Dmitrii 1706.01